Eichmann verslagen in de hoek gedreven Dr. Adenauer spreekt Berlijners moed in Kentucky's best Douwe Egberts „Nansen" niet in de lucht ontploft 't Is lekker roken van ZWARE SHAG SCHEEPSKOK KON VAN Z'N LIEFDE NIET SCHEIDEN ITALIAANSE SCHOEN: LINKS ÉN RECHTS TE DRAGEN DONDERDAG 13 JULI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Moskou krijgt antwoord Pankow „Twee divisies in West-Berlijn" Bondskanselier Adenauer heeft gisteren een bezoek aan West- Berlijn gebracht om de inwo ners van deze stad een hart on der de riem te steken nu zij door Kroesjtsjew's dreigementen in grote spanning leven. De bondskanselier bracht met de burgemeester van West-Berlijn, Wil ly Brandt, een communique uit, waarin wordt gezegd: „De vrije weg van en naar Berlijn mag op geen enkele wijze worden belemmerd". Het bezoek van Adenauer werd door Demonstratief congres van ambtenaren De bond van personeel bij 's-rijks be lastingen in Nederland, welke bond via het ambtenarencentrum in het georganiseerd overleg is vertegen woordigd, hield in verband met het mislukken van het sedert 1959 met 't ministerie van financiën gevoerde overleg voor een betere salaris- en promotieregeling, in de grote zaal van de Dierentuin te 's-Gravenhage een druk bezocht demonstratief con gres. Verscheidene sprekers gaven op krachtige wijze uiting aan de veront waardiging onder de belastingambte naren over de houding van het mi nisterie van financiën, dat, na eerst 1500 promoties voor de lagere- en middelbare ambtenaren van de belas tingdienst te hebben toegezegd, op instigatie van het ministerie van bin nenlandse zaken deze toezegging in trok. Aan het slot van de vergadering, die tot het eind toe een waardig karak ter droeg, werd een resolutie aange nomen waarin de verbittering en ver ontwaardiging van Se belastingamb tenaren tot uiting werd gebracht en het hoofdbestuur werd opgedragen op de leden der Staten-Generaal een klemmend beroep te doen het ge strande overleg weer op gang te brengen teneinde de gezonde verhou dingen in de belastingdienst te her stellen en te voorkomen, „ook in het belang van het Nederlandse volk, dat deze dienst wordt gedesorganiseerd". Sprinkhanenplaag in Amerika De ergste invasie van sprinkhanen sedert de jaren '30 bedreigt de oogst in de Amerikaanse staten Montana, Noord-Dakota en Zuid-Dakota. Vooral Montana heeft veel te lijden van de grijs-groene insekten, die uit stekend gedijen in de thans heersen de hoge temperaturen, gepaard met droogte. De drie staten hebben reeds een beroep op de federale regering in Washington gedaan om op de lijst van „noodgebieden" te worden gezet en als zodanig financiële hulp te ont vangen. Woensdagmiddag heeft mevrouw E. Rijpstra-Knoop, echtgenote van Ter- neuzens burgemeester een voor Ter- neuzen belangrijke plechtigheid ver richt: ze stelde een hei-installatie in werking waarmee de eerste van de -'f87 palen voor het zwembad bij de oesterputten in de grond tcerd gesla gen. Foto P.Z.C.) de communisten „zijn laatste" aan Berlijn genoemd. De voorspelling is gebaseerd op de veronderstelling, dat de Sowjet-unie spoedig een afzonderlijk vredesver drag van de D.D.R. zal sluiten, waar door een einde zou komen aan de rechten van de westelijke bondgeno ten in de verdeelde stad. De Oostduitse radio lanceerde gis teren tevens de besehuldiging, dat twee volledige divisies van het Westduitse leger met verkeers vliegtuigen maar Berlijn zijn ge vlogen om „provocaties" tegen Oost-Duitsland te beginnen. De soldaten zouden zijn vermomd als reservisten. Ze zouden onder N.A.V.O.-commando staan. De beschuldiging kan worden be schouwd als een nieuwe bedrei ging van de geallieerde toegangs wegen tot West-Berlijn. Ze werd door westelijke woordvoerders als „geklets" afgewezen. De Westduitse regering heeft giste ren geantwoord op de Russische nota van 17 februari j.I. De regering te Bonn spreekt zich daarin uit voor onderhandelingen tussen Rusland en een regering van geheel Duits land. Deze regering kan volgens haar ech ter alleen tot stand komen, wanneer zij het zelfbestemmingsrecht kan toepassen op grond van vrije verkie zingen. Een afzonderlijk verdrag met een deel van Duitsland wordt van de hand gewezen. Advertentie) Britten bereid Koeweit te ontruimen Volgens welingelichte kringen zou tie Britse regering kunnen instemmen met de door de secretaris-generaal van de Arabische Liga, Hassouna, beoogde „Arabische oplossing" van het conflict rondom Koeweit, voor opgesteld dat deze oplossing ook aan vaardbaar zou zijn voor de emir van Koeweit. Deze oplossing zou omvatten: terug trekking der Britse troepen uit Koe weit; erkemiing van de onafhanke lijkheid van Koeweit; toelating tot de Arabische Liga en waarborgen voor de onafhankelijkheid en soevereini teit van Koeweit tegen binnen- en buitenlandse agressie. Pi n h a n d i g astic tabakszak! Altijd D»E soepel en vers tot de &G2ZHi&T laatste draad! De twintigjarige scheepskok van het 372 ton metende Nederlandse vrachtschip „Wilhelmine" heeft zijn vijftienjarige Zweedse vriendin netje in zijn hut verborgen en haar laten meereizen van Karlsham in Zweden naar Grimsy in Engeland. Pas in de haven werd het meisje gisteren door de kapitein ontdekt. Zij had geen pas h'j zich en mocht van de Britse immigratie-autori teiten niet aan land komen, zodat ze aan boord zal moeten blijven. Aan de scheepskok is meegedeeld, dat hij bij terugkeer in Nederland het schip zal moeten verlaten. Het meisje, Doris Grita Strand uit Urshult, vertelde dat ze zes we ken geleden op het eerste gezicht is verliefd geworden op haar scheepskok, toen ze hem in Oskarshamn ontmoette. Haar ouders wisten niets van haar reis. De kok, Chris Polhuis, vei-telde dat hij van plan is het zeemansleven op te geven en met Doris te trouwen, zodra ze beiden in Zweden zijn. SLECHTS ÉÉN SLACHTOFFER GEBORGEN Motoren stopten plotseling (Van onze Haagse redactie) Door een nog niet definitief vastgestelde oorzaak zijn de motoren van de K.L.M. DC 8 Fridtjol' Nansen op de rampza lige 30ste mei in de lucht ge stopt. Een ogenblik later is liet toestel nagenoeg loodrecht in zee gestort. Door de klap op het water is het in stukken gesla gen. Vaststaat nu dat er geen explosie in de lucht heeft plaats gehad. Dit is de voorlopige mening van de deskundigen van de rijksluchtvaart dienst. de K.L.M. en Douglas, die in Portugal waar de Nansen nabij Lissabon in zee stortteeen onder zoek instellen. Aan wrakstukken is thans met behulp van Amerikaanse duikei's, niet minder dan 45 ton ge borgen. Hierbij zijn de motoren, we liswaar beschadigd en samengedrukt, maar waaraan men veel hoopt te heb ben voor de opsporing van de oorzaak van de ramp. De betrekkelijk geringe straal waar binnen de wrakstukken op de zeebo dem lagen verspreid, is thans geheel afgezocht door de Amerikaanse dui kers. Aangenomen wordt dat men het vissen naar onderdelen binnenkort zal staken. Enkele instrumenten zijn naar Ne derland gegluurd en worden thans hier in laboratoria onderzocht. M°n verwacht dat het nog zeker een maand zal duren voor.een meer de 'i- nitief antwoord zal kunnen worden gegeven op de vraag: wat was de oor zaak van het neerstorten van de „Nansen" Behalve het kinderlijkje, dat men vrij spoedig na de ramp vond, heeft men van de 71 personen die aan boord van het vliegtuig waren, geen enkel stof felijk overschot meer aangetroffen. V.S. LANCEREN „RAKET SP1ON" De Verenigde Staten hebben gisteren twee kunstmanen in een baan om de aarde gebracht. Eén van deze satel lieten, de Midas III, heeft lot laak het lanceren van raketten te signa leren en wentelt op een afstand van bijna 3000 km om de aarde een recordhoogte. Deze kunstmaan komt daarbij boven j de Sowjet-Unie. De andere satelliet, de Tiros lit. is uitgerust voor het doen van weerkundige waarnemin gen in het bijzonder over wolkenfor maties. Deze kunstmaan beschrijft een haan op 65(1 kilometer afstand van de aarde. De Midas doet twee uur en veertig minuten over iedere omwenteling. Een groot succes voor de Amerikaan se geleerden is dat men erin slaagde de raketmotor tijdens de vlucht weer In werking te stellen Deze methode maakt het mogelijk onderschepping van deze ..spion" te voorkomen. De baan is zo berekend, dat de Midas boven de grote Russische raketbases in het Oeralgebérgte komt. VLIEGRAMP BIJ CASABLANCA 73 DODEN Een Iljoesjin 18 van de Tsjecho- slo waakse Luchtvaartmaat schappij C.S.A. is gisterochtend vroeg bij Casablanca togen een hoogspanningskabel gevlogen en neergestort. Van de 64 pas sagiers en 9 bemanningsleden, die zich aan boord bevonden, overleefde niemand de ramp. Het toestel was op weg van Praag, via Rabat en Dakar, naar Conakry. Na een melding dat de weersomstan digheden in Rabat ongunstig waren, week het uit naar Casablanca. Ook daar waren de weersomstandigheden slecht. Na een mislukte landingspo ging cirkelde het om het vliegveld, waarbij het een hoogspanningskabel raakte. De Iljoesjin raakte bij liet F.S. lanceren Tiros III Op Cape Canaveral In Florida is een meteorologische satelliet, de Tiros III gelanceerd. Doe! is op aarde televi siebeelden te ontvangen van orkanen. De satelliet, die 285 pond weegt, heeft twee t.v.-camera's aan boord, die reeds bij de eerste omwenteling van de satelliet om de aarde beelden uitzonden. Tiros is een afkorting van ..Television Infrared Observation Sa tellite". Vele gewonden door explosies bij Keulen Munitie de lucht in, politie zwijgt Bij ontploffingen, die zich dinsdag hebben voorgedaan in een dynamiet- fabriek bij Keulen, zijn ruim honderd mensen gewond geraakt. Volgens nog onbevestigde berichten zouden ver scheidene gewonden er erg aan toe zijn. Tegen half zeven in de morgen vloog een magazijn van slaghoedjes met een enorme knal de lucht in. Om half zes 's avonds ging een twee de opslagplaats, ver verwijderd van de eerste, de lucht in. Na de ontplof fingen leek het alsof de fabriek en omgeving vanuit de lucht gebombar deerd waren. In Troisdorf en omlig gende dorpen zijn duizenden ruiten gesneuveld. Zelfs daken werden afge rukt. De politie en de fabrieksdirectie hebben tot nu toe niets willen zeggen over de oorzaak van de ontploffingen. DIJKBREUK IN Z.-KOREA Het Zuldkoreaanse Rode Kruis heeft gisteren meegedeeld, dat minstens 128 mensen zijn omgekomen toen zware slagregens dijkbreuken ver oorzaakten in twee plaatsen ten zui den van Seoel. Minister mag 1200 miljoen lenen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft de minister van financiën in haar vergadering van gisteren gemachtigd ten laste van de Staat der Nederlanden geld leningen aan te gaan tot een geza menlijk bedrag van ten hoogste twaalfhonderd miljoen gulden. Deze leningen dienen ter vernieuwing van schatkistcertificaten in handen van de banken. De Kamer nam het desbetreffende wetsonwerp zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aan. Dat geschiedde ook met een zestal wetsontwerpen tot naturalisatie van in totaal 128 vreemdelingen en met een wetsontwerp tot wijziging van de coördinatiewet sociale verzekering, de ziektewet, de ongevallenwet 1921, de land- en tuinbouwongevallenwet 1922, de werkloosheidswet en de kin derbijslagwet. welke wijziging nodig is geworden door de invoering van de vijfdaagse werkweek. Engeland heeft een uitnodiging van de ministerraad van de E.E.G., op 11 augustus een bijeenkomst van de ministerraad van de W. E. U. (West- Europese Unie) bij te wonen aan vaard, aldus is van gezaghebbende zijde in Londen vernomen. „Expediteur van de dood" Weerstand nu gebroken Adolf Eiclmiann heeft gisteren voor zijn rechters in Jeruzalem eindelijk toegegeven dat hij jo den de dood heeft ingestuurd. Verslagen en bevend protesteer de Eichmann ook niet tegen de benaming „de grote expediteur van de dood", die de openbare aanklager Gideon Hausner hem gaf. NIEUWE ROMEINSE MODE Wijde rokken op oude hoogte De Italiaanse mode ontwerpers zijn giste ren op verwisselbare schoenen liet nieuwe seizoen binnengeslopen. Zij droegen schoeisel waaraan geen verschil tussen links en rechts viel te bespeuren. De gezusters Fontana uit Rome noemden haar vondst „een abso luut nieuwe opvatting". De modellen zagen er als gewone schoenen uit. Zij waren uitge voerd in alle kleuren en stijlen. De neuzen waren of rechtafgesne- den of rondgemaakt en de hakken waren over het algemeen niet ho ger dan 2 J-» centimeter. Het geheim van de ge zusters was verborgen in wat zij noèmden „de vorm van de schoen zelf". ..Zij zyn zelfs niet ge heel nieuw te noemen, ook al mag het idee revolutionair heten", zei een woordvoerder van het huis Fontana. „Wij zijn in feite op de gedachte gekomen-toen wij een oude vorm von den welke in dc funda menten van onze kel der ruim honderd jaar verborgen moet zijn ge weest". I)e .schoenen waren over het algemeen ge nomen „het" grootste nieuws van de eerste dag van de Romeinse shows. Deze werden voor het eerst gehou den in het 17de eeuwse barokke Palazzo Bar berini. De meeste mo dellen hadden een sterk geronde neus. Andere schoenen hadden een langer uitgerekte vorm met een recht afgesne den front. Ue verlaging- van de hak was over de gehele linie merkbaar. Verschillende modellen voor de herfst waren vervaardigd van zwart patent leer, gecombi neerd met khaki-kleu- tig zacht leder. Sportkledingen een voudige herfstpakjes werden gisteren even eens getoond door een aantal modehuisjes. De gebreide jurken waren uitgevoerd in de tradi tionele herfstkleuren. De rokzomen bleven op de dezelfde hoogte als in het vorig seizoen. YVijd-uitwaarierende rokken en nauwere broeken die het lichaam als „een tweede huid" omspannen, zyn de voornaamste en juiste voorspellingen geweest van de Romeinse ont werpers voor de herfst- en wintermode van het komend seizoen. „Hinderde het U niet te boek te staan als de grote expediteur van de dood", vroeg Hausner. „Ja, dat hinderde mij meer dan ik kan zeggen", antwoordde Eichmann. Al zag hij nog kans aan te komen dragen met breedvoerige excuses en verklaringen. Eichmann besefte klaarblijkelijk, dat hij in een hoek gedreven was. „Ik ontken niet", aldus Eichmann, „dat vele van de deportatietreinen recht naar de verdelgingskampen gingen". Toen Hausner hem vroeg of hij wist dat „de joden hun dood tege moet gingen", toen hij de trans portorders ondertekende, ant woordde Eichmann: „Ik moest dit doen. Ik heb nimmer ontkend dat tot mijn groot leedwezen enkele van de gedeporteerde joden hun dood tegemoet gingen". De beklaagde gaf voorts toe dat hij had geweten, dat „tientallen en hon derden" joden stierven in de treinen, die hij voor hun vervoer beschikbaar had gesteld. Eichmann zei dat hij opdracht had om dc veewagons tot stikkens toe te vullen met joden. Eichmann omschreef zichzelf als een „nazi-idealist", en „tevreden met mijn werk", toen hij plannen opstelde oni Europese joden een thuis te geven op Madagascar. Eichann erkende, dat hjj van de tus sen de 20.000 en 30.000 bezwarende papieren over de vervolgingen van de nazi's van joden, het merendeel had verbrand. De 1400 waarover de openbare aanklager de beschikking heeft, noemde Eiclimann „een frac tie" van wat er geweest was. Mazo de la Roche overleden De schrijfster Mazo de la Koelie U woensdag, 82 jaar oud, in Toronto overleden. Zij was reeds twee jaar ziek en moest de laatste vijf maanden van een rolstoel gebruik maken. Zü kreeg litteraire bekendheid door haar derde boek, „Jalna", ''at in 1927 werd gepubliceerd. De daaropvolgen de vijfentwintig jaar verschenen nog elf boeken van haar 'i--.nd, die alle speelden in de landbouwstreek ten westen van Toronto, waar zij is op gegroeid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3