Britse vorstin inviteert Gagarin voor lunch in Buckingham Palace Kamer akkoord met vestiging van derde t.h. in Enschede Radiotoestellen bij leger radioactief West-Berlijn heeft voor 1 jaar kolen Ramp met „Save" vergt 257 doden DOODSTRAF VOOR SALAN EN JOUHAUD WOENSDAG 12 JULI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Klimaat in Twente het gunstigst Nog geen juridische faculteit in Rotterdam en Tilburg (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer verkeerde gisteren min of meer in een dwang positie. Zij moest haar mening uitspreken over de eventuele oprichting van een derde technische hogeschool en over de plaats van vestiging daarvan. De regering had echter al uitge maakt dat een nieuwe t.h. zijn plaats zou krijgen in Enschede en dit in een wetsontwerp tot wijziging van de wet op het weten schappelijk onderwijs vastgelegd. Bovendien zijn de voorberei dingen voor de vestiging van de derde t.h. in Nederland reeds in volle gang en denkt men aan de opening van de nieuwe onder wijsinstelling in 1962 of uiterlijk 1963. brciding wetenschappelijk onder wijs". Minister Cals zwichtte voor deze aandrang, hij diende een nota van wijziging in, die de desbetreffende artikelen uit het wetsontwerp schrapte. Hij hoopte echter dat de nota „uit breiding wetenschappelijk onderwijs" spoedig in bespreking zal komen, op dat volgend jaar september de stich ting van een juridische faculteit aan de economische hogescholen een feit zal zijn. Hij behield zich het recht voor eventueel met een apart wets ontwerp te komen. Alleen mevrouw Kuiper-Struyk voelde zich teleurge steld. De Kamer nam het wetsontwerp zon der hoofdelijke sterr/ming aan. Dwangpositie Dr. Tans van de P.v.d.A. gewaagde openlijk van deze dwangpositie en dr. Tilanus van de C.H.U. liet duidelijk blijken dat hij het in dit opzicht met de socialistische afgevaardigde eens was door zijn mededeling dat hij per soonlijk de voorkeur gaf aan Deven ter als plaats van vestiging, maar dat hij zich gezien de beslissing van de minister en de in gang zijnde voorbereidingen bij diens keus, neer legde. Overigens zat er weinig tragisch in deze dwangpositie, want de Kamer toonde zich bijna unaniem met de stichting van een derde t.h. en met de vestiging ervan in Enschede ak koord. Deventer, dat na Enschede de meest serieuze kandidaat was, ,,za' alle hope moeten laten varen. Onjuist noemde dr. Tans de opvat ting van minister Cals dat de derde ingenieursopleiding zo spoedig moge lijk moet worden geschapen, maar dat later wel kan worden uitgemaakt in hoeverre deze opleiding zal ver schillen van de bestaande in Delft en Eindhoven. Het karakter van de nieuwe opleiding moet van tevoren worden bepaald. K.V.P. akkoord Dr. Albering van de K.V.P. liet er geen twijfel over bestaan. Zijn frac-_ tie is vóór de uitbreiding van het technisch hoger onderwijs, voor de spreiding ervan en voor de vestiging van een nieuwe t.h. in Enschede. Ook mevrouw Kuiper-Struyk van de V.V.D. en prof. Versteeg van de A.R.P. stonden positief tegenover de oprichting van een derde t.h. in' het oosten van het land en met name in Enschede. Mevrouw Kuiper-Struyk informeerde voorts naar het inzicht van minister Cals" over de kans van Rotterdam voor de verkrijging van een universiteit. Zullen we met jaren .of met decennia moeten rekenen? in formeerde zij. „Laten we zeggen een decennium", antwoordde de bewinds man. „Oppositie' Het enige Kamerlid, dat tegen de voorstellen opponeerde, was prof. Korteweg van de V.V.D, Hij vond het niet juist de instellingen van weten schappelijk onderwijs te brengen naar plaatsen waar de studenten te vinden zijn. Het omgekeerde is wel veel be ter: de studenten moeten van huis en de maatschappij in. Zo nodig dienen daarvoor de beurzen of de studietoe lagen verhoogd te worden. Prof. Kor teweg voelde niets voor decentralisa tie. Hij voorzag trouwens dat Eind hoven nog jaren lang verscheidene studenten kan opnemen. De minister van o., k. en w., mr. Cals, had met de verdediging van het wetsontwerp niet veel moeite. Hij constateerde dat sommige Kamerle den geen haast hebben met de stich ting van een nieuwe t.h. Als we nu niet starten, zo voerde hij hiertegen over aan. dan zullen we in de verste verte niet kunnen voldoen aan de vraag naar technische academici. Nodig is de activering tan talenten. Adviseurs Mr. Cals deelde mee, dat hij dr. G. Berkhof van de Staatsmijnen heeft aangetrokken als adviseur voor de voorbereiding van de derde t.h. Er zullen nog enkele personen worden aangezocht voor bepaalde afdelingen. Een soortgelijke gang van zaken is indertijd gevolgd voor de t.h. in Eindhoven. Uit deze- adviseurs kun nen eventueel de eerste leden van de wetenschappelijke staf gerekruteerd worden. Het wetsontwerp bedoelde ook de op richting van een juridische faculteit aan de economische hogescholen in Rotterdam en in Tilburg mogelijk te maken. Een aantal leden van ver schillende fracties drong echter aan op uitstel van de beslissing hierover tot de behandeling van de „nota uit- CIII DE COUPS. Onlangs uitte een medewerkster van het veelgelezen weekblad The Observer in een arti kel de klacht, dat de mode-ontwer pers van deze tijd alleen maar den ken aan de dames die met een wes pentaille gezegend zijn. Een lezeres, die zich kennelijk eveneens 'n slacht offer van deze situatie voelde reageer de daar dezer dagen in positieve zin op. Zij vond voldoening, zo schreef ze aan de redactie, in het bezoeken van de National Gallery, een van Londens musea, waar zij dan aan dacht besteedde aan de schilderijen van Rubens. „De vrouwen op deze schilderijen zijn de enige, die nog dikker zijn dan ik en zij hebben de oplossing voor hun kledingvraagstuk gevonden: ze dragen geen kleding". Alle pogingen om opvarenden van het Portugese schip „Sa ue" dat troepen en ammunitie vervoerdete redden zijn gestaakt. Deze luchtfoto toont, het brandende schipwaarvan het wrak nu ligt te smeulen in ondiep water. Het Wereldgebeuren Witte verf bron van gevaar Apparatuur is uit België afkomstig (Van onze Haagse redactie) In een depot van de verbindings dienst van de Koninklijke Land macht te Delft heeft de arbeids inspectie dezer dagen ontdekt, dut de lichtgevende verf op eni ge autoradio's radio-actief was. Onmiddellijk is een diepgaand medisch onderzoek ingesteld, waarvan de resultaten vermoe delijk reeds vanmiddag bekend zullen zijn. legervoorlichtingsdienst deelde ons desgevraagd mee, dat men de in druk heeft dat de situatie niet alar merend is. De radio's zijn afkomstig van een Belgische fabriek, die de toe stellen op grond van een uitbeste dingscontract met Philips vervaar digde. Ook de verf is uit België af komstig. Zij is inmiddels van de ra dio's verwijderd. In een van de zalen van het de pot, waar enkele militiaren met de dosismeter een apparaat dat dient om radio-actieve stralen te meten experimenteerden, gaf de meter een wat de L.V.D. noem de abnormaal hoge uitslag. De mi litairen, die bij het experiment be trokken waren, stelden onmiddel lijk een onderzoek in, doch slaag den er niet in de oorzaak op te sporen. Zij stelden zich daarop in verbinding met de arbeidsinspec tie, die al gauw vaststelde dat de lichtgevende verf op enige knop pen van een radio-ontvang- en zendinstallatie, die in bepaal de wagens van de verbindings dienst worden gebruikt, de bron van de radio-activiteit waren. De inspectie van de verbindingsdienst en de geneeskundige dienst van de landmacht werden daarop van de ze bevindingen op de hoogte ge steld. Ook de gebruikers van deze toestel len. waarvan er enkele tientallen in omloop zijn, werden onmiddellijk ge waarschuwd. Iedereen, die met de toestellen in contact is geweest, werd aan een medisch onderzoek onder worpen. Order stopgezet De miljoenenorder aan de Belgische fabriek is voorlopig stopgezet. De rijksverdedigingsorganisatie en de andere bij het onderzoek betrokken nstanties achten op het ogenblik geen termen aanwezig oni verder strekkende maatregelen te nemen. Van de zijde van het verfinstituut T.N.O. werd de veronderstelling uit gesproken, dat de lichtgevende verf e dik op de knoppen van de toestel len zou zijn aangebracht. Daardoor zou zich een zo grote dosis radium op de betrekkelijkkleine apparaten bevinden, dat zij een voor de mens gevaarlijke straling opleverde. Daar comt volgens het verfinstituut nog bij, dat op de toestellen een groot aantal knoppen zit, wat de hoeveel heid radium nog opvoerde. Goedgekeurd Voordat zij naar Nederland kwamen, waren de toestellen door de aanschaf- fingsdienst van het Belgische leger, ingevolge een overeenkomst met de Koninklijke Landmacht, gekeurd en goed bevonden. Zij waren dan ook voorzien van een certificaat, waar mee zij de gebruikelijke controle aan de grens konden passeren. Zenuwarts te Maastricht in vrijheid gesteld Het Bossche gerechtshof heeft gis termorgen besloten tot opheffing van de gevangenishouding van de Haagse zenuwarts dr. F. H., die verdacht wordt van meineed tijdens een getui genverhoor in een echtscheidingspro cedure. Dit besluit werd genomen naar aan leiding van het beroep tegen het be vel tot gevangenhouding, ingesteld door mr. M. Moskowic (Maastricht), de raadsman van de zenuwarts. De procureur-generaal bij het hof had de handhaving van de gevangenhouding van dr. H. gevorderd. Het hof heeft de zenuwarts onmiddellijke invrij- heidsstelling verleend. 9 De leden van de familie Trujillo Rafael jr., zijn zuster Angelita en Leoni- dashebben een liefdadigheidsfonds 'ge- stiëht. Generaal Rafael Trujillo jr. heeft ruim 3 miljoen gulden gegeven. Geen blokkade verwacht Senator is optimistisch „Wij geloven niet in een nieuwe blokkade van West-Berlijn. Maar wel nemen we uiteraard de gebruikelijke maatregelen. Men mag zijn tegenstander nu eenmaal geen aanleiding geven om domheden te begaan. Zeker niet door eigen zorgeloosheid". Met deze woorden, fel en scherp uit gesproken, commentarieerde gister middag de senator voor economische aangelegenheden van West-Berlijn, dr. Paul Hertz met zijn 73 jaar het oudste lid van het stadsbestuur de toegenomen spanning rondom de vroegere Duitse hoofdstad. Hij deed dat aan boord van het vlagge- schip van de Holland-Amerika Lijn, JlilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilililIB Vandaag warme lucht (Van onze weerkundige M medewerker) H Aan de voorzijde van een de- pressie bij Zuid-Engeland voert een zuidenwind vandaag war- H mere lucht uit Frankrijk aan met temperaturen in de buurt van 25 gr. Deze lucht is voch- m tig, zodat het weer een druk- kend karakter heeft. Onweers- H storingen uit Frankrijk zullen m deze namiddag en avond ons land kunnen bereiken, waar- M na de wind weer naar M zuidwest ruimt en later weer wat koelere lucht aanvoert. s Hieruit blijkt wel, dat juli nog niet erg scheutig is met warme zomerdagen. Het blijft de eer- ste dagen wat wisselvallig doordat, genoemde depressie ge- leidelijk verder naar de Noord- Er zee zal doordringen. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Een speciale militaire rechtbank te Parijs heeft gisteren de oud- generaals Salan, Jouliaud en Gardy en vijf oud-kolonels bij verstek ter dood veroordeeld wegens hun rol in de putch van de generaals in april in Algiers. De aanklager had de doodstraf voor zeven van de acht beklaagden geëist. Hij achtte ex-generaal Gardy's ver antwoordelijkheid minder groot. De rechtbank ?ag echter gfeen verzach tende omstandigheden voor generaal Gardy en veroordeelde alle acht ter dood. De ter dood veroordeelde oud-kolo nels zijn: Argoud, Broizat, Gardes, Godard en Lacheroy. Toeslag bij export van boter vensmiddelen zal de Wcslberlijner I Het produktschap voor zuivel, dat zich eventueel lange tijd geen beper-vorige week besloot de toeslag bij ex- kingen behoeven op te leggen. „De port van boter op 1,13 per kg te huisvrouwen kunnen zo nodig een stellen, heeft het bedrag van die toe keuze doen uit 49 verschillende soor- i slag nu nader vastgesteld op 1,26 ten voeding. In 1948 waren het er per kg. Eerder bedroeg de toeslag slechts negen". 98 cent per kg. het ms. „Rotterdam", waarop hij met zijn echtgenote naar New York reist. „De Westberlijncr is ook onder de nieuwe situatie nuchter gebleven", aldus dr. Hertz. „Juist mijn lange afwezigheid twee maanden doet hen begrijpen, dat er geen onrust is bij het stadsbestuur". Er zijn op het ogenblik, zo zei dr. Hertz, zeer grote reservevoorraden kolen en levensmiddelen in West-Ber lijn. Vooral sedert het ultimatum van Kroösjtsjew in 1958 zijn de hoeveel heden sterk uitgebreid. De voorraad kolen is voldoende voor tenminste één jaar. „Wij zullen dus voor de energievoorziening niet meer aange wezen zijn op een luchtbrug.'zoals in 1948. Toen was 90 procent van het totale tonnage kolen". Ook met le- Ruimtevaarder hartelijk onthaald Olifantshuid De Duitse nazi-minister van bui tenlandse zaken en ex-reiziger in gedistilleerd. Joachim von Ribbentrop, mocht in 1940 met zijn Führcr mee het verslagen Frankrijk bezoeken. Samen met andere partij bonzen en S.S.-moordenaars nam Von Ribbentrop wee de man die het majesteitelijke „von" wegliet een kijkje in de Lichtstad, die onder' de dreunende Duitse laarzen in de duis ternis zat. Von Ribbentrop wilde de triomf nog groter maken. De andere door Duits land bezette landen, zoals Denemar ken en Nederland, moesten als vijan delijke staten worden beschouwd. Maar met Frankrijk zou de zegevie rende Führer een vredesverdrag slui ten. De overwinning zou dan volko men zijn. Terug in zijn protserige kamer van het ministerie van bui tenlandse zaken, wees de excellente oud-champagneverkoper twee van j zijn hoogste ambtenaren aan om dat 'vredesverdrag voor te bereiden: dr. Stuckart en dr. Hans Globke. Stuc- kart zou zich bezighouden met de provincies die Frankrijk moest af staan aan het derde rijk en Globke kreeg als opdracht ervoor te zorgen, dat Frankrijk van „bastaarden en joden" zou worden gezuiverd. Van dat hele vredesverdrag is niets te rechtgekomen, maar dat was meer aan Churchill dan aan Von Ribben trop te danken. De Führer kreeg in de loop der jaren andere zorgen dan Frankrijk. De medewerkers aan dit „vredes:- verdrag" hebben een vrij oveiv eenkomstig einde gevonden. De Führer ging met zijn maitresse sa men het leven uit, de wijnverkoper verging met andere Neurenbergse misdadigers tot as. die ergens op zee werd verspreid, Pétain, de slaafse Franse maarschalk, zou levenslang boeten voor zijn collaboratie en stierf in ballingschap en dr. Stuckart is in het niet verdwenen, maar zal waar schijnlijk zijn gesneuveld. Alleen dr. Hans Globke leeft nog, .niet als le venslang gestrafte, niet als houthak ker of als werkloze hoofdarbeider, nee, Globke is na de oorlog, met het geluid van de S.S.-liederen nog in zijn oren, op de hoge zetel van staatssecretaris geklommen. De man, die in 1942 nog openlijk de j'oden smaadde, is nu de rechterhand in de bondskanselarij van Adenauer. Nog maar kort geleden werd Globke er van beschuldigd de pogroms admi nistratief te hebben voorbereid en nu komt daar de Franse affaire bij, juist in de periode dat beide van eeuwen her felle rivalen niet elkaar vriend schap hebben gesloten. Voor zijn medewerking aan de Neurenberger-wetten. die de uitroeüng van het gehele jood se volk beoogden, had Globke het excuus dat hij op het departement was gebleven in opdracht van hoge j geestelijken in Berlijn. Daar is tot dusver nog geen enkel bewijs voor geleverd, maar het tegendeel kan evenmin worden aangetoond. Voor zijn handtekening onder de Franse paperassen heeft de staatssecretaris nog een heel andere verklaring. De handtekening is vals, zo beweert hij. Op het moment van de dagtekening twee december 1942, was hij, naar zijn zeggen, met vakantie. Ongeluk kig voor de jodenvijand van 1942 hebben de vlammen in de onder- gangsmaand van de voormalige Duit se rijkshoofdstad op het ministerie van buitenlandse zaken weinig pa pieren gespaard, maar juist wel de verloflijsten. Globke was tot midden september op zijn bureau. Is het won der dat het Duitse tijdschrift Der Spiegel zegt dat Globke „niet meer uit de puree komt". Onlangs vond men een Duits oor logs journaal, waar in een zekere ambtenaar dr. Globke met het S.S.-opperhoofd Himmler een kijkje in Praag kwam nemen. Ook is er een brief met de handtekening van Globke. waarin wordt bevolen dat Duitsers die met niet-Duitse vrouwen willen trouwen, een naakt foto van de adspirant-echtgenote naar Globke moesten sturen. Die zou dan wel uitmaken of ze „raszuiver" was. Deze misdadiger, op wie Eichmann zich vele malen bij zijn verdedi ging beroept, heeft een olifants huid. Hij weet van geen wijken. Zijn politieke vrienden zeggen dat het ageren tegen het optreden van Glob ke in wezen een aanval od Adenauer betekent. Dat kan wel zijn. Het kan bij velen zelfs het hoofdmotief zijn. Maar zolane de Bonner kanselier er prijs op stelt dagelijks met een der gelijke figuur om tè gaan. dan ligt het beslist niet aan de politieke om standigheden dat men dr. Globke, de man van „de Duitse eer en Duits bloed" scherp veroordeelt. Is het zo verwonderlijk dat Franse politici wat argwanend kijken als Adenauer de Franse president bezoekt. Want ach ter Adenauer staat de schaduw van Globke, wiens persoon wordt gevolgd door de schimmen van zes miljoen mensen, die niet „raszuiver" waren en daar met een vroegtijdige dood voor moesten boeten. Ook nog naar Cuba en Polen Yoeri Gagarin, de Russische ruimtevaarder is gisteren ter gelegenheid van zijn bezoek aan de Russische industrie-tentoon stelling in Londen hartelijk in de Britse hoofdstad ontvangen en door koningin Elizabeth uit genodigd voor een lunch in het paleis van Buckingham, vrijdag aanstaande, met haar en prins Philip. Later op de dag gaf Gagarin een persconferentie, waarop hij zei dat Rusland van plan was op grootse wijze en grote schaal de ruimte in te gaan. In antwoord op vragen zei hij o.a. dat er niets tegen was dat vrouwen ruim tereizen maken. Een fysiek goed ge trainde vrouw zou een dergelijke reis best kunnen doorstaan. Hij was niet speciaal voor een be zoek aan de V.S. uitgenodigd maar was wel van plan Cuba en Polen in de nabije toekomst te bezoeken. Gagarin verscheen voor de zes honderd journalisten op de ten toonstelling met een groot boeket bloemen in de arm en toen men ter zijner verwelkoming applaudi- seerde klapte ook hij. volgens Rus sische gewoonte, in de handen. Hij zei iedereen, die er benieuwd naar was, aan' te raden zelf een ruimte reis te maken om te ondervinden hoe men zich dan voelde. Gagarin vertelde verder dat hij aan boord van het ruimteschip weer naar de aarde was afgedaald. Hij had zich echter desgewenst ook uit het ruim teschip weg kunnen laten schieten om dan per valscherm neer te komen. Toen men hein vroeg hoe hij zich nu als beroemdheid voelde, wees Gaga rin naar de medailles op zijn borst. Z\jn „gouden ster", held van de Sow- jet-Unie, had het nummer 11.175. Dat betekent, aldus Gagarin, dat reeds voor mij 11.174 mensen iets belang rijks hebben verricht. Premier Kroesjtsjew heeft drie gouden sterren en op diens energie konden vele jon geren jaloers zijn, voegde hij er ag,n toe. HANS GLOBKE ....juist met vakantie... 0 Ten gevolge van voedselvergiftiging zijn een honderdtal werknemers van drie in dustriële bedrijven in Stockholm die aten in een gemeenschappelijke kantine in zie kenhuizen opgenomen, van geen hunner is de toestand ernstig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5