PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT V.S. OVERWEGEN EEN MOBILISATIE Conventionele macht zal worden vergroot Italië eist visa van Oostenrijkers Volgende week weer mens de ruimte in Zeeuwse Plattelandsbibliotheek sinds juni in Goes gevestigd Ike" roept op j tot steun aan Kennedy j VLIEGRAMP IN V.S. - VELE DODEN Stunt Vandaag.. 204e jaargang - no. 162 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale- Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. H oof dredacteuren W. Leertouwer en G. A, de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 12 juli 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red.3508/3546,adv.3647/3643)Middelburg,Markt51,tel.3841 (b.g.g.red. 2078/3169,adv.2375)Goes Gr. Markt2,tel.6140(b.g.g.red.7853, adv.5213); Oostburg, tel.2395; Teraeuzen tel.2116; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel.: Beslissing zal spoedig worden genomen De Amerikaanse onderminister van defensie, Roswell Gilpatric, heeft gisteren in Washington gezegd, dat de Amerikaanse rege ring overweegt voor de komende zes maanden reservisten op te roepen, om Amerika's militaire kracht op te voeren in het licht van de Russische dreiging. Gilpatric zei dat deze maatregel een van de voornaamste stap pen was die de Verenigde Staten voornemens waren te zetten, gezien de „dreigende houding" van premier Kroesjtsjew, tijdens het voorbije weekeinde. Luchtbrug Op een vraag over de mogelijkheid van een luchtbrug naar Berlijn zei Gilpatric liever niet in te gaan op operationele of tactische plannen. Hy merkte echter op, dat de omstandig heden sinds de instelling van de luchtbrug naar Berlijn in 1948 zijn veranderd. Onderminister Gilpatric sprak over Kroesjtsjews mededeling, dat de Sow- jet-Unie vermindering van troepen sterkte niet verder zou overwegen, en de militaire begroting met een derde verhogen. Gilpatric zei dat de overweging was ingegeven door de wens om na te gaan, hoe Amerika zijn conventione le slagvaardigheid „binnen enkele maanden" kon opvoeren. Gilpatric zei, dat het onderzoek zeer snél zal zijn voltooid, waar schijnlijk binnen veertien dagen. Men onderzoekt of de Amerikaan se strijdkrachten in staat zullen zijn elk militair plan, dat aan pre sident Kennedy is voorgelegd, uit te voeren, en voorts of de plannen ver genoeg gaan in het licht van Kroesjtsjews jongste verklarin gen. BlIllllllllllllllllllllllllllilUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIJII I jï Oud-president Dwight D. M Eisenhower heeft gisteren van- uit Gettysburg in Pennsylvania jf s een beroep gedaan op de Ame- rikanen, om zich eensgezind te scharen achter de buitenlandse Z politiek van president Kenne- dy, „in het licht van de ont- vlambare situatie in Berlijn". Eisenhower zei dat Amerika H sterk stond en niet .hysterisch' moest worden. Op de vraag of Z kritiek op Kennedy's buiten- landse politiek achterwege zou H moeten blijven, antwoordde de oud-president: „Als individu H hebben wij het recht het ver- leden te kritiseren, maar wij Z moeten achter de president staan in het heden". llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf H.M. de Koningin heeft dinsdag een werkbezoek gebracht aan het noorde lijk deel van Noord-Holland. Foto: voor het raadhuis in Schagen boden mevr. N. Heider-Brommer na mens de Schager dansgroep en mevr. G. Peetoom-Kuit naméns de stichting bevordering Westfriesche folklore H.M. de Koningin een West.friese, pop aan. De 27-jarige Russische ruimtevaar der Yoeri Gagarin is in Londen aan gekomen voor een bezoek van drie dagen aan Engeland. Gagarin zal donderdag door premier Macmillan in Admiralty House worden ontvan gen. Foto: staande in een open wagen verlaat Gagarin hier het vliegveld bij Londen, toegewuifd en toegejuicht door honderden langs de weg. (Voor verslag zie pag. 3). Maatregelen na explosies Geschil om Zuid-Tirol verscherpt De Itailaanse regering heeft gis teravond besloten dat Oosten rijkse toeristen visa moeten heb ben voor een bezoek aan Italië en de diplomatieke uitwisseling over de kwestie Alto Adige (Zuid-Tirol) opgeschort naar aanleiding van gisteren uitge voerde bomaanslagen op de Noorditaliaanse spoorlijnen. De regering kondigde voorts een protestnota aan de Oostenrijkse re gering aan in verband met recente verklaringen van Oostenrijkse func tionarissen die zij beschouwt als „een aanmoediging tot terrorisme". Oostenrijk heeft reeds bij Italië ge protesteerd tegen de wederinvoering van het paspoort- en visumstelsel voor Oostenrijkse staatsburgers. De Oostenrijke regering noemt deze maatregel in strijd met dé geest van Europese samenwerking. Functionarissen van grote Oos tenrijkse reisbureaus noemden de Italiaanse grensbeperkingen „een catastrofe" voor het toeristenver keer. Zij wezen erop dat enkele hon derdduizenden Oostenrijkers, on der wie vele Weners, gewoon zijn hun jaarlijkse vakanties in Italië door te brengen. Duizenden Oos tenrijkse toeristen gaan dagelijks de Italiaanse grens over op weg naar de zee. „Het zal een chaos zijn als zij allen in de rij moeten staan voor een visum", zo ver klaarde men. Dë moeilijkheden zijn veroorzaakt door Zuidtirolse terroristen die giste ren spoorlijnen in Noord-Italië op bliezen, kennelijk in een poging het land te treffen in een belangrijke bron van inkomsten, het toerisme. De serie goed-beraamde ontploffin gen vernielde spoorlijnen en legde het internationaal treinverkeer nagenoeg lam. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. De Oostenrijkse regering heeft giste ren haar besluit herhaald, clat zij de kwestie Zuid-Tirol in de Veiligheids raad zal brengen als andere middelen om dit probleem tot een oplossing te brengen, falen. Een straalpassagïersvliegtuig van bet type DC-8 van de United Air Lines is met 116 personen aan boord tijdens liet landen op het vliegveld Stapleton by Denver in de Verenigde Staten neergestort en in brand gevlogen. De DC-8, die van Philadelphia op weg was naar Los Angeles, vervoer de 109 passagiers en zeven beman ningsleden. Een functionaris van United Air Li nes zei dat „er minstens 25 doden" waren. Minstens 27 personen werden ge wond. van wie twee er ernstig aan toe zijn. 0 De secretaris-generaal van de verboden communistische partij van Nepal, Kesar Jung Raimahji, is gearresteerd. Hij wordt verdacht van ondergrondse communistische activiteit. Na de koninklijke staatsgreep van december vorig jaar werden alle politieke partijen verboden. Amerikanen maken zich gereed Twee Amerikaanse aspirant-ruimtevaarders zijn gisteren bij Cape Canaveral in Florida begonnen aan een laatste reeks proeven ter voorbereiding van de tweede reis van een Amerikaan in de ruimte, die voor de volgende week op het programma staat. De naam van de man die in een Mercury-cabine boven de Atlanti sche Oceaan een boog door de ruimte zal maken, is nog niet bekend gemaakt. Aangenomen wordt dat de 35-jarige luehtmachtkapitein Grissom het zal zijn. Met hem ondergaat de luitenant-kolonel Glenn van de mariniers dezelfde proeven. De ruimtevlucht van de volgende week lijkt in vele opzichten op die van kapitein-luitenant-ter-zee Shepard op 5 mei. Alleen zijn er, deels op aanbeveling van Shepard, enkele wijzigingen aangebracht in de cabine. Het raam is onder andere groter dan in de „Mer cury" van Shepard. Verder is de ontsnappingsinrichting verbeterd. NA ZES JAAR „TIJDELIJK" IN MIDDELBURG Ontplooiing van nieuwe initiatieven De Centrale Plattelandsbiblio theek voor Zeeland, die sedert 1) juni van Middelburg naar Goes is verhuisd, wachten druk ke tijden. Nu in de Middelburg se periode de basis is gelegd voor een brede organisatorische opzet van de plattelandslectuur- voorziening, zal de Centrale zich meer dan voorheen gaan richten op consolidatie en uit bouw van de werkzaamheden. Een van de nieuwe taken, die de Centrale Plattelandsbiblio theek zich heeft gesteld, is sti mulerend op te treden bij de stichting van openbare leeszalen en bibliotheken in Zeeland. Als „propagandist" is hiervoor aan getrokken ds. J. G. Kooren, Ne derlands hervormd predikant te Nisse, die zijn werkzaamheden half april heeft aangevangen. De Stichting Centrale Platte landsbibliotheek voor Zeeland is in 1955 opgericht, teneinde het platteland meer in de lectuurvoor ziening te betrekken. Het initia tief daartoe is uitgegaan van de openbare leeszaal te Goes en do Stichting Werkverband van Pro testantse Bibliotheken in Zeeland. De akte van oprichting is in Goes gepasseerd en in de statuten is bepaald, dat de plaats van vesti ging Goes zou zijn. Door allerlei omstandigheden, zoals huisves- tings- en personeelsproblemen, is de bibliotheek tijdelijk in Middel burg gevestigd geweest. De „tij delijke periode" is uitgegroeid tot "zes jaar. Sedert kort is de Plattelandsbibliotheek thans over gebracht naar Goes, waar zij in hetzelfde gebouw (oude vakschool voor meisjes) is gevestigd als de openbare leeszaal. De leiding van de Plattelandsbibliothcek en van de openbare leeszaal te Goes is in handen van mej. H. J. van Meurs. Jn het jaarverslag over 1959-1960 wordt over de verplaatsing van de Centrale Plattelandsbibliotneek op gemerkt, dat de nieuwe huisvesting van de Centrale voor de ontwikke ling van de plattelandslectuurvoorzie ning in Zeeland van het grootste be lang moet worden geacht, zowel ten behoeve van een doeltreffende sa menwerking met de openbare lees zaal te Goes, als in verband met een doelmatige organisatie der werk zaamheden. Wat is dè betekenis van de Centrale Plattelandsbibliotheek? Op het ter rein van de lectuurvoorziening ten plattelande zeer groot, want hier ligt een groot terrein braak. De Platte landsbibliotheek vult als 't ware een reeds jarenlang bestaande leemte op. „Nog heeft de bibliotheek in Zeeland niet zulk een succes als in andere provincies", verklaarde ons mej. Van Meurs, de directrice van de biblio theek. Weliswaar zijn er 24 gemeen ten, die „bediend" worden door de Centrale, maar dat is slechts circa 30 van het totaal, dat zich bij de Plattelandsbibliotheek zou kunnen aansluiten. De bibliotheek heeft de beschikking over meer dan 6300 boe ken, waaronder 4400 voor de ouderen en 1900 voor de jeugd. Jaarlijks is niet meer clan de helft van tie hoeken in roulatie. „Dat is erg jammer, want we zou den graag zien, dat wij geen enkel boek meer hadden", zei mej. Van Meurs, die betoogde, dat het stre ven van de Platteiandsbibliotbeek is, om de gehele collectie aan de verschillende „dependances" op het platteland uit tc lenen. Cliënt is koning Hoe werkt de Centrale Plattelands bibliotheek? Het systeem is even eenvoudig als doeltreffend. Een aan tal leesgezelschappen, kleine biblio theken enz. in een vierentwintigtal Zeeuwse gemeenten, verspreid over de gehele provincie, betrekt lectuur (Zie slot pag. 2 kot. 2) ftantlijH Vertegenwoordigers van het jour nalistieke ambacht zijn er de laatste tijd kennelijk op uit het Nederlandse volk te laten glimlachen. Zo heeft men vorige week het geval gehad van twee Friese journalisten, die in een schertsuniform de vlieg basis Leeuwarden binnenliepen en daar aldus uitgedost alle bewakings diensten om de tuin leidden. Deze week is er een nieuw geval: in een geïllustreerd weekblad kan men een reportage lezen van een verslagge ver, die in Den Haag ongenood en on aangediend particuliere en overheids gebouwen is binnengewandeld zonder dat hem een haar in de weg werd ge legd. Hij toog naar officiële en niet- officiële recepties, noemde alleen zijn naam en werd vrijwel overal gastvrij ontvangen. Het doel? Dat staat aldus in het blad omschreven: „Niet alleen om in wildvreemde ver trekken domweg een beetje te gaan zitten werken, maar ook om zich aangenaam te verpozen op de vele officiële en niet-officiële cocktailpar ty's en recepties". Er was maar één bureau, waar de man onmiddellijk werd uitgesmeten: het kantoor van de B.V.D. Het Leeuwarder geval heeft een nasleep gehad, omdat de com mandant van de vliegbasis zich erg kwaad had gemaakt en als ge volg daarvan woedende dingen zei tijdens een persconferentie. Dat kwam óók weer in de kranten, waar door er nog meer werd gelachen: eigen schuld van de commandant, die een betere verliezer had moeten zijn. Nederland heeft zich in elk geval ge amuseerd en het zijn journalisten ge weest, die voor het vermaak hebben gezorgd. Toch lijkt ons de vraag niet helemaal ongemotiveerd of der gelijke grapjes zin hebben. Wanneer men de beide hier aan de orde zijn de gevallen eens nader onder de loep neemt, dan valt op, dat de Leeuwar der journalisten een zéér bepaald doel voor ogen hadden: ter gelegen heid van de Navo-schietwedstrijden was er op de vlieg basis een soort „kermissituatie" ontstaan en aller lei lijntjes, die ge woonlijk heel strak worden gehouden, waren gevierd. Zij meenden nu. dat het goed was op het verkeerde van deze situatie te wijzen en deden dat op een spec taculaire manier. Spectaculair bij voorbeeld was hun uitrusting, zo fan tastisch namelijk dat het ieder mi litair, die goed uit zijn ogen keek, wel moest opvallen dat hier niet alles klopte! De Friese journalisten hebben zeker niet onjuist gehandeld: zij hebben ge wezen op een misstand en vermoede lijk met goede resultaten. Wij nemen althans aan, dat hun grap op de vliegbasis Leeuwarden niet meer voor herhaling vatbaar zal zijn. Uitkijken is er het wachtwoord geworden! De stunt van de weekblad-verslag gever echter is van een geheel andere orde. Daar ging het om een grap-zonder-meer, een aardig heidje waarbij geen enkel doel voorop stond of werd gediend. En ten aan zien van dit geval lijkt ons, dat toch wel twijfel moet worden uitgespro ken over het nut van deze zaak. De betrokken journalist heeft tijdens zijn Haagse excursie slechts kunnen con stateren, dat de deur overal open stond: men ontving hem vriendelijk en men bood hem "bij recepties ver frissingen aan. Wanneer men zoiets leest, heeft men de neiging te vra gen: „Nou en?" Wat had hij dan ge dacht? Dat overal geüniformde figu ren stonden, die om "identiteitspapie ren vroegen? Dat ze hem op depar tementale bureaus er onmiddellijk zouden uitsmijten omdat zijn gezicht er onbekend was? Als dat zou zijn gebeurd, dan zou er éérder reden zijn geweest om een groot verhaal te schrijven, want dan had men kunnen vaststellen dat Nederland blijkbaar bezig was in een politiestaat te ver anderen! Gelukkig is dat nog niet het geval en gaat men er van uit, dat misbruik van vertrouwen, uitzonde ring is. Zelfs bij de Haagse politie, waar de betrokken journalist óók al doordrong tot de een of andere re ceptie! Het enige wat deze reportage leert, is dat het heel makkelijk is om misbruik te maken van normale fat soensregels. En dat behoeft dach ten wij toch niet te worden aan getoond. De journalist, die dit bij wijze van grap doet, maakt zich eigenlijk schuldig aan een journa listiek détournement de pouvoir: hij gebruikt een benaalde verslaggevers- techniek voor een verkeerd doel. De twee Leeuwarder verslaggevers kan men dit verwijt niet maken! ...is liet 425 jaar geleden, dat de beroemde Nederlandse hu- c manist Desiderius Erasmus te Bazel overleed. Veertienjarige jongen in zwembad verdronken Gistermiddag is de 14-jarige Ham van Dullmen uit Animerzodcn in het gemeentelijk zwembad „De Kiene- hoef" te St.-Oedenrode verdronken. De jongen, die in schoolverband met een 30-tal medescholieren aan het zwemmen was, werd bij vertrek naar huis vermist. Van vier uur af heeft men gedregd. Tegen zes uur hebben duikers het stoffelijk overschot naar boven gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1