PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MILD OORDEEL VAN KAMER OVER MR. DR. VAN R00Y Kroesjtsjew weer op Amerika's ambassade Mr. Luns binnenkort weer aan het werk Het blijft voor Souburgse brug: draaien als er een mast op zit Vandaag... Windmolens 204e jaargang - no. 156 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 5 juli 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van f 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv.3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel.3841 (b.g.g. red.2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red.7853, adv.5213); Oostburg, tel. 2395; Terneuzen tel. 2116; Zierikzee red. tel. 2425. adm. tel. 2034. MINISTERS DE QUAY EN ZIJLSTRA BEKRITISEERD President Charles de Gaulle heeft een bezoek aan Oost-Frankrijlc ge bracht. Op het Stanislasplein in Nan cy sprak de Franse staatsman een enorme menigte toe. (Van onze parlementaire redacteur) J)e Tweede Kamer heeft dinsdag besloten te voldoen aan de wens van het kabinet om de verdere behandeling van het wets ontwerp algemene Idnderbijslagverzekering voorlopig van de agenda af te voeren in verband met het aftreden van mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy als minister van sociale zaken en volks gezondheid. In een verklaring, die werd voorgelezen door de minister-president prof. dr. J- E. de Quay (zie pag. 3), werd erop gewezen, dat het ontslagvérzoek van de lieer Van Rooy was gebaseerd op redenen van persoonlijke aard, die verband houden met het verloop van de besprekingen over het wets ontwerp algemene Idnderbijslagverzekering. De redenen voor liet ontslagverzoek zijn derhalve niet gelegen in enig menings verschil over het algemeen regeringsbeleid, zo betoogde de mi nister-president. Bij het debat over deze verklaring vroeg de socialistische fractieleider mr. Burger, of mr. Van Rooy inder daad op eigen verzoek is gegaan of dat er vanuit het kabinet druk op hem was uitgeoefend af te treden. Dit was volgens de liberale leider, prof. Oud een vraag, waarop de minister president niet zou kunnen antwoor den zonder zich schuldig te maken aan een constitutionele fout. „Wij hebben alleen te maken met be sluiten die openbaar zijn gemaakt, maar wat zich in de boezem van het kabinet heeft afgespeeld gaat ons niet aan", aldus prof. Oud. Deze laatste opmerking was voor mr. Bur ger aanleiding om bij zijn repliek te zeggen, dat het hem had gefrap peerd hoe bezorgd de Kamermeerder heid is, dat de minister-president zich bij zijn antwoord zou vergalop peren. Sympathiekmaar zwak Mr. Burger zei de mededeling' van de minister-president met begrip te heb ben ontvangen. Hij noemde mr. dh Van Rooy een sympathieke, maar zwakke figuur, hoewel hij niet de enige zwakke figuur is. De socialis tische fractieleider wilde niet nalaten op te merken, dat de zwakke figuur van mr. Van Rooy zich niet de laat ste tijd in de Kamer heeft afgetekend, maar reeds vanaf zijn eerste optre den. Toen mr. Van Roo.v minister werd, was hij een onbekende figuur in de landspolitick. De enige die hem kende was de minister-president. Hieruit concludeerde de heer Bur ger, dat voor hetgeen is gebeurd ook de minister-president een bij zondere verantwoordelijkheid draagt. In het bijzonder wilde mr. Burger weten namens wie de heer Van Rooy donderdag in de Kamer heeft ge sproken. Sprak hij namens het ka binet het onaanvaardbaar uit? Zo ja, hoe is het dan mogelijk dat de heer Van Rooy ontslag kan vragen en het kabinet niet? Waar was minister Zijlstra liet had de heer Burger ook gefrap peerd dat vorige week alleen minister Van Rooy achter de groene tafel was gezeten met; twee staatssecretarissen. Ooit de minister van financiën, prof. Zijlstra, die in feite de dupliekredo Het blijft onrustig in Algiers. Bij een botsing tussen Algerijnen en Franse i eiligheidstroepen zijn 2 mensen ge dood en 22 gewond. Dit was het ge volg van een staking, die door de F.L.N. was uitgeroepen. Foto: vei ligheidspolitie patrouilleert in een volksbuurt in Algiers. van minister Van Rooy door de tele foon had gedicteerd, had aanwezig moeten zijn. Ditzelfde gold ook de minister-president vond de heer Bur ger. Men wist dat de zaak krakende was. Tenslotte noemde mr. Burger de af tredende minister het slachtoffer van de regeringspolitiek, die hij in de Kamer heeft verdedigd. De communist De Groot wilde ook meer weten van die persoonlijke re denen en hij vroeg of staatssecreta ris Roolvink minder verantwoordelijk was, terwijl hij ook vroeg hoe het stond met minister Luns. De minis ter-president wees erop, dat de heer Roolvink geen bijzondere relatie heeft met de kinderbijslagwet, laat staan de heer Luns. Prof. De Quay ver wachtte, dat minister Luns binnen niet al te lange tijd zijn werk zou kunnen voortzetten. Menselijke gevoelens Prof. Oud was van oordeel dat in staatkundige zaken niet altijd de menselijke gevoelens de doorslag kun nen geven. In de na-oorlogse jaren is men er volgens hem veel te vaak voor teruggeschrokken een individue le minister om bepaalde redenen te laten heengaan. Zonder dat er een politieke reden aanwezig is, kunnen er toch redenen zijn om verandering te brengen in de bezetting van de portefeuilles meende prof. Oud. Bij de behandeling van het wets ontwerp op de kinderbijslag had prof. Oud het gevoel gekregen dat het allemaal erg moeizaam ging. Ook de liberale leider had de minister van financiën vorige \yeek graag achter de ministerstafel gezien. De minis ter van financiën laat volgens hem Zie slot pag. 3 kol. 4) is het 75 jaar geleden, dat de beroemde, in 1947 overleden Vlaamse dichter, roman- en to neelschrijver en schilder, Felix M. L. Timmermans te Lier werd geboren. is het 150 jaar geleden, dat te Caracas, de huidige hoofdstad van Venezuela, de onafhankelijkheid werd uitge- roepen, welke eerst definitief een feit werd, nadat Simon Bolivar in 1821 de Spanjaarden bij Carabobo had verslagen. VIJFHONDERD RUSSEN OP BEZOEK Whisky-soda beviel hem toch niet Voor het eerst na drie jaar, heeft pre sident Kroesjtsjew dinsdag een be zoek aan de Amerikaanse ambas sade gebracht. Hij hezocht de ont vangst ter gelegenheid van de Amerikaanse onafhankelijkheids dag-. Kroesjtsjew liet zich verge zellen door zijn vrouw Nina en een aantal functionarissen van het Kremlin, bleef anderhalf uur en leek zich al die tijd best te amuse- Hij bleef tot het eind van de ont vangst, praatte wat met de Ame rikaanse ambassadeur Llewellyn Thompson en wisselde grappen uit met andere diplomaten. Kroesj tsjew was goed geluimd zonder hulp van alcohol. Hij dronk alleen maar vruchtensap tot mevrouw Thompson hem overhaalde een whisky-soda te nemen. Kroesjtsjew liep ruim eeu uur met zijn glas rond, gaf het vervolgens aan zijn vrouw toen het nog ruim half vol was en mevrouw Kroesj tsjew liet het glas op een tafel staan zonder dat zij er iets had uit gedronken. Nog nooit Op zeker ogenblik grinnikte Kroesj tsjew naar vice-premier Mikojan en sprak: „Mikojan neemt de drank voor zijn rekening". Kroesjtsjew, Mikojan, minister van defensie Malinowsid en vice-pre mier Kosygin behoorden met vijf maarschalken tot de 500 Russen die ter receptie kwamen. Zelfs niet in de „gouden" dagen van het tijdperk Franklin D. Roosevelt in de Sowjet-Amerikaanse betrekkin gen, waren zoveel Russen naar de Amerikaanse ambassade getogen. Bankrovers in Canada maken miljoen dollar buit Nadat zij een keldermuur hadden opengehakt en een stuk van het kel dergewelf hadden opgeblazen hebben insluipers zich i;: de loop van het af gelopen weekeinde meester gemaakt van de ïnhud van 200 kluizen van een bank in Montreal met een totaal waarde van circa 1 miljoen dollar. De inbraak werd ontdekt toen de bankbedienden maandagmorgen op kantoor kwamen. Volgens de politie hebben de inbre kers 21 uur tijd gehad om hun werk te doen. In de weekeinden wordt de bank niet bewaakt. 1 Boodschap van Kennedy aan Moskou President Kennedy heeft premier Kroesjtsjew laten .weten, dat Ameri ka „in vrede en vriendschap" met de Sowjet-Unie wenst te leven. Hij Is ervan overtuigd dat de problemen die de vrede bedreigeu, kunnen worden opgelost als die oplossing „oprecht wordt gewenst", aldus radio-Moskou. De radio zond Kennedy's antwoord uit op een boodschap van president Brezjnew en premier Kroesjtsjew.ter gelegenheid van de Amerikaanse on afhankelijkheidsdag. Kennedy schreef verder (aldus een hervertaling uit het Russisch): „Ik vind veel voldoening in het feit dat op onze 185ste verjaardag de Ver enigde Staten nog steeds trouw zijn aan de revolutionaire beginselen van individuele vrijheid en nationale vrij heid voor alle volken, die onze eerste grote leider bezielden". Engelse versterkingen in sjeikdom Koeweit Engeland ging dinsdag voort zijn militaire macht in het sjeikdom Koe weit te versterken, voor géval het toch nog zou mislopen tussen Koe weit en Irak. De R.A.F. onderhield een stevige luchtbrug. Gemiddeld streken per uur vijf transportvliegtuigen neer op het vliegveld Farwania. Volgens onbevestigde berichten, heeft de Britse opperbevelhebber, lucht- maarschalk sir Charles Elworthy thans ongeveer 20.000 regulaire troe pen en Arabische vrijwilligers klaar voor actie staan langs de 200 kilo meter lange grens tussen Koeweit en Irak. OUD ZEERMET VELE KLACHTEN Sluitingstijden voor scheepvaart gewenst In de Souburgse gemeenteraad is vorige week een „oud zeer" ter sprake gebracht, namelijk de verkeerssituatie op en om de kanaalbrug. Niet zelden moeten vele weggebruikers geruime tijd voor deze brug wachten opdat slechts één kleine zeilboot kan doorvaren. Dit schept bij vele Souburgers een zekere verbitte ring: „Als er toevallig een mast op zit moet de brug draaien", zo werd in de raad opgemerkt- En zo spreken vele Souburgers. Scheepvaartverkeer en weggebrui kers zitten elkaar bij de bruggen, de raakpunten dus, in de weg. Dat is niet alleen zo in Souburg, ook in Vlissingen en Middelburg is de ver keerssituatie op en om de kanaal- bruggen (Keersluis en Stationsbrug) niet zelden in hoge mate verwar rend. Vooral wanneer de toeristen- stromen over de Walclierse wegen rollen en het zomerseizoen een grote re bedrijvigheid van jachten met zich meebrengt. Wat voor jachten niet geldt is voor de binnenscheepvaart niet zelden een zaak van groot belang: het wachten voor een gesloten brug is vaak een kwestie van geld. Wanneer' de brugwachter, overi gens tot groot ongenoegen van de weggebruiker, de brug' nog iets langer openhoudt om een schip door te laten dat nog enige hon derden meters verwijderd is, kan dit voor de schipper betekenen dat hij nog voor de nachtsluiting van de bruggen, het kanaal door" Wal cheren kan verlaten en dus geen nacht vertraging ondervindt. De bruggen te Middelburg en Vlissingen zijn gebonden aan dc zo genaamde spoortijden. In Middelburg kan de scheepvaart in tijdsbestekken variërend van acht tot twintig mi nuten passeren en in Vlissingen zijn er gedurende de hele dag perioden van een kwartier waarin de brug voor schepen kan worden openge- di'aaid. Zodoende kan men er op be paalde tijden zeker van zijn in deze plaatsen niet voor een brug te hoeven wachten, ook al is op deze plaatsen gebleken, dat een verkeersfile er in korte tijd gedurende welke de brug voor de scheepvaart geopend is, reus achtige en verwarring-scheppende vormen kan aannemen. De momen ten waarop de geopende bruggen welhaast voor een verkeerschaos hebben gezorgd, zijn in deze plaatsen echter exceptioneel. Bovendien zijn de doorlaatperioden op zon- en feest dagen in Middelburg en Vlissingen beperkt tot enkele uren. Souburg In Souburg ligt de zaak echter be duidend moeilijker. Daar treft men om te beginnen een brug aan die slechts éénrichtingsverkeer toelaat. Deze brug kent geen spoortqden, dus wanneer zich een vaartuig met be- (Zie slot pag. 2 kot2) De Leeuwarder Courant heeft vo rige week een bestofte zaak voor de dag gehaald: de kwestie Hol land-Nederland. De naam Holland voor de desbetreffende provincie is betrekkelijk jong, aldus het blad, ze ker wanneer men hem vergelijkt met de ouderdom en de traditie van de naam Friesland. Maar ook de naam Nederland is vers-gebakken en in wezen een bewuste, modern-centralis tische inperking van de oudere aan duiding der Nederlanden. Het meer voud betekende hier eeuwenlang, dat het om een samenvoeging van min of meer toevallige aard ging van op zichzelf autonome landen. En de Leeuwarder Courant wijst er dan verder op, dat er in het buitenland allerlei misverstanden bestaan over wat nu precies „Nederland" is. In IJsland bijvoorbeeld meent men al gemeen. dat Nederland de aandui ding is'van twee zelfstandige, maar nauw met elkaar verwant en ver bonden gebleven landen: Holland en België. Het blad betoogt tenslotte, dat er al veel ge wonnen zou zijn, wanneer de Neder landse regering eindelijk eens besluiten kon zelf zo veel mogelijk helderheid in deze zaak te scheppen. Dat houdt dan in, dat de meervoudsvorm „Koninkrijk dei- Nederlanden" als aanduiding van het oorspronkelijk federatief verband ook bij de vertaling in vreemde talen ge handhaafd moet blijven. Dat houdt vooral in zegt het blad met enige heftigheid dat men nooit of te nimmer moet dulden, dat de naam Nederland buiten de grenzen door Holland" wordt vervangen. De naam van een provincie behoort niet aan het gehele land te worden opgedron gen, aldus de Leeuwarder Courant. En met deze laatste opmerkingen zit men er dan weer middenin. Holland of Nederland, een dis cussie zonder eind en zonder nut. Zonder nut inderdaad, want de ge middelde buitenlander zal het bij voortduring over Holland blijven heb ben als hij Nederland bedoelt. Nu kunnen wij in Nederland er wel alle maal schone historische overwegin gen bijhalen, die ons het recht dub- bel en dwars geven de naam „Hol land" te verwerpen als het gaat om wat dan plechtig in onze zondagse stijl heet „Koninkrijk der Nederlan den", maar die overwegingen maken niet de minste indruk op buitenlan ders en worden zelfs niet eens be grepen. Trouwens, wij maken ons aan dezelfde fout schuldig als het gaat oni Groot Brittanie: zelden im mers zullen wij dit land aan de over zijde van de Noordzee met deze fraaie naam aanduiden omdat „Engeland een onderdeel! ingeburgerd en veel gemakkelijker is. Misschien ma ken wij daarmee de inwoners van Wales en Schotland een beetje boos, maar óók zij zullen moeten erkennen dat het (geografisch inderdaad ver keerde) gebruik burgerrecht heeft verkregen. De ban der historie is soms bijzon der sterk, vooral als het om ne gatieve zaken gaat, zoals ook hier weer blijkt. De herinnering aan het eigenmachtig optredende Holland uit de dagen der republiek der Zeven Verenigde Nederlanden spookt nog' steeds rond, en niet alleen in Fries land! Daarbij vergeet men dan, dat „Holland" al zo'n anderhalve eeuw niet meer bestaat en dat het vroegere gebied van dit eens autonome ge west thans wordt ingenomen door twee „gewone" provincies, Zuid-Hol land en Noord-Holland. Vermoedelijk speelt echter in deze hele zaak de overweging een rol, dat in'onze tijd een nieuw begrip de plaats heeft in genomen van het „oude" Holland, een begrip, dat sterk is geladen met allerlei gevoelsoverwegingen en vaak als synoniem voor economische en gouvernementele machtsconcentratie wordt gebruikt, namelijk „randstad", Maar vooral de combinatie van het oude met het nieuwe woord, van randstad en Holland, is na de oorlog wel dé aanduiding bij uitstek gewor den van centralistisch denken en handelen ten koste van overig Ne derland. Doch het gaat, dunkt ons, te ver om deze onlustgevoelens zo te laten overheersen, dat wij van het buitenland vergen daarmee rekening te houden. Wiarom moeten wij onze intern- Nederlandse gevoeligheden aan buitenlanders opdringen Waar om moeten wij een Amerikaan dui delijk maken, dat Holland jong is en Friesland oud? Als het voor die man makkelijk is om ons land Holland te noemen, laat hem dan. Wij althans hebben er volledig vrede mee. En men zal ons er toch waarlijk niet van kunnen beschuldigen dat wij centralistisch denken en alleen aan Den Haag en wijde omgeving de eer willen geven. Maar noch ons regio naal besef noch ons historisch be wustzijn dwingen ons stelling te ne men tegen het gebruik van het woord „Holland" door buitenlanders wan neer zij het Koninkrijk der Neder landen bedoelen. Want tegen wind molens Hollandse windmolens -- willen wij niet vechten. Zelfs niet met de Friezen! Prins Bernhard op jacht in Portugees Afrika Prins Bernhard zal in september deelnemen aan een jachtpartij in het noorden van Mozambique, Portugees Oost-Afrika, De prins, die zal worden vergezeld door zijn adjudant, de kolonel Geert- sema, heeft een uitnodiging aangeno men van een bureau dat Safari's or ganiseert. De jachtpartij zal ongeveer drie weken duren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1