Supralux Lezers schrijven :ANTASTISCHE AANBIEDING MODERNE ZIGZAGS deze zomer van 12% "20% goedkoper! PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer De groene hel VERF EN LAK Een plezierige vacantiedag be hoeft niet bedor ven te worder» door hoofdpijn! Het blanke mysterie van de Matto Grosso is beter, kost minder... en elke streek strak! VRIJDAG 14 JULI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AdvertentieI en de samenwerking zou niet meer nodig zijn. Kom nou. Als U tegen wit niet perse „zwart" wenst te zeggen, moet het U toch wel duidelijk zijn dat niet een „plaatselijk" maar een „streekverzorgend" 'bejaardencen trum gerealiseerd moet worden. Ik zal pogen U aan te tonen, dat, in dien de gemeente Sas van Gent dit katholieke streekverzorgende bejaar dencentrum gewild had, dit ook zou gekregen hebben. In eerste instantie werd de medewer king aan de katholieke stichting ge weigerd op 14 juli 1959. Het bejaar dentehuis werd op een presenteerblad gegeven maar niet geaccepteerd. Naar aanleiding van een verzoek van de R.-K. Bond van Bejaarden werd op 29 september 1959 met 7 tegen 4 stemmen besloten weer contact op te nemen met het R.-K. Stichtingsbe stuur. Op 9 februari 1960 werd een voorstel van mijn fractie, om het be sluit van 29 september inderdaad uit te voeren, met 6 tegen 5 stemmen verworpen. Die kansen zijn er dus geweest voor Sas van Gent. DAARNA pas en beslist niet éérder, heeft het katholiele stichtingsbestuur zich moeten beraden waar het katho lieke bejaardencentrum dan wel zou moeten komen. U verdraait dus werkelijk de feiten als U suggereert dat het niet zeker was dat het in Sas van Gent zou wor den gebouwd. U weet echt wel beter. De „schermen", die U in uw verbeel ding zag, waren echt niet aanwezig. Alles is door het katholieke stich tingsbestuur open en eerlijk behan deld, met het enige doel: het katho lieke bejaardencentrum in de ge meente Sas van Gent te kunnen stichten. Over „schermen" gesproken. Het feit Bejaardentehuis in Sas van Gent Het feit dat mijn geachte mede ingezetene het presteert om de sa menstelling van de Sasse bevolking naar religie te bepalen aan de hand van het aantal zetels in de gemeente raad, getuigt geenszins van een hel der inzicht in deze materie. Als iets „dilettantisme" is, dan is het dit toch wel. Ik vraag me af in hoeverre dan de cijfers die van gemeentewege in ja nuari 1961 door middel van de pers zijn verstrekt, betrouwbaar zijn. Ik neem aan dat deze cijfers eveneens aan mijn geachte stadgenoot bekend zijn en dat hij mét mij van oordeel is dat deze juist zijn. Volgens deze gemeentelijke opgave was de Sasse bevolking, verdeeld naar religie, per 1 januari 1961 als volgt samenge steld R.-k. 3657 82 Protestant 650 15 Geen 131 3 Uw berekening van nog geen 50 katholieken is er derhalve niet alleen naast maar is kennelijk „vertekend". Zouden katholieken, die U door de samenstelling van de raad als „niet- katholieken" bestempelt, hiermede erg ingenomen zijn Genoeg hierover. Bejaardenhuis of bejaardentehuis What's in a name? Ik voel echt niet zoveel verschil. Ver manen is gevaarlijk. Er is meen ik ook nog een gezegde dat handelt over een „balk" en een „splinter". Ook „kosmopolische" inslag is niet goed. Bedoeld is natuurlijk „kosmopoliti sche" inslag. Vergissingen maken is menselijk. De kern van de zaak is echter het „bejaardentehuis". Mijn opponent heeft het vanaf den beginne gevolgd. Ik meen dat ik mij minstens aan zijn kant mag scharen. Samen met mijn fractiegenoten heb ik geprobeerd óm het katholieke be jaardencentrum in Sas van Gent te krijgen. Dat dezer dagen met de bouw in de gemeente Westdorpe wordt be gonnen is niet onze schuld. Mijn geachte mede-ingezetene pre tendeert dus de zaak vanaf het be gin gevolgd te hebben, zodat hij, in tegenstelling met P. D„ in staat is de lezers goed in te lichten. Het lijkt mij dat hij hierin, al dan niet opzet telijk, niet in geslaagd is. Uitgaande van een rapport, uitge bracht door drs. W. Dusarduyn, dat aan het „bejaardencentrum" een streekverzorgend karakter toedacht, heeft het katholieke stichtingsbestuur maart 1959 gelijktijdig bij de gemeen ten Sas van Gent, Westdorpe en Phi lippine een verzoek ingediend, inhou dende 1. een terrein beschikbaar te stellen 2. garantie voor betaling van rente en aflossing te verlenen. Aan 3 gemeenten werd dit verzoek ingediend omdat en dit is zeer be langrijk het rapport had uitgewe zen dat een te bouwen bejaardente huis een „streekverzorgende" functie zou moeten hebben. Tot diezelfde conclusie is ook de sa mensteller van het in opdracht van de gemeente Sas van Gent uitge brachte rapport gekomen. „Streekverzorgend" en dus samen werking van gemeenten, adviseerde zelfs het college van b. en w. van Sas van Gent aan de raad bij schrij ven van 28 maart 1957. In dit schrijven, zoals gewoonlijk on dertekend door de burgemeester en de secretaris, wordt aan de raad me degedeeld, ik citeer letterlijk „dat een gemeente met goed 4000 in woners niet bij machte is om tot de bouw en het beheer van een bejaar- dentehuis over te gaan, wijl hiervoor niet het nodige aantal bedden kan worden beschikbaar gesteld. Eerst bij 60-70 bedden zal het mogelijk zijn een misschien sluitende exploitatie rekening te bekomen. Het zal van be lang zijn, dat, indien tot de bouw van een bejaardentehuis wordt overge gaan, dat dan een streekverzorgend centrum wordt gebouwd door bijvoor beeld samenwerking met de gemeen ten Philippine, Sas van Gent, West dorpe en Axel". Dit adviseerde het college van Sas van Gent op een moment dat Sas van Gent 4000 inwoners telde. Sa menwerking met andere gemeenten. Thans zijn er ongeveer 4400 inwoners Advertentie Twintig gulle zeelui.... Bloed geven in Manilla in plaats van cognac Bloedafname-apparatuur in plaats van een cocktailparty.... H Het was een merkwaardige er- varing voor de bemanning van H de „Seine Lloyd", twee weken geleden in Manilla. De nieuwste aanwinst van de m ff Koninklijke Rotterdamsche m Llovd, een vrachtvaarder van 8628 br. reg. ton, maakt op het f n ogenblik haar maidentrip naar f§ Oost-Azië. En het is bij een dergelijke reis gebruikelijk dat de bemanning in iedere haven wordt gefêteerd. Maar Manilla had een ander welkom. Nauwelijks lag de §1 Seine Lloyd afgemeerd aan de kade, of er stapte een volledig medisch team aan boord met I s het vriendelijke verzoek bloed af te staan voor het Rode Kruis van de Philippijnen. Ka- M pitein C. G. F. Hoek, de oud- gezagvoerder van het vlagge- schip Willem Ruys, knipperde n H eerst even met de ogen, maar liet toen de bemanning aantre- n den en vond twintig man, die bereid waren, een halve liter bloed af te staan. Dat gebeur- m de later in het scheepshospi- H taal. En toen eindelijk kwamen ook de glazen met cognac op H tafel litflllllllinillllllllinillllllllllllllllllllllllll dat U verklaart dat er in het alge meen bejaardentehuis t.z.t. een „au la" zal worden gebouwd is voor mij bepaald nieuws. Als raadslid is mij niets van een plan, laat staan van een „aula" bekend. Als U dit WEL weet moet U, dunkt mij, toch wel achter de gemeentelijke „schermen" geke ken hebben. Tenslotte vind ik U erg naïef als U veronderstelt, dat de aanwezigheid van een „aula" de te stellen eisen in zake sfeer en levenshouding van een bejaardencentrum overbodig zouden maken. Waar volgens tabel 3 van het reeds gememoreerde rapport, in opdracht van de gemeente Sas van Gent door drs. Diederich uitgebracht, het aantal bejaarden van Sas van Gent volgens kerkgenootschappen bedroeg: R.-k. 250 86 Protestant 35 12 Geen 6 2 moet het U toch echt wel duidelijk zijn, dat de beslissing van Sas van Gent een ANDERE had moeten zijn. Die „aula" kan echt die fout niet her stellen. Intussen wens ik mijn anonieme (waarom toch anoniem) Sasse mede ingezetene het allerbeste toe. W. H. M. Colsen, Sas van Gent. (Discussie gesloten. Red.). Wereldberoemde ^^nt-o-wSÜ!. voor ongekend lage prijs Doe nn ow voordeel en koop direct. Singer is superieur in kwaliteit-en service: in ruim HO jaar hebben meer dan 110 miljoen vrouwen over de hele wereld de voordelen ondervonden V3n. Singer. Ook dé Singer zigzags zijn een enorm succes gebleken en daarom is deze sensationele zomeraanbleding mogelijk. Enzelfs bij deze gunstige aanbieding geldt nog het gemakkelijke Singer betalingssysteem. Winkels en agent schappen In elke plaats. Zij lichten u ook gaarne in over de waarde van uw verouderde machine. ZAu Singer Maatschappij N.Y„ Kalverstraac 60-62, Amsterdam. W ^ST Zend mij S.V.JJ. gratis brochure over uw Singer zigzag naaimachine. 9^ H mg IgL__-d ro v/wiats, 40 ÏM Jbbé ——————li ili i ui Meer dan 110 miljoen machines in 110 jaar! aanwmm Advertentie Neem direct Rheumin Rheumin-tabletten helpen sneT, zeker en bovendien veilig I Ook doorde gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 ct. Een Brocades-product, dus: vertrouw er op I Theo Verschueren naar wegkampioenschap van België De wielrenner Theo Verschueren uit St. Jansteen, die dit seizoen 19 overwinningen boekte, zal zondag deelnemen aan het kampioenschap van België op de weg. Dit weg kampioenschap wordt in de omge ving van Kortrijk verreden. Drie autobussen zijn reeds met supporters volgeboekt. 1839. De vier vrienden schaarden zich een beetje sceptisch, doch uitermate nieuwsgierig rond Thor- walds „tijdspiegel". „Let goed op", sprak hun gast heer, „dan ial ik laten zien hoe deze stad er uitzag in jullie eigen tijd!" Hij drukte op enkele knoppen en lang zaam verscheen er een pano rama van de stad Chicago, zoals elk hunner dat wel eens had waargenomen. „Warempel!" zuchtte Buck. „The Windy City! Het is net alsof je in een helicopter hoven de Michigan-Boule vard zit!" „Nu verplaatsen wij het beeld naar de oertijd van dit vasteland", kondigde Thor- wald aan. En inderdaad zag men enkele ogen blikken later een soort grote harige neushoorn met haar jong voorbijsjokken, terwijl op de achtergrond een vulkaan in actie zichtbaar 0 In een ln Genève gehouden vergadering van de Europese vereniging van persbure aus is tot voorzitter gekozen de president- directeur van het Franse persbureau Agen- ce France Presse, Jean Martin. Bij deze vereniging zijn aangesloten de persbureaus van West-Duitsland, Oostenrijk, België, De nemarken, Spanje, Finland, Griekenland, Nederland, Italië, Noorwegen, Portugal, Zweden, Zwitserland, Turkije, Zuid-Slavie en Frankrijk. In het Frunse stadje St.-Brieuc is de was "beveiligd. Pus na langdurig expediteur Jean Wellez uit Onnaing claxonneren wist de verschrikte be- in het noorden van Frankrijk, midden stuurder omwonenden te wekken, die in de nacht met zijn auto rechtstan- ,7ze»t uit zijn benarde positie konden dig in een vier meter diepe riolerings* bevrijden. De heer Wellez werd sleuf gedoken, welke onvoldoende slechts licht gewond. was. De bezoekers waren diep onder de indruk van Thorwalds wonderbaarlijke tijdspiegel en hij ontving hun lof met kennelijk welbehagen.1 ^Augana SIGAREN Geniet er van paradiso22cc. HENRI VAN WERMESKERKEN 29 Soms is de streek er vrij van, maar dan zijn er andere dieren. We moe ten oppassen voor de slangen, die in het gras liggen. Daar waar geen lui zen waren, hebben we 'n kudde wilde varkens gezien. Ik heb er een ge schoten, voldoende voor deze dag. Morgen zal het vlees bedorven zijn, en wat we nodig hebben is vooral ge zondheid. Alleen Pancho heeft ervan geprofiteerd. Die heeft voor enige da gen zijn buik vol gegeten en kan nu twee dagen zonder voedsel. Zo zijn deze honden. Hij was de laatste da gen hangerig, omdat hij geen vlees kreeg, maar is nu weer heel monter ondanks zijn al te dikke hangende buik, en de zak water op "jjn rug. We zijn weer op weg. De pampa is veranderd. Niet meer zo vlak, er komen kleine heuvelen. Soms groeit er een bosje in de buurt van een moeras. Daar krioelt het van krokodillen. Ze zijn in zo grote getale en zo overdekt van vette mod der dat ik eerst meende, dat het modder was, die vulkanisch bewoog. Taipeke vreest die dieren niet. Ze schijnen ons ook niet te zien. Er tussen ligt een sicory. Het lijkt een boomstam, zo geschrompeld ziet hij er uit, maar het is een enorme slang, waarvan kop noch staart te zien zijn. Zodra Taipeke die opgemeiict heeft, maakt hij een grote omweg ver van het moeras. Die kunnen zeer gevaar lijk worden. Ze zijn aanvallend. Ik schat de lengte zover te zien op twaalf meter. De dikte is meer dan de leest van Yioe-Yioe. Mijn voeten doen zeer van het schelf gras, dat vaak erin snijdt ondanks het eelt. Schoenen heb ik natuurlijk nu niet meer. Daarvoor hebben de mieren gezorgd en het warme voch tige weer. Alleen mijn puttees zijn nog goed. Maar mijn voeten zijn door het lo pen en door het verblijf bij de Parin- tintins omgeven van een dikke laag eelt, die over alle zijden gaat en die makkelijker zit dan schoenen. Ik loop er snel en licht op. Door het gras is er nu een korst op gekomen, maar dat beschermt weer tegen de insec ten. Wonderbaarlijk is toch de natuur. DE JAGUAR Vandaag houden we rust na wat ons gisteren is overkomen. Hier had onze tocht ook kunnen eindigen. Taipeke was, nadat we bij het voor bijtrekken twee dagen op het water van de moeras hadden geteerd, nieuw water gaan zoeken om dit mee te nemen. Ik lag stil te dromen in de tent. die aan de ene zijde wijd open stond om lucht te krijgen. Naast me sliep Pancho die juist weer veel gegeten had van een dier dat ik schoot, wat veel op een beer leek, en rustig naderbij kwam, alsof het geen vijanden kende. Zo is de pampa, er zijn maar weinig dieren, die eikaars vijanden zijn. En een vreemd tweebenig mens zoals het nooit gezien had, was zeker geen vijand. Wat zou er weinig haat en leed op de aarde zijn als de bewoners ook niet eten moesten. Dus kreeg hij de kogel tussen de ogen en lag met een dood. Tot grote vreugde van Tai peke, die 't vlees ervan heel lekker vindt. Zo lekker, dat hij zelfs voor heden bewaarde, ofschoon het dan al minder fris is. Terwijl ik lag te dromen, hoorde ik schreden. Het zou Taipeke zijn die terugkeerde. Neen het leken er meer... ze waren sneller. Met een sprong was ik overeind. En joeg een enorm dier, dat op geen honderd pas van mij vandaan graas de, een hevige schrik aan. Meteen herkende ik het, een stier. Je zou dit soort bijna in alle be woonde delen van Brazilië rustig kunnen zien grazen. Alleen heeft hij misschien door de schrik iets ge jaagds en iets wilds. Meteen zie ik dat de flanken hijgen alsof het zoëven hard heeft gelópen en nu weer schrikt van mij. Ik weet dat.dit dier hier zeldzaam is. Het zijn meestal dieren, die vroeger weggelopen zijn uit de bewoonde .streken en van boerderijen. Ze ver liezen zich in de wildernis, verwilde ren en vermeerderen zich snel. Iets erachter zie ik drie andere die ren... Een koe en twee kalveren. Ook deze dieren zijn gejaagd en naar ik vermoed niet door mij. Even staat het dier te stampen met de voeten, ik grijp snel mijn geweer. Het doet enkele driftige stappen in mijn richting... zodat ik vrees dat die kudde over mij heen zal jagen. Nu is ineens alle aandacht van mij afgewend. Alle koppen wendden zich in een andere richting. Ik zie iets vliegen door de lucht... Dan ben ik getuige van een van die drama's van de pampa, die zelden door mensen ogen worden gezien. Wat ik daar zag vliegen, was een jaguar. Een enorm beest, een lichtge kleurde pampa-jaguar, die groter is dan de bos-jaguar. Maar deze is ook nog groter dan de Indische konings tijger en als hij zich op de stier stort valt die bijna om. Even daarna zie ik niets dan wat po ten, het schijnt, dat de stier zich rolt op de rug om zijn aanvaller kwijt te raken of om weer op de poten te ko men. Daar staat de stier weer. Prachtig breed en stoer met de kop laag in de richting waar de jaguar nu schijnt te zijn. Achter hem staan de koe en de kalveren ook met de koppen om laag, dicht aaneen gedrongen. Nu schiet de stier vooruit. Naar alle'kanten stuift het zand en het gras op. hij schijnt de tijger te volgen, in plaats van de tijger hem. Maar als het grote dier even stil heeft gestaan, schiet weer de jaguar door dc lucht. Daarop schijnt de stier gewacht te hebben. Er heeft een schok plaats, een hevig brullen en loeien. Ze moeten elkaar ontzaglijk verwonden op dat ogenblik. Dan vliegt de jaguar weer door de lucht. Maar niet in sprong doch als een bal, die met een plof ter aarde stort. Het schouwspel boeide me zo, dat ik op dat ogenblik alles vergat. Zodra de jaguar gevallen is, komt ook de stier op die plek. Er heeft een worsteling plaats, een wilde strijd, waarbij de koe en do kalveren zich afzijdig houden. De stier schijnt op iets rond te trap pen. Luid klinkt de miauwende brul van de jaguar. Van de stier zie ik slechts het achter lijf en de hoog geheven staart, die zich telkens wenden. Dan wordt het stiller en stiller. De stier staat te snuiven, te hijgen... Hij probeert achteruit te lopen van de jaguar weg. En valt om. Weer staat hij op... en tracht bij de kudde te ko men. Hij hinkt... Een ogenblik tracht hij zich tegen mq te keren als zag hij een nieuwe vijand. Dan valt hij om. Hij is zwaar ge wond. En meteen zie ik de koe de staart in dc lucht werpen en wegrennen gevolgd door de kalveren. Arme held, nu je zelf gewond bent, bij het verdedigen van je koe en kalveren, nu keren die zich van je af... vluch ten. Laten je alleen. Het is bijna als bij de mensen. Ik hoor de stier klagelijk loeien en woedend snuiven. Enige malen poogt hij overeind te ko men, dan wordt het stiller. Met het geweer in de aanslag ga ik er lang zaam heen en... bega daarmee de grote fout. Daar ligt de jaguar. Hij is byna niet te herkennen zo zeer is hij vertrapt, ook toen hij allang dood moet zijn geweest. Ook de stier ligt nu. Ik zie hoe hij bloedt. Uit zijn rug, uit zijn flanken. Maar het meest uit een voor poot die door een knauw van de ge weldige kaak van de jaguar gebro ken is en tot aan de knie opengere ten. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 9