PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KR0ESJTSJEW DREIGT WESTEN TE ZULLEN VERNIETIGEN Biervliet vierde 120-jarig bestaan Koninklijke Harmonie Voorstel conferentie voor vredesverdrag BELASTINGAMBTENAREN DOEN BEROEP OP PARLEMENT Rumoer in Delftse binnenstad Vandaaq... TSJECHISCHE MIJNRAMP 108 DODEN 204e jaargang - no. 160 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A, de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 10 juli 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3308/3546, adv. 3647/3643); Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg, tel. 2395; Terneuzen tel. 2U6Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. RUSSISCHE DEFENSIEBEGROTING VERHOOGD Kroes,jtsjew heeft zaterdag een beroep gedaan op Ruslands bondgenoten uit de laatste wereldoorlog om „wysheid te tonen bij het regelen van de Duitse kwestie en met andere vredelievende landen aan de conferentie- tafel te willen zitten teneinde een vredesverdrag te sluiten". De Russische premier sprak op een receptie in het Kremlin voor pas afge studeerden van de Russische militaire academies. Kroesjtsjew, die zich speciaal tot Kennedy, De Gaulle en Macmillan richtte, verklaarde dat er op het ogenblik niets vreedzamers kan geschieden dan het sluiten van een vredesverdrag en het opruimen van de sporen van de laatste wereldoorlog. Kroesjtsjew, die zijn bedreiging her haalde dat hij een afzonderlijk vre desverdrag met Oost-Duitsland zou sluiten en de controle over de weste lijke aanvoerwegen naar West-Berlijn zou overdragen aan de Oostduitsers, oefende scherpe kritiek uit op bonds kanselier Adenauer, die hij vergeleek met Hitier. De Russische premier stelde voor en kele voorstellen, die in het verleden zijn ingediend, opnieuw in discussie te brengen. Hij noemde onder meer het Poolse voorstel voor een kernwapen- vrije zone in Midden-Europa, de voorstellen om buitenlandse troepen uit diverse landen terug te trekken, liet voorstel voor een niet-aanvalsver- drag tussen de landen van de N.A. Y-O- en die van de verdragsorganisa- lie van Warschau en de voorstellen ter voorkoming van onverwachte aan vallen. Kroesjtsjew zei ook dat „gezien de huidige toestand", een voorgestelde vermindering van de Russische gewa pende strijdkrachten, was aangehou den. Verruiming defensie „Gezien hot feit dat de begrotingen van de N.A.V.O.-lauden immer groei en", aldus Kroesjtsjew, „heeft de re gering van de Sowjet-Unie besloten de defensiebegroting voor dit jaar te verruimen". Deze maatregel was haar opgedrongen, aldus de Russische pre mier, „door de militaire maatregelen vfiu de Verenigde Staten en de N.A. De Russische regering had hieruit de consequenties getrokken voor de be- Burgemeester van Heerde verdronken Zondagmiddag- is in liet Kamsdiep bij Schokkerhaven op het IJselmcer de burgemeester van Keerde, jhr. W. H. van de Poll, verdronken. De burgemeester (55), che met zijn echtgenote en één van zijn vijf kin deren aan het zeilen was, heeft waar schijnlijk een verkeerde manoeuvre gemaakt, waardoor hij is uitgegle den. Zijn stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis in Emmeloord ge bracht. Twee doden op overweg Op een niet-beveiligde overweg in Kheden is zaterdagmiddag een onge luk gebeurd, dat twee personen het leven' heel't gekost. Een bestelauto, waarin de heer Hille- brink en de 10-jarige jongen Van dei- Kracht zalen, beiden uit Rheden, werd op de overweg gegrepen door de trein van Zutphen naar Arnhem. De auto werd tientallen metevs mee gesleurd en raakte onder de locomo tief. De twee inzittenden waren op slag dood. seherniing van de belangen van het Russische volk, zei hij. Na zijn oproep voor het houden van een topconferentie, werd Kroesjtsjew dreigend en zei „wij zullen een vre- desverdrag tekenen en onze strijd krachten opdragen krachtig op te tre den tegen de agressor die zijn hand tegen de Sowjet-Unie of zijn vrienden durft op te heffen". De Russische premier zei dat hij over genoeg H-bommen en raketten van de meest uiteenlopende soort en bereik beschikte, om het westen te vernieti gen. „I.aten zij die denken aan oorlog zich niet verbeelden dat afstand hen zal redden", dreigde Kroesjtsjew. „Indien de imperialisten een oorlog ontkete nen, zal die eindigen in een volledig debacle voor het imperialisme. Het mensdom zal voor altijd hebben afge rekend met een systeem dat aanlei ding geeft tot aanvalsoorlogen". Reacties ln Washington ziet men in Kroesj- tsjews besluit om de Russische strijd krachten voorlopig op peil te houden en meer gelden uit te trekken voor de defensie een teken dat de Russische houding tegenover Berlijn onbuigza mer is geworden. Ook beschouwt men dit besluit in zekere zin als een „mo- bilisatiegebaar Men meent dan ook dat Kroesjtsjew de crisis rond Berlijn op het kookpunt wil houden en men vraagt zich af of Kennedy nu niet zal zijn gedwongen militaire voorbereidingen te treffen om Kroesjtsjew ervan te overtuigen dat het westen ook niet voor militaire dreigementen zal wijken. Volgens Franse regeringskringen duidt Kroesjtsjews besluit erop dat het Kremlin de crisis om Berlijn eer der wil uitlokken dan werd verwacht. Men moet er rekening mee houden, dat deze crisis al in september uit breekt in plaats van in november, zo zei men. GROTE DEMONSTRATIE IN DEN HAAG Bezwaren tegen salaris- en promotiebeleid (Van onze Haagse redactie) Ruim vijfduizend belastingambtena ren uit alle delen van het land, heb ben zaterdag in de Haagse Houtrust- hallen in een demonstratief congres uiting gegeven aan linn verontwaar diging en verbittering over het feit dat het sedert 1959 met het ministe rie van financiën gevoerde overleg voor een betere salaris- en promotie regeling op niets is uitgelopen. Het openingswoord van de voorzit ter van het congres, de heer J. ten Heuvelhof, alsmede de redevoeringen van de heren J. J. Loerakker, alge meen secretaris, van de A.R.K.A. en J. van Dqck, bondssecretaris van de Algemene Bond van Ambtenaren, werden herhaaldelijk met stormach tig gejoel, spreekkoren en felle inter rupties onderbroken. Aan het slot van de bijeenkomst werd een resolutie aanvaard, waarin bet congres zijn diepe verontwaardi ging" uitspreekt over het feit dat het óverleg inzake een complex van voor stellen om te komen tot verbetering van de materiële positie van het be- lastingpersoneel, geen zichtbaar re sultaat heeft opgeleverd. Resolutie In de resolutie zeggen de belasting? ambtenaren verder, dat zij geen ge noegen kunnen nemen met het rege- Enige duizenden belasting-ambtena ren. aangesloten bij de drie samen werkende ambtenaarsbonden, de Ne derlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel, de AJ2.V.A. en de A.R.K.A., zijn zaterdag in de Houtrusthallen in den Haag bijeen geweest voor een groots opgezet de monstratief congres. Foto: de belasting-mensen voerden spandoeken mee, welke er bepaald niet om jokten.... ringsinzicht, dat eventuele verbete ringen voor het belasting-personeel eerst per 1 januari 1962 in overwe ging kunnen worden genomen. Zij hebben verder ernstig bezwaar tegen het door het ministerie van financiën voor het belastingpersoneel gevoerde promotiebeleid. Zij stellen vast, dat reeds vele jaren taken bij de belastingdienst worden ondergewaardeerd, waaraan op korte termijn een einde dient te komen. Tenslotte spreken de leden als hun oordeel uit, dat, „nu in het overleg bij het ministerie van financiën op 20 juni 1961 moest worden vastgesteld, dat bedoelde fase van het overleg als afgesloten wordt beschouwd en de organisaties geen enkele verantwoor delijkheid kunnen aanvaarden voor de toestand die in de dienst ontstaat, een ernstig beroep op de volksvertegen woordiging moet worden gedaan". De minister en de staatssecretaris van financiën, die waren uitgenodigd het congres bij te wonen, waren ver hinderd, een mededeling die met ge joel werd ontvangen. Soldaat vermist Geen infiltratie van Indonesië De Nederlandse Koninklijke Marine heeft via het gouvernements-voor- liclitïngsbureau meegedeeld, dat de berichten over een infiltratie van 80 Indonesiërs en een vuurgevecht met de Nederlandse strijdkrachten op het eiland Misool onjuist zijn. Voorts is bekendgemaakt, dat de Ne derlandse sergeant der mariniers C. Meijers, die deelnam aan een oefen patrouille op Misool, spoorloos is ver dwenen. Een intensieve opsporings actie heeft geen resultaat opgeleverd. Men heeft de hoop opgegeven de ver miste nog terug te vinoen. Conflict bij Handelsblad duurt nog voort De vrijdagavond begonnen wilde sla king van het technisch personeel van het Algemeen Handelsblad in Am sterdam, is zondagavond nog niet geëindigd. Twaalf uur 's nachts ver schenen de mensen van de eerste ploeg wel bij het bedrjjf aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal, maar om dat de gestelde looneisen niet waren ingewilligd, was er geen bereidheid het werk te hervatten. Voorzover vannacht viel na te gaan, bleef bet conflict beperkt tot het Handelsblad-terrein. Het technisch personeel van andere Amsterdamse ochtendbladen hield zich afzijdig om dat bij deze bladen geen looneisen ge steld waren. Behalve het Handelsblad zelf zijn ook de dagbladen Het Parool en Trouw gedupeerd door dit conflict. De di rectie van Trouw heeft zondag ge probeerd in navolging van Het Pa rool voor maandag een noodeditie te laten verschijnen, die elders in het land zou worden gedrukt. Kroesjtsjew tijdens 't uitspreken van zijn rede. Arndt at na tien dagen weer iets Op aandrang van de gevangenisarts, dr. J. Hollman, van zijn verdedigers en van de officier van justitie, heeft de 41-jarige Duitser R. Arndt, in het huis van bewaring te Maastricht zijn hongerstaking, die tien dagen heeft geduurd, beëindigd. Zaterdagavond heeft hij weer enig voedsel tot zich genomen. Arndt heeft echter verklaard zijn hongerkuur te hebben afgebroken ir de stellige verwachting, dat dan bin nen enkele dagen de Nederlandse mi nister van justitie een beslissing zal nemen over liet Zwitsers uitleve- rïngsbezoek. Mocht dit binnen enkele dagen niet het geval zijn, dan zal hi j onieuw in hongerstaking gaan. lNKIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllHIIIIIIIHIIIIIIIIIIIblllllllllllllllllllllH| 1 Treffen tussen politie en bromfietsers Vrijwel de gehele zondagavond is het zeer rumoerig in de H Delftse binnenstad geweest. Vermoed wordt, dat als gevolg §f van de aangekondigde maatregelen van het Delftse gemeente- s bestuur tegen de „showrijders" op bromfietsen, zondagavond H drommen bromfietsen in het centrum van Delft reden. Hoe het 1 is begonnen, is niet precies na te gaan, maar op een gegeven s moment is het tot een treffen gekomen tussen de jongelui en de politie. s Bij de charges vielen harde klappen, waarbij ook onschuldigen werden geraakt. Een aantal belhamels is al naar het bureau H van politie overgebracht. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüüii MET HARING EN BIER Ondanks regenbuien werd hét een geslaagd feest Toen de ruim 70-jarige muzi kant Willem Moerdijk zaterdag middag op de Markt te Biervliet tussen twee zware regenbuien door, het lint doorknipte en daarmee de toegang vrij maak te tot de fonkelnieuwe muziek- kiosk, gaf geen sterveling nog een cent voor het doorgaan van het feestprogramma ter gele genheid van het 120-jarig be staan der Koninklijke Harmo nie. Het regende „pijpestelen", de lucht was lood-grijs en er leefde op dat moment geen sprankje hoop meer dat het die dag nog droog zou worden. Toch wérd het droog. En op een enkele wijziging na, is het jubi leumfeest volledig doorgegaan. J Met muzikale rondwandelingen, concerten, volksdansen en een taptoe. Dit alles gegarneerd met het nuttigen van haring en bier. Maar daarvoor was het feest ook in Biervliet Tevoren had burgemeester A. P. Kostense in de raadzaal het bestuur van de deelnemende muziekgezel schappen aan het feestprogramma, welkom geheten. „Uw korps", zo zei Biervliets' burgemeester, „heeft in haar 120-jarig bestaan moeilijke tij den gekend en het voortbestaan heeft wel eens aan een zijden draadje ge hangen". Daarnaast waren er de hoogtepunten, waarvan hij met na me noemde de successen op concour sen, een radio-optreden en in 1948 de toekenning van het predikaat „Ko ninklijke". Met nadruk stelde bur gemeester Kostense dat ook „de mu ziek" van Biervliet een belangrijke rol speelt in het culturele leven van de dorpsgemeenschap. Namens de gemeente Biervliet bood hij de Ko ninklijke Harmonie een nieuwe, ver plaatsbare muziekkiosk aan. En om de feestvreugde compleet te maken deed de heer A. Lijbaart er namens het kledingfonds dat ook al voor de nieuwe uniformen heeft gezorgd -nog 25 nieuwe lessenaars bij. Al les bijeen prachtige cadeaus voor het jubilerende gezelschap. De dank van de Harmonie werd ver tolkt door voorzitter H. A. M. v. d. Vijver, die in een humoristisch speechje tal van „trekjes" uit de ge schiedenis van het gezelschap be lichtte. Volgens hem is een dorp zon der „muziek' 'incompleet. Het geeft een bepaald cachet aan tal van ge legenheden, zoals een intocht Sint- Nicolaas, terugkeer ouden van da gen van hun jaarreis, gouden brui loften, e.d. Opnieuw dankte hij het uniformfonds en de burgerij voor de unieke prestatie die zij hebben gele verd om eerst de drumband en daar- (Zie slot pag. 2 kot. 3) viert de Nederlandse ro- man- en toneelschrijver, jour- nalist en schilder A. Jurriaan y f Zoetmulder te Eindhoven zijn y tachtigste verjaardag. S VVVVV\NA/V\AA<V\A<VVVWwVVV De grootste mijnramp in Tsje- choslowakïje sinds het einde van de tweede wereldoorlog, die aan 108 kompels het leven kost te, is veroorzaakt door een ex plosie van gas. De ramp gebeur de m de Dnkla-mijn in het ko lenbekken van Ostrawa. Een woordvoerder van de mijnbe- drrjfsleiding zei dat de 108 mijnwer kers vrijdagavond op vierhonderd meter onder het aardoppervlak wa ren, toen de explosie plaatshad. Een zich snel verspreidende brand was het gevolg. „Wij weten met stellige zekerheid dat geen van de 108 ingesloten mijn werkers nog in leven is", zei hij. De ramp in Dukla werd door radio Praag wereldkundig gemaakt. Het aan de gang zijnde programma werd onderbroken, en vervangen door klas sieke muziek. Ruim 15.000 Fransen in Algerije omgekomen De Franse minister voor de strijd- krachten, Pierre Messmer, heeft in een schriftelijk antwoord op een vraag uit het parlement meegedeeld, dat de oorlog in Algerije Frankrijk lot einde vorig jaar 10.200 officieren en manschappen heeft gekost. In dit cijfer zijn niet begrepen de 5000 mi litairen, die bij ongelukken in Alge rije om het leven zijn gekomen. Nieuw voorstel herziening N.S.-arbeidsvoorwaarden De paritaire commissie van de Ne derlandse Spoorwegen, bestaande uit vertegenwoordigers van het bedrijf en van de vervoersbonden, is gereed gekomen met een aanvullend voorstel op de reeds eerder ingediende wijzi gingen van de secudaire arbeidsvoor waarden voor het personeel. Deze aanvullende voorstellen zullen dezer dagen aan de directie en de personeelraad van de Nederlandse Spoorwegen ter goedkeuring worden voorgelegd. De primaire wijzigingen van de secundaire arbeidsvoorwaar den vergden een bedrag van rond de acht miljoen gulden. Naar zaterdag werd medegedeeld, zullen de aanvul lende wijzigingen, die thans door de paritaire commissie worden voorge steld, nog een bedrag van enkele miljoenen vragen. In reddingboot naar Australië Vier Duitsers cii een Nedei'lander. de 30-jarïge Klaus Leupolz, de 25-jarige Alfred Dreckmann, de 21-jarige Pe ter Brysiuskï, de 23-jarige Heinz Viet en de 26-jarige Van der Voort, zijn met een oude reddingboot uit Singapore naar Australië vertrokken, waar zij zich willen proberen te ves tigen. Toen zij in Singapore aankwamen, hadden zij geen gelden genoeg voor een gewone zeereis maar wel om een oude reddingboot met een dieselmotor te kopen. Van een jachtbezitter ter plaatse kregen zij een stel zeilen. Vorige week vertrokken zij uit Singa pore met als eerste bestemming voord-Borneo. Via de Pliilippijnen en Nieuw-Guinea willen zij in Australië komen; Gagarin naar Londen In Londen ïs meegedeeld, dat de Rus sische ruimtevaarder majoor Yoeri Gagarin, „een" dezer dagen" naar Londen zal komen, om er lezingen te geven over zijn historische reis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1