Zeeuwse vlagvertoon bleef onder de maat Examens STEMMEN UIT DE KERKEN SPORT EN WEDSTRIJDEN ZEEUWSE AUTOMOBILISTEN OP HET VERDACHTENBANKJE VELDKORFBAL Waar zijn onze schepen? PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 8 JULI 1961 Mefiing van reclame tijdschrift „Ariadne" In het julinunnner van „Ariad ne", een blad voor reclame, vor- koopontwUkheling, verkooptech niek cn organisatie komt een beschouwing voor over de Zeeuwse week, vorige week in Antwerpen gehouden- Het blad schrijft: Het plan was zo aardig, de geestdrift waarmee men aan de uitvoering begon, zo veelbelo vend. Zeeland, uit het water ge boren, zou in de grote havenstad van het buurland, in Antwerpen, een wapenschouw houden waar de geest, de ondernemingslust, de economische betekenis van de provincie, tot qiting moesten komen. Die wapenschouw zou folkloris tische en culturele manifestaties omvatten en de clou moest een tentoonstelling worden die vijf dagen open bleef en die bezoe kers een duidelijk beeld van de gewestelijke produkten zou ge ven. Kortom: Antwerpen zou een week lang met Zeeland moe ten opstaan en met Zeeland moeten naar bed gaan. Het was een kostelijke kans. We' de Zeeland-week is gehouden. Van 3 tot en met 7 juni. Sprekers uit de twee landen hebben hartelijke wensen uitgewisseld en heildronken uitgebracht. Nu is weer iedereen naar huis teruggekeerd, de stands in de Stedelijke Feestzaal aan de Meir zijn afgebroken. En nu is ook de tijd aan gebroken om nuchter en kalm vast te stellen dat het allemaal anders en beter had gekund. We moeten onder ogen durven zien dat bij alle getoonde goedwillendheid, de Zeeland-week een dorre, kleurloze aangelegenheid is geworden. Goed, de nngrijderij op de Grote Markt was vermakelijk, maar dat zette te weinig zoden aan de dijk. De tentoonstelling „Zeeuws Bedrijfsleven" was helaas de levend geworden verveling, een triomf van het zuiverste dilettantis me. Zulks een fantasieloze uitstalling van produkten kon de verwende burgers der Sinjorenstad onmogelijk boeien. Het was alsof ze het róken: er kwam bijna niemand kijken. En voor de rest viel er in de stad evenmin iets te zien behalve een paar oude scheepsmodéllen en een logboek uit zeventienhonderd zoveel. Antwerpen is dus niet stormen derhand veroverd door onze sym pathieke stoere-en-ronde Zeeuwen. De yver, het enthousiasme, alle in spanningen in dit initiatief gesto ken, zijn er voor veel minder dan de helft uitgekomen. De oorzaak: de hand van de vakman, de re clamevakman, ontbrak. Het gaat er hier bepaald niet om stenen te gooien naar wie dan ook. De organisatoren hebben een prij zenswaardige toewijding getoond, een jaar lang, voor taken die meestal ver buiten het hun ver trouwde terrein lagen. We willen hier deze mensen niet verwijten dat ze, juist om die reden, wél deskundigen hadden moeten aan trekken. We willen alleen de vraag stellen: „Hoe komen we op korte termijn tot Nederlands vlagver toon van een kwaliteit die aan de hoogste normen voldoet?" Laat niemand nu zeggen: het is nooit de bedoeling geweest om in Antwerpen een ambitieuze show op touw te zetten, een pro vincie wilde niet meer dan een visitekaartje afgeven. Dat is een foutieve redenering. Of nu Zeeland komt en straks Gelderland of Gro ningen, voor de Belgen zijn het 'Ollanders. En het is dus de Ne- Driemaal kampioene, die eer viel de koe Gerrie 22" te beurt op de Thool- se fokveedag, die gisteren te Poort vliet werd gehouden. De koe eigendom van de heer A. Klippel uit Stavenisse heeft reeds drie maal het Thoolse kampioenschap be haald. (Foto P.Z.C.) derlandse goodwill die in het ge ding is. Uit het voorgaande volgt volstrekt niet dat onder allo omstandigheden massaal machtsvertoon geboden is. Ook in een bescheiden opzet is succes mogelijk. Maar laat men dan vooral gebruik maken van al het werk dat al eerder werd verzet voor de Neder landse zaak in het buitenland. Er be staat een indrukwekkend arsenaal van know-how. van reclamemiddelen die al buiten de grenzen zijn toege past in het kader van de „Holland- promotion". De generaal b.d. mr. H. J. Kruis heeft indertijd aangedrongen op ver gaande maatregelen voor de coördi natie van de Nederlandse propagan da in den vreemde. Hij stelde o.m. de oprichting van een speciale bank voor en bundeling van alle krach ten die op het onderhavige gebied actief zijn. Misschien zijn dat te grote stappen voor het begin maar het is duidelijk dat er iets moet gebeuren. Sinds kort moet er een Stichting voor de Hollandweken in Duitsland be staan. Wellicht kan zulk een orga nisatie worden uitgebouwd tot een centraal lichaam dat initiatiefnemers met raad en daad terzijde staat zo dat een maximaal effect wordt be reikt. We móeten de verworven er varingen wel voor de volle 100 pet. nuttig maken, want de materiële middelen waarover een klein land beschikt wegen toch al niet op tegen die van de reuzen. Het is spijtig dat we juist in Ant werpen hebben moeten leren hoe het niet moet. Er bestaat bij de Neder landse overheid en het bedrijfsleven toch al een vreemde neiging om in België het vaderlands vlagvertoon zo veel mogelijk te beperken, blijkbaar In de vage vrees „dat er weerstanden worden gewekt". Men zal uit de Ant werpse reacties gemakkelijk een be vestiging van die stelling afleiden. In werkelijkheid blijkt dat zelfs voor de verhonaing tussen Nederland en zijn beste buur nog het „Onbekend maakt onbemind" onverminderd geldt. Aan de technische hogeschool te Delft slaagden voor het propaedeu- tisch examen voor scheikundig in genieur de heren S. D. de Bree te Middelburg, C. Bronke te Vlissing'en en R. H. E. Fierens te Oostburg. Geslaagd voor. het toelatingsexamen der r.-lc. mulo te Goes: Roosje Koo- te, voor de r.h.b.s. te Goes: Connie Leendertse; voor het r.-lc. St. Geer- truide Lyceum te Roosendaal: Yvon ne Dhooge en voor het r.-k. Moll er Lyceum te Bergen op Zoom: Kees Courtin, allen leerlingen van de openbare Prinses Beatrixschool te Yerseke. Geslaagd aan de Bredase kook-, huis- houd- en industrieschool te Breda voor de opleiding van huishoudkun dige de dames C. Rouw te Kapelle, H. Polderman te Sint-Maartensdijk en L. T. Meijaard te Kruiningen. Aan de chr. school voor v.g.l.o. te Meliskerke slaagden de volgende leerlingen voor het dipoma I.VXO. (algemene ontwikkeling): Jopie Ma- Zierikzeese Neptunus omlaag gehaald H Vrijdagmiddag is in Zierïkzee Neptunus omlaag gehaald. Daarin school niets provoce- M rends: Neptunus siert er sinds eeuwen de top van de stadhuis- toren en het beeld was nodig aan een nieuw verguldseltje toe. Weshalve de mensen, die de stadhuistoren momenteel restaureren, Neptunus voor korte tijd van zijn hoge stand- plaats hebben gehaald. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllll ranus en Mieke Joziasse te Oostka- Selle; Jantje Wisse. Mina Provoost, annie Riemens, Ellie Kamerling te Meliskerke; Bep Meyers te Grijps- kerke; Liesbeth Jobse en Suzan Min- derhoud te Aagtelcerke; Dina Bras ser te Westkapelle. Twee kandidaten moesten worden afgewezen. De heer M. A. Heïnsdijk uit Cadzand slaagde aan de landbouwhogeschool te Wageningen voor het propaedeu- tisch examen. Rod Laver kampioen op Wimbledon Do Australiër Rod Laver heeft te Wimbledon de titel in het heren-en kelspel gewonnen door een overwin ning in de finale op de Amerikaan Chuck McKinley. De strijd werd in drie sets beslist: 63, 61, 6—4. In deze finale, die in een zeer rustige sfeer gespeeld werd, kon de als acht ste geplaatste McKinley slechts zijn moed, snelheid en vasthoudendheid tegenover de voortreffelijke controle van Daver over diens uitstekend ge richte volley's en uitgerekende lage ballen stellen. In de eerste set wonnen beide spelers hun services tot de zevende game. Toen doorbrak Laver die van zijn te genstander (43). De Australiër verhoogde het tempo en na 19 minu ten was het pleit al beslist: 63. Ook in de tweede set liet Laver een magnifieke partij tennis zien. Op nieuw doorbrak hij de service van McKinley, nu in de tweede game. Het was het begin van een ruime set- KANTONGERECHT BERGEN OP ZOOM Verkeersovertredingen berecht Voor de kantonrechter te Bergen op Zoom hadden zich verschillende Zeeu wen te verantwoorden voor in West- Brabant gepleegde verkeersdelicten. De Goesenaar J. W. M. had op 28 no vember jl. op de rijksweg naar Zee land, ter hoogte van het viaduct van de spoorlijn Bergen op Zoom-Woens- drecht liet verkeer in gevaar ge bracht. M. wilde de zijweg naar Woensdreeht inslaan, doch had bij het voorsorteren H. H. uit Woens dreeht in moeilijkheden gebracht. Volgens de officier had 5L geen aan dacht geschonken aan het achterop komend verkeer. Verdachte was het er niet mee eens. Ter plaatse is een knik in de weg zo dat men volgens hem niet kon zien of er nog meer verkeer aankomt. Nadat de officier eerst M. op zijn fout had gewezen, moest hij concluderen uit getuigenverklaringen dat het daar een moeilijk punt was en dat M. in een noodpositie was geraakt. Hij sprak hem daarna vrij. A. K. uit Oud Vossemeer was op 5 juni j.l. op de weg van Steenbergen naar Kruisland door de politie aan gehouden. Toen bleek dat hij niet in het bezit was van een rijbewijs. Tot zijn verdediging voerde K. aan, dat hij haast had. Hij was naar Steenber- fen gereden om daar de aansluitende us voor Roosendaal te halen, maar die was al vertrokken. Hij was toen maar doorgereden. Hij had nog geen rijbewijs. Conform de eis werd hij veroordeeld tot een geldboete van 5 subs. 1 dag. M. O. uit Tholen had op 30 maart op de Zuid Zijde Zoom te Bergen op Zoom een aanrijding veroorzaakt met de auto van J. V. uit Stavenisse. O. was niet verschenen, maar V. wel. O. moest volgens hem enkele meisjes op de fiets passeren en had toen de wagen van V. aangereden. Volgens het proces-verbaal had O. verklaard dat een van de meisjes plotseling naar links was uitgeweken, waardoor hij bij zijn uithaalmanoeuvre, tegen de auto van V. was gebotst. Noch het meisje M. O., noch J. V., die beiden als getuige werden gehoord, beves tigden echter deze lezing. O. werd conform de eis veroordeeld tot 50 boete subs. 10 d.h. R. C. M. uit Tholén had op 25 novem ber j.l. op de Rondweg onder Roosen daal geen voorrang verleend, waar door een auto van de P.T.T. uit An na Jacoba Polder was aangereden. Veel zaadval bij mosselen oesters gedijen goed Vele kwekers maken zich zor- gen over de zaadval op de mosselpercelen in de Wadden- p zee. Deze zaadval komt in on- §E geveer vijftig procent van de percelen voor. Ook komen er veel kleine sterren voor, die als ze groter worden, hun por- tie van het zaad wel zullen p verorberen. - Het mooie weer van de laatste H dagen heeft het oesterbroed M zeer begunstigd, zodat dit er ee momenteel goed voorstaat. lllllllllllllllllllllllIjllllllllllllM Schoolsportdagen voor de Vlissingse lagere scholen Maandag en dinsdag worden in Vlis- singen weer de schoolsportdagen voor de lagere scholen gehouden. Aan de ze sportdagen nemen alle leerlingen van de vijfde en zesde klassen dei- lagere scholen deel. Op het program ma staan atletiek, kastie en slagbal. De wedstrijden worden gehouden op het sportveldencomplex aan de Bas- kenburgseweg. Vrijdag 14 juli zullen de leerlingen van de vierde, vijfde en zesde klassen bovendien in de gele genheid worden gesteld een zwem diploma te halen. winst voor Laver. Met 61 sloot hij de tweede set af. Met een 54 stand in de derde set behoefde Laver slechts zijn service in de volgende game te behouden om de titel de zijne te mogen noemen. Hij slaagde daarin, zij het met enige moeite. Het korfbalprogramma van de Zeeuwse Korfbalbond voor vandaag vermeldt drie wedstrijden in de eerste klas. De ontmoetingen Zuidwesters I Elto I en Tjoba ISwift II zullen wel op overwinningen van de thuis clubs uitlopen. Moeilijker te voorspel len valt de uitslag van de wedstrijd T.O.P.Olympia. T.O.P. heeft het terreinvoordeel, maar Olympia doet het in de competitie iets beter en de uitslag zal dan ook niet ver van een gelyk spel af liggen. In 2 A zal VitesseA.K.C. in Sou burg twee punten opleveren voor de ploeg uit Wolphaartsdijk. In 2 B kan Tjoba II winst behalen tegen de Poel en zal Luctor I van Volharding moeten winnen om op gelijke hoogte met Zeelandia I te blijven. In 3 A is Zuidwesters II in de plaat selijke ontmoeting waarschijnlijk iets sterker dan Animo Hl. In 3 B kan Zeelandia II twee punten rijker worden tegen Togo III, maar dit is nog lang niet zeker. In de avondklas zal Zuidwesters III dinsdagavond zeker van Ondo II win nen. Animo IV krijgt donderdag haar laatste kans tegen Swift IV. Het is niet te verwachten, dat de kampioe nen van vorig jaar nog enige rol van betekenis zullen spelen. K.V.L. heeft het die avond heel wat gemakkelijker dan Swift IV. Vedo 3TI zal dan ook niet veel plezier beleven van het be zoek aan Lammerenburg. ProgrammaIZuidwesters I Elto (1) Tjoba I—Swift II (1) T.O.P.—Olympia (3) 2 A Vitesse -A.K.C. (terrein Souburg) (1) 2 B Tjoba IIDe Poel (1) Luctor I—Volharding Cl) 3 A Zuidwes tersAnimo IH (1) 3 B Togo III -Zeelandia II (2) Adspiranten B Animo BSwift snel (1) C T.O.P. Vedo (1) D Animo DSwift Lenig (2) Atlas B—Swift Kwiek (1) E VolhardingTogo A (2) Blauw-WitOlympia (1): Avond klas 11-7 Zuidwesters IIIOndo II (1) 13-7 Swift IV—Animo IV (1) K.V.L.—'Vedo IH (1). Schelde l-Luctor II 30 Voor de waterpolocompetitie Kring- Zeeland werd in het kanaalbad te Terneuzen een wedstrijd gespeeld tussen Schelde I en Luctor TT. De 30 stand waarmee de Schelde won werd reeds in de eerste speelhelft be reikt. Ondanks een overwicht van Luctor H in de tweede helft kwam in de stand geen verandering meer. (Slot van pag. 3) zijn aanvaard als een gelijkwaar dige gesprekspartner. In deze ge- dachtengang is het niet meer mo gelijk de ander alleen maar op te roepen terug te keren tot de moe der-kerk. Vóór het concilie van 1870 begon, heeft de toenmalige paus ook een boodschap gericht tot de protestantse kerken, waar in alleen maar van deze terugkeer werd gesproken. Van de tegen woordige paus is zo iets blijkbaar niet meer te verwachten. In dit licht moeten we dan ook zien de gesprekken die deze paus heeft gehad met vooraanstaande pro testanten, zoals de aartsbisschop van Canterbury. De vraag kan hier worden gesteld of de r.-k. kerk zich dan nog wel de, alleen zaligmakende kan noemen. In het apostolicum, de 12 artikelen des geloofs, dat door alle kerken, over heel de wereld wordt aanvaard, be lijden wij: ik geloof één heilige alge mene (katholieke) kerk. Rome heeft liier kunnen wijzen' op haar eenheid over heel de aarde. In de protestant se kerken i? men met dit artikel meer verlegen geweest omdat zij moesten uitgaan van een gedeeldheid der kerk. Hier is er de nadruk op gelegd dat het een geloofsartikel is. Dat wat wij geloven, behoeven we niet te zien. Over al die zichtbare kerken hebben we kunnen lezen in deze beeldspraak dat ze zijn als het steigerwerk waarachter eên gebouw wordt opgetrokken. Eenmaal zullen de steigers worden weggehaald en dan zal het gebouw in al zijn heer lijkheid te zien zijn. In deze beeld spraak mag een waarheid liggen, ze bevredigt ons toch niet voor honderd procent. De wereld ïs klein geworden zodat wij vandaag nog weten wat er in Achter-Indië gebeurt en eveneens weten wij dat we er mee te maken hebben. Éen vonk, die daar vuur ver oorzaakt, is in staat heel de wereld in lichterlaaie te zetten. Ook kerkelijk kunnen wij nu eenmaal niet anders dan dat we gaan zien en denken in een wereldwijd perspectief. Mochten we vroeger kunnen denken aan een alleenzaligmakende hervormde kerk of gereformeerde kerk of lutherse kerk enz., zoals er toch practisch gedacht werd en in welk denken op de tegenstellingen tot andere kerken de nadruk werd gelegd, tegenwoor dig krijgt het kerkelijk denken steeds meer één oecumenische demensie. Dan wordt er niet allereerst gevraagd wat ons van andere kerken onder- scheldt. maar wat ons met hen ver bindt en welke onze gezamenlijke roeping is. Wanneer we de kerkelijke gedeeldheid in ons land aanzien, kun nen we zeggen dat we een twistzaak een twistzaak des Heren misschien met andere kerken hebben en die moet eerst worden opgelost zoals wij- menen dat die opgelost moet worden. We kunnen ook zeggen: en toch zijn zij onze broeders omdat wij in de diepste grond staan in één geloof en gezamenlijk belijden de éne algemene christelijke kerk. Samenwerking Bevorderingen ter Provinciale Griffie Met ingang van 1 januari 1961 zijn ter Provinciale Griffie van Zeeland bevorderd: J. van Tuinen van hoofd administrateur tot hoofdadministra teur-Amr. J. de Vries van admini strateur-A tot hoofdadministrateur; 'mr. J. Kosters van administrateur tot administrateur-A; A. Visch van hoofdcommies-A tot referendaris; mej. H. A. van Visvliet van hoofd commies tot hoofdcommies-A: L. A. Wisse. C. W. Janse, J. J. de Rey van commies-A tot hoofdcommies; P. Sanderse, P. Wisse, J. F. Verniel, A. Hamelink van commies tot commies- A; H. J. Neels, J. van Dijke van ad junct-commies-A tot commies; mej. J. C. C. Biondina, L. D. de Vlieger van adjunct-commies tot adjunct commies-A; A. Willems van schrij ver tot schrijver-A. De typisten op arbeidsovereenkomst A. M. C. de Vlieger, mej. C. W. Ou- werkerk en mej. M, J. N, de Nooijer tot schrijver op arbeidsovereen komst, Met ingang van 1 juni 1961 zijn bevorderd tot klerk de heren N. P. Littooy; L. J. L. Hendrikse; J. van Keulen. De vraag die hier altijd weer om de hoek komt is, of wij in een andere kerk ook een kerk van Christus kun nen zien, zodat er op grond daarvan de mogelijkheid is van een gesprek en de mógelijkheid van samenwer king, In de 16e eeuw is ontstaan de twistzaak tussen de r.-l:.-kerk en de protestantse kerken. De r.-k. kerk heeft gesteld dat zij de enige ware en alleen-zaligmakende kerk is. Alle ge loof buiten haar is ketterij en scheur makerij. Zij heeft daartoe gewezen op het fundarnent van de apostelen en op de stoel van Petrus in Rome. Het protestantisme heeft daarop geant woord dat de r.-k. kerk een valse kerk is, omdat liet rechte Evangelie was verlaten. Allerlei argumenten heeft men daartoe aangehaald. Zo is er geen mogelijkheid tot gesprek meer overgebleven. Ongeveer eenzelf de gang van zaken kunnen wij ook opmerken tussen allerlei kerken die uit de kerkhervorming zijn voortge komen of door latere scheuringen zjju ontstaan. De gereformeerde kerken hebben een twistgesprek met de hervormde kerk over belijdenis en tucht. Toen deze ontstond heeft men ook argumenten kunnen horen over de ware en de valse kerk. De chr. ger. kerken en de vrijgemaakte ger. kerken hebben weer een twistzaak met de ger. ker ken en zoals steeds is ook hier het belijdende karakter in het geding. Wat zien we nu gebeuren in de tijd na de laatste wei-eldoorlog? Dat men in de ger. kerken steeds meer de ei gen afgeslotenheid als een drukken de last is gaan gevoelen en gevraagd heeft of men niet meer oog moest lcrrjgen voor de eenheid van de Kerk van Christus. Men hoort hier stem men die een aansluiting bij de We reldraad der Kerken wensen en aan de andere kant begeert men „hereni ging" met de vrijgemaakten. In de vrijgemaakte ger. kerken heeft men dit probleem ook reeds. Er zijn er die geen gesprek met de ger. kerken mogelijk achten cn aan de andere kant zijn er die de ger. kerken als gesprekspartner zouden willen aan vaarden. Steeds weer komt in al de ze gevallen naar voren dat men aan de ene kant aan de belijdenis welke men belijdt, niet te kort wil doen en aan de andere kant niet zo maar aan vaardt dat alleen hun kerk de enige ware, de alleen-zaligmakende kerk is. Enige maanden geleden was een her vormd predikant uitgenodigd om op het pastorale centrum van het bisdom Breda voor een aantal kapelaans te spreken over het protestantisme in Zeeland en de pastorale moeilijkhe den die er in deze tijd zijn. Daar werd hem ook de vraag gesteld waar hij de grens trok tussen kerk en secte; een moeilijke vraag. Hij heeft liet niet gewaagd hier een duidelijke scheidslijn te trekken en er aan toe gevoegd dat het voor rooms-katholie- ken heel wat gemakkelijker was op zulk een vraag antwoord te geven. Alles wat men in het protestantisme kerk noemt, is voor rooms-katholie- ken niet meer dan een geloofsge meenschap. maar beslist geen kerk. Met die uitspraak bleek dat gezel schap het toch zo maar niet eens te zijn. De rector beëindigde dit deel van het gesprek met de opmerking: Theo logisch heeft de dominé gelijk, maar practisch ligt tegenwoordig'de zaak wel wat anders. Is het zo niet over heel de linie dat de kerken practisch steeds meer gaan weten dat ze zon der elkaar niet verder kunnen? H. Nagekomen advertentie Heden overleed, geheel onverwachts, tot onze diepe droefheid, onze geliefde man, vader, behuwd-, groot- en overgrootvader PIETER WISSE, 'in dc ouderdom van 79 jaar en 7 maanden. Namens de familie, E. Wisse—Kodde. Aagtekerke, 7 juli 1961. Prelaatweg 39. De begrafenis zal plaatsvinden op woens dag 12 juli 1961 om 12 uur op de algemene be graafplaats te Aagte kerke. Heden nam de Here van ons weg onze ge liefde vader, behuwd-, groot- en overgroot vader, de heer JOHANNES MAAT, in de gezegende ouder dom van 89 jaar en 7 maanden. Wassenaar: Jan Maat Fr. Maat— Millenaar Kapelle M. Westveer Maat M, Westveer Biczelingc: M. Slabbekooni Maat Jac. Slabbekoorn Kapelle, 7 juli 1961. Begrafenis zal D.V. plaatsvinden op dins dag 11 juli 1961 op de algemene begraaf plaats te Kloetinge te 33.30 uur, vanaf Huize „Pomona",

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 8