een betere sigaret Goedkope pockets over allerlei Dierenleven boeit schrijvers en lezers INTERNATIONAL prijsfl.-i«»r/ Van en voor de boekenplank J WOENSDAG 12 JULI 1961 PROVINC1ALB ZEEUWSE COURANT 13 Zp langzamerhand is er al een kleine Bibliotheek te' vormen niet pbcket- boolcs, die de personenauto als on derwerp hebben. Ditmaal verscheen bij Ad. M. C. Stok in Den Haag een uitstekend verzorgd boekje over „Peugeot 403 en 404". Het werd in opdracht van de A.N.W.B. geschre ven door de auto-technicus Han Bouvy. De uitstekende layout en een groot aantal technische en „gewone" tekeningen werden verzorgd door Fred Julsing. Bouvy heeft in dit ruim 170 bladzijden tellende boekje praktisch alles verteld over de Peu geot: de technische kwaliteiten, de rijtechnièk in deze wagen, de ver zorging en het onderhoud, de wijze, waarop wielen en banden moeten worden verwisseld, de werking van de motor enz. enz. Tips, alsmede ge gevens over „auto-onderdelen in vreemde talen, wegenwachtroutes in Nederland, autofinanciering en -verzekering" besluiten dit prakti sche werkje. FINALE, door Ina Boudier-Bakker, is als pochet-salamander, uitgekomen bij E. M. Querido's uitgeversmij n.v. to Amsterdam. De schrijfster vertelt met al haar meesterschap over de lcvensbezinning van een oude dame. Deze dame wil alleen zijn met haar gedachten, om zich te bezinnen op het achter haar liggende leven. Haar kin deren begrijpen dit niet en willen haar als het ware het volle leven weer induwen. Ina Boudier-Bakker vertelt dit fascinerende verhaal zonder te veel in details te treden. Het is gevoelig, zonder sentimenteel te worden. ZAAK DOKTER O- De vreemde vergiftigingsaffaire in de Leeuwarder-strafgevangenis deed do Berkolse arts O. nog weer eens in de schijnwerpers komen. De heer Terpstra heeft in een pocketboekje (uitgave A. W. Bruna Zn. te Utrechcf de historie van dc recht zitting doen herleven. Het is geluk kig geen saai rechtbankverslag ge worden, want de schrijver laat rechtbank en gevangenis elkaar af wisselen. zodat er telkens kan wor den teruggegrepen naar de gebeur tenissen in de gevangenis. De schrij- ver is erin geslaagd van deze zo langzamerhand wereldbekende dok- tersmoord een leesbaar en aantrek kelijk geheel te maken, zonder ook maar een ogenblik de sensatie te ver kiezen. „ER IS EEN KIND ONTVOERD" is een boek van de bekende detect ieve- chrijver Francis Durbridge In dit vlotte verhaal zal men echter tever geefs zoeken naar de figuur van Paul Vlaanderen. Het boek heeft de ouders van het ontvoerde kind tot hoofdpersoon en zij lossen uiteinde lijk ook de misdaad op. Het boek is als lelevisiefeuillcton voor de Neder landse televisie vertoond en ver scheen in de serie „Zwarte Beertjes". „ZWAKTE KUNST" van W. van Eemlandt verscheen zoals meer van zijn eerder gepubliceerde detective romans nu ook als pocket. Als de meeste van zijn andere werken is dit een onderhoudende misdaadroman, met dit verschil, dat de „misdadiger" tenslotte als ovenwinnaar uit de bus komt. Uitgegeven bij het ..Wereld venster" te Bussum. SINGAPORE In cïe Zwarte-Beertjesreeks ver scheen van Jean Bruce de vertaaldè teschiedenis van „Vijf jongens in ingapore". Het boekje is een voor beeld geworden van lectuur, waar mee we langzamerhand worden over stroomd: sekse, drinken en vechten. Dit alles gesausd met een verhaal tje dat de spanning erin moet hou den. De Engelse marine zal beslist niet ingenomen zijn met een derge lijk boekje dat de matrozen allemaal als vechtersbazen voorstelt. Maar het is een symptoon dat dergelijke boekjes in Nederland nog in een be hoefte voorzien. SEIZOENEN" Bij de N.V. E. M. Querido te Am sterdam verscheen van Guus Söte- mann als jubileumboekje onder do titel „Vijf en veertig seizoenen" een overzicht van het werk van deze uit geversmaatschappij. Het is geen op somming geworden van boeken en boekjes, maar een fraai en leerzaam overzicht van vele jaren intensief po litiek en maatschappelijk leven en denken in Nederland. BUSHIDO Lea Morris heeft haar belevenissen onder de Japanse bezetting van Indo nesië beschreven in een pocket, die is verschenen als eerste in de Hune bedden-reeks. Het is een eerlijk ver haal geworden, zonder de gezwollen sfeer die men dikwijls in oorlogs boeken aantreft. Er wordt in ge schreven over iets dat we allemaal al lang weten, maar dat niet genoeg kan worden herhaald: de Japanners hebben zich als beesten gedragen. Zij hebben, evenals hun Europese nazi-vriendjes, vrouw noch kind ge spaard. Lea Morris heeft het verhaal van een lialf-blanke vrouw indrin gend beschreven. Ook tijdens de ja ren 1941-1945 werd in Nederlands- Indië „iets groots verricht". (Advertentie) Lucas, de heelmeester De bijbelfiguren blijven schrijvers boeien. Taylor Goldwell heeft welis waar niet direct een bijbels persoon als onderwerp, maar men meent bij het lezen van het lijvige boekwerk telkens situaties tegen te komen die men ook in de évangeliën aantreft. In elk geval heeft de auteur een uit gebreide studie moeten maken van het leven en handelen van de mensen rondom het begin van onze jaartel ling. Men krijgt een prachtig inzicht in de deugden en ondeugden van die tijd, maar met als achtergrond de evangelie-boodschap.1 Het is een prachtige uitgave van de Zuid-Hol landse Uitgeversmaatschappij ge worden. Wie de antieken mint, leze dit boek. Wie daar niet van houdt, leze het toch om een beeld te krijgen van een wereld die door de recente opgravingen in Pompeji ons weer dichter is gekomen. Vliegtuig-helden „In de handen van de jonge mannen, die met haar omgingen en haar min naars werden, behoedde ze Engeland en de rest van de wereld, die voor de vrijheid vochten". Zo schrijft Paul Gallieo over de Hawker Hurricane in zijn boek „De reddende Hurricane". In dit boek wordt de geschiedenis verhaald van dit Engelse oorlogs vliegtuig, dat tijdens de tweede we reldoorlog zo tot de verbeelding sprak. Een geschiedenis, die begint in de tekenkamer van Sidney Camm, de ontwerper van dit vliegtuig. Via allerlei gevechten in de slag om En geland, via gevechten tegen Rommel en de Jappen, komt dan ook het ein de van de Hurri. Aan de geschiede nis van dit legendarische vliegtuig zijn namen verbonden als die van Douglas Bader en J. W. Gillan, Paul Gallieo heeft van dit boek een hel denroman weten te maken met in de hoofdrol een vliegtuig. Het boek, dat werd uitgegeven door de „Wereld bibliotheek", is uitstekend vertaald door T. Stam. De tekeningen in dit boek zijn van de bekende vliegtuig tekenaars, de gebroedèrs R. Das uit Haarlem- Makestaat U wil geraas Men zegt wel eens, dat lezen voor het schoolkind zo moeilijk is en dat men daarom wat voorzichtig dient te zijn met schriftelijke aanbieding van leer stof. Dat is natuurlijk waar. Maar dat luisterend opnemen óók niet zo eenvoudig is, wordt duidelijk als we in het Chr. Ped. Studieblad het resul taat lezen van een onderzoek van drs. C. van der Zwet. Hij heeft een groep kinderen van 11 tot 14 jtar de tweede regel laten opschrijven uit „Zie de maan schijnt door de bo men". Uit de bus kwamen o.m. (van kinderen met een I.Q. boven de 100!): Makestaat u wil geraas, Mak- kerstatje wild geraas, Makkestatie wil geraasd. Makker staak je wild geraasd, Makkestaart u wil geraas, Makker staat je wil geraasd. Maku staku wild geraast, Makkers staak je wilgeraas, Makker staat je wild ge raas, Makker staat je wild geraad. In de greep van het pakiïs (lm Packeis gefangen), dat in de Helm-pocketserie wera uitge geven, houdt de aandacht van de jeugd gespannen met een aantal avonturen op de ijsvelden van Groen land. H. SIELMANN: EEN JAAR TUSSEN DE SPECHTEN. UITGEVERIJ PLOEGSMA, AMSTERDAM. De spechten zijn niet alleen verwoe de insectenvernietigers, ze broe den bovendien in holen, die ze zelf geheel of gedeeltelijk in bomen uithakken en voorts vestigen ze nog de aandacht op zichzelf door het ratelen tegen dorre takken. Om al deze dingen en nog wel en kele meer heeft de specht altijd veel belangstelling gehad van vo gelliefhebbers, zelfs van de „dag- jes"-mensen onder hen. Voor we tenschappelijk onderzoek lenen de vogels zich niet gemakkelijk, een groot deel van het leven rondom de broedzorg ontsnapt aan het oog, wegens het moeilijk bereik bare interieur van hun broedho- len. Enkele Duitsers, voornamelijk de dierfotograaf Sielmann hebben het nu klaargespeeld het leven van de groene, de zwarte en de bonte specht binnen het hol te bestude ren en zelfs te filmen. Met een groot aantal unieke foto's ver sierd verhaalt Sielmann van het door hem en zijn makker onder nomen avontuur, de letterkundige en vogelliefhebber Hans Warren vertaalde het boek en A. B. Wig man schreef een voorwoord. Een werk waarin veel wetenswaar digs staat over de drie spechten, over vogelfotografie en het over- winen van moeilijkheden daarbij. Een boek voor jóng en oud en voor allen zeer aanbevelenswaard. IR, C. H. MALIEPAARD EN PROF. DR. A. DE VOS: „DIEREN STERVEN UIT". N.V. Uitg. Mij. „Elsevier", A'dam. Het thema, dat de titel vormt voor dit boek is jammer genoeg be kend. Jammer tevens, dat de nieu we behandeling van dit thema zulk een omvangrijk boek vergt en dat een volgende druk door de onoverzichtelijke toestand in Afri ka; het vrij worden van een groep volken, die de waarde van hun rijkdommen nog niet voldoende kunnen beseffen, alweer dikker zal worden. Het boek dat nu voor ligt, tracht de toestand te omvatten zoals die thans is voor de steeds zeldzamer wordende diersoorten, zowel grote als kleine zoog- en buideldieren (om de laatste even apart te noe men). De indeling is inclusief kaartjes naar de werelddelen ge rangschikt. Het geeft vele goede foto's en sluit daarmee prachtig aan bij de atlas der natuurreser vaten, die bij dezelfde uitgever is verschenen. Alle bereikbare gegevens zijn ge bruikt om de tellingen en schat tingen van de zeldzame diersoor ten zo betrouwbaar mogelijk te kunnen weergeven. De vaak ont stellend geringe aantallen nog aan wezige exemplaren, die in dit boek worden genoemd, verkrijgen daardoor te meer betekenis, wan neer ze worden ingezet om de na tuurminnaars wakker te schudden vooral hen, die menen, dat het nog wel zal los lopen met de ge varen voor uitsterven. De uitge ver verwacht van deze „cri de coeur" een stijgende steun voor de bescherming van ten dode op geschreven dieren. Wij menen, dat het boek zich bovendien uit- 1 stekend leent als t,voorbereidende cursus" ter opschrikking van hen, die gaarne zouden willen voorko men, dat een boek als dit straks niet behoeft te worden uitgebreid voor diersoorten, die thans nog niet in zulke hachelijke omstan digheden verkeren. R. H. FRANCÊ: UIT DE WONDERE WERELD DER DIEREN A. J. G. Strengholt's Uitg. Mij. N.V. Een boek te schrijven over dieren, daarbij het gehele dierenrijk te betrokken en dan toch nog Interes sant te blijven mag ëen prestatie heten. Francé kan dat. Er zit lijn in zijn werk en het is niet moeilijk het geheim van zijn boeiende schrijftrant te achterhalen. Hij houdt zich bezig met allerlei soorten van levende wezens, maar in werkelijkheid is hij steeds bezig met de mens, zijn verhouding tot het dier, verweven met het om gekeerde: de betekenis van elk dier voor de mens. Deze samen hang uit zich vanzelfsprekend ook in het beschouwen van dier tegenover dier en van het dier in verband met zijn omgeving, waar van ook het andere dier deel uit maakt. Dit boek is echt levend geworden, omdat het zich bezig houdt met het leven, waarvan de natuur is doordrenkt en de wonderlijke va riabiliteit van de fisiologische pro cessen die dit leven en samenle ven der dieren regelen. Een aan bevelenswaardig boek, vooral ook omdat de lezer ervan overtuigd 'zal raken, dat het verstoren van deze sprookjestachtigc samen hang niet ongestraft kan blijven. Een overtuiging, die we van dag tot dag meer zullen behoeven. A. C. MULLER-IDZERDA MEER KENNIS VAN BLOEMEN EN PLANTEN. De schrijfster dient dit boekje aan als: een logisch vervolg op „Plan ten en bloemen in huis en tuin". Ongeveer de helft van het boekje Aan tal van facetten van deze zo sterk variabele liefhebberij is aan dacht gewijd; de nieuwe kamer planten zijn er in verwerkt even als de nieuwste snufjes: toepas sing van plastic in.de siertuin. Een goede gids. ONZE HONDEN Bij de N.V. uitgeversmaatschappij Kosmos te Amsterdam verscheen de vijfde, ongewijzigde druk van het boek „Onze Honden" van P. M. C. Toepoel. Helaas heeft de auteur, die in binnen- en buitenland grote be kendheid als keurmeester en publicist genoot, deze vyfde druk niet meer mogen beleven. In Onze Honden vindt mén foto's en rasbeschrijvingen van tweehondervijftig hondenrassen. De hondenliefhebbers kunnen in dit overzichtelijke boek naslaan hoe hun viervoeter op te voeden, hoe te on derhouden or te behandelen in geval van ziekte. Al met al een Nederlands standaardweg op kynologisch ge- gebied. „Het zaad van morgen" van Frans de Schrijver „De 4e Pantserdivisie stormde voor uit en liet haar doden achter; het le ven had geen tijd om zich om de dood te bekommeren. Lopen werden gericht en braakten staal en gele vlammen. Mannen vielen. Wat bete kende één man uit de rijen van zo- velen. In deze regelen tekent de Vlaamse auteur Frans de Schrijver het sneu velen van een geallieerde soldaat in de tweede wereldoorlog op het slagveld bij de Siegfriedlinïe. De zinsnede is gelicht uit zijn boek „Het zaad van morgen", waarvan bij de uitgeverij De Goudvink, Antwerpen- Amsterdam de tweede druk het licht zag. Het boek, opgedragen aan Prinses Liliane van België, plaatst op de eerste bladzijden een soldaat cen traal, rond wiens persoon zich een peloton in oorlog formeert. Een for matie van alle mogelijke types en karaktermensen, die met elkaar de dwaasheid van een oorlog bespreken, maar er stuk voor stuk in ondergaan. Aan het eind van het tweehonderd pagina's tellende boek staat de hoofdpersoon alleen bij de doden het zaad van morgen. Hun witte kruisen kiemen uit haat en geweld en het zaad, dat zij verspreiden wordt niet verdelgd, want het verwekt de oorlog der toekomst. Beklemmend en minutieus ontledend haalt de schrij ver zijn romanfiguren naar voren om hen na een meer of minder hopeloze strijd naar de ondergang te voeren. Zó, dat alleen een van haat vervulde, eenzame soldaat overblijft. Een man, die dan de sergeantsstrepen accep teert, die hij aan het begin van het boek uit afkeer tegen de oorlog heeft geweigerd. Een oorlogsboek in het Nederlands, dat met kop en schouder boven vele in vertaling aangeboden werken uitsteekt. De Nederlandse Antillen „Om het even welke route men kiest om Curasao te bereiken door de luclit of over zee beide wegen hebben hun eigen bekoring". Iets van deze bekoring en daarin de len de andere Nederlandse Antillen is samengebracht tussen een kleu rige omslag van Willem van de Poli's fotoboek over deze overzeese rijks delen. Bijna dertig pagina's tekst en 96 zwart-wit foto's nemen de lezer mee op een vogelvlucht onder een strak blauwe hemel boven Nederlands Ca- ribië. Het boek heeft een fikse streek meegekregen van het bonte kleuren palet, waarover de „West" beschikt. Men vindt er veel wetenswaardighe den in: over pijpleidingen, die zich kilometers aaneenrijgen, maar ook over olievaten, die als instrumenten voor de' Antilliaanse Steelband wor-- den gebruikt. Uitgeverij W. van Hoeve N.V. te Den Haag verzorgde het boekje tot een informatief docu ment over een eilandenrijk, dat ook bij het Koninkrijk der Nederlanden hoort. Dit is één van de leuke illustraties uit een bij de N.V. Arbeiderspers uitge- geven jeugdboek (8-12 jaar), samen gesteld door Annie Schmidt en Wim Hora Adema. Het boek bevat een keur van verhalen uit buitenlandse kinderboeken, verlucht met vlotte il lustraties. De jeugd zal zeker genie ten van de belevenissen van mijn heer Zuurpruim, Cristallijntje, me vrouw Banksdie mocht kiezen tus sen een mooi huis of vier kinderen en de lotgevallen van de familie op de Kersenboomlaan. Advertentie Life is béter, omdat Life sigaretten gemaakt worden volgens de internationale kwaliteitsstandaard, zoals vastgelegd door Brown Williamson Tobacco Corporation. Louisville-Kentucky U.SA ^.VTIO^ "I k Nu ook onder licentie in Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 15