0MYL Breskense botergrossier ontdook bijkomende straf Zeeuwse Almanak Het blijft voor Souburgse brug draaien als er een mast op zit Itow INSECTEN VERDELGING BENNIE WEBER WON PRIJS IN EUROPESE TEKENWEDSTRIJD 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 5 JULI 1961 TWEE WEKEN HECHTENIS Zaak werd met stroman rustig voortgezet Een strafbaar feit, waarmee tie justitie slechts zelden wordt ge confronteerd, kreeg de economi sche politierechter te Middel burg, mr. P. van Empel, op do zitting van dinsdagochtend te behandelen. De hoofdpersoon in deze was de grossier in boter en eieren J. J. van H. uit Breskens, die terecht stond wegens het ontduiken van een bijkomende straf. De Middelburgse politie rechter had de Bressiaander de ze straf enige tijd geleden opge legd voor zijn aandeel in een smokkehiffaire. De bijkomende straf bestond uit stillegging van de boterhandel gedurende zes maanden, maar desondanks had de grossier door middel van een stroman zijn zaak voortgezet- Op deze wijze was er na de stilleg ging nog zo'n 2170 kg verhandeld, waarmee voor het bedrijf eigenlijk niets veranderde. De zaken werden normaal gedreven. Met dien verstan de. dat het niet meer op naam van Van H.. maar op die van de stroman gebeurde. De tweede verdachte in deze affaire was de schoonmoeder van de Bres kense grossier, mevrouw M. de Z„ die zich ondanks haar ouderdom nog het strijdbaarst toonde. Haar was ten laste gelegd, dat zij op 2 mei de ambtenaar J. Veerhoek van de al gemene inspectie geweigerd had een partij boter uit te leveren, toen deze de zaak in onderzoek had. De eerste maal had de schoonmoeder met deze weigering succes, maar toen de amb tenaar voor een tweede maal ver scheen, lukte het hem wat boter in beslag te nemen, hoewel zij boven op de pakken was gaan zitten. En iets van deze strijdbaarheid, die zij tegenover de controleur aan de dag had gelegd, klonk ook door in haar antwoorden op verschillende vragen van de officier van justitie, mr. J. L. Andreae, en de politierech ter. Centrale verwarming S AWE MA NV Nederstraal 19 - Middelburg LI. 01180-2962 150 De officier hield haar echter voor, dat de ambtenaar volko men terecht had gehandeld, om dat het haar schoonzoon verbo den was de boterhandel uit te oefenen. Voor het geen gevolg geven aan een vordering eiste mr. Andreae een boete van 150 tegen haar. Moeilijker lag de zaak bij verdachte Van H.. omdat 't misdrijf waaraan hij zich had schuldig gemaakt maar zel den, voorkomt. Jurisprudentie waarop men kon teruggrijpen, bestaat er ook niet over. De officier noemde het misschien te begrijpen, dat de gros sier door middel van een stroman klanten vast wilde houden, maar dit hield volgens hem tevens in, dat de handel onverminderd wordt voortge zet. En verdachte moest het duide lijk zijn, dat de boterhandel geduren de de periode die hem opgelegd was. uit moest zijn. De eis was een boete van 1500 of 3 maanden hechtenis plus drie maanden stillegging van het bedrijf erbij. Openhartig Het was een bijzonder openliartige mr. P. C. Adriaanse, die als raads man voor de beide verdachten op kwam. Mjjn positie in deze zaak ligt niet zo prettig, zo verklaarde hij en zelfs voelde mr. Adriaanse zich ook een beetje strafbaar, omdat hij na de stillegging van bet bedrijf met Van H. naar dé beste oplossing had ge zocht. Van een opzettelijke ontdui king was volgens hem geen sprake. De tussenpersoon was alleen inge schakeld om de klanten voor het be drijf te houden. En de rechtspraak blijft maar erg vaag hoever men hier mee kan gaan. Volgens de politierechter was Van H. in ieder geval te ver gegaan, omdat hij met zijn handelswijze het oordeel van de rechter in de wind had gesla gen, hetgeen mr. Van Empel het erg ste van het geval noemde. „Net zo erg als iemand wiens rijbewijs is af genomen en toch gaat autorijden". Van H. werd veroordeeld tot twee wekèn onvoorwaardelijk. De schoon moederwerd beboet met 75 of 15 dagen. (Slot van pag. 1 paalde hoogte in het kanaal meldt, dan moet de brug, volgens ministeri eel voorschrift voor het kanaal door Walcheren, worden geopend. Dit is dus elk moment van de dag moge lijk, echter zeer ten ongerieve van de Souburgers. Een derde obstakel bij de Souburgse brug wordt gevormd door de spoor wegovergang, waarvan de bomen niet zelden worden gesloten wanneer de brug een vrij verkeer juist weer toelaat. De verkeersopstoppingen rondom de brug, vooral aan de zijde van de Nieuwe Vlissingseweg nemen er soms flinke vormen aan. Vooral op het zogenaamde spitsuur, tussen vijf en zes in de namiddag. Dan ke- Schilderijenexpositie in „het Lammetje" te Veere Zaterdag 8 juli a.s. zal de burge meester van Veere, jhr. I. F. den Beer Poortugael, in zijn functig van voor zitter van de culturele commiske der stichting de Schotse Huizen in de bovenzaal van „Het Lammetje" een schilderijententoonstelling van Zeeland en Veere van de Middelburg se kunstschilder Piet Bulthuis offi cieel openen. Deze opening is vast gesteld op 's middags half zes. VAN TOT FRANSE ERE WIJN Een groep van ongeveer vijftig Zeeuwse boeren werd vorige week ontvangen op het stadhuis van het Franse stadje Saint Hilaire. De dele gatie stond onder leiding van de se cretaris van de Z.L.M., mr. J. F. G. Sclilingeniann, die zich volgens een verslag in het Franse blad La Gazette de la Manche uitdrukte in een perfect Frans. De burgemees ter van Saint Hilaire maakte in zijn toespraak gewag van de verbonden heid tussen Zierikzee en de Franse stad. „Onze vriendschapsbanden zijn zeer solide", zo zei monsieur le niai- re, „en wfj vinden het plezierig de Hollanders terug te zien". Na de ere- wijn bezichtigden de Zeeuwen Sint Hilaire en vooral de markt had daar bij hun volle aandacht. Na een be zoek aan de boerderij van monsieur Mazier in Montigny werd de lunch gebruikt in het restaurant „Rou tiers'' bij monsieur en madame l'ois- son. Enkele leden van de delegatie waren in klederdracht, hetgeen de inwoners van Sint Hilaire, aldus het Franse blad, veel plezier deed. BEJAARDE GENIE. Of de bejaarden van Borssele de „The bridge on the river Kwai" hebben gezien, weten wij niet. 't Is echter een feit, dat zij 't er niet bij hebben laten zitten. Reeds lang was de slechte toegangsweg naar het strand hun een doorn in het oog. Zij lieten het echter niet bij praten, maar brachten zelf verbetering in de toestand. En de oudjes deden het nog best: met primitieve middelen bouwden zij een bruggetje over de geul naast SPELLETJES.... Het meisje was onvermoeibaar in het uitdenken van spelletjes en de twee- kleine jongens speelden de spelletjes braaf mee in de zon op het Vlis- singse strand en zo rolden de war me uren snel voorbij. „Wat zullen we nu docnT" vroeg het me jongetje. ..Ziekenhuisje' stelde het meisje beslist voor en onmiddel lijk verdeelde ze de rollen. ,J)an ben jij dokter, ik verpleegster en jij pa tiënt." Voor alle zekerheid liet ze de jongeties hun rollen herhalen. „En wat hen jij dust", vroeg zij, wijzend op de een. irDokterluidde het antwoord. ,J3n jijt". „Ik was toch een dwergje", vroeg de patiënt. Voor dit jongetje werden hitte en spelletjes te veel. de pier, zodat de vele badgasten daar gebruik van kunnen maken. Alleen bij hoog tij komt de brug onder water, maar zij, die dan op de pier moeten wachten, kunnen fenieten van het uitzicht op de chelde. En de bejaarde bruggen bouwers van Borssele zijn weer tevreden. DE KLOOF. Het recreatiecentrum „De Kloof" bij Bergen op Zoom is een oord, waar vele Zeeuwen jong en oud ont spanning zoeken. Het jeugdig ele ment werd sterk vertegenwoordigd door de Prinses Beatrixschool uit Vlissingen. Ook zeshonderd bejaarden uit Goes brachten een bezoek aan dit centrum. Verder 2ochten leerlin gen van de lagere school uit Bier vliet en van de landbouw-huishoud- school uit Ovezande en scholieren uit Schoondijke en Hoofdplaat hier ver tier. De vrouwenafdeling van de Boerenbond te Philippine zal ook nog een bezoek brengen aan „De Kloof". Zestig sociaal leidstérs uit Middelburg houden drie dagen lang een werkkamp in dit recreatie-oord. [ren vele „Schclde"-vverkers naar Souburg terug, ook het autoverkeer bereikt dan niet zelden een hoogte punt en een klein jacht kan dan de gemoederen van de snel aangroeien de groep weggebruikers, die zich in file hebben opgesteld, in beroering- brengen. In bedoelde raadsvergadering te Souburg is dan ook de suggestie naar voren gekomen om met rijkswaterstaat de brugsituatie te bespreken, om te komen tot vaste tijden gedurende welke de brug voor het scheepvaartverkeer ge sloten zou moeten blijven. Deze tijden zouden uiteraard moeten samenvallen met de spitsuren. Zo stelt men zich voor dat eön slui tingstijd van de brug, van kwart over vijf tot kwart voor zes in de namiddag, de verkeerssituatie aanmerkelijk zou vereenvoudigen. Eenzelfde sluitingstijd zou ook 's morgens van half acht Lot acht uur zeer wenselijk zijn. Einde By de rijkspolitie te Souburg leeft een gedachte, die de verkeersdrukte in eenvoudiger banen zon kunnen leiden, zelfs zonder dat er een slui tingstijd zou worden ingevoerd. Wan neer de brug voor het wegverkeer gesloten is geweest, mag eerst; het verkeer uit Souburg de brug oprij den, voordat de stroom uit de tegen overgestelde richting Souburg mag binnentrekken. Deze laatste wegge bruikers stellen zich op, op de Nieu we Vlissingseweg, waar dan niet zel den de nodige verwarring ontstaat, In de Souburgse Kanaalstraat, aan dé andere zijde van de brug is ruimte in overvloed, voor een zich opstellen de file, zodat eerst het kruispunt oj> de Nieuwe Vlissingseweg zou kun nen worden ontruimd wanneer de- voorrangsborden op de brug zouden zijn omgedraaid. De groep verkeers stroom die dan voorrang zou krygen, pleegt bovendien in de regel groter te zijn dan die aan de andere zijde van de brug, op genoemd spitsuur. I)e gemeente Souburg is overigens reeds in onderhandeling met rijkswa terstaat over de kanaalbrug van Sluiskil, die na verloop van tijd vrij zou komen. Deze twee-baansbrug zou in Souburg veel vereenvoudigen, maar de moeilijkheden nog niet op lossen. Evenmin als de invoering van een sluitingstijd. Voorlopig blijft het dus in Souburg nog: „Als er 'toeval lig een mast op zit moet de brug draaien". En dat 5fal voornamelijk de klacht zijn in het zomerseizoen, wan neer vele grote en kleine pleziervaar tuigen van het kanaal door Walche ren gebruik maken. Scheepvaartverkeer en weggebrui kers zitten elkaar bij de Souburgse brug vaak danig in de weg. Wach tende auto's zijn er een bekende ver schijning. In vergelijking met de si tuatie óp de spitsuren is deze foto nog op een „rustig moment" geno men.... (Foto P.Z.C (Advertentie) WÊ HIDDÉlBiJR&.-.r -'j J VUS$ffiS#24 met handige spuitbus 5=25; nü kwal iteits product 'tf van Organon Temeuzen en Sas van Gent opnieuw geklasseerd Bij tweede wijziging van de riclitln- voor de indeling van gemeenten in klassen, heeft liet College van Rijks bemiddelaars besloten de gemeente Terneuzen in de derde en de gemeen te Sas van Gent in de vierde klasse te plaatsen. Terneuzen-stad was aanvankelijk vierde klasse, terwijl de tot Terneu zen behorende Visart-, Seydlitz-, Oude Vogelschor- en Remorterepol- der tot de vijfde klasse behoorden. Sas van Gent is nu geheel in de vier de klasse geplaatst. Het industriële deel (de kom) van deze gemeente behoorde reeds tot deze klasse en het agrarisch deel, de polders bij Phi lippine, werden tot de vijfde klasse gerekend. De herclasscring gaat in per 1 juli van dit jaar. Intrede van nieuwe hervormde predikant Zondagmiddag 16 "juli aanstaande doet ds. J. v. d. Sar zijn intrede als predikant van de hervormde gemeen te van Bruinisse. In de morgendienst wordt ds. Van de Sar bevestigd. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5 en 7 S VWWWWWVWWWWVW TWAALJARIGE MIDDELBURGER Opdracht ontwerp voor postzegel Met het ontwerp van een postzegel, waarin de eenheid van dertien Europese landen (de Zes en de Zeven) tot uitdrukking wordt ge bracht, heeft de twaalf jarige Middelburger Bennie Wcber een prijs gewonnen in de Euro pese tekeningen- en opstellenwedstrijd 1Ü61. Deze wedstrijd werd dit jaar voor de zeven de maal gehouden en ruim 50.000 leerlingen van Nederlandse scho len voor v.h.m.o., kweekscholen en ulo's hebben tezamen met ruim 1.200.000 leerlin gen van» overeenkomsti ge schooltypen uit de twaalf andere Europe se landen tekeningen en opstellen vervaardigd. Voor de categorie van 12-14 jaar was de op dracht om een ontwerp van een postzegel te maken. En deze op dracht heeft Bennie Weber, die in de eer ste klas van de rijks h.b.s. te Middelburg zit, zogoed vervuld, dat hij als enige Zeeuw in de- prijzen vliel. De een heid van de dertien Europese landen heeft Bennie tot uitdrukking gebracht in een grote E van Europa op zijn ontwerp, waarin de vlaggen van België, Denemarken, de Duitse Bondsrepubliek, Frank rijk, Engeland, Ierland, Italië, Luxemburg, Noorwegen, Oostenrijk. Zweden, Zwitserland en Nederland zijn ver werkt plus de Europese vlag. Hierboven heeft hij niet grote cijfers gezet: 13 1. Een ontwerp, dat bij de jury een gun stig onthaal kreeg en Bennie als één van de zeven jeugdige Neder landers een prijs in de ze grote wedstrijd be zorgde. Badcabines dreven bij Cadzand bijna in zee... Het scheelde maar een haar M of een serie van 35 badcabines H zou dinsdagavond van het jj§ strand te Cadzand-Bad de M Noordzee zijn ingespoeld. 4? M Noordwesterstorm en een flink getij hoog water voerden het H zeewater zo hoog op het strand, -- dat de cabines bij het Strand- hotel tussen zes en zeven uur n danig in de verdrukking kwa- Zz men. De eigenaren zagen aan- - komen, dat zij hun bezittingen M zouden verliezen als er niets s gebeurde. M H Daarom werd de nodige man- kracht verzameld om de bad- H cabines voor verdwijning tc vrijwaren. Na verloop van tijd stonden dan ook 23 huisjes H op de glooiing en was de rest niet touwen stevig verankerd. M En dat alles gebeurde met de ze belangstelling van omwonen- H den en nieuwsgierige badgas- j§ =j ten IiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiï Zeeuwse Confectiefabrieken: Bedrijfsresultaten niet minder dan in 1960 De over de eerst helft van het lo pende boekjaar behaalde netto be drijfsresultaten van de N.V. Zeeuw- sehe Confectiefabrieken bleven niet ten achter bij de behaalde cijfers over de gelijke periode in 1960. Niettegenstaande een erhoogde om zet uitgedrukt in geld, ondervond het bedrijf de winstdervende invloed van de verkorte werkweek, de geste gen kosten, de revaluatie en het ge brek aan vakbekwaam personeel. De orderportefeuille voor binnen- en buitenland is bevredigend, waardoor de fabrieken tot ultimo oktober 1961 van voldoende werk zijn voorzien. „Over de tc verwachten resultaten over het gehele boekjaar 1961 is op dit ogenblik nog weinig met zeker-* heid te zeggen, daar wij van te veel factoren afhankelijk zijn waarop wij geen invloed kunnen uitoefenen", al dus de tussentijdse bedrijfsmedede- lïng van de directie over de gang van zaken. Iedere woensdag-, donderdag- vrijdagavond. Aanvang 2.1 en 21.30 uur. Het weer in Europa Volgens rapporten van gisteravond. Den Helder, licht bewolkt 16 Vpenburg, regenbui 16 Vlissingen, onbewolkt 16 Eelde, regenbui 17 De Bilt, helfa bewolkt 16 Twente, zwaar bewolkt. 16 Eindhoven, half bewolkt 16 Zuid-Limburg, zwaar bewolkt 17 Helsinki, zwaar bewolkt 18 Stockholm, half bewolkt 16 Oslo, regen 15 Kopenhagen, regenbui 18 Aberdeen, regenbui 13 Londen, half bewolkt 19 Amsterdam, regenbui 16 Brussel, zwaar bewolkt 17 Luxemburg, regenbui 16 Parijs, z-waar bewolkt 19 Bordeaux, onbewolkt 26 Grenoble, zwaar bewolkt 28 Nice, half bewolkt 28 Berlijn, zwaar bewolkt 19 Frankfort, zwaar bewolkt 21 Münehen. regen 24 Zurich, licht bewolkt 24 Genève, licht bewolkt 28 Locarno, 2waar bewolkt 28 Wenen, onweer 30 Innsbruck, regen 28 Belgrado, vrijwel onbewolkt 33 Athene, vrijwel onbewolkt Rome, licht bewolkt 32 Ajaccio, onbewolkt 23 Madrid, licht bewolkt 31 Mallorca, onbewolkt 32 Lissabon, licht bewolkt 33 KOEL WEER. Wisselend bewolkt niet plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige uoodwestelijkc wind. Koel weer. STRAND VERWACHTING. (Van onze weerkundige medewerken Vandaag koel strandweer met een matige noordwesten wind. Weinig of teen buien. In de middag ongeveer 17 18 graden. Zeewater 17% graad. Vooruitzichten: meer opklaringen, maar te koel door wind van zee. 6 juli ZON EN MAAN Zon op Maan op - onder 21.01 onder 14.29

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2