f KLANKBORD Maximum toto-prijs mag 50.000 gulden netto groot zijn Gevangenisstraf voor majoor-radiospreker Morgen wijzigingen in spoorboekje Aanval op Koeweit nog steeds verwacht IslÉilll |g| v DONDERDAG 6 JULI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S MINISTER BEERMAN VERRAST DE KAMER Wellicht dubbeltje toegestaan voor administratiekosten (Van onze parlementaire redacteur). De minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, heeft woensdag bij de voortgezette behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de lo- terijwet de Tweede Kamer verrast met een nota, waarbij wordt bepaald, dat de maximum-totoprijs van 50.000 gulden als netto prijs wordt be schouwd. Dit betekent, dat de prijzen zo hoog mggen worden gesteld, dat er na aftrek van de belasting nog 50.000 gulden voor de winnaar over blijft. Verder zegde de minister toe, dat hij „zeer welwillend" zal staan tegenover een verzoek van de orga- nistaties om de spelers in de toto een dubbeltje te laten betalen voor admi nistratiekosten. Een desbetreffend amendement van de P.v.d.A. en K.V. P. werd hierop ingetrokken. Hoewel verscheidene Kamerleden on danks deze toezeggingen niet geheel waren tevreden gesteld, smaakte de bewindsman toch het genoegen, dat zijn wetsontwerp met grote meerder heid werd aangenomen. Alleen de an tirevolutionairen, de staatkundig-ge reformeerden en de communisten stemden tegen. In tegenstelling met vorig jaar toen de fractie van de Partij van de Arbeid stemde tegen het toenmalige ontwerp, dat later door de Eerste Kamer werd verwor pen, verklaarden de socialisten zich thans voor. Hetzelfde deed ook mr. Geertsema (v.v.d.), die vorig jaar de enige van zijn fractie in de Tweede Kamer was. die tegenstemde. In zijn stemverkla ring zei de heer Geertsema zijn be zwaren tegen het ontwerp te hand haven, met name tegen het ontbreken van twee toto's en tegen de maxi mumprijs van 50.000 gulden. Hij stemde thans voor, omdat het huidi ge ontwerp van tijdelijke aard is en daardoor de mogelijkheid openlaat in 1964 opnieuw over deze kwestie te spreken. Geert daling In zijn verdediging van het wetsont werp ontkende minister Beerman aan de hand van een groot aantal cijfers, dat op het ogenblik kan worden ge sproken van een aanmerkelijke da ling van de belangstelling voor de toto. De sombere geluiden, die hij dinsdag van verschillende zijde in dè Kamer had gehoord, konden volgens de minister geen grond vinden in het vasthouden aan het maximum van 50.000 gulden. Con amore bad de minister thans de bepaling, dat dc prijzen in goe deren moeten worden uitgekeerd, weggenomen. Na allerlei goede dingen over de Nederlandse toto te hébben gezegd, kwam de minis ter tot de conclusie, dat het niet goed zou zijn nu in de wet de mo- gelijheid te openen, dat de minis ter zelf een hogere maximumprijs zou kunnen vaststellen voor het geval zou blijken, dat de inzetten onder invloed van de lage prijzen zouden dalen. Het was de heer Berkhouwer (v.v.d.) geweest, die voor deze mogelijkheid een pleidooi had gevoerd. Enthousiaste minister Bij de replieken wees de heer Berk houwer de heer Bruins Slot (a.r.) op de offergezindheid, die bij de voor standers van een hogere maximum prijs bestaat om met een prijs van 50.000 gulden genoegen te nemen. Dc heer Vrolijk (p.v.d.a.) bleef bij zijn standpunt, dat er op grond van de cijfers reden is voor ongerustheid over de toto. Hij was niet verheugd, want er komt geen toto, zoals door ons wordt gewenst, aldus de heer Vrolijk, die van de andere kant het gelukkig vond, dat de stemming van de minister op verschillende punten ten gunste was gekeerd De K.V.P.-er De Vreeze was zo over de minister tevreden, dat hij het niet voor onmogelijk hield, dat de minis ter nog eens enthousiast zal worden als er over de toto wordt gesproken. Minister Beerman vond het namelijk niet prettig, dat hij ieder jaar bij de behandeling van zijn begroting over de toto wordt aangesproken. Nu deze wet van kracht is tot 1964 riep de bewindsman de Kamer toe een „toto-bestand" in te voeren. Hier na volgde de stemming bij zitten en opstaan. De heer Biesheuvel van de A.R., die vorig jaar vóór de toto had gestemd, was woensdag verhinderd de Kamervergadering bij te wonen. Hij zou zeker ook thans hebben voor gestemd. De heer Bruins Slot had dinsdag al verklaard, dat de grootste mogelijke meerderheid van de A.R.- fractie tegen was. Bij de stemming van woensdag was het de hele frac tie, omdat de heer' Biesheuvel verhin derd was. Dinsdagavond heeft het Nederlands Iconpilclijlc paar met de J beide jongste prinsessen in Utrecht de galavoorstelling bij- gewoond van het lustrumspel Frangois Villon" van de Utrechtse studenten, dat onder bijzonder slechte weersom standigheden op het Domplein werd opgevoerd. In het spel speelt prinses Irene de rol van madame d'Orleans. Op de toto v.l.n.r.: prinses Marijke, de praeses van de lustrum- commissie, de heer O. P. D. Croiset van Uchélen, H.M, de Koningin. Z.K.II. Prins Bernhard en prinses Margriet. „STELLETJE WILDE JONGENS BIJ T.V." Valse declaratie voor „representatiekosten" Hagenaar steekt vriend neer De Haagse stukadoor A. van de K., die gisteren 23 jaar is geworden, heeft dinsdagnacht zijn 21-jarige v riend A. M., eveneens uit Den Haag, neergestoken. Het slachtoffer is in ernstige toestand in het ziekenhuis opgenomen. Van de K., clie onder invloed van sterke drank verkeerde, hoorde 's avonds bij zijn thuiskomst van zijn echtgenote dal zijn vriend M. roddel- praatjes over hem rondstrooide. Prompt ging hij op zoek naar M., die hy even later in de binnenstad trof. Zonder bedenking trok Van de K. een mes het wapen is nog niet gevon den maar vermoedelijk is het een sti letto mes geweest en stak hierme de M. in "de buik. Meteen daarna vluchtte hij. Omstanders hekenden hem echter. De politie was een tien tal minuten na het gebeurde al bij Van de K. thuis. De man zelf kwam pas later in zijn woning, waar hij door dc politie werd gearresteerd. LICHT EN DONKER. „En wat wil meneer eten?", vroeg de kelner in het restaurant aan de klant. Gaf deze ten antwoord: „Ik zou graag eerst een biertje willen heb ben en dan wacht ik op een dame". „Licht of donker?", wilde de kelner weten. Meende dc gast: „Ik zou denken, dat jou dat geen steek aangaat! „U gebruikte lunches met artiesten, U schreef scenario's voor radio- en televisieuitzendingen en voerde zelf de regie, li schreef zelfs balletten voor de legervoorlichtingsdienst. Was dat nu allemaal wel nodig?", zo vroeg de president van de krijgsraad te velde-vvest in Den Haag aan ma joor W. J. van der P. De majoor, die hoofd is van een afdeling van de le gervoorlichtingsdienst en als zodanig veel met radio en televisie te maken had, stond terecht op beschuldiging van liet indienen van onjuiste decla raties tot een bedrag van 246.25. „Ja, antwoordde de majoor, de aard van zijn werk bracht dit met zich mee, en daar hij geen mogelijkheid zag representatiekosten op de gebrui kelijke wijze te declareren, had hij ze bij andere onkosten „ingecalcu leerd". De president bleef zich echter afvra gen, of het wel de bedoeling was dat de majoor, in plaats van slechts zui ver ambtelijk informaties aan de om roepverenigingen te verstrekken, zelf een soort omroep organiseerde. „Greep U niet te hoog?" zo vroeg hij. De majoor voerde aan dat alles in het belang van het leger geschiedde, en dat men hem voor de resultaten steeds had geprezen, hetgeen weer een aanmoediging voor hem had bete kend. De getuigen a decharge, kolonel Bakker en mr. G. P. Kiès zeiden bei den, de majoor te hebben willen .remmen". De eerste, arts van be daagde, omdat de majoor door de ..chaotische situatie" bij de betrok ken afdelingen, overwerkt raakte. Beiden hadden de werkzaamheden ran de majoor meer in de „ambte lijke sfeer" willen brengen, doch dit lukte hun niet. Wel liad mr. Kiès er voor gezorgd, dat de majoor assisten tie kreeg, maar, zo zei hij, die greep dit alleen aan om nog meer werk op zijn schouders te nemen. der P. erop toe zien wat wel en wat niet kon. Daarover moesten bespre kingen worden gevoerd, en hij vond het vanzelfsprekend, dat de majoor dan als gastheer optrad en consump ties aanbood. Dc auditeur militair vond bet echter maar een onprettige zaak: een hoofd officier die valse declaraties indient. Hij achtte valsheid in geschrifte be wezen. De getuigenverklaringen vond hij niet ontlastend. Hij eiste één maand gevangenisstraf en ontslag uit de militaire dienst. Raadsvrouwe van beklaagde, mevr. R. E. Andringa, schetste de actieve figuur van de majoor, die, vol ideeën, misschien wel buiten zijn boekje was gegaan, maar die daartoe door zijn bijzondere functie min of meer was gedwongen. Zij vroeg de raad, reke ning houdend met de verzachtende omstandigheden, een mild vonnis te vellen. De uitspraak volgt 12 juli. Wilde jongens Als. getuige verscheen ook de heer J. van der Kolk, chef programmaleiding van de Nederlandse Televisie Stich ting. Deze verklaarde dat degenen die bij de t.v. werken, een „stelletje wilde jongens" zijn, die allereerst hun programma zo mooi mogelijk willen maken. Waar het nu opnamen van hel leger betrof, moest majoor Van Friese subsidie voor Troelstra-monument Na een urenlang debat hebben de Friese provinciale staten met 25 te gen 23 stemmen besloten f 10.000 subsidie te verlenen in de kosten van een monument voor mr. P. J. Troel stra, dat in Leeuwarden zal worden geplaatst. De kosten voor dit door Hildo Krop te vervaardigen monument worden geraamd op 50.000. Het comité, dat hiervoor ijvert, verwacht uit vrijwil lige bijdragen een bedrag van 40.000 bijeen te krijgen, waardoor 30.000 ongedekt zou blijven. Koopman onder invloed steekt Heerlense jongen De Gl-jarige koopman H. B. uit Heerlen liccft dinsdagavond de 16- jarige jongen J. B. uit dezelfde plaats met een mes in dc borst ge stoken. De jongen, die ïn een van zijn longen geraakt werd moest in liet St. Josepliziekenhuis te Heerlen wor den opgenomen. Dc jongen liep omstreeks half 10 op een pad achter zijn huis met zijn va der en een vriend te wandelen, toen zij de oudere man tegenkwamen, die kennelijk onder invloed van alcohol •was. Iemand zou hem toegeroepen hebben: „als je er niet tegen kunt moet je niet drinken", waarop B. de jongen met een mes gestoken zou hebben. De toestand van de jongen is mo menteel naar omstandigheden goed. De koopman, die door de politie is ingesloten, werd voor de officier van justitie worden geleid. |IIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIH Man beet beer De 48-jarige schaapherder An- tonio Ferrante uit Avezzano in Italië was zijn kudde aan het weiden, toen uit de Abruz- zi-bergen een grote beer te il voorschijn kwam. Ie Ferrante opende het vuur op H het dier, dat slechts licht werd gewond, en woedend op de her- der afkwam. Een worsteling was het gevolg. Ferrante won, doordat hij kans zag de beer op zijn gevoeligste plaats, de §1 neus, te bijten. Het dier maak- te rechtsomkeer. De herder §1 ligt in een ziekenhuis bij te komen. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Belasting loterijprijzen geen 20, maar 15 procent (Van onze parlementaire redacteur) De belasting op prijzen uit loterijen, o.m. de staatsloterij, wordt geen 20 maar 15 procent, terwijl er geen om zetbelasting zal worden geheven over de inleggelden. Het was de staats secretaris van financiën, dr. H. W. van den Berge, die woensdag deze concessie deed aan de Tweede Kamer bij de beliandeling van het wetsont werp op de loterijbelasting. Gedetineerde zenuwarts tekent beroep aan Dr. mr. F. H., zenuwarts-psychiater in Den Haag, heeft door zijn advo caat, mr. M. Moszkowic te Maas tricht, bij liet Bossche hof hoger be roep laten aantekenen tegen het be vel tot gevangenhouding, begin van deze week door de Maastrichtse rechtbank tegen dr. F. afgegeven. Dr. F. is in het huis van bewaring ingesloten als verdacht van meineed in een echtscheidingsprocedure. Dit hoger beroep zal voor het Bossche hof op dinsdag 11 juli worden behan deld. Diefstal narcotica uit apotheek berecht De Amsterdamse rechtbank heeft gisterochtend tegen de 22-jarige fo tograaf G. L. geen vonnis uilgespro ken omdat deze inmiddels in een ge sloten inrichting is opgenomen. Di 26-jarige etaleur A. J. J. N. werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar met aftrek. Beiden was de diefstal ten laste ge legd van een grote hoeveelheid ver dovende middelen ter waarde van circa f 1500,die in de nacht van 7 op 8 januari j.l. uit een apotheek aan de Van Baerlestraat te Amsterdam waren geroofd. Tegen beide verdach ten was een gevangenisstraf van 2 jaar met aftrek geëist. De fotograaf had bij de behandeling van de zaak verklaard in het gebruik van verdovende middelen de zin van het leven te vinden. De etaleur zei toen tot zijn daad te zijn gekomen omdat hij de uitwerking van morfine wilde vergelijken met die van mari huana. TER VOORKOMING VAN VERTRAGINGEN Aantal treinen opgeheven Met ingang van morgen zal weer een aantal wijzigingen in de dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen worden aangebracht. Deze wijzigingen betreffen eensdeels het opheffen van een aantal trei nen op zwaar belaste baanvakken, teneinde vertragingen van de overblijvende treinen te vermin- VANDAAG BRITSE TROEPEN PARAAT Voorlopig alleen strijd tegen zandstormen IRAK EN KOEWEIT Britse functionarissen hebben woensdag verklaard dat de op bouw van Britse troepen ter verdediging van het sjeikdom Koeweit donderdag zou zijn vol tooid. Te zelfder tijd verklaarde de Britse bevelhebber, brigade generaal Derrek Hosford: „Ik zie niets dat me kan doen gelo ven dat Kassein (de premier van Irak) niet van plan is aan te vallen. Uit de rapporten valt op te maken dat de Iraakse mili taire opbouw voortduurt". Engeland heeft duizenden elite-man schappen en een oorlogsvloot, geleid door het vliegdekschip Victorious, tijdens de laatste dagen naar Koe weit gestuurd, nadat Kassem had verkondigd dat Irak het sjeikdom Koeweit dat pas onafhankelijk is en Brits protectoraat is geweest, voor zich opeiste. Engeland haalt bijna 40 procent van zijn olie uit Koeweit. IJsverkopers Tot dusverre heeft de Britse strijd macht ecliter alleen strijd moeten leveren tegen zandstormen en te gen ysverkopers die van de Brit ten de dubbele prijs vragen. De pers en radio in de Iraakse hoofd stad Bagdad hebben bij herhaling ontkend dat Irak voornemens is naar Koeweit op te marcheren ot zelfs maar bezig is zijn troepen aan de grens te versterken. Sjamiya woestijn j§|. i j^^Burgon .P?' deren, anderzijds wordt op enkele andere baanvakken op een aantal stations niet meer gestopt, ten einde meer speling te krijgen, waardoor eveneens de kans op vertraging bij aankomst aanmer kelijk wordt beperkt. Tussen Amsterdam C.S. en Haarlem vervalt een aantal treinen in en uit de richting Bloemendaal en Zandvoort. Op het traject Hilver sum-Baarn-Utreeht v.v. zal een aantal treinen eerst in Baarn zijn loop beginnen. Omgekeerd zal een aantal treinen uit Utrecht Baarn als eindstation hebben. Op het traject Amersfoort-Zwolle v.v. zal een aantal treinen niet meer in Hulshorst of Putten stoppen. Op de lijn van Amsterdam C.S. naar Alkmaar zullen in Koog-Zaandijk, Heilo en Koog-Bloemwijk enige stoppen vervallen in beide richtin gen. In Zaandam zal één trein niet meer stoppen in de richting Amsterdam. Op de Betuwe-lijn vervallen tussen Geldermalsen en Dordrecht een aantal stoppen in Arkel en Beesd. Op de stations zullen de bijzonder heden in de wijzigingen worden aangegeven. Koninklijke gelukwensen voor jarige dr. Drees Gisteren heeft minister van staat dr. W. Drees zyn 75ste verjaardag be reikt. In de ochtenduren was de lieer Drees tliuis, waar hij verscheidene belangstellenden ontving, onder wie minister-president De Quay, die na mens de regering gelukwensen kwam aanbieden. Voor functionarissen uit de Partij van de Arbeid en aanverwante orga nisaties hield dr. Drees 's middags in het huis „De Drie Stoepen", het voor malige Volksgebouw aan de Prinse gracht in Den Haag een ontvangst, hem aangeboden door het partijbe stuur. Op verzoek van de'jarige werd hem geen persoonlijk geschenk aan geboden, doch is men in de gelegen heid gesteld een gift te reserveren voor riet in oprichting zijnde „Koos Vorrinkhuis". een natuurvrienden huis van het Nederlands instituut voor ontwikkeling en natuurstudie. In de loop van de ochtend verschenen nog de ministers Klomoé. Cals. Zijl- stra en oud-minister Helders, thans staatsraad, die gelukwensen kwamen aanbieden namens alle collega's uit het kabinet-Drees van 1958. De jari ge minister van staat ontving heel veel schriftelijke gelukwensen, waar onder telegrammen van koningin en prins en prinses Wilhelmina, bene vens van dr. Kortenkorst namens de Tweede Kamer. Een overstelpend aantal bloemstukken werd te zijnen huize bezorgd. Het Wereldgebeuren Donderslag op een eiland Woensdagmorgen vroeg in Al giers, de hoofdstad van Alge rije: Franse soldaten bonsden op de deuren en ramen van de win kels en cafés in de mohammedaanse wijken. Geen antwoord. De luiken bleven potdicht en de deur kwam zelfs niet op een kiertje Andere groepen soldaten waren rigoureuzer. Zij trapten de deuren in en stormden de huizen binnen. Daar zat dan de Algerijnse familie bijeen zonder zich iets van het lawaai van de Fransen aan te trekken. Ook de stem van een landgenoot, een Algerijn in Franse krijgsdienst, die door een luidspre kerinstallatie de winkeliers opriep hun deuren te openen en de vrouwen probeerde te bewegen hun kinderen naar school te sturen en zelf bood schappen te gaan doen, vermocht niets te veranderen aan de apathi sche sfeer van het ontwakende Al giers. In de andere Algerijnse steden was het al niet veel beter. Geen en kele buschauffeur meldde zich aan de remise. Algerije staakte. Een merkwaardige staking, want de lei ders van deze maatregel waren niet in een Algerijnse stad, maar zetel den in Egypte. De leider van de „vrije Algerijnse regering" Ferhat Abbas, had gesproken en het gehele Alge rijnse raderwerk lag stil. Maar niet alleen dat. Nauwelijks waren de Franse soldaten uit een straat ver dwenen, of plotseling doken er groen witte vlaggetjes op. de symbolen van een vrij Algerije. Later op de dag kwam het tot botsingen tussen Fransen en Algerijnen. Voor de zo veelste maal vloeide er bloed en steeg het aantal slachtoffers van de ..Alge rijnse kwestie" weer met een flink getal. Het is een eentonige reeks van stakingen, provocaties en confe reren geworden, maar het lijkt wel alsof de oplossing van de Alge rijnse kwestie, ondanks het vertrou wensvotum voor De Gaulle, ondanks overleg in Evian en ondanks allerlei goede diensten van derden, nog even ver weg is als een jaar geleden. En dat was toen al heel ver. Te meer daar er nu weer een nieuw strijdpunt is bijgekomen, dat indirect tot deze staking voerde. Toen het overleg in Evian niet tot enig resultaat leidde (men krijgt de indruk dat de Franse regering wei wat al te gauw de conferentie heeft beëindigd) heeft generaal De Gaulle gedreigd Algerije te zullen verdelen. De Algerijnen weten maar al te goed wat De Gaulle daarmee wil zeggen. Niet dat hij het land in b.v. vier of negen stukken wil verdelen, maar hij zal de Sahara scheiden van het overi ge Algerije. En dit was nu juist één van de punten, waarop Evian mis lukte. Tot voor kort zou niemand zich voor een stuk woestijn interes seren. maar de Sahara is rijk aan olie. Achttien miljoen ton. ongeveer de helft van de voor het Franse moe derland benodigde olie. kan dit jaar uit de woestijn worden verkregen. Men schat dat er nog 800 miljoen ton reserve in de grond zit. Dat is de Al gerijnen wel een staking waard. Zo n intensieve staking zelfs, dat in de Parijse gevangenissen de Algerijnen gisteren de gehele dag voedsel wei gerden uit solidariteit met hun land genoten. De Franse minister van voorlich ting, Terrenoire, had de on dankbare taak een uitleg te geven aan de staking. Volgens hem had De Gaulle nooit over herverde ling gesproken in de zin, zoals de Al gerijnen dat meenden. Premier Debré had zelfs het woord „hergroepering" genoemd. „Als een laatste toevlucht", zo zei Terrenoire. Maar geen enkele Algerijn gelooft dat er enig verschil is tussen „verdeling" en „hergroe pering". In de toch al zo gespannen sfeer, gezien ook het temperament van de Noord-Afrikaan en de dage lijkse beloften van Ferhat Abbas en de zijnen, heeft dit woord van Debré, in navolging van zijn president, weer net een verkeerde uitwerking gehad. Er is maar heel weinig voor nodig om de gemoederen verhit te doen ge raken. Wel is de staking van gisteren er een overtuigend bewijs voor dat Abbas meer zeggenschap heeft in Algerije dan De Gaulle. Het Arabische woord voor Alge rije betekend „eiland". Eeuwen geleden waren de Arabieren er van overtuigd dat hun land. omringd door zee en zand, een eiland in de wereld moest zijn. Lang geleden gin gen de Arabieren met kleine scheep jes de zee op en wee hem die in hun handen viel. Hij was niet veel beter af dan de karavaanreizigers die in de woestijn door de Algerijnen wer den ontdekt. Die kaperijen behoren tot het verleden, maar de zelfstandig- heidsdi-ang van rovers en woestijnka pers heeft zich voortgezet in een on- afhankelijkheidswil die Frankrijk tot dusver niet vermocht in te perken. De „dekolonisatie" houdt geen halt bij het Algerije-eiland. Sinds gisteren zit Ferhat Abbas weer wat steviger in het zadel. Frankrijk heeft een stap terug moeten doen. Of. zoals de Ara bieren het bloemrijker zeggen: „voor één donderslag gaat een ganse fa milie brullende leeuwen op 'de loop". 7 Jb .S3* MICHEL DEBRÉ .„wat betekent dat nou precies 7..-^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3