CALVE SANDWICHSPREAD i SPREAD SCHEP Lezers schrijven 1111 PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer DE GEREFORMEERDE KERKEN EN DE SYNODE VAN ASSEN ZEEUWSE SCHAAKTITEL WEER VOOR S0UBURGSE PREDIKANT I I n !S 9 PT1 WOENSDAG 5 JULI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 De Middelburgse schouwburg De heer Van der Koorde is het blijk baar niet eens met de verbouwing van de Middelburgse schouwburg (zie rubriek Lezers schrijven van zater dag 1 juli j.l. - red.). Het besluit van de gemeenteraad is zijns inziens ongemotiveerd en er wordt met geld gesmeten. Waarom moet Middelburg mijns in ziens wél een beter geoutilleerde schouwburg hebben AIb hoofdstad van een provincie en als centrumgemeente is dit zeker geen overbodige luxe. Grote (re) be drijven, die zich in Middelburg en omstreken, zoals het Sloegebied, wil len vestigen, vragen hoe het gesteld is met de sport- en cultuuraccommo datie. Een miljoen gulden is inder daad niet weinig, maar dit geld wordt tenminste nuttig besteed. Bo vendien betaalt het rijk en waar schijnlijk ook de provincie een belangrijk deel van deze kosten. Had de gemeenteraad dit besluit niet ge nomen, dan zouden ook deze bedra gen ons zijn voorbijgegaan. Ik meen, dat er op andere terreinen werkelijk met geld gesmeten wordt. Het „in leven houden" van een „Ka- rel Doorman" en verouderde krui sers kost tientallen miljoenen per jaar. De heer Van der Koorde be weert, dat de Schouwburg bijna steeds door dezelfde, vaste kern van personen wordt bezocht. Waarschijn lijk leest de heer Van der K. onvol doende de krant, anders zou hij beter weten. Od de avonden, die, bijvoorbeeld, een Arbeiders Kunstkring of Sint-Paulus verzorgen, komt iedereen en kan ie dereen komen. De toegangsprijzen bijvoorbeeld voor avonden van de Ar beiders Kunstkring zijn zeer laag, 1,50 2, per avond voor goede toneel- en klemkunstavonden, dus binnen ieders bereik. Maar nu de accommodatie voor het publiek (voor de acteurs kan ik niet oordelen, al weet ik wel dat de kleed kamers zacht gezegd, minder ge schikt zijn). De garderobe ligt zo goed, dat men bij een volle zaal na afloop een klein half uur op zijn jas kan wachten, wanneer men als één der laatsten de zaal heeft verlaten (en dat is niet de schuld van de mensen, die in de gar derobe dienst doen). Bovendien is de garderobe te klein. De foyer be vat hooguit 100 zitplaatsen (het bil jard meegeteldvoor een zaal met 350 plaatsen. En dan de zaal zelf. Als men zo „ge lukkig" is een balkonplaats te heb- 'ben (recht voor het toneel) dan is het beter je benen thuis te laten, want daar is tussen de banken geen plaats voor. Zijbalkon Is helemaal ho peloos, want dan kan de bezoeker op de voorste rij alleen door ver voor over over de balustrade te hangen het hele toneel overzien. Als men daarachterzit (tegen de wanden) is het beter thuisblijven, want dan zie je helemaal niets. Zo zijn er 100 plaatsen niet „te verkopen". Luttele jaren geleden is de Schouw burg verbouwd. Die luttele jaren zijn er dan toch maar ruim 20, want voor de oorlog is deze verbouwing gereed gekomen. Maar wat doet dat er nog toe. Willen we bereiken dat iedereen goe de cultuur kan zien en beleven, dan zal de overheid de plicht hebben voor de benodigde accommodatie te zor gen opdat ieder, zowel materieel als geestelijk, in staat zal zijn hiervan te genieten. T.v. kan (misschien) veel bieden, maar niet wat men in werkelijkheid, tastbaar, voor ogen ziet, zoals toneel in een goede schouwburg. Vroeger bleef iedereen thuis als de radio een goed programma bood. Nu denkt men daar niet meer aan. Zo zal het ook met de t.v. gaan (zie nu reeds in de V.S.). De heer v. d. K. betoogt ook, dat er toch wel wat gedaan wordt aan de sportaccommodatie. Nu dan. De stad Middelburg is in het bezit van zegge en schrijve 4 sportvelden, één hockey veld en een korfbalveld. Maar op die 4 (voetbal)velden moeten de voetbal verenigingen Middelburg, Zeelandia, Middelburgse Boys en de handbalver eniging E.M.M. hun spel beoefenen met tussen de 30 en 40 elftallen. Dan spreek ik nog maar niet over de zaal accommodatie. De heer v. d. K. moet zijn oor maar eens te luisteren leggen bij genoemde verenigingen, de bin nensportorganisaties en jeugdvereni gingen In het belang van een goede cultuur- en sportaccommodatie zullen alleen in Middelburg al door de overheid nog verschillende miljoenen ter be schikking moéten worden gesteld. Het is in het belang van de geeste lijke volksgezondheid Tenslotte nog een advies aan de heer v. d. K. Bezoek de avonden in onze gemoderniseerde schouwburg en ga eens (wat meer kijken naar die vele jonge mensen op en om onze weinige sportvelden. Middelburg. H. Gillissen. Uitvoering Zeeuwse Muziekschool Bij het lezen van uw kritiek ln de P.Z.C. van dinsdag 27 juni j.l., be treffende de leerlingen-uitvoering van de „Zeeuwse Muziekschool", heeft het mij zeer verwonderd dat het eerste programma-onderdeel niet ter sprake kwam. Vond de kriticus dit niet de moeite waard Is hij er van op de hoogte dat deze A.V.M.O. en elementaire samenspel- klassen het basis-onderwijs van de muziekschool vormen Afgezien hiervan musiceerden deze kinderen onder leiding van mevrouw Kuiler-Puype bijzonder goed. Het is uiterst merkwaardig dat het optreden van een zo grote groep kin deren door uw verslaggever 2 jaar achtereen volkomen genegeerd werd. Met de meeste hoogachting, N. Blom-de Haas. 1 Een melange van 17 verschillende Proef maar eens van Melange brillant lekkernijen. 38 ctper 100 gr. Op écht lekkers staat Lonka /T-? In uw dagblad van 24-6-'6l kwam on der de rubriek „Stemmen uit de ker ken" een stuk voor onder het op schrift „De Vrijgemaakte Geref. Ker ken weigerden „uitgestoken hand". Aangezien dit stuk zeer in strijd met de waarheid is verzoek ik U beleefd zo spoedig mogelijk het volgende on verkort in uw dagblad op te nemen. Ie. Uw medewerker schrijft dat tot de synode der Vrijgem. Geref. Ker ken te Assen bijeen een verzoek ge richt was door de synode der Geref. Kerken (synodaal) om te komen tot betere verhoudingen. Er was echter een verzoek gericht om samenspre- king met het doel tot hereniging te komen. 2e. Door de synode der Geref. Ker ken (synodaal) te Utrecht werd de z.g.n. vervangingsformule niet inge slikt, zoals uw medewerker schreef, maar terzijdegesteld, terwijl deze sy node tegelijkertijd uitsprak dat de vervangingsformule In vele opzichten zegenrijk en samenbindend heeft ge werkt en zij aan de rechtmatigheid dezer leeruïtspraak vasthield en niet heeft aanvaard de bezwaren als zou deze leeruïtspraak in strijd zijn met Gods Woord en de belijdenis dei- kerk. Tevens sprak zij uit dat aan deze leer betreffende het verbond niet mag worden tekort gedaan. 3e. De „uitgestoken hand der verzoe ning", waarvan uw medewerker mel ding maakt, blijkt helemaal niet te bestaan als we ook nog de volgende feiten in rekening brengen. Deze sy node der Geref. Kerken (synodaal) heeft tevens de Herziene Asser Kerk orde gehandhaafd. Deze kerkorde die legaliseert wat ln de jaren 1944 e.v. onwettig was geschied n.l. schorsin gen en afzettingen en welke kerkor de in de eerste plaats een struikel blok is om ooit tot hereniging te komen. Ondanks vele bezwaren van haar. eigen kerkleden handhaafde deze sy node deze kerkorde, een kerkorde welke hiërarchisch is en Christus onttroond als Hoofd Zijner Kerk. De ze synode heeft tevens alle tucht maatregelen uit de vrijmakingstijd gehandhaafd. Dat er in de Geref. Kerken (synodaal) met de tucht ge speeld wordt moge blijken uit het ft it dat Vrijgem. Geref. ambtsdragers Wedstrijden Zeeuwse korfbalteams uitgesteld Door de hoge temperatuur van za terdag werden alle vastgestelde com petitiewedstrijden van de Zeeuwse Korfbal Bond uitgesteld, terwijl ook de ontmoetingen van de Zeeuwse se nioren- en juniorenploeg tegen de twaalftallen van de Dordtse Korfbal Boud niet doorgingen. Er zijn echter wel enige uitslagen van de avondcompetitie, waarvan de voornaamste wel is, die van de wed strijd Animo 4K.V.L. Het- werd in Souburg 24, waardoor de ÏL'tV.L.'ers de leiding behielden en Animo 4, kampioen van het vorige jaar, zo goed als uitgeschakeld werd. Swift 4 echter bleef goed volgen, door een gemakkelijk behaalde 17 zege op Óndo 2. Vedo 3 kon een nederlaag met dubbele cijfers niet ontlopen: Zuidwesters 3 won met 1Tl. De uitslagen waren: Vedo 3Zuid westers 3 111Ondo 2Swift 4 1 7; Animo 4K.V.L. 24; adsp. D: Zuidwesters BAnimo D 21. De prognoses voor deze week luiden: 3-7: Animo 5—K.V.L., (2); 4-7: Ondo 2Zuidwesters 3 (2); 6-7: Swift 4 Zuidwesters 3 (1); Animo 4Vedo 3 (1); 7-7: K.V.L.—Animo ff (1). Wandeltochten van ,De Wandelende Krabben" De wandelsportvereniging „De Wan delende Krabben" te Bergen op Zoom hield zaterdagmiddag de derde „Krabbenwandeltocht". De junioren liepen afstanden van 5 en 10 kilome ter. terwyl de senioren 15 kilometer moesten afleggen. In verband met het warme weer was voor de senio ren het traject van 25 kilometer ver kort tot 15 kilometer. Van Zeeuwse zijde namen aan deze tochten een groep van 20 man van de wandelsportvereniging „Kruinin- gen" en een groep van 24 deelne mers van de inrichting „Vrederust" deel. Ondanks de hitte liepen alle deelnemers de tochten uil. zonder enige erkenning van schuld weer in volle rechten door haar wor den ontvangen. Gezien deze feiten volharden de Ge- fer. Kerken (synodaal) in het kwaad dat zij bedreven en was er geen sprake van een uitgestoken hand der verzoening en was het helemaal niet nodig dat er nog door afgevaardig den van deze kerken een toelichting gegeven werd op het schrijven dat de synode der Geref. Kerken (Vrijgem.) ontving. Nu kan prof. dr. H. Ridderbos wel schrijven dat hij deze besluiten van de synode der Geref. Kerken ontzet tend heeft gevonden maar wij menen dat deze Synode volgens Gods Woord niet anders kon en mocht handelen, Is dit niet ontzettend dat er door de Geref. Kerken (synodaal) zo met de tucht gespeeld wordt? Daarom deed de synode der Geref. Kerken nogmaals een dringende op roep uitgaan tot de leden der Geref. Kerken (synodaal) om zich vrij te maken en te breken met deze zonden. Er zou van dit alles nog veel meer te schrijven zijn maar hierbij wil ik het laten. Hoogachtend, A. JOOSSE. Noot. In ons nummer van zaterdag j.l. plaatsten wij een repliek van ds. O. Douma, waarbij onze kerkelijk medewerker reeds een naschrift gaf. Redactie. Boulevard Vlissingen Nadat gelukkig de laatste stomme getuige van oorlogsgeweld is verdwe nen, de ruïne van de oude Zeevaart school, heeft de onvolprezen Boule vard van Vlissingen een nieuwe ruïne gekregen: „Cosy Corner", eens aan- trcklpngspunt voor toeristen en dans- lustige paartjes. Het staat nu, een half gesloopt pand met open dak, verbrijzelde ruiten en uitstekende balken op het belangrijkste punt van Vlissingen als badplaats, waar dage lijks toeristenauto's en badgasten uit buiten- en binnenland voorbij komen. Is het niet mogelijk deze klaaglijke resten nog voor het intreden van het hoofdzomerseizoen volledig te slo- Strijd om tennistitel „oudere jeugd" Zeeland Distritskampioenschappen in Goes Zaterdag werden in Goes de dis trictskampioenschappen tennis ge houden voor meisjes en jongens van 16 tot 20 jaar. Ondanks het zeer war me weer werd er hard om de over winning gevochten, hoewel de wed strijdleiding er zoveel mogelijk voor zorgde, dat slechts enkele partijen werden gespeeld op het heetst van de dag. Door het wijzigen van de datum van de districtswedstrijden te Vlissingen, was de deelname niet overweldigend, maar toch waren verschillende van de beste jeugdspelers uit die leeftijds- klasse naar Goes gekomen om een beker te veroveren. Bij de meisjes was het vooral een Middelburgse aangelegenheid, daar de hawe finale werd gespeeld door de dames T. Sandberg, M. Fukken en L. en M. Wolthers. T. Sandberg en M. Fukken kwamen in de finale, met uitslagen als 9762 en 10—8; 6 3. Mej. Sandberg won tenslotte de fi nale van mej. Fukken met 64, 63. Bij de jongens kwamen in de halve finale P. de Haas en W. Vermeer van het „Halve Maantje" uit Goes en L. Parent, Middelburg en R. Klomp, Vlissingen. In de eindstrijd won P. de Haas van L. Parent in twee sets met de uitslag 63; 63. Dr. Scherphuis reikte de bekers uit namens het district Zeeland en dank te de tennisvereniging „Het Halve Maantje" voor de organisatie van dit toernooi, dat helaas te weinig be langstelling genoot, door de districts wedstrijden te Vlissingen. Speciaal een woord van dank richtte de districtsafgevaardigde tot de heer D. A. Huijsse, die dit toernooi zo voortreffelijk organiseerde, waar door ondanks de hoge temperatuur, het gehele programa, vlot op één dag kon worden afgewerkt. Dit toernooi voor de oudere jeugd, dat in de andere districten jaarlijks wordt gehouden, zal ook in het ver volg in Zeeland plaatsvinden. Dr. Scherphuis memoreerde, het be- hoorlijké peil van de wedstrijden. De eerste kampioen „oudere jeugd" P. de Haas jr. dankte de districtsaf gevaardigde voor zijn vriendelijke woorden en dankte de wedstrijdlei der namens alle deelnemers voor de goede en prettige organisatie van dit toernooi. De Amerikaanse fiscale recherche heeft in 19 steden van 17 staten invallen ge daan in kantoren van bookmakers en exploitanten van loterijen. Er zijn 106 mensen gearresteerd en een bedrag van 90.000 dollar ia in beslag genomen. De aangehoudenen beschikten niet over de vereiste vergunning. pen Indien dit, om welke reden dan ook, niet kan, laat de gemeente dan toezien, dat tenminste de ruiten, dak balken, alle losse delen en de lelijke staalscharnieren onmiddellijk worden verwijderd. Vlissingen H. Ehrlich Het nieuwe christelijke kleuter schooltje te Sluiskil nadert met rasse schreden zijn voltooiing. Het ligt in de bedoeling de school zaterdag 15 juli aan staande officieel te openen, waarna de Sluiskilse kleuters op maandag 17 juli d.a.v. hun nieuwe gebouw in gebruik zul len nemen. Het nieuwe school tje, dat door aannemer S. Mie- len is gebouwd naar een ont- werp van architect W. Voogt, bevat één groot school/werk lokaal, een leidsterskamer, een ruime hal, bergplaats voor speelmateriaal en andere nood zakelijke ruimten. Naast de ruime speelplaats waarvan de kleuters nu.reeds een dankbaar gebruik maken zoals de foto laat zien komt een zandbak, terioijl het geheel rondom de school in de toe komst van bebossing zal wor den voorzien. Er is verder vol doende plaats naast de school om te zijner tijd tot uitbreiding over te gaan. (Foto P.Z.C.). iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiH SCHAAKRUBRIEK Uitstekende partij met zwart tegen Kapellenaar Ds. P. A- Bolilmeijer lieeft voor de tweede keer in successie het algemene Zeeuwse schaakkam pioenschap veroverd. Een be wijs» dat deze Vlïssingse Sou- burger^terk en constant speelt. Tegen dokter E. Fa$ee Schaef- fer uit Kapelle speelde hij met zwart onderstaande Siciliaan. 1. e4, c5; 2. PfS, e6; 3. d3 (deze opstelling heeft meer van een verdediging dan van een actie, zonder UW WINKELIER HEEFT DE AANVRAAGKAARTEN natuurlijk slecht te zijn) 3g6; (hierdoor worden de zwarte velden wel verzwakt, maar doordat wit daar te snel gebruik van wil maken krijgt zwart direct gelegenheid tot een te genstoot. Hij geeft het initiatief niet meer uit handen) 4. Lg5, Db6; 5. Pbd2, dol; (de rechtvaardiging van bijna elke Siciliaan) 6. ed5: (beter is Pb3: op ded: 7. de4:, Db4t volgt Pfd2 en na c3, Pc4 en even tueel e5 en Pd6 raakt zwart in de knel; dat is tenminste een program ma. 6edo:; 7. dl (nog altijd was Pb3 beter) 7Pc6!; 8. dc5:, Db2:; 9. J,d3 (en nog: Pb3, want Pb4, 10. Pfd4 en 11. a3) 9Leo:; 10. 0—0, Pge7; 11. Pb3, Ld6; 12. Dd2 (Lh6! was consequenter) 120—0; 13. Tabl, Dh8; (op Da2:, Lf6 en Dh6) 14. Lh6, Te8; 15. Ph4 (de witte stukken staan weinig doel matig; wit wil verhinderen dat zwart met Lf5 loskomt) 15Deo; 16. g3, Lb4; 17. Ddl, LhS; 18. f4, De3?; 19. Tf2, Pf5! (Lh6 dreigt verloren te gaan en bo vendien dreigt nu Lel) 20. Lf5:, giö:; 21. Pg2 (het kan allemaal net, maar zwart is nu in de aanval) 21Lg2:; 22. Kg2:, De4f; -SANDWICH', .1 i\ SPREAD TEVENS MAYONAISE LEPEL iHH .w iss W i I 1 Is A 'C S3! a :S% 1 1 1 w 'r «V» Y i "f: CWP. 110U.U0.192 1831. Hier, in deze geheim zinnige stad zouden zij dus een oplossing voor hun di lemma moeten vinden De aanblik van die verlaten straten en gebouwen met ramen als dof starende ogen, maar bovenal die to tale afwezigheid van leven, was niet in staat de vier zoekers erg hoopvol te stemmen. Toen zij ongeveer het midden van de stad hadden bereikt, kregen zij het zonderlinge, pyramide- vormige gebouw in het oog, dat midden op een rond plein stond. Iets vertelde hun, dat dé&r het doel van hun streven lag en zij verhaastten hun tred, zich niet bewust van het feit, dat al hun bewegingen door een paar doordringende, felle ogen werden gadegesla gen Vlak voor het vreemde bouwwerk stond het viertal stil en staarde enige ogenblikken naar de reliëfs welke de buitenkant sierden die mensen voorstelden in gestyleerde houdingen en biykbaar bezig met allerlei wetenschappe lijk werk. „Dit is vast en «.eker het gebouw dat Leander bedoelde riep piloot Storm uit en stapte snel op de grote deur toe om te trachten die open te krijgen. 23. KIi3 (ook Kgl is kansloos wegens Lel en na f6 gaat Lh6 verloren) 2 3f6; 24. c3 (wit kan geen vin verroeren) 2 4Lc3:; 25. Pc5, Dd4; 26. Dh5, Deo:; 27. Dfo:, De7; (onder alle omstandigheden moest zwart een stuk winnen. Hij kan mat op g7 juist dekken) 28. Dd5:f, De6f; 29. De6:t, Te6:; 30. Tb7:, Te7; 31. Tb3, Laö; 32. Tfb2, Kf7 (dreigt Kg6) 33. f5, Pd4; 34. Td3, Pf5:; 35. Lf4, Lb6; 36. Tb5, Kg6; 37. g4, Pd4; 38. Thö, Pe2; (hier bevonden beide spelers zich in hevige tijdnood) 39. Ld6, Pglt; (beter Te7 dreigt Pf4 Thd5, Tad8 en Pf4 wint) 40. KgS, TeSt; Te3:, Le3:; 42. Lc5, Te8 (komt neer op een stukoffer, maar leidt tot een gewonnen eindspel. Na Lc5:, Tc5: wint zwart ook, maar dat duurt langer. Als wit anders speelt dan in de tekst dan volgt Te5) 43. Le3:, Te3:; 44. Kf2, Teöl; 45. Te5:, fe5:; 46. Kgl en zwart won na nog 8 zetten, omdat wit de e-plon moet veroveren en de g- en h-pion moet prijsgeven. Vervolgens moet wit de zwarte, achtergebleven h-pion be waken. zodat zwart de witte a-pion ook verovert. Een door zwart sterk gespeelde party.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 15