HOFNAR LUXE Kennedy benoemt militair organisator Franse platteland in opstand tegen eeuw oude misstanden defynóte vakantie-ólgacVi Tussenhandel kleedt de landbouwers uit Arrestaties in Soedan DONDERDAG 13 JULI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 Generaal Taylor komt terug Om orde te scheppen in „Witte Huis" Het toetreden van generaal Maxwell D. Taylor één van de meest capabele leiders, ooit door het Amerikaanse leger voortgebracht tot president Kennedy's politieke familie, heeft in Washington de hoop doen ontstaan dat met de komst van deze „ruggegraat" en orga nisator het einde van de malaise in het Witte Huis in zicht is. De regering-Kennedy heeft zich tot nu toe gekenmerkt aoor een ongeor dend en incidenteel ingrijpen en op treden een gedragslijn, die in niet geringe mate door de Amerikaanse president zelf in zijn uitoefenen van de dagtaak wordt gevolgd. In tegenstelling tot de strakke, mili taire ordelijkheid van Eisenhower theoretisch een voortreffelijke pijp lijn, waardoor echter nauwelijks ideeën stroomden staat Kennedy's „van-de-hak-op-de-tak" beleid, een combinatie van. jeugdige energie, drang om snelle resultaten te zien, en dikwijls overhaast beslissingen nemen zonder voldoende de achtergronden te hebben overwogen. De Amerikaanse regeringsvorm ver schilt toch al sterk van de structureel zakelijke opzet, zoals wij die in Ne derland kennen, waarbij de minister president als voorzitter van het kabi net fungeert, doch elke minister de volle verantwoordelijkheid voor eigen departement draagt. Amerika's ministeries delen deze verantwoordelijkheid in de prac- tijk met de staf van het Witte Huis, dat in wezen als „super-mi nisterie" fungeert bevoegd om elk besluit van elk der ministeries te veranderen. Bij deze constellatie is het essentieel, dat de verbinding tussen elk ministerie en het Witte Huis niets te wensen overlaat. Tot voor kort kwam het nog weieens voor dat president Kennedy zijn verte genwoordiger bij de Verenigde Naties Adlai Stevenson, opbelde en een be paalde richtlijn uiteenzette. Door drukke bezigheden kregen Kennedy en zijn staf niet altijd de gelegenheid om zijn minister van buitenlandse za ken, Dean Rusk, te vertellen wat met Stevenson besproken was. Het gevolg laat naar zich radenRusk was een slag achter in het politieke spelle tje, er werden fouten gemaakt, en er was frictie veroorzaakt. De overhaaste besluiten en dikwijls gebrekkige organisatie van presiden tiële adviseurs waren duidelijk naar voren gekomen bij de Cubaanse kwes tie. Als Kennedy zich de tijd en moei te had gegund om het Cubaanse avontuur vooral uit moreel en fi- lisophisch oogpunt van alle kanten te bekijken en er bij zijn vele advi seurs op had aangedrongen dat ieder aspect belicht moest worden, dan was dit triest chapiter in de Amerikaanse geschiedenis nooit een reden voor zelfverwijt geworden. Het toevoegen van generaal Taylor aan de reeds omvangrijke advi seursstaf verbonden aan het Wit te Huis betekent natuurlijk n ver dere uitbreiding van een toch al te groot lichaam. Aan de andere WET ERKENNINGEN TUINBOUW AANVAARD (Van onze parlementaire redacteur) I)e Tweede Kamer heeft dinsdag zon der hoofdelijke stemming haar goed keuring gehecht aan het wetsontwerp „erkenningen tuinbouw", waarover reeds verleden week beraadslaagd ivas. Dit wetsontwerp stelt vast dat bij al gemene maatregel van bestuur kan worden verboden bet bij of krachtens die maatregel aangewezen tuinbouw bedrijf uit te oefenen zonder schrifte lijke vergunning van het landbouw schap. De heer Egas van de P.v.d.A. trok een door hem ingediende motie in, die vroeg het aantal soorten erken ningen te verkleinen. De socialisti sche afgevaardigde was namelijk van mening, dat noch door de minister noch door de Kamer materiële be zwaren tegen deze motie waren inge bracht. Aangezien zij op formele gronden dreigde verworpen te worden wilde de heer Egas de Kamer een onzuivere stemming besparen. kant zou Taylor, die een bekwaam soldaat is, en ook een grote dosis gezond verstand en inzicht bezit, een gunstige invloed kunnen uit- oefenen op de Witte Huis organi satie, die op dit moment nog als los zand aan elkaar hangt. Tot elke prijs Met een nieuwe Berlijnse crisis in het naaste verschiet kan de aanstelling van een man als Taylor alleen maar als een aanwinst worden beschouwd. Taylors filosofie is: „In deze moei lijke tijden kunnen wij (de V.S.) al- 'leen leiding geven als het voor de he le wereld duidelijk is dat er bepaalde zaken bestaan die voor ons van zulk belang zijn dat ongeacht het risico wij ze tot alle prijs zullen behou den". Deze zelfde noot van rustige kracht spreekt uit titel cn inhoud van 's ge neraals boek, dat vorig jaar ver scheen. „De onzekere Trompet". Deze titel is ontleend aan de Brief aan de Korinthiërs, waarstaat: „Immers in dien de bazuin een onduidelijk geluid geeft, wie zal zich gereed maken tot den strijd'?" Generaal Taylor heeft herhaaldelijk naar voren gebracht dat hij het ge heel oneens is met het huidige mili taire en politiek beleid. „Het concentreren op atoomwapens maakt Amerika weliswaar paraat voor een meest onwaarschijnlijke vorm van oorlog, maar verzwakt het land voor de meest waarschijnlijke vorm van oorlog de conventionele oorlog", schrijft de generaal in zijn boek. Het feit, dat Taylor, die na 41 jaren in het leger te zijn geweest, zich on der het Eisenhower-Dulles bewind twee jaar te vroeg liet pensioneren als protest tegen het beleid, zowel van het Pentagon het zenuwcentrum van de Amerikaanse strijdkrachten als van het Witte Huis, verleent aan zijn rentrée een speciaal a cent. Plan Berlijn „Zoals de militaire staf er momen teel voor staat zijn wij bij uitstek georganiseerd voor militaire ont wikkelingen, die ons de tijd geven om een uitgebreide oorlogsraad te beleggen, maar bepaald niet om binnen kostbare minuten een be slissing te nemen", is een van zijn recente uitspraken. Als hij daar dan zijn oordeel aan toevoegt, dat, zo er al over Berlijn gestreden zal moeten worden, dit op conventionele wijze zal gebeu ren, is zijn toevoeging aan de Wit te Huis-adviseursstaf niet verba zingwekkend. President Kennedy zoekt naai; een ge detailleerd plan om Kroesjtsjew in de kwestie Berlijn het hoofd te kunnen bieden, zonder dat, zoals maar al te dikwijls is gebeurd, de westelijke we reld door ondoordachte en overhaaste besluiten in een positie wordt gedron gen, die precies in het straat van Mos kou past. Als iemand de Amerikaanse president hiermee kan helpen, is het generaal Taylor. Of Taylor echter in staat is om het nu al ingeburgerde groepje van uit universiteiten getrokken Wit- te-Huis adviseurs langs meer effi ciënte lijnen te laten werken, moet worden afgewacht. In ieder geval staat liet als een paal boven water dat deze uitgesproken militair aan hen, die zich bezorgd to nen over Amerika's houding t.o.v. Berlijn, de zekerheid geeft, dat dit geen houding van zwakheid zal zijn, maar één van goed voorbereide en vastberaden kracht. (Advertentie) Prachtige blikverpakking voorkomt breuk. Ideaal op rei». Uitsluitend per 10 stuks. De beste sigaar van Hofnar. nooit fijner gerookt Regering doet boeren nieuwe beloftes (Van onze Parijse correspondent) De boeren-revolte in Frankrijk vindt zijn oorzaken niet in toe standen en verhoudingen, die van gisteren of eergisteren date ren. Sinds jaar en dag lieeft het kwaad, dat zich nu wreekt, doorgevreten, niettegenstaande het feit, dat in alle parlementen, zpwel van de vierde als van de vijfde republiek, tachtig procent van de afgevaardigden, wanneer het op stemmen over maatre gelen ten gunste van de boeren aankwam, altijd vóór die maat regelen stemden. Maar het waren meestal halve maatregelen of maatregelen, die op papier werden genomen en nooit hun ver wezenlijking vonden in de werkelijkheid. De malaise onder de Franse boeren stand is dus éven oud als deze eeuw; waarbij dan nog komt, dat de Fran se boer en niet alleen de Franse een geboren kankeraar is. Zodra er iets misging met het weer, of er brak een ziekte uit onder dier of plant dan klopte hij bij de staat aan om subsidie en steun. Hij had het vaak dus niet zo slecht, als hij het deed voorkomen, maar dikwijls wel veel slechter dan de stadsmens ver moedde en dat was vooral het geval met de kleine boeren, die niet over grote kredieten beschikten en zich maar moesten zien te redden wan neer zij hun wijn niet konden verko pen, omdat die bij de wet niet vrij gegeven werd, omdat de koers te laag was, of omdat er al te veel wijn op de Franse markt lag. U ittocht Wat Bretagne betreft, is de situa tie nog een heel bijzondere, omdat die streek van bepaalde produkten leeft, van de appeloogst cn die van de artisjokken en aardappelen. Bovendien ligt Bretagne vrij ver weg van de grote verkoopmark- ten, zoals Parijs. Het transport daarheen is dus duur en de opko pers weigeren veel geld-ter plaat se te betalen, terwyl de Bretonse boeren voor hun landbouwmate- riaal en eigen benodigdheden ook weer veel meer moeten betalen dan hun collega's van beter gele gen departementen. Daar komt nog bij, dat Bretagne niet voldoen de opbrengt voor zijn bewoners, zodat er bijvoorbeeld meer Bre- tonnen in Parijs wonen dan in de Bretonse hoofdstad Hennes. Er emigreren ook ieder jaar 20.000 Bretonnen naar andere werelddelen. Bretagne is, wat men zou kunnen noemen een onder-ontwikkeld en vergeten gebied van Frankrijk. Bij dit alles, wij bedoelen die ontevreden- t Advertentie) heid, die nu tot uitbarsting is geko men, speelt het separatistische ele ment (een aantal Bretonnen ijvert voor een autonoom Bretagneeven eens een rol. Zoals men echter uit de berichten gelezen heeft, zijn de boeren in alle delen van Frankrijk ontevreden en één van de andere oorzaken daarvan is, dat als gevolg van de moderne verbinding en tussen stad en land en ook als gevolg van de moderne com municatiemiddelen als radio en pers de jongere boeren weten, dat de ar beiders in de steden veel meer ver dienen en meer mogelijkheden tot ontspanning hebben dan de boer die recreatie of niet kan betalen of in zijn omgeving niet vindt. Ook beschikt de boer niet over de zelfde gemakken, al moge hij dan ook meer woonruimte bezitten. Hij heeft slechts elektrisch licht, geen koud en warm stromend water etc. etc. Een van de voornaamste politici uit de regering-Debré zei ons, dat dat verschil in levenswij ze door de jongere Franse boeren niet meer wordt geaccepteerd, en daarbij komt dan nog, dat men zich op het platteland niet vol doende kan ontwikkelen: er zijn te weinig landbouwscholen en an dere inrichtingen van onderwijs. Prijsverschillen En dan is er nog het grote verschil in aan- en verkoopprijzen, welke niet alleen een gevolg zijn van de afstand waarover de produkten vervoerd moe ten worden. Jaar na jaar hebben de boeren geconstateerd dat wat zij voor zegge 10 francs in Parijs verkoch ten daar-voor 100 francs aan de huis vrouw wordt geleverd. Alle pogingen van opeenvolgende Franse regerin gen om de prijzen voor het levenson derhoud te doen dalen hebben altijd gefaald, te pletter als zij liepen op de rots van de tussenhandel, een rots die men slechts met een politieke re volutie uit de weg zou lcunnen rui men. En van dit alles: de voor mensen minderwaardige toestanden op het platteland, de lage verkoop en de ho ge inkoopprijzen en de woeker van de „Neutrale" prins op standpunt van Pathet Lao De neutrale Laotiaanse politicus prins Soevanna Phoema, lieeft zich dinsdag het standpunt van de Laotiaanse com munisten eigengemaakt, door de Zuidoost-Aziatische Verdrags Organi satie, Z.O.A.V.O., te beschuldigen van inmenging- in Laos, en door te eisen dat de vccrUenlandenconfereii- tie de neutraliteit van Laos zal be spreken alvorens liet stuk van de in ternationale controle. Diplomatieke waarnemers zijn dooi de uitlating van Soevanna Phoema aan het twijfelen gebracht over de vraag of een door prins Soevanna Phoema geleide coalitieregering in Laos, ook inderdaad„neutraal" zou kunnen zijn. tussenhandel terwijl iedere streek natuurlijk nog zijn bijzondere klach ten heeft heeft de Franse boer nu schoon genoeg. Tegen dit alles is hij thans in revo lutionair verzet gekomen, want an ders kan men die actie met tractoren (les tracteurs de la colere noemt men ze in Frankrijk) die weg- en spoor- wegversperringen, die belegeringen van prefecturen, waarbij de vertegen woordigers van de staat gedwongen worden met de boeren (om ze te kal meren) eenkoehandel te drijven niet noemen. Verbetering De Franse regering heeft nu, als gevolg van de ronde tafel confe rentie, niet vertegenwoordigers van de boerenvakbonden, ver scheidene maatregelen genomen ten gunste van de boerenstand, maatregelen, die eigenlijk al voor een groot deel voorkwamen in de zogenaamde .,loi d'orientalion" van augustus 1960, waarvan de uitvoering, volgens het oude re cept: geef de boeren, waar zij om vragen, maar uitsluitend op pa pier. echter bijna een jaar op zich heeft laten wachten. In verband hiermee moeten wij voorts opmerken, dat een van de klachten van de boeren ook is, dat de regering onvoldoende contact, of he lemaal geen contact, met de boeren vakbonden onderhoudt en deze niet om raad of oordeel vraagt. In de toe komst zal daarin nu verbetering ko men. Als resultaat van de nieuwe maatre gelen van de regering kan men nu weer nieuwe prijsverhogingen in Frankrijk verwachten, terwyl iemand als de gouverenur van de Banque de France, Baumgartner, juist naar vo ren heeft gebracht, dat een verlaging van de prijzen dringend noodzakelijk is voor de welvaart van het land. De eeuwige cirkelgang van hogere in koopprijzen (of hogere lonen in de stad) en hogere verkoopprijzen, zal altijd voortduren, tenzij men het mes zou zetten in die ketting van tussenhandel. Het militaire bewind in Soedan lieeft vijftien vooraanstaande politici laten arresteren en scherpe maatregelen genomen om ordeverstoringen te voorko men. Openbare bijeenkomsten zijn verboden. President Ibrahim Abboud verklaar de in een radiotoespraak dat een groep Soedanezen „hun eigen belan gen boven die van de gemeenschap" had geplaatst. Zij verspreidden valse geruchten en gingen ondanks een waarschuwing door, „omdat zij ons geduld voor zwakheid aanzagen". Drie personen zijn zondag gearres teerd. De twaalf politici die maandag in hechtenis werden genomen, onder wie de ex-premiers Abdullah Khalil en Ismail el Azhari, zijn naar Juba, in het zuiden, gedeporteerd. El Azha ri is de leider van de nationale unio nisten. Khalil leidt de Oemma-partïj. Ook de secretaris-generaal van de verboden communistische par tij, Abdel Khalek Mahgoub. en de leider van het verenigde front, Mo» hammed Ahmed Mahgoub. behoren tot de arrestanten. Mohammed Ah med Mahgoub was minister van bui tenlandse zaken in de regering, die in 1958 door Abboud omvergeworpen werd. Kostbare tank H Tn de Zweedse havenstad Goten- borg deed de douane deze week pp een goede vondst aan boord van een Nederlands schip. Daar had men illegaal aan boord: 65 liter sterke drank, 18 pond ta- bak, 5800 dubbele boekjes si- garettenpapier, 6400 sigaretten pi en 240 sigaren. Deze contra- bande was verborgen in een pp tank. n Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif (Advertentie) Vijf jaar geëist na vreselijke mishandeling Vijf jaar gevangenisstraf voor een 21-jarige vader, wegens misliande- ling van zijn dochtertje. Dat was dins dagmiddag de eis van de officier van justitie bij de rechtbank in Rotter dam. Verdachte was de 21-jarïge fabrieks arbeider A. P. uit de Maasstad, die omdat hij een hekel had aan zijn 3- jarig doehtertjé Elly (het kind was naar zijn mening niet van hem) haar I „behoorlijk pijn had wilen doen". Hij zette het kind op een middag dat zijn vrouw niet thuis was. met een I bloot buikje 2 a 3 cm voor een fel j brandende vulkachel. De hitte was zo hevig, dat hij die niet aan zijn handen kon verdragen en het meisje gauw losliet. Vlak daarna had hij zich ongeveer een kwartier uit de ka mer verwijderd. Bij terugkomst stond het meisje, dat doodsbang voor hem was. nog op dezelfde plaats. Hevig transpirerend, het hoofdje lusteloos naar beneden. Ze huilde niet. Toen de moeder later thuis kwam zei Elly ..papa au", en klaagde over buikpijn. Het bleek dat ze daar een tweedegraads brandwond van 10 cm had. De president wees erop. dat hij het kind al die drie jaar eigenlijk zo be handeld had. Regelmatig had ze blau we plekken, wondjes. Vorige winter had „papa" haar beide handjes op de hete kachel gelegd. De bewuste mid dag had hij haar gezichtje met een kam en borstel bewerkt. De Japanse politie heeft dat er in de afgelopen twee dagen in midden- en noord-Japan elf mensen om liet leven zijn gekomen door grondver schuivingen na zware regenval.. Elf men sen worden - voorts vermist; Een tint lichter staar U veel fleuriger Was morgen gewoon thuis zelf uw haar met POLYCLAIR- shampoo en het komt prachtig- schoon rijk-glan2end en soepel- zacht tevoorschijn nèt' die lint lichter, die zo- i£~S.i veel nieuwe charme geefc. Haal direct "een tube POLYCLAIRÏ een specialiteit rail POLYCOLOR hleursbampoo Grote.iufce f. 2.65

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5