Eerste verse Zeeuwse mosselen weer naar België Zeeuwse Almanak VAN <3.ivin TOT U KUNT TOGAL ONVERWACHT NODIG HEBBEN SLEEPBOOT „LIES" IN ZIJPE GEKAPSEISD EN GEZONKEN WATERSCHAP N.-BEVELAND NAM AANPASSINGSWERKEN OVER FRANS MUZIEKKORPS SPEELT IN MIDDELBURG DIAMANTEN PAAR IN AXEL Ret weer in Europa PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 4 JULI 1961 GOEDE KWALITEIT EN VISGEW1CHT Door warmte echter „zwakke" mossel, waarnaar nog geen grote vraag is Het Zeeuwse oester- en mos selcentrum Yerseke heeft in de nacht van zondag op maandag gegonsd van bedrij vigheid. In de bijna tropische warmte van de zomernacht liepen vissersvaartuigen de .verschillende haventjes bin nen, waar tientallen mannen klaar stonden om de kostba re lading mosselen de eerste van dit seizoen zo snel mogelijk schoon te ma ken en in zakken op vracht auto's te Iaden. Met de nodige uitvoerpapieren op zak zwermden de vrachtauto- chauffeurs in het holst van de nacht met hun volgeladen wagens over België uit, waar maandagmorgen na zes uur de eerste Zeeuwse mosselen óp de markt kwamen. Een mossel, die bést gezien mag worden: de kwaliteit is goed en het visgewicht meer dan redelijk. De voorbereidingen voor het nieu we mosselseizoen kondigden zich al vorige week maandag aan. Toen trokken de eerste vissersschepen naar de Waddenzee om daar mos selen te vissen, bestemd voor de conservenindustrie. Woensdag volgden de mosselkwekers, wier produkten o.a. bij de handel in Yerseke terecht komen, die ze op haar beurt voor de export naar België heeft bestemd. In de loop van de vorige week wa ren de bestellingen van de Belgen bij de handel binnengekomen, echter in mindere mate dan het vorig jaar. Want met de tropische hitte van vorige week waren onze zuiderburen echt nog niet „warm"' gelopen voor de eerste verse mosselen van dit sei zoen. Aan de hand van de orders, plaatste de handel zijn bestellingen bij het Aan- en Verkoopbureau te Bergen op Zoom, dat vervolgens het startsein gaf aan de kwekers. Te warm Tijdens het vissen bleek al spoedig dat er voldoende mosselen op de Waddenzee waren om aan de vraag te kunnen voldoen. De kwa- NAUWE BANDEN De nauwe banden tussen de beman ning van Hr. Ms. „Axel" en de ge meente, waarnaar deze mijnenveger is genoemd, zullen binnenkort weer verstevigd worden. Van aanstaande vrijdag tot maandag brengen de mannen van dit schip een bezoek aan Axel. Vrijdagavond worden zij ont vangen door het gemeentebestuur en verder bestaan er plannen om zater dagmiddag een voetbalwedstrijd te houden en 's avonds een rondrit te maken door de gemeente. FOTOWEDSTRIJD Negen Zeeuwse amatcurfotografen zonden tezamen 34 foto's in voor de fotowedstrijd ter gelegenheid van de KLUSJE.... De, twee meisjes hadden al geruime tijd geprobeerd de aandacht van een op het terras gezeten geselschap te trekken, maar dat was onderling te druk i» de weer. Eerst toen een van de meisjes half huilend om een „me neer" begon te roepen, zag men wat er aan de hand was. ..Het sleuteltje van m'n fiets is weg", riep ze half huilend. Zc wees op een klein, rood kinderfietsje, dat een vriendinnetje voor haar rast hield. De mannen in het gezelschap kwa men onmiddellijk in actie. ,Een schroevedraaier"riep er een, maar het hoefde al niet meer, want een tweede was al op weg naar zijn auto om een dergelijk instrument te halen. Even later zat hij opgetogen aan het slot te sleutelen, want veel mannen raken pas woed in vuur als er onver wacht een 'klusje valt op te knappen. „Dat halen we er mooi af, dan kun je fietsen en het slot geef je dan maar aan je vader", onderwees een derde intussen en een der dames liet voor de meiskes twee kinderijsjes aanruk ken. 't Werd een heel feest. Toen het slot gesloopt was en de visjes op waren, verdwenen de meis jes. Lopend. Want met z'n tweeen konden ze niet op dat fietsje. En weer helemaal bekomen van de schrik, riep de gelukkige eigennares van het rijwiel nog achterom: ,&n thuis heb ik nog een sleuteltje De mannen hebben toen ook nog iets besteld. Maar geen kinderijsjes tentoonstelling „Toerisme en Vrije tijdsbesteding" te Aardenburg. De foto's moesten de gemeente Aardgn- burg tot onderwerp hebben. De heren J. Kolff jr. uit Aardenburg, J. B. Fondse uit Oostburg en J. den En gelsman uit Vlissingen behaalden een eerste prijs. De heer Kolff won met een van zijn inzendingen ook nog een tweede prijs en de heer Fondse be haalde nog twee derde prijzen. HOSANNA De christelijke fanfare „Hosanna" uit Axel houdt een traditie in ere. Ook dit jaar zal deze Axelse muziekver eniging „muzikale bezoeken" afleg gen aan de buitenwijken. Morgen avond (woensdag) bezoekt „Hosan na" de wijken Magrette en Vaart- wijk. SUCCES Het Vlissingse Jeugd Accordeon Orkest heeft weer een buitenlands concert achter de rug. Zaterdag verleenden de jeugdige accorde onisten hun medewerking aan de Eatjesfeesten in Roeselaere (Bel gië). Ook ditmaal hadden zij veel succes, hetgeen tot uitdrukking kwam in de uitnodiging volgend jaar weer naar Roeselare te ko men. OUDJE De heer P. Heyboer uit Sirjansland vond op 20 april jongstleden een dode scholekster, die een ring droeg met het merk Göteburg D45.882. De vogel was op 16 juni '57 als nestjong ge ringd in Rönnen, in het zuiden van Zweden, en is dus bijna vier jaar oud geworden. Een oudje, zogezegd DRUK Ook Cadzand heeft een deel te ver werken gehad van de drukte, die het afgelopen weekeinde langs de Neder landse stranden heerste. Een groot aantal dagjesmensen trok naar het strand van Cadzand en ook de hotels en pensions boekten heel wat' gasten. De drukte werd pas goed merkbaar, toen door de opkomende vloed de badgasten dichter opeen moesten gaan zitten: van bet Zwin tot de Zwartepolder strekte zich de mensen massa uit. Zondagmiddag was de drukte het grootst. Tientallen auto's stonden toen langs de wegen gepar keerd, omdat de parkeerterreinen vol waren. Evenals vorig jaar is thans een detachement van de rijkspolitie te paard in Cadzand aangekomen om gedurende de maanden juli en augus tus op het strand te patrouilleren. Met scheepsladingen tegelijk werden de eerste consumptiemosselen van dit seizoen gisteren aan de schoonderijen te Yerseke aangevoerd om vandaar nog dezelfde dag naar de Belgische afnemers te worden verzonden. Foto P.Z.C.) liteit viel beslist mee extra B en B 1 kwaliteit, resp. 22 pet. visgewicht en 18 pet. visgewicht en dc vangsten waren goed. -Maar naast deze positieve pun ten, waren er ook negatieve: er bleek zich nogal wat mosselzaad tussen de mosselen te hebben op gehoopt zodat 5t kostbare zeeban ket veel, eigenlijk te veel, moest worden gespoeld. De mosselen, die toch al gauw last van do hitte hebben, zijn daardoor vrij „zwak", zoals men dat in visserskringen pleegt te zeggen. De sterfte onder de aangevoerde mosselen beliep Voor migraine, verkoudheid, griep, reumatiek, spit en andere pijnen hebt U nooit vlug genoeg iets in huis. Iets dat snel én afdoend helpt: Togal. Met Togal hebt U altijd zin in 't leven. Bij apoth. en drog. TOGAL 0,59; 2,40; S.8S. OPVARENDEN GERED In verraderlijke stroom van wantij gebied Maandagmiddag om half één is in het noordelijke gedeelte van het Zijpe, op de scheiding van Kram mer en Grevelingen, de zestien meter lange motorsleepboot „Lies" uit Dordrecht plotseling gekap seisd on gezonken. De twee opva renden, kapitein F. Mouthaan jr. uit Dordrecht en diens vader, de beer F. Mouthaan sr., zijn gered. Zij wisten tijdig overboord te springen en werden slechts weini ge ogenblikken later opgepikt door de vlet „Jacoba", die toeval lig in de buurt voer. De „Lies" was op weg naar de Del tawerken bij Bruinisse en trok het met 1300 ton mijnsteen gela- circa 6 tot 8 procent, legen ge middeld rond 2 procent. Nadat de mosselen waren opgevist, werden ze naar de vcrwaterplaatsen in de Oosterschelde gevaren, In de nacht van zondag op maandag is een achttal vissersvaartuigen uitge varen om de mosselen, nu ontdaan van zand, opnieuw uit het water te vissen. Enkele uren later voeren de schepen met hun lading dc verschil lende particuliere haventjes te Yer seke binnen, waar de oogst van de zee werd gelost, geschoond en op vrachtauto's geladen. Het mossel- kantoor te Yerseke stond al om drie uur gereed met de benodigde uit voerpapieren, zodat de vrachtwagen chauffeurs zich direct met lading en papieren in de richting van de grens konden begeven. Vroeger is het wel eens zo geweest, dat de patroon zich ln een snelle personenauto achter de vrachtwagens aan spoedde om dc chauffeurs vóór ze de grens passeer den dc onontbeerlijke papieren te overhandigen. Dat was nu echter niet nodig. Ook al door de warmte is dc vraag uit België tot nu toe matig geweest. Ongeveer 20 vrachtauto's hebben maandagmorgen vroeg rond 700 mos- seltonnen vervoerd tegenover het dubbele by de opening van bet mos selseizoen vorig jaar. Van nu af aan zullen weer regelmatig grote ladin gen mosselen naar België worden ge ëxporteerd. (Slot van pog. 1 graaf. In verband met ziekte van het hoofd van de technische dienst, zijn alle peilingen nog niet verricht, zo deelde hij verder mede. Inmiddels is komen "vast te staan, dat zich voor de Anna Frisopolder een oeveraf- schuiving heeft voorgedaan. De dijkgraaf deelde tevens mede, dal begonnen kan worden met het bere kenen van een definitief dijkgeschot over dc jaren 1959, 1960 en 1961. De nieuwe oprit in de Onrustpolder, wel ke voor het verkeer naar de Z.L.M.- tentoonstelling te Kamperland is aan gelegd, zal voor 1 augustus moeten verdwijnen in verband met de bouw van een viaduct. Haven Geersdijk Nadat de vergadering in vlot tempo enkele voorstellen had afgewerkt met betrekking tot de calamiteuze polders op Noord-Beveland, deelde de dijk graaf mede, dat één vrije zaterdag per veertien dagen bij het waterschap is ingevoerd. De distriotsvergaderin- gen zullen zo spoedig mogelijk wor den gehouden, verklaarde hij verder. Ten aanzien van de haven van Geers dijk merkte hij op, dat hierover con tact is opgenomen met de V.C.S. Als de kosten niet te hoog zijn, wil de V.C.S. de haven verbeteren, zodat het verschepen van bieten nog enkele ja ren mogelijk zal zijn. Voorlopig werd vastgesteld dc reke ning van bet waterschap over het Hoofdonderwijzer uit Meliskerke verongelukt Bij een verkeersongeval in de buurt vau het gehucht Krommenhoek onder Biggekerke is de 64-jarige hoofdon derwijzer G. Beukelman uit Melisker ke zaterdag zo zwaar gewond ge raakt, dat hij zondagmiddag in het Gasthuis te Middelburg aan de gevol gen is overleden. De heer Beukelman naderde zater dagmorgen op zijn motor uit de rich ting Biggekerke het kruispunt Thijs- weg-Mariekerkseweg, juist toen een vrachtauto, bestuurd door Z. S. uit Biggekerke. daar wilde oversteken. Aan de motorrijder, die van rechts kwam, werd op dat moment geen voorrang verleend. Het gevolg was een ernstige botsing, waarbij de heer Beukelman een zware hoofdwond be kwam. Enige tijd later werd bij naar het Gasthuis te Middelburg overge bracht. De hoofdonderwijzer, die in zijn woonplaats tal van functies be kleedde, was gehuwd en vader van drie kinderen. #VWVWWAWWVWVW\\<V% c Voor Zeeuws nieuws zie ook e de pagina's 5 en 8. wv ^wwwws/wwvwwv dienstjaar 1959. De inkomsten* be droegen rond 767.000 en de uitga ven 764.000, zodat er een batig sal do was van circa 3000. Enkele wij zigingen werden aangebracht in de begrotingen van het waterschap voor 1961 en voor 1960. Ter consolidatie van de vlottende schuld, c.q. voor de definitieve financiering van de reeds uitgevoerde en nog uit te voeren wer ken in 1961 werd een vaste geldlening van 99.000 aangegaan bij de Ne derlandse Waterschapsbank. Aange nomen werd een voorstel om aan de Kroon te verzoeken per 8 december 1961 wederom concessie te verlenen tot heffing van rechten voor het ge bruik van de aanlegplaats bij de Glasjesnol tussen Colijnsplaat en 'Wis- senkerke, alsmede voor het opstape len en neerleggen van goederen op het haventerrein aldaar en op de voor opslagplaats bestemde aangren zende terreinen van het waterschap. Besloten werd tot verkoop van een stukje gedempte watergang in de Geersdijkpoldcr. den slcepschip „Frija". Op de scheiding van Krammer en Greve lingen, ter hoogte van de kop van de Stoofpolder Dij Bruinisse, liep de „Frija" uit het roer. De sleepboot werd toen plotseling sterk naar één kant getrokken en als de heren Mouthaan niet ra zend snel overboord zouden zijn gesprongen, waren zij met hun kapseizende sleepboot meegezo gen. Nu kwamen zij met een nat pak en de schrik vrij. Nog dezelfde middag vertrokken zij per auto naar hun woonplaats Dordrecht. De heren Mouthaan voeren met de „Lies" voor de N.V. Dijksbouw, die de aanleg van de Grevelingen- dam tussen Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee verricht. Het is nog niet bekend, wanneer de „Lies" 10 ton, 200 p.k. zal worden gelicht. De gezonken sleepboot levert geen hinder op voor de scheepvaart: het water is Ier plaatse vijftien a zestien meter diep. KUNST Het negentig leden tellende Franse muziekkorps „Fanfare du commerce d'Armentières" m uit Armentières, dat volgende weck een uitstapje maakt naar l| Zeeland, zal zondag 9 juli a.s. een concert in de muziektent op liet Molenwater te Middel- burg geven. Het concert, dat een uur duqrt, begint om 1 uur s 's middags. Hot programma, dat de Franse §f muzikanten zullen afwerken, H luidt: Le grenadier du Caucase, mars van G. Meister; 2. La bel- Je de Cadix van Fr. Lopez; 3. H Rondo van F. Ruelle, en 4. H Georgia van Glenn Miller. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^^^H Landelijke jaarvergadering van B.S.C.M. in Middelburg De landelijke Bond van Smeden-, con structie en machinebedrijven houdt zijn jaarlijkse algemene vergadering op 5 en 6 juli in Middelburg. In het Schuttershof en de sociëteit „De Ver genoeging" zullen vijf juli de sectie vergaderingen worden gehouden. De j volgende dag vindt de vergadering van de gehele organisatie plaats. Op het programma staan onder meer een excursie naar de Kon. Mij. „De schelde" in Vlissingen en een rond rit over Walcheren. Niet meer vrij venten in Waarde In Waarde zal niet meer zonder ver gunning kunnen worden gevent. De gemeenteraad heeft in zijn laatstge houden vergadering een nieuwe poli tieverordening vastgesteld waarbij het venten in de gemeente aan ban den is gelegd. Ook voor bet opkopen van lompen en metalen is een ver gunning nodig. De raad besloot voorts de Nederland se Heidemij. een nieuwe wegenlegger te laten opmaken, in verband met de gewijzigde wegenplannen ten gevolge van de herverkaveling. Dc kosten van een en ander zullen f 1500 be dragen. Ook ging dc raad akkoord met een voorstel, op verschillende plaatsen in de gemeente, waar frites of ijs wordt verkocht, papiermanden tc doen plaatsen. Joop Dam aquarellen en tekeningen Middelburg, kunstzaal Van Benthem en Jutting. NIET MINDER DAN 65 aquarellen en tekeningen van de Haarlemmer Joop Dam zijn er nog tot 8 juli te zien in de kunstzaal Van Benthem en Jutting te Middelburg. Joop Dam. die ook enkele boeken op het gebied van de jacht cn de natuurlijke histo rie op zijn naam heeft, is kennelijk bijzonder geboeid door wat men in het algemeen „de waterkant" zou kunnen noemen. Vrijwel alle hier ge ëxposeerde produkten van zijn hand hebben tenminste betrekking op vis sersschepen in havens, op Schonen en zeer actueel ook op de Del tawerken. Geen wonder dus, dat Zeeland voor deze kunstenaar een rijke inspiratie bron vormde, die ook naarstig benut werd. Yerseke, Zierikzee. Tholen, Ar- nemuiden, Veere, de Kaloot en het iVeersc Gat: Dam was er en legde 'zijn indrukken vast in waterverf en in zwart-wit. De resultaten mogen gezien worden. Het is gaaf, bijzonder harmonieus werk, dat tintelt van leven en dat voortdurend getuigt van talentvol vakmanschap. Dat geldt met name voor de „waterkant-impressies" hierin spreekt Dam's klaarblijkelijke liefde voor de natuur sterk mee. De enkele stadsgezichten doen minder doorleefd aan, dat bleven naar onze smaak „prenten" zonder meer. Maar waar Dam vissersschepen ziet, een haventje, een schorrengcbied, daar vindt men in zijn werk een bezieling terug, die hartverwarmend aandoet. Een bezwaar: er is teveel en het is qua onderwerp allemaal onderling to sterk verwant om die veelheid tc rechtvaardigen. Niettemin is deze ex positie een bezoek zeer zeker waard. v. B. Duitser sloeg met auto tweemaal over de kop Tussen Krabbendijke en Kruïuingen, ter hoogte van Luchtcnburg is zater dagmorgen omstreeks half twaalf een Duitse automobilist, de heer YV. Iv. uit Obcrhausen, zodanig door een voor hem rijdende personenauto, bestuurd door nir. K. van II. L. uit Breda, in moeilijkheden gebracht, dat hij met zijn auto twee maal over de kop sloeg alvorens tot stilstand te komen. Als door een wonder bleven dc gevolgen beperkt tot materiële schade en eu- kele lichte verwondingen. Het ongeluk ontstond toen de Breda- naar de file verliet, zonder de nader rende Duitser te hebben opgemerkt. Deze laatste remde krachtig om oen aanrijding te voorkomen. Daarbij raakte hij echter in de berm en sloeg twee maal over de kop. Zijn medc- ïnzittende liep enkele lichte verwon- op. De zwaar gehavende auto moest worden weggesleept. Bevordering bij Zeeuwse vissetijpolifie bes,Vit: ,van de minister van fi- E'Vn 52 s£hippc'r bi-1 de visserij- En! t R d,e, Ze,euvvse stromen, de neer L. C. Abrahamse te Wemcldin- ge, benoemd tot opziener bij de vis- seiTjpohtie op de Zeeuwse stromen m vaste dienst werkzaam bij het Be stuur der Visserijen op dc 'Zeeuwse stromen ter standplaats Bruinisse. Volgens weerrapporten van gisteravond Den Helder, zwaar bewolkt Ypenburg, zwaar bewolkt Vlissingen, zwaar bewolkt Eelde, zwaar bewolkt De Bilt, zwaar bewolkt Twente, zwaar bewolkt Eindhoven, zwaar bewolkt Zd.-Limburg, zwaar bewolkt Helsinki, zwaar bewolkt Stockholm, zwaar bewolkt Oslo, zwaar bewolkt Kopenhagen, licht bewolkt Londen, half bewolkt Amsterdam, zwaar bewolkt Brussel, zwaar bewolkt Luxemburg, zwaar bewolkt Parijs, half bewolkt Bordeaux, onbewolkt Grenoble, onweer Nice, zwaar bewolkt Berlijn, half bewolkt Frankfort, half bewolkt Mflnchen, zwaar bewolkt Ziirieh. zwaar bewolkt Genève. zwaar bewolkt Locarno, onweer Wenen, onbewolkt Innsbruck, onweer Belgrado, onbewolkt Athene, onbewolkt Rome, zwaar bewolkt Madrid, half bewolkt Mallorca, licht bewolkt Lissabon, licht bewolkt Aberdeen, regen 18 gr. 1» gr. 19 gr. 19 gr. 20 gr. 21 gr. 20 gr. 21 gr. 24 gr. 24 gr. 21 gr. 20 gr. 16 gr. 19 gr. 21 gr. 23 gr. 25 gr. 29 gr. 32 gr. 28 gr. 34 gr. 28 gr. 30 gr. 31 gr. 31 gr. 30 gr. 33 gr. 33 gr. 32 gr. 30 gr. 37 gr. 30 gr. 32 gr. 30 gr. 16 gr. Het is vandaag feest in de Hospi- taalstraat te Axel. Het echtpaar A. Naeye-van Oosten viert het zestigjarig huwelijksfeest. De heer Naeye (85 juarj en zijn vrouw (~t9 jaar) beiden geboren en get' gen in Axel genieten nog een uitstekende gezondheid. Zij heb ben zes kinderen, waarvan nog vijf in leven, zeven kleinkinderen en twee achterkleinkinderen. De heer Naeye in Axel bekend onder de naam „Bram" trad op elfjarige leeftijd in dienst bij het expeditiebedrijf F. de Blaey, dat een bodedienst onderhield op Ter- neuzen. Kort. na zijn huwelijk ves tigde „Brum" zich als zelfstandig vrachtrijder en hij vervoerde da gelijks met paard en wagen goe deren van Axel naar Temeuzen. Na verloop van een vijfentwintig juar schafte hij een vrachtauto aan. Het bedrijf wordt nu al tien jaar lang behartigd door zijn zoon en kleinzoons, al gaat er geen dag voorbij dat de heer Naeye zich op de hoogte komt stellen van de gang van zaken. Op dc foto: Het diamanten echt paar en het jongste achterklein kind. VERWACHT. MEER WIND. Wisselende bewolking en op de mees te plaatsen droog. Matige tot krach tige, langs de kust tijdelijk harde wind tussen west en noordwest. De zelfde of iets lagere temperaturen dan gisteren. STR A N D VER YV ACHTING. (Van onze weerkundige medewerker) Depressie passeert de Noordzee met tijdelijk minder fraai strandweer. Krachtige westenwind en plaatse lijk wat regen. Overdag 17 a 18 graden; zeewater 17 graden. Vooruitzichten: opnieuw zonnige pe rioden, maar voorlopig koel en wis selvallig. 5 juli ZON EN MAAN Zon op Maan op

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2