PAGIM ZWITSAL MOEDER WORDEN... Frans Alpenplaatsje wordt culinaire hoofdstad van Europa' ontharing depilan MAJDRICA 14 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 8 JULI 1961 f Advertentie ALS ZE NOG ZO JONG EN LENIG ZIJN. ¥\iev[\ers gymitAsticfe: sportief spet powder we^strij^f-efevneut „Samen doen en samen zijn in groepsverband is het belangrijkst" Wie eens een uurtje lang kleuters gadeslaat tijdens hun spel in tuin op straat of aan 't strand, vraagt zich na afloop van dat uur tje verbijsterd af hoeveel energie de jongelui in die korte tijd wel hebben opgebracht en verbruikt. Hij vraagt zich ook af, of hij zélf die tomeloze energie van het kinderspel zou kunnen opbren gen en hoe hij zich na dat uur zou voelen- Tamelijk uitgeput, waarschijnlijkNa hun spel ziet hij die kinderen de treden van de moderne flatwoningtrappen op en af rennen, alsof het niets is, terwijl hij zelf enigszins hijgend en vaak met een lichte hart klopping op de bovenste verdieping arriveert. Kleuters en jonge kinderen kennen geen vermoeidheid en dat wordt nóg duidelijker als men ziet, dat die kinderen tussen al hun bedrijvigheid door ook nog op de gymnastiekles zijn! Alsof ze al niet genoeg beweging hebben, en nog niet voldoende ener gie verbruiken bij hun dagelijks spelAls je nog zó jong en lenig bent, zoveel lichaamsbeweging per dag krijgt en voortdu rend in de weer bent, is het dun wel nodig om ook nog eens naar die gymnastiekles te gaan? „Nou en of!" Deze spontane reactie komt uit de mond van een vrouw, die een dergelijke kleutergymnastiek club leidt en in een mooie nieuwe gymnastiekzaal „haar" kleuters, die op blote voeten rondhuppelen, de weg wijst op het pad van de „gimmestiek" zoals de jeugd dit moeilijke woord pleegt uit te spreken. En ze legt haar tamboerijn even neer, laat de kinde ren in Iiun groene-witte pakjes aan haar assistente over en begint niet enthousiasme te vertellen over liet onderwerp kleutergymnastïek. Kleuters zijn inderdaad jong en lenig. maarU moet eens letten op de voetjes van'die opgroeiende kinderen. Ac;h,t van de 10 kinderen hebben geen goede voeten en al doen we geen al te ingewikkelde öéfe.nhïgen met zé.We proberen toch die voetspieren zoveel mogelijk te ontwikkelen. Ook aan de andere spieren wordt natuurlijk de nodige aandacht besteed!" Om sportieve prestaties gaat het bij deze kleintjes beslist nog niet en een wedstrijdelement kent men op de kleuterclubs al evenmin. Spelender wijs gaat het allemaal, maar al spe lend wordt ervoor gezorgd dat er tij dens zo'n uur kleutergymnastïek zo veel mogelijk spieren los komen. Wat deze gymnastïekleïdster nog voel belangrijker vindt, is het ele ment van samen doen en samen zijn van zulke kleuters in groeps verband. Des te belangrijker om dat in heel wat nieuwe grote stadswijken vaak onvoldoende kleuterscholen zijn en in oudere stadsgedeelten de schooltjes soms overvol zijn, waardoor de kleuters niet altijd geplaatst kunnen wor den. „Tijdens zo'n gvmnastïekuur is zonder moeite te zien, welk kind wél en welk kind niét op een kleu terschool zit!". J Kleutergymuastiek: de jeugd heeft er plezier in, hun lichamelijke conditie vaart er wel bij, én.... de kleuters le- jreu al vroeg het begrip „sportiviteit" in de onderlinge omgang te begrijpen. Iets dat hun opvoeding ongetwijfeld ten goede zal komen! Speelse discipline Kleine kinderen, die bij moeder thuis zijn, hebben vaak minder voor ande ren over dan de pupillen van een kleuterschooltje; bovendien luisteren ze niet altijd en soms doen ze maar waarin ze zin hebben. Daarom geeft de gymnastiekleidster deze goede raad aan moeders, wier kleuters niet op school zijn: denk eens aan een gymnastiekclub. De kleuters leren er elkaar te verdragen, ze wennen bo vendien al aan een zekere discipline Een groep kleuters, die een sportief spel spelen, dat ze zelf heerlijk vinden Arnold doet de kleermakerszit even voor. (hoe speels die overigens ook is); soms moeten ze op hun beurt wach ten en er wordt van hen verwacht dat ze geen andere kinderen aan de kant duwen om zelf op te vallen. Al lemaal zaken, die deze gymnastiek leidster, die. zelf oud-kleuterleidster is, toch wel' van groot belang acht voor de vorming van het kind. Zij vindt trouwens de gimmestiek" zelf even leuk als de kieintjes en het is voor haar een hobby, die ze op peil houdt door cursussen te volgen. Een hobby, die ongetwijfeld voor méér oud-kleuterleidsters heel aantrekke lijk zou kunnen zijn Op de maat van de tamboerijnmuziek doen intussen de kleuters hun oefe ningen en wie scherp kijkt, ziet ook als leek, duidelijk hoe goed die ver schillende oefeningen voor bepaalde spiergroepen zijn. Het „in de stand staan" is uitstekend voor het ribbe- kastje van de vijfjarige Laurens, de kleermakerszit voor de rug van Ar nold, en de oefening die Coby doel, zal haar ongetwijfeld op de duur een paar stevige voetjes bezorgen. Voor de „zoet-eters" is het woorcJ aard- bcientijd meestal synoniem met het woord slagroomtijd. en er wordt in deze dagen waarschijnlijk in ons land heel wat slag room geklopt. Dat kloppen lukt niet altijd even goed; soms wil de room niet stevig worden, een andere keer gaat het procédé té vlot en houdt men boter over. Een te hoge temperatuur is 's zomers vaak de schuldige bij zulke mislukkingen! Wie geen koelkast heeft, moet de room direct na het kopen op een koude donkere plaats neerzetten, liefst in een pannetje met koud water of gewikkeld in een schone theedoek, waarvan men eën punt in het water kan hangen, zodat de doek voch tig blijft. Als het flesje room dan boven' dien vlak voor het kloppen nog even on der de koude-waterkraan wordt gehou den, zal het kloppen zélfs op warme da gen geen moeilijkheden opleveren. 'Advertentie} Die is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een fc» BABYSET DE LUXE De Consumentenbond beeft onlangs een onderzoek ingesteld naar de eigenschap pen van een aantal centrifuges, en daarbij speciaal de aandacht gevestigd op het feit dat de afvoertuiten van deze droog-appa- ralen vaak zo onpraktisch-laag zijn aan gebracht. Xnplaats van een emmer moet in zulke gevallen onder de afvoer een teiltje worden gezet, dat gemakkelijk om slaat en in gevulde toestand bovendien lastig te dragen is. Naar aanleiding van deze opmerking heeft de bond een tip ontvangen van één van haar leden, waarvan ongetwijfeld meer centrifuge-bezitsters nut kunnen hebben. Het betreffende lid adviseerde namelijk om in plaats van zo'n laag teil tje een plastic emmer te nemen en daar in ter hoogte van de afvoertuit een gat te maken. Dat gaat het gemakkelijkst door de emmer tegen de tuit te plaatsen, deze aan de binnenkant van de emmer al' te tekenen en vervolgens dit gedeelte uit te snijden. Weliswaar doet dan nog slechts een gedeelte van de emmer dienst. ~f4oqeschccL~})ez~kó6kkunst oocz jenqezen (Van een correspondent) Anerikaansë gastronomen heb ben enige tijd geleden een plan ontwikkeld, om het plaatsje Villeneuve-Loubet in de Franse Alpes Maritimes tussen Cannes en Nice gelegen, lot culi naire hoofdstad van Europa te maken, Villeneuve-Loubet, de ge boorteplaats van de wereldbe roemde meester-kok Augusts Es coffier 181/6-1935)heeft het ge- Advertentie i Modern, snel en mild, veilig en reukloos: van Hamol uïf Zwitserland tube 1.50 2.95 D' boortehuis van de grote keuken meester, een uit de zeventiende eeuw stammend gebouw, tegen een huurprijs van één nieuwe frank per jaar gedurende 99 jaar ter beschikking gesteld van het. comité van voorbereiding. Dit huis, ivaar Escoffier ook lange tijd woonde, zal een „culinair mu séumgaan herbergen, waar meesterwerken der kookkunst van de veertiende eeuw tot heden" zullen worden geëxposeerd, voor namelijk zeldzame kookboeken, gravures, prenten, schilderijen en 'foto's, maar ook. tafellinnen, por selein, zilveren bestek, kristal en' uitgelezen servieswerk. Bezoekers zullen, wanneer zij na de opening in 1962 in dit Escof- fiermuseum komen, daar ook een rakbibliotheek vinden alsmede lees- en studeerkamers, waar zij al watertandend kennis kunnen nemen van vele gastronomische meesterwerken uit verleden en lie den. Jnternat-ionale Gastronomi sche Hogeschool" van Vil leneuve-Loubet zal in 1963 de eerste studenten opnemen. Voor de eerste leergang zullen slechts 25 aanvragers worden uit gezocht, die in' leergangen en praktische keukenarbeid worden gevormdtof, ware meesterkoks. Later wil men het studentental verhogen tot. 100. Beide institu ten hebben dezelfde financiële ba sis zij zullen in stand worden gehouden door een ,.Escoffier-res- taurant". dat is toegevoegd, aan de kookkunst-academie. Studenten zullen daar de gelegenheid krij gen, meesterkoks in hun werk te observeren en hun kennis van opmaken en serveren te vervol maken. De Newi/orkse plannenmakers van dit „smakelijke" pro ject zijn van mening, dat (/astronomen van over de gehele wereld, aan hun plan moeten deel nemen en dat zij eveneens stappen moeten ondernemen om de finan ciële basis te versterken. De New- forkse Escoffier-vrienden maken zich in elk geval op, om deel te nemen aan een vorstelijk banket, waarop geld voor het plan wordt bijeengebracht en dat. de. bekro ning zal zijn van de opening van het. nieuwe Summit-hotel op Man hattan. Elke deelnemer avond kleding verplicht zal honderd dollar moeten betalen, om d. la Escoffier te mogen eten en drin ken. De Franse consul-generaal in New Vork heeft; liet bescherm heerschap op zich genomen van dit feestmaal. De bewoners van het kleine Villeneuve-Loubet zul len over niet al te lange tijd zich met de vraag moeten bezighouden, hoe zij de vele toeristische fijn proevers moeten ontvangen, die een pelgrimstocht ondernemen naar de Escoffier-stad, PARELS-BIJOU* Koopgewoonte-der toekomst „Winkelen in de huiskamer" Zullen de super-markten en waren huizen van vandaag- binnen een jaar of tien postorderbedrijven zijn ge worden? Een Amerikaans deskundi ge op het gebied van de koopgewoon ten is deze overtuiging stellig toege daan, en de Nederlandse Stichting Consumenten Contact Orgaan vond zijn uitlatingen interessant genoeg om ze in haar maandelijks informa tie-bulletin op te nemen. Deze Amerikaan dan zegt, dat het de meeste zelfbedienïngs-onderneniers ongetwijfeld zal verbazen, te horen dat steeds meer klanten het bood schappen doen lastig beginnen te vin den. Ze zien op tegen tijdverlies on moeite en gaan steeds meer over op „winkelen in de huiskamer". Dat wil zeggen, dat ze hun bestellingen via een catalogus, bij agenten of per te lefoon plaatsen. Binnen tien jaar zul len dan ook de supermarkten en wa renhuizen van vandaag postorderbe drijven zijn geworden. Centrale dis tributiebureaus zullen catalogussen, vertegenwoordigers ènhet. medi um televisie gaan inschakelen om de consument te bereiken. Niet in de winkel, maar in de keuken en woon kamer zullen de omzetten worden behaald Grootscheepse landelijke reclame campagnes voor merkartikelen steu nen bovendien deze tendens nog. Pro- dukten zullen zo door en door bekend worden, dat men ze zonder risico zal kunnen kopen, ook als men ze nooit tevoren heeft gezien. De wijziging der koopgewoonten is slechts 'n kwestie van tijd, zo meent deze Amerikaanse deskundige, waar bij hij nog opmerkt dat het opval lend is. dat ondanks de teruggang van de plattelandsbevolking de Ame rikaanse postorderbedrijven nog nooit zulke hoge omzetten hebben bereikt als thans. In Europa wil men zich nog niet aan voorspellingen wagen met betrekking tot de ontwikkeling dér koopgewoon ten in de komende tien jaar, maar wel zijn ook de Europese verkoop deskundigen ervan overtuigd dat de thans gebruikelijke zelfbedienings zaak sléchts een overgangsvorm is. Diverse verkoopvormen zullen tot ontwikkeling komen, die de zelfbe diening zullen wijzigen, dan wel vervangen. ~Oan ozotiw C tot OZÖtilV Het hele wereldnieuws cn alle Zeer Belangrijke Personen hebben mij dezer dagen niet half zo lang bezig gehouden als een klein be richt over dat ongelukkige moedertje van negentien in voorarrest, die twee van haar baby's letterlijk in de wieg heeft vermoord. Hier hebben we dus een nieuwe va riant op het oude thema: de desolate jonge moeder. Vroeger was de stak ker verleid, verlaten en zodanig door familie en samenleving uitgestoten tervville van haar onwettig moeder schap dat zij in uiterste radeloosheid vaak gepaard met broodsgebrek het ongewenste kind vermoordde. Vandaag de dag is de tragedie naar een volgend stadium verschoven: de veel te jonge moeder, die. radeloos met de dubbele verzorging van huis houding en kind, oververmoeid en tot het uiterste geprikkeld, eindelijk tot de wanhoopsdaad komt: onder het zware kussen is de kleine schreeu wer eindelijk stil Het is geen moord, en stellig niet met voorbedachten rade - moge lijk bespringt haar op het ogen blik zelf dat het enerverend krijten ophoudt een radeloos berouw, dat haar jonge leven verder dag en nacht zal vergiftigen. Wie na dit trieste berichtje probeert hel geval te reconstrueren, komt tot de conclusie van een huwelijk tussen twee zestienjarigen, een echtgenoot ■(■Advertentie). Want de o.b.-methode is beter om de volgende redenen: o.b. geeft Onmerkbare Bescherming o.b. tampons, inwendig gedragen, voelt men niet, merkt men niet, ziet men niet. Gemakkelijke toepassing Bii o.b.tampons heeft men geen schuif- koker nodig. Men kan ze meenemen in het kleinste tasje en na gebruik Onge merkt wegdoen. Volkomen bewegingsvrijheid: Niet langer gehinderd door gordel, zwachtel of spelden, kunt u gewoon alles blijven doen: sport, fietsen, dan sen, uitgaan, baden enz. Onopvallend: o.b. tamponskunnen zichnietaftekenen onder dunne, nauwsluitende kleding of badpak. Absoluut safe: Men voelt zich overal en onder alle om standigheden veilig beschermd. Medisch verantwoord: Wetenschappelijk onderzoek in Ame rika en vele Europese landen heeft aan getoond. dat de o.b. methode aan alle eisen van de moderne hygiéne voldoet. tampons de moderne hygiéne Per pakje van 10 tampons voldoende voor maandelijks gebruik.. Normaal f I.-. Speciaal f 1.25 GR AT IS Aan Drogerijen Mij., Mijdrecht Gelieve mij in discrete blanco envelop le zenden gratis en franco, uw uitvoerige. geïllustreerde brochure met proelpakje I o.b. tampons. I Naam J Straat1 I Woonplaat» die geen vak verstaat (wie kan dat trouwens als hij een jaar buiten de leerplicht valt?) en drie kinderen Êlus één op komst in drie jaar laarbij. dat spreekt vanzelf in deze tijd. een onmogelijk bekrompen be huizing én een volstrekt gemis van enige huishoudelijke scholing bij het grote kind, dat deze kleine wezens schoon en in het leven moet zien te houden. Dat zoiets dus op den duur moet. mislopen, hoe dan ook, behoeft werkelijk geen betoog. En nie mand gelieve mij tegen te werpen dat dit voorarrest zoiets als verdiend loon is, en eigen schuld die het mees te plaagt Want dergelijke overwe gingen zetten niet alleen geen zoden aan de dijk, maar zijn ook wel be hoorlijk kortzichtig. Hoe ter wereld kan men bij een zestienjarige on danks alle "bravoure lichamelijk en geestelijk nog onvolwassen, van schuld cn loon spreken? Wat heeft haar tot die onberaden stap van een huwelijk gebracht? Met zit alles scheef en fout, van het begin af aan. Er is weinig fantasie voor nodig om zich voor te stellen hoe bet begonnen is - tussen twee zorgeloze jonge zwalkers met een scooter, een -leren jack en maling aan alles en iedereen. Wat zou het? Je bent maar eens jong. en we kijken wel uit. Moeten we daar mee medelijden hebben? vraagt U mogelijk nog meer verontwaardigd. Natuurlijk moeten we dat. Al die mo derne jonge vagebonden, die ongc- zeglijke brutale branieschoppers met hun slordige of opgeprikte duo engeltjes knetteren immers zo luid mogelijk over een ontzaglijke leegte heen. Hisschien zijn deze twee een onge zellig of veel te klein ouderlijk huis ontvlucht: misschien moet de oorzaak van de ramp al een of meer generaties eerder gezocht wor den. En zelfs is het heel goed moge lijk dat hier alleen maar een jorige koppigheid en dwarsheid de zaak heeft doen ontsporen, of mogelijk de zucht om vooral mee te doen met de kudde, om zo vroeg mogelijk in alle opzichten volwassen, vlot en modern te doen. Maar wat is de beloning van al die uitdagende vlotheid? Een over haaste trouwerij, een slovend en slaafs bestaan, ruzie, "geldgebrek, ver bittering en overspanning twee lijkjes in een wieg binnen het jaar. en een moegevoo.ht.cn, radeloos jong schepsel in een col. Ik vraag me niet af wat hiervan de oorzaken zijn ge weest dat heeft achteraf trouwens weinig zin en nut. meer. Maar wel kan ik de bekommernis om de eenzaamheid van zo'n aan haar lot overgelaten kindvrouwtje niet van mij afzetten. Was zij nu niet op een of andere manier le helpen, tc troos ten, te bemoedigen geweest? Had nu niemand die veel te zware taak eens een uur of wat kunnen overnemen, haar helpen om door al dat werk heen te komen haar raad geven om trent de oorzaak van dat hardnekki- etc kindergeschrei j Waarom grijpt de gemeenschap en daar behoren wij. ervaren huismoe- jders mede toe pas in wanneer het i ongeluk onherroepelijk gebeurd is, en Ide ruïne onherstelbaar? I Ik weet het niet maar één moeder lijke ziel die gezegd had: Geef die I kleine maar eens een paar dagen bij (mij in de kost, ik heb dat meer bij I de" hand gehad, en ik geef je op een I briefje dat hij bij mij 's nachts rustig is zou twee kinderen en een moe- 1 der in het leven hebben gehouden. Gemakkelijk gezegd, zult U mompe- Ion maar in de praktijk minder aangenaam en gemakkelijk uit te I voeren. En de gevolgen van onbezon nenheid worden daarmee maar weer op de schouders van een ander gela den: de beste manier om nog meer zorgeloosheid aan te kweken. Ach ja: maar gaat U in het Maurits- I huis eens kijken naar dat aandoenlijk schilderijtje van een dood kinderkop je op eén kussen En vraagt U zich dan eens af of de sterke schou ders dan niet beter een dubbele last kunnen dragen SASKIA Rotterdam krijgt aan het einde van deze zomer tveer een „Femina", pen beurs voor mode en huishouding De Stichting voor Rotterdamse Consumentenbeurzen en -tentoonstellingen Is nok ditmaal de or ganisatrice van de Femina (de veertien de), die van 15 lot en met 27 september duurt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6