PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT PREMIER DE QUAY ZELF NAAR BONN Leiding delegatie van mr. Luns overgenomen Kongolese politici laten verstek gaan Toeristen dupe van Italiaanse staking Voor oester- en mosselcultuur was afgelopen seizoen gunstig WITBOEK OVER BERLIJN NADER BERAAD OVER LONEN BAKKERSBEDRIJF P.Z.C.-zaterdagnummer Wilde staking in Velsen Steeds meer Oostduitsers vluchten Vandaag... SPAANSE VISSERSVLOOT DOOR STORM GETROFFEN Flegma Zuurdesem V.S. DREIGEN RUSLAND MET VETO 204e jaargang - no. 165 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 15 juli 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Mlnim. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: VUsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g, red. 3508/3546,adv. 3647/3043; Middelburg,Markt 51, tel.3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv.2375); Goes Gr. Markt2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, ndv.5213); Oostburg, tel.2395; Terneuzen tel. 2116; Zierikzee red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Soepeler houding op topconferentie verwacht (Van onze Haagse redactie) Minister Luns, die vrijdag voor het eerst na zijn ineenstorting- in de Tweede Kamer, weer een vergadering van de minister raad bijwoonde, heeft in diezelfde vergadering onmiddellijk een nederlaag moeten incasseren, toen na ampele discussies het ka binet besloot, dat niet hij maar de minister-president zelf de delegatie zal leiden, die Nederland zal vertegenwoordigen op de topconferentie van de zes E.E.G.-landen, die dinsdag a.s. iii Bonn wordt gehouden. Met deze beslissing heeft de minister raad de knoop doorgehakt in het con flict over de bevoegdheden, dat naar buiten bleek, toen prof. De Quay tij dens de eerste topconferentie van de zes, die op 10 februari in Parijs werd gehouden, verklaarde, dat niet hij, maar minister Luns voor Nederland het woord zou voeren, omdat de Ne derlandse constitutionele verhoudin gen zulks vereisten. Op de conferentie die dinsdag in Bonn wordt gehouden zal overeen komstig de opvattingen van de mi nisterraad, de Nederlandse minister president, als hoofd van de Neder landse delegatie zelf het Nederlandse standpunt vertolken. De constitutio nele bezwaren die daartegen op 10 februari nog golden, zijn door de ver gadering van het kabinet van donder dag blijkbaar voorgoed uit de weg geruimd. De Amerikaanse. regering stelt zich voor over enkele weken een witboek uit te geven over de kwestie Berlijn. Het zal waarschijnlijk worden gepu bliceerd in de vorm van een brochure van het ministerie van buitenlandse zaken. In een bespreking met partijen in bet bakkersbedrijf, waarbij ook ver tegenwoordigers van de looncommïs- sie van de Stichting van den Arbeid aanwezig waren, heeft het college van rijksbemiddelaars gisteren zijn standpunt inzake de gedane Ioon- voorstellen bekendgemaakt. Na een uitvoerige gedachtenwisseling hebben partijen verzocht om gelegen heid tot nader beraad in eigen kring. ALS VIERDE toeristische troef van Zeeland is Yerseke uitverkoren. De schijnwerpers zijn gericht op de lekkernijen uit dit Bcvelandsc dorp: do oosters, mosselen en kreeften. Verder in dit 18 pagina's tel lende P.Z.C.-zaterdagnummer Stemmen uit de kerken (pag. 3); Vakantie-rubriek (pag. 4): Radio en TV plus films in Zeeland (pag. 9): feuilleton, alsmede kerken en maatschap pij (pag. 10); Cultuurpagina (pag. .13); Vrouwenpagina (pag. 15) en Kinderkrant (pag. 17). VVVVVVVVVVVVVV**wVVVVVVVV Dat betekent een onmiskenbare nederlaag voor minister Luns, die zich steeds op het standpunt stel de de grondwettelijke verhoudin gen in Nederland de verantwoor delijkheid voor het buitenlands be leid bij de minister van buiten landse zaken doen berusten. Op die grond was mr. Luns tot de gevolgtrekking gekomen, dat Neder land, anders dan de andere vijf lan den, niet de mogelijkheid had, zich in het geregeld Europees top-overleg, zoals de Franse president De Gaulle het nastreefde, door de leider van de Nederlandse regering te doen verte genwoordigen. De Nederlandse ver tegenwoordiger in dat top-overleg zou altijd de minister van buitenlandse zaken dienen te zijn, zo was de op vatting van mr. Luns. Principebezwaren Hoewel dal uiteraard nimmer is toe gegeven, is het aan weinig twijfel on derhevig, dat de strakke houding die mr. Luns op dit punt innam, juist met het oog op dat topoverleg van de zes, bepaald is door enerzjjds enigs zins uiteenlopende opvattingen tus sen prof. De Quay en mr. Luns op onderdelen van bet buitenlands be leid, en anderzijds door de zeer duide lijk uitgesproken principiële bezwa ren van de minister van buitenlandse zaken tegen de aanvankelijke plan nen van De Gaulle. Van een miniatuur-dwar shelling in het dwergstadje Madurodamin Den Haag, heejt de Rode-Kruishelp- ster mej. Dineke Kioerreveld, vrijdag een modél te ivater gelaten van het Rode-Kruishospitaalschip ,fJ. Henry Dunant". Het scheepje is geschonken door de afdeling Den Haag van het Nederlandse Rode Kruis. De foto geeft een beeld van deze mi niatuur plechtigheid. Een donderdagmiddag onder het per soneel van de havendienst der Kon. Papierfabrieken Van Gelder Zonen te Velsen uitgebroken wilde staking, die circa 100 man omvat, duurde gis teren nog voort. De erkende vakbonden hebben zich van deze staking gedistantieerd, zo deelde de directie mede. Waarom er gestaakt wordt is de directie niet dui delijk. De fabricage van krantepapier in de fabriek te Velsen gaat normaal door. 9 Hei. opperste hof van Duitsland heeft eeft voormalige luitenant, ter zee veroor deeld tot 10 jaar opsluiting wegens het verkopen van geheime inlichtingen aan de Russen. Parlementariërs blijven thuis Conferentie op losse schroeven De lioop (lat liet Kongolese par lement vandaag voor het eerst na negen maanden in de Lova- nium-universiteit bij Leopold- stad bijeen zou kunnen komen, is gisteren vervlogen doordat de afgevaardigden uit Stanleystad niet zijn komen opdagen. Men hoopte nu maar dat de macht hebber in Stanleystad Antoine Gizen- ga, zondag met zijn 50 parlementa riërs in Lcopoldstad zou aankomen. De enige die gisteren in Leopoldstad zijn opwachting maakte, was „ko ning" Albert Kalonji van Zuid-Kasai. Hij negeerde de transportmogelijk heid en de bescherming die de Ver enigde Naties hadden aageboden en vloog met zjjn entourage in een ge woon lijnvliegtuig binnen. Het aantal refugiés uit Oost-Duits- land is in de afgelopen week van 500 tot 1000 per dag gestegen, aldus het ministerie van al-Duitse zaken te Bonn. Het aantal Oostduitsers dat zich als refugié opgaf bedroeg de afgelopen week 6737. De week daarvoor bedroeg dit aantal 4657. De Westduitse bondskanselier. Kon rad Adenauer, zei donderdag in West- Berlijn, dat er een „gevoel van pa niek" in de Oostzone scheen te zijn en dat voor velen van de 17 miljoen Duitsers de levensomstandigheden ondraaglijk moesten zijn geworden. Bondskanselier Adenauer heeft de minister voor al-Duitse zaken. Lem mer, opgedragen in West-Berlijn te blijven en het transport van de vluch telingen naar West-Duitsland te or ganiseren. Adenauer wil de premiers van de Westduitse staten voorts ver zoeken meer vluchtelingen op te ne men. Op het vliegveld waren duizenden Baloeba aanwezig om hun opper hoofd te begroeten. Hij werd door hen, zoals het een koning betaamd naar de auto geleid die de pre mier van de centrale regering, Jo seph Heo, ter beschikking had ge steld. Kalonji verblijft ook in de residentie van Ileo. Maar bij het vallen van de avond gisteren, had zich nog geen Kongo lees volksvertegenwoordiger aan de poorten van de Lovanium gemeld. De president van Katanga, Moise Tsjombe, vertrok gisteren naar Kol- wezi, daardoor zorgend voor nog een kink in de parlementaire kabel. Treinverkeer ligt lam Personeel van spoorwegen wil hogere lonen Het spoorwegverkeer in Italië is gisteren praktisch geheel tot stilstand gebracht door een 24- uurstaking' van het personeel, en dit nog wel op het hoogte punt van het toeristenseizoen. Berichten uit alle delen van het land meldden dat slechts enkele noodtrei- nen reden, bemand door werkwilligen. De staking begon donderdagavond middernacht. Duizenden toeristen kunnen thans niet op tijd naar huis. In Milaan moesten 250 Britse toeristen, die niet verder konden reizen en geen hotel kamers konden krijgen, in de wacht kamers van het station de nacht is het 150 jaar geleden, dat f| de Nederlandse portretschilder Julianus D. U. Ledel te Den Bosch werd geboren. H MORGENviert de Noorse ff staatsman dr. Trygve H. Lie, §1 oud-secretaris-generaal van de Verenigde Naties, te Oslo zijn 65ste verjaardag. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii doorbrengen. Zij vertrokken gister morgen vroeg in een speciale trein, die bewaakt werd door militairen. Het stakingsparool dat door het overgrote deel van het spoorweg personeel werd opgevolgd, was uitgegeven door cle niet-commu- nistische zowel als door de com munistische vakbonden, uit pro test tegen het regeringsantwoord op de door hen gestelde looneisen. Volgens berichten die in de Spaanse hoofdstad, Madrid, zijn binnengeko men, zijn tenminste 12 vissersvaar tuigen voor do noordkust van Spanje door een plotselinge zomerstorm overvallen en vergaan. Hierbij zouden ruim 60 vissers zijn omgekomen. Het vissersvaartuig „Camp Eder" uit Aviles zou met drie van de 14 bemanningsleden de diepte zijn ingegaan. Een sloep met zeven man aan boord zou ook zijn vergaan. Zes kleinere boten werden bij El Fer- rol vernield. De Spaanse marine neemt thans deel aan het zoeken naar overlevenden. Sommige boten zijn er in geslaagd voor de storm uit in andere havens binnen te lopen. Andere kwamen ge durende de nacht op halve kracht huiswaarts. De algemene sfeer in de Spaanse vis sersplaatsen is er echter een van ver driet, angst en wanhoop. Voor vandaag is in de meeste plaat sen algemene rouw afgekondigd. „ZEELAND PRESENTEERT" 8 SEPTEMBER IN YERSEKE Opvoering spel „Negentig jaar in NULLEN" Het seizoen 1960-1961 is voor cle Zeeuwse oester- en mossel cultuur bijzonder gunstig ge weest. Er zijn meer mosselen geëxporteerd dan ooit tevoren: namelijk 75.000.000 kg Neder landse mosselen en 9.000.000 kg buitenlandse mosselen. Voor het eerst sinds vele jaren heeft de ocstersector liet. jaarlijkse over schot van rond 5.000.000 a 6.000.000 oesters kunnen rui men. Dit laatste dank zij de li beralisatie in Frankrijk, welk land in tegenstelling tot andere jaren honderd procent meer oesters afnam: namelijk in liet afgelopen seizoen 10.500.000 stuks. Deze gunstige ontwikke ling is te danken aan de E.E.G. Deze mededelingen werden ge daan tijdens een vrijdagmiddag in „De Oesterbeurs" te Yerseke gehouden persconferentie, waar in het programma voor „Zee land Presenteert" op 8 septem ber a.s. werd ontvouwd. Ook nu wordt weer de officiële ope ning van liet oester- mosselseizoen le Yerseke een groots gebeuren. Hoog tepunt van de dag is de jaarlijkse vlootschouw niet meer dan honderd ryk gepavoiscerdc vissersschepen uit Yerseke, Zierikzee, Bruiuissc en Tho- len. Zoals elk jaar staat ook in 1961 een openluchtspel op het program ma: een „documentaire" over de Zeeuwse oestercultuur van 1870 tot heden. Het openluchtspel over de oes- tercultuur draagt de naam: „Negen tig jaar in NULLEN", liet is ge schreven door Jaap Kolkman, die een groot aandeel heeft in de jaarlijkse festiviteiten rond de opening van het oester- en mosselseizoen. Gebroken is voorts met de traditie om de hon derden genodigden in een tent te ont vangen: nu zullen zij kunnen aanzit ten aan een openluclitmaaltijd op de haven. Festiviteiten Dc heer Kolkman vertelde tijdens de gisteren gehouden persconferentie een en ander over de komende fees telijkheden. Op vrijdag 8 september, als „Zeeland Presenteert", zal Yer seke worden versierd, evenals de vis sersvloot. 's Morgens is er op de vro lijke tonen van de harmonie „Mozart" een optocht van de schooljeugd naar de haven, waar ballonnetjes zullen worden opgelaten, 's Middags trekt de traditionele optocht door de stra ten van Yerseke, waarbij men uit beeldingen zal kunn,en zien, ontleend aan het oester- en mosselbedrijf. Om half drie volgt de imposante vloot schouw op de rede van Yerseke. Na terugkomst van de vloot wordt het openluchtspel opgevoerd, dat een in druk zal geven van de „ups en downs" van de oestercultuur in de ïoop van negentig jaar. Een en ander zal zich afspelen óp een drijvend to neel in de haven, tegen een decor (3 bij 5 meter) van Jan Steen's „Het oestcrcetstertjc". (Zie slot pag2 kol. 2) ftantlijn Als nuchtere Nederlander weet men eerlijk gezegd niet goed wat men aan moet met het ver bluffende enthousiasme, dat het En gelse volk bereidt aan de argonaut Gagarin. Zeker, het gaat hier om een pionier van de moderne mensheid, een Columbus van deze eeuw, wiens prestatie tot de verbeelding spreekt van zeer velen, maar toen vraagt men zich af of de wijze, waarop het Engelse publiek de Russische majoor ontvangt, niet buiten redelijke pro porties wordt getrokken. Is hier wel uitsluitend waardering in het geding voor het werk van de Russische ruimtevaart? Of zijn hier allerlei andere factoren aan de orde? Eén daarvan zou bijvoorbeeld kunnen zijn, dat de Britten al dan niet be wust de Verenigde Staten willen prikkelen: zoiets in de geest van „de Russen hebben het dan toch maar vóór de superieur-doende Amerika nen gedaan!" Misschien speelt ook een rol, dat men juist in deze dagen van politieke spanning duidelijk wil makeü, dat men geen vijandelijke ge voelens jegens het Russische volk koestert. Hoe dan ook, de reacties in Engeland op het bezoek van de Russische ruimte vaarder hebben weinig te maken met de onverstoor baarheid, die een eigenschap zou zijn van het volk aan de andere kant van de Noordzee. De foto's van Gagarins ontvangst hebben iets weg van zoek- plaatjes: „Waar is het flegma?" Overigens: als soortgelijke gevoe lens van hartelijkheid nu ook eens aanwezig waren tussen de heren aan de top... Een kort bericht in de krant van gisteren vestigde de aandacht op het tachtigjarig bestaan van de Bond van Vrije Evangelische Ge meenten, een kerkelijke groepering in ons land, die ook in Zeeland be kendheid geniet. Mede in deze pro vincie immers ligt de bakermat van deze gemeenten en nog altijd heeft een naam als die van de Goese pre dikant Huibert Jacobus Buddingh hier een bekende klank. Voor het gros van ons volk echter is de Neder landse kerkgeschiedenis van de ne gentiende eeuw een boek, dat met vele zegelen is gesloten, terwijl bo vendien de belangstelling en-oor eer der af- dan toeneemt. Niettemin is het een geschiedenis, die boeiender is dan men oppervlakkig zou vermoe den: het gaat hier niet om de histo rie van grote wetenschappelijke da den, maar om die van de gewone mens, zoekend en tastend naar de Waarheid. Zij die deze geschiedenis hebben gemaakt, zijn voor de „offi ciële historici" randfiguren geweest, eenvoudige predikanten en gemeente leden, die in een tijd waarin Marx en Engels profeteerden, niet in de eer ste plaats waren beroerd door de maatschappelijke nood, maar door de vraag naar de fundamenten van het christendom. Randfiguren in het panorama der geschiedenis, inderdaad. Desondanks hebben zij duidelijk het geestesmerk van ons volk medebepaafd. Eind vo rige eeuw en begin van deze eeuw hebben mensen als Buddingh en Van Leusden om enkele namen te noe men zich in Zeeland beter dan wie ook gerealiseerd wat het betekende „zuurdesem" te moeten zijn. Zij en hun volgelingen hebben hier hun invloed is tot op de huidige dag on miskenbaar zondagsscholen ge sticht en aan jeugdwerk gedaan vóór dat men bij andere groeperingen ook maar in de verste verte begreep, dat voor jongeren iets kon en moest wor den gedaan. In deze provincie hebben de Vrij-Evangelischen zich voortdu rend blijmoedige werkers van het elf de uur geweten. Bij het tachtigjarig bestaan* van hun overkoepelende or ganisatie. mag dit hier wel eens na drukkelijk worden gemomereerd. De Verenigde Staten zullen zo nodig een veto uitspreken over liet Russische plan, de secreta ris-generaal van de Verenigde Naties te vervangen door een driemanschap (een vertegen woordiger van het westen, een van de communistische landen en een van de neutralistisclic landen). Dit staat in een verkla ring, die de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Rusk, gisteren in Washington heeft gepubliceerd. Van officiële Amerikaanse zijde is reeds eerder verklaard, dat de vervanging van Hammars- kjöld door een triumvitraat het zgn. „Troika"-plan zou neerkomen op verlamming van de Verenigde Staten. Robert Schuman. de voormalige Fran se minister van buitenlandse zaken en geestelijke vader van de Europese Ko len- en Staalgemeenschap, is tot erebur ger van Bonn benoemd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1