PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VOEDSELGEBREK LEIDT TOT ONLUSTEN IN ZUID-KASSAI Zeeuwse landbouw ontstemd over beleid Commissie Van Nooten Parlementszitting nog steeds onzeker Prinses Beatrix nu doctoranda rechten Vandaag... S0WJET-VET0 OVER KOEWEIT NIEUWE WERKREGELING PER 28 MEI VOOR SPOORWEGEN Antwerpen Souvenirs 204e jaargang - no. 159 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7,00 p. kw.; Ir. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 35 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 8 juli 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regelsi 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 fo.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643)Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv.2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg, tel. 2395; Teraeuzen tel. 2116; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2084. „KONING KALONJl" SLOOT DE GRENZEN Zeven afgevaardigden van Loe- moemba's nationale beweging mochten vrijdag uit Leopold- stad naar Stanleystad terug gaan, na sinds de dood van hun leider in een vluchtelingenkamp te hebben verbleven. Met hen ging mee mevrouw Maurice Mpolo, weduwe van Loemoemba's minister van sport- en jeugdzaken, die teza men met Loemoemba 111 Katan ga werd vermoord. Intussen is vernomen dat de Ba- kwanga. de hoofdstad van de mijn- staat Zuid-Kasai, ongeregeldheden zijn uitgebroken als gevolg van voed selgebrek. De berichten hierover wer- j= wordt de Nederlandse letter- H §e kundige Elisabeth Zernike te Is Ij Amsterdam 70 jaar. n 1 MORGEN J H begint in Moskou een inter- nationaal filmfeest, waaraan Nederland deelneemt met de |f korte speelfilm „Stretta" van de cineast Jan Wiertsema. lIllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllillllllllllllllllH De Sowjet-Unie heeft vrijdag haar 95ste veto in de veilig heidsraad der Verenigde Naties uitgesproken. Hiermee werd een Britse resolutie waarin erken ning van Ivoeweits onafhanke lijkheid werd verzocht, verwor pen. Tn dc Britse resolutie werd alle betrokkenen verzocht te streven naar de vrede cn vei ligheid in het gebied. Het Russische veto was de enige stein tegen het Britse voorstel. Zeven lan den waren voor, terwijl Ceylon, Equa- dor en de Verenigde Arabische Re publiek zich van stemming onthiel den. De raad verwierp vervolgens een voorstel van de V.A.R., dat de ..on middellijke terugtrekking" der Brit se troepen uit Koeweit beoogde. Slechts de V.A.R., de Sowjet-tJnie en feylon waren voor. den uit Noord-Katanga ontvangen. De voedselvoorziening door de Ver enigde Naties aan Zuid-Kasai was en kele weken geleden beëindigd, nadat „koning" Albert Kalonji V.N.-mili- taïren de toegang tot zijn grondge bied had geweigerd. De V.N. riepen daarop hun burger-ambtenaren uit Zuid-Kasai terug. Vrachtwagens met voedsel van de V.N. werden bjj de grens door iva- loiiji's soldaten aangehouden. De soldaten zeiden dat zjj het voedsel zouden overnemen. Maar de V.N.-soldaten wei gerden dit, omdat zij er niet zeker van waren dat liet te juis ter bestemming zou aankomen. En zo kwam dan een einde aan de voedselvoorziening van Zuid-Ka sai. T opconferentie Het lijkt er nog steedsniet op of het parlement ook werkelijk op 15 juli zal bijeenkomen, de datum die per dekreet door president Kasavoe- boe is vastgesteld. De V.N.-vertegenwoordiger Sture Linner zond gisteren zijn politieke medewerker Mahroed Khiari, Tune sië', naar Elizabethstad om uit te vinden wat president Tsjombe nu precies wil. Linner zelf nam contact op met de centrale regering in Leopoldstad om te weten te komen of zij evenals Tsjombe. een topconferentie wenst voordat het parlement in zitting bij eenkomt. H.K.H. Prinses Beatrix is aan de rijksuniversiteit van Leiden geslaagd voor loet doctoraal examen rechten vrije studierichting. De prinses is thans doctoranda in de rechtsge leerdheid. Foto: een gelukkige ko ningin en een stralende prinses Bea trix op weg naar het clubgebouw van de Leidse vrouivelijke sUidenten- vereniging. Geen romance van prinses Beatrix Tijdens een gesprek na afloop s van. de persconferentie, die H de rector magnificus van de jjjjj Leidse universiteit heeft be- iL legd ter gelegenheid van het doctoraalexamen van prinses Beatrix, heeft de particulier- secretaresse van de prinses M jji desgevraagd categorisch alle i§ geruchten over een romance tegengesproken. „Vooral de ij H Franse kranten hebben zich hieraan schuldig gemaakt", al- dus mejuffrouw Wijnen. „Men heeft in het buitenland s geen begrip voor de normale s vrije wijze waarop in de Neder- f: landse studentenwereld jonge |f mensen met elkaar omgaan, s bijvoorbeeld tijdens een lus- trumviering. Alle geruchten zijn onjuist. Die geruchten zul- Is len er overigens wel blijven op- duiken. Denkt U maar eens M aan Prinses Margaret. Maar,ik f| kan U verzekeren dat er niets van waar is". =1 Illllllllllllllllllllllllllllll^ JUDICIUM: „MET GENOEGEN" P.Z.C.-zaterdagnummer ALS DERDE toeristische troef van Zeeland spelen wij in dit zaterdagnummer liet Belfort in Sluis uit. Op pagina tien. Verder in dit 18 pagina's lel lende P.Z.C.-zaterdagnummer: Stemmen uit de kerken (pag. 3); Radio en t.v. plus films in Zeeland (pag. 9); Zeelands toeristische troeven en feuille ton (pag. .10); letterkundige, kroniek en kunst (pag. 13); „Uw pagina, mevrouw! (pag. 14.) en de kinderkrant met klanken uit de ether op pagina 16. ifw „Charmante jonge vrouw met goed verstand" (Van een onzer verslaggevers). Wanneer de minister van justitie in de komende maanden voor de vervul ling van functies op zijn departe ment de lijsten van „uitblinkers" bij de examens in de rechtwetenschap raadpleegt, die hem geregeld door de universiteiten worden toegezonden, zal hij daarop" ook de naam van prin ses Beatrix tegenkomen. Zij is op deze lijst geplaatst omdat het judi cium over het door haar vrijdag af gelegde doctoraalexamen in de rechtswetenschappen luidde: ,,Met genoegen". I11 schoolcijfers uitge drukt, komt dit neer op een acht. Het is de tweede maal dat prinses Bea trix dit judicium hooTde uitspreken. Ook bij haar kandidaatsexamen rech ten luidde het „met genoegen". Met dit doctoraalexamen is prinses Beatrix' "Leidse periode afgelopen. Het examen geeft haar de bevoegd heid te promoveren, maar noch de rector magnificus van de Leidse uni versiteit, professor Rijpperda Wierds- ma, noch mejuffrouw Wijnen, parti culier secretaresse van de prinses, dacht, dat het hier ooit van zal ko men. Professor Rijpperda Wierdsma noemde de prinses, die hij had les gegeven in het staatsrecht: „een bij zonder aardig, charmant jong meis je ik moet nu langzamerhand zeg gen jonge vrouw open en met ge voel voor humor. Zij was ons allen zeer sympathiek. En bovendien is zij begaafd met een zeer goed verstand. Ik wou, dat onze studenten zo wa- ren Zij viel altijd op dooi' haar snelle reacties. Zij bleef weinig wég op college en wanneer zij eens niet was geweest, haalde zij de colleges steeds in". Nu is zij doctoranda, al zegt de wet sinds kort dat zowel man als vrouw doctorandus is. Met het doctoraal examen heeft prin ses Beatrix haar academische studie afgesloten, eigenlijk anders en veel officiëler, dan zij oorspronkelijk van plan was. Aanvankelijk zou de prin ses namelijk net als haar moedei', in Leiden enkele vakken bestuderen en daarin tentamens afleggen. Haar studieduur was toen nog onzeker. Na enkele jaren studie nu drie jaar geleden heeft zij gezegd: „ik zou toch liever de reguliere examens wil len afleggen". Om dit te kunnen doen in de vrije studierichting rechten moest zij echter eerst het normale kandidaatsexamen doen. Bang voor het Romeinse recht Prinses Beatrix zag erg op tegen Romeins recht. In privatissima speciale colleges heeft (le hoog leraar in dit vak, mr. Feenstra, haar echter de stol' zodanig weten bij te brengen, dat zij er plezier in kreeg. Het examen viel dan ook erg mee. Bij professor Fischer, die haar on derwees in het oud-vaderlands recht werd o.m. het testament van Willem de Zwijger behandeld. In vlot tempo heeft prinses Beatrix toen de kandi daatsstudie tot een goed einde ge bracht. IN PLAATS VAN OP 1 OKTOBER Advies over verlangens van personeelsraad De directie van de Nederlandse Spoorwegen en de personeelraad zijn gistermiddag overeengekomen, geza menlijk bij de bevoegde autoriteiten een voorstel te doen tot invoering van de verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden met ingang van 28 mei jongstleden, inplaats van niet ingang van de wintel-dienstregeling op 1 oktober aanstaande. Voordat directie en personeelraad bij eenkwamen, heeft de personeelraad een afzonderlijke vergadering gehou den, waarin de standpunten van de drie erkende vakbonden uitvoerig zijn besproken. Men acht de vervroegde invoering van de vijfdaagse werk week mede belangrijk, omdat daar door ook de extra uitkeringen voor onregelmatige dienst en overwerk veelvuldiger zullen worden. Ten aanzien van de in te voeren ver betering als zodanig is aan de pari taire commissie reglement dienst- voorwaarden verzoent, op korte ter mijn omtrent een aantal verlangens van de personeelraad nader advies uit te brengen. Marokko steunt Abbas De premier van de Algerijnse opstan delingenregering, Ferliat Abbas, heeft zich In de hoofdstad van Marokko, Rabat, verzekerd van Marokko's onvoorwaardelijke steun bij de doel einden die hij nastreeft. TAXATIE LANDBOUWGRONDEN VVv\AA^VV^AA^A<VS^A^VVWV In Kanaalzone te lage grondprijzen De Zeeuwse landbouw is, zoals bekend, de laatste maanden ernstig ontstemd over het beleid van dc zgn. Commissie van Noo ten, die de taxaties verricht van een groot aantal landbouwgron den, welke aan hun oorspronke lijke bestemming worden ont trokken. In het bijzonder is hier in het geding de vaststelling van de grondprijzen. Volgens de boe ren, landbouworganisaties en de gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap worden de prijzen in het algemeen veel te laag geschat. Een sprekend voorbeeld daarvan wordt de aankoop van gronden in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone ge noemd. Op advies van de orga nisaties weigerden alle landbou wers hun grond te verkopen voor de door de Commissie van Nooten getaxeerde prijs. Resul taat: onteigeningsprocedures voor de rechtbank, waarbij de boeren met een veel hogere prijs uit de bus kwamen, dan door de Commissie van Nooten was vastgesteld. Verhoging van de bedragen met vele tienduïzen- den guldens is geen uitzonde ring! De georganiseerde landbouw heeft geen vertrouwen meer in de Com missie van Nooten. Zeker niet na de „ommezwaai" van de commissie, die, zoals thans uit het taxatiebod van de commissie blijkt, bij de prijs bepaling rekening houdt met de rech terlijke uitspraak. In dit verband is in de landbouw al het woord „koe handel" gevallen...... De centrale commissie voor de ont eigeningsvergoedingen te Rotterdam, de zogenaamde Commissie van Noo ten, is indertijd in het leven geroe pen om vergoedingen vast te stellen bij vorderingen ten behoeve van de wederopbouw in Nederland. Enkele jaren geleden heeft de commissie zicli meer op de onteigening toege legd, waardoor zij tevens een meer particulier karakter heeft gekregen. Ter verkrijging van de grond in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone voor verbreding van het kanaal Terneu zenGent heeft het rijk de Com missie van Nooten als taxateur be noemd. Zeer tot ontstemming van de betrokken eigenaren. De commis sie heeft zodanige prijzen vastge steld, dat geen enkele landbouwer er mee akkoord is gegaan. Tienduizenden Op advies van de organisaties en 1 het Landbouwschap heeft men het laten aankomen op onteigening. In een aantal gevallen is al uitspraak gedaan en zonder uitzondering zijn de betrokenen landbouwers er tienduizenden guldens beter op geworden. De voorbeelden spreken voor zichzelf. Er is een geval van een bedrijf van 17 ha. De Commissie van Nooten taxeerde f 106.315,De rechtbank te Middelburg stelde de totale prijs vast op niet minder dan f 167.678, een verschil liefst van meer dan zes tigduizend gulden. Een tweede geval: betreft 15 ha grond met bedrijfsgebouwen, taxatie Commissie van Nooten 177.956, uitspraak rechtbank 218.924, Verschil ruim f 40.000 voor de be trokken landbouwer. Tenslotte een 'erde geval: betreft gebouwen en 8% .a grond. Taxatie Commissie van Nooten 103.409 Ruim 50.000.— té weinig oordeelde de rechtbank, die Zie slot pag. 2 kot. 2 ftufttliin De Zeeland-week, die vorige maand in Antwerpen is gehou den, heeft hier en daar ge mengde reacties opgeroepen. Van Zeeuwse zijde was men over het al gemeen niet ontevreden en met name van de kant der organisatoren is ge wezen op een aantal positieve ele menten in deze week. Bij de sluiting kon men van geestdrift spreken en zelfs werd voortvarend uitgeroepen: „En nu naar Gent". Daarnaast ech ter hebben wij van Zeeuwse bezoe kers aan de expositie nogal sombere geluiden gehoord, waarbij scherpe kritiek niet ontbrak. Belangrijk wa ren ook de meningen van de Belgen: Antwerpse stadsbestuurders vooral hebben niet nagelaten in hoffelijke bewoordingen deze manifestatie te prijzen en aldus toonden zij zich cor recte gastheren. Alleen de directeur van de Antwerpse Kamer van Koop handel heeft tegenover journalisten enkele kritische opmerkingen ge maakt. In dit koor van niet altijd harmo nieus samenklinkende stemmen heeft zich thans het tijdschrift voor recla me Ariadne" gemengd met een uiterst kritische beschouwing over de Zeeland-week. „Het had allemaal an ders en beter ge- kund", zegt net blad, „we moeten onder ogen dur ven zien dat, bij alle getoonde goed willendheid, de Zeeland-week een dor re, kleurloze aangelegenheid is ge worden". En voorts: „Zulk een fan tasieloze uitstalling van produkten kon de verwende burgers der Sinjo renstad onmogelijk boeien". Elders in ons blad (pagina 4) hebben wil de kritiek van „Ariadne" in haar geheel afgedrukt. Men zal moeten toegeven: een overgroot deel van de opmer kingen is niet te weerleggen. En terecht ook zegt het blad, dat men nu niet moet aankomen met het verhaal dat het nooit de bedoeling is geweest om in Antwerpen een ambi tieuze show op touw te zetten en dat men niet meer wilde dan alleen het visitekaartje van de provincie afge ven. „Dat is een foutieve redenering. Of nu Zeeland komt en straks Gel derland of Groningen, voor de Bel gen zij het 'Ollanders. En het is dus de Nederlandse goodwill, die in het geding is", aldus het blad. Wij geloven, dat met deze laatste opmerking de kern van de zaak is geraakt. Bij de organisatie van deze Zeeland-week heeft men niet in Ne derlandse verhoudingen, maar in eigen afmetingen gedacht en men is er stilzwijgend van uitgegaan, dat deze maten zonder meer in Antwer pen pasten. Maar dat toch is gééns- zins het geval: er is hier sprake van een metropool, waar men heus wel wat gewoon is op het stuk van ten toonstellingen en culturele manifes taties. Wil men dus indruk maken, dan zal men het niveau van de stad. waar men op bezoek is, tenminste moeten evenaren, zo mogelijk moeten overtreffen. Dat bijvoorbeeld is in het verleden gebeurd met de „Zie Zeeland"-expositie in Gent. Zeeland is toen met hulp van vele deskundi gen, ook van buiten de provincie, op zijn tenen gaan staan, is zelfs bij wij ze van spreken op een stoel geklom men om even groot te zijn als de universiteitsstad en cultuurcentrum Gent. Zeeland representeerde daar Nederland op hoog niveau! Maar in Antwerpen men moet het „Ariad ne" toegeven is men onder de maat gebleven, zowel wat tentoon stelling als wat manifestaties aan gaat. Men zou zelfs de vraag kunnen stellen of men zelfs niet onder de eigen Zeeuwse maat is gebleven En daarom geloven wij na Antwer pen, dat de kreet „En nu naar Gent" niet lichtvaardig mag worden aan geheven. Eerst zal moeten worden onderzocht of Zeeland een vlagver toon op internationaal niveau aan kan Een reportage van een onzer re dacteuren in de P.Z.C. van gis teren over commercie en toeris me in Middelburg stelde nog weer eens vast: een groot deel van de dagtoeristen komt niet voor beziens waardigheden, maar wil plezierig uit zijn. En voorts: de middenstand weet van deze omstandigheid te profiteren, maar sommige zakenmen sen bedienen zich daarbij van twij felachtige wervingsmethoden. Naar aanleiding van het bewuste stuk ontvingen wij van bevriende zij de een merkwaardig kaartje met een Engelse tekst, dat een Middelburgse souvenirzaak aan passerende toeris ten doet uitdelen. Het is een „Waar schuwing" zoals het omlijnde op schrift meedeelt. En er wordt dan verder verteld, dat buschauffeurs en gidsen van bepaalde zaken in deze stad geld ontvangen om hun passa giers daar te doen winkelen. „Dat moet U zélf betalen", aldus het kaartje, „maar déze (bedoeld is: on ze) souvenirwinkel geeft géén geld aan wie dan ook. Daarom zijn onze prijzen lager!" Loopt de toerist al le zende een honderd meter of zo ver der, dan krijgt hij een bon (tekst in drie talen) uitgereikt voor een gratis kopje koffie of thee: het is een an dere souvenirzaak, die aldus klanten probeert te trekken. Zover is het dus nu gekomen! De slag tussen de souvenirszaken wordt op de rug van de toerist uitgevoch ten. De kaartjes en de koffiebonnen vormen daardoor op zichzelf al héél fraaie souvenirs van het gasL- vrije Zeeland, zodat de toerist geen klompen meer hoeft te kopen. Daar mee sloegen de Zeeuwen elkaar vroe ger mee op het hoofd, maar tegen woordig doen ze het met drukwerken. Leuk voor de vreemdeling om thuis te laten zien Het is wel bar. r

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1