Gagarin verovert na heelal ook Manchester Mr. Beerman belooft nog dit jaar meer spijtoptanten toe te laten Duitse arrestant A. toch uitgeleverd DRIE MARINIERS GEDOOD OP ARUBA TIJDENS OEFENING DONDERDAG 13 JULI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Na felle kritiek van Tweede Kamer Tweede motie-Van Doorn tegen ministerieel beleid (Van onze parlementaire redacteur) De woedende storm, die gistermiddag een ogenblik over het oude Haagse Binnenhof raasde leek symbolisch voor de positie waarin de minister van justitie mr. Beerman zich op dat moment in de aan dit Binnenhof gelegen Tweede Kamer bevond. Hij kreeg van alle kanten de wind zodanig van voren, men viel hem zo heftig aan, dat hij niet ongeschonden uit het debat te voor schijn kon komen. De Kamer kritiseerde unaniem en vaak In scherpe of bewogen bewoor dingen het beleid dat hij ten aanzien van de in moeilijke omstandigheden of zelfs in nood verkerende spijt optanten in Indonesië voert. De ver dediging van dit beleid vond de Ka mer zo zwak, dat zij voor de tweede maal een motie aannam, waarin de minister duidelijk te verstaan werd gegeven, dat de richtlijnen voor het toelatingsbeleid aanmerkelijk dienen te worden verruimd en dat het on derzoek van de aanvragen om toe lating in Nederland moet worden versneld. Tevens constateerde de Kamer dat de motie-Van Doorn, die op 19 no vember 1959 was ingediend en die op 24 november 1959 werd ingetrokken, nadat de minister had toegezegd het daarin gevraagde volledig ter harte te zullen nemen, niet was uitgevoerd. Die motie van november 1959 wilde reeds ongeveer hetzelfde als de motie die nu door de Kamer bij zitten en opstaan werd aangenomen. Slechts enkele leden stemden tegen. T oezeggingen De motie, waarmee minister Beer man op de laatste dag voor het zomerreces naar huis gestuurd werd, is eveneens ingediend door mr. Van Doorn van de K.V.P., on danks het feit, dat de bewinds man na de onverbloemde aanval len op zijn beleid met enkele toe zeggingen was gekomen. De minister verklaarde dat hij be reid was in de commissie-Van Vollen hoven, die de regering adviseert over de aanvragen van spijtoptanten tot toelating in Nederland, een of twee plaatsvervangende leden te benoe men, opdat deze commissie weer haar oorspronkelijke produktie kan bereiken. Die produktie was namelijk aanzienlijk ingetrokken. Er zijn thans nog ongeveer 2000 dos siers, die tezamen een 8000 personen betreffen, zo deelde de minister ver der mee. Hij was bereid maatregelen te treffen, waardoor al deze dossiers, binnen één jaar dat is in de ko mende twaalf maanden in behan deling kunnen worden genomen. Hij verwachtte dat het mogelijk zal zijn in 1961 nog 850 dossiers af te doen. In 1961 zouden dan tussen de 3000 en 4000 personen kunnen worden toege laten. Er zijn namelijk in de loop van 1961 reeds 964 personen toegelaten. Deze toezeggingen werden de mi nister als het ware afgedwongen. Desondanks had de Kamer zo wei nig- vertrouwen in de vlottere toe lating van spijtoptanten, dat zij mr. Beerman toch nog de motie op de hals schoof. Minister Beerman, die weinig goede woorden te horen had gekregen, zette uitvoerig uiteen hoeveel repatrianten er in het verleden al in Nederland zijn opgenomen. Daarom begreep hij niet, dat men hem verweet dat aan de motie-Van Doorn van november 1959 geen uitvoering is gegeven. Hij hield het tegendeel vol, al moest hij toegeven, dat de richtlijnen voor de toelating formeel geen andere formu lering hebben gekregen. Wel is er een ruimere interpretatie aan verschaft. Dat achtte hij even belangrijk en van even veel betekenis. Wat een aantal richtlijnen betreft is men veel soepe ler geworden, zo zei hij. Zij zijn aan gepast aan de veranderde omstandig heden, waardoor een flexibel beleid kan worden gevoerd. Het toelatings beleid gaat dikwijls tot de uiterste grenzen van de te verwachten assi milatie. Wrevel Bij de repliek verklaarde mr. Van Doorn dat hij niet van de argu mentatie van de minister onder de indruk was gekomen. Hij was zelfs enigszins van wrevel ver vuld, doordat mr. Beerman nu kwam met de toezegging, dat in de komende twaalf maanden 3000 a 4000 spijtoptanten zullen wor den toegelaten en daarmee dus eigenlijk het bewijs leverde dat hij in het verleden verzuimd heeft te doen wat nu mogelijk blijkt. Mr. Van Doorn diende daarna zijn motie in, die zoals gezegd, met bijna algemene stemmen werd aangeno men. „Weigering was onmogelijk" Salarissen ambtenaren Belastingdienst moet wachten tot 1962 (Van onze parlementaire redacteur) Er lag een zekere kritiek in de vra gen die dr. Van Heivoort (k.v.p.) gis teren in de Tweede Kamer aan de minister van binnenlandse zaken, mr. Toxopeus, en de staatssecretaris van financiën, dr. Van de Berge, stelde over de salarissen van de lagere en middelbare belastingambtenaren. Hij informeerde of de minister van binnenlandse zaken alsnog bereid was het overleg voort te zetten teneinde onverwijld voor het lager en middel baar belastingpersoneel de noodzake lijke verbeteringen in hun salaris positie tot stand te brengen. Het antwoord van minister Toxopeus liet aan duidelijkheid niets te wen sen over. Hij noemde de voortzetting van het overleg in de bijzondere commissie van overleg van de belas tingdienst in strijd met het algemeen salarisbeleid van het kabinet, waar omtrent in de vergadering van de centrale commissie voor georgani seerd overleg op 22 november 196U overeenstemming was bereikt. Hij achtte het uitgesloten dat een zoda nig overleg van de zijde van de rege ring zou worden bevorderd. De bewindsman achtte het vanzelf sprekend dat in de centrale commis sie bij het overleg over de periode na 1 januari 1962 de belangen van de lagere en middelbare ambtenaren aan de orde zullen komen. Per vliegtuig naar Zwitserland De minister van justitie, mr. A. C. W, Beerman, heeft besloten de Duitser A., die zich sedert 10 april in het Huis van Bewaring te Maastricht be vond, uit te leveren aan de Zwitserse justitie. De minister deelde dit gister middag mede in de Tweede Kamer in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Baeten. De uitleverings- aanvrage voldeed aan alle eisen, zo dat het verzoek niet kon worden ge weigerd, aldus de minister. Bewaakt door drie leden van de koninklijke marechaussee werd de 41-jarige Duit se wapenhandelaar gisteravond op Schiphol per auto over het platvorm De Nederlandse regering heeft de 1-jarige Duitser R. Arndt uitgele- verd aan Zwitserland. De Duitser heeft drie maanden doorgebracht in het huis van bewaring in Maastricht. Deze bewaring Meld verband met een Zwitsers uitleveringsverzoek on ver denking van moord, in 1957 in Genè- ve gepleegd. De heer Arndt is gerui me tijdin hongerstaking geweest. Foto: twee leden van de vreemdelin genpolitie begeleiden Rudolf Arndt naar het vliegtuig voor Zürioh. naar het gereedstaande vliegtuig van de K.L.M. naar Genève geleid. Om zeven uur vertrok het toestel. De Duitser werd op bevel van de of ficier van justitie van Maastricht op 10 april in het Huis van Bewaring ingesloten, nadat een „verzoek hier toe door de Zwitserse autoriteiten was gedaan. De officiële uitleverings- aanvrage werd van Zwitserse zijde op 15 april tot de Nederlandse rege ring gericht, aangezien de Duitser werd verdacht van een moord, die ge pleegd zou zijn op 19 september 1957 in Genève. A. werd in Maastricht, zo als de wet dit voorschrijft, gehooid. Het advies dat de rechtbank uit bracht een advies dat niet open baar is maar waarover de minister niettemin bereid was mededelingen te verstrekken was afwijzend. De rechtbank was van oordeel, dat hetgeen haar ter kennis was gekomen bij het verhoor niet een ernstig vermoeden opleverde, dat A. 't misdrijf terzake waarvan zijn uitlevering werd verzocht, had ge pleegd. Het systeem van het met Zwitserland gesloten uitleverings verdrag brengt echter mee, dat het niet aan de Nederlandse rech ter ter beoordeling staat of de op geëiste persoon het feit waarvan hij in Zwitserland wordt verdacht al dan niet heeft gepleegd. De minister van justitie, mr. A. C. Beerman heeft ivoensdagmiddag in de Tweede Kamer vragen beantivoord betreffende de Duitser Rudolf Arndt, die ongeveer drie maanden lang in het huis van bewaring in Maastricht icas opgesloten. Benoeming concertmeesters Per 1 september 1962 zal de heer Wil lem Noske, thans concertmeester van het Rotterdams Philharmonisch Or kest, de plaats van Herman Krebbers bij het Concertgebouw innemen. Dick de Reus, tot nu toe eerste concert meester van het Utrechts Stedelijk Orkest, wordt opvolger van de heer Noske bij het R. Ph. O. ORKAAN WOEDDE BOVEN NEDERLAND Slot van pag. 1 waardoor het telefoonverkeer ruim een uur gestoord werd. De standhouders van de Lekker- kerkse markt zullen deze middag niet vlug vergeten. .Door de wind hoos vlogen de tentjes met in houd in de lucht. Op het dak van de Nederlands hervormde kerk werden diverse broeken en jurken teruggevonden. Maar wat erger was: ook het papieren geld van de marktkooplieden vloog de lucht in. De schade hiervan, bui ten de weggewaaide goederen en tentjes, bedraagt zeker 15.000 gul den. In Rijswijk (Z.-H.) werd voor onge veer 100.000 gulden scl.ade aange richt, toen een 54 ton zware en 50 meter hoge torenkraan omver waai de. De kraanmachinist P. P. J. Postema uit Den Haag, die zich op dat mo ment in de machinistenkamer op on geveer 20 meter boven de grond be vond, brak bij de val zijn linkerbo venbeen, zijn rechterarm en zijn rechterschouder. Op de luchthaven van Rotterdam sloeg een Tiger Moth bij het landen over de kop. De piloot, de heer N. J. van der Voorn, liep een lichte ver wonding aan het voorhoofd op. Het toestel werd geheel vernield. Het Wereldgebeuren Aanvaring Op de Nieuwe Waterweg kwamen het Duitse motorschip „Widar" en het Engelse stoomschip „Chijebassa" met elkaar in aanvaring. De „Widar" kon op eigen kracht zijn reis vervolgen. De „Chijebassa" kon op eigen kracht de haven van de Maasstad bereiken. In het Westland is grote schade aan de kassen aangericht. Ook het noor den van het land kreeg zijn deel. De bul barstte daar pas gisteravond los. Enorme schade ondervonden land bouw- en veeteeltbedrijven. In Heili- gerleer werd een bodewageu met paard en al een meter van de grond gelicht. In deze plaats en in Wester- lee wordt de schade op totaal drie ton gesehat. Jean Rolliman, de student die enige maanden geleden onder verdenking van medeplichtigheid aan de ontvoering van Eric Peugeot werd gearresteerd, is voor- ■aardelijk ïn vrijheid gesteld. Mortiergranaat ontploft Dinsdagmiddag heeft zich bij een schietoefening van de mari niers op Aruba een ontploffing in een mortier voorgedaan met noodlottige gevolgen. Drie men sen verloren het leven. ZEVEN TWEELINGEN. Een geluk kige vader „groef" dinsdag in zijn geheugen op zoek naar namen voor zijn jongsten, 'n tweeling, en functi onarissen van het ziekenhuis lichte lijk verbijsterdgroeven in de ar chieven, op zoek naar andere records, want de vader, Marion L. Pearson, een televisiemonteur, is door zijn 37- jarige vrouw verblijd met de zevende achtereenvolgende tweeling. Zij is alles bijeenmoeder van 18 Kin deren. Voorlopig is vastgesteld, dat de medische geschiedenis geen gezin kan noemen waarin zevenmaal achtereen een tweeling werd geboren (allen kerngezond). De slachtoffers zijn.sergeant A. K. Roeleveld uit Aruba en de mariniers A. J. J. Struike uit Nijmegen en M. C. Tulp uit Oosterbeek. De luitenant der mariniers H. W. van der Steeg uit Heemstede werd ernstig aan de buik gewond door scherven, maar zijn toestand geeft geen aanleiding tot directe ongerust heid. Ook de kapitein van de mari niers F. O. C. Schuch, wonende op Aruba, kreeg ernstige scherfwonden aan de buik. Licht gewond werden de luitenant der mariniers M. van der Graaff uit Den Haag en de mariniers C. K. M. Mens uit Zeist en L. Zijlstra uit Menaldumadeel. Gisteren vertrok een commissie i naar Aruba om een onderzoek in te stellen naar het gebeurde. Sergeant A. K. Roeleveld was gehuwd en had twee kinderen. Hij werd op 4 oktober 1917 in Den Haag geboren. Marinier A. J. J. Struike was onge huwd. Hij werd op 11 juni 1941 in Nijmegen geboren. Marinier M. C. Tulp was ongehuwd. Hij werd op 26 oktober 1941 in Soerabaja geboren. Luitenant H. W. van der Steeg is on gehuwd. Hij werd op 2 november 1939 in Aalten geboren. Kapitein F. O. C. Sehuch is gehuwd en heeft één kind. Hij werd op 19 ok tober 1926 in Soerabaja geboren. Geen beslissing over K.L.M.-lijn in V.S. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren ter elfder ure een conferentie met staats secretaris mr. E. G. Stijkel over een Californiselic route voor de K.L.M. uitgesteld. Mr. Stijkel ontving de mededeling van de assistent-minister voor econo mische zaken van het State Depart ment, Edwin M. Martin, tegen lunch tijd. Hij had zijn verbazing te kennen gegeven dat dit besluit op zo korte termijn was genomen. Volgens welingelichte kringen heeft het Amerikaanse ministerie nog geen besluit kunnen nemen. Het vertrek van de heer Stijkel naar Nederland kwam daardoor op losse schroeven te staan. Visioen van samenwerking Na het heelal heeft Joeri Gaga rin gisteren ook Manchester veroverd. Gagarin kwam in de stro mende regen in Manchester aan, om er een gouden me daille ïn ontvangst te nemen, die hem is toegekend door de vakbond van metaalarbei ders. Gagarin kreeg juist de tyd om kort te wuiven in de richting van dc officiële welkomstcommissie Rus sische diplomaten, vakbondleiders en gemeentelijke autoriteiten), toen dc menigte door het politie- kordon brak. De kleine Shena Lambert, dochtertje van een vak bondsleider, wrong zich door de menigte en zag kans Gagarin een bos rozen in de hand te drukken. De juichende en lachende menigte dreef de man, die het heelal had veroverd, vluchtend de startbaan op -Gagarins polilie-cskorle was uiteengedreven en stond verward en overrompeld terzijde. De Rus wist zich tenslotte in een van de officiële auto's te wringen (de verkeerde), glimlachte, wuif de (voor de zoveelste maal) en werd weggereden naar een vak bondsvergadering. Bij de medaille-uitreiking, voor spelde Gagarin, dat de dag zou komen dat de Russen, Amerika nen en Engelsen als één ploeg zouden samenwerken, in plaats van te werken in een geest van militaire concurrentie. „Ik zie de grote dag voor ogen dat een Sow- jet-ruimteschip dat op de maan aankomt, een groep' geleerden de- barkeert die zich zal voegen bij de groepen Amerikaanse en Britse geleerden, die daar in laboratoria werken", aldus Gagarin. Nadat hij door de vakbondsmensen was ontvangen, werd Gagarin naar het stadhuis gebracht, waar hem een officiële lunch werd aan geboden. Ondanks het 'slechte weer, waren zeker 10.000 man op de been en de auto met Gagarin vorderde slechts langzaam. Voor het stadhuis speelde een mjlitaire kapel. Beslissing over dood of leven President Ben Zwi van Israël zal waarschijnlijk dit jaar nog voor een beslissing komen te staan, die, hoe die ook uitvalt, altijd aanlei ding zal zijn voor politieke discus sies. De man die oorzaak van die moeilijkheden voor Ben Zwi zal wor den, is Adolf Eichmann, de moorde naar van zes miljoen joden en die thans op allerlei manieren zich er probeert uit te draaien. Want (vreemd genoeg) staat in Europa de uiteindelijke straf voor Eichmann al vast de doodstraf is nog te goed voor hem in Israël zelf aarzelt men. Ook in Jerilzalem is men er wel van overtuigd dat de rechtbank het leven van Eichmann zal eisen, maar dan is er nog bet prerogatief van elk staatshoofd gratie. Een man die blijkens zijn houding in het proces nog bijzonder aan het leven hangt, zal zeker van de gelegenheid tot het vragen van gratie gebruik maken. Maar daaraan vooraf kan weer een zaak in hoger beroep worden behan deld en van dat vonnis kan revisie worden aangevraagd. Juristen in Is raël menen dat Eichmann het jaar 1961 nog zal overleven en misschien nog menig ander jaar. De Israëlische justitie is overigens nooit van plan geweest het proces-Eichmann even tjes af te doen. Eichmann heeft zich ook in het ge loof in waarzeggerij een waar dig navolger van Hitier en Himmler getoond. De een riep nog harder om zijn horoscoop dan de an der. wanneer er weer eens iets scheef ging in het derde rijk. Eich mann heeft verleden jaar in Argen tinië een waarzegster geraadpleegd, naar zijn zeggen, die hem zijn levens einde in 1961 voorspeldde. Nu heeft hij niet bepaald grote levensvooruit zichten. maar, zoals gezegd, in Jeru zalem geeft men hem nog wel een poosje. Want tussen uitspraak en be schrijving van het vonnis, dat zeker wel een heel dik boek zal worden, liggen, naar men rekent, zeker drie maanden. En men is nog niet aan de uitspraak toe. De positie van Ben Zwi is welis waar vrij vast, maar de staat Israël bestaat pas dertien jaar en men moet zich nog aan vele de mocratische vormen wennen. Een president zal dus terwille van hem zelf en zijn land proberen langs vele klippen heen te zeilen. Een hele gevaarlijke klip is Eich mann. Want een doodvonnis betekent dat Ben Zwi moet kleur bekennen. De streng orthodoxe joden, hoe vreemd het ook moge klinken, wij zen op de Talmoed, waar staat dat een rechtbank, die eenmaal in de zeventig jaar de doodstraf beveelt, en bloedrechtbank is". Het „oog om oog en tand om tand"-prineïpe wordt hiermee ondervangen. Vandaar ook dat het verzoeningsgebaar van Probst Gruber, die tegen Eichmann getuig de. veel meer indruk maakte op de Israëliërs dan alle gruwelijkheden van de overlevenden uit de kampen bij elkaar. Integendeel! Vele jeugdi gen in Israël vragen zich verbijsterd af wie en wat hun voorouders voor mensen waren om zich zonder meer te laten afslachten. Andere Israëliërs hebben aan een verslaggever van de Frankfurter Allgemeine gezegd, dat „zij in een vrij land willen leven, dat geen doodstraf kent". Vanwege het internationale prestige van Israël en ook door zijn Dolitieke tegenstanders zou Ben Zwi heel moeilijk komen te zitten als hij Eichmann begenadigde. De grote joodse, in Amerika wo nende theoloog Martin Buber heeft de komende grote beslis sing van Ben Zwi aangevoeld. Hij beeft onlangs een bijeenkomst gehad met enkele van zijn vrienden, onder wie de wereldbekende godsdienstfilo- soof Bergmann. Zij hebben gezegd te overwegen, wanneer het doodsoor deel over Eichmann is uitgesproken, een verzoekschrift om gratie bij Ben Zwi in te dienen. Dan staat Beii Zwi niet alleen in zün beslissing en kan daardoor niet het voorwerp van poli tieke controversen worden. De Bu- her-groep had erop gerekend dat Eichmann voor de rechters zou toege ven schuldig te ziin aan de uitroeiing van gehele volken. Maar tot dusver beeft, behalve de gouverneur van Po len, Frank, geen enkele prominente nazi schuld bekend. Ook Eichmann niet. Desondanks zullen Buber en zijn vrienden Ben Zwi een petitie doen toekomen, wanneer het leven van Eichmann wordt geëist. A's Ben Zwi toegooi, dan zullen velen hem zacht zinnigheid verwijten, slaat hij de pe- ritio in de wind. dan krijgt de Argen tijnse waarzegster geliik. Maar dan is Eichmann ook na zijn dood nog oorzaak van onrust. BEN ZWI moeilijkheden over e ■moordenaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 17