PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Op MINISTER VAN R00Y (sociale zaken) AFGETREDEN WaterschapNoord-Beveland' nam aanpassingswerken van rijk over Kabinet zou aftreden hebben verlangd wacht in Koeweit in grijze stofwolk Vandaag... UTRECHT HAALDE REÜNISTEN IN NAS0ETI0N BESCHULDIGT NEDERLAND OPNIEUW WEER IMPASSE IN GESPREK OVER LAOS Strik en Strop Misbruik 204e jaargang - no. 155 Dagblad, uitgave van de lirma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, i 7,00 p. kw.; Ir. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 4 juli 1961 ADVERTENTIEPRIJS Tl cent p<r m,m. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (mas. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vüssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51,tel.3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv.2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red, 7853, adv.5213); Oostburg. tel. 2395; Terneuzen tel. 2116; Zierikzee red. tel. 2425, adm. tel. 2094. ONTSLAG STAATSSECRETARIS ROOLVINK IN BERAAD Mr. dr. C. J. M. A. van Rooy. Uitstel kinderbijslagdebat tot september verwacht (Van onze Haagse redactie) In politieke kringen houdt men ern stig rekening met de mogelijkheid, dat het Kamerdebat over de algeme ne kinderbijslagwet na het aftreden van minister Van Rooy zeker niet voor september zal worden hervat. Kr doen thans zelfs hardnekkige ge ruchten de ronde dat liet kabinet als nog bereid zou zijn, om over de vraag of een kinderbijslag voor zelfstandi gen zou moeten worden uitgebreid tot liet eerste kind, alsnog aan de sociaal economische raad voor advies v oor le leggen. ...vieren de Verenigde Staten hun „Independance Day". ...is het 200 jaar geleden, dat 5 de eertijds befaamde Engelse 5 S romanschrijver Samuel Ri- S chardson te Londen overleed. VWWVWWW\N\*WWWW Maandagochtend is in Utrecht de in tocht van de reünisten gehouden bij de viering van het 65ste lustrum van de rijksiiniversiteit. Foto: het lo Vi vat schalde door de straten van de oude Domstad. Het kabinet van de koningin deelt mede: de minister van sociale zaken en volksgezondheid, mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, heeft 2 juli 1961 aan H. M. de koningin verzocht hem ontslag te ver lenen als minister van sociale zaken en volksgezondheid wegens redenen van persoonlijke aard, verband houdende met het ver loop der besprekingen over liet wetsontwerp algemene kinder bijslagverzekering. H.M. de koningin heeft bij kon. besluit van maandag dit ontslag verleend onder dankbetuiging voor de diensten aan haar en den lande bewezen. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, heeft overeenkomstig hetgeen staatsrechtelijk gebruikelijk is in aan sluiting op de ontslagaanvrage van de minister van sociale zaken en volksgezondheid eveneens aan de koningin zijn ver zoek 0111 ontslag doen toekomen. H.M. de koningin heeft deze ontslagaanvrage in beraad genomen- H.M. heeft de minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen, belast met het tijdelijk beheer van het ministerie van sociale zaken en volks gezondheid. Een beslissing over de opvolging van mr. Van Rooy is nog niet genomen. In verband met het aftreden van mi nister van Rooy zal minister-presi dent De Quay dinsdagmiddag bij de aanvang' van de Tweede Kamer een korte verklaring' afleggen, waarin hij verzoekt om schorsing van de be raadslaging over het wetsontwerp al gemene kinderbijslagverzekering. Het was het optreden van de mi nister van sociale zaken tijdens de behandeling van dit wetsontwerp, en vooral zijn beantwoording van de op merking van de Kamerleden in twee de termijn, die de val van minister Van Rooy hebben veroorzaakt. Geërgerd. Het verlangen tot aftreden van minis ter Van Rooy schijnt te zijn uitge gaan van het kabinet. In de kringen CRISIS LIJKT IETS GELUWD Verblijf voor Britten geen pretje I11 de afgelopen 24 uur zijn troepen-eenheden tot binnen 8 kilometer van de grens tussen Koeweit en Irak gebracht. Dit is maandag verklaard door lucht- maarschalk Sir Charles Elwor- thy, Brits bevelhebber in Koe weit. Sir Charles heeft thans ruim 30Ö0 man onder zijn bevel in het door Irak bedreigde sjeik- dom Koeweit. Hoewel de crisis nu wel wat is ge luwd, zijn maandag Britse parachu- In het waterleidingbedrijf van Koe weit richten Britse commando's zich in, terwijl een bewoner van de stad, gekleed in burnous en met een tul band op het hoofd, toekijkt. tisten gearriveerd ter versterking- van de land-, zee- en luchtstrijdkrach ten die al naar het sjeikdom waren gestuurd met het oog op de dreigen de Iraakse invasie. Ook arriveerde grondpersoneel van de R.A.F. uit Engeland en voegde het Britse fre gat Locifyne zich bij het vliekdek- schip Bulwark en twee andere fre gatten in de baai van Koeweit. In Londen verleide premier Harold Macmillan aan het lagerhuis dat de Britse troepen in Koeweit zullen blij ven zolang sjeik sir Abdoellah as Salm as Sabah hen daar wenst. Hoewel zij geen strijd behoefden te leveren, was het verblijf voor de Brit se troepen hier allesbehalve een pret je. In een dichte, grijsbruine mist van 'stof moesten dó soldaten hun werk doen bij zeer hoge temperatu ren. De soldaten, van wie de meesten zich op de nog niet voltooi de luchthaven Farwanï, 8 kilometer ten zuiden van Koeweit, en op de douanepost Moetlaat, 25 kilometer ten noorden van Koeweit, bevonden, liepen alleen in korte broek gekleed. Sommigen hadden zakdoeken voor het gelaat geknoopt om het stof uit mond en neus te houden. van de ministers toonde men zich in sterke mate geërgerd over het feit, dat minister Van Rooy toen hij het kabinetsbesluit om de eis tot af wijzing van een amendement tot uit breiding van de kinderbijslag tot het eerste en tweede kind en de financie ring daarvan uit de belastingmidde len, namens het kabinet al bij voor baat onaanvaardbaar verklaarde, zich van die taak volgens de minis ters op zeer aanvechtbare wijze heeft gekweten. Volgens het oordeel van de ministers heeft dr. Van Rooy met het zeer korte en bijzonder weinig overtuigen de betoog, de kans verzuimd om de Kamer van de ernst van de overwe gingen van het kabinet te overtui gen. Volgens onze informaties zon de nu altrenende minister aldus de in druk hebben gewekt, dat hij niet achter dit besluit van het kabinet stond, terwijl hij tevens in de Kamer een sfeer opriep, die een val van het kabinet geenszins tot de onmogelijk heden maakte. Ook staatssecretaris Het aftreden van minister Van Rooy vormt de tweede wijziging in de sa menstelling van het kabinet De Quay. Enkele maanden na het optreden van dit kabinet trad in 1959 de minister van defensie, de heer S. J. van den Bergh om persoonlijke redenen af. Diens opvolger, ir. Visser heeft toen de staatssecretarissen die de heer Van den Bergh als zijn naaste poli tieke medewerkers had aangetrok ken, beiden overgenomen. Dat is ech ter bepaald geen wet van Meden en Perzen. Integendeel. De regel is na melijk, dat de staatssecretaris auto matisch aftreedt als de minister, aan wiens departement hij is verbonden, heengaat, opdat de nieuwe minister zelf zijn staatssecretaris zal kunnen kiezen. Daarom staat niet bij voor baat vast, dat de heer Roolvink door de opvolger van dr. Van Rooy weer als staatssecretaris zal worden uitge kozen. Aan de andere kant is er echter het feit, dat de antirevolutionaire heer Roolvink in feite het gehele loon- vormingsbeleid van de regering voor ziju verantwoordelijkheid lieeft ge- „NEDERLAND VERKOOPT EEN LEUGEN" Ook in Londen contact met Nederlanders In een schriftelijke verklaring aan de pers in Bonn lieeft de Indonesische minister van verdediging, generaal Nasoetion, maandag de Nederlandse regering ervan beschuldigd dat zij probeert de wereld een leugen te verkopen wanneer zij over zelfbe schikking voor West-Irian spreekt. „Terwille van zulk een belofte heeft Indonesië in de oorlog tegen Japan gev'vhten. Na de oorlog heeft Neder land dit zelfbeschikkingsrecht voor Indonesië geweigerd en heeft Indo nesië daar vier jaar met alle macht naar moeten streven". De werkelijke reden voor het vast houden van Nederland aan West- Irian is de wens een recht te hebben in de Azië-politiek van het westen mee te spreken over de Zoavo, aldus Nasoetion. Nasoetion waarschuwde Nederland het Indonesische geduld in de kwestie West-Irian niet op de proef te stel len. „Indonesië is een vredelievend volk en zeer geduldig. Maar een land met waardigheid en van zulk een positie ïn de wereld kan niet dulden dat op zgn gebied delen van zijn volk onder moderne sla vernij van het kolonialisme moet lijden. Niemand kan van ons ver wachten dat wij voor onbeperkte tijd zullen wachten. Wij bezitten moderne wapens, mo derne strijdkrachten en zijn een dy namische natie, ons leger is zeker had, terwijl dat een zeer centraal stuk van de regeringspolitiek was. Daarom wordt voor zeker aangeno men, dat de minister-president aan de kandidaat voor de opvolging van dr. Van Rooy de eis zal stellen, dat hg bereid is de heer Roolvink weer als staatssecretaris voor te stellen. het meerdere van het Nederlandse in West-Irian. Wij zijn geen land dat zijn wapens niet gebruikt wanneer wij worden uitgedaagd". In een andere passage van zijn schrif telijke verklaring zei Nasoetion dat hg de mogelijkheid van een vreed zame oplossing van de kwestie-West- Irian niet uitsloot. „De noodzaak van een invasie in West-Irian na het mislukken van vreedzame onderhandelingen wordt op het ogenblik door de Indonesische regering onderzocht. Een beslissing is nog niet gevallen". Hij kondigde aan ook in Londen met Nederlanders te spreken. De Amerikanen hebben maandag op de 14-landen conferentie over Laos in Genève onomwonden een tussen Britten en Russen bereikt compro mis over de uitrusting van de inter nationale commissie van' toezicht op het bestand in Laos verworpen. Een woordvoerder van de Ameri kaanse delegatie noemde de Brits- Russische formule „vrij onaanvaard baar". Hij zei dat deze formule, opgesteld dooi'- de Britse delegatie leider Malcolm Macdonald, en de Russische delegatieleider, Georgi Poesjkin, noch voorzag in bewegings vrijheid van de commissie noch in voldoende materieel de twee fun damentele Amerikaanse eisen. De Amerikanen staan erop dat de commissie, die in Vientiane is geves tigd, de vrije beschikking heeft op transpórt- en communicatiemiddelen „vanwaar zij dat ook maar zou wen sen". NA AANVANKELIJKE AARZELING Definitief dijkgeschot over de jaren 1959, 1960 en 1961 wordt berekend De vergadering van hoofdinge landen van het waterschap N.- Beveland, die maandagmiddag in „De Stadswijnkelder" te Kortgene werd gehouden, heeft de in liet kader van het zgn. „aanpassingsplan" gebouwde gemalen en duikers op Noord- Beveland totaal van de bouwkosten rond 4 miljoen gul den van het rijk overgeno men. Verschillende hoofdinge landen uilden over dit punt eni ge nadere toelichtingen, niet na me over de verplichtingen, die het waterschap op zich neemt door het aannemen van het voorstel. Het waterschap, zo werd van bestuurszijde betoogd, kan hier niet onderuit: het wa terschap heeft de gemalen en duikers reeds in gebruik geno men, zodat het duidelijk is, dat het rijk ze wil overdragen. Ove rigens lieeft het rijk voorlopig de bouwkosten voor zijn reke ning genomen. En als de bijdra gewet is aangenomen, zal vast staan wat het aandeel van het waterschap in Je bouwkosten is- „Aanvankelijk stonden we wat aar zelend tegenover overneming, omdat we niet wisten en nog niet weten hoe de bijdragewet uit de bus zal ko men", aldus dijkgTaaf M. J. van Arenthals. De Deltadienst Zuid van de rijkswaterstaat beeft echter sterk aangedrongen op overneming, temeer omdat de gemalen cn duikers reeds dienst doen ten behoeve van het waterschap. Als argument heeft te vens gegolden het feit, dat de Delta dienst Zuid ten aanzien van andere zaken „vervelend" dreigde te worden, verklaarde de dijkgraaf. Dit was voor het waterschapsbestuur mede aanleiding de knoop door te hakken en de vergadering voor te stellen de zg. aanpassingswerken over te ne men van het rijk. Over het algemeen kon de vergadering het standpunt van liet bestuur delen. Zonder hoof delijke stemming werd het voorstel aanvaard. In zijn openingswoord herinnerde de heer Van Arenthals aan de uitspraak van minister Korthals tijdens de zo mervergadering van de Z.L.M., dat de bijdragewet spoedig zal worden ingediend. „Laten we hopen, dat dit inderdaad het geval is en dat een voor Noord-Beveland gunstige be slissing zal vallen", aldus de dijk- (Zie slot pag. 2 kol. 3) Minister Van Rooy is afgetreden. Zijn heengaan komt er op neer, dat de bewindsman eenvoudig de laan is uitgestuurd wegens geble ken ongeschiktheid: het kon echt niet langer'. En inderdaad was het optreden van deze minister weinig indrukwekkend en werd zijn beleid vanaf het eerste begin door vriend en vijand slechts als goedwillend amateuren beschouwd. Niettemin is het tragisch, dat hij juist is gestrui keld op het wetsontwerp kinderbij slagregeling: in deze zaak immers is hij in feite het slachtoffer geworden van de houding, die de meerderheid van het kabinet ten aanzien van deze wet had aangenomen. Weliswaar had de minister vorige week op allesbe halve tactische en wel zéér summiere wijze het onaanvaardbaar uitgespro ken over wat toch wel het verlangen van een Kamermeerderheid bleek te zijn, maar tegelijkertijd was het voor iedereen duidelijk, dat het kabinet als geheel op dit stuk van zaken een beslissing had genomen: het ka binet (en met name de minister van financiën) had de wens afgewezen om de verzekering voor het eerste en tweede kind uit de belastingop brengst te laten betalen. En het was de heer Van Rooy die deze beslissing aan de Kamer moest mededelen. Hij deed dat echter zodanig, dat de ver ontwaardiging zeker ook bij zijn geestverwanten in de Kamer groot was: de heer Van Rooy had gefaald, had opnieuw gefaald. Oók het kabinet begreep dat en kabinets- overleg leidde er toe, dat de minister van sociale zaken zijn ontslag moest nemen. Slachtoffer van eigen onbe kwaamheid niet alleen, maar óók van de hele kabinetspolitïek. Er wordt nu gefluisterd, dat de staatssecretaris van Economi sche- Zaken. dr. Veldkamp zijn opvolger zal worden. Indien dit zo zou zijn is aan deze ontwikkeling eni ge ironie niet te ontzeggen: men zal zich herinneren dat tijdens de kabi netscrisis van 1959 dr. Veldkamp herhaaldelijk werd genoemd voor de portefeuille van sociale zaken, maar toen werd hij door zijn eigen partij „niet zwaar genoeg" genoemd. Er is toen aandrang uitgeoefend op mr. Van Rooy, die burgemeester van Eindhoven was. en deze heeft zich laten strikken. Het is inderdaad een strik geweest: „strop" is misschien een nog beter woord! Het zal nu van vele factoren af hangen hoe deze aangelegen heid zich verder zal ontwikke len: voorlopig is het beraad over de kinderbijslagwet geschorst en op dit stuk van zaken kan men dus nog alle kanten uit. Maar op dit ogenblik lijkt ons niet het belangrijkste in 'hoever re over deze kinderbijslagregeling een compromis mogelijk zal zijn tus sen regering en kamermeerderheid vermoedelijk zal dat niet zo moeilijk zijn! maar de vraag of nu met het heengaan van minister Van Rooy de rrfoeilijkheden rond dit kabinet zijn opgelost. Het antwoord daarop kan moeilijk bevestigend luiden: op te veel punten is er kritiek op deze ploeg, kritiekdie waarlijk niet al- ieen in de sociale sector ligt. Men kan bijvoorbeeld denken over het op treden van de groep-Rijkens ten aan zien van Nieuw-Guinea zoals men wil, maar men kan niet ontkennen, dat dit optreden een symptoom is van ontevredenheid jegens dit onder deel van de regeringspolitiek. En er zijn meer voorbeelden van een der gelijke ontevredenheid te noemen en zij betreffen meer dan één departe ment. Dat is dus de vraag, die de rege ringspartijen zich thans moeten stellen: kan het nog wel zo lan ger, is het tijdstip voor een grondige reconstructie thans niet aangebro ken Dezer dagen hebben wij op de ze plaats herinnerd aan een opinie-' onderzoek over de politieke belang stelling bij het Nederlandse volk, bij welk onderzoek nog al droeve resul taten naar voren kwamen. Men zal moeten erkennen, dat het geharre war van de laatste maanden rond de regeringv veelal een gevolg van fouten door het kabinet! er niet toe bijdraagt om het gezag voor poli tici te verhogen en de belangstelling voor de politiek te intensiveren. En wanneer men zich dan bovendien nog realiseert dat de internationale span ningen nog steeds toenemen, dan zal men tot de erkenning behoren te ko men, dat het vertrek van de heer Van Rooy niet het laatste kan zijn wat er ten aanzien van dit kabinet behoort te gebeuren. Dit ontslag is nog slechts de eerste fase. Er dient een hechte ploeg onder bekwame leiding te komen. Terwijl ieder weldenkend mens al thans probeert in deze toch al zo lawaaierige samenleving niet te veel geluid te maken en op zijn minst in de recreatie-gebieden rust nastreeft, wordt er in dc industriële sector het tegendeel gepropageerd. Zo kon men dezer dagen in een adver tentie van een „bekende Nederlandse elektronische industrie" de volgende zin lezen: „Muziek in de auto, muziek in de keuken, muziek op het strand..". Het ging hier om een draagbare ra dio! En bij het lezen van deze ver- koop-propaganda vraagt men zicli af: is dat nu wel nodig? Waarom adverteert deze industrie niet in deze geest: „Gebruikt uw draagbare radio toch vooral niet op strand en in bos sen". De verkoop zal door een derge lijk advies heus niet nadelig worden beïnvloed. Terwijl nu welbewust over last wordt gepropageerd! Gebruik van een draagbaar radiotoestel op een drukbezet strand is geen gebruik meer:-het is misbruik!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1