Opnieuw doden en gewonden bij aanslagen in Algerije MR. LUNS WEER AAN HET WERK f mmoRD BONN WIL OOST-DUITSLAND 5000 TON BOTER SCHENKEN ONLUSTEN IN VENEZUELA REGEN EN STORM BRACHTEN GISTEREN TEGENSLAG TAMBEMAmRG CAPITULEERT VOOR GROEP SCHOOLJONGENS VRIJDAG 14 JULI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 SCHERM U T SE LING AAN MAROKKAANSE GRENS Mali eist ook deel van Sahara-woestijn Nieuwe terroristische aanslagen in Algerije hebben ook gisteren levens geëist in steden en dorpen, terwijl op het platteland Franse troepen ge vechten leverden met Algerijnse op standelingen. Als gevolg van aan Franse extremisten toegeschreven bomaanslagen, werden vier mensen gedood en minstens zeven gewond. Naar het A.N.P. vernam, heeft de minister van buitenlandse za ken, mr. J. M. A. H. Luns, zijn werkzaamheden hervat. De mi nister is gistermiddag voor het eerst weer in functie op zijn de partement geweest sedert hij op 14 juni in de Tweede Kamer in stortte. Zoals bekend, heeft de minister se dertdien rust genomen. Hij heeft daartoe eerst een paar weken in Haute Savoie doorgebracht en daar na nog enige tijd in Noord-Brabant. Rook zonder vuur in zaal van Tweede Kamer H Brandweerwagens reden gis- termiddag omstreeks half zes met gillende sirenen het Bin- s nenhof op. Direct na hun aan- s komst daar stormden de spuit- =1 gasten de trappen op naar de (lege) vergaderzaal van de Tweede Kamer. In de zadl p hing een sterke brandlucht en rookwolken stegen op uit de s roosters langs de vloer. Na lang zoeken vonden ze de oorzaak van de brandlucht en H de rook. In de stokerij waren werklieden bezig met lasappa- raten en branders. De rook s was via een luchtverversings- kanaal in de zaal van de Twee- de Kamer gekomen. Zo erg als het leek was het dus niet, maar het snelle optreden van de conciërge, die de rook ont- H dekte en de brandweer waar- schuwde, was toch echt wel op zijn plaats. OUD-MÏNISTER PAT1JN (88) OVERLEDEN Gistermorgen Is in zijn woning in Den Haag op 88-jarige leeftijd over leden mr. J. A. X. Patijn, oud-minis ter van buitenlandse zaken en oud- burgemeester van 's-Gravenbage en van Leeuwarden. De begrafenis zal In alle stilte geschieden. Jacob Adriaan Nicolaas Patijn werd op S februari 1873 te Rotterdam ge boren. Na het gymnasium te 's-Gra- venhage te hebben bezocht, studeerde hij rechten aan de universiteit te Leiden, waar hij promoveerde op een dissertatie ..zondagswetgeving". In 1911 werd mr. Patijn benoemd tot burgemeester van Leeuwarden en in 1918 aanvaardde hij de benoeming tot eerste burger van de residentie, als opvolger van de tot minister van buitenlandse zaken benoemde jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. De heer Patijn bekleedde het burge meesterschap" van 's-Gravenhage tot 1930. toen hem op verzoek eervol ontslag als zodanig werd verleend. Het volgend jaar word hij benoemd tot gezant te Rome. In juli 1936 ver liet hij deze gczantschapspost en werd gezant te Brussel, als opvolger van jhr. mr. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer. Op 1 oktober 1937 werd hij benoemd lot minister van buitenlandse zaken in het vierde kabinet Colijn. Hij ging in dezelfde functie over in het vol gende kabinet Colijn en bleef niet het ministerschap bekleed tot augustus 1939, toen het kabinet De Geer op trad. Voorzitter Genootschap van Nederlandse Componisten De Haarlemse musicus Jan Mul is tijdens de in Amsterdam gehouden jaarvergadering tot voorzitter geko zen van het Genootsehap van Neder- landsche Componisten, dat dit jaar zijn vijftigjarig bestaan viert. In het bestuur werd verder gekozen de Haagse componist Jaap Geraedts. De aftredende voorzitter, Guillaume Landré werd benoemd tot erevoorzit ter. WALVIS IX DE THEEMS. Een walvis zwom. sproeiend en rollend, de Theems op. Het werd zijn dood. Het beest, vijf meter lang en duizend kilo zwaar, werd voor het eerst ter hoogte van Kew Gardens ontdekt, waar liet was gestrand. Men sleepte de walvis vlot. waarop het dier on middellijk vrolijk met de staart sloeg en wegzwom. Een motorboot van de Londense havenautoriteiten werd ach ter de walvis aangestuurd om de scheepvaart te waarschuwen en te trachten het dier naar open zee t ruim 100 kilometer verder) te lei den. Maar gistermorgen vond men het beest dood in de troebele rivier. De doodsoorzaak is niet bekend. Woensdagavond deden zich In Al giers dertien ontploffingen van deze aard voor. Aan de grens van Algerije met Marokko waar deze niet wordt be streken door het eenzijdige staakt- het-vuren van de Fransen, had een schermutseling plaats tussen een „goed bewapende" opstandelingen-, patrouille en Franse soldaten. Vol gens het Franse ieger werden twin tig opstandelingen gedood, gewond of gevangen genomen, en legde men beslag op mortier- en anti-tank ka nonnen, negen tommy-guns en zes geweren. Over de grens In Rabat, hoofdstad van het aan grenzende Marokko, werd gisteren gezegd, dat een Franse oorlogsbo- Tweejarig meisje door trein gedood Een 2-jarig meisje, wonende te Ter- schuur (Gld.), is gistermorgen toen het op de spoorbaan speelde door een trein gegrepen en gedood. Het ongeluk gebeurde in Terschuur. De trein had een half uur vertraging. dem de Marokkaanse territoriale wateren had geschonden door Alge rijnse opstandelingenposities op de Algerijnse kant van de grenslijn te beschieten. In Berroeaghia, 120 km ten zui den van Algiers, ontplofte een hom in een winkel. De Europese eigenaar en drie Algerijnen wer den gedood, vier andere mensen, onder wie drie kinderen, liepen verwondingen op. Bij vijf explosies die zich woensdag avond en donderdag voordeden in Oran, werden drie personen gewond en werd gevoelige schade aange richt. Louis Joxe. de Franse minister voor Algerijnse zaken, en Jean Morin, de Franse gevolmachtigde voor Alge rije, arriveerden gisteren in Tizi- Oezoe in het binnenland van Alge rije voor een inspectiereis door het gebied. Mohammed Yazid, minister van voorlichting in de voorlopige Alge rijnse regering in Tunis, is gisteren aangekomen in Bamako, republiek Mali, voor besprekingen over het Algerijnse vraagstuk met president Modibo Keita. Aangenomen wordt dat Yazid op dracht heeft de gezichtspunten van zijn regering en die van Mali te „harmoniseren". Algerije zowel als Mali laat rechten gelden op.de Sa hara. AANBOD VAN ADENAUER „Dit jaar nog oplossing der problemen" Bondskanselier Adenauer heeft giste ren, tijdens zyn verblijf in Berlijn, de pers meegedeeld dat de Westduitse bondsregering de Oostduitsers vijf duizend ton boter ten geschenke heeft aangeboden. Het aanbod zal de Oost- berlijnse autoriteiten via het bureau voor de interzonale handel gedaan worden. Naar aanleiding van een besluit van het Venezolaanse hooggerechtshof, de parlementaire onschendbaarheid van twee links-georiënteerde afge vaardigden op te heffen, is 't woens dagavond in Caracas tot. ernstige on geregeldheden gekomen. De politie opende het vuur op de de monstranten die autobussen in brand trachtten te steken. Drie personen werden gewond. Volgens de politie waren de betogers gewapende leden van communistische en links-revolu tionaire „commando's". De twee afgevaardigden worden ver dacht van aanstichting van ongere geldheden. vorig jaar november. Boot omgeslagen, twee doden Gistermiddag is in één der volgelo pen grint gaten onder de gemeente Herten bij Roermond een boot om geslagen. waarin drie personen za len. De boot was een gnntbak, die op proef in dienst was bij het grint- exploitatiebedrijf Smals uit Herten. De bak sloeg op onverklaarbare wij ze om. De 37-jarige arbeider G. Thijssen uit Herten en de bedienings man van de bak, de 36-jarige R. Linge uit Ouderkerk aan de IJsel, verdronken. De derde opvarende, één der firmanten van het grintexploita- tiebedrijf, kon worden gered. Hij had veel water binnen gekregen en moest in het ziekenhuis te Roermond wor den opgenomen. I Eerdere Westduitse aanbiedingen van levensmiddelen ter verlichting van de huidige schaarste in Oost-Duitsland zijn van de hand gewezen. Adenauer zei ervan overtuigd te zijn dat er nog dit jaar onderhandelingen tussen oost en west zullen worden ge voerd welke zouden kunnen leiden tot een regeling van problemen „die ons nu nog zeer moeilijk oplosbaar schij nen". Hij was er zeker van dat de westelijke mogendheden vastbesloten zijn met hun laatste energie en zon der compromis de verbindingswegen met West-Berlijn open te houden. De bondskanselier wees opnieuw het voorstel van burgemeester Brandt van West-Berlijn, dat er een confe rentie der 52 staten van de voormali ge coalitie tegen Hitier wordt gehou den, van de hand. De gedachte van een neutraal Duitsland verwierp hij. Dit zou het einde van Duitsland zijn, want het zou niet meer voor zijn vei ligheid kunnen zorgen. De bondskanselier wilde niets we ten van directe onderhandelingen tussen Oost- en West-Duitsland. Dit zou erkenning van het Qost- duitse regime inhouden. In de loop van het volgend jaar zal U.K.H. Prinses Beatrix, die vorige week is geslaagd voor het doctoraal examen vrije studie aan de faculteit der rechtsgeleerdheid in Leiden, haar intrek nemen in het door haar aangekochte landgoed Draken- stemonder Baarn, dat op het ogenblik grondig wordt geres taureerd. Foto boven: werklieden zijn bezig het dak te herstellen. Onder: in het interieur worden balken, welke te -eer door de tand des tijds zijn aangetast, vervangen door zware oude gre nen balken, wélke voor dit werk speciaal zijn aangekocht. De balken worden door vaklieden met de hand bijgevormd voor dat zij in het kasteeltje worden aangebracht. 6 De Belgische minister van buitenlandse zaken Spaak, heeft in Genève een onder houd gehad met secretaris-generaol Hara- marskjöld over het Kongolese vraagstuk. In het bijzonder bespraken zij de maatre gelen. die nodig zijn voor uitvoering van de resolutie van de veiligheidsraad van 21 februari, waarin wordt aangedrongen op de terugtrekking van alle Belgische militaire, paramilitaire en politieke adviseurs uit Kongo. VLIEGTUIG KON NIET LANDEN Schepen in Waalhaven van ankers losgeslagen Boven ons land bevond zich gisteren een regenfront van zestig mijl diep. Het had een soortgelijk karakter als dat; van eergisteren, maar met min der onweer en turbulentie. De wind kracht was acht. Er zijn windstoten van 9 a 12 meter per seconde waar genomen. Een viscount van de K.L.M., die de dienst onderhoud tussen Londen Air- port en Rotterdam, is in verband met De Engelse premier Harold Macmil- lan heeft donderdag de Russische ruimtevaarder Gagarin ontvangen. Foto: op een gegeven moment maak te de Britse staatsman Gagarin op merkzaam op.... misschien 'wel, iets in de ruimte. het ongunstige weer uitgeweken naar Schiphol. Het toestel kwam om kwart voor vier wel even boven de 1300 meter lange landingsbaan in de Zes- tienhovense polder, maar de wind was zo sterk en de windriching bo vendien zo ongunstig onder een hoek van 60 graden met de baan dat de piloot de landing niet aandurf de. De weersomstandigheden op Schiphol waren aanmerkelijk gunsti ger. Omstreeks dezelfde tijd zijn wel Dakota's en Bristol's van de Channel Airways en de B.K.S. uit resp. Enge land en Düsseldorf, op de luchthaven Rotterdam geland. De sterke wind sloeg omstreeks half vijf drie schepen los van de boeien in de Waalhaven. Daaronder waren de Noorse vrachtvaarders Monarch (18.000 br. reg. ton) en Hemsefjell (12.000 br. reg. ton). Het was voor de slepers een lastig karwei, omdat van beide genoemde schepen de an kers in elkaar waren gedraaid. Verscheidene schepen, die gisteren zouden uitvaren, hebben hun reis uit- resteld. A.R.K.A. ontevreden over ministerieel antwoord Het hoofdbestuur van de A.R.K.A. (Algemene R.-Iv. Ambtenarenvereni- ging) en het bestuur van de landelij ke subgroep belastingen hebben don derdag te Utrecht in het kader van de plaatselijke subgroepen be lastingen een drukbezochte vergade ring gehouden. In deze vergadering werd de situa tie onder ogen gezien in verband met de antwoorden, die door do minister van binnenlandse zaken en de minis ter en de staatssecretaris van finan ciën op de door verschillende Kamer leden in de vergadering van de Tweede Kamer op 12 juli gestelde vragen zijn gegeven. Naar de A.R. K.A. in een communiqué meedeelt, heeft de vergadering unaniem haar ernstige teleurstelling en veront waardiging uitgesproken over deze antwoorden, waaruit naar hun me ning kennelijk blijkt, dat de betrok ken bewindslieden de ernst van de situatie, waarin de belastingambte naren verkeren, niet willen inzien en niet de ernstige waarschuwing hebben verstaan van de demonstra tieve vergadering op 8 juli in Den Haag. Op Mallorca is een bosbrand uïtgebro ken die reeds vele hectaren heeft verwoest en over een lengte van verscheidene kilo meters woedt. Dr. De Kort gevraagd als fractievoorzitter van K.V.P. in Kamer Dr. W. L. P. M. de Kort is thans of ficieel aangezocht voor de fiipctie van fractievoorzitter van de K.V.P. in de Tweede Kamer als opvolger van prof. mr. C. P. M. Romme. De K.V.P.- fractie heeft donderdag over deze kwestie vergaderd, waarbij het una nieme besluit is gevallen een beroep te doen op de heer De Kort om het leiderschap van de fractie öp zich te nemen. Dr. De Kort, die juist don derdag als lid van een parlementaire delegatie naar de west is vertrokken, heeft gevraagd zijn beslissing na zijn terugkeer te mogen meedelen. Het voorzitterschap van de fractie wordt sinds oktober 1960, toen prof. Romme zijn inzinking kreeg, waar genomen door de heer W. J. Andries- sen, die echter voor een definitieve benoeming niet in aanmerking wilde komen. Vóór dr. De Kort waren de heren dr. Albering en Koersen reeds voor het fractievoorzitterschap ge polst, doch beiden wilden om persoon lijke rederibn niet in aanmerking ko men. Oostduitser in zeilkano naar Zweden ontsnapt Na bijna twee weken in een zeilkano op zee te hebben vertoefd, is een Oostduitse vluchteling woensdag op de Zweedse zuidkust aan land ge gaan. Hij heeft politiek asiel ver zocht. Hij beweerde dat hij op 1 juli was vertrokken. De politie wilde de naam van de vluchteling niet ont hullen. De politie zegt dat de tocht kenne lijk zorgvuldig was voorbereid. Heel wat uitrusting is naar het politiebu reau van Falsterbo overgebracht. De twee-mast kano was in uitstekende conditie. Het vaartuig zal aan de Oostduitser worden teruggegeven in dien hem politiek asiel wordt ver leend. De vluchteling leek zelf ook in goede vorm na zijn lange zeiltocht op de Oostzee. Hij had nog wat mond voorraad over. Het Wereldgebeuren Zanger van droef minnelied President Charles de Gaulle van Frankrijk begint in zijn radio- en L.v.-toespraken hoe langer hoe meer te lijken op een .trouvere, de zanger van oud-I* ranse liederen uit de provincie, zoals Nederland in de middeleeuwen de troubadours kende, die van kasteel tot kastéél trokken om de donkere en koude winteravon den in de oud-vaderlandse kastelen op te vrolijken met hun zang. De Franse trouvère muntte uit in liede ren, waarin, begeleid door zangerige muziek, de liefde werd bezongen voor de „onbereikbare vrouw". De trouvè re zong niet over de hartstochten, maar hij vertelde, zichzelf begelei dend. van de verborgen liefde van de minnaar voor de vrouw, die hem afwijst. Een welhaast mystieke aan bidding legde hij in zijn eenvoudige rijmen, maar altijd weer was het einde van het lied dat zij „bij elkan der niet konden komen". De Franse adel uit de middeleeuwen luisterde geboeid naar deze minnezangen. De ridder keek zijn vrouw eens aan, over wie de trouvère zojuist had ge zongen als „de bron van alle deug den". President De Gaulle, die als ge boren zoon van het Noord-depar tement zijn plattelandsafkomst niet verloochent hij komt uit de streek van de trouvères bezingt steeds weer in radio- en t.v.-speeches de onbeantwoorde liefde van Frank rijk voor Algerije. De mystiek van deze moderne trouvère richt zich op het Franse rijksdeel overzee, de Al gerijnse vrouwe, die nederig wordt verzocht de Franse minnaar Hef te hebben. Een liefdesverklaring die verwaait zonder dat er zelfs maar een aanmoediging overblijft. De Franse president heeft woensdag, als inleiding van het feest van de veer tiende juli. weer gesproken. Zijn lief desverklaringen zijn. tot nu toe ge smoord in het Sahara-zand. Daarom heeft de troubadour De Gaulle dit maal zijn liefdessmart geuit in de be dreiging de Algerijnse vrouwe aan haar lot over te laten. Maar helemaal loslaten, kan de minnaar ook niet. Z'n laatste regels hielden dë belofte in nog altijd bereid te zijn, hulp te bieden. Wanneer vanavond in geheel Frankrijk de vuurpijlen de lucht ingaan ten teken dat in elk dorp en in elke stad de viering van de veertiende juli met een vuurwerk wordt besloten, dan kunnen tegelij kertijd in Algerije vuurpijlen de plaatsen aangeven, waar tussen Franse soldaten en Algerijnse op standelingen gevechten worden gele verd. Slechts sporadisch wordt daar over iets bekend gemaakt. Maar toen de minister voor Algerije onlangs op de man af door een parlementslid werd gevraagd hoeveel Franse solda ten de laatste drie jaar hun graf in Algerije hebben gevonden, gaf hij toe dat dit aantal wel rond de.vijf tienduizend ligt. De bestorming van de Bastille had meer succes dan het neerslaan van de Algerijnse opstand. En kostte minder doden. Ook over de Franse feestdag van vandaag valt de schaduw van de F.L.N.-vlag. Eenwoordvoerder van de F.L.N. zei enkele ogenblikken na de rede van De Gaulle voor radio- Caïro, dat ,.de Franse president uit sluitend in herhalingen was getreden en niets nieuws had verkondigd". Zo blijft De Gaulle de eenzame, zichzelf steeds herhalende zanger van zijn on begrepen liefde voor Algerije. Hij reist van departement tot departe ment, zoals de trouvères van kasteel tot kasteel trokken. Overal eindigt hij zijn toespraken met het volkslied, dat hijzelf graag begint te zingen. Maar „Le jour de gloire" is nog heel ver weg. Tot dusver heeft de Fran se minnezanger van deze eeuw een blauwtje gelopen. Vele malen. Het wordt een lang liefdeslied met een eentonig refrein. CHARLES DE GAULLE liefde smoorde in Sahara-zand Centurion in acht dagen onttakeld Acht dagen geleden rolde een gloednieuwe Centurion-tank. Enge- land's geweldenaar op het slagveld, Cambrid ge binnen om een wer vingsactie luister bij te zetten. Thans is dit oorlogs monster een ruïne en richt de bemanning de smeekbede tot haar su perieuren de aftocht te mogen blazen. De oor zaak: pelotons Britse schooljongens, die over even veel vernielings kracht beschikken als een anti-tankprojectiel. „Was ik maar in Koe weit", kreunt sergeant Derek Rice, die in Ko rea heeft gediend, „we hebben er genoeg van. De kinderen maken ons dol". Het leger had gemeend dat het een goed idee zou zijn de tank te par keren en de jeugd te inviteren een kijkje te komen nemen. Dit kijk je acht dagen in prak tijk: ontmanteling van de radio; verwijdering van een 800 pond we gend vizier; Beschadi ging van de periscoon; Vernieling van het ka- nonloopmechanisme Diefstal van vijf anten nes van vier meter lengte. De deskundigen zeggen dat voot* ruim 30.000 gulden gerepareerd zal moeten worden, om de 500.000 gulden kosten de tank weer op ge vechtskwaliteit te bren gen. Eén jongen, vijf jaar oud, was er zelfs in ge slaagd de tank te star ten en er twee meter mee te rijden. „Ik was op de toren", vertelt de verdrietige korporaal Albert French, die al 14 jaar met tanks werkt, „de kleine duvel wist alle knoppen te vinden. Het was een wonder dat niemand werd gedood"*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 17