Nederlandse ploeg leed grote verliezen in negende etappe j in de ether MOGELIJKHEDEN KUSTGEBIED WORDEN VOLDOENDE BENUT DIT JAAR WEL 40.000 HA VOOR RUILVERKAVELING Openluchtspelers maakten decors BELG REIKTE VATICAANSE ONDERSCHEIDINGENUIT DINSDAG 4 JULI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 CHARLY GAUL DEED AANVAL OP ANQUETIL Niesten, Wim vain Est, De Haan en Wagtmans bij de uitvallers De door liet uitvallen van Ab Geldermans en de geringe verdiensten ge demoraliseerde Nederlandse ploeg heeft in de eerste Alpenetappe een gevoelige klap gekregen, Coen Niesten, Wout Wagtmans, Jo de Haan en Wim van Est bereikten Grenoble in de bezemwagen. De aftakeling van de oranjeploeg, die al dagenlang werd verwacht, is begonnen. „De lammelingen. Als het een beetje lastig wordt gaan ze eruit", was het commentaar van Piet van Est, die in het matig bezette stadionnetje een bijzonder fraaie twaalfde plaats had veroverd. Meer woorden kon rossige Piet niet vinden om zijn ongenoegen over de desertie van zyn makkers uit te drukken. Zijn gelaatsuitdrukking sprak echter boekdelen Wim van Est kwam niet door. De Nederlanders wisten toen nog niet dat hij enkele honderden meters on der de top, samen met Van der Steen was afgestapt. Van der Steen had echter meer courage en was verder gegaan. Chsmbêry aCóle De misère van het groepje Neder landers ging de karavaan geheel voorbij. Men sprak alleen nog maar over de grote aanval van Charly Gaul op Jacques Anquetil. De Lu xemburgse kampioen had op de laat ste drie cols van deze etappe de Granier, de Clucheron en de Porte het offensief met succes geopend. Gaul won de etappe met 1.40 voor sprong op Anquetil en door de boni ficaties Gaul een minuut en An quetil 30 seconden verkleinde de grootste concurrent van de kopman van de Franse nationalen zijn ach terstand van 8.13 tot 6.03. Men heeft het vandaag gemerkt: alles is weer mogelijk. De visie, dat Anquetil door zijn coupe van de eerste dag de tour al gewonnen zou hebben, is in het voorportaal tot het dak van de Alpen gelogen straft. Want het mag aanneme lijk worden geacht, dat de Lu xemburger niet op de grote berg prijs alleen aast. Zijn doel reikt hoger: zowel de gele trui als het bergklassement. De liefhebbers kregen in deze rit nog slechts een voorproefje van het grote duel tussen Gaul en Anquetil, waarin ook de Spanjaard Manzaneque, de Italiaan Massïgnan en de Duitser Junkermann meespelen. Charly Gaul In de eerste vier kilometer van de elf kilometer lange klim naar de top van de Granier sloeg Charly Gaul het gat. Deze aanloop was verreweg het moeilijkste deel van de gehele klim. llier kwam de schei ding in het veld tot stand, werden behalve Piet van Est alle overige nog in de strijd zynde Nederlanders gelost, ook Wim van Est. Tevoren hadden Coen Niesten en Wout Wagtmans, die afgestapt wa ren om wat te gaan drinken en niet meer bij konden komen, de bezem wagen opgezocht, waarin zij nog voor de bergen de Col de Grand Bois vlak na de start in St. Etienne was zo onbeduidend geweest, dat ieder een bij had kunnen blijven of weer aansluiting had gekregen gezel schap kregen van Jo de Haan. Achter Gaul formeerde zich een groepje met Jacques Anquetil, Massïgnan, Manzaneque, Junker mann, Dotto en nog enkele ande ren. Op de top van de Granier na een moeilijke tocht langs de slechte en smalle weg had Gaul, die glimlachend bovenkwam een voorsprong van 1.25 op de groep Anquetil en van 2.45 op een vol gend kopper met o.m. de Belgen Hoevenaers, Planckaert en Piet van Est. Deze Nederlandse opname" werd ge maakt op het filnibaj, van het. film festival in Berlijn. V.l.n.r. ziet men Yoka BerettyF ons Rademakens en Monica Witkowna. Afdaling In de afdaling van de Granier en de onmiddellijk daarop volgende klim' naar de top van de Col de Cluche ron liep Gaul uit tot 3 minuten op Massignan en Junkermann. Achter dit tweetal passeerden Anquetil, Manzaneque en Dotto vijf seconden later, terwijl Mastrotto en Carlesi op 3.10 doorkwamen. Gaul zou ongetwijfeld naar de twee de plaats in hèt algemeen klasse ment gesprongen zijn als hij niet in de afdaling van de Clucheron ten val was gekomen. In de beklimming van de Col de Porte, letterlijk de deur tot Grenoble, verzwakte Gaul, die een paar schaafwonden had opgelo pen, een ogenblik, maar zijn voor sprong was groot genoeg om nog met een winst van 1.40 op Anquetil als eerste over de eindstreep te gaan. Jacques Anquetil won de spurt en de voor hem zo belangrijke 30 seconden bonificatie voor Manzaneque, Massig nan en Junkermann. Piet van Est, die bijzonder goed was meegekomen, eindigde als twaalfde op 7.29 achter Gaul. Na hem kwamen Piet Damen, Sjef Lahaye, Toon van der Steen, Jaap Kersten (die op de Clucheron een lekke band had gekregen en zelf had moeten repareren). Dick Entho ven en Jan Westdorp ruimschoots binnen de tijdslimiet aan. Zij hielden de eer van oranje hoog waar op pa pier hoger gekwalificeerde coureurs hadden gefaald. Het gebrek aan voorbereiding van de Nederlandse ploeg waarin Michel Stolker en Jo de Roo node zijn gemist, doet zich el ke dag sterker voelen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllill Tour de France H Radio: Tussen 16 en 18 uur wordt een reportage gegeven van de 10e rit van Grenoble H naar Turijn. Deze reportage wordt om 19.25 herhaald. Om n 21.20 uur volgt een nabeschou- wing. Televisie: Om 22.45 wordt een filmverslag gegeven van de 10e rit- M iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'il MINISTER DE POUS MEENT Overleg over tweede staalbedrijf duurt voort De minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, ziet geen reden om te vrezen, dat de mogelijkheden, (lie in het Nederlandse kustgebied aanwezig zijn voor een belangrijke versterking van de economische ba sis, niet voldoende zullen worden be nut. De minister deelt dit mede in ant woord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid dr. H. J. Witte- veen (v.v.d.) naar aanleiding van de plannen in Zelzate (België), aan het kanaal Gent-Terneuzen, een hoog ovenbedrijf te bouwen. De heer Witteveen stelde onder meer de vraag hoe de minister de tegen stelling verklaart tussen de conclu sie van het studiesyndicaat, dat de bouw van een nieuw hoogovenbedrijf aan diep vaarwater in België ,.par- ticulierement opportune" zou zijn en de conclusie van het rapport-Van Berkum, dat de eerste 5 jaren in Nederland geen behoefte zou beslaan aan een nieuw hoogovenbedrijf op Rozenburg. De minister van economische za ken antwoordt, dat hij van deze tegenstelling geen verklaring kan geven. De berichten die tot dus ver in de pers bekend zijn ge maakt, over de studie die voor de vestiging in Zelzate is ver richt, geven de minister geen vol doende aanknopingspunten. Slechts indien het rapport hem ter beschikking zou staan, zou het hem mogelijk zijn vast te stellen, of de conclusie al dan niet berus ten op argumenten, die ook voor een soortgelijk project in Neder land gelden, zo verklaart minis ter De Pous. De berichten geven de indruk, zo zegt de minister, dat bij de opstelling van het plan-Zelzate enige bijzondere overwegingen een rol hebben ge speeld, zoals de plaatselijk zeer rui me arbeidsmarkt, specifieke niet nader toegelichte voordelen voor de deelnemende ondernemingen en mogelijk het genieten van facilitei ten, die in België onder bepaalde om standigheden aan voor de nationale economie belangrijke projecten of bij vestiging in een ontwikkelingsge bied kunnen worden verleend. De minister verklaart, dat het over leg rond de stichting van een twee de hoogoven- en staalbedrijf in Ne derland nog steeds doorgaat. De resultaten van het kort geleden in de pers aangekondigde gemeenschap pelijk onderzoek van de gemeente Rotterdam en de United States Steel Corporation te Pittsburgh met de Société d'Economïe et de Mathema- tiques Appliquées te Parys naar de Venezolaanse gevangenen in Nederland (Van onze Haagse redactie) De zeven Venezolaanse gevangenen, die enkele weken geleden de beman ning van het vliegtuig waarin zij naar een nieuwe bestemming in Ve nezuela werden vervoerd, dwongen op de Nederlandse Antillen te landen, zijn in het diepste geheim van Cura sao naar Nederland overgebracht. Zij zijn zondag reeds per vliegtuig in Nederland gearriveerd. De over brenging naar Nederland schijnt ver band te houden met het feit, dat het voor niet onmogelijk moest worden gehouden, dat een poging zou wor den gedaan, om hen vanuit Venezue la met geweld naar dat land terug te halen. Op die mogelijkheid werd in de Venezolaanse pers met toenemende klem aangedrongen. Het ministerie van buitenlandse za ken heeft medegedeeld, dat de Vene zolaanse legerofficieren asyl hebben verzocht. De Venezolaanse regeling heeft harerzijds door haar ambassa deur in Den Haag aan de konink rijksregering uitlevering van be doelde vluchtelingen verzocht. Mede hierdoor dient de beslissing ter zake van het verzoek om asyl door de ko ninkrijksregering te worden geno men. Terzake van beide verzoeken wordt thans een nauwgezet onderzoek inge steld in verband waarmede de Vene- zolanen in overleg met de Antilliaan se regering en met hun instemming naar Nederland zijn overgebracht in afwachting van de beslissing op beide verzoeken. Arbeidstijdverkorting gemeentepolitie De minister van binnenlandse zaken heeft in een circulaire, bestemd voor de burgemeesters van gemeenten met gemeentepolitie, een nadere uiteen zetting gegeven over de organisatori sche, technische en financiële conse quenties van de arbeidstijdverkorting voor de gemeentepolitie, welke voort vloeien uit het feit dat thans dezelfde hoeveelheid werk in een kleiner aan tal diensturen per man zal moeten worden verricht. Naar het oordeel van de minister is het onontkoombaar dat de compensa tie in de eerste plaats buiten de per sonele sector wordt gevonden en wel in het organisatorische, technische en financiële vlak. De minister geeft dan een overzicht van de mogelijkheden, die 'de gemeenten ten dienste zullen staan om de vermindering van het aantal diensturen op te vangen en van de maatregelen, die ter zake van rijkswege zijn getroffen of kunnen worden verwacht. In de eerste plaats zal gestreefd moeten worden naar een zo nuttig mogelijk gebruik van de beschikbare mankracht en een verbetering van het outillagepeil van de korpsen. Hierbij is ervan uitge gaan, dat de arbeidstijdverkorting er toe noopt de mechanisering van de politiedienst, die zich sedert een tien tal jaren reeds voltrekt, in versneld tempo voort te zetten. De normver goeding voor materiële kosten ten be hoeve van uitbreiding en verbetering van de technische hulpmiddelen zal dan ook worden verhoogd. Een verhoging van de personeels sterkte die intussen in bescheiden mate wel is toegestaan is slechts dan acceptabel, aldus de minister in zijn circulaire, als alle mogelijkheden tot radionalisatie van de dienst en tot opvoering van het outillagepeil zijn uitgeput. economische aspecten van een geïn tegreerd ijzer- en staalbedrijf op Ro zenburg zullen ten zeerste de aan dacht van de minister hebben. MR. MARIJNEN AAN TWEEDE KAMER Beslist geen afwenteling van lasten Hét is niet zo dat het aantal hectaren goedgekeurde ruilverkavelingsplan- nen in het huidige begrotingsjaar ver onder de gewenste hoeveelheid van 40.000 hectare per jaar zal blijven. De minister van landbouw en visserij, nir. V. G. M. Marijnen, verwacht, dat in dit begrotingsjaar zeker over 40.000 hectaren ruilverkaveling zal worden gestemd. Dit heeft de minister geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer C. Egas (p.v.d.a.). De heer Egas had ook inlichtingen ge vraagd over de financiering van ob jecten binnen ruilverkavelingsver- band. De minister deelde daarop o.m. mede dat hij geen mogelijkheid ziet zeer duidelijk mededelingen te verstrek ken aan de provinciale besturen over de vraag voor welke objecten hun financiële medewerking op prijs wordt gesteld. Hij wil het juist ge heel aan deze instanties overlaten, welke onderdelen van bepaalde ruil verkavelingsobjecten voor een even tuele bijdrage in aanmerking kun nen komen, dan wel, dat de voor keur wordt gegeven aan een alge mene bijdrage. Elke vorm van bij drage wordt daarom op prijs gesteld. De minister acht ontsluiting, water beheersing, voorziening met utili teit swerken, landschappelijke voor zieningen, opvangen van gevolgen van rijksweg- of kanaal aanleg aspec ten van algemeen belang binnen ruil- verkavelingsverband. Wegbreedte Indien een gemeente een grotere wegbreedte verlangt dan op grond van de ontworpen plannen minimaal noodzakelijk is, dan lean deze tot stand komen, mits de gemeente de volledig® kosten draagt. De minister meent, dat de opvatting dat ook anderen dan het rijk in ruil verkavelingen kunnen bijdragen niet betekent een financiële ontlasting van het rijk ten koste van de provinciale overheid. Op deze wijze kunnen voor specifiek provinciale belangen meer investeringen worden verricht dan waarvoor van rijkswege geldmidde len beschikbaar zijn. Bij dit systeem kan eerder worden gesproken van een verruiming van de activiteiten dan van een afwente ling van lasten, zo meent de minis ter. Terwijl hun medespe lers elders nog de laat ste moeilijke scènes van „De vrouwen krij gen hun zin" doorna men, hebben vier leden van De Openluchtspe leni" te weten de heren A. Schellings, F. MeijerK. Kok en A. de Wilde gisteravond in liet openluchttheater Toorenvliedt te Middel burg de decors opge bouwd voor liet blijspel, dat „De Openluchtspe lers" woensdag en don derdag a.s. zullen op voeren. Het was een wirwar van ettelijke poortjes, planken, schotten en balken, die over het to neel van het openlucht theater verspreid lagen, toen de vier openlucht spelers aan hun arbeid begonnen. Maar lang zamerhand kreeg het ontwerp, dat beeldhou wer Peter de Jong voor de patio de binnen plaats van een pastorie had vervaardigd, vaste vormen en In de heel late uren stond het decor voor het grootste deel „op poten". Van daag (dinsdag) zullen de mannen er nog een kwastje verf overheen smeren en dan kunnen de openluchtspelers vanavond de generale repetitie houden. Op de foto: op de lad der de heer Schellings, naast hem de heer De Wilde, aan de zaag de heer Kok en naast hem de heer Meijer. (Foto P.Z.C.). V.V.D.-commissie tegen subsidie kerkbouw De commissie, die dc Volkspartij voor Vryheid en Democratie heeft inge steld ter bestudering van de ophef fing van het processieverbod en van subsidie aan de bouw van kerken, heeft een rapport samengesteld, ge titeld „.Steun aan kerkgenootschap pen". De commissie meent, aldus het rap port, dat de overheid de bevordering van het kerkelijk leven niet onver schillig mag laten. Zij moet hierte genover een positieve instelling to nen. Daar de bevordering van het kerkelijk leven het openbaar belang dient, mag hiervoor van de zijde van de overheid steun worden verwacht, aldus het rapport. Ook wordt de verbreding van de fi nanciële basis van de' kerkgenoot schappen aan de orde gesteld. De commissie meent, dat tegen subsi diëring op verschillende gronden be zwaren bestaan. Eerst zal moeten worden getracht de eigen financie ring van de kerkgenootschappen te activeren, zo meent zij. De commissie neemt de stelling van de commissie van de vereniging voor belastingwe tenschap inzake giften en buitenge wone lasten over. Hierin worden maatregelen aanbevolen, waardoor de eigen financiering van kerkge nootschappen wordt geactiveerd en gelijkheid van belasting wordt be reikt voor wereldbeschouwelijke in stellingen op het gebied van lichame lijke en geestelijke volksgezondheid en culturele instellingen, waaronder liefdadigheid. Het ingediende wets ontwerp premie kerkenbouw bevat naar het oordeel van de commissie een aantal verbeteringen. De com missie acht echter subsidiëring van de kerkenbouw uit de overheidskas principieel onjuist. Zij meent, dat de oplossing moet worden gezocht door het stimuleren van particuliere bij dragen met behulp van een fiscale maatregel. Te Maastricht is aangehouden de 29-jarige Belg P. D. P. uit Hoey, verdacht van oplichting en van vervalsing van buitenlandse onder- scheldingen. Deze P. deed zich voor als doctor honoris causa van een wetenschappelijk instituut van het Vaticaan. Hij mat zich Franse adellijke namen aan, onder meer „graaf Percy Pasleau de Surmont" en trachtte indruk te maken door zich te kleden als Bel gisch kapitein van de koopvaardijvloot. In Maastricht heeft hij in verschillende gevallen oplichting gepleegd door het verlenen van een Vaticaanse onderscheiding namelijk de „Ridderorde in de militie van Jezus Christus", welke onderscheiding zou behoren tot een dertiende-eeuwse orde die het Vaticaan zou hebben ingesteld tijdens de godsdienststrijd tegen de Zuidfranse Albï- genzen. De onderscheiding behoorde echter tot de fantasie van deze Belg. Hy had briefpapier en diploma's laten drukken, onderschei dingstekens laten maken en men vermoedt dat hy behalve in Maas tricht ook elders in het land slachtoffers heeft gemaakt. De zaak ls in onderzoek bij de Maastrichtse recherche. Een Maas trichtse journalist en een zakenman, die argwaan koesterden toen de Belg pok hen wilde vereren met de Vaticaanse orde, hebben dc bedrieger ontmaskerd. UITSTEL GESPREK NEDERLAND - DUITSLAND Het Nederlands-Duitse gesprek over de kwesties, die naar aanleiding van het algemene verdrag tussen beide landen zijn gerezen, Is naar wij ver nemen veertien dagen uitgesteld. Staatssecretaris dr. H. R. van Hou ten en de Duitse ambassadeur in bui tengewone dienst dr. R. Lahr zouden elkaar op 5 juli ontmoeten. Naar het ministerie van buitenlandse zaken desgevraagd bevestigt is het gesprek echter op verzoek van dr. Lahr uit gesteld tot 19 juli. Aangenomen wordt dat de ontmoeting in Bonn zal plaatsvinden waar dr. Van Houten op 18 juli de topconferentie der zes landen der E.E.G. zal moeten bijwo- Oud-strijders schrijven professor Duynstee De federatie van Nederlandse Oud strijders Organisaties heeft zich in een open brief tot prof. mr. F. J. F. Duynstee te Nijmegen gewend. In de brief wordt met verontwaardiging gesproken over do onderhandelingen van prof. Duynstee en de groep-Ky- kens met Indonesische machthebbers over de spanningen tussen Neder land en Indonesië inzake de kwestie Nederlands Nieuw-Guinea. „Door uw handelingen hebt U be wust het beleid van de Nederland se regering in de wereld doorkruist en de rechten van de Papoea's in de waagschaal gesteld", aldus de fede ratie. Voorts wijst zij er op, dat het Nederlandse volk prof. Duynstee niet heeft aangewezen als onderhandelaar op te treden. Auto in brand vijf doden Op. de autoweg van Brussel naar Oos tende heeft zich zondagavond een ongeval voorgedaan, waarbij vijf per sonen het leven hebben verloren en zeven ernstig gewond naar een zie kenhuis zijn overgebracht. Dc auto van een gezin uit Oostende vloog door onbekende oorzaak onder het rijden in brand. De bestuurder verloor de macht over het stuur. De wagen reed door de haag, die de twee weggedeelten scheidt, en botste op drie auto's, die uit de tegenoverge stelde richting kwamen aangereden. De vijf omgekomen slachtoffers za ten allen in de auto die het ongeluk veroorzaakte. Regering Dominicaanse Republiek afgetreden De regering van de Dominicaanse Republiek met uit zondering van de minister van defensie, heeft presi dent Joaquim Balaguer haar ontslag aangeboden. Zij wil de president hierdoor in staat stellen een „nationale verzoening" mogelijk te maken. De wens hiertoe werd door generalissimo Trujillo kort voor zijn dood uitgesproken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7