Nadere voorstellen hulp gedupeerden Zeeuwse Almanak LEGERTJE VAN 300 ZEEUWEN TELT STRANDBEZOEK BRESKENSE STUDENTE MET GROEP NAAR GRIEKENLAND J. DE JONG TE HANSWEERT 40 JAAR BIJ WATERSTAAT 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 6 JULI 1961 GEWESTELIJKE RAAD LANDBOUWSCHAP Vergadering over grondberging te Axel l)e gewestelijke raad voor Zee land van het Landbouwschap heeft zich in zijn jongste ver gadering zo uitvoerig mogelijk laten voorlichten over de toe stand iu de polder Schouwen, een klein gedeelte van Tholen en de Zak van Zuid-Beveland. Besloten werd nadere voorstel len aan het dagelijks bestuur van 't Landbouwschap te doen met betrekking tot eventuele schadevergoedingsregelingen. Met instemming werd kennis geno men van het besluit van de minister van landbouw en visserij, naar aan leiding van een verzoek van het Land bouwschap, om opname van de scha de te doen plaats hebben, zonder dat hieraan consequenties mogen worden verbonden. De raad bleek desondanks erkentelijk voor dit be sluit. daar op deze wijze een .juist beeld van de schade kan worden ver kregen, hetgeen voor de toekomst van groot belang kan zijn. Gezien het feit dat vele bedrijven met ernstige financiële moeilijkhe den te kampen hebben, heeft het be stuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij voorstellen bij de ge westelijke raad ingediend voor de in- stelling van een provinciaal hulp fonds, zulks naar aanleiding van de door de algemeen-voorzitter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze, gedane sug gesties, waarbij voor de dit jaar zo zwaar getroffen bedrijven aan een overbruggingsactie werden- gedacht. De raad besloot tot volledige mede werking, zodat op korte termijn over leg met de landbouworganisaties zal plaatshebben voor nadere uitwerking van de plannen. Met belangstelling werd ook kennis genomen van de resultaten, verkre gen door diverse onteigeningsproce dures en de medewerking van enkele gemeentebesturen. Naar de mening van de raad wordt echter ten aanzien van het onttrekken van landbouw gronden voor uitbreidingsplannen e.d. door een groot aantal gemeenten een onjuiste politiek gevoerd, ten nadele van de betrokken landbouwers. Besloten werd de activiteiten op dit terrein voort te zetten, tot een voor de landbouw bevredigende oplossing zal zijn bereikt. Daar de terreinen vallende ïn het nieuwe uitbreidingsplan van de gemeente Axel te zijner tyd ver moedelijk zullen worden bestemd voor opspuiting in het kader van de kanaalverbreding, werd beslo- Plattegrond van Renesse ter oriëntatie van toeristen In opdracht van de firma W. Giljam- se heeft de heer J. v. d. Nieuwenhof te Renesse ten behoeve van de vele vreemdelingen een fraaie platte-" grond gemaakt van Renesse. Deze vermeldt alle belangrijke gege vens van Renesse. De kaart, die dichtbij de benzinepomp te Renesse is geplaatst, bleek al spoedig in een gro te behoefte te voorzien, daar velen reeds de kaart ter oriëntatie raad pleegden. **\*V\***\*\*'VVVVVV\\V* Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 7 en 10. ten de in dit plan vallende eigena ren en pachters op korte termijn bijeen te roepen, ter bespreking van de consequenties, welke één en ander voor de landbouw met zich brengt. In de vacature C. J. v. d. Werff te Rilland-Bath is tot lid van de raad benoemd F. de Groene te Wilhelmina- dorp, met als zijn plaatsvervanger P. Scheele-Blok te Kapelle-Biezelinge. Tot plaatsvervangend lid werd be noemd J. Snoep te Noordgouwe in de vacature M. C. Visser te Burgli. In de vacature P. Vink -te Kuitaart is ter benoeming tot lid van de raad voorgedragen P. M. Kenter te Goes. Eerste voorstelling door Openluchtspelers verzet H In verband met de ongunstige H weersomstandigheden is de voorstelling van het blijspel ,.Dc vrouwen krijgen hun zin", dat de Openluchtspelers giste- H ren in het Middelburgse open- H luchttheater Toorenvliedt zou- den geven, verzet naar woens- dag 12 juli a.s. De voorstelling van vanavond Wj (donderdag) aanvang 20.30 p uur gaat bij goed weer wél M door. Wanneer ook deze af ge- last moet worden, zal dit weer p kenbaar gemaakt worden door middel van vier op de Lange p Jan geplaatste vlaggen. Deze P tweede opvoering gaat dan p H door op clondèrdag 13 juli. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiip Anjerfonds collecte De in Oostburg gehouden collecte ten bate van het Anjerfonds Zeeland, die werd verzorgd door leden van de plaatselijke vrouwenverenigingen, heeft 180.opgebracht. Slot van pag. I) Zeeuwse badplaatsen geen Schèvenin- gen of Zandvoort worden, waar de badgast nog geen 3 tot 4 vierkante, meter strand tot zijn beschikking heeftTerwijl bij de .dichtst be zette strandovergangen 10 vierkante meter acceptabel is. Het moet in Zeeland nog mogelijk blijven, dat men 20 vierkante meter of meer tot zijn beschikking heeft alles geba seerd op droog strand, dus bij hoog water. 22 procent Daarbij zijn ook de gegevens van hel toenemende kustbezoek van belang. In 1947 zocht 17 procent van de Ne derlanders, die met vakantie giugen, hun toevlucht naar de kust, in 1954 was dit 20 procent en ïn 1960 was dit percentage opgelopen tot 22. Zeer waarschijnlijk liggen de percentages van de Zeeuwen, die hun vakantie aan de kust doorbrengen, nog hoger. De voorbereidingscommissie, die de omvangrijke administratieve tellings- en andere schema's heeft opgesteld, regelt ook de wijze, waarop het on derzoek eventueel wordt afgelast. De commissie onderhoudt daarbij voortdurend contact met het K.N. M.I. in De Bilt. Wanneer men reeds op zaterdag weet, dat de telling niet gehouden kan worden, worden de Zeeuwse tellers en enquêteurs via de gemeenten daarvan op de hoogte ge bracht. Is men 's zaterdags nog niet zeker van eeri' zonnige dag, dan neemt de commissie zondag heel vroeg contact met De Bilt op, waar na dan in het uitgebreid weerpraatje om twintig voor zeven de medewer kers weten of ze een uurtje later op pad moeten. Of dat ze een andere dag op" pad moeten. Want wanneer het 23 juli ongunstig weer is, dan zijn name- Motorrijder uit Souburg na ongeluk overleden De 31-jarige L. Stokman uit Sou burg is maandag in het St. Josepli- ziekenhuïs te Vlissïngen overleden aan de gevolgen van een motoron geluk. Op 10 juli verongelukte de heer Stok man met zijn motor met zijspan in een bocht op de Noordbeekseweg te Souburg. Hij raakte onder de motor en verloor het bewustzijn. Hij werd naar het St. Josephziekenhuis te Vlis- singen overgebracht, waar hij zonder het bewustzijn te hebben herkregen, drie weken later overleed. De heer Stokman was gehuwd en had twee kinderen. YAN TOT SCHORREBLOEMEIT Voor de vierde maal zal vrijdag in C'adzand de nodige motorische drukte zijn waar te nemen. Het gaat hier om de Schorrebloemrit, een oriënta- tierit over 45 kilometer, voor anto's, motoren, scooters en bromfietsen. De organisatie bij de plaatselijke ver eniging voor vreemdelingenverkeer en ook de Zecuws-Vlaamsë autoclub is er debet aan. De startdrukte zal zich rond café Buitenlust ïu Cad- and-dorp afspelen, de finish ligt in Cadzand-bad. MISTRAPPERS De voetbalclub ..De Mistrappers" uit Terneuzen heeft er onlangs weer eens flink naast getrapt. VERLEDEN De Goese kleuter die zich in zijn wandelwagentje kostelijk zot te ver meien met zijn duim in de mond, had plotseling de volle belangstelling van een passerend klein meisje. ..O, kijk eens wal lief, dat jongetje heeft zijn duimpje in zijn mond", kraaide ze spontaan. De mania, die dc belangstelling van haar kleuter juist wist te taxeren, informeerde vriendelijk of zij ook nog wel eens duimde". Zonder aarzelen, ruiterlijk, maar met het peinzende uiterlijk van iemand die diep in zijn verleden graaft, be kende ze „Ja, toen ik nog een jon- get je was deed ik het ook Dat gebeurde tijdens een wedstrijd tegen de Politie Sport Vereniging eveneens uit Terneuzen die de „Mistrappers" in "de jaarlijkse wedstrijd 'om de Oranje-Boombe ker de baas bleef. Eén van de Mistrappers trapte overigens één keer goed raak. Dat was de heer B. Grewaar die de bal keurig in eigen doel schoot. VOLHARDING De Zaamslagse muziekvereniging heeft dinsdagavond de buurtschap Reuzcnhoek muzikaal „gedaan". Met enige volharding trok „De Vol harding" door genoemde reuzenhoek om er dc donateurs en de leden van de vereniging ook eens aan huis te laten lioren wat zoal wordt gepres teerd. Met de buitentemperatuur viel het overigens niet mee, maar „De Volharding" moclit toch menig ste vig applausje in ontvangst nemen. NAAR DE 300 De vereniging van Zeeuwen te Den Haag, genaamd „Zeelandia" is nu op weg naar de 300 leden. De actie zal hard gevoerd worden, want die 300 moeten er komen. De heer P. J. Paulusse zal de leden werf-actie centraal leiden en het f;aat er nu maar om, dat ieder id op kantoor, in de winkel, in de fabriek of waar dan ook Zeeuwen moet opsnorren. Vervolgens moe ten die Zeeuwen of sympathisan ten der vereniging snel tot lid maatschap worden overgehaald. Het motto van ..Zeelandia" is: „Schaart U achter de vlag van Zeelandia". lijk als uitwijkdata gekozen de 6e cn de 13e augustus. Met opzet heeft men 30 juli laten vervallen, omdat men dan rekening moet houden met een vvisselweekeinde in verschillende badplaatsen wis selen de gasten meestal aan het eind van de maand. 90 overgangen Zo is een waterdichte instructie ver kregen voor de rond 300 Zeeuwse tellers en enquêteurs, die de in to taal negentig Zeeuwse duinovergan gen zullen bevolken. Er wordt 12 uur geteld en 6 uur geënquêteerd. Hoe wel de vragenstellers dus een steek proef nemen (wat betreft woon plaats. duur van het verblijf, vervoer middel, aantal) krijgt men door het tellen toch een betrouwbaar beeld. Bovendien wordt op twee typen strandtoegangen die om en om in gedeeld zijn geteld de eerste van 8 tot 11 uur en van 2 töt 5 uur. de tweede van 11 tot 2 uur en van 5 tot 8 uur. Zo krijgt men dus een beeld van de gehele dag. Dan begint, in de volgende maanden het coderen, verstrepen enz., want het wordt wel 1962, voordat alle ge gevens verwerkt zijn. Weliswaar is het mogelijk om na I of 2 maanden een voorlopige indruk te geven, maar het verwerken van de naar schatting 300.000 tot 400.000 ponskaarten tot de benodigde, tabellen, geeft het C.B.S. wel meer dan een half jaar rekenwerk. In elke Hero vruchten drank proeft u dat unieke verrukkelijke fruitaroma. En... Hero heeft de smaak voor elke smaak. Neem dus Hero, bestel.dus Hero. Steeds weer die verrassing van een Weergaloos- fijne, koele verkwikking. Steeds weer die ontdekking dat Hero een klasse apart is. Geniet vaker van Hero! HERO DRAHKEN ZIJN OVERAL GEVRAAGD. Bevelandse dames bleven in Rotterdamse lift „hangen" Dertien Noordbevelandse Platte landsvrouwen hebben in een Rot terdams warenhuis een „kijkje achter de schermen genomen", dat de meesten van hen wat bleek om de neus hebben beëindigd. Na 's morgens een bezoek te hebben gebracht aan de „Nieuw Amster dam" van de Holland-Amerika Lijn togen de dames op hun jaar lijkse uitstapje 's middags naar een warenhuis om er wat rond te neuzen. Daartoe lieten de Beve landse Plattelandsvrouwen zich met de lift omhoog voeren. Al leenerg hoog kwamen ze niet! De lift raakte defect en bleef tussen twee verdiepingen en vier kale muren doodstil han gen. Het liftmeisje deed alles wat mo gelijk was om contact te krijgen met de „buitenwereld". Eerst na een kwartier lukte het haar mon teurs naar de opgesloten groep dames te dirigeren. Er ontstond een lichte paniek in het enge hokje, toen de hulp wat lang uitbleef. Maar voor flauw vallen was weipig plaats in de lift: het was er' eivol. Na een klein half uur konden de dames worden bevrijd Zeilbootje legde het voor Vlissingen af tegen golven Twee Vlissingse jongens hebben dins dagmiddag voor Vlissingen in een open zeilbootje een korte zeereis ge maakt van vissershaven naar buiten haven, die nog net lang genoeg duur de óm te laten bewijzen dat de zee waardigheid van het vaartuigje niet helemaal voldoende was. In een fik se noordwester, die de golven hoog opzweepte, legde het open race-jol- letje, waarop een kajuitje was ge plaatst. het in enkele momenten af. De beide jongens konden het vaar tuig niet meer in bedwang houden: de mast brak en even later dreef het met de kiel naar boven voor de Ma- rinedam bij het Eiland. De onfortuinlijke zeilers probeerden zich zo goed en zo kwaad als het ging aan het omgeslagen bootje vast te klampen. Al spoedig kwam er hulp opdagen. Een loodsboot werd gealar meerd en deze wist aan het bootje vast te maken. Zwaar deinend ging het daarna naar de buitenhaven. Vlak voor de haveningang slo<?g een hoge golf het zeilbootje weer in zijn nor male positie, zodat de jongens drui pend hun zeilbootje zelf door de slui zen naar binnen konden slepen. Ze hadden geluk gehad NAAR VLUCHTELINGEN IN VIGLA Greet Vrijling verzorgt voorlichtingsjongeren Greet Vrijling (21) uit de Philips van Kleefstraat te Breskens vertrekt zaterdag morgen om half zes uit Utrecht met een groep van vijftien jonge mensen naar het dorpje Vigla in Grieken land om de bevolking daar te helpen op het gebied van de landbouw, veeteelt, huis houdkunde, jeugd- en maat schappelijk werk en verple ging. y Viglia ligt in Epirus, een der arm ste streken van noordwest Grie kenland. Het dorp werd vijf jaar geleden opgebouwd ten behoeve van uit Rusland en Roemenië ge repatrieerde Grieken. Thans wo nen er ongeveer 150 gezinnen moj weinig bestaanszekerheid. Een deel van de bodem is sterk zout houdend een ander deel bestaat uit grote moerassen. Verbouw van voedselgewassen is er bijna onmo gelijk. Alleen veeteeltvoederge wassen geven enig resultaat. Met steun van de Nederlandse re gering en de Stichting Oecumeni sche Hulp aan kerken en vluchte lingen werd verleden jaar de Ne derlander J. Akkerman naar het gebied uitgezonden om de bevol king steun en voorlichting te ge ven. De Nederlandse Christelijke Boe ren en Tuindersbond besloot tot een zogenaamde „Viglia-actic", die 85.000 aan contanten, een aantal stuks vee en landbouw werktuigen opbracht. Ook van an dere zijde werd veel hulp ver leend. Thans is gebleken dat de vluchtc- lingenbevolking vooral voorlich ting nodig heeft, op allerlei gebied. En daarvoor zullen de vijftien Ne derlandse jongeren nu^zorgen. VERZORGSTER ,,Onze groep", zo zei ons mfej. Vrij ling uit Breskens, die zelf al vier jaar landbouwliuishoudkundé op de hogeschool in Wageningen stu deert; „bestaat uit allerlei rich tin- geri.' Daarnaast zijn er leraressen in 'cle voedingsvoorlichting, maat schappelijke werksters, verpleeg sters en.'een lerares naaien. Een medisch student is leider van de groep, terwijl dc geestelijke lei ding berust bij een theologisch student". Mej. Vrijling is tevens verzorgster van de groep. De hoofdtaak van dc groep, die twee maanden 'in Viglia zal verblijven, ïs het geven GREET VRIJLING ...twee maanden haar Vigla.. van voorlichting. Er zullen cur sussen worden gegeven films wor den vertoond, de mensen worden aan huis bezocht en men zal hen helpen hun kleine eenvoudige landbouwbedrijven te besturen. „De bevolking van het nieuwe dorp is veel hulp geboden", zo vertelt mej. Vrijling, „maar nu ze koeien hebben gekregen, moe ten ze toch ook weten boe ze boter en kaas moeten maken, hoe ze hun tuinbouwprodukten door inmaken kunnen bewaren voor de wintermaanden. Een Duitse fa briek schonk twintig naaimachi nes, maar de mensen uit Viglia weten niet, hoe ze er mee moe ten omgaan HARD NODIG De groep van vijftien Nederlandse jongelui, uitgezonden door de Oecumenische Jeugdraad, hoeft zich bereid verklaard om deze voorlichting te 'bezorgen Dit is hard nodig. De nieuwe nederzet ting is vrijwel geheel op self-sup porting aangewezen. Zaterdagmorgen vroeg vertrekken de jongeren met twee kleine bus jes. De reis van ongeveer 3000 km zal zes dagen duren. Onder weg wordt gekampeerd en in Viglia zullen de jongelui worden ondergebracht in een schoplge- bouw. „Onze uitzending", zo vertelt een enthousiaste mej. Vrij ling, „wordt door de Oecume nische Jeugdraad beschouwd als een proef op dit gebied. Slaagt die proef en geloof maar dat wij het onze eraan zullen doen! dan bestaat de mogelijkheid dat zo'u uit zending wordt herhaald naar andere streken"- RECEPTIE IN THALIA Begiftigd met de eremedaille in zilver Met een receptie in zaal „Thalia" heeft de lieer J. de Jong te Hans- weert, opzichter B bij de rijkswa terstaat te Hansweert, woensdag zijn veertigjarig dienstjubilcum gevierd. De hoofdingenieur van de rijkswaterstaat, arrondissement Vlissingen, ir. II. Wieringa, speld de hem tijdens deze bijeenkomst de eremedaille in zilver, verbon den aan de Orde van Oranje Nas sau op de revers. In een korte toespraak releveerde ir. Wieringa, dat de heer De Jong 40 jaar geleden als buitengewoon opzichter en bewaker in dienst is gekomen van rijkswaterstaat. Als geboren en getogen inwoner van Hansweert, heeft hij zijn hele le ven in deze plaats gewoond. Spre ker wees erop, dat de jubilaris in het bijzonder is belast met het on derhoud van het Kanaal door Zuid-Beveland, met zijn zes slui zen en vier bruggen. Zich speciaal richtend tot de heer Dc Jong zei hij: „U hebt uw werk met toewij ding gedaan. U bent een vraag baak voor de jongeren. Rijkswa terstaat is U daar dankbaar voor". Vervolgens speldde hij hem de me daille op. Tevens overhandigde ir. Wieringa een geschenk onder cou vert. De directe chef van de jubilaris, de heer J. Rus, waterstaatkundig hoofdambtenaar, dienstkring Hansweert, herinnerde eraan, dat de heer De Jong in de loop van 40 jaar veel heeft zien veranderen. Hij bood hem een geschenk aan. Voorts waren er bloemen voor me vrouw De Jong. Woorden van gelukwens werden voorts gesproken door wethouder P. H. A. Polderman van de ge meente Kruiningen, de rijkshaven- meester, de heer A. van Oort, het hoofd van cle werktuigkundige dienst van de rijkswaterstaat te Hansweert. cle heer A. Drenth cn de Belgische consul in Hansweert. drs. F. V. de Groof. De lieer De Jong sprak een kort dankwoord. Speelgoed, voor Griekenland H Leerlingen uit verschillende klassen van de openbare ulo ff Van Dusseldorpschool en H de christelijke ulo aan de West- wal te Goes, hebben tijdens H de handenarbeidles tientallen H stuks speelgoed gemaakt voor Griekse kinderen. De jongens s en meisjes hebben o.a. wiegjes n s en wagens voor poppen ge- maakt, vrachtauto's tractoren, m treinstellen enz. Als materiaal gébruikten zij hout. Het speel- goed zal naar Griekenland m worden verzonden via de Oecu- menische Raad voor hulp aan vluchtelingen. lllllllllllllllllllllllllllllllllii,lllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Hoofdingenieur H. Wieringa van de rijkswaterstaat in het arrondissement Vlissingen speldde woensdag in Hansweert opzichter B. J. de Jong de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op de revers. De heer De Jong ontving deze ouderscheiding bij zijn veertig jarig dienst jubileum. (Foto P.Z.C.) Het weer in Europa Volgens rapporten van gisteravond Den Helder, regenbul 15 gr. Ypenburg. zwaar bewolkt 16 gr. Vlissingen, licht bewolkt 17 gr. Eelde, regenbui 15 gr. De Bilt, zwaar bewolkt IC gr. Twente, half bewolkt 15 gr. Eindhoven, licht bewolkt 18 gr. Zuid-Limburg, licht bewolkt 17 gr. Stockholm, zwaar bqwolkt 17 gr. Oslo, half bewolkt 20 gr. Kopenhagen, regenbul 16 gr. Aberdeen, licht bewolkt 13 gr. Londen, onbewolkt. 21 gr. Amsterdam, half bewolkt 16 gr. Brussel, zwaar bewolkt 13 gr. Luxemburg, regenbui 16 gr. Parijs, licht bewolkt 20 gr. Bordeaux, onbewolkt 24 gr. Grenoble, zwaar bewolkt 22 gr. Nice, licht bewolkt 27 gr. Berlijn, zwaar bewolkt 17 gr. Frankfort, zwaar bewolkt 10 gr. Miinchen, licht bewolkt 17 gr. Zurich, licht bewolkt 19 gr. Genèvé. half bewolkt 22 gr. Wonen, licht bewolkt. 21 gr. Innsbruck, half bewolkt 13 gr. Athene, onbewolkt 29 gr. Rome. onbewolkt 30 gr. Madrid, licht bewolkt 32 gr. Mallorca, onbewolkt 31 gr. Lissabon, onbewolkt 35 gr. AFNEMEND BUIIG. Enkele zonnige perioden en afnemend buiig. Aanvankelijk ïn de kustpro vincies nog af en toe krachtige, ove rigens overwegend matige noordwes telijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen dan gisteren. STRAND VERWACHTING Van onze weerkundige medewerker) Vandaag droog en wat zonniger strandweer met koele, maar afne mende wind uit westelijke richting. Overdag ongeveer 18 graden, zee water 17 graden. Vooruitzichten: luchtdruk stijgt bo ven Noördzee-gëbied, waardoor ge leidelijk wat gunstiger strandweer. ZON EN MAAN 7 juli Zon op 4.28 onder 21.00 Maan op 1,21 onder 15.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2