BATAYIIS je ziet de vooruitgang Televisie - niets over proces in Jeruzalem xiitffe oren, ^ïen en.... schrijven VANDAAG je proeft de ontwikkeling „VOOR WIE DE KLOK LUIDT" NAAR HEMINGWAY'S ROMAN WOENSDAG 5 JULI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 Secties laten het over aan journaaldienst De Nederlander die zijn infor matie van de televisie Iaat af hangen, weet van het proces- Eichmann niets. Onze televi sie besteedt namelijk geen enkele aandacht aan dit pro ces, dat in de kranten nog steeds bijna dagelijks tekst oplevert. Het stilzwijgen van de Nederlandse televisie is des te opvallender, als men zich de programma's herin nert die voor de aanvang van het proces op de schermen verschenen. De K.R-O. had zelfs een reportageploeg naar Israël gestuurd om een docu mentaire te maken over de voorbereidingen van het pro ces. Zodra het proces was begonnen, hebben alle omroepverenigingen dit onderwerp laten varen. Welis waar liet de VARA ons onlangs nog enkele in Israël opgenomen gesprekken zien, die verband hiel den met de berechting, maar ook in dit programma zagen we van liet eigenlijke proces niets Toch had men door die uitgebreide be langstelling van te voren op zijn minst de suggestie gewekt, dat de eigenlijke programma's over het proces pas zouden loskomen als de zaak in Jeruzalem in behandeling zou komen. Uitzendrechten We hebben een aantal televisie sectiehoofden naar hun mening gevraagd hierover. Siebe van der Zee van de AVRO zei dat het ook hem was opgevallen dat er zo wei nig aandacht aan het proces wordt besteed. „Maar ik heb het gevoel dat ook andere landen er weinig aan doen. In de eerste plaats is er de kwestie van de uitzendrechten die door Israël aan commerciële belanghebbenden is verkocht. Bovendien is het proces zo groot en zo uitgebreid, dat het 1 verslaan ervan bijzonder moeilijk is. Wat de AVRO in het bijzonder be treft, hebben wij met opzet niets gedaan, omdat een paar andere omroepen met name de KRO en de VARA, blijk gaven zich met het proces bezig te gaan houden. Maar ik zie van die anderen ook niet zo veel. Daar komt bij, dat ik het proces-Eichmann in eerste in stantie een zaak van het journaal vindt", aldus de heer Van der Zee. Journaalkwestie Hetzelfde geluid hoorden we bij de K.R.O.: „Het is een journaalkwes tie", aldus de woordvoerder van de K.R.O. „Toen wij die uitzendin gen vóór het proces hebben ge maakt, hebben wij niet in ons hoofd gehad ook programma's over het eigenlijke proces uit te zenden en we hebben ook nu geen plannen om zulks te doen", aldus de woordvoerder. V.P.R.O.-regisseur Joes Odufré, die de afwezige ds. Van Nieuwen- huyzen verving, was het eveneens opgevallen, dat het proces in Jeru zalem in de Nederlandse televisie niet aan de orde komt. „Het is een nieuwsaangelegenheid die het journaal betreft", zo zei hij. Onlustgevoelens Piet te Nuyl, sectiehoofd van de VARA, deelde mee, dat de V.ARA na haar twee uitzendingen voor en rond het proces, geen aanleiding- zag om er nu dieper op in te gaan. „We zijn een beetje bang om onlustgevoelens op te roepen als we al te vaak aandacht aan het proces besteden", aldus de heer Te Nuyl, die overigens even als zijn collega's, het verslaan van het proces een zaak van het jour naal achtte. Peter Koen, die ons bij afwezig heid van het NCRV-sectiehoofd Simons zijn mening wilde geven, geloofde dat de televisie altijd te laat met het nieuws over het pro ces zou zijn vanwege de grote af stand tussen Nederland en Israël. „We kunnen niet concurreren te- gen welk medium ook", zo zei hij. ok meende hij dat het te kost baar zou worden voor de Neder landse t.v. om het vereiste beeld- matei'iaal te verkrijgen. Geen nieuws De heer C. Enkelaar, hoofdredac teur van het N.T.S.-journaal, denkt er echter geheel anders over. „Het journaal moet nieuws brengen. Wat Eichmann zegt is geen nieuws. Als er eens iets ge beurt, zoals onlangs toen er ru moer op de publieke tribune ont stond, dan zenden we dat uit. De behandeling van het proces in zijn algemeenheid is een taak van de televisiesecties", aldus de heer Enkelaar. Volgens de woordvoerder van de N.T.S. is van te voren afgespro ken dat het proces-Eichmann door de journaaldienst zou worden be handeld. „Het proces is een woord- aangelegenheid, die moeilijk is te visualiseren en persoonlijk vind ik het eerder thuishoren bij de pers en bij de radio, dan bij de televi sie, aldus deze woordvoerder. Weinig materiaal Van jonrnaalzijde wordt wel aan gevoerd, dat ér weinig beeldma teriaal uit Jeruzalem (oorzaak waarom Eichmanns getuigenis over Nederland niet op het scherm zou zijn verschenen), en dat dit bovendien van miserabele kwali teit is. Blijft de vraag, hoe de Westduitse televisie in staat is omstreeks een uur per week zend tijd aan het proces te wijden. PORTRET VAN DRDREES Dr. W. Drees viert vandaag zijn 75-ste verjaardag. Op zijn 65-ste en op zijn 70-ste verjaardag werd deze voor Nederland en voor de democratisch-socialistische bewe ging zo belangrijke figuur tijdens massabijeenkomsten gehuldigd, maar ditmaal zal dr. Drees naar zijn wens het verjaarsfeest rustig in de familiekring kunnen houden. De VARA wijdt aan deze verjaar dag twee uitzendingen. Om tien minuten voor zeven zal de rubriek „Dingen van de dag' 'in het teken van deze bijzondere verjaardag staan, terwijl later op de avond en wel om 21.35 uur een „Gespro ken portret" van dr. W. Drees zal worden uitgezonden Eduard Mes- ser schreef hiervoor de tekst. Het „Gesproken portret" van de jarige kreeg een plaats in de pauze van een bruiloft...... PATACHOU. Onder de titel „En nunu", presenteert Tonny Schifferstein zaterdagavond een amusementsprogramma in de feest hal van de tentoonstelling „NüBreda 1961". Aan het program ma, dat door de K.R.O.-radio rechtstreeks wordt uitgezonden, zullen medewerken „The Fouryo's", het Jeugdcentralekoor ol.v. broeder Laetantius, Johnny Meyer en Harry Mooten, Kees Schilperoort, Jan Pruis en Rijk de Gooyer, Peter Piekos en het duo Koos Huisman en Henk Knopper. Als gaste zingt de Franse chansonniere PATACHOU. Het K.R.O.-dansorkest staat onder leiding van Klaas van Beeck. RADIOEN T.V.-RUBRIEK TELEVISIE. De N.O.R.V. begint om tien voor half negen haar pro gramma met Franse liedjes, te zingen door Janine Michel en Les Chantecler. Om tien over half ne gen brengen we een bezoek aan Kensington Palace en het Kondon Museum aan do hand van Cruys Voorbergli. Deze zal ook, samen met Maria de Booy, een scène spelen uit „Vic toria Regina" van Laurence Hous- man in een vertaling van John Peereboom, N.C.R.V.-correspon- dent in Londen. Om tien over ne gen presenteert Pi Scheffer „Mu ziek voor U" met een speciaal door hem samengesteld orkest. De Vlaamse t.v. schippert om tien over half negen weer met Mathil- de en brengt om tien voor half ne gen een nieuwe aflevering in de serie „Beelden spraken". Van avond krijgt men fragmenten te zien van de befaamde film „De twee wezen", die in 1921 tot stand kwam. Om kwart voor tien volgt een „Aangename kennismaking met Tielt". RADIO. In het kader van het Hol land Festival wordt in Haarlem de orgelmaand 1961 gehouden. Via de NCRV (Hilversum H) kan men om tien over half negen 's avonds naar de elfde internatio nale improvisatiewedstrijd op het orgel van de Grote of St-Bavo- kerk in de Spaarnestad luisteren. De uitzending duurt tot tien uur. Over de andere zender vraagt me vrouw A. Thomassen-Lind zich om drie uur voor de microfoon af „Heeft emigreren nog zin?". Om Pi Scheffer presenteert vanavond „Muziek voor U" vijf over acht 's avonds is ook over deze zender een zending in het kader van het Holland Festi val. Dan wordt namelijk Mozarts „Le Nozze di figaro" opgevoerd door een reeks van vooraanstaan de Nederlandse en Duitse arties ten met het Nederlands Kamer koor en het residentieorkest o.l.v. Carlo Maria Giulini. Met enkele onderbrekingen (o.a. voor een ge sproken portret van de 75-jarige dr. W. Drees) duurt deze uitzen ding tot vijf over half twaalf. (Advertentie) 6000 pk eleeSrisch» Vooruitgang in reizen bracht na stoomtrein de «stroom"lijn. Ontwikkeling in roken brengt de nieuwe .smaaklijn" van „Gulden Eeuw". Proef hoe een Seooritas van deze tijd kan en moet smaken. Geniet van een Senoritas, gemaakt op de smaak van een moderne man. Vraag daarom Senator Gulden Eeuw! Het rooksignaal van de20sle eeuwl 14 Ct. ook in blikjes van 20 St. SEHSTOPtX'XlA.S I d Wie 4 verschillende advertenties uit deze serie opstuurt naar N.V. Senator Sigarenfabrieken, Eindhoven, ontvangt een pfezierige Gulden-Eeuw verrassingl Opnamen in Paramaribo voor „Spiral Road" De opnamen van de film „Spiral Road", naar het boek „Gods Geuzen" van Jan de Hartog, zijn in Suriname begonnen. Op de meest onverwachte ogenblikken verschijnen de filmmen sen in de straten van Paramaribo voor hun opnamen, waarbij het ver keer totaal wordt ontwricht. Niet alleen worden de straten geheel voor het verkeer afgesloten, maar ook de vele toeschouwers doen vaak een verkeerschaos ontstaan. Zij krij gen overigens waar voor ijun geld, want behalve aan „glamour boy" Roek Hudson kan men zich verga pen aan alle mogelijke en onmogelij ke zaken, die men gewoonlijk in Su riname niet aantreft. Behalve de Amerikaanse filmmensen, met hun cowboy-hoeden zijn er Europese figu ranten te zien in kostuums van 1933, Javanen met fietstaxies, de zgn. sa- doo'tjes, een stokoude ziekenauto, de lijfwacht van de sultan met de beken de bamboehoeden van het K.N.I.L. Natuurlijk gaat de grootste belang stelling vooral van de vrouwelijke teenagers, uit naar Anto Zorgdrager, gespeeld door Rock Hudson, die als het ware dag en nacht klaar moet staan om aan de grote vraag naar handtekeningen te kunnen voldoen, Soekarno naar Belgrado President Soekarno van Indonesië zal zijn land vertegenwoordigen op de conferentie van niet-verbonden landen die in het najaar in Belgrado zal worden gehouden, aldus heeft de Indonesische minister van defensie Nasoetion in Bonn meegedeeld. Oost-Duitsland is niet bereid extra treinen te laten rijden ten behoeve van Westduitsers die het congres van de Evan gelische Kerk in Berlijn willen bijwonen. Het congres begint 19 juli en duurt vier dagen. i A dvertentie FILMS IN ZEELAND Liane terug in de jungle „Voor wie de klok luidt" is een van de bekendste romans van de zondag overleden schrijver en Nobelprijswinnaar Ernest Hemingway. In CITY (Middel burg) is deze week de film te zien, die regisseur Sam Wood naar dit boek maakte. De hoofd rol wordt vertolkt door een vriend van de schrijver, de ac teur Gary Cooper, die eveneens kort geleden overleden is. Het is een indrukwekkende film, een epos van moed en menselijke strijd, geheel in de stijl van He mingway's eigen leven. „Voor wie de klok luidt" is de ge schiedenis van een Amerikaanse vrij williger in het Spaanse opstandelin- genleger, dat een onzekere strijd voert tegen het fascistische bewind. Hemingway schilderde in een directe en onversierde stijl het harde leven vol ontberingen in het partisanen- kamp en Wood hield zich nauwgezet aan de dialogen tussen de Amerikaan en de Spaanse guerilla's zodat de toeschouwer veel van wat voor He mingway's werk typerend was in de film terugvindt. Dood en liefde wa ren de onderwerpen die Hemingway vooral bezighielden en deze vormen dan ook belangrijke facetten van de film. De voortdurende aanwezigheid van gevaar drukt zijn stempel op alle handelingen en in die sfeer speelt zich ook de „romance" tussen de Amerikaan en het rebellenmeisje Ma ria af. In de hoofdrollen zien we naast Gary Cooper, Ingrid Bergman, Akim Tamiroff en Katina Paxinou. Films over de toch zo roemruchte geschiedenis van de boeren in Zuid-Afrika zijn tamelijk schaars. LUXOR (Vlissingen) draait ech ter een van deze zeldzame rolpren ten, getiteld „De wilde deserteur", een avonturenfilm met Stuart Whitman en Julia Prowse in de belangrijkste rollen. De deserteur in kwestie is een Brits soldaat, die een avontuurtje met een officiersvrouw op zijn geweten heeft en na een bestraffing de benen neemt voor de Britse justitie. De vluchte ling ontmoet op zijn tocht een groep boeren, die net als hij genoeg hebben van het Engelse bestuur en werpt zich op als hun leid.er. Er wordt een geducht robbertje gevochten (tegen Zoeloe's) en ook de liefde komt naar behoren aan haar trekken. Alharabra (Vlissingen) vertoont "'s Nachts kwam de duivel" met Klaus Holm en Annemarie Düringer. We bespraken deze Duitse misdaad film, spelend in de Nazi-tijd vorige week reeds evenals de actiefilm ,.Tar- zans verbanning" waarin Johnny Weismuller en Maureen O'Sullivan de hoofdrollen vervullen en die te zien is in Grand (Goes). ELECTRO (Middelburg) zoekt het ook al in het oerwoud en brengt een film over de vrouwelij ke Tarzan, het junglemeisje Lia ne, een uitvinding van de Duitse filmindustrie. „Liane, de witte sla vin" is het vervolg op „Liane, het meisje uit het oerwoud". Deze laatste rolprent eindigt er mee, dat de schone Liane naar de be schaafde wereld trok, maar voel de zich toch beter thuis in het duister van het woud dan in het neonlicht van. Hamburg bij avond en zo zien we Liane weer terug tussen lianen en wilde dieren. Donderdag-cyclus In de donderdagcyclus vertoont GRAND (Goes) een film van de ac trice Greta Garbo om wier optreden reeds een legendarische sfeer hangt. Ze speelt de titelrol in „Anna Kare- nina", 'een rolprent over het Russi sche leven in de tsarentijd. Een an dere bekende acteur in de film is Frederic March. ALHAMBRA (Vlissingen) brengt „Hittegolf" op het witte doek, een film van Shirley Booth en Anthony Quïnn, die als hoofdthema de liefde heeft. met R CITER DON PHAnuounsoiE FMRIEK ((RDTERJ| MLVEUUM Nog geen besluit over versnelling E.E.G.-verdrag De Nederlandse minister van land bouw, mr. Marijnen, heeft maandag avond na afloop van de eerste dag van de ministersconferentie van de E.E.G. in Brussel medegedeeld, dat „het vaststaat, dat nog geen beslis sing zal worden genomen over de verdere versnelde uitvoering van het E.E.G.-verdrag."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13