PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WINDHOOS ZAAIT SCHADE EN SCHRIK Zeven mensen gewond - woonwagen vernield Zuiger zónk zaterdag in zelfgegraven „zee" ADENAUER: SPOEDIGE BENOEMING DR. VELDKAMP VERWACHT NIEUWE INTERPRETATIE VAN „PRINCIPIEEL" Politieman emigreert met f 50.000 schuld ARGENTIJNSE VIJFLING Miljoenen diefstal in Frankrijk Vandaag... 204e jaargang - no. 166 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 17 juli 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minltn. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. KleLne advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g, red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg, tel. 2^95; Ter neuzen tel. 2116; Zierikzee red. tel. 2425. a dm. tel. 2094. Omgeving van Rotterdam getroffen „Hereniging na ontwapening" De Westduitse bondskanselier Adenauer heeft op een massa- vergadering van 20.000 mensen verklaard, dat de Duitse hereni ging moet wachten, totdat de wereld het eens wordt over al gemene ontwapening. En die ontwapening, zei hij, hangt af van de Russische premier Kroesjtsjew. In zijn rede, waarmee hij de vierde algemene verkiezingscampagne in de bondsrepubliek inleidde, verklaarde de 85-jarige bondskanselier „wie Duitsland heeft, heeft West-Europa en wie West-Europa heeft, bezit een overwicht in het wereldomspannende conflict tussen oost en west, tussen communisme en vrijheid". Vier Alpinisten op Mont Blanc omgekomen Van een groep van zeven Franse en Italiaanse bergbeklimmers, die ver leden week zondag begonnen met het beklimmen van de Mont Blanc, de hoogste berg van Europa, blijken er vier te zijn omgekomen. De anderen zijn gisteren gered. De natuur heeft opnieuw haar vernietigende kracht getoond. Zaterdagavond namelijk trok over een deel van ons land een sterke windhoos, die overal een tientallen meters breed spoor van ontwortelde bomen, afgerukte daken, en op sommige plaat sen ook persoonlijk leed achterliet. Zij ontwikkelde zich om even voor zeven in de inktzwarte lucht boven Vlaardingen en ging vandaar in noordoostelijke richting, langs het dorpje Ketel en ook langs het noordelijk deel van Rotterdam. De hoos werd voorafgegaan door felle, korte regenbuien. Zeven mensen liepen, door het noodweer verwondingen op en moesten zich in zieken huizen laten behandelen. Volkstuinen in chaos veranderd Vernietigend was de werking vooral vlakbij de luchthaven Rotterdam, juist voor het via duct, dat de rijksweg Rotter dam-Den Haag overbrugt. Daar werd een volkstuincomplex in enkele seconden veranderd in een chaos, werden een auto en een woonwagen enkele meters weggedrukt en onherstelbaar vernietigd en werd een benzine station beschadigd. (Van onze Haagse redactie) Binnen enkele dagen kan de be noeming worden verwacht van dr. G. M. J .Veldkamp, staats secretaris van economische za ken tot minister van sociale za ken in de vacature ontstaan door liet aftreden van dr. Van Rooy, zo vernemen wij van be trouwbare zijde. De besprekin gen met de op 27 juni veertig jaar geworden dr. Veldkamp over de problemen die er rond de algemene kinderbijslagwet zijn ontstaan, hebben volgens onze inlichtingen tot diens be reidverklaring geleid. Tussen het kabinet en de heen Veld kamp bestaat over de opvattingen met betrekking tot de wensen van de Tweede Kamer thans blijkbaar over eenstemming. Wel wordt nog over leg gepleegd over de wijze waarop het regeringsstandpunt dient te wor den uitgewerkt. In dat verband lijkt het niet van belang ontbloot, dat men in rege ringskringen er thans de nadruk oplegt, dat er in de terminologie door minister Van Rooy gebruikt en die welke de minister-president bezigde om aan te geven, dat mi nister Van Rooy de opvattingen van het kabinet weergaf, een bron tot zeker misverstand kan schui len. Het is niet geheel hetzelfde of men iets principieel onaanvaardbaar noemt of dat men zegt dat iets op principiële gronden onaanvaardbaar is, aldus gaf een onzer zegslieden te kennen. Als een bijdrage voor het eerste en tweede kind uit de staats kas principieel onaanvaardbaar wordt genoemd, dan kan dat zijn omdat de financiën het op het ogenblik niet toelaten, aldus deze interpreta tie. Als het daarentegen onaanvaard baar is, omdat het in strijd is met de verzekeringsgedachte voor het eerste en tweede kind de kinderbijslag uit de staatskas te financieren, dan is het op principiële gronden onaan vaardbaar. Dit laatste heeft dr. Van Rooy inder daad verklaard. Er zijn nu zekere aanwijzingen, dat met behulp van een uiterst subtiele interpretatie gezocht wordt naar een uitleg van liet verslag van de Tweede Kamer-debatten, die voor liet kabinet ais geheel de inhoud van 't „principieel „onaanvaardbaar" beperkt tot de voor het ogenblik 011- overkomenlijke financiële overwegin gen. Vijf personen, onder wie twee kleine kinderen, kregen verwondingen, alle gelukkig niet ernstig. - Voor de wei-velende kolom deze rampplek naderde had hij al ontzet ting gebracht onder het vee. Op een der weilanden bij Ketel werd een koe opgetild, over een sloot getild en over een ander weiland heen in de sloot gedrukt. Het dier kon worden gered. Schuur in brokken De windhoos bracht op de grens van Berkel en Bergschehoek zwa re schade toe aan een juist vol tooide opslagschuur. Tientallen dakplaten met gordijnen werden honderden meters ver het land ingeslingerd. Een achterzijmuur werd vernield. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. De landbouwer was niet tegen storm schade verzekerd. Triest waren de gevolgen voor de koopman M. M. Perdaams en diens gezin, die met zijn woonwagen tegen een viaducthelling stond. „Ik was bezig het vlees te braden" zo zei de Trein ontspoord bij Den Haag Gisterochtend omstreeks vijf over over half twaalf is het laatste trein stel van de personentrein die om vijf minuten over half twaalf uit Utrecht in Den Haag had moeten binnenlo pen, vlak voor het station Staats spoor uit de rails gelopen en tegen een stilstaande lege personentrein gebotst. Er gebeurden geen persoon lijke ongelukken. 's Middags om tien minuten voor half drie was een spoor weer be rijdbaar. Het treinverkeer Voorburg station Staatsspoor Den Haag was van dat ogenblik af weer mogelijk. heer Pei'daams later nog verbijsterd „en ik wilde juist de deur sluiten. Want de lucht buiten was aardedon ker geworden en de regen sloeg naar binnen. Maar nog voor ik de deur be reikte, werd de wagen eenvoudig op haar kant gedrukt. Alles werd door elkaar gegooid. Ruiten en servies goed braken. Mijn vrouw en kinde ren gilden. Het was verschrikkelijk. Afschuwelijk Het was inderdaad een toneel, dat leek op een afschuwelijke autobotsing. De wagen, met een gewicht van bijna 5 ton, lag zwaar beschadigd in de berm. In het interieur was vrijwel alles kapot en door elkaar gegooid; aan de buitenzijde was veel ver wrongen. Er moest later een zwa re kraanwagen aan te pas ko- jnen om de grote woonwagen weer op zijn wielen te zetten. De heer Perdaams was niet ver zekerd tegen dergelijke schade. In de loop van de avond konden de zeven gewonden, onder wie het echt paar Schagen uit Rotterdam dat in een tuinhuisje getroffen werd de ziekenhuizen na behandeling ver laten. De politie van Dordrecht stelt een on derzoek in naar de vraag, of de poli tieman G. C. van H., die plotseling is geëmigreerd naar Canada, zich schul dig heeft gemaakt aan oplichting.. H. is tijdens zijn vakantie met zijn gezin en al zijn bezittingen in alle stil te naar Canada gereisd en heeft van daaruit zijn ontslagbrief gestuurd aan de commissaris van politie te Dor drecht. Een onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat hij schulden heeft, achtergelaten tot een bedrag van ten minste 50.000. Zaterdag is over een deel van Neder land een windhoos getrokken. Foto: tuincomplex bij de luchthaven Rot terdam, die een prooi werden van het natuurgeweld. AMERIKAAN PER „RUBBERBAL" DOOR NIAGARA-WATERVAL Een dertigjarige neger uit New York, Nathan Boya, heeft zaterdag in een rubberbal, versterkt met metaal en luchtbanden, de Niagara- waterval overwonnen. Hij liep kneuzingen aan rug en armen op. Uit gerust met een zuurstofapparaat passeerde Boya in de bal de gevaar lijke stroomversnellingen en stortte vijftig meter naar beneden. Daar kwam zijn „vaartuig' na enige tijd buiten de maalstromen, zodat hij aan land kon komen. De politie deelde hem mee, dat hij in staat van beschuldiging zou worden gesteld, omdat dergelijke toeren bij de wet verboden zijn. Boya verklaarde dat hij jaren geleden op het denkbeeld was gekomen. Hij wilde toen door een dergelijk waag stuk het bewijs leveren van zijn liefde voor een Frans meisje, dat hij had ontmoet toen hij in Frankrijk was gelegerd. Hoewel intussen aan de romance een einde was gekomen, had hij zijn plan toch wil len uitvoeren. Dr. Veldkamp Het Argentijnse blad „Le 1 Prensa" heeft gemeld dat te I Huamahuea in de Argentijnse I I provincie Jujuy een vijfling is I geboren. De moeder, mevrouw I De Sceny, en de vijf pasgebo- I renen verkeren in goede wel- i stand. De cutterzuiger „Westersch el- de", die ten westen van Terneu- zen bezig was met het graven van de bouwput voor de nieuwe zeesluis, is zaterdagmorgen te gen elf uur plotseling gezonken. Binnen enkele minuten zonk de 300-tons zuiger naar de bodem van de put, die bij in de afgelo pen weken zelf lieeft gegraven. Alleen de twee schoorstenen en een gedeelte van de bovenbouw van bet schip staken nog boven bet water van deze kunstmatige zee uit. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De zuiger bemanning was in verband met het weekeinde naar huis, zodat de zuiger buiten bedrijf was. Wel hebben wachtslieden, die de zuiger slagzij zagen maken, nog kans gezien de stoom af te slui ten voordat het schip zonk. Om trent de oorzaak van het plotse ling zinken van het schip tast men nog in het duister. Onmiddellijk na het zinken van de zuiger liet de aannemingsmaatschap pij Jac. G. van Oord N.V. uit Utrecht, een gedeelte van haar personeel te rugroepen. Een dragline is direct be gonnen één der dijken van het reeds 5Va meter diepe bassin, waarin de zuiger aan het werk was, door te ste ken waardoor de put gedeeltelijk droog liep tot aan het polderpeil. Maar geheel droog kon men het bas sin niet krijgen. Zondag is men begonnen de buizen van de zuiger „Waddenzee" op de put aan te sluiten en daarmee de put verder droog te zuigen. Eerst dan kan men een onderzoek instellen naar de oorzaak van het zinken en naar de schade die machines en elektrische installaties in de zuiger hebben opge lopen. Verwacht wordt dat door deze plotselinge .tegenslag, het grasrfwerk i drie a vier weken zal zijn gestag- I neerd. Uit liet stedelijk museum voor moderne kunst in Saint Tropez zijn in de nacht van zaterdag op zondag 56 schilderijen ter waar de van tien miljoen nieuwe francs gestolen. Volgens de po litie is dit de grootste diefstal van kunst die ooit in Frankrijk is gepleegd. Het museum is gevestigd in een oude kapel aan de rand van het stadje. Onder de gestolen schilderijen zijn werken van Matisse, Bonnard, Van Dongen, Cousterie, Vlaminek, Paul Signac, De Segonzae, Rouault en De- rain. Het museum „Annonciade", genaamd naar de vroegere kapel, bevatte wer ken van vooraanstaande moderne schilders, onder wie vele impressio nisten. De waarde van tien miljoen francs is een schatting van een 'mu- seumbeambte. De juiste waarde is niet bekend. Nota aan Moskou goedgekeurd De permanente raad van de NAVO heeft goedkeuring gehecht aan nota's die door Amerika, Engeland en Frankrijk aan de Sowjet-Unie wor den gezonden. De nota's zullen waar schijnlijk vandaag worden overhan- digd. Het was de vierde maal. dat de raad vergaderde over een antwoord op de Russische nota, die een resultaat was van de ontmoeting tussen Kennedy en Kroesjtsjew. In de Russische nota werd voorge steld, dat de vier landen, die Duits land hadden verslagen, bijeen zouden komen, om te besluiten- van Berlijn een vrije stad te maken, die neutraal zou moeten zijn en waarin elke der mogendheden slechts een symboli sche bezetting zouden handhaven. Voorts zouden de vier landen vredes verdragen moeten ondertekenen met beide Duitse staten. Volgens waarnemers in Parijs, zul len de westelijken de Russische voor stellen verwerpen en het standpunt verkondigen, dat slechts de vier mogendheden gezamenlijk kunnen beslissen over de toekomst van Ber lijn en een Duits vredesverdrag. ...is het 100 jaar geleden, dat ■f de Nederlandse zeegezicht- K schilder Casparus J. Morel te C Amsterdam overleed. S

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1