„Bewijsstukken zijn vals" zegt Eichmann Mens moet meesterschap over de natuur verdiepen en verbeteren Lofzang der kerk viaduct van Woord en Geest tot de mens 1 Geen zomers weekeinde niiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiM^ Prijzen Maatschappij der Letterkunde toegekend - MARINE MIST RADIOACTIEVE BRON BRITSE VOORWAARDE BIJ TOETREDING TOT E.E.G. ZATERDAG 15 JULI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSECOURANT 8 PAUSELIJKE ENCYCLIEK VERSCHENEN Hulp aan onderontwikkelde gebieden grootste probleem In een encycliek van 26.000 woorden, die, naar de eerste woorden van de Latijnse tekst, zal bekend staan als „mater et magistra", constateert paus Joannes de 23ste dat „het grootste probleem der moderne tij den" is onderontwikkelde naties te helpen hun „permanente toestand van armoede, ellende of van honger" te boven te komen, terwijl te zelfder tijd hun politieke en nationale rech ten worden gerespecteerd. De ency cliek werd gisteren bekendgemaakt. De paus zegt dat hoewel hulpverle ning bij nood een plicht is van men selijkheid en recht, ze niet voldoende is om de oorzaken weg té nemen of zelfs maar te verminderen, die in een aanzienlijk aantal politieke gemeen schappen een permanente staat van armoede, ellende of honger veroor zaken. Deze problemen kunnen alleen worden uitgeschakeld of verminderd door middel van veelvuldige samen werking. Doch indien de hulpverle nende landen hun hulp gebruiken voor verwerving van economische of politieke controle of invloed, heeft men met een nieuwe vorm van kolo nialisme te doen. Over het communisme zegt de paus dat de ervaring heeft geleerd dat waar het persoonlijk initiatief der burgers ontbreekt, politieke tirannie heerst. Daar staat tegenover dat wanneer het plichtmatig optreden van de staat ontbreekt of onvoldoende is, er onge neeslijke wanorde bestaat, uitbuiting der zwakken door de minder scrupu leuze sterken, die er in ieder land en in alle tijden zijn, gelijk het onkruid tussen het koren. Socialisatie Niet afwijzend staat de paus tegen over „socialisatie" een term die hij gebruikt in zijn ruimste betekenis en verbindt aan enigerlei collectieve inspanning, ook van particuliere groeperingen. Gezien als de drang die onder de mensen leeft, zich aan een te sluiten om doelstellingen te verwezenlijken die boven het vermo gen en de middelen van de enkeling- uitgaan, is het duidelijk dat sociali satie vele voordelen biedt. Bij sociali satie is er echter tevens de tendens van beperking van de vrijheid van actie van het individu. Socialisatie kan en dient te worden verwezen lijkt op een wijze dat haar voordelen worden benut en haar negatieve as pecten worden weggenomen of onder drukt. De paus acht de wens van werkne mers gerechtvaardigd aan de activi teit van hun onderneming deel te ne men. De vormen van deze actieve samenwerking moeten van geval tot geval worden bekeken. Voorts zegt de paus dat de mens he den ten dage meer streeft naar be roepsopleiding dan naar verwerving van bezit, en dat hij groter vertrou wen stelt in inkomsten, voortvloeiend uit arbeid, of rechten die op arbeid zijn gegrondvest, dan op inkomsten die zijn verworven uit kapitaal of op rechten gegrondvest op kapitaal. Dit doet betwijfelen of het principe van particulier bezit thans nog even be langrijk is als het is geweest. KORTE PREDIKATIE Matth. 22 8 Toen zeide de koning tot zijn slaven: de bruiloft is wel gereed, maar de genodigden waren het niet waard In deze weken wordt, weer het Heilig Avondmaal gevierd. De Heer, de Ko ning, nodigt uit o;m mei Hem aan te zitten aan de feestmaaltijd ter ere van Zijn Zoon. De feestmaaltijd die ons door zichtbare tekenen de liefde van Gods Zoon voor ons in de herin nering brengt. En die tegelijkertijd is bedoeld óm ons voor te bereiden op dè grote feestmaaltijd aan het ein de der tijden bij de komst van Chris- t us. Het verhaal, waarin de tekst staat, is wel een wonderlijk verhaal. Welke koning houdt aan met nodigen als de genodigden hem zo voor het hoofd hebben gestoten Want het ligt er dik op dat de genoemde verontschul digingen geen werkelijke veront schuldigingen maar uitvluchten zijn. Zie Luc. lJ/vv.) Wie koopt een akker vóórdat hij die bekeken en ossen vóórdat hij die ge probeerd heeft En zou die man dat lang volgehouden hebben om nergens heen te gaan omdat, hij getrouwd was Zou het niet zo zijn, dat de Here Jezus expres dit verhaal zó ver teld heeft om ons te laten zien dat God anders is dan welke aardse ko ning En om ons te laten zien hóe dwaas we zijn, als we om allerlei vergeleken hij het grote heil dat ge boden wordt, belachlijk kleine dingen het aanbod van God afslaanf Wat voor reden hebben wij om weg Ie blijven en God zó voor het hoofd te stoten f Een van de uitvluchten, die we raak tegenkomen, is ook: ilc ben het niet waard. Maar zon cr iemand zijn, die .zou kunnen zeggen: Nu begrijp ik waar om God mij geroepen heeft? We le zen nergens dat de genodigden zo of zo moesten zijn of dit of dat. moesten meebrengen. Uit het vervolg blijkt juist nog meer dat de genodigden moeten komen zoals ze zijn. Ze moe ten alleen bereid zijn om, samen met- de anderen, alles te ontvangen, zelfs het feestkleed. Daar is maar één reden, blijkbaar, die de Koning er ten laatste toe kan brengen om 'te zeggen: Hij of zij is het. niet waard. Dat is als we telkens de herhaalde uitnodiging afslaan. Wie wil het zover laten komen? Kattendijke. P. Stok. Geboortecontrole De paus verwerpt de theorie dat de wereldbevolking te snel groeit in ver houding tot de uitbreiding van de voedselproduktie, en dat geboorte controle het enige antwoord is. „In waarheid lijkt de verhouding tus sen de be-relkingstoeneming enerzijds en de beschikbaarheid van middelen van levensonderhoud anderzijds, al thans voor het ogenblik, geen ernsti ge moeilijkheden te veroorzaken". De paus zegt, daar God de natuur rijkelijk heeft voorzien van onuit puttelijke hulpbronnen en de mens het verstand en het talent om de werktuigen te maken waarmee men die hulpbronnen kan benut ten, men de fundamentele oplos sing van het probleem niet moet zoeken in hulpmiddelen die de door God gevestigde morele orde krenken en de bronnen van het menselijk leven zelf raken. De op lossing ligt in een hernieuwde we- tenscliappelijk-technische inspan ning van de mens om zijn mees terschap over de natuur te ver diepen en te verbreden. Het gezin „Wij moeten plechtig verklarende bewerkstelliging van het mensenle ven geschiedt door middel van het gezin, dat op het ene en onontbind bare huwelijk is gegrondvest en dat voor de christen tot de waardigheid van een sacrament is verheven. Het is van de grootste betekenis, dat de jonge generatie wordt opgevoed tot een diepe zin voor verantwoordelijk heid, ook met het oog op het stich ten van een gezin en het verwekken en opvoeden van de kinderen". Het wantrouwen tussen de staten, al dus besluit de encycliek, is te verkla ren uit het niet erkennen van de mo rele orde. Hieruit komt als ergste kwaad ook de opvatting voort dat men slechts met geweld zijn eigen rechten kan doen gelden en zijn eigen belangen behartigen. Frankrijk vierde veertiende juli met explosies Frankrijk vierde gisteren „Qua- torze juillet" onder de triom fantelijke tonen van de „Mar seillaise", het geknal van vuurwerk en de zware don derslagen van plasticbommen. Rechtse extremisten die gekant zijn tegen het regeringsbeleid in Al gerije, pleegden in de hoofdstad zes bomaanslagen. In Algerije be droeg het aantal meer dan 50, ge rekend over de laatste. 48 uur. In Algiers alleen al ontploften don derdagavond twintig plasticbom men. Alle zes bommen in Parijs ontploften voor de woningen van leden van de Gaullistische partij, de U.N.R. De Fransen in Algerije negeerden de grote parade in Algiers. President De Gaulle nam aan de Champs Elysées in Parijs een pa rade af waaraan 11.000 mannen deelnamen. Wat men onmiddellijk in de parade miste waren de lé- gionnaires. Het vreemdelingenle gioen mocht dit jaar niet aan de parade deelnemen wegens zijn aandeel in de april-revolte in Al gerije. Het Wereldgebeuren Eén keer buiten zijn boekje gegaan Spijt dat hij steeds moet ontkennen Tot vervelens toe heeft Adolf Eich- mann gisteren weer gebruik gemaakt van zijn standaardverontschuldiging, dat alles wat hij heeft gedaan op be vel is geschied. Hij kwam zelfs zover, dat hij zich voor de rechters verontschuldigde omdat hij niet kon zeggen, „dat ik de man ben geweest die het voor het zeggen had". „Waarom spijt U dat?"'vroeg rech ter Mosje Landau. „Orndat het voortdurend onplezieri ger wordt, om te moeten ontkennen, dat ik voor vele zaken verantwoorde lijk ben geweest. Ik ben op het ogen blik bijna zover, dat ik me gedwon gen voel de verantwoordelijkheid te aanvaarden voor ware en onware ge beurtenissen", gaf Eichmann ten ant woord. Diep vermoeid na een week het mee dogenloze kruisverhoor door dr. Gi deon Hausner te hebben ondergaan, ging Eichmann gisteren toch nog voort met zijn ontkenningen. Zijn stem klonk daarbij als die op een ver sleten, en gebarsten grammofoon plaat. Vier uur lang hield hij vol. Haus ner toonde de verdachte documen ten waaruit diens verantwoorde lijkheid voor het geven van op drachten bleek, maar als enige Verweer voerde Eichmann slechts aan, dat zijn meerderen hem had den opgedragen zulks te doen. Toen hem tenslotte bewijsstukken werden voorgelegd, waaruit on omstotelijk vast kwam te staan, dat hij (Eichmann) een man van gezag was geweest, noemde hij die documenten... vervalsingen. Eichmann beweerde, dat hij met on geveer vijftig problemen per week naar zijn directe chef, de generaal der S.S Heinrich Miiller, ging om in structies te ontvangen over noe deze zaken af te doen. Geërgerd vroeg Hausner daarop of er dan nooit een bevelschrift door Eichmann zelf uitgegeven, de deur was uitgegaan. „Jawohl, jawohl, jawohl", antwoordde .de verdachte, „maar altijd op bevel". „Gij arme, kleine, zielige Eichmann. Waart gij een Ober-sturmbannführer (S.S.-lt.-kolonel) of een loopjongen?" vroeg Hausner tenslotte wanhopig. Eicliman gaf daarop toe, dat hij eens het ministerie van buitenlandse zaken van het Nazi-rijk „er tussen geno men" had maar dit was eveneens op bevel gebeurd. Rekenkamer ontdekt: Per jaar 20.000 zonder werken De algemene rekenkamer is tot de ontdekking gekomen, dat een ambte naar van het ministerie van buiten landse zaken sinds enige jaren een salaris van twintigduizend gulden ontvangt, zonder nat hij daarvoor ook maar iets doet. Hij is namelijk ter beschikking gehouden, omdat er op het ogenblik geen voor hem ge schikte functie is. De ambtenaar nam op 5 november 1955 ontslag, maar werd op 1 augus tus 1957 weer door het departement aangetrokken. Hij werd een maand later echter ziek en daarom met ver lof gezonden. Zoals gebruikelijk werd zijn salaris gewoon doorbetaald. Nadat de amb tenaar na twee jaar was her steld, bleek er evenwel geen voor hem passend werk op het departement te zijn. De functie, waarvoor hij aanvan kelijk was aangetrokken, werd niet gerealiseerd, met als gevolg dat de minister hem „ter beschikking hield", een situatie die men op overheidskan toren wel meeraantreft en die kan ontstaan omdat men ambtenaren niet zo maar kan ontslaan. Wel is het de gewoonte dat voor ter beschikking gestelde ambtenaren zo spoedig mogelijk een functie wordt gezocht. Vindt men binnen een ter mijn van over het algemeen drie jaar die functie niet, dan wordt het dienst verband beëindigd. In februari van dit jaar heeft de mi nister voor het laatst aan de algeme ne rekenkamer laten weten, dat voor de betrokken ambtenaar nog geen passende werkkring is gevonden. pilllllllllllllllllllllllM^ (Van onze weerkundige medewerker) Het komende weekeinde zal m niet uitgesproken zomers kun- p nen worden genoemd. Daar- voor is een depressie verant- s H woordelijk, die twee dagen ge- leden via liet Engelse Kanaal en de Noordzee naar Schotland is getrokken en daar een rond- n je heeft gedraaid om vandaag H opnieuw boven de Noordzee te- m nicht te komen. Dit zal ten ge- H volge hebben dat cr weer een krachtige tot harde zuidwes- tenwind gaat waaien en de j= §1 aangevoerde lucht zeer onata- H biel is. Wij mogen dan ook buien verwachten waarvan H sommige met onweer. g llllllllllllllilllllllllllllllllillllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hoed voor mevrouw Gagarin H Voor Yoeri Gagarin, de Russische ruimtevaarder, de toejuichingen g van duizenden Britten, voor zijn 26-jarige vrouw yalentinaeen hoed. die namens het Britse instituut voor mode-artikelen gisteren H op de Russische ambassade in Londen werd afgegeven. „Alle vrou- jp H wen zijn in één opzicht hetzelfde: zij zijn weg van een nieuwe hoed", M aldus een begeleidend briefje voor de majoor. „De vrouwen die in H onze industrie werkzaam zijn wilden een blijk van bewondering ge- H ven voor uw vrouw, die thuis bleef gedurende uw grootse vlucht, §j waarvoor ook moed nodig was". H Het is een klokhoed met gestikt satijnen top en een bontrand. Dit n model, door mevrouw Gagarin als eerste te dragen, zou de naam §j „Valentina" kunnen krijgen, aldus de voorzitter van genoemd insti- tuut Barratt, die het hoedje heeft uitgekozen. lWllil1llllllllllllllHIIIHIIIII|illlllllllllllHllllll!!IÉHII!lllllllllll!ll!llllllilllllllllllBlllll!IIIIHl!llllll!l!!!llll!|!lllllllllll!lll!llDl)Jllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÜÏ De wetenschappelijke expeditie met het Zierikzeese mosselvaartuig Z. Z. 8 op de Oosterschelde jacht op de fossiele overblijfselen van land- en zeedieren, die Zeeland in tie ijstijd bevolkten is gisteren bijzonder succesvol afgesloten. Het was de laatste tocht, die de conservators van liet rijksmuseum voor geologie en mi neralogie te Leiden met de Z.Z. 8 van Ben. W. Schot op de Oosterschelde maakten. Hoewel het succes van deze expe ditie reed3 vast stond, kwam juist de opzienbarendste vondst op deze laatste dag: ter hoogte van de Schelphoek werd een kaak van een jonge mastodont met twee melkkiezen gevonden. De kaak kwam met nog één ingeplant melkkiesje aan de oppervlakte, de tweede werd in dezelfde kor, waarmee de kaak boven water kwam gevonden. De expeditie heeft in vïijr weken nteer opgeleverd dan zestig jaar speurwerk in de omgeving van Tege- len, waar men sinds het einde van de vorige eeuw in de kleigroeven van een pannenfabriek jacht op fossiele beenderen heeft gemaakt. Negentien maal is de Z.Z. 8 uitgevaren en 415 maal heeft men de korren over de bodem gesleept. In totaal zijn vijf ton fossiele beenderen gevonden. (Foto P.Z.C.) Op de gisteren in Leiden gehouden jaarvergadering van de Maatsehappij der Nederlandse Letterkunde is be sloten, de Lucy B. en C. W. van der Hoogtprijs 1961 toe te kennen aan de Amsterdamse schrijver Bert Schïer- beek en de dr. W'ijnaendts Francken- prijs aan prof dr. S. Dresden, hoog leraar in de moderne Franse letter kunde te Leiden. Aan mej. dr. 5L E. Kronenberg in Den Haag en aan prof. dr. TIi. Frings te Leipzig is het ere lidmaatschap der vereniging aange boden. Bij oefeningen in het opsporen van radioactieve bronnen door middel van Geigertellers in het etablissement van de Koninklijke Marine te Amsterdam is een radioactieve bron zoek geraakt. Het is een zeskantig staafje van 2 cm, bevestigd aan een draagstaaf van 20 cm lengte met een diameter van 1 cm. Ondanks nasporingen is het nog niet gelukt deze staaf te vinden. STEMMEN UIT DE KERKEN Frits Mehrtens: Zingende mens is de basis voor de muziek Een kerk die leeft, zal telkens weer in nieuwe lofzangen de naam des He ren loven en prijzen. Een van onze psalmen begint: Zingt, zingt een nieuw gezaag don Here en waar het hart gegrepen is door hetgeen God deed, zal er telkens weer een nieuw lied ontstaan, dat in de eigen tijd en met eigen woorden, zingt hoe Zijn rechterhand heil im leed Sieeft bewerkt. Het ge zangboek van de gemeente van Israël, ons psalmboek, is niet in één tijd ontstaan. We vinden daarin psalmen van vóór de tijd van David en liede ren van uit en van na de tijd van de ballingschap in Babel. Het is in ieder geval een tijd die zes eeuwen omspant. We kunnen er van op aan dat er in die tijd nog heel wat meer liederen ter ere des Heven zyn gezongen dan die, welke in de Bijbel te vinden zyn. In de rollen, die in een grot bij do Dode Zee gevonden zyn, bevonden zich ook psalmen, die gezongen zyn in de gemeenschap van Qumrani. Sinds de laatste dertig jaar is er in hardt, waarin hij zong van de eind- ons land het een en ander te doen I overwinning. Dit gezangboek is het •ondom het lied dat in de kerk zongen wordt. We hcri neren ons nog levendig dat de Ger. Kerken in Hersteld Verband met een nieuw ge zangboek voor den dag kwamen, waarin allerlei liederen te vinden wa ren. sommige vertaald, andere nieuw gedicht, die' niet in andere kerkboe ken te vinden waren. Daarbij waren o.a. nog al wat liederen van Blum- ;eweest dat ons persoonlijk de ogen jeopend heeft voor de armoede van de Evangelische gezangen van 1805 en voor de rijkdom die er door de eeuwen geweest is wat betreft de lie deren die in geloof gezongen zijn. Sindsdien waren" wc een voorstander van een nieuw gezangboek. We zullen geen opsomming geven van alle nieuwe gezangboeken die er de laatste vijf en twintig jaren in de kerken zijn ontstaan en hoe er sa menwerking in dezen is gekomen tussen verschillende kerken in ons land. Ge weet ook hoe men bezig is met een nieuwe psalmberijming op de oude wijzen, die vanaf de 16e eeuw gezongen zijn. Een bloemlezing uit de psalmen, zoals sommige ker ken wel hebben en dan gemengd met de gezangen, is afgewezen. In de oor log zijn we blij geweest dat wij nog een volledige psalmberijming hadden. Toen zijn er weer heel wat psalmen gezongen, die vóórdien in het ver geetboek waren terecht gekomen. De vorige maand hebben we de proeve van oen nieuwe beryinfug van de 150 psalmen, die is uitge geven door de Interkerkelijke Commissie voor de Psalmberij ming, gekregen. We hopen daar op nog wel eens terug te komen. Wanneer men in ons land, op een wijze zoals dat nog niet is voor gekomen, met het lied dat in de kerk gezongen wordt, bezig is, is dat een teken dat er leven, nieuw leven, in de kerk gekomen is en wanneer dichters van naam bezig zijn met de berijming van psal- (Zie slot pag. 4 kol. 4) Om de liefde van bastaardhondjes André Rcnard. de Luikse socialis tenleider, die tijdens de laatste staking die België teisterde door zijn compromisloze volksmennerij van zich deed spreken, heeft andermaal zowel zijn politieke tegenstanders als zijn socialistische partijgenoten tegen zich in het harnas gejaagd. Nadat* Renard min of meer als verliezer uit de stakingsstrijd kwam. heeft hij du oude tegenstelling tussen Walen en Vlamingen nieuw leven ingeblazen. Hij heeft daartoe de Mouvement Po pulair Wallon ingeschakeld, een be weging die zich beijvert voor een fe deraal België, een land dus waarin Walen en Vlamingen, naast elkaar (elk met een-eigen regering) zullen leven. De beweging telt tot nu toe slechts honderdduizend leden; dat is weliswaar niet zo heel veel op drié miljoen Walen, maar het is toch ook weer geen getal dat men kan ver waarlozen. Daarbij komt dat Renard tomeloze ambities heeft en er natuur lijk van droomt in zo'n federatief Walenland als regeringsleider op te treden. Men wil met Vlaanderen le ven in „vreedzame coëxistentie". Gaat dat niet. dan zijn er nog andere oplossingen, zo heeft Renard dreigend gezegd. Hij chanteert dus min of meer met de stichting van een Waal se volksreDubliek naar het model van maarschalk Tito. Hoe de Vlamingen denken over deze wijze van optreden van Renard, laat zich denken. Dat de Vlaamse socialisten het moeilijk kun nen verkroppen dat één van hun voormannen zo discrimineert, ligt voor de hand. Renard is nu de slag om Brussel begonnen. Want deze stad is eigenlyk geen onderdeel van Vlaanderen (meer) en behoort ook niet tot Walenland. Het is zo'n nieu werwets Jeruzalem, dat door zijn lig ging ook bij geen der twaalf oud-tes- tamentische stammen behoorde. Men spreekt in Brussel Frans, maar ver staat er evengoed Vlaams. De stads regering tracht bij benoemingen een evenwicht tussen beidé talen te be waren. In de volksmond worden de Brusselaars „zinnekes" bastaard hondjes) genoemd. Maar dat is voor Renard geen beletsel om te proberen hoofdstedelingen voor zijn program ma te winnen. Het doet dit onder het motto: „Brusselaars, gij wordt steeds meer door de Vlamingen bedreigd. Wij Walen, zullen LT steunen". Dat de partij van Lefèvre. de christelijke volkspartij, zich aan het vreemde optreden van Re nard ergert, ligt voor de hand. Maar ook de partijgenoten van Renard, van wie niemand minder dan Spaak in de regering op een sleutelpositie zit, zijn in verzet gekomen. De Vlaamse so cialistische pers keurt met de haar geestverwante organen in Walenland het oDtreden van Renard ten scherp ste af. Maar er is meer: Leo Collard. Waal en socialist, afkomstig uit het land van Renard, heeft duidelijk te verstaan gegeven dat hij niet duldt dat aan het unitaire karakter van de partij wordt getornd. Door wie dan ook! De negentigjarige, onverslijtbare Kamiel Huh'smans. socialist van oudsher, heeft gezegd dat het optre den van Renard tot een crisis in de B.S.P. zal leiden. Hij bood direct zijn goede diensten aan. Maar tegelijker tijd kondigde Renard aan dat in de herfst het eerste congres zal worden gehouden van de seperatistische be weging. Het eerste punt op de agen da is een voorstel dat de positie van Brussel in het fecjprale België zal re gelen. Het is Renard dus ernst, het geen de positie van de B.S.P. ernstig maakt. Dat kon deze partij die bij de laatste verkiezingen percentagewijs in Wallonië achteruit ging nu juist niet gebruiken. ANDRE RENARD ..links en rechts ergernis». De Britse minister Thorneycroft heeft op een persconferentie gezegd dat Engeland zich alleen bij de E.E.G. zal aansluiten indien het ervan over tuigd is dat deze een „naar buiten- ziende club" is die erop uit is de we reldhandel uit te breiden „niet een beperkende club". Na een bezoek van twee weken aan de gemcnebestlanden in Azië zei hij dat geen enkel der bezochte landen Engeland in de weg wil staan indien het besluit onderhandelingen over toetreding tot de E.E.G. te openen. De minister zei dat een besluit van Engeland om niet toe te treden tot de E.E.G. op de lange duur gevolgen zou kunnen hebben en problemen zou kunnen opwerpen die even moeilijk zijn als die welke het gevolg zijn van een besluit tot toetreding. Man gedood onder vallende hulphijskraan Tengevolge van een te zware belas ting is gistermiddag op de scheeps werf „De Noord" te Alblasserdam een hulphijskraan in elkaar gezakt. Dit heeft aan de 48=jarige baas van de transportafdeling H. Barendrecht uit Alblasserdam het leven gekost.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13