ZELANDICA u strecal [fleXaJ PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer De groene hel schilder zelf met SPORT EN WEDSTRIJDEN Een plezierige vacantiëdag be hoeft niet bedor ven te worden door hoofdpijn! Neem direct Rheumin Het blanke mysterie van de Matto Grosso WOENSDAG 12 JULI 1961 PROVINCIALE- ZEEUWSE O O U RA. NT 16 "roen in 1945 voor de zuidelijke provincies J voor een gedeelte reeds in het najaar van 1944 de besetting was opgeheven, ston den de boeren en de overheid voor de gewéldige taaie de vele duizenden hectaren bouw- en weiland die door bezettingsmaatregelen en oorlogshande lingen ernstig beschadigd waren, &o spoedig mo gelijk weer voor de cultuur geschikt en prodük- tief te maken". Aldus de inleiding van liet pas verschenen ,.Dè inundaties gedu rende 19441945 en hun gevolgen voor de landbouw Deel I Herstelmaatregelen, onderzoek en voorlichting" in de reeks '.Verslagen van landbouwkundige onderzoekingen". Wie uit-het deel I zou opmaken dat dit het eerst verschenen deel over de gevolgen van de inundaties voor de landbouw is, heeft het mis. Er zijn hier aan reeds II dalen voorafgegaan, maar nu de Ryksdienst voor i Landbouwherstel is opgeheven, „staat niets meer het verschijnen van de geschiedschrijving, tevens het sluitstuk van de serie, in de weg", aldus het voorwoord van ir. S. Herweijer, belast met de liqui datie van „Landbouwherstel". In het begin van 1953 waren de weerkzaamheden, verbonden aan de regeling van de oorlogsschade, zo ver gevorderd dat aan liquidatie van de dienst werd gedacht. Toen kwam de ramp. Reeds op 2 fe bruari 1953 werd een regeringsverklaring afgegeven, waarbij'de schaderegelingen werden opgedragen aan dezelfde diensten en or- ganisaties belast met de regeling van de oorlogsschade. „Landbouwherstel" stond voor een nieuwe en grote taak. Men kon thans zijn winst doen met de vroeger gedane ervaringen. De heren Van Beêkom, Westerhof en Van Zaltbommel hebben ons van dit alles een zeer lezenswaardig verslag gedaan. Hoe belangrijk de voorlich ting was kunnen we lezen bij Van Beekom. Nog tijdens de bezetting stelde een landbouwkundig student vast dat het structuurverval van de grond door het zout kan worden beperkt door het gips tydig toe te dienen. De heilzame werking van gips op de structuur van zoute grond werd dóór hem bevestigd. Deze voor die tijd belangrijke resultaten werden door bemiddeling- van de districtscommandant der Binnenlandse Strijdkrachten van 'Goeree-Overflakkeei doorgegeven aan de Nederlandse regering in liet inmiddels bevrijde Noord-Brabant. Na de algehele capitulatie was een intensieve voorlichting een eerste vereiste. Reeds in 1944 was door de wetenschappelijke ambtenaren van de Wieringermeer- directie voor assistenten van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst in de betreffende gebieden een „zoutcursus" gehouden. Deze assisten ten vormden de kern van het voorlichtingskader. Praatavonden wer den vanaf 1945 gedurende drie jaren gehouden waarbij geen dorp werd overgeslagen. „Op Walcheren zijn de praatavonden zelfs tot ccn traditie geworden. Thans nog wordt iedere winter in zeventien plaatsen op dit eiland een actueel onderwerp ingeleid en besproken". Eén omstandigheid heeft tijdelijk afbreuk gedaan aan het ver trouwen in de gegeven voorlichting. Op Tholen was in 1945 zomergerst ingezaaid, die aanvankelijk een matige ontwikke ling met duidelijke verschijnselen van zoutbeschadiging vertoonde. Door-een overvloedige regenval werd een aanzienlijke ontzilting ver kregen. Het zout vormde geen beletsel meer voor een onvoorzien bare, zeer krachtige stikstofreactie van de gewassen. Alom in den lande werd gesproken over „het wonder van Tholen" en het ver schijnsel kreeg in de wetenschappelijke literatuur de naam van Tlio- leneffect. Het vertrouwen in de voorlichting „keerde spoedig weer toen het verloop van het herstel van het bouwland zich verder in grote lijnen in overeenstemming met de gegeven adviezen bleek te ontwikkelen". „Landbouwherstel" is een dienst geweest die in de meest letterlijke zin de vruchten van het werk gezien heeft. Dat de geschiedenis hiervan is vastgelegd, waarvan we helaas niet verder kunnen verhalen, stemt tot dankbaarheid. HOOG EN LAAG WATER 13 Juli Vlissingen Tcrncuzen Hansweert Zjerikzee Wemeldinge -t- nap uur meter 2.21 2.13 2.50 2.27 3.29 2.41 3.51 1.61 na£ uur meter 14.36 2.07 15.06 2.21 15.44 2.34 15.59 1.51 4.10 1.91 16.28 1.78 nap uur meter 8.40 1.84 9.09 2.01 9.34 2.14 9.26 1.47 nap uur meter 21.08 2.06 21.37 2.23 22.11 2.36 21.44 1.6 9.45 1.65 22.09 1.91 DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST EEN PRODUKTVAN DESIKKENS-GROEP LEZERS SCHRIJVEN Het geld ligt op straat... Het geld ligt op straat en in de vuil nisbak. In dit stukje doe ik een beroep op iedereen, maar vooral op de horeca bedrijven. Er worden zo enorm veel dingen, die waarde hebben, wegge gooid: capsules, doppen van melk en bierflessen enz. Lege tubes van tandpasta en crème, zilverpapier van sigaretten enz., en ook gebruikte postzegels. Deze dingen zijn voor U afval, maar voor hét Rode Kruis hebben ze waarde. Zoudt U dus de moeite willen nemen ze te bewaren? Van de opbrengst wordt aan jonge invaliden een heerlijke vakantieweek in het „Henry Dunant-huis" aange boden. Heeft U daar als gezond mens niet do moeite voor over? De firma Janse-Thoma. Poortugaal- straat 26 te Oost-' cn West-Souburg, telefoon 01183-282, wil zich belasten met het ophalen van de capsules enz., als U do firma tijdig ervan op de hoogte stelt, dat er een paar dozen klaar staan. Tineke de Jong, Middenhofsingel 32, Oost- en West-Souburg. Junioren Zierikzee wonnen van Kapelle mei 3-2 De junlórenelftallen van Zierikzee cn Kapelle die in de afgelopen competi tie resp. als eerst een tweede zijn ge ëindigd, speelden zaterdagmiddag op het gemeentelijk sportterrein te Ka pelle een vriendschappelijke wed- stryd. Het gelukte de thuisclub ook nu niet de Schouwse ploeg er onder te krygen. Hoewel Kapelle eerst de leiding nam,- moest het tenslotte de overwinning (32) aan Zierikzee la ten. De wedstrijd moest vanwege het slechte weer vroegtijdig beëindigd worden. Walhout van Feijenoord op de transferlijst Op verzoek van de vereniging Feyen- oord is J. A. Walhout op do transfer- lijst geplaatst. Op deze lijst staan verder op verzoek van de speler: D.F.C.: W. de Kreek; D.O.S. C. Lui ten en W. Visser; Elinkwijk: J. Sia- liaye, B. Zweers, C. J. van de Schil den; G.A.V.V.: P. Fransen en B. Kui per; Sparta: J. J. de Koning. Op ver zoek van dè vereniging: Elinkwijk: H. Mijnals, H. J. Lans, G. H. M. Velthuis en D. Theuwis; Heracles: D. Dhlotno. Vertegenwoordigers voetbalden Zuidbevelanders namen in Goes geen revanche De Zuidbevelandse voetballende ver tegenwoordigers hebben hun revan che op hun Walcherse collega's niet gekregen. Na de 1—2-nederlaag in Vlissingen moest men ditmaal met een puntenverdeling (22) genoegen nemen, zodat de door de heer J. Luyk beschikbaar gestelde wisselbeker door hem aan de Walcherse aanvoer der, de heer J. de Vin, werd uitge reikt. Het is in Goes een spannend en aantrekkelijk partijtje voetbal ge worden, waarin Walcheren na een kwartier door een doelpunt van M. Kor,ver een 01-voorsprong nam. Vrij 'spoedig na de hervatting maakte J. Foudraine gelijk (11) maar Jos. de Buck hielp Walcheren opnieuw aan een voorsprong (12). Kort voor het einde strafte Zwartepoorte een fout van de Walcherse invaller- doelman Schinkel met de gelijkma ker af (22) waarmee ook het einde kwam. Op één onderdeel staken de Bevclandse vertegenwoordigers hun collega's wél de loef af, want hun bijdrage aan Sport Steunt Zonneveld overtrof die van hen aanmerkelijk en niet minder dan 1000,75 kon worden afgedragen. De heer Westerweel bracht de organisatoren en alle me dewerkers hiervoor hartelijk dank en overhandigde de heren C. Munnikhof en Th. Fokke als dank voor hun werk in de afgelopen drie jaar een Zonneveldtegel. Rest nog te vermel den, dat vooraf een tocht door de stad werd gemaakt vanaf de Markt, waarbij Euphonia en het pijperkorps voor muzikale begeleiding zorgden. Zaterdagvoetbal begint op 9 september De competitie voor het zaterdagvoel- bal zullen aanvangen op zaterdag 9 september 1961. De competitielei- ders zullen, in gevallen «aar zulks nodig is, bepaalde wedstrijden kunnen vaststellen op zaterdag 3 september 1961. Maak van vermageren t geen (mode) spelletje Dt beprotjde en serieuze voeding voor gewichtsiermindcring. Vervangt op zer- antwootde ziijzt uw gewone maaltijden zonder dal u honger hijgt. Binnen één weekJrappanlegewichlsvermindering. Ver krijgbaar in poeder en in vloeibare vorm. Kies uit 3 smaken! Vanille, chocolade sinaasappel. volg do veilige weg... sa Edward Dalton wetenschappelijk* voedingsprodukten Voor Nederland: Datra N.V. Diemtn AtlvertpyiTle) Nijmeegse vierdaagse met 13.551 wandelaars Voor de 45e internationale Vierdaag se van Nijmegen, die van dinsdag 25 tot en mét vrijdag 38 juli a.s. wordt gehouden, hebben zich 13.551 wande laars aangemeld. Dat is 235 meer dan vorig jaar. Een record Is het evenwel niet, want voor de vierdaag se van 1959 ontving het secretariaat van de K.X.B.V.L.O. 14.537 inschrij vingen. Het „legioen" van majoor Breunese dankt zijn winst ten opzichte van vo rig jaar aan de nog grotere belang stelling van de burgers. Meldden zich in 1960 5.189 burgers aan, dit jaar schreven er 5.596 ln. Het aantal mili tairen liep iets terug, namelijk van 8.127 naar 7.955. Het aantal vrouwe lijke wandelaars daarentegen steeg, en wel van 1.509 tot 1.590. Er komen dit jaar 2.859 buitenlan ders naar Nijmegen, zij vertegen woordigen 17 landen, een record voor de Nynieegse vierdaagse. Ook dit jaar vormen de Engelse militairen het grootste contingent buitenlanders, ongeveer 1.900 Britten zullen aan de marsen deelnemen. Zwitserland stuurt ook dit jaar een kleine 500 militairen. De groep Israëli is groter dan ooit. Behalve de militaire groe pen, die der traditie getrouw deelne men, komen er nog drie burger-deta chementen. In totaal bedraagt het aantal vertegenwoordigers van Is raël 70; Behalve Nederland nemen wande laars uit de volgende '17 landen deel: Australië, België, Canada, West- Duitsland, Engeland, Frankrijk, Is raël, Italië, Luxemburg, Nieuw-Zee- land, Noorwegen. Pakistan, Sierra, Leone, Spanje, Verenigde Staten en Zwitserland. De verdeling over de afstanden is als volgt: 55 km: 1.193 deelnemers: 50 km 1.428 deelnemers; 40: km: 10.311 deelne mers; 30 km: 619 deelnemers. 1837. „Thorwald staarde wat dromerig voor zich uit. „Ja, mijn vader", mompelde hij. „Die heeft mijn leven een geheel andere wending gegeven. Ik weet nog, hoe opgewonden is was, toen ik voor het eerst de koepelstad aan het meer zag liggen, te midden van het puin der voormalige huizenblokken. Daar, in de stilte der labo ratoria zou ik de arbeid en de toekomst vinden, die myn vader voor mij verko zen had. En tot op dé huidi ge dag ben ik hem er dank baar voor, want ik zou toch nimmer zo'n gelukkig be staan gevonden hebben temidden van dat sim pele doelloze gedoe der neonmensen in ons dorp. Aan de hand van de ontelbare boeken en manuscripten die wij overal aantroffen, maakte myn vader mij vertrouwt met bijna iedere tak van wetenschap en hel duurde niet lang of ilc volvoerde reeds op ei gen-houtje allerlei experimenten en scheikun dige proeven. Op zekere noodlottige dag stuit ten wij bij de jacht op een grizzlybeer en hoe wel wij 'erin slaagden het monster te doden, overleed mijn vader toch kort daarop aan de bekomen verwondingen. Het duurde lange, lan ge tijd voor ik mij over dat zware verlies had heengezet Vlissingen en Middelburg spelen tegen Lintfort De voetbalclub Vlissingen speelt za terdagavond 7 uur op het tweede veld aan de Baskenburgse weg tegen de Duitse amateurclub Lintfort uit Nie- derrhein. Vorig jaar is deze sterke amateurclub kampioen van zijn af deling geworden. De Duitsers verblij ven met vakantie in Nederland en kamperen het a.s. weekeinde op het kampeerterrein bij Dishoek. Inmid dels heeft ook Middelburg stappen ondernomen om tegen deze Duitse ploeg te spelen. Zeeuws-Vlaamse arbiters wonnen voetbaltoernooi Het scheidsrechterselftal van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen heeft tijdens het weekeinde in Axel het Zeeuwse voetbaltoernooi voor scheidsrechters gewonnen. In de eindronde zegevier de het met 20 over de Walcherse scheidsrechters. De verdere uitslag van dit toernooi is als volgt: WalcherenSchouwen-Duiveland 2- 0; Oost Zeeuwsch-VlaanderenZuid- Beveland 10. Verliezersronde: Schouwen-Duive landZuid-Beveland 20. De heer A. Mos, arbiter te Terneu- zen, reikte in het clublokaal van de voetbalvereniging „Axel" de prijzen uit. Lid voetbalvereniging vóór vijf jaar geschorst Wegens liet overtreden van de pool- voorscliriften in h*et seizoen 1960/61 heeft het K.X.V.B.-bestuur een lid van de vereniging Haren ingaande 30 juni 1961 tot 30 juni 1966, dus voor een periode van rijf jaren, ge schorst. Tevens werd hem voorgoed het recht ontzegd een functie te bekleden in de K.N.V.B., een van zijn afdelingen of een aangesloten vereniging. Rheumin-tabletten helpen sneT, zeker en bovendien veilig! Ook doorde gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 ct. Een Brocades-product, dus: vertrouw er op f HENRI VAN WERMESKERKEN 27 Even laat ik de motor stil staan, om die beter in orde te maken. Achter my' en overal in het oerwoud hoor ik de trom van de Parintintins, dat ge heime telegraafsignaal dat alle stam men ten oorlog roept. Wij moeten dus voort. Minstens de hele dag nog varen. Mogelijk roept de tong-tong hen overal naar .de rivier. Maar zij wonen er allen een uur vandaan op de zijri vieren. Voort jagen we. Nergens toont zicli eon Indiaan. Ja, achter ons schiet nog een kano naar buiten. Maar te laat. Niet eens de moeite om erop te schie ten. Alleen moet de motor het hou den. Benzine hebben wij nog genoeg voor tweeduizend kilometer. In do middag barst een onweer los. Het water giet bij stromen. Taipelce moet voortddurend hozen. Voort gaat het. Ik mag nu geen benzine sparen. De avond begint te vallen. Het wordt donkerder op de rivier. Ik hoor Yioe-Yioe ademen. Schok kende korte ademstoten. ,lk voel dat het slecht met haar gaat. Arm klein wezentje. Nu is er een zijriviertje of een kreek aan de veiliger noordelijke oever. Die schiet ik binnen, terwyi de kano uit loopt. Hier zullen we de nacht door brengen en eindeiyk wat rust nemen. DE NACHT Maar de nacht brengt weinig rust. Wij hebben alles uit de kano gehaald en dat weer in onze grotere kano ge laden. Ik heb Yioe-Yioe in de tent ge legd opdat de muskieten haar niet zo steken zullen. Ze slaapt nu en dan. maar schrikt daarna plotseling wakker. Het is een wonder dat ze nog leeft. Droomt ze van de vervolging? Of s i dat de schokken die het gif te weeg brengt. Door haar snel uitzui gen en de behandeling is het nog niet dodelijk geweest. Ze is jong en sterk. Ze heeft me willen volgen,'en zal met haar leven moeten betalen. Pancho schijnt niet gerust. Hij is niet gaan slapen, maar loert steeds naai de overzyde van de rivier en geeft soms een zachte snauw, als wilde hij zelf niet gehoord worden, maar toch zijn ergernis uiten. Maar hij heeft geleerd te zwijgen en pas op het goede ogenblik tot do aan val over te gaan. Nii cn dan, als ik bij Yioe-Yioe zil. drukt hy waarschuwend zijn neus in mijn hand. Ik ken dalHij ruikt iets. Maar onderwijl moei. ik t.och bij Yioe- Yioe zijn. Het is nu weer slechter met haar gesteld. Ze ligt stil voor zich uit te staren in de tentmaar ik voel dat het op zijn einde loopt. Even heeft ze nog geprobeerd met de fijne handen in- seklen die zich op mijn voeten hadden vastgezogen te verwyderen. maar de hand valt moe terug, de verlamming begint in te treden. Dat zal het einde zijn. Weer h,oeft ze zacht mompelend met Taipékc gepraat cn hem iets uitge legd. Ik heb gezien, hoe ze met de liand ooogde te wijzen. Taipeke weet het. hy zegt niets, maar heeft nu en dan naar haar geknikt. En dan naar mij. Wat ze praten, weet ik niet goed. Ook houd ik mijn aandacht bij de kano. wy hebben die zo hoog moge lijk op de kant getrokken en nu Pan-, cho erbij vastgelegd. Hy weet. dat hij er blijven moet. Ik ben waarschijnlijk even ingedom meld. Ineens hoor ik weer een snauw van Pancho en, als ik toeloop zie ik een schaduw langs het maanlicht lo pen. De Parintintins zijn cr dus weer. Ze zijn gewaarschuwd door dg tong tong.' Als het daglicht wordt, zullen we omsingeld zijn. Even blijf ik met het geweer in de hand dc wacht hou den. Dan hoor ik Taipeke die mij zacht nadert, en met de hand beduidt óm naar de tent te komen. Tk zie het bij het vage licht van de zaklantaarn. Ze ligt krom van pijnen, er is schuim op haar lippen. Nu ze-pijn lijdt zie ik tiet duidelijk dat ze niet van vol India- nenbloèd is. al uit ze ook geen kreet en al lijdt ze stil voort op de manier der Indianen. Op haar gelaat ligt een vage schaduw van civilisatie Even daarna werpt ze ineens het hoofd achteroverDan komt de schaduw van de dood. Ze heeft met haar leven betaald, om bij mij te zijn, om my te volgen. Voor haar is alles voorbij. Ik sluit haar ogen. Maar ineens zie ik Taipeke onrustis worden. Hij kijkt rond in het bos als zag hij iets. Hij kan het niet zien, maar hij voelt het. Er is iets koortsachtig in hem als hij mij beduidt, om snel het lichaam van Yioe-Yioe op te nemen. Hij breekt de tent haastig af. Aan de horizon heeft hij een vaag licht gezien van de eer ste dag. „Dom Franco.'weg. weg vlug". H.y schijnt eerst het lichaam te wil len begraven. maar draagt de lichte last snel naar de kano, nadat hij die in het water geschoven heeft. De tent is er ook in, de wapenen, de blikken die wij eruit droegen. Hij stoot af. „Moet voor dag wegDom Fran co, voor dag, anders gevaar!" Geruisloos pagaait hij de kano langs de kreek, zoekt dan het midden van de rivier. De maan is juist achter de bomen gezonken. Hij pagaait lang en zwijgend. Ik houd mijn geweer in de handen. Aan mijn voeten ligt het lichaam van Yioe- YioeZij is bij haar vaderen Zijn dat blanken of gekleurdén.:.... De dood vereent alles. Steeds lichter wordt het. Dan wijst Taipeke me snel naar de aanhangmotor. maar pagaait steeds door. de kano houdende in de don kerste plekken van de rivier. Wij komen nu bij een lichte plek en tegelijk maakt bij een beweging van draaien. Ik sla dé motor aan. op het zelfde ogenblik, dat cr pijlen naast ons in het water vallen. Een blijft in de wand van de kano steken. Ze vallen geluidloos, nergens bewijst een kreet, dat ze afgeschoten zijn. In de heilige stilte van de vroege ochtend, die roze over de rivier gloort, begint de motor te donderen... Dadelijk overal aan de kant kreten van ontwakende apen en ander ge dierteDe pylen houden even op. Achter ons komt nu een kano uit het donkere hout schieten, maar die wordt direct teruggetrokken. Is het vrees of is het schrik? Of weet men hog- r op de rivier al van de gevaren van de „sprekende stok" die doodt? Er vallen nog pijlen verder achter ons, dan wordt het eenzaam. Als wij een minuut later waren opgebroken, zouden wij hier zijn uitgeblust. Wij zyn gedurende de nacht ingesloten geweest, indien het instinct van Tai peke en dat van Pancho niet gewerkt hadden, dan zouden we zijn overval len bij het krieken van de dag. 's Nachts vallen Indianen zelden aan. Een paar uur daarna komen wij op een gedeelte waar de rivier zeer wijd is. Ook het landschap rondom staat onder water. De regens van de vorige dag. Maar hier zijn tenminste geen Indianen meer. In de middag vinden we een hoog eilandje midden in de rivier. Ik heb doeken over Yioe-Yioe gelegd om de vliegen van haar af te houden, zoals zij dat altijd voor mij deed; hier zullen we haar begraven. Hier kunnen nooit dieren haar vin den, hier is een waardige rustplaats voor haar. Maar Taipeke weigert. De Parintintin begraéft geen doden. Er is een boom en die onderzoekt hij. Daar hoog wil hij haar lichaam voor de vogels han- I gen, die haar ziel zullen meenemen. Terwijl ik graaf. Ze kan dan gedeeltelijk Parintintin geweest zyn, ik heb ook in haar het bloed herkend van ons eigen ras. Volgens dat superieure ras zal zij een laatste rustplaats vinden. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 11