PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SPOORVERKEER LOOPT IN HET HONDERD Hittegolf trof tank gasbedrijf Zierikzee Personeel kan het niet langer aan Tropisch weekeinde: geen drukterecords VAR. laakt acties van Engeland en Irak Overeenkomst over Laos HEMINGWAY OVERLEDEN Vand aag... 204e jaargang - no. 154 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 3 juli 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359200 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 tb.g.g, red. adv. 3647/3Q43; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg, teL 2395; Terneuzen tel. 2116; Zierikzee red. teL 2425. adm. tel. 2094. STAGNATIES VAN UREN TIJDENS HET WEEKEINDE Onder moeders parapluie... Niet vanwege de regen, maar tegen de zondie gedurende het afgelopen week-einde de temperaturen ook in Zeeland tot grote hoogte deed stijgen. Dit paar sloeg in Domburg de stranddrukte gade, hoog-en hij- zonder droog gezeten op een bankje. (Foto P.Z.C.) De moeilijkheden waarmee de Nederlandse Spoorwegen te kam pen hebben en die zich voornamelijk manifesteren in vertraging in de treinenloop, hebben in het afgelopen week-einde en met name op zaterdagavond ernstige vormen aangenomen. De vertragingen die in sommige gevallen opliepen tot twee uur, deden zich voornamelijk voor in Amsterdam en omgeving, doch waren tot ver in het land merkbaar. Het is ook voorgekomen dat machinisten die reeds tien tot twaalf uur in dienst waren", weigerden hun treinen bij aankomst naar de rangeeremplacementen te brengen. Dit had tot ge volg dat met name in Amsterdam veel treinen zich ophoopten en andere niet binnen konden lopen. Zaterdagavond laat werd nog extra personeel opgeroepen om de treinen naar de empla cementen te brengen. Deze gaug van zaken vond ook zijn weer slag in de dienst van zondag toen vertraging ontstond bij het voorrijden van materieel. De Beneluxtrein had meer dan een uur vertraging, en ook enkele D-treinen naar Parijs vertrokken meer dan een half uur te laat- Directie zegt in spoedvergadering maatregelen toe Door de dienst exploitatie waaronder- de machinisten ressorteren Is mede gedeeld dat men volkomen begrip heeft voor de moeilijke omstandig heden waaronder het personeel werkt Van subversieve acties is geen spra ke geweest. De machinisten waren het alleen maar moe. Zij hadden hin der van de hoge temperaturen en waren vermoeid door de lange diens ten. Daarbij komt dat men geen uit weg meer ziet. Dc incidenten die zich zaterdagavond hebben voorgedaan waren voor de directie van de Nederlandse Spoor wegen aanleiding reeds gisterochtend iq vergadering bijeen te komen. Gis termiddag liet men ooit énkele ver tegenwoordigers van de personeels- raad naar het hoofdbureau van de Spoorwegen in Utrecht komen om de situatie te bespreken. Aan het slot van deze besprekin gen werd van de zijde der directie van de Nederlandse Spoorwegen medegedeeld dat de nieuwe dienst regeling van het personeel een grotere inspanning vraagt en tot een intensief gebruik van het ma terieel leidt. Het spreekt vanzelf, aldus de N.S.-direetie, dat de dienstregeling hierdoor gevoeliger is geworden en dat bijzondere factoren zowel algemene als inci dentele een grotere invloed zullen uitoefenen dan voorheen. Personeelstekort Wat die algemene factoren betreft, wijst de N.S.-direetie op het tekort aan personeel. Voorts noemt men de vijfdaagse werkweek met een toege nomen reizïgevsaanbod op vrijdag avond en zaterdag een aanzienlijk toegenomen, stukgoederenvervoer. Als bijzondere factor signaleren de Ne derlandse Spoorwegen het feit, dat op zaterdag 1 juli het hoogseizoen vau de vakantieg begon waarin diverse topdagen voorkomen, waarvan deze zaterdag de eerste was. De directie van de N.S. zegt het te betreuren, dat het reizende publiek tengevcWge hiervan veel ongerief on dervindt. Zij zal doorgaan maatrege len te nemen tot ontspanning van de De hittegolf heef de Gasfabriek in Zierikzee een onaangename verras sing bereid: de abnormaal hoge tem peraturen waren er oorzaak van, dat het propaangas in één van dc tanks enorm uitzette en begon te ontsnap pen. De Zierikzeese brandweer was het. gehele weekeinde in touw om de „bedreigde" gastanks te koelen. (Foto P.Z.C.) dienstregeling. De i het eind van De spoorwegmensen zelf zeggen: „Wij kunnen het niet meer aan. Wij hebben geen tijd meer om tijdens de dienst te eten of te drinken en wij zijn 's avonds doodmoe". Men ver wacht dan ook de komende week veel zieken. De drukte van het ver voer van vakantiegangers neemt toe. Dit gaat gepaard met een zeer groot aanbod fietsentransport en vakantie goederen. Door dit toekomstbeeld op korte termijn maakt zich een gevoel van machteloosheid van het perso neel meester. De drie erkende vakbonden, de Ne derlandse Hond van Vervoersperso- neel, de R.-K. Bond van Vervoers- personeel „St. Raphael" en de Pro testants Christelijke Bond van Vcr- vocrspersoneel hebben de directie van de Nederlandse Spoorwegen ook gistermiddag nog eens nadrukkelijk verzekerd, dat liet personeel zich de grootst mogelijke inspanning ge troost en dat er geen sprake ïs van modelacties. Groot aantal verdrinkingen (Van een onzer verslaggevers.) In tegenstelling tot wat men misschien had verwacht, zijn het afgelopen weekeinde aan de stranden geen drukterecords ge broken. De verkoeling zoekende Nederlanders en hun buiten landse gasten hebben eerder een zekere schuwheid dan een voor keur voor de zee aan de dag ge legd. Men zag nergens meer badgasten dan tijdens een normaal weekeind. De ter rasjes waren zelfs, tijdens de heetste uren van de dag, goeddeels onbezet. Pas toen de avondlucht enige verkoe ling bracht, kwamen de gasten in groten getale opzetten, e verenigingen voor vreemdelingen verkeer verzetten niet meer werk dan gewoonlijk op de zaterdagen en zon dagen en ook dit keer waren de Duit sers verre in de meerderheid. Behalve bij de spoorwegen deden zich nergens onverwachte verkeersmoeilijkheden voor. Enkele maximumtemperaturen van zondag zijn: Terschelling 29 graden, Den Helder 30, Amster dam, Rotterdam, Enschede, U- t recht, Ai-nhem, Eindhoven 32 gra den, Volkel en Soesterberg 33 gra den Celsius Er deden zich dit weekeinde vele ver- drinkingsgevallen voor. De slachtof fers waren: de achtjarige Johan de Bruijn te Delft, die in de provinciale vaart viel tijdens het spelen, de 29- jarige C. J. in 't Veld uit Oud-Beijer- land, de vijfjarige Bernardus Dekkers uit Hoorn en de vierjarige schippers zoon Gerrit van Putten van de „Vrien dentrouw". De jongen viel in Rotter dam overboord. In het zwembad van Scherpenzeel werd het stoffelijk over schot gevonden van de 14-jarige Sinke uit Leusden. Zondag verdronken de 25-jarige J. L. J. Baartnian uit Breezand in het Noordhollands Kanaal, de 29-jarige B. Wallet uit Nijkerk in het IJsel- nieer, het zevenjarig zoontje van de familie Korstanjc uit Vcnlo in het openluchf&ad te Heelderpeel, de ne genjarige Ilenlc van der Lee uit Wie- ringerwerf (bij de afsluitdijk) en de OOSTDÜITSE KRITIEK OP VREDESVERDRAG De Oostduitse communistische industriële leiders hebben giste ren gewaarschuwd, dat Oost- duisland wel eens voor een eco nomische crisis zou kunnen ko men te staan als het een afzon derlijk vredesverdrag met Rus land zou tekenen. Gezegd werd, dat Oost-Duitsland ernstig getroffen zou worden, als West-Duitsland de bedreiging van het vredesverdrag zou beantwoorden met economische sancties. Deze waarschuwing was ondertekend door zes regeringsfunctionarissen. In verband met de Berlijnse kwestie heeft premier Macmillan van Enge land zijn voorgenomen bezoek aan Japan uitgesteld. Hij verwacht moei lijkheden in de herfst. President De Gaulle heeft gisteren in Metz eveneens verklaard dat er voor het einde van het jaar zeker een internationale crisis over Berlijn zal komen. Hij heeft daarom een di visie uit Algerije teruggeroepen. Er zullen er meer volgen, verklaarde hij. Na zeven weken van onderhandelin gen zijn oost en west het zaterdag te Genève er over eens geworden de in ternationale controle-commissie in Laos de uitrusting te geven die deze nodig heeft om doeltreffend toezicht uit te oefenen op het nakomen van het bestand in Laos. Vliegramp bij Buenos Aires: 23 doden Een C-47 van de Argentijnse trans continentale 1 uchtvaartmaatsehapnij Is vrijdagavond met 35 personen aan boord in vlammen neergestort, op ongeveer drie kilometer afstand van het vliegveld Aeroparque bij Buenos Aires. Het ongeluk gebeurde toen -het vlieg tuig naderde voor een landing. Er zrjn 23 mensen om het leven geko men en 12 gewond. De beroemde Amerikaanse schrijver Ernest Hemingway heeft zichzelf gisteren in Sun Valley, Idaho, per ongeluk doodgeschoten toen hij een ge weer schoon maakte. Hemingway werd geboren op 2.1 juli 1898 in Oak Park, Illinois. Reeds jong ging hij op avontuur uit. Hij was verslaggever voor een krant in Kansas en diende als ambulance chauffeur in de eerste wereldoorlog in Frankfijk en later aan het Piave- front in Italië, waar hij twee onder scheidingen en een verbrijzelde knie kreeg. Vervolgens vestigde hij zich in Pa rijs, samen met „ontheemden" ais Ezra Pound en Gertrude Stein. In de ze stad legde Hemingway de basis voor zijn heldere korte schrijfstijl. De gevaren die Hemingway overleef de; zijn oorlogswonden uit Italië, een instortend dak, een verkeersongeluk in verduisterd Londen, oorlogsgeva ren in de tweede wereldoorlog met zijn eigen groep maquis, en twee vliegrampen in Oeganda. In 1954 kreeg hij de Nobelprijs voor letteren voor zijn boek „The old man and the sea". Voor dit boek kreeg hij reeds eerder de Amerikaanse Pu- litzerrpïjs. Kinderverlamming in België en W.-Duitsland Tot nader order is voor buitenlan ders in de zwembaden van de Lim burgse mijnstreek een zwemverbod afgekondigd. Dit verbod is uitge vaardigd in verband met de vele ge vallen van kinderverlamming in de Duitse en Belgische grensgebieden, met name in Nordrhein-Westfalen en in de Belgische provincie Luik. negenjarige J. H. Koppert uit Mon ster bij het zwemmen in zee nabij j Terlieijde. Bij Gennep verdronk gis- teravond de 42-jarïge A. Nillessen uit Groesbeek voor de ogen van vier van zijn kinderen. De 33-jarige M. Meyer is zondagmiddag voor de ogen van zijn vrouw en twee kinderen in het Niemvendammer Kanaal in Am sterdam-Noord verdronken. Zondag middag is bij het baden te Sclioorl aan Zee de 18-jarige N. T. Pot ver dronken. V.N.-debat Koeweit verdaagd Turkije zou bemiddelen De Veiligheidsraad der Verenig de Naties is gisteren 91 minuten bijeen geweest om de klacht van VIER TON PROPAANGAS ONTSNAPTE Beveiliging bezweek toen gas uitzette 1)E HITTEGOLF heeft het Zie- pikzeesc gemeentelijk gasbe drijf zaterdagmiddag voor een onaangename verrassing geplaatst- Propaangas in een 24 tons tank was door de tropische hitte zoveel uitge zet, dat het beveiligingssy steem in werking trad en het gas met een hoog, tot ver in de omtrek hoorbaar fluitend geluid begon te ontsnappen. Dank zij doortastend ingrijpen van gasbedrijfdirectie, rijkspolitie en brandweer kon een' ramp worden voorkomen, die dreigde toen vier ton van het zware, uiterst explo sieve propaangas ontsnapte. Dat gebeurdé rond vier uur: de politie zorgde toen snel voor een afzet ting van de Schecpstimmerdijk, waaraan het gasbedrijf gelegen is en de brandweer bepaalde zich tot het nathouden en aldus' „koelen" van de gastank. f Om ontploffing van het laaghan- j geilde gas te voorkomen, werd voorts de bewoners van de Scheepstimmerdijk aangezegd niet te roken en alle open vuur te do ven. Afzetting en rookverbod konden 's avonds tegen acht uur worden opgeheven: toen was een ijlings door de directeur van het gasbe drijf gewaarschuwde deskundige uit Den Haag er in geslaagd maatregelen te treffen om verde re uitstroming tegen te gaan. Om verdere oververhitting van de tanks er staan er drie, elk van 24 ton te voorkomen, heeft do Zierikzeese brandweer ook in de loop van zondag voor „koe ling" gezorgd. 1-Iet beveiligingssysteem bestaat uit een „veiligheid", een principe, dat ook bij stoomketels wordt toege past. Wordt de druk in de ketel in dit geval dus de tank te hoog, dan begint het gas te ont snappen. Na de ramp vai. '53 schakelde het Zierikzeese gasbedrijf over op propaangas en werden op het fa brieksterrein de drie 24-tons tanks geplaatst. Tot op zaterdag had zich iets 'dergelijks niet voorge daan. Alleen de abnormaal lioge temperaturen zijn dus de oorzaak. Het hoogwaardige propaangas .is niet verstikkend, maar wel sterk ex plosief. Daarom ook, dat het ver keer werd omgeleid: een vonk uit een auto-uitlaat had catastrofaal kunnen zijn. Het uitstromende, zware en daardoor laaghangende propaangas was za terdagmiddag in een vrij grote straal rond het gasfabriekterrein goed te ruiken. De gasvoorziening in Zierikzee ondervond geen stag natie. geelt de postadministratie ee van Suriname ter ere van de f§ Russische ruimtevaarder Joeri H Gagarin en van de Amerikaan ee se ruimtevaarder Alan She- pard postzegels uit van vijftien ëh en twintig' cent. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiliii!i!i|||||||||||||||||||||iiiii|||;]jf Koeweit tegen Irak te bespre ken. De Brit Sir Patrick Dean beschuldigde Irak van troepen concentraties rond het sjeikdom Koeweit met de bedoeling dit rijke olieland te annexeren. De vertegenwoordiger van Irak, Adnan Pachachi ontkende dat Irak ook maar één soldaat had verplaatst. Hij beschuldigde Engeland van agressie door troepen naar Koeweit te zenden. Hij eiste dat de troepen di rect zouden worden teruggetrokken. De woordvoerder van de V.AP.., Omar Loufti, betreurde zowel het op treden van Engeland als van Irak. De Russische spreker, Zorin, noemde de situatie gespannen en sprak van een „militaire dreiging van Britse zijde". De zitting werd verdaagd tot woensdag. Sedert gistermorgen is Koeweit ver anderd in een legerkamp. Honderden Britse marine-commando's zijn uit gezwermd over het land. Zij worden gesteund door een vliegdekschip, twee fregatten, straaljagers en hefschroef- vliegtuigen. De Amerikaanse regering heeft za terdag ingestemd met de militaire bijstand die door Engeland aan het Koeweit wordt verleend. Het Eritsc ministerie van landsver dediging heeft gisteren medegedeeld, dat het plan, om Britse troepen een oefening in Portugal te doen houden, is opgeschort als gevolg van de toe stand in Koeweit. Radio Koeweit heeft gisteren meegedeeld, dat ook soldaten uit Saoedi-Arabië in Koe weit zijn aangekomen. De uitzending' werd in Beiroet opgevangen. In gewoonlijk welingelichte kring in de Turkse hoofdstad is verklaard dat Engeland Turkije heeft verzocht te bemiddelen tussen Koeweit en Irak en dat de Turkse regering dit ver zoek heeft ingewilligd. Engeland heeft een zelfde verzoek gericht tot Perzië, Pakistan en India.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1