PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AMERIKA HOUDT DE DEUR VOOR K.L.M. STEVIG GESLOTEN V.S. willen nog steeds vervoerscijfers zien NAVO-macht in staat Europa te verdedigen Kanaalverbreding bij Terneuzen is in volle gang ws Gagarin zat ge vangen in Londense Tower KREMLIN WIL GEEN OORLOG Vand aag... Verlegenheid 204e jaargang - no. 164 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 14 juli 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Mlnim. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max, 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van J 1.25. ,3rieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg, tel. 2395Terneuzen tel. 2116; Zierikzee red. tel. 2425, adm. tel. 2094. ONDERHANDELINGEN OP NIETS UITGELOPEN Dit was liet teleurstellende nieuws, dat de staatssecretaris uit Amerika meebracht voor de directeur-generaal van de rijks luchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer, de president-directeur van de K.L.M., drs. E. H. van der Beugel en de directeur van de N.V. luchthaven Schiphol, de heer S. de Mul, die hem bij de trap van het uit New York aangekomen K.LJVI.-toestel opwachtten. Samen met de andere leden van de delegatie begaf het gezel schap zich met journalisten naar een ontvangkamer, waar de heer Stijkel mededeelde, dat er geen uitzicht bestaat op het verkrijgen van landingsrechten in Los Angeles, „zolang zich geen nieuwe feiten in dit kader voordoen en zolang de lucht- vaartpolitiek van de V.S. niet wordt gewijzigd". Hij liet in zijn lange verhandeling slechts één keer een optimistisch ge luid horen. Dat was toen hij zei: „Maar het is bijna onvermijdelijk, dat die luchtvaartpolitiek op den duur gewijzigd zal worden, want naast de onderhandelingen die wij hebben ge voerd, zijn er nog zeven onderhande lingen in Amerika geweest met an dere landen, die allemaal op niets zijn uitgelopen, juist als de onze. Ook in de V.S. zal men tot de conclusie komen, dat men op deze basis niet steeds zal kunnen doorgaan. Er zijn tekenen die er op wijzen, dat men tot een herziening wil komen, maar in welk opzicht zal moeten worden af gewacht en er is geen garantie, dat bij zo'n wijziging de zaak veel ge makkelijker zal worden". Cijfers noemen! Onze Haagse redactie verneemt na der van zeer bevoogde zijde dat van Amerikaanse zijde steeds is aange drongen op hel noemen van cijfers betreffende het totale vervoer van de K.L.M. en van het zgn. derde-landen- vervoer in het bijzonder. Talrijke ma len heeft de Amerikaanse onderhan delingsdelegatie de Nederlandse dele gatieleider, staatssecretaris Stijkel, te verstaan gegeven, dat zij een over zicht van het vervoer van de K.L.M. uit de Europese landen en de staten van het Nabije- en Midden-Oosten naar Amsterdam wilde zien. Van Nederlandse zijde is evenwel nooit een enkel vervoerscijfer bui ten het aan de Amerikanen be kende cijfer van het vervoer van Schiphol naar New York gege ven. Een inzicht in de samenstel ling van het personenvervoer op deze lijn hebben de Amerikanen, die hier steeds weer op hamerden, derhalve niet gekregen. Onaanvaard baar Algemeen kan worden gesteld, aldus onze zegsman, dat de Nederlandse delegatie er nooit twijfel over heeft laten bestaan, waar de kardinale pun ten lagen. Het voornaamste punt was de opheffing van een discrimi natie-situatie die voor Nederland ten opzichte van andere Europese landen ten aanzien van landingsrechten in de V.S. bestaat. De Amerikanen wil den de positie van de K.L.M. slechts veranderen, indien hiervoor een prijs in de vorm van nieuwe regelingen werd betaald. Deze regelingen zouden vooral liggen in het vlak van het vervoer van passagiers uit zgn. der de-landen. Deze prijs, in welke nuan cering die tijdens de twee-en-een-hal ve maand durende onderhandelingen ook door de Amerikanen werd ge bracht, was voor Nederland evenwel onaanvaardbaar. Op zeer vele punten is men geduren de de besprekingen dichter tot elkaar gekomen, maar een basis van verder gesprek kou maar niet worden ge vormd. Tot het laatste moment heeft men gehoopt, dat de Amerikanen tenminste een redelyk stuk van hun voor Nederland onaanvaardbare eisen zouden laten vallen. Ook het laatste gesprek dat staatssecretaris Stykel met onderminister Edwin M. Martin had, bood dit uitzicht nog in zekere mate. Maar ook dit laatste gesprek is vruchteloos gebleken. Amerikaanse visie Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft naar aan leiding van het afbreken van de luchtvaartonderhandelingen met Ne derland de volgende verklaring uit gegeven: „Luchtvaartdelegaties van de Ver enigde Staten en Nederland hebben hun besprekingen betreffende de Ne derlandse wens, een route op de Amerikaanse westkust te openen en het Amerikaanse verlangen naar een oplossing van bepaalde problemen, betreffende de interpretatie van de Amerikaans-Nederlandse lucht vaartovereenkomst en de toepassing van de bepalingen van deze over eenkomst op de vluchten van dt onderscheiden toestellen besloten. De delegaties hebben in een vriend schappelijke en hartelijke sfeer vol ledig en vrij van gedachten gewis seld. Hoewel voortgang is gemaakt bij het beperken van de geschilpun ten bleek het onmogelijk tot over eenstemming te komen in alle be staande kwesties. De Nederlandse delegatie is naar Nederland terugge keerd". Drs. L. G. Stijlcel, staatssecretaris van verkeer en waterstaat, is don derdag op Schiphol teruggekeerd uit Washington, waar hij besprekingen heeft gevoerd over de landingsrechten van de K.L.M. op de Amerikaanse westkust. Foto v.l.n.r.: een dochtertje van drs. Stijkel, mevrouw Stijkel en drs. Stij kel in gesprek met de lieer Van den Beugel, president-directeur van de K.L.M. Senator Humphrey De Amerikaanse democratische sena tor Hubert H. Humphrey, die zojuist is teruggekeerd van een bezoek aan Berlijn, heeft te Washington op een persconferentie gezegd, dat het Kremlin, beladen als liet is met inter ne problemen, niet gereed is voor oor log. Een van die problemen, ablus Humphrey, wordt gevormd door „voedsel-tekorten van ontstellende omvang". De senator, die ondervoorzitter is van de democratische fractie in de senaat, verklaarde voorts: „Het belangrijkste dat het westen moet begrijpen, is de werkelijke omvang van zijn eigen kracht en die is ontzaglijk". Hij meende, dat Kroesjtsjew „de si tuatie rond Berlijn op de spits drijft, omdat hij een bliksemafleider zoekt voor de problemen, waarmee zijn nog al wankel bewind heeft te kampen". Nederlands schip stuurloos Scheveningenradio heeft hedenmor gen via een Engels kuststation be richt ontvangen van het 348 ton me tende Nederlandse schip „Maartje" uit Hellevoetsluis, dat het op de kust aandrijft en sleepboothulp behoeft. De „Maartje" seinde dat de machine kamer geheel onder water was ge lopen, en dat het schip op eigen kracht niet meer kon manoeuvreren. De positie van de „Maartje" werd gegeven als 5 mijl zuid bij west van Hookhead naar Waterford. MR. STIKKER IN LONDEN Door de cutterzuiger „Westersclielde" worden op het ogenblik bouwputten gegraven ten behoeve van de kanaal verbreding bij Terneuzen. Spanje (nog) geen lid van Atlantisch pact De secretaris-generaal van de N.A. V.O., onze landgenoot mr. D. U. Stik ker, heeft gisteren in Londen gezegd, dat de westelijke strijdkrachten in staat zijn elke Russische dreiging rond Berlijn het hoofd te bieden. „Wij zullen er zijn", aldus mr. Stik ker, „indien er een militaire actie van Rusland in Berlijn komt". Mr. Stikker herinnerde er aan, dat generaal Lauris Norstad van mening is, dat de N.A.V.O.-strijdkrachten voldoende sterk zijn om Europa te verdedigen. Mr. Stikker verklaarde, dat de eerste taak van de N.A.V.O. nog altijd was: het voorkomen van strijd. „Dit", zo zei hij, „kan men het best doen, door het aan premier Kroesjtsjew duide lijk te maken, dat wij verenigd en vastbesloten zijn". De secretaris-generaal van de N.A. V.O. merkte op, dat de defensiepro blemen van de N.A.V.O. voortdurend aan studie zijn onderworpen om her zieningen tijdig in te voeren. Spanje Mr. Stikker verklaarde, dat het wes ten heeft te maken met „vakkundi ge" Russische pogingen, de westelijke posities in de wereld aan te tasten. Hij zei ook, dat er geen plannen wa ren om het aantal leden van de N.A. V.O. uit te breiden en dat het even tuele lidmaatschap van Spanje in de N.A.V.O. op het ogenblik niet werd overwogen. NA BEZOEK AAN DE SCHATKAMER Regen bluste Londense geestdrift niet In de Tower of Londen, waar eens koninginnen, koningen en Rudolf Hess hebben gevangen gezeten, zat gisteren de Russi sche ruimtevaarder Gagarin op gesloten. Doch zijn gevangenbewaarders vorm den een juichende menigte, die vol ledig de uitgang blokkeerde toen Ga- ...is het 250 jaar geleden, dat Jan Willem Friso vorst van Nassau-Dietz, erfstadhouder H van Friesland en stadhouder van Groningen, door het om- slaan van een veerboot bij M H Moerdijk verdronk. rT Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllilil garin de schatkamer van de Tower bezocht. Tien minuten lang moesten gemeentelijke autoriteiten en functio narissen van de Sowjet-ambassade met de ruimteman in de Tower blij ven, voor him auto's erin waren ge slaagd zich een weg door de menigte te banen om hen af te voeren. De regen kon het enthousiasme van Londen voor de ruimtevaarder niet blussen op de derde dag van zijn be zoek aan Engeland. Toen hij de Rus sische ambassade 's morgens verliet om een tochtje van een uur door de stad te maken, rende een kletsnatte menigte op hem toe. Zij werd door de politie opgevangen. Gagarin zag Buckingham Palace waar hij van daag met de koningin zal lunchen Big Ben, Trafalgar Square en het Albert Memorial, maar de mensen langs zijn route schreeuwden „It's Joeri" en hadden alleen maar oog voor hem. Voor Mansion House, waar hij of ficieel In de City of London werd verwelkomd door burgemeester Sir Bernard Waley-Colien, ver brak het publiek de politieafzet- ting. De burgemeester verwelkom de Gagarin als „een van de grote pioniers van de mensheid". GROTE BEDRIJVIGHEID Eerste fase: het graven van enorme bouwputten In bet westen van Terneuzen vanaf het „wandelpark" tot aan de buurtschap „Zevenhuisjes" een afstand van enkele kilo meters gonst het de laatste maanden van grote bedrijvig heid. Met zwaar materiaal is de Utrechtse Aannemingsmaat- scliappij Jae. G. van Oord N.V. daar begonnen aan de eerste fase van de kanaalverbreding: bet graven van twee enorme bouwputten voor nieuwe sluizen en de daarbij behorende neven werkzaamheden. Midden in de Vlooswykpolder ligt momenteel een 300-toiix cutterzui ger, die dag-en-nacht onophoudelijk enorme hoeveelheden klei uit de pol der wegtrekt. Door het gehele ge bied slingert zich verder een kilo meters lang buizenstelsel om de op gezogen grondmassa's af te voeren naar de Westerschelde. De uitvoe ring van dit miljoenenwerk vergt verder dat onder meer een kanaal tje voor afvalwater en diverse we gen moeten worden omgeleid. Daar naast gaat de afbraak gestadig door, van boerderijen en huiz.cn, van sportterreinen en kruitmagazijnen en helaas ook van de mooiste Terneu- zense plekjes, het wandelpark en de „Gentse Poort". Zoals bekend is het graven der bouwputten op 22 maart aanbesteed. Sindsdien is met grote spoed me de door een gedurige aandrang daar toe van Belgische zijde aan de uitvoering begonnen. Eén van de meest spectaculaire karweitjes werd verricht op 25 mei en de daarop vol gende dagen, toen men de 300-tons zuiger „Westerschelde" met hijskra nen en sleeën over de rijksweg trans porteerde. naar een voorlopig bassin in de Vlooswykpolder. Op 28 juni kon de zuiger proefdraaien in een wat groter en dieper gelegen bassin en de dag daarop werd de eerste klei uit de polder via het buizen stelsel afgevoerd naar de Schelde. De zuiger „Westerschelde" maakt bq de afvoer van deze vrijgekomen gronden gebruik van een zgn. „tus senstation". Als zodanig fungeert de zuiger „Waddenzee". Met ande e woorden, de „Westerschelde" zuigt de grond op en drukt -die naar de föaHtlijn Voordat de Tweede Kamer op reces is gegaan heeft voorzitter Kortenhorst woensdag een rede uitgesproken, waarin hij onder meer herinnerde aan het „incident" in de kamer op de eenentwintigste juni, toen het lid Berkhouwer hoofdelijke stemming vroeg over een amende ment waarbij evenwel kwam vast te staan, dat het door de grondwet ver eiste quorum van tenminste zesen zeventig leden niet in de zaal aan wezig was. Van vele zijden is daarop ernstige kritiek uitgeoefend en voor zitter Kortenhorst heeft nu de gele genheid te baat genomen hierop van repliek te dienen. Daarbij stelde hg vast, dat de toewijding, het plichts besef en de verdienste van een Ka merlid niet alleen en zeker niet in de eerste plaats mogen worden beoor deeld naar het aantal dagen en uren, dat hij in de vergaderzaal aanwezig is. Zijn aanwezigheid elders immers kan in een aantal gevallen nodiger zijn. Met behulp van enkele statisti sche gegevens wees de heer Korten horst voorts het verwijt van de hand, dat er in de Kamer sprake zou zijn van een niet te tolereren absenteïsme. En tenslotte betoogde hij, dat het Ka merlidschap géén beroep is: „Het is normaal, dat leden der Kamer naast hun lidmaatschap nog andere func ties bekleden en zodoende niet ge ïsoleerd staan tegenover hun mede burgers". Dit betoog van de heer Korten horst is juist. Men vergeet wel eens, dat de werkmethode van de Tweede Kamer een geheel andere is dan die bijvoorbeeld van een ge meenteraad, waar tgdens een verga dering vrijwel alle leden zoveel mo gelijk in de raadzaal aanwezig zijn. In de Kamer daarentegen verdwgnen diverse leden uit de vergaderzaal na dat zij de presentielijst hebben gete kend. Vooral bq de grotere fracties hebben de leden zich sterk gespeciali seerd. zodat bgvoorbeeld een land bouwdeskundige rustig elders in het gebouw bezig kan zijn wanneer on derwijs wordt behandeld: de onder- wijsspecialisten hebben dan immers de banken in de zaal bezet. Dat el ders bezig zijn is bovendien even hard nodig als het bijwonen van de verga dering, zoals men bij een bezoek aan het Kamergebouw kan vaststellen. In de fractieka mers en in de gan gen wordt gecon fereerd met aller lei mensen, die voor bepaalde be langen Kamerleden in de arm nemen. Voorts is het voor hen vaak nood zakelijk elders contacten te leggen of bezig te zijn, zodat zij op grónd daarvan niet in de Kamer aanwezig kunnen zijn. Dat wegblijven gaat overigens niet naar eigen goeddunken. Over het al gemeen is er in de meeste fracties over het al dan niet aanwezig zijn in het Kamergebouw overleg tussen de betrokken leden en hun fractievoor zitter. waarbij de agenda en de te verwachten stemmingen beslissende factoren vormen voor het vertrek uit het Kamergebouw. Hier is wel dege lijk sprake van een goede discipline. Wanneer nu de heer Kortenhorst op enkele van deze dingen nadrukkelijk de aandacht vestigt, dan heeft hij het gelijk aan zijn kant. Het gaat niet aan lichtvaardige verwijten te richten tot de volksvertegenwoordi ging zonder daarbij de specifieke werkmethode van het parlement en de aard van het Kamerlidmaatschap in aanmerking te nemen. Dat is één kant van de zaak. De andere kant echter is. dat de Tweede Kamer er rekening mee behoort te houden, dat een situatie zoals die vorige maand voorkwam, naar buiten een verkeerde indruk kan wekken en allerlei nodeloos geschrijf ten gevolge heeft. De voorzitter op zijn beurt moet dan weer over de hoofden van de Kamerleden heen de critici te lijf, hetgeen alles bijeen weinig fraai is. De Kamerleden moe ten dunkt ons juist op dit stuk van zaken rekening houden met de onge schreven disciplinaire voorschriften van de Kamer, opdat dergelijke „stemmingsincidenten" uitblijven. Zij werken naar buiten verkeerd en brengen het parlementair stelsel in diskrediet. Daarom moet met name het Kamerlid Berkhouwer een ver wijt worden gemaakt, dat hij tegen beter weten in stemming doorzette, terwijl de Kamervoorzitter al had voorgesteld deze stemming tot de volgende vergadering uit te stellen. Bij liet Kamerlid speelden duidelijk speculatieve overwegingen een rol: het was al kwart voor vijf en de ver gadering liep op een einde, zodat de heer Berkhouwcr kon veronderstel len dat reeds diverse leden weg wa ren. De speculatie was nu hierin ge legen. dat door dit vertrek het amen dement misschien een kans had aan genomen te worden. Maar aldus han delend bracht de heer Berkhouwer de Kamer nodeloos in verlegenheid. De Kamervoorzitter heeft deze week niet over dit aspect gesproken. Maar ho pelijk heeft hij niet nagelaten intern zijn mening over deze zaak duidelijk te maken. „Waddenzee", die op zgn beurt de grond door „trekt" op weg naar het 2 km verder gelegen eindpunt nabij de Oosthaven. Na ruim 14 dagen zuigen heeft de cutter nu een diepte bereikt van 5 meter min. NAP. De put-diepte moet 13.50 meter min NAP worden en de plaats waar de sluisdeuren komen, zelfs 15.50 meter. Vanaf het maaiveld gemeten bevat de grond tot op 3 meter diepte al leen maar klei. en het is deze klei grond, die als vrijwel waardeloos de Schelde ingaat. Onder de klei be- Zie slot pag. 2 kol. 5)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1