PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZEKER TACHTIG DODEN BIJ ONLUSTEN IN ALGERIJE Mr.Luns in Nederland Kroesjtsjew wil met westen topgesprek Legertje van 300 Zeeuwen telt strandbezoek Algiers in ijzeren politiegreep Eerste raket van Israël ruimte in Vandaag... RAUL CASTRO BIJ AANSLAG ZWAARGEWOND Asperientje 204e jaargang - no. 157 Dagblad, uitgave van dc firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 6 juli 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie f Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg, tel. 2395; Temeuzen tel. 2116; Zierikzee red. tel. 2425, adm. tel. 2094. MENINGSVERSCHIL OVER „VERDELING" Israël heeft gisterochtend vroeg met succes zijn eerste meertrap- pige ruimteraket gelanceerd, zo is officieel meegedeeld. De raket is afgeschoten van een plaats aan de kust die niet bekend is gemaakt. Premier David Ben-Goe- rion was er bij. Hiermee is Israël gaan behoren tot de kleine groep landen met ruimteraketten, bestaan de uit Amerika, Rusland, Engeland, Frankrijk, Italië en Japan. De raket heeft een hoogte van 80 km bereikt. Men wil er de bovenste lagen van de atmosfeer mee onderzoeken. Het ap paraat is geheel door Israëliërs ont worpen en gemaakt. De raket is ,,Snavit"(ster) nr. 2" genoemd. Zij woog 250 kg en had een vaste brand stof. OP 19 JULI NAAR BONN (Van onze Haagse redactie). Minister Luns is woensdag van zijn vakantie in Zwitserland in Nederland teruggekeerd. Woensdagavond spraken wij de minister, die op dat moment in zijn woning in Den Haag was. Het bleek dat de bewindsman zich na een maand vakantie in de bergen bijzonder fit voelde. De terugkeer van de bewindsman woensdagavond in 'Den Haag- was voor de enkelen die contact met de heer Luns hadden een verrassing. De behandelend geneesheer is uiter mate tevreden over de gezondheids toestand van de minister. Het ligt in de bedoeling dat de minis ter op 19 juli, wanneer het top- overteg van de zes in Bonn wordt gehouden, weer volledig zijn werk zal hervatten, zo deelde men ons mee. Dc bewindsman zal de komende veer tien dagen bij kennissen in Helmond doorbrengen. In deze weken zal hij zich zij het op bescheiden schaal bezighouden met enig voorberei dend wer(c. Woensdagochtend zijn bij Lisse twee wagons van een werktrein ont spoord. Op' het baanvak Leiden-Lisse moest over een spoor worden gere denhetgeen ernstige vertragingen met zich meebracht. Politie en militairen hebben woensdag slag geleverd met mo hammedaanse demonstranten in enige tientallen Algerijnse ste den en dorpen die gevolg hadden gegeven aan de opwekking der rebellen een krachtproef tegen het Franse bestuur te onderne men. Tenminste 80 demonstranten zijn gedood en naar schat ting 270 gewond in botsingen met politie en soldaten die met traangas werkten en soms op de menigte viinrden. In de haven plaats Djidjelli werden 13 Franse militairen gedood en 50 ge wond, toen twee groepen rebellen een aanvul deden op leger posten die de stad bewaakten. Daar 25.000 soldaten en politie mannen de stad Algiers in een ijzeren greep Melden, vonden de opstootjes in hoofdzaak plaats m de provincie om Algiers en in de streek van Constantine. In alle grote plaatsen werden de de monstranten gesteund door een mo hammedaanse staking die bijna, 100 procent doeltreffend was. In Algiers braken parachutisten met breekijzers de ijzeren blinden open van moham medaanse winkels, die, ondanks een desbetreffend verbod van de Franse overheid, gisteren niet open gingen. De staking en de demonstraties wa ren tijdens het afgelopen weekeinde afgekondigd door de in Tunis zetelen de leiding van de thans zeven jaar durende mohammedaanse opstand. Mislukt In naam moest gisteren worden ge protesteerd tegen het Franse plan Algerije te splitsen indien men het met de voorlopige Algerijnse regering niet eens zou kunnen worden over de voorwaarden van onafhankelijkheid. Doch veeleer was het doel te laten zien hoe sterk de greep van de lei ding der rebellen was op de negen miljoen mohammedah^p in."'''Algerije en op die manier de positie der re bellen in de onderhandelingen met de Franse regering te versterken. Een woordvoerder van de Franse burgerlyk bestuurder Jean Morin zei woensdagavond dat de opzet der rebellen tot op zekere hoogte was mislukt, daar de demonstra ties beperkt bleven tot kleine plaatsen in de provincie waar wei nig politie en soldaten beschik baar waren. In Algiers, waar d.e duizenden pa trouillerende politiemannen en solda ten tussen- de Europese en de mo hammedaanse wijk een prikkeldraad versperring oprichtten, werden twee pogingen een demonstratie op te ze.tr ten snel de kop ingedrukt. Hergroepering Dc Franse minister van voorlichting Terrenoire heeft de journalisten ge zegd dat men voorzichtig moet zijn met het gebruik van het woörd „ver deling" ten aanzien van Algerije. Voorzover hij wist was dit woord nimmer van officiële zijde gebruikt. Generaal De Gaulle sprak onlangs wel van „hergroepering" als een laatste toevlucht ingeval de onder handelingen met de Algerijnen op niets zouden uitlopen. De algemene secretaris van de NAVO, Stikker, brengt 18 en 19 juli een bezoek aan IJsland, VRAAGSTUK DUITSLAND EN BERLIJN Begin december of nog in november Hooggeplaatste communistische diplomaten in Londen hebben gisteren verklaard, dat premier Kroesjtsjew van de Sowjet-Unie in november of begin december een ronde van besprekingen wil doen plaats hebben met de lei ders van de westelijke mogend- jheden. Aangezien Berlijn en Duitsland vraagstukken zijn die vier landen aangaan, zouden in dit verband Kroesjtsjew. president Kennedy, pre mier Macmillan en president De Gaulle zich voor het einde van het jaar om de ronde tafel moeten scha ren. Deze topconferentie zou moeten wor den voorafgegaan door overleg ter voorbereiding, op ministerieel niveau, al is Moskou hier niet op gebrand omdat snelle besluiten erdoor zouden worden vertraagd, Kroesjtsjew, aldus de communisti sche diplomaten, heeft haast. Hij meent dat alleen regeringshoofden in grijpende besluiten kunnen nemen. Partijcongres De genoemde datum van een top conferentie doet vermoeden, dat Kroesjtsjew met beslissende onder handelingen over Berlijn wil wachten tot na het communistische partij congres in Moskou eind oktober. Dit congres wordt voor de Sowjet-Unie als van groot belang geacht, omdat het zich zal beraden over het herzie ne partijprogramma van Kroesjtsjew, de nieuwe bijbel van het Russische en internationale communisme. Het is gebaseerd op het beginsel van vreedzame co-existentie. Het misluk ken van een internationale conferen tie vóór het congres, zou de waarde van Kroesjtsjews theorieën ernstig verzwakken. Aanspraken op Koeweit in Veiligheidsraad De veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft zich woensdagavond op nieuw bezighouden met de kwestie Koeweit. Koeweit heeft Irak ervan beschuldigd zijn territoriale on schendbaarheid te bedreigen. Irak heeft een tegenklacht ingediend, vol gens welke de Engelse troepen in Koeweit een „gewapende bedreiging" van zyn onafhankelijkheid en veilig heid vormen. De minister van buitenlandse zaken van Koeweit, Bader Al-Mullah, heeft de raad laten weten dat zijn regering verplichtingen' voor een vreedzame regeling van het conflict aanvaardt. Volgens het artikel dat niet-leden van de Verenigde Naties in staat stelt klachten bij cle veiligheidsraad aan hangig te maken, moet deze staat zich bij voorbaat verplichten de vreedzame middelen ter regeling van het geschil waarin het handvest voor ziet te aanvaarden. H houdt de Koninklijke Ma- s H rine ter herdenking van de vierdaagse zeeslag (11 tot en met li juni) waarin admiraal s De Ruyter de Engelsen ver- 11 sloeg, voor de Nederlandse kust ter hoogte van Scheve- ningen een grootse vlo'otsbow, waaraan 33 eenheden zullen deelnemen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiï Woensdag heeft de minister van staat, dr. W. Drees, zijn 75ste ver jaardag gevierd. In de ochtenduren was de heer Drees thuis, waar hij verscheidene belangstellenden heeft ontvangen. Foto v.l.n.r.: mr. G. Ph, Helders, mr. -J. M. L. Th. Cals, prof. dr. J. E. de Quay, dr. W. Drees, prof. dr. J. Zijlstra en mej. dr. M. A. M. Klompé. Volgens een radiostation in Mia mi is Raul Castro, de Cubaanse minister van defensie en broer van Fidel, bij een bomaanslag in Santiago op 29 juni zwaar ge wond. Men verwacht niet dat hij het nog zal halen, aldus het radiostation. Rauls zwager, die ook zwaar gewond werd bij de aanslag, zou aan zijn verwondingen zijn bezweken. Men zou een. Tsjechische specialist hebben verzocht Raul verder te behandelen. OP 23 JULI A.SHOOPT MEN Voor zonnige dag: nauw contact met De Bilt EEN LEGERTJE van rond de driehonderd Zeeuwse middelba re scholieren en gemeente-amb tenaren zal zondag 23 juli a.s. vrij vroeg uit bed wippen om met bijzondere belangstelling te luisteren naar het „uitgebreid weerbericht", dat liet K.N.M-I. elke morgen om tien over half zeven in de radioluidsprekers laat klinken. Want tijdens deze uitzending wordt meegedeeld of de eerste telling van, met daar aan verbonden een enqu'Hc over het Zeeuwse strandbezoek, zal doorgaan. Met dit reereactie- onderzoek wil men een inzicht sfe6fiodigheden geen doorgang vinden verkrijgen in de spreiding van het steeds toenemende dag- en vakantiebezoek langs de Zeeuw se kust en de herkomst daarvan, zodat men aan de weet komt wat zo ongeveer de „actiera dius" van elke badplaats is. Met de gegevens van dit onderzoek „gewapend" kunnen provinciaal bestuur en gemeentebesturen hun subsidiabele wensen ken baar maken voor de verbetering van do kustaccommodatie: par keerterreinen, wegen, duïnover- gangen, uitbreiding en aanpas sing recreatieterrein enz. Het initiatief voor dit onderzoek is reeds vorig jaar, maar toen kon het wegens de ongunstige weersom- genomen door de Rijksdienst voor het Nationale Plan. Men wil uiter aard, niet alleen de omvang van het Zeeuwse maar ook dat van het strandbezoek langs het grootste deel van de verdere Nderlandse kust aan de weet komen. Aan de telling en enquête werken mee het Centraal Bureau voor de Statistiek en de pro vinciale besturen van Zeeland en Noord-Holland, die met de Rijks dienst voor het Nationale Plan het geheel subsidiëren. Wat Zeeland be treft is de voorbereiding van de re creatietelling in handen van de Pro vinciale Planologische Dienst, terwijl de gemeenten voor de uitvoering er van zorgen. Om de 5 jaar Hoewel een dergelijk onderzoek om organisatorische en financiële redenen (er moet per keer rond anderhalve ton voor uitgetrokken worden) niet zo regelmatig als men wel wenst, behouden kan worden, moet men er volgens drs. K. F. Broekèns, planoloog bij de P.P.D., die ons het een. en ander over de telling vertelde, wel naar streven om het bijvoorbeeld om de vijf jaar te herhalen. Er kan dan een inzicht worden ver kregen in de groei en ontwikkeling van liet kustbezoek, hetgeen met na me nuttig en interessant zal zijn voor ontwikkelingsgebieden als Noord-BeATeland, voor Schouwen-Dui- veland, wanneer de Westhoek daar van te bereiken is via een vaste ver binding met de randstad-Holland. Voorts krijgt de P.P.D. steeds nieu we gegevens in handen, die van be lang zijn by de voorbereiding van streekplannen enz. Want naast het plannen van moge lijkheden voor een betere accommo datie moet er bijvoorbeeld voor ge waakt worden, dat de Zeeuwse stran den niet te druk worden. Dat do Zie slot pag. 2 kol. 2) Over het Nederlandse volkskarak ter zijn al vele wijze en onwijze woorden gesproken en geschre ven, zowel door Nederlanders als door buitenlanders. De laatsten zijn niet altijd even vriendelijk geweest met hun opmerkingen, hetgeen ver moedelijk mede is te wijten aan on prettige ervaringen die zij met ons hebben opgedaan. Met name de En gelsen moeten in de loop der eeuwen wel een bijzonder slechte indruk van De Nederlanders hebben gekregen want het aantal uitdrukkingen in de Engelse taal, waarin de Nederlander als een ongunstig individu voor komt, is groot. En nog altijd zijn er blijkbaar trekken in ons volkskarak ter, die de niet-Nederlander van de ene verbazing in dè andere doen val len, waarna wij op onze beurt weer verwonderd doen wanneer we horen waarom de man van elders zich ver baast. Meestal gaat het dan om bepaalde paradoxen: de stoep schu ren, maar er niet op letten dat hon den diezelfde stoep als toilet gebrui ken; rustig blijven in reacties op be langrijke gebeurtenissen, maar tege lijkertijd bereid zijn met elkaar op de vuist te gaan om in bus of trein te komen; nationaal gezind, maar vrij wel geen respect tonen voor volks lied of vlag; en zo zijn er nog wel meen (voor de buitenlander) opval lende merkwaardigheden op te som men. Er kan er nu bovendien één aan worden toegevoegd: het Nederlandse volk is kerngezond, maar koestert een overdreven verering voor het medieijnf lesje Verering voor het medieijnf lesje Jawel, we hebben het gelezen in de Philipskoerier, waarin een Engelsman.zijn bevindingen over deze vreemde trek in ons volkskarakter noteert. Een Engelsman praat vrij wel niet over zijn kwalen, zo zet hij uiteen, zelfs niet als hij al met het ene been in het graf staat. Maar een Hollander is al doodziek als hij een beetje hoofdpijn heeft. Vol verbazing had de schrijver van deze opmerkin gen eens het medicijnkastje van een Nederlandse relatie bekeken; de fles jes en doosjes rolden er min of meer uit en voor elk kwaaltje was er wel een middeltje, zowel voor platvoeten als voor een tennis-arm. Vitamine tabletten waren er in overvloed en de asperientjes lagen door het kastje verspreid als suikerklontjes. De eige naar was er heel trots op O eer dit alles nu schudt de in de Philipskoerier schrijvende En gelsman ernstig het hoofd en hij verzekert dat hij echt niet erg over drijft. „Het verbaast mij dat velen in Nederland het geringste ongemak met een dodelijke ernst opvatten, zelfs kinderen hebben die neiging. En het is moeilijk om de geschiktheid van de Nederlanders voor zwaar werk en hun gehardheid tegen liet winterse klimaat in overeenstemming- te brengen met hun bereidheid di rect maar het medicijnflesje en de pillendoos te pakken". En hij voegt er droog aan toe: „Het is bovendien een dure toegeeflijkheid Dat is dus de nieuwe paradox in ons volkskarakter: we zijn ge zond, maar onze hand staat als het ware naar het innemen van het asperientje. Helemaal onwaar is het niet, zo zal men moeten toegeven, al is het de vraag of dit verschijn sel in ons land erger is dan elders. Misschien heeft het te maken met een (algemeen menselijke) egocentrische karaktertrek: we vinden onszelf zo belangrijk, dat er allerlei middelen bij de hand moeten zijn om ons zo gaaf mogelijk op de bèen te houden. De farmaceutische industrie weet daarvan voortreffelijk te profiteren blijkens allerlei reclame-campagnes, al is het de vraag of het allemaal wel in het belang van onze gezond heid is. Overigens is het altijd weer opval lend, dat mensen met een klein en een acuut kwaaltje een griepje, een verkoudheid, een lichte hoofdpijn op dat moment menen het middel punt van het heelal te zijn en daarom hun ongemakken uitvoerig aan hun omgeving meedelen. En over ernsti ger zaken als bijvoorbeeld operaties wordt soms met een ware wellust verteld. Maar nogmaals: komt dat nu alleen in Nederland voor? Nog niet zo heel lang geleden ontmoetten we in het buitenland een niet onbe langrijk man, die ons zeer schilder achtig en met een overvloed aan de tails een bepaalde operatie beschreef, die hij kort tevoren had ondergaan. Hij genoot zelf onuitsprekelijk van het verhaal en hij illustreerde het met te voorschijn halen van allerlei flesjes en doosjes: medicijnen, waaronder asperine. Toch was hij geen Neder landerNiettemin: onze asperien- Ijes-neiging trekt blijkbaar bij bui tenlanders de aandacht, eveneens onze neiging tot dramatisering van het lichte ongemak. Een nieuwe slagzin speciaal voor Nederlanders zou daar om kunnen zijn: „Hoest alleen voor uzelf Lang Amerikaans weekeinde eiste 890 doden In het lange weekeinde als gevolg van Amerika'» onafhankelijkheids dag, dat vrijdagavond begon en tot middernacht van dinsdag op woens dag duurde, zijn volgens een telling van United Press 510 mensen omge komen door verkeersongelukken, 2-10 door verdrinking, 9 door vliegtuigon gelukken, 3 door vuurwerk en 128 door oorzaken van andere aard. Jn totaal 890 doden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1