Romance die Britse tongen in beweging brengt De gedeeldheid der kerken en de ene heilige algemene kerk POLITIEK SAMENGAAN VAN CHRISTENEN BEPLEIT Verkiezingen in Turkije ZATERDAG 8 JULI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NICHOLAS EDEN PRINSES ALEXANDRA Prinses en zakenman Nicholas Eden, constant begeleider van prinses Alexandra Aan Kent, kan automatisch burggraat avot- dcn, nu zijn a-ader, Sir Anthony, een grafelijke titel heeft aan vaard. De Britse boulevardpers heeft zich met gretigheid op dit nieuws ge- Avorpen, omdat nu met meer vrucht gespeculeerd kan worden op een serieuze romance tussen de dertigjarige Nicholas Eden en de Aierentwintigjarige Alexandra. De weg naar het altaar zou gebaand zijn, aldus de kranten, zonder de complicaties die prinses Marga ret en Antony Armstrong-Jones te overwinnen hadden. Nicholas zal te zijner tijd het .Earl dom" erven, omdat zijn oudste broer, Simon, in 1945 in dienst A^an de Royal Air Force om het leven is gekomen. Nog maar pas geleden waren de geruchten over een romance tus sen Alexandra en Nicholas Eden zeer sterk. Het was ten tijde van het huwelijk a'an haar broer met miss Katlierine Worsley, nu her togin van Kent. Tot laat in de lente noemden de Brit se kranten de Ierse lord O'Neill als kandidaat naar de schone hand A an prinses Alexandra, maar toen ineens dook de jonge, don kerharige Eden jr. op. Nicholas is gezien op een party op Windsor Castle, bewijs van Avehvillendheïd van de zjjde van de koningin, die het huwelijk van Alexandra moet sanctioneren. Op de races Aan Ascot werden Alex andra en Nicholas in eikaars ge zelschap gezien. Samen ook gaan ze uit. Nóg dinsdag bezochten ze samen een theater een dag Aoor de aankondiging van Sir Antho ny's verheffing in de adelstand. Nicholas Eden zei er onlangs over: „wij kennen elkaar al lange tijd". Daar moest de goegemeente het mee doen. De jonge Eden heeft gestudeerd in Eton en Oxford, maar graden heeft hij er niet gehaald. Toen hij voor in de twintig was, ging hij naar Canada, als aide de camp van gouverneur-generaal Vincent Massey. Daarna werkte hij in Lon den op een bank, welke betrek king hij in 1957 opzegde, in het jaar dat zijn vader het premier schap neerlegde. In Indonesië „genaaste" fabriek aan Belgen terug De Belgische sigarettenfabriek Faro- ka in Malang, die dezer dagen door de Indonesische werknemers Averd „overgenomen", is aan de eigenaars teruggegeven. In een communiqué, van het Indone sische militaire opperbevel wordt ge zegd dat de Indonesische regering de „gewelddaad" van de arbeiders niet gerechtvaardigd achtte. „Daar om is hét leger tussenbeide gekomen. Het heeft de fabriek aan de Belgi sche eigenaars teruggegeven. Indo nesische officieren zullen ter plaat se blijven om nieuwe incidenten te Aroorkomen". Sinds dat jaar is Nicholas Eden in verschillende ondernemingen ge ïnteresseerd geweest, onder meer op het gebied van het theater. Be langstelling voor de politiek heeft hij nog niet aan den dag gelegd. Het is wel zeker dat Nicholas en prinses Alexandra elkaar kennen sinds 1958. Zij woonden toen sa men een bal bij in Londen. Niemand in Engeland heeft een re den om te veronderstellen dat prinses Alexandra het blauwe oog zal laten vallen op een man zon der titel, zoals haar nicht Marga ret., Het is algemeen bekend, dat haar eerzuchtige moeder, prinses Marina, haar enige dochter graag aan een edelman zou uithuwelij ken die bovendien over ruime mid delen zou beschikken. Prinses Ma rina weet uit ervaring wat het be tekent stand tc moeten ophouden, zonder hier eigenlijk financieel toe in staat te zijn. Tot hoever de financiële Avelstand A'an de Edens gaat, is niet bekend. Dat Nicholas nu een titel heeft, is onbetwistbaar. Een krant in Londen is zover ge gaan te veronderstellen, dat de a-erloAïng tussen prinses Alexan dra en lord Nicholas Eden in de herfst zal Avorden afgekondigd. P.T.T.: „gruwelijk personeelstekort P.T.T. heeft een gruwelijk tekort aan arbeidskrachten, zo deelde men na mens dit bedrijf gisteren mede naar aanleiding A'an de moeilijkheden in de bezorging, Avelke liïer en daar bij het publiek A'oelbaar zijn. Vooral in Den Haag en Amsterdam, speciaal dus in het westen des lands, waar het arbeidstekort het grootst is, zijn de moeilijkheden manifest. Van P.T.T._zijde wijst men ook op de jongste inaandwisseling, de moeilijk heden bij de spoorwegen en de vijf daagse werkweek. Ei- wordt zoveel mogelijk met extra-ploegen gewerkt, maar de animo om overwerk te ver richten is niet steeds even. groot. De vertraging in de bezorging doet zich voornamelijk A'oor in de sector der drukwerken. Speciaal hiervan heeft men nu zeer grote hoeveelheden te verwerken met het oog op de na derende uitverkopen. De brieven gaan over het algemeen normaal door. Wat Den Haag betreft wordt een bestaande achterstand bevredi gend ingehaald en er wordt naar ge streefd, in de. volgende week weer een meer normale toestand te verkrijgen. Alarmerend of kritiek is de toestand volgens P.T.T. geenszins. Zomers weekeinde (Van onze weerkundige medewerker). H Het komende weekeinde zal niet zo tropisch warm worden H als de vorige week, maar even- min zo winderig en koel als in s het midden van deze week. Het is een meer normaal weertype voor juli, waarbij de westelijke luchtstroom, die kenmerkend is s voor deze zomer, blijft over- heersen. Af en toe passeert een zwak frontje de Noordzee met p tijdelijk enige bewolking, maar het weer houdt een overwegend zonnig karakter. De tempera- li tuur steeg vrijdagmiddag in Zeeland tot ongeveer 20 gra- den en dat is voor juli bij zon- nig weer vrij aangenaam. Re- gen van enige betekenis vcr- wachten wij voorlopig niet. want wij blijven in de buurt van een hogedrkugebied, dat zich van de oceaan over Frank- rijk naar Polen uitstrekt. Ilillllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Café „De Peperbus" in Bergen op Zoom in brand Gistermorgen om half acht is in Ber gen op Zoom brand uitgebroken in het pand Koe\roetstraat hoek Huy- bergsestraat. waarin gevestigd is het café „De Peperbus" annex automa tiek van de heer Huijben. De vlam men \-erspreidden zich snel. Toen de brandweer ter plaatse a-erscheen brandde het gehele gebouw als een fakkel. De brandweer zette met alle be. schikbare materiaal de strijd tegen de laaiende en rokende vuurzee in. Tegen acht uur ontplofte een gasfles, welke voor de keuken van de automa tiek werd gebruikt. Niemand liep hierdoor echter enig letsel op. Het gehele interieur van het pand was na ruim een uur volledig uitgebrand. Tegen negen uur kon de brandweer met de nablussïng beginnen, waartoe eerst de muren werden omgestoten. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De schade beloopt meerdere tienduizenden guldens. De eigenaar was tegen brandschade verzekerd. De naast gelegen panden liepen wa terschade op. C.H.U.-ZOMERCONFERENTIE „Elk provincialisme is onmogelijk" Op de tweede dag van de C.H.U.-zo- merconferentie die in Zeist wordt ge houden heeft prof. dr. G. C. Aan Niftrïk, hoogleraar in de theologie de gemeentelijke uniA-ersiteit van Amsterdam gesproken oA'er de sa- memverking van de C.H.U. met de A.ïv.P. en de rooms-katholieken, zo wel in nationaal als internationaal A'erbaud. Prof. Van Niftrik gaf een aantal persoonlijke oA'erwegingen. Hjj stelde Aoorop dat het hier gaat om een wending in onze houding en geestesgesteldheid. Deze eeuw maakt, zo zei prof. Van Niftrik, elk provin cialisme in Avelke vorm dan ook tot een onmogelijkheid. Zelfs een hardleers volk als het En gelse begint te begrijpen dat een „splendid isolation" in deze eeuw niet meer mogelijk is. De christelijke po litiek in de meest wijde zin bevindt zich in een zwakke positie. De smaak voor een christelijke levensstijl wordt zwakker en zwakker. Van de 260 miljoen pz-otestanten is slechts 39 pet. presbyteriaans of gereformeerd. „Wij lopen gevaar onder de voet te Avorden gelopen. Wij worden gecon fronteerd met drie grote machten: de secularisatie van het leven, het communisme en het socialisme". Prof. Van Niftrik merkte in dit a-er- band op dat wie nu het geA'aar Aan het communisme nog niet onderkent blind moet zijn. Hij meende dat het westen geen afstand kan doen van de kermvapens om de macht a'an het communisme nog enigszins in toom te houden. Offers brengen „Ik zou liever zeggen, zo ging hij verder, laten wij als christelijk his- torischen onder elkaar blijven, laten wij ons eigene bewaren. Maar dit kan niet, wij moeten proberen tot een christelijk-democratische eenheid te komen. Terwille van grotere samen werking en eenheid van de christe lijke democraten zullen er concessies moeten worden gedaan en offers worden gebracht. „Ik denk er niet aan het pleit te voeren voor de Ne derlandse C.D.U., maar wij moeten de ogen niet sluiten voor hetgeen in het bijzonder in de r.-k. kringen leeft. In bepaalde r.-k.-kringen bestaat een grote mate van openheid ten aan zien a'an wat het protestantisme wil", aldus prof. Van Niftrik, die ervan overtuigd is dat ook het gerefor meerde kerkA-olk grote eenheid avïI. Prof. Van Niftrik merkte op dat een gecombineerde partij Avaarsehijnlijk minder stemmen zou verwerven dan het totaal Aan stemmen die de par tijen thans krijgen. Het Wereldgebeuren Dr. dr. dr. weet bijna alles Heir A.. een zeer geacht lid van de Duitse Bondsdag, vele malen gepromoA'eerd en dus zijn naam schrijvend dr. dr. dr. A.. ken ner van alle mogelijke kneepjes in dc Duitse grondwet en dc wetten der diverse Duitse landen, heeft erin toegestemd dat het gezin A. dit jaar naar de Beierse bergen met vakantie gaat (hoewel Herr 3 x dr. A. liever van reces spreekt), maar de geachte afgevaardigde was voor ziin part lie ver naar een Trappistenklooster ge gaan, waar een spreekverbod heerst. Zoveel heeft Herr A. de laatste maanden afgepraat in de Bondsdag. Want daar komen alleen de specialis ten aan het woord. En Herr A. is specialist, zelfs wel drievoudig. Dus heeft hij bij vrijwel elk wetsvoorstel wel iets te zeggen. Herr B.. alleen maar de Volks- schule en dan nog mét moeite vanwege de hulp die hij als kind thuis moest geven," waardoor de school wel een beetje in de knijp kwam, gaat dit jaar met vrouw en kroost naar het strand der Lage Landen. Hij heeft geen behoefte aan rust en stilte. Die betracht hij wel tijdens de zittingen van de Bondsdag, waar hij door een energieke houding tegenover het nationaal-socialisme en zijn werk in de politieke partij (van eenvoudig plakwek tot discus sie-avonden met politieke tegenstan ders) namens zijn streek in is te recht gekomen. Herr B. weet maar heel weinig \'an de wetten en de vele en fijne juridische kneepjes in de wetgeving. Hij kan alleen aan het woord komen als er iets algemeens aan de orde komt. Maar dat is zo bit ter weinig. Van de 500 \vets\roorstellen van het afgelopen zittingsjaar wa ren er 450 zo specialistisch dat al leen de mannen met indrukwekkende titels elkaar bestreden of lof toe zwaaiden, al naar men voor- of te genstander in politicis is. e Bondsdag heeft dus een spre- H' KORTE PREDIKATIE OVERDENKING Joh. S 121. In de Evangeliën gaat het steeds om een ontmoeting met Jezus. Jezus ont moet mensen en mensen ontmoeten Hem. Hetzelfde wat in 't dagelijkse leven bij een ontmoeting gebeurt, vindt ook plaats in de ontmoetings- verhalen van Jezus eerst het half- vriendschappelijk, half-vijandig tref fen. Dan de nadere kennismaking het wederzijds elkander peilen en doordringen. Daarna het begrijpen en begrepen wordende openheid van Jezus voor een mens die tot Hem komt met zijn leven. En het open gaan van een mensenhart voor Je zus, zijn Heer en Heiland. Dan is er vreugde in de hemel, als er maar met één mens zoiets gebeurt. Het verhaal van Nicodemus is ook het verhaal van een ontmoeting. Hij komt in de nacht. Hij wil zich niet compromitteren. Zeker. Jezus is een achtenswaardig man. Toch is enige omzichtigheid gewenst. Er hoeft geen gepraat van te komen. Ook de bijbel schrijver vond het de moeite waard om- deze kleine trelc aan ons door le geven. Het is altijd groots en ernstig, als mannen in de nacht samen praten. Niets leidt af. De nacht is een sluier om. hen heen. Nicodemus opent het gesprek Mees ter, wij weten dat Gij een- leraar zijt., van Gód gezonden. Niemand kan de tekenen doen die Gij doet tenzij God met hem i.s. Hoe welwillend, innemend begint Ni codemus Jezus negeert blijkbaar drze vrien delijkheid: Tenzij iemand opnieuw geboren wordt, hij kan het Konink rijk Gods niet zien. Nicodemus wilde over Jezus spreken Jezus moet Nicodemus spreken over zijn leven Zo welwillend Nicodemus begon, zo trughoudend is hij nu. Md. weten schappelijke, wat pstichologische tegenargumenten gaat hij tegen Je- rus in opnieuw geboren worden, op nieuw beginnen we zonden het wel willen, maar het kan niet. Het gesprek loont dood. Jezus ziet Nicodemus aan. Nicodemus vangt die- blik niet op. Dan eindigt het. verhaal. Hoe aaan wij met Jezus om Be leefd Belanastellend Vrijblij vend f Jezus wil U niet spreken over allerlei interessants maar over uzelfHij ziet, naar U. Vang die blik op. Hij geeft. IJ leven en vrede. Hij bevrijdt U. Hij geeft U een nieuw leven terug. Sluis C. Balk. Toon in Amsterdam-B uiteiiveldert de eer ste steen gelegd voor de in aanbouw zijnde bungalow van de sprinter Jan rrsrksen. Toon is een huisvriend van de baancoureur. Foto: ,,Zo die zit", zei Toon tegen Jan, „maar die spe ciebahhh". In het midden mevr. Derksen. Het Turkse staatshoofd, generaal Kemal Gursel, heeft vrijdag tegen over verslaggevers in Ankara a-er- klaard dat in de eerste helft van oktober verkiezingen in Turkije zul len worden gehouden. Dit zullen de eerste verkiezingen zijn sinds generaal Gursel op 27 mei 1960 met enige andere militairen de macht overnam van de regering Adnan Menderes. Zondag zal een referendum worden gehouden waarin de bevolking zich zal uitspreken over de door generaal Gursel ontworpen nieuwe grondwet. Communistisch topgesprek in Buiten-Mongolië I)e Poolse communistische leider VVladislav Gomoelka is naar Buiten- Mongolië \rertrokken, waar, naar mo gelijk Avordt geacht, een communis tisch topgesprek zal plaatshebben. De premier van Polen. Jozef Ciran- lciewicz, vergezelt Gomoelka. De ver dere samenstelling van de delegatie is nog niet bekendgemaakt. V K.L.M. VERWACHT VERLIES OVER 1961 Op de internationale luchtlijnen zal waarschijnlijk door de K.L.M. over het jaar 1961 een verlies worden ge leden, dat zelfs niet zal kunnen wór den goedgemaakt, door een loeue- mïng a'an hot aantal passagiers in de nazomer. Dit a'erklaarde dezer dagen de president-directeur van de K.L.M., drs. E. II. van der Beugel op een persconferentie te New York. Hij voegde cr aan toe, dat alle grote internationale luchtA'aartmaatsehap- pijen overrompeld Avaren door de Amerikaanse recessie betreffende het Noord-Atlantische luchtvaartvervoer. Toen de heer Va nder Beugel door journalisten op zijn mening werd ge vraagd aangaande de onlangs door de Pan American World Airways en de Trans World Airways geuite klach ten, dat de K.L.M. en andere Europe se luchtvaartmaatschappijen de bila terale overeenkomst met de Verenig de Staten geweld aandeden door tc veel vluchten over de Atlantische Oceaan, antwoordde deze, dat klachten ongegrond Avaren. STEMMEN UIT DE KERKEN Meer behoefte aan samenwerking Een Duitse prelaat, dr- B. Hanns Ier, die directeur is van het „Centrale Comité der Duitse Katholieken", van welk comité allerlei activiteiten van rooms katholieken in hun land uitgaan, heeft een boek geschreven on der de titelHet volk Gods in de Kerk. „Hij pleit voor niets meer en niets minder dan voor een eenheid door geslotenheid". De ze prelaat heeft genoeg van al dat gepraat tegenwoordig over liefde, menselijkheid, ontmoe ting, gesprek tot en met anders denkenden over openheid, vrij heid en verscheidenheid enz- Al deze „nevelachtige denkers" die een afkeer hebben van „heldere en nauwkeurige begrippen, zoals wij die vroeger hadden, toen wij dus ook veel meer één waren". We zouden van dit boek niet hebben gehoord, indien het niet in „De Ba zuin" kritisch was 'bekeken en wan neer de redactie het niet hartgrondig oneens was met deze gedachtengang en vooral met een van de stellingen die dr. Hannsler poneert: „Niet de liefde bewerkstelligt de eenheid on der de mensen, maar de waarheid", en die waarheid is bij hem dan ook nog ,,een tot in details uitgeAverkt systeem van begrippen dat eigenlek door alle katholieken zou moeten worden onderschreven". Het gaat hem om „de gelijke beoordeling van tijdsomstandigheden, het gelijke en uniforme positie-kiezen ten aanzien Aran de in de wereld heersende inzich ten en meningen". Hij wil dat alle rooms-katholieken niet alleen één zijn „in het aanvaarden van het mysterie der Allerheiligste Drieëen- heid, maar ook in allerlei dingen die in de wereld van tegenwoordig a'oor- komen". De redactie van „Dc Bazuin" heeft over dit boek niet veel goeds te ver tellen. Zij staat hier „weer eens voor het raadsel, hoe iemand een dergelijk overwonnen standpunt, eenheid door geslotenheid, een boek lang kan ver- dedigen, dwars tegen alle houtsnij dende kritiek in". Zo wordt de .Le vende Kerk" verwrongen toteen schematisch, overzichtelijk en han teerbaar katholicisme". Zij houdt het in dezen meer met ,.het motto dat Jo hannes xxm in steeds weer nieuwe uitspraken aan het komende concilie op zijn weg heeft meegegeven: Een heid door A'ernieuwing". De paus legt cr telkens weer nadruk op en laat door zijn voorbeeld zien „hoezeer een dergelijke a'ernieuwing openheid en bereidheid tot gesprek insluit". Het sacrament „opent de harten \Toor het verlossende gesprek tussen christenen die verschillende standpunten inne men, en voor het gesprek met de we reld". Waarom we deze kritiek nog al uitvoerig aanhalen? Daaruit wordt duidelijk dat er binnen de r.-k. kerk een compleet verschil lende gedachtengang leeft. De een wil terug naar een oude gesloten heid en de ander wil voor de kerk steeds meer openheid naar andere kerken en naar de wereld, omdat liet niet anders meer kan in de wereld van tegenwoordig". De godsdienstige en kerkelijk anders denkende wordt in zijn anders- Zie slot pag. 4 kol. 5) D kende en een zwijgende kant, een scheiding die dwars tussen de diverse partijen door loopt. Bij het afscheid van de vierde; Duitse Bondsdag hebben sommige Duitse bladen in hun commentaar op deze gebeurtenis gezegd dat het land wordt geregeerd door een „specialis ten-zwerm", andere spraken van „De bondsdag van de vlijtigen". Overi gens make men zich niet de illusie dat in andere landen, inclusief Ne derland. het parlement anders han delt. Ook in deze volksA'ertegenwoor- digingen treft men de specialisten- groep aan, die de belhamel is, waar achter de fractie-kudde, al dan niet van instemming blatend, meesukkelt. ct moet de Avesterse machten, die zo onnoemelijk veel hebben geleden onder en door het Duitse volk deugd doen dat presi dent Lübke wordt terzijde gestaan door volksvertegenwoordigers. Vroe- fer had men de rijksdag, waaiwoor e kiezers eigenlijk minachtig had den. Hitler had ook nog een Rksijdag die door tegenstanders „het best be taalde zangkoor" werd genoemd. De leden, allen bruinhemden natuurlijk, kwamen namelijk eenmaal per jaar bijeen om te luisteren naar een non stop-rede van Hitier. om dan geza menlijk het Deutschlandlied te zin gen. de Führer toe te juichen en het presentiegeld van tienduizend mark te incasseren. Aan stemming kwam men natuurlijk nooit toe. In het eerste jaar van Hitiers kanseliers schap wel, maar toen stemde ieder een zonder discussie voor elk wets voorstel. Nee-stemmen betekende Auschwitz. erheugend is het dus dat het Duitse parlementaire systeem is herboren, zij het dat men over de vorm niet helemaal gelukkig is. Evenzo als bijvoorbeeld de evenredi ge vertegenwoordiging in Nederland voor- en tegenstanders heeft. Wie de verslagen van de Bondsdag leest, krijgt wel eens de indruk dat be paalde lieden erop uit zijn de wat saaie vergadering met interrupties op te vrolijken, maar over het alge meen wórdt er degelijk gewerkt. Zo erg was dit laatst dat, toen een mi nister cn een afge\'aardigde het niet eens waren over de formulering van een wet, zij in het Latijn discussi eerden, om dan, vanuit het Romeinse recht redenerend, bij het Duitse wets voorstel aan te komen. Een discussie die tot exclamaties aanleiding gaf, waarbij vele afgevaardigden zich beij verden in een exclusieve taal iets ten beste te geven. Hierbij \Melen enige niet-parlementaïre woorden. Maar ondanks al deze soms meer grappig dan ernstig bedoelde incidenten is sinds 1949 gebleken dat de democra tie in Duitsland is hersteld. Veel eer der dan zelfs Eisenhouwer m het be vrijdingsjaar dacht. Een gelukkig feit voor overig Europa. oe men ook in 1945 over het ver slagen Duitsland dacht en wel ke vreemde maatregelen men ook wilde toepassen, gebleken is dat het land van Lübke en Adenauer, niet is weg te cijferen uit de Europese ge meenschap. Ja, er zelfs één der be langrijkste plaatsen in bezet. Daar- A'an heeft het afgelopen zittingsjaar van de Bondsdag weer een bewijs ge leverd. Herr A. met de repeterende titel kan naar de bergen om te pro beren of zijn hoogedelgestrenge stem daar ook echo's a'indt, Herr B. kan in zee zwemmen. Daar is het zo druk dat zijn stem te midden van hon derdduizenden anderen verloren gaat. Precies zoals in de Bondsdag.- Hc Aanvaring tussen Nederlandse coaster en Grieks schip Gisteravond is de uitvarende Neder landse coaster „Phecda" a'an Van NieA'elt Goudriaan te Rotterdam op ongeveer drie mijl afstand van het lichtschip Goeree in aan\'aring ge komen met een Grieks schip. Als gevolg van de aanvaring liep het schip nogal ernstige averij op: de achterrailing werd in elkaar ge drukt, het hekwerk werd verbogen en de bakboordsloep zit vol gaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7