BILT Serooskerke afgebrand Kapitale schuur in Kakel I SACHS VERWACHT. KLEUTERSCHOOL „VRIJ EN BLIJ" SLUISKIL ZATERDAG GEOPEND <3.win PHILIPS WIL BEGINNEN MET VIER HA BOUWGROND KOLONEL TER POORTEN NAM AFSCHEID VAN DE LOODSEN 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 17 JULI i061 (Advertentie) VEEL BELANGSTELLING Woonhuis kon behouden worden Zaterdagochtend heeft een fel uitslaande brand een kapitale boerenschuur bij de hofstede „Zoetendale" aan de Zoetendaal- séwcg té Seföosliefkè (W.) in. de as gelégd. Hoewel de brand weer van Serooskerke vrij spoe dig ter plaatsfe was, viel aan blussing niet te denken en be paalde men zich hoofdzakelijk töt het nathouden van de Wo ning, die op een tiental meters van de schuur is gelegen. De schuur brandde tot de grond toé af. Slechts een laudbouwwageii en een bromfiets konden wor den gered. De rest van de inven taris die verzekerd was - ging verlören. Omstreeks half tien 's ochtends; ont- dëktfe de eigenaar, de heer j. AÜaart, de brand en waarschuwde onmiddel lijk de brandweer uit Serooskerke. Met 'n arbeider wist de heer Allaart 'n ïandbouwwagen en een broihfiets uit de schuur te halen, maar vérdere po gingen om. iets te redden moest men öpgëven. Het vuur greep te snel. óm zich heen; In een ogehblik tijds stoild het panrièiidak mét hieronder eèn rifetbedëkking in lichterlaaie en ttiën de brandweer van Serooskerke arri veerde, kon deze met de drie stralen, die men. tot zijn beschikking had, Wéinig uitrichten. De brandweer bepaalde ziett dan ook hdbfdzakelijk tot het nathouden van hét woofthüis daar er geVaar Bestbiid, dat het v'iiür zoü overspringen. Hier bij ondervond de brandweer veel hin der van de flinke rookontwikkeling, waarmee de brand gepaard ging. Inventaris Verloren gingen een landbomvwa- gen, een melkmachine, twee brom fietsen, enkele rijwielen, een partij kunstmest, alshiede de gehele liooivoorraad van de nieuwe oogst. Verder kwamen tien kippen in de brand om. Tot zes uur 's middags is de brand- weè'r Onder leiding van Cbmmandant A. Gideonse nog bezig geweest met de nablussing. Dé brandweer van Vrouwenpolder, die ter assistentie was uitgerukt; behoefde geen dienst te doen. De oorzaak is nog onbekend. T eraardebesteliing G. Beukelman Vorige week is te Meliskerke onder grote belangstelling meer dan 6Ó0 pers'oiien waren aanwezig ter aarde besteld wijlen'de heer G. Beu kelman; in leven hoofd van de chris telijke school en land- eii tuinbouw- onderwijzer. Verscheidene sprekers stelden in het licht, hoeveel de over ledene hééft gedaan iii .Ijèt belang van de gemeenschap. Vanaf 1921 heèft hij in Meliskerke gewoond en gpwerkt. Hij had alléén maar vrien den, hij was rustig, eenvoudig, ijve rig. Zijn méér dan veertigjarige ar— bëid.heèft eéii stempel gézet óp de bëvoiking van dé omgeving èn heëi't veel vrucht gëdragèn. Hülde voor voorzitter Vermeulen iVIéj. M. ïJ. de Jdiigë, inspectriCe voor het lcleutefoiidéirwijs; heeft zatéi1- daghiiddag dé naam onthuld van de nieuwe christelijke kleuterschool „Vrij en Blij" te Sluiskil. Als een herinnering aan deze officiële daad („Het is de eéystè maal, dat ik zo iets nlag dóen") werdén haar dbör fle 5-jarige Truusje Duinkerken bloe men aahgfebodëii; Aan dé 6-jarige Miekc Af-rmeulen viel de eer té beurt de sleutel van het nieuwe gebouw- te overhandigen aan Terneuzens' burgemeester nil*. H. Rijpsti-a, die ilog juist voordat zich boven .Sluis kil een hevige hui met slagregens dfltlasttfe, dè school officiéél kótt Opê- Tevoren had de voorzitter van de vereniging Christelijke Kleuter school. dé héér C. H. Vermeulen in het jeugdgëböuw „De Ark" dé vele genodigden wëlkom geheten. Spreker gewaagde hierbij van een feestdag. waarnaar de christelijke gemeen? schap in Sluiskil heel lang heeft uit- TRADITIE. Zondagmorgen vroeg heeft het Mid delburgs Muziekkorps een oude Mid delburgse traditie in cfë hersteld. De traditie vaii de zonda/ïoehténd-Cörk- ëerteu op het Abdijplein. Vroëgër trokken déze concerten altijd Véle GEEN DAG! Een zeer aandachtig lezer van ons til ler P.Z.C., de heer J. C. Breiis uit Wiséênkërke, heeft ons bij hél berei ken uttn de SO.OÓO-abönneës-mijlpadl één verrassing gestuurd, in de vorm van een P.Z.C.-exemplaar uit. de mèi- m'aand vdn 1950. Een vergeeld dag blad, waaraan niemand meer terug denkt. Maar er was iels mee aan de hand, met dat exemplaar. Er zat een ver rassing in die niet aan de aandacht van genoemde Wissenkerkse lezer is óntsnapi. „Uw blad wordt heus aandachtig gë- lëzèii".. verzekert hij ons en als,bewijs maakt hij ons erop attent aai het vêrgëëlde ëxèmpiiiar volgens de lin kervovèhhoëk van dinsdag 5 inéi da teert, terwijl het volgens datzelfde exemplaar zie rechterbovenhoek - reeds woensdag 6' mei is. Daar blijft, men jong bij" concludeert dé heer Breds. „Het; lijkt me interessant dat. een kleine vergissing in de krant bij de duizenden ter tafel komt maar misschien slechts door weinigen Wordt opg&hiërkt", zo besluit hij Én dut is vöor ons dm elin séhralë Maar één ding is zeker: kunt de P. fj.C. niet missen, ook al laten wij wel ééns tivëë dtiijélt sSiïlëüvMlêH. Gëêii dag! tientallen beldiigstëilenfleJi. Gezieli het vroege uiir Van het concert van aclit tot kwart vöor liegen had het Middelburgs Muziekkorps bij' dit éérste concert niét over pu bliek té klagen. Bijna honderd be langstellenden woonden hét concert tot het éinde toe bij.' HUST. Voor de kreeften óp de Zeeuwse stromen treèdt nu weer een pe riode van rust in. Hét seizoen waarin déze dièlèn mogen wor den gevangen is zaterdag name-, lijk afgesloten. OP REIS. De Axelse drumband „Thalia" heeft er een muzikaal buitenlands reisje opzitten. Een succesvol reisje zelfs. De band trad op in Het Belgische Middelkerkc tijdens een groot; mu ziekfeest, waar een zeer talrijk pu bliek de verrichtingen van de Zeèuws-Vianiingèn heeft gevolgd. „Thalia" heeft aan dc andere zijde van de grens één goéde indruk ach tergelaten. NIET ACHTER; „Luctor et Êmèrgo", de muziek vereniging van Zoutëlande, zal niet achterblijven. Öok Hier gaat het hard naar nieuwe uniformen tóe; Reeds ënkelè weken wordt er aah dé flódigè acties gewérkt: Oud papier wordt in g'rotè hoe veelheid opgehaald.en verder ge transporteerd èh bovendien zal van 2 tot 5 aügtistus in eêii spé ciaal daarvóór opgebouwde tëiit eèn gfotê bazaar wórden gehóu den. GOUD. Dëzë week één gÖhflëh feêsL dat in Hulst zal worden géViefd, Het gaat óm dé héét- ën fijfevröüw Mcertöhs He Rubber Uit de wijk standhéfg, dié vrijdag niet blinde!1 dan éen halve eeuw geleden in het huwelijksbootje stapten. gëzien. Hij dankte allen die de reali sering van de schooi hebben moge lijk gemaakt. (iMet déze nieuwe school is de op bouw van het bijzonder onderwijs in Sluiskil nu voltooid", aldus cle burgemeester van Ter-neuzen, mi'; H. Rijpstra, dié bestuur", léër- krafchtën ën öudéik rftët deze hièüwe aanwinst van harte feli citeerde. ,;Sirids de hiétiwe wet op het kleuteronderwijs op 1 januari 1956 töt stand kwam, zijn in de kleinste plaatsjes moderne scho len tot stand gekomen". Öók sprak hij zijn waardering 'uit v'oöi' liCt vele Werk óp dit gebied, door particulier liiïtiatief tót stand gebracht. Bux'gemeester Rijpstra véi'kldardê tenslotte te hopen, dat de goede verstandhou ding tussen bijzonder en openbaar onderwijs in Sluiskil bestendigd zal blijven. Dè ihspeetriee; niej. Dè Jónge, wees vooral op de taak der kleuterleid sters. „In feite is de liefde, waarmee zij de kleuters ontvangen, belang rijker dan een mooie school", aldus de inspectrice. Ds. Güpédo, sprekend namens de Ned. lierv. kerkeraad, prees de moeizame arbeid voor vóor- zittër VèrmeÜlêib „die als hij zich Nieuwe vestiging in Terneuzen De N.V; Philips Gloeilampenfabrie ken te Eindhoven die, zoals be kend, heèft besloten een afdeling van haiif bedrijf té Térneuzen te vesti gen is voornemens op korte ter mijn te beginnen met de houw van een fabriekscomplex tot een opper vlakte van ëirfca 8000 m2. Philips heeft zich ddaftoe tot het gemeente bestuur van Tefneüzen geweiid met het verzoek een perceel grond in het gcmèehtélijk industrieterrein té mo gen aahköpèh van 4 ha. Daarnaast Wil zij de optie voot- C'éfi oppbrvlakte Van 6.G8 lia. De aankbop van in to taal 10-68 ha. is momenteel niet mó gelijk aangezien niet meer dan 5 maal de te behouwen oppervlakte (dus 5 maal 8000 m2) in aanmerking komt voor de 50 reductie ingevol ge de regeling .Bevordering Indus trialisatie Ontwikkeliilgskerneri". Zo- erg.ens hééft vastgebeten, nipt los laat voor hij zijn taak héërt vol bracht". Verder werdén gelukwensen aange boden dooi' de heef H. Brakman, na mens het bèstüür .van de openbare kleuterschool, architect W. Voögt, de heèf P. J. dë Ruiter, die namens het bestuur van de christelijke lage re school een elektrische ltlök aan bood, door de heer J. de Feljter, na mens de vereniging voor christelijk kleuteronderwijs te Terneuzep, de heer A. van Ham, hoofd der chris telijke lagere school te Sluiskil en dóór mevrouw T. KetelaarFaas, die als oud-kleuterleidster enkele ge schenken aanbood. Het schoolgebouw zal vrijdagavond van half acht tot half tien voor belangstellenden te be zichtigen zijn. Mej. M. J. de Jonge, inspectrice voor het kleuteronderwijs, heeft zaterdag in Sluiskil dè naam 'onthuld van dé nieuwe christelijke .kleuterschool te Sluiskil. (foto P.Z.C.) dra echter het bedrijf tot Uitbreiding zal overgaan, zal ooit het gedeelte ad 6.68 lia. Wordeii aangekocht. Aah dé gehieëhtèraacl van Tcrhe'uzërt dië op woensdag 19 juli a.;S; hi opëh- bafe vergadering bijeenkomt, zal worden voorgesteld te besluiten .dl oppervlakte grond vah 4 ha té vérko pen tegen de prijs van f 7,— per m2. Voorbereidingscommissie ruilverkaveling Walsoorden Dezer clagen hééft de hoófdihgenieur- clirecteur vah de GultüuftèCbMsëhte Dienst in Zeeland, de heer ir. D. van der Zaken, dé voöybèfëidingscom- missie vöor de ruilverkaveling Wals oorden geïnstalleerd. Dé commissie is als volgt samengesteld; K. J. A. baron Cöllot cVÉsèury, voorzittef; R. de Bakkef, W. M. van Dixhborn, M: J. cle Nijs. en A. F. Roelans; leden. De Gultuurteehnisché Dienst neeiht het secretariaat waaf. Van het ruilverkayeiingsbureau te Middelburg én van dé lah'dböuWvöói - li'chtihgsdïehst zlillèn vertegenwoor digers ~dc vergaderingen bijwönen. Dè ruilverkaveling Walsoorden werd aangevraagd dóór hét kroondomein met het doel te komen tót een betere indeling der gronden.. De uit V.e voeren cultuurtechnische wérken, zoals de verbetering van wegén, waterbeheersing en kavelih- riehting zullen van bescheiden om- varig zijn. De rüllvèfkav'eiing zal in hoofdzaak een administratief karak ter hebben. Öhclëf leiding van dë commissie zullen de plannen wofa'èii uitgewerkt. Voorts zal zij voorlichting geven om trent de consequenties en perspectie ven van de plannen en omtrent de wettelijke procedure van cle ruilver kaveling. Dë ruilverkaveling Walsoorden grenst aan de ruilverkaveling Stop peldijk, welke dit najaar in stem ming zal worden gebracht. Het is dc bedoeling, dat béide blókken gelijk tijdig .werdeh uitgëvoérd, waardoor uitruil van gronden mogelijk wordt. RAPPORT REKENKAMER: Vrouwenafeling Huis van Bewaring Middelburg (Van onze parlemeritaife redacteur) De Algemene Rekenkamer heeft een onderzoek ingesteld naar dé bezet tingsgraad van de hiiizen van bewa ring, "teneinde ha te gaan of wellicht door samenvoeging van gestichten besparing zou zijn te bereiken, zo vermeldt het vëfslag van de Kamer over 1960. Bij de opheffing van de vrouwenaf- dëling in Middelburg zoü de in dit ge sticht gevestigde rijkswerkinrichting voor vrouwen haar elders moeten Worden overgebracht. Dat kwam cle minister op gronden van penitair be leid thans niet uitvoerbaar voor. Daar de voorgenomen opheffing van de vrouwenafdeling in Breda inmiddels tot stand was gekomen, achtte de be windsman liét gewenst, liét verloop van cle bezetting in dë zuidelijke af delingen enige tijd te vólgen, alsvo- rens nadere maatregelen te óverwe gen: J_lllllillll!llllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllll]j[l 1 Geen groene appels J i meer I M Met ingang van maandag 1T H jüli zal ér Op cle Nederlandse i§ veilingen een veilvérbod van kracht worden töt hét vefko- pen van onrijpe appelen en pe- f§ ren. Onder onrijpe appelen en =eh f§ peren worden verstaan vruch- ten, waarvan de toestand bij m H aahvocr e.q. keuring op de H veiling niet hét Vertrouwen wettigt, dat de rijping op cle hófmaie wijze zal Vorlopèh. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Pluim Voor Deze Motor,,,, kap, een zeekaart van dé Wëstër- sêlielde. Verder overhandigde hij nog een foto-album. De heer M. de Clercq, directeur van het Belgisch loodswezen; zei oiider meer, .dat het goede voorbeeld van lcolönel Ter Poorten met betrekking tot cle vëfhóücUng met de Belgische loodsen, door het personeel nagevolgd werd. De heer W. van Leeuwen, die namens dë loodsen sprak, meende dat het geen sinecure was, om cle scepter te moeten zwaaien óver ongeveer hon derdtwintig loodsen. „Er wordt van de leiding een bijzondere tact ge vergd". aldus de heer Van Leeuwen, die vérder h'og zei. dat kolonel Ter Poorten, haast de dienstbelangen, ook altijd de belangen van het personeel had gediend. Dit was ook de mening van de heer J. W,. Ponte, die namens de vereni ging „De Nederlandse Loods" het woord voerde, „want", zo zei hij, „U verleende ons altijd een welwillend oor en wq weten allen, hoe U voor Öhs op de bres hebt gestaan". In zijn dankwoord maakte kolonel Ter Poorten gewag van de goede sa- ihenwerking en hij liet de vele dingen, die tydens zyn ambtsperiode tot stand wareh gekolhén, de revue pas seren. „Ik zal jullie allemaal missen", zo besloot bij zijn afscheidsrede. Terneuzense muziekschool wordt stichting Het bestuur vah „Stichting Tèfneu- zerisé Muziekschool" heeft 't college van b. en v. van terneuzen Verzocht te willen bevorderen, dat het aan de muziekschool vast verbonden perso neel onder de werking van cle „Pen sioenwet 1922" wordt gebracht. Daarvoor zal hét nodig zijn de be staande particuliere stichting op te heffen en te vervangen door een dooi de gemeente in het leven te roepen stichting. Daarna zullen in de stich tingsbrief enkële bepalingen moeten Worden opgehóhieh waardoor dë ïii- Vlóed van hét geméeiltëbëstuiir wordt vergroot. Zo deiikt men het bestutir (thans bestaande uit 9 personen) uit le breiden tot ÏI leden, waarvan er ëéh dient te worde» benöëmd hit de gemeenteraad. Het ligt in cle bedoeling om bij het in werkingtreden vah de nieuwe stichting, al het personeel ontslag te verlenen en direct daarna de direc teur en de docenten, die een vaste plaats in de personeelssterkte der school ïhhëihen, eén vaste aanstelling te geven. Een docent, aangesteld in vaste 'dienst dp een salaris vah f 400 per jaar of meer, is direct ambtenaar in de zin van cle pensioenwet. In verband met het voorgaande wófdt tie gemëehtéraacl van Tèï-heü- zen, dié "woensdagavond in openbare zitting bijeenkomt, verzocht te be sluiten dë „Stichting Terneuzense Muziekschö'olOp té richten en daar voor een hedrag van honderd gulden af te zonderen. Drie auto's beschadigd bij aanrijding Op de weg tussen Serooskerke (W) en Sint-Laürens zijn zaterdagmiddag drie auto's met elkaar in botsing ge komen, toen bakker R. uit Seroosker ke een uitrit naar een boerderij in reed. Hierdoor moest dé heer H. uit Domburg afremmen met het gevolg, dat de achter hem rijdende H. uit Ööstkapeilö tegen zijn' auto bótste en hiet Zijn wagen dwars over dó weg kwam te staan. Een uit tegenoverge stelde richting naderende wagen bot ste hier tóen tégen aan. Alle drie dé auto's liepen schade op. Persoonlijke ongèlukken deden zich niet voor. VRIJ KOUD Over liet algemeen veel bewolking met nu en dan regen- of onweersbui en. Zwakke tot matige wind, iu hoofdzaak uit westelijke richtingen, weinig verandering in temperatuur. STRANDVERWACHTING. (Van onze weerkundige medewerker). Kleine depressie boven de Noordzee brengt nog enkele buien, maar ook zonnige perioden! Matige zuidwesten wind. Overdrag 16 a 17 graden. Zee water 17 graden. Zondag viel er in Scheveningen 15, Hoek van Holland 22 en in Renesse 42 nim regen. Vooruitzichten: lang zaamaan verbetering. ZON EN MAAN 18 juli Zon op 4.40 onder 20.51 Maan op 10.29 onder 23.17 OORZAAK NOG ONBEKEND Een fél Uitsla,dnde braii'd h'è'éft 'zater dag een kapitale boe'rënschunr bij dë, hofstëdè „Z'oëi'enddlë" të Sëroóskerkë (W.) v'erwbéSt. Dëzë foto ioérd 'geno men tijdens de brand. (foto P.Z.C.) Aflevering Portugese öestérs gestagneerd De aflevering van de tweede zöJidi.ng Portugese zaaioesters, ongeveer 300 töh, heeft gestagneerd in verband met de sluiting van de visserij in Portui gal tot 15 augustus. Er worden nog pogingen in het werk gesteld óm via dë biologische diénst vrijstelling te verkrijgen, zodat de zending alsnog kan worden ontvangen. „U verleende ons altijd een welwillend oor" Tijdens een bijéenkortist iil de Neder landse loodseiisöcïëtelt te Vlissingeh heeft kolbnel C. ter Pooi-ten, direc teur van het loodswezen in het zesde district, zaterdagmorgen afscheid ge nomen van cle Nederlandse loodsen. Vrijdagmiddag had kolonel Ter Poor ten, die met ingang van 1 augustus aanstaande is bënóóind lot hoofdin specteur van hét RijksbrUridweerwe- zen te Den Haag, reeds afscheid ge nomen van het overige personeel. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om van de directeur afscheid te hémen. Dë héér P. van Es, die na- inens het bestutir van. dè loodsénsó- eiëtëit het woord voèrde, maakte gé- wag van de grote medewerking, die het bestuur van kolonel Ter Poorteh altijd mocht ontvangen en overhan digde hem eeh bóeït. De commissaris van het loodswezen, de heer G. G. de Hondt, menvóreerdë de modernisering van onder meer dë radarinstallatiës, die tSjdëhs hét dri recteursehap van .kolonel Tér Poor ten plaatsvond. Hij prees ook dé góede yerstahdhóucUng tüssen 'dirëc- ti'é en personeel. De commissaris bood de scliéidën- dc directeur eèn schemérlanip aan samengesteld uit eèn schijf pok hout van een sloep, de log van de oude ,;Prans Naereb'out" eii; als ZO X KWALITEIT VOOR F 1.- Advertentie) TUSSEN NEUS EN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2