Prestigekwestie aanleiding tot krappe dienstregeling Vragen van N. Jouwe aan gouverneur KLANKBORD „STAKINGSDRUKTE" IN VLISSINGSE HAVEN DINSDAG 4 JULI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE MOEILIJKHEDEN BIJ DE SPOORWEGEN Verder: pensionering, lonen en de zware toelatingseisen (Van" één onzer verslaggevers). De oorzaken van de moeilijkheden bij de spoorwegen vormen een bijzonder ingewikkeld geheel. In principe zijn zij rechtstreeks het gevolg van het verhoogde dienstbetoon dat de spoor wegen met de nieuwe zomerdienst wilden bieden. Enkele punten sprin gen er echter sterk uit. Met name zyn dit het plotselinge personeels verloop na januari van dit jaar en de sterke invloed van de metaalionen terwijl ongetwijfeld ook een prestige kwestie zijn invloed heeft gehad op de samenstelling van de zomer dienstregeling. Deze prestigekwestie heet: Gronin gen. Met name in Groningen heeft de Kamer van Koophandel zich enige tijd geleden ernstig beklaagd over het feit, dat de verbinding tussen Gronin gen en Den Haag in 1939 sneller was dan thans. De Spoorwegen hebben hier tegen over gesteld: „dat is juist, maar ge vergeet, dat in 1939 Groningen slechts drie treinen per dag ter be schikking had en thans elk uur één". Niettemin: de verbinding Groningen- Den Haag is thans met een kwartier bekort, een half uur op heen- en te rugreis. Om dit te kunnen bereiken hebben de spoorwegen een zeer krap rijschema moeten invoeren, hetgeen trouwens ook op de andere lijnen is geschied. Het mag niet worden uit gesloten geacht, dat ook van rege ringswege druk op de spoorwegen is uitgeoefend om de verst van Den Haag gelegen streken van Nederland waar men zich nu eenmaal snel ten achter voelt gesteld, aldus de Spoor wegen, een maximale service te bie den. Enquête In 1956 reeds hebben de Spoorwegen gedurende een maand een enquête gehouden onder de reizigers. Uit de ze enquête is gebleken, dat 85 pro cent van de reizigers slechts korte afstanden reist, doch dat de overige 15 procent, de „lange-afstandsreizi- gers" 50 procent van de inkomsten van de spoorwegen op hun rekening hebben staan. Men concludeei de: we moeten wat doen voor deze langere afstandsrei zigers. De verbetering, onder meer door de instelling van de zogenaam de luslijnen nu de ooi-zaak van veel misère werd in twee etappes doorgevoerd. De eerste etappe met de zomerdienst 1960, de tweede thans met de zomerdienst 1961. Deze dienst betekende een zeer krap Tij schema op vele lijnen. Was hetf, tegen het décor van de ko mende vijfdaagse werkweek, niet te voorzien, dat hier moeilijkheden uit zouden voortvloeien, de Spoorwegen zeggen er dit van: „een dienstrege ling wordt reeds een jaar tevoren opgezet en uitgewerkt. Er wordt ge confereerd met de buitenlandse col lega's, opdat ook internationaal de zaak kan kloppen.. De dienstregeling K.A.B.-voorzitter dringt aan op „beperkingen" De voorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, heeft op de giste ren in Utrecht gehouden verbónds- vergadering van deze bond gepleit voor afschaffing of opschorting van de investeringsfaciliteiten, omdat het zo langzamerhand duidelijker wordt, dat de ontplooiing van de Nederland se economie en vooral van de indus trie voldoende natuurlijke impulsen heeft gekregen. Wat het afbetalingsstelsel betreft zou hy nog verdergaande bcteugelin- gen willen doorvoeren. Sprekende over de situatie in de bouwnijverheid, herinnerde ue heer Middelhuis aan de overspanning in deze sector in de jaren 1955 tot 1957, die tot gevolg had dat do bouwprij zen voor volkswoningen jaarlijks met tien en twaalf procent stegen. Daarom kan de K.A.B., volgens hem, bepaald niet juichen over de verho ging van het totale bouwprogramma die de regering enige maanden gele den heeft doorgevoerd. Het kan nauwelijks verwondering wekken, dat onder het huidige be leid de bouwkosten opnieuw gaan stijgen, zo zei de heer Middelhuis, die zich voorts afvroeg wanneer eens uitvoering zal worden gegeven aan de op verlaging van de bouwkosten gerichte maatregelen die reeds in 1959 door de S E.R. werden aanbe volen. De K.A.B.-voorzitter deed éen dringend beroep op de overheid, om in de bouwsector het evenwicht te herstellen. Hij acht een nog stingen- ter hanteren van het goedkeurings- beleid noodzakelijk, ook wat betreft de gebouwen in de industriële en handelssector. Tevens zou de heer Middelhuis daaronder ook zij het lydeigk het resterende deel van de zogenaamde „vrije sector" bouw gebracht willen zien. WERKLUST. De gemeentelijke lan taarnpaalschilders van Basford in Engeland, gingen zozeer in hun werk op, dat ze ongemerkt kwamen in een straat van het aangrenzende dorp Awsworth. De gemeenteraad van Awsworth heeft die van Basford een rekening van '28 pond aangeboden, omdat men in Awsworth niets voelt voor de kleur waarin Basford zijn lantaarn palen schildert. moet lang voor zij ingaat volledig klaar zijn. Juist ook het samenspel met het buitenland maakt, dat te rugschakelen thans niet meer moge lijk is. Natuurlijk hebben we reke ning gehouden met de vrije zaterdag, maar, als overal elders, is deze in een veel sneller tempo gekomen dan was te voorzien. Bovendien echter hebben we na januari 1961 een sterk versnelde afvloeiing van personeel gehad. Deels was dit een „biologische": juist omstreeks de twintiger jaren is veel personeel aangenomen, dat na veertig dienstjaren kan kiezen tussen pensionering met 63 of met 65 jaar. Verder is er veel personeel weggegaan, dat zich elders in de In dustrie kon verbeteren. Weliswaar heben de Spoorwegen nog steeds een lijst van 8000 sollicitanten, doch de zeer strenge eisen, die worden ge steld ten aanzien van de veiligheid en de wijze van optreden tegenover het publiek, maken dat er van de 8000 slechts 1700 tot 1800 man overblij ven. Ketelbikken Niet alleen dit plotselinge personeels verloop in januari heeft de Spoorwe gen dwars gezeten, doch ook de grote moeilijkheid om thans, in het drukke seizoen vakanties, vrije zaterdag, rijwielvervoer de ge bruikelijke hulpkrachten te krijgen. „Vorig jaar hadden we nog een enor me wachtlijst van studenten voor dit werk. Nu kunnen wij ze niet krijgen. Het zijn vooral de metaalionen, die ons parten spelen. Een student kan bijvoorbeeld met ketelbikken f 1,75 per uur verdienen. Elders wordt anderhalve gulden be taald in de metaalindustrie. Dat kun nen wij nu eenmaal niet betalen. Daardoor komen wij, nu de stoptij den op de stations aanzienlijk zijn bekort, in moeilijkheden. Er is te weinig personeel op de perrons, om het laden en lossen binnen dc ge stelde tijd te doen verlopen", aldus een zegsman van de spoorwegen. De internationale verplichtingen en de gehele opbouw van de dienstrege ling maken het onmogelijk, terug te schakelen. Men moet met deze dienst regeling het doen en men kan slechts trachten verlichting te brengen door enkele treinen te laten vervallen en door bepaalde treinen in sommige plaatsen niet meer te laten stoppen. Met andere woorden: de Spoorwegen zullen de bestaande dienstregeling zolang moeten experimenteren er improviseren, tot deze weer behoor lijk functioneert. WAAR BLUFT VRIJWILLIGERSKORPS Contact met Australisch Nieuw-Guinea gevraagd Hel lid van de Nïeuw-Guinearaad N. Jouwe beeft maandagmorgen naar aanleiding van de zoals hij het noemde, steeds moeilijker wordende politieke situatie rond om Nederlands Nieuw-Guinea, aan de gouverneur van Ned. Nieuw-Guinea de volgende schrif telijke vragen gesteld: Welke stappen heeft de regering ge nomen of denkt zij te nemen om de Papoea's in de gelegenheid te stellen de verlangers van de Pa poea-bevolking zowel in Neder land als in andere delen van de wereld kenbaar te maken? Is het de regering mogelijk op grond van genoemde politieke situatie rond Ned. Nieuw-Guinea, de Nieuw-Guinearaad nog dit jaar in de gelegenheid te stellen een uit spraak te doen ter verwezenlij king van het zelfbeschikkings recht van het Papoeavolk? Is de regering dan ook bereid om vooruitlopende op het hierboven vermelde contact op te nemen met Vliegtuiglift in Parijs voor drie Kamerleden De K.L.M. en de Franse luchtvaart maatschappij U.A.T. hebben maandag samengewerkt om drie Nederlandse Tweede-Kamerleden le helpen zo spoedig mogelijk naar Nederland te komen. De Nederlandse afgevaardigden (de heren Th. Laan K.V.P., J. Meu- link, A.R. en F. van der Peijl, C.H.U. keerden maandag met een groot gezelschap Europese en Afrikaanse parlementsleden terug van een weekend-conferentie in Bari (Zuid-Italië). Door vertra ging van hun U.A.T.-vliegtuig, dat het Parijse vliegveld Orly als be stemming had. vreesden zij de aansluiting,op het laatste K.L.M.- toestel van Parijs-Le Bourget aan de andere kant van de Fran se hoofdstad naar Nederland te missen. Toen de gezagvoerder van het Fran se toestel, die Le Bourget als thuishaven had. dit ter ore kwam. bood hij hun een lift met zijn DC-6 van Orly naar Le Bourget aan en liet hy telegrafisch de K.L.M. in Parijs waarschuwen. Het luchtbrugje tussen de twee Parijse vliegvelden vergde slechts zeven minuten en de K.L.M.- viscount wachtte netjes. Dc drie Nederlanders, die zo'n haast hadden met het oog op het Ka merdebat over de kinderbijslag van dinsdag, vernamen in het K.L.M. toestel pas dat de politieke toestand in Nederland inmiddels wijzigingen had ondergaan... Tien mille zoek op Koningin Emma De Nederlandse politie is gister avond uren bezig geweest met bet doorzoeken van het schip Koningin Emma, dat vaart op dc route Hol landHarwich. Uit Engeland was het bericht geko men dat aan boord van het schip een koffer zoek was geraakt inhou dende een bedrag van 1000 pond sterling (ongeveer 10.000 gulden). De Britse politie heeft het schip voor het vertrek uit Harwich gedurende een half uur doorzocht; na aankomst in de Hoek heeft de Nederlandse politie een uitvoerig onderzoek inge steld. Tot dusver is de koffer nog niet gevonden. Hij lag in een scheeps- lcantoor en was eigendom van de rederij. Vermoedelijk is de koffer gestolen. de Australische regering om de Papoea's van het oostelijke en van 't westelijke gedeelte van Nieuw- Guinea in de gelegenheid te stel len zich gezamenlijk te beraden over de respectievelijke vaststel ling van de tijd waai'binnen beide delen van Nieuw-Guinea zelfstan dig zouden worden? Houdt de regering niet in de gedach te dat de in het algemeen door de westelijke mogendheden verwach te crisis in de herfst van dit jaar de Indonesiërs een geschikte ge legenheid zal bieden om Neder lands Nieuw-Guinea gewapender hand aan te vallen? Zo ja. welke stappen denkt de over heid te zullen nemen teneinde een dergelyke situatie het hoofd te kunnen bieden? Wat is. of zijn dc redenen dat tot dusver geen begin is gemaakt met het tot stand brengen van een Papoea-vrijwilligerskorps Illllllllllllllllllllllllllllllllllillll Drieling in Groningen In huize Tavenier. de kraam- afdeling van het diaconessen- huis in Groningen, is maandag een drieling geboren. Mevrouw A. Pot-Hovinga uit Groningen bracht drie welgeschapen kin- deren ter wereld: twee meisjes, één van 1.920 en één van 2.080 gram en een jongen van 2.310 gram. Het eerstgeboren meisje en de jongen zijn in een cou- veuse ondergebracht. het zwaarste meisje in een isolet- te. Dc heer en mevrouw Pot had- n den reeds een jongetje van 31-3 jaar. IllllilllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllillllllillllllllllllllllllllllillllllllI Wif fahren f* n »i r& Het Wereldgebeuren A.K.U.-aandelen in discussie In de gisteren gehouden jaarverga dering van de Vereinlgte Glanzstoff- Fabriken A.G. heeft het bestuur zijn standpunt inzake de schadeloosstel ling van de Duitse aandeelhouders der A.K.U. uiteengezet. Prof. mr, P. W. Kamphtüsen, gedelegeerd com missaris van de A.K.U. en vice-voor- zitter van de raad van commissaris sen van de Vereinigte Glanzstoff-Fa- briken, verklaarde, dat de voormalige Duitse aandeelhouders recht hebben op schadeloosstelling van de Duitse bondsrepubliek. Het bestuur van de A.K.U. betreurt het zeer, dat de regering van de bondsrepubliek tot dusverre om onbe kende redenen deze verplichting nog niet is nagekomen. De Nederlandse regering steunt het standpunt van de A.K.U. Zij kan echter geen invloed oefenen, daar dit een interne Duitse aangelegenheid is, zo verklaarde prof. Kamphuisen. De jaarvergadering duurde enige uren en er werd o.m. over de kwestie A.K.U. heftig gedebatteerd. Hoofd zakelijk uit verzet tegen de houding van het bestuur in deze kwestie wer den bij de stemming over het verle nen van decharge aan de directie vijfentwintig tegenstemmen uitge bracht. terwijl er voorts eenenzestig stemonthoudingen waren. Bij de stemming over het verlenen van decharge aan de raad van com missarissen werden negenentwintig tegenstemmen en 664 stemonthou dingen geteld. De verhoging van het dividend van dertien tot veertien pro cent werd met algemene stemmen goedgekeurd. Nederlander in Engeland van moord verdacht De politie van Liverpool heeft gis termorgen een 30-jarige Nederlandse zeeman aangehouden in verband met de moord op een 21-jarige vrouw, wier lichaam zaterdag in haar slaap kamer in Menai, in Noord-Wales, werd gevonden. De politie deelde mede. dat de man, die afkomstig is van de Nederlandse kustvaarder „Wiema", een schip van ton vair een Groningse rederij, in de loop van de dag naar Menai zou worden overgebracht, waar hij officieel in staat van beschuldiging zal worden gesteld. De jacht op de moordenaar van het meisje, Margaret Hughes, werd zon dagavond, vanuit Menai in Liverpool voortgezet, nadat de „Wiema", die Menai had aangedaan, in do haven van Liverpool was binnengelopen. De rechercheurs begaven zich aan boord en vertrokken weer met medeneming van een der opvarenden. In de Duitse plaats Wolfsburg is de eerste aandeelhoudersvergadering van de Volkswagen-fabrieken gehou den, welke mogelijk ook door het fraaie weer, aanzienlijk minder men sen trok dan was verwacht. Deze aandeelhouders, die in een Ford naar Wolfsburg trokken wilden best toeten dat de aandelen van de V.W. hun een lieve cent hebben opgeleverd, getuige het openhartige opschrift op hun auto... Rijksgoedkeuring voor „vrije-sector"-woningen In april is bekendgemaakt, dat een rijksgoedkeuring is vereist voor de bouw van woningen in do vrije sec tor, met een bouwsom hoger dan ƒ23.000, ƒ21.000 en ƒ19.000, al naar gelang van de klasse van de gemeen te waar wordt gebouwd. Ingevolge een besluit van de minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid is met ingang van 4 juli 1961 ook een rijksgoedkeuring vereist voor niet door het rijk gesubsidieerde her bouw, verbouw en uitbreiding van woningen, wanneer de kosten boven de hiervoor genoemde bedragen -uit gaan. Deze maatregel is niet van toepas sing op herbouw van woningen, die door de oorlog of door watersnood zijn verloren gegaan. FILM OVER HEMINGWAY IN DE MAAK De Hollywoodse filmproducer Jerry Wald, die reeds enige tijd in Rome verblijft op zoek naar materiaal voor een film over Ernst Hemingway, lieeft ver klaard, dat bij onmiddellijk met de produktie wil beginnen. Hij zei dit, op het vernemen van de dood van de schrijver- De film „Ernest Hemingway's Young Man" zal een samenvatting zijn van de avonturen van Nick Adams, een van de eerste figuren uit dc He mingway boeken, een representant- van de schrijver zelf. Wald merkte op. dat Hemingway eens tegen een vriend zei „ik zal me niet degraderen door oud te worden", Wald vertelde ook. dat Hemingway placht te zeggen, dat de roem van een schrijver gevestigd wordt door de woorden die hij niet schreef, maar dat desalniettemin de woorden die Hemingway wel schreef voor tal van vooral Amerikaanse jonge schrijvers een bron van lering waren. Wald zei voorts, dat de film opgeno men zal worden in de befaamde He mingway stijl „scherp, "helder en stac- catto". „Geen fade-ins en fade-outs. De indeling en het -ritme zullen zijn zoals dat in de boeken van Heming way". K' ZOALS vliegtuigen bij een „potdichte" luchthaven uitwijken naar elders, zo hebben verschillende v rachtschepen vorige week voor de Amsterdamse en Rotterdamse havens de steven gewend, toen de ha venarbeiders daar in een wilde staking waren ge gaan. Deze koersverandering heeft men ook in de Vlissingse haven gemerkt. Daar was het maandagmiddag bijvoorbeeld een druk- te van belang. Grote vrachtwagens stonden klaar om ladingen vlees en balken in te nemen van het Ierse vrachtschip „Thallo" en het K.N.S.M.-vaartuig „Ma rathon" uit Paramaribo, en in de loodsen aan de ha ven stonden rijen nieuwe auto's, afkomstig uit Enge land, te wachten op verder transport. Overigens was het lossen van de schepen, die de K.N.S.M. naar Vlissingen had gedirigeerd tegelijker tijd een experiment. Zo in de trant van: we komen eens kyken hoe het hier gaat. Mogely'k dat in de naaste toekomst meer vrachten in deze Zeeuwse zeehaven worden gelost. (Foto P.Z.C.) VW<A**A'WVVVWvVvN*W»/V'»AAWWW>VVVWWVWVVWV\AA'W%\AA**VV\*V\A/W*AA^A/ Geen valeriaan In één van de vele duizenden Ara bische vertelsels wordt verhaald van een rechter, die zo corrupt was dat men zich wel tienmaal be dacht voordat men een zaak door hom liet berechten. Op een dag werd één van zyn vrienden binnenge bracht die in een boze bui een vrouw op straat had doodgeslagen. De rech ter behoefde niet lang r.a te denken, wie hiér schuldig was. Natuurlijk de vrouw, zo meende hij, want die had op dat moment beter ergens anders kunnen lopen. De aangeklaagde werd vrijgesproken. De Russische afge vaardigde in de Veiligheidsraad, Va lerian Zorin. lijkt wel wat op die Ara bische rechter. Want in de laatste zitting van de raad hij heeft Enge land beschuldigd van agressie tegen Koeweit, het olie-sjeikdom. dat sinds verleden week onafhankelijk is en nu door het buurland Irak wordt opge- eist. Zorin sprak van een „Britse mi litaire dreiging" en hij noemde door het Engelse ingrijpen de toestand in het midden-oosten gespannen. De vertegenwoordiger van Irak in de Veiligheidsraad maakte het nog wat bonter. Hy zei. dat er geen soldaat in Irak was verplaatst en dat alle hulpgeroep van Koeweit volkomen overbodig was. Hij eiste van de En gelse regering, dat -alle vreemde troepen uit Koeweit zouden worden teruggetrokken. Waarschijnlijk dacht hij er bij: dan hebben onze soldaten niet veel tegenstand te wachten. Want op de aanspraken van Irak op Koeweit ging hij niet verder in. Die beschouwt hij als vaststaand. reeg Irak dus door Zorin indirect steun van Rusland, de Verenig de Arabische Republiek, uit vindsel van Nasser, en een anti-semi- tistisch bolwerk, kreeg het moeilij ker in de laatste zitting van de Vei ligheidsraad. Niet dat men ook maar iets voelt voor Engeland of Koeweit, maar de sympathie is ook niet aan de kant van het duo Rusland-Irak. De vertegenwoordiger van de V.A.R. vond een zyn inziens elegante oplos sing. Hij zei dat Irak fout was met zijn aanspraken op Koeweit, en En geland door troepen te zenden. Na al zo dc Russische kool en de Engelse geit te hebben gespaard, raadde hij Engeland aan (in Rusland had hij blijkbaar niet zo veel vertrouwen) een bemiddelaar te zoeken. Dat i* Turkije geworden. Pakistan. Perzië en India hebben ook al bemiddeling toegezegd. Aan goede wil ontbreekt het dus niet in de kwestie-Koeweit. Het eerste,resultaat (misschien ook het beste wel) van alle bemiddelin gen en vergaderingen is dat Irak er, tegen alle verwachting in. dit week einde van heeft afgezien Koeweit on der de voet te lopen. Dat van dit uit stel definitief afstel komt, daar is men nog niet zeker van. Zorin heeft precies het tegenover gestelde gedaan in de Koeweit- zcnuwachtigheid dan men van zijn voornaam zou verwachten. Hij deed niets om de zenuwen wat te kal meren. Geen druppeltje Russisch va leriaan van deze, volgens de Russi sche encyclopedie van grote mannen, „ergens in Wit-Rusland" geboren keiharde politicus. Zorin is in zover re een merkwaardige figuur in het Sow jet-stelsel dat hy als academicus de grote zuivering in 1938 van par tij-intellectuelen overleefde. Zijn dood werd enkele malen gemeld, maar Stalin zag blijkbaar wat in deze fi guur, die overal opduikt waar poli tiek wat aan de hand is. Zo leidde hij politiek de verovering in van enkele middel-Europese landen. Hij werd zelfs, voor enige tijd gezant in Praag om de communistische staatsgreep voor te bereiden. Enkele jaren later kwam hij in Praag terug „met va kantie". Typisch dat juist in die va- kantietijd de regering van Praag drastisch werd gezuiverd. Daarop verdween hij korte tijd in de politie ke schaduw, maar nu is hij de ietwat humeurige Rus in de Veiligheidsraad die Hanimarskjöld niet meer erkent als secretaris-generaal en hem daar om volkomen negeert. Het is hem blijkbaar tegengevallen dat Enge land niet goedschiks de Iraakse aan spraken op Koeweit erkent. Want de hulp van Rusland aan premier Kas- sem van Irak moet op één of andere manier toch worden gehonoreerd. Een paar fikse oliebronnen kan Rus land nog wel gebruiken. Dat dan Koeweit als zelfstandig land van de kaart zou verdwijnen, is daarbij van geen belang. „Goede olie is beter dan een goede naam" achter het ijzeren gordijn, dat niet zo van staal is of er kunnen nog wel enkele oiieleidin- gen onder door. VALERIAN ZORIN olie-liefhebber Zenuwarts blijft in arrest De Maastrichtse rechtbank heeft maandag de gevangenhouding bevo len van de Haagse zenuwarts F. 5L H. Deze wordt ervan verdacht mein eed te hebben gepleegd in een echt- sclieidingsprocedu re. Hg zou dit hebben gedaan tijdens een retuigenverhoor voor de rechter commissaris bij de Maastrichtse rechtbank. Vorige week donderdag is de zenuwarts op vordering van de officier van justitie in verzekerde be waring gesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5