vooruitgang je ziet de Belgische avonturier speelde voor graaf N.S. vallen terug op oude dienstregeling BELGISCHE STRAALJAGER IN 0VERIJSEL NEERGESTORT proeft de ontwikkeling WOENSDAG 12 JULI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT In Maastricht gearresteerd Baron, bisschop en professor (Van onze correspondent.) Terwijl „doctor honoris causa graaf Percy Pasleau de Surniont, lid van de academie der klassieke pliilologie te Rome", vervalser van Vaticaanse onderscheidingen in het huis van bewaring te Maas tricht logeert, zijn van deze Bel gische avonturier minder fraaie dingen aan het licht gekomen. In Luik werd de 29-jarïge P. P. in 1958 bij verstek veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. In een dorpje bij Dinant had P. onder geweldpleging een jongetje aan gerand van 15 jaar. Daarbij heeft hij in België, onder andere wegens het veroorzaken van een auto ongeluk onder invloed, nog an dere veroordelingen op zijn kerf stok. Na zijn arrestatie in Maastricht heeft de recherche bij een huiszoeking op zijn rommelig kamertje in het familiepension te Houthem bij Valkenburg eerf hele stapel papie ren en valse diploma's gevonden. Genoeg om enkele honderden per sonen te decoreren tegen goed geld en een groot diner. Ook werden fonkelnieuwe stempels gevonden, waarmee hij zijn diploma's en zijn Vrijzinnig-protestanten geschokt door beslissing in zaak-prof. Smits De centrale commissie voor het vrij zinnig protestantisme heeft, zo deelt het in een communiqué mede, kennis genomen van het besluit van het breed moderamen van de generale synode van de Nederlands Hervorm de Kerk van 20 juni 1961 om prof. dr. P. Smits de bevoegdheden van een emeritus-predikant te ontnemen. De centrale commissie heeft het no dig geacht gisteren in een spoedver gadering bijeen te komen omdat in brede kringen van het vrijzinnig protestantisme dit besluit verontrus ting en grote verontwaardiging heeft teweeg gebracht. De centrale com missie is ervan overtuigd, dat dit besluit in strijd is met de geest van vrijheid en verdraagzaamheid die in de kerk van Christus dient tc heer sen. De centrale commissie acht dit be sluit voor de zaak van het vrijzinnig protestantisme bijzonder betreurens waardig en gevaarlijk, niet alleen met het oog op de positie van het vrijzinnig protestantisme zelf, maar ook omdat hierdoor het vertrouwen in de mogelijkheid van de kerk om leiding te geven aan het geestelijk leven in deze tijd in brede kring zo wel binnen als buiten de kerk is ge schokt. Bovendien wordt hierdoor de zo nodige samenwerking der kerken en der geloofsovertuigingen in hun verscheidenheid bedreigd. BINNEN ACHT JAAR EUROPESE SATELLIET De Europese organisatie voor weten schappelijk onderzoek van de ruimte, kortweg ESKO geheten, is van plan om gedurende het eerste achtjaren- programma een grote maan-satelliet in de ruimte te brengen en bovendien een aantal kleinere kunstmanen wel ke om de aarde moeten cirkelen te lanceren. Dit is gisteren bekendge- worden. Het programma zal naar verwacht wordt jaarlijks 105 miljoen mark kosten gedurende de eerste vijf jaar. Daarna zullen de kosten stijgen tot 185 miljoen mark voor de laatste 3 jaai\ Financiële verhoudingswet door senaat aanvaard De Eerste Kamer heeft gisteren zon der hoofdelijke stemming het wets ontwerp „financiële verhoudingswet I960" (tussen rijk en gemeenten) aanvaard. Veertien dagen geleden had'de Kamer het wetsontwerp be handeld, doch de stemming was op verzoek van de P.v.d.A.-fractie uit gesteld, omdat men zieh nog nader over het wetsontwerp wilde heraden. De minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, die de minister van financiën, prof. J. Zijlstra, in de Kamer verving, betoogde, dat hem was gebleken, dat bij een deel van de Kamer onzekerheid bestond inzake de 70 miljoen gulden voor de limietge meenten. Deze 70 miljoen zullen, zo deelde minister Toxopeus mee, aan de limietgemeenten worden toebe deeld en in de limietbedragen worden verwerkt. De minister had dan ook de stellige verwachting, dat het aan tal vooruitgaande gemeenten in ver houding tot het aantal achteruitgaan de gemeenten zich ongeveer van 600 tot 400 zal verhouden. officiële benoemingsbrieven stem pelde. Verder kwam er een com pleet bisschopsgewaad te voor schijn, met ketting, kruis en ring. De bisschopsketting met ring wa ren in een Maastrichts atelier ge maakt. Hoe P. aan het bisschops gewaad kwam, is niet bekend. Niet onwaarschijnlijk is het, dat hij het in een van de kloosters waar hij op zijn tochten logeerde, heeft achterover gedrukt. Fantasie-orde In dit gewaad paste de twee meter hoge „mgr. Dudot, secretaris van de apostolische nuntiatuur te Brussel. Evenals „baron de Kon- cal, grootmeester van de fantasie orde in België, een handlanger van Monsieur ie Docteur. Ook de paters Jezuïten te Maastricht, waar hij als professor van de uni versiteit van Luik in de befaamde bibliotheek van het Canisianum studeerde, bewaren een zeer on aangename herinnering aan zijn verblijf. Uit de oude standaard werken sneed de professor zijn voorbeelden voor de diploma's van zijn Vaticaanse onderscheiding. Uit de boeken van de bibliotheek der paters Jezuïten haalde hij ook de wetenschap voor artikelen, die in 'n Frans maandblad „Indicence" verschenen. Deze artikelen over theologie en geschiedenis versche nen onder de naam dr. Pasleau de.Surmont. Op de dag van zijn arrestatie, zater dag 1 juli jl., had hij nog een hoogdravende brief geschreven naar een overste van de Orde der Benedictijnen te Frankrijk, Daar in verzocht hij de overste hem de gelegenheid te geven enkele weken in het klooster te verblij ven om enkele wetenschappelijke artikelen te schrijven over de Be nedictijner Orde. Al bij voorbaat vroeg „de onderdanige zoon", al- i dus het slot van deze brief, aan de overste hem zijn vaderlijke zegen te willen geven. Iïi de cel Nu zit P. I'. zonder vaderlijke zegen in zijn cel. Hij blijft praten als een waterval en mengt fantasie en werkelijkheid op bijzonder ge raffineerde wijze door elkaar. Dat deed hij al als jongeman in zijn geboorteplaats Hoey. Hij studeer de aan verschillende middelbare scholen, deed geen enkel exa men, was enkele dagen student aan het pershuis te Brussel en verkeerde later veelvuldig in de kringen van de kleine adel rond Dinant en Namen. Baronnen en graven sprak liij aan met jij en jou. Kwam tijdens zijn studen tenjaren zijn vader zaliger, een achtenswaardig administrateur in Hoey, op bezoek, dan zei hij met een stalen gezicht, dat het een tuinman was van zijn adellijk goed. (Van onze Haagse redactie) Gistermorgen omstreeks kwart over tien is een Belgische T 38 straaljager, afkomstig van de vliegbasis Brusten in een wei land nabij Oldemarkt (Overïj- sel) neergestort. De piloot kwam om het leven. Volgens ooggetuigen ontplofte het vliegtuig in de lucht, waarna het brandend als een fakkel neerstortte. Tussen een koppel vee sloeg het diep in de grond. Zeker een, maar moge lijk meer koeien werden hierbij ge dood. Het vuur laaide uit het gat in de grond omhoog en de brandweer HOGER BEROEP IN ZAAK-SOCRATES i,o directeur van de N.V. Socrates, de heer N. den B., beeft tegen bet vonnis van de Amsterdamse recht bank van 5 juli j.l., waarbij hij we gens bedrieglijke bankbreuk en op lichting tot 15 maanden gevangenis straf met aftrek werd veroordeeld, hoger beroep aangetekend. Ook de officier van justitie is van dit vonnis in appel gegaan en eveneens van het vonnis van 1 jaar met aftrek, dat de rechtbank de voormalige on derdirecteur van de Amsterdamsche Bank N.V., de heer T. H. heeft opge legd wegens verduistering in dienst betrekking. Ulinnav ftmnoL.mon had §Tote moeite deze brand te blus- V neger OmgeKOmen sen. Uren lang bleek het onmogelijk het neergestorte toestel te identifi ceren. Bij de luchtmacht werd koorts achtig nagegaan of het een van de Nederlandse luchtmachtvliegtuigen kon zijn geweest. Om twaalf uur ontving de lucht macht in Den Haag bericht uit Bel gië, dat daar een T 33-straaljager contact met de basis had verloren. Enkele minuten later was duidelijk dat het neergestorte vliegtuig tot de Belgische luchtmacht behoorde. Alle treinverkeer ever de Brennerpas is gestagneerd doordat maandag in de buurt vun Vènorn, S2 km len zuiden van de woelige provincie Alto Adige (het voormalige Zuid-Tirol) een hoogspanningsmast met dynamiet is opgeblazen. De foto geeft een beeld van de ravage Afbetalingswet is er door De Eerste Kamer heeft gisteren zon der hoofdelijke stemming het wets ontwerp aangenomen houdende rege len tot bevordering van een goede toepassing van het afbetalïngsstelsel. Volgens deze wet wordt bij algemene maatregel van bestuur bepaald wel ke eerste betaling de afnemer bij het betrekken van het goed of het ge bruik maken van een dienst moet doen. Deze eerste betaling kan echter niet lager worden gesteld dan op 20 pro cent van de prijs. Dit percentage was in de wet opgenomen tijdens de be handeling in de Tweede Kamer via een amendementvan mej. Knol fk.v.p.). Gelet op het feit, dat de Tweede Kamer achter het amende ment-Knol bleek te staan, had dr. Veldkamp dit overgenomen. Mocht het percentage in de praktijk echter op moeilijkheden blijken te stuiten dan was de staatssecretaris bereid aan de S.ER. advies te vragen over een eventuele wijziging van de wet. Voorts beloofde dr. Veldkamp, dat bij de toepassing van de wet een soepelheid zal worden betracht, die met de doelstellingen van het wets ontwerp in overeenstemming is. Eerste Kamer akkoord met ontginning Nieuw-Guinea (Van onze parlementaire redacteur) j Na een korte discussie en met alleen de stemmen van de communisten te gen heeft de Eerste Kamer gisteren zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp aanvaard, waarbij de regering wordt gemachtigd tot het sluiten van een overeenkomst op de voet van art. 5 van de „Indische mijn wet" met een door een aantal maat schappijen op te richten naamloze vennootschap betreffende de opspo ring en ontginning van ijzer, nikkel, kobalt, chroom, mangaan, pyriet, pla- tinametalen en goud- en zilverhou dende ertsen of mineralen in Neder lands Nieuw-Guinea. De maatschappijen, die de nieuwe N.V. oprichten, zijn: de Oost-Borneo- Mij., de Ned. Handel-Mij., Wm. H. Müller en Co., United States Steel Corporation te Pittsburg en Navigen Company, gevestigd te Nassau, Ba hama eilanden. Staatssecretaris Bot deelde mee, dat op het ogenblik overleg wordt ge voerd met de Oost-Boreno-Mü. ten einde te komen tot de uitzending van een expeditie naar het Carstenszge- bergte. Het is de bedoeling de erts- berg aldaar binnen vier of vijf jaar in volledige exploitatie te brengen. Politieman die geld achterhield veroordeeld De Arnhemse rechtbank heeft giste ren de 40-jarige wachtmeester bij de rijkspolitie te Wychen H. T. J. van L. veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden, waarvan één maand voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Van L. wordt ervan beschuldigd een biljet van 100,dat door kinderen was gevonden en bij hem werd afge geven, te hebben achtergehouden. De officier van justitie had drie maan den gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk en 'n proef tijd van drie jaar tegen hem gevor derd. Officieren mishandelden soldaat in La Courtine Vier weken gevangenisstraf, voor waardelijk ontslag uit de militaire dienst met een proeftijd van drie jaar, zo luidde het vonnis van het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag gis termorgen tegen de 41-jarige majoor A. W. R. en ae 28-jarige eerste-luite- nant L. J. v. d. B. De twee officieren stonden op 20 juni voor het hof terecht wegens mishan deling van een dienstplichtig soldaat, gepleegd tijdens een militaire oefe ning in september 1960 te La Cour tine. De beide mannen hadden de soldaat, aangaande wie zij in de veronderstel ling verkeerden dat hij joy-riding had "leegd, geslagen en geschopt. uitspraak is conform het vonnis dat de krijgsraad te velde zuid inder tijd wees, met dit verschil, dat het onvoorwaardelijke ontslag van de ma joor R. in een voorwaardelijk ont slag is gewijzigd. Vrijdag nieuw beraad over C.A.O. bakkers Het College van Rijksbemiddelaars heeft zich in zijn vergadering van maandag beraden over de voorstellen tot wijziging van de c.a.o. voor het bakkersbedrijf. Aangezien het college nog niet in het bezit is van de op grond van de alge mene aanwijzing vereiste prijsverkla ring, heeft het nog geen definitieve beslissing kunnen nemen. Teneinde hiertoe te geraken heeft het college partijen uitgenodigd voor een bespre king op vrijdag aanstaande. Door omstandigheden gedwongen Per 1 oktober beperkt rooster van winter '60 De Nederlandsche Spoorwegen willen, als zij daarvoor toestem ming krijgen van de minister van verkeer en waterstaat* de op 1 qktober a.s. ingaande win- terdienstregeling niet baseren op de nu geldende zomerdienst regeling, maar op de winter- dïenstregeling van 1960-1961, die zij zodanig willen beperken, dat een stipte uitvoering ge waarborgd mag worden geacht. Perry Como gaf j een auto M Perry Como is wellicht de po- 1 pulairste ster in de Amerikaan- m m se televisiewereld, ook onder zijn collega's, hetgeen een uit- zondering is. Onlangs kon hij m zijn contractuele verplichtingen p niet nakomen, omdat zijn moe- der was gestorven. Toen is de p zanger Andy Williams spon- p p taan voor hem in de bres ge- sprongen door zijn plaats in te m p nemen in de wekelijkse revue, p waarvan Como het middelpunt is. Wililams weigerde ervoor betaald te worden. Tenslotte zond Como's impresario hem §g H een cheque, maar ook die werd p p teruggestuurd. Daarop be- s p stelde Perry Como een gloed- p nieuwe sportauto en liet die bij p Williams thuis bezorgen met het volgende briefje: „Neem p alsjeblieft dit blijk van mijn p waardering in ontvangst, om- m dat je mij geholpen hebt, toen p ik zo'n droevig verlies had ge- p leden". p É1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Voorzitter college van rijksbemiddelaars By beschikking van de staatssecre taris van sociale zaken en volksge zondheid is mr. R. J. Erdbrink be noemd tot voorzitter van het college van rijksbemiddelaars. Aan professor dr. F. J. H. M. van der Ven is eervol ontslag verleend uit zijn functie van tydelijk voorzitter van genoemd college. In een communiqué delen de Neder landsche Spoorwegen o.m. 't volgende mede: De winterdienstregeling der Neder- landsche Spoorwegen, welke 1 okto- j ber a.s. zal ingaan, kan op grond van de in de laatste weken opgedane er varingen, niet worden gebaseerd op de geldende zomerdienstregeling. On gewijzigd is de uitvoering van de winterdienstregeling 1960/'61 niet mogelijk, omdat rekening moet wor den gehouden met de waarschijnlijk heid van een verdere teruggang der personeelssterkte, terwijl de invoe ring van de 45-urige werkweek op 1 oktober a.s. een andere ongunstige factor is. De Nederlandsche Spoorwegen heb ben daarom besloten de winter dienstregeling ten grondslag te leggen, doch déze zoveel te beper ken dat een stipte uitvoering ge waarborgd mag worden geacht. Een desbetreffend voorstel zal aan de minister van verkeer en wa terstaat worden voorgelegd. Stap terug Wy beseffen dat met de winterdienst regeling 1961-1962 een stap achter uit wordt gezet ten aanzien van het door ons bedrijf verleende dienstbe toon, maar menen dat met dit besluit een betere basis wordt gelegd voor het geleidelyk bereiken van het doel, dat ons bij de zomerdienstregeling 1961 voor ogen stond, aldus het com muniqué der Nederlandsche Spoorwe gen. OOSTDUITS KOOPVERBOD IN BERLIJN Het communistische regime in Oost-Duitsland is gisteren be gonnen met een campagne die het Oostberlijners onmogelijk moet maken in West-Berlijn hun werk te hebben. Het gemeentebestuur van Oost-Ber- lijn maakte bekend, dat Oostberlij ners, die in de westelijke sector hun werk hebben, geen hooggeprijsde ge bruiksgoederen in de winkels van Oost-Berlijn meer mogen kopen. Vrij dag werd de Oostberlijners medege deeld. dat zij voor werk in West-Ber lijn een speciale vergunning moesten hebben. De maatregelen van het Oostduitse regime worden gezien als voorberei ding op de sluiting van de oost-west grens in Berlijn, over welke elke week gemiddeld 4000 Oostduitsers naar het westen vluchten. Amerikaanse kringen in West-Berlijn zeiden van de jongste Oostduitse maatregel, dat deze er een was in een reeks die is gericht op verdeling van de stad. Karüofon, begin deze Wie 4 verschillende advertenties uit deze serie opstuurt naar N.V. Senator Sigarenfabrieken, Eindhoven, ontvangt et6 plezierige GuWTOEet» «massing! 14 Ct. ook m blikjes van 20 st (Advertentie) Je Vooruitgang in moziek-reproduktie heeft vele namen: LP, Hi-Fi, 4-spoors, stereo. Ontwikkeling in senoritas-produktie.heeft slechts éér» naam: „Gulden Eeuw" Proef hoe een Senoritas Yan deze tijd kan en moet smaken. Geniet van een Senoritas. gemaakt op de smaak van de moderne man. Vraag daarom Senator Gulden Eeuw: Het rooksignaal van de 20 ste eeuwl)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7