Nederlands program voor t.v.-show Berlijn Portugal zet actie in Angola voort ONDER REGIE VAN WILLY VAN HEMERT <2{orenyew en.... sclvrijven VANDAAG MORGEN TEKST NATIONAAL PROGRAMMA AFGEKEURD Ambtenaar R.O.G. in eer hersteld LIEF EN LEED UIT DE JORDAAN IN BOUBER'S „DE JANTJES" Raymond Pellegrin in Franse misdaadfilm KAMERCOMMISSIE ONTEVREDEN OVER SPIJTOPTANTENBELEID Onderzoek vergt te veel tijd Russen wijzen Israëlisch diplomaat uit ZATERDAG 1 JULI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 te willen brengen. Hij heeft Hans Kaart, Lia Dorana en Coen Flink verzocht eraan mee te werken. Verder heeft hij de balletdansers Jaap Flier en Marianne Hilarides en goochelaar Fred Kaps op het oog. „Als gastvrouw laat ik Dora Paul son optreden. Zij is geboren in Berlijn, woont al 25 jaar in Am sterdam en is nu Nederlandse, omdat ze met een Nederlander is getrouwd". Draaiorgel (Van onze radio- en t.v.-redacteur) Willy van.Hemert zal het Ne derlandse programma produ ceren en regisseren, dat op zaterdag 2 september in Ber lijn, zowel voor het publiek als via de Westduitse televi sie te zien zal zijn. In de week van zaterdag 26 augustus tot 3 september werd de grote jaarlijkse radio- en televisie- tentoonstelling in West-Ber- lijn gehouden, die dit jaar grootser is opgezet dan vo rige keren. Elke avond ver zorgt een ander Eurovisie- land een amusementspro gramma en de N.T.S. heeft zaterdag 2 september voor zijn rekening genomen. „Ik vind het erg leuk om te doen", vertelt Willy van Hemert ons er van. „Het moest een floor-show zijn, waar het publiek zowel recht streeks als via monitors naar kan kijken en het ligt ook in de be doeling, dat het programma ge- lijktijdig door de Westduitse te levisie wordt uitgezonden. Het OAniD FhJ TV P/ IRQIFK wordt blijkbaar in een zaal opge- Civ I .V .-i\UDl\ltZ[\ voerd, want ik krijg een reporta gewagen als regiekamer", aldus Van Hemert. Alleen Nederlanders Het programma moet omstreeks vijftig' minuten duren en als voor waarde is gesteld dat het door uit sluitend Nederlanders wordt uit gevoerd. Van Hemert zegt een amusementsprogramma op niveau Over de inhoud van het program ma kan hij nog niets gedetail leerds zeggen. „Aanvankelijk heb ik even ge dacht aan de traditionele Holland se meisjes op klompen en met kaas en zo, maar daar heb ik van af gezien. Ik wil het programma samenstellen uit een bestaand re pertoire met een goede chanson van Asnavour of Amerikaanse songs. Ilc wil wel proberen om een Nederlands draaiorgel tot slot te nemen", vertelt Van Hamert. Dit draaiorgel zou daarvoor speciaal naar Berlijn moeten worden over gestuurd. Voor repetities in Berlijn is bij zonder weinig tijd. Het hele ge zelschap vertrekt vrijadg 1 sep tember per trein naar Berlijn en kan dan alleen zaterdags overdag repeteren. „Ik heb al overwogen om Concor dia in Bussum te huren en daar De Metamorfose (Van onze r.t.v.-redacteur) De K.R.O. brengt zaterdagavond om kwart voor negen „De Meta morfose van Chester Brown" op het scherm, een luchtige eenakter van de Amerikaanse auteur Ar thur Haïley. Regisseur Frans 't Hoen vertelde ons dat dit stuk een persiflage is op de tegenwoordige mode om naar psychiaters te lo- pen. Het is een gekruiste intrige. Een heel timide kantoorbediende verandert in een zelfbewuste di recteur en de directeur verandert in een timide kantoorbediende. Het is heel grappig uitgewerkt, aldus Frans 't Hoen. Van de schrijver is weinig bekend. „Het is in ieder geval een ge haaide Amerikaanse t.v.-acteur. Uit het script blijkt duidelijk dat het speciaal voor de televisie is gemaakt", aldus vertelde 't Hoen ons. Het spel dat op. 16 mm-tele- recording is vastgelegd, zal een uur duren. een toneel in te richten aan de hand van plattegronden, die ik uit Berlijn zou moeten krijgen. We kunnen dan met camera's en een reportagewagen camera-repetities houden", aldus Van Hemert. T elerecording Het is nog niet bekend of de N.T.S. dit programma recht streeks uit Berlyn zal overnemen. Zaterdag 2 september heeft de V.P.R.O. zendtijd en deze omroep vereniging is voorlopig bezig een eigen programma voor die avond op te bouwen. Waarschijnlijk is, dat er een teler,ecording van het Nederlandse programma wordt gemaakt, zodat het te eniger tijd toch ook op het Nederlandse scherm verschijnt. AAAAA/VVWVWWWWVWW T elevisie De KRO brengt om tien voor half negen de tweede aflevering van Max Bygraves' avonturen in Alas- sio. Om kwart voor negen „De metamorfose van Chester Brown", een luchtige eenakter van Arthur Hailey onder regie van Frans 't Hoen: Een gevarieerd programma tje ,,'t Zit in de lucht" met Ans, Jaap, Jan en Lies Daniëls en Joe- kie van der Valk plus een nieuwe Hitchcock besluiten het K.R.O.- het nieuws aan bij het KRO-pro- gramma tot omstreeks kwart voor tien, als een interpolfilm op het scherm komt. Radio In de KRO-jeugduitzending Wig wam wordt via Hilversum I om vijf uur 's middags de feestelijke finale van de kinderzangwedstrijd „Wie zingt er mee?" uitgezonden. Dit programma wordt zowel via de radio als via de televisie de ether ingestuurd. 's Avoonds komt in het kader van het Holland Festival om kwart over acht Verdi's opera „Simon Boccanegra" voor de microfoon met buitenlandse en Nederlandse solisten, en het koor en orkest van de Nederlandse ope ra, het geheel onder leiding van Antal Dorati. Het is een recht streekse uitzending. In VARA's lichte muziekmatïnee, dat om drie uur begint, kan men via Hilversum II o.a. luisteren naar „The Diamond Five" en het kwintet Johnnie Meyer. 's Avonds om half tien poetst Rita Huyskens enkele bejaarde melo dieën op, waarin zij wordt bijge staan door een ensemble onder, leiding van Piet Daalhuisen en door Gé Goudswaard. Op 1 juli presenteert de K.R.O.-te- levisie het kindersongfestival. Eén van de goede lcanshebbertjes is de achtjarige Lida Bond uit Volen- dam, die wij hier in haar Volen- dammer kostuum in actie zien. T elevisie De Nederlandse Televisie Stich ting brengt van tien minuten voor half drie tot zeven uur 's avonds drie sportreportages op het scherm: een van de autoraces in Reims, een van de atletiekwed strijden in Eindhoven en een van het internationaal concours-hip- pique te Aken. De A.V.R.O. brengt om vijf minu ten voor hall' negen 's avonds een filmimpressie van Bernhard Dör- ries over de mannequin. Daarna om tien minuten over half negen, een programma, waarin Kees de Lange de degen kruist met 26 vrouwen. Het is een amusements programma. waarin Cees de Lan ge als gastheer optreedt. De Vlaamse t-v. begint •- om half negen met een. kort reportageover zicht van de Tour de France en brengt vervolgens, om tien minu ten over half negen, het amuse- men tsprogramma „Zeg hé, spaar je mee", dat vanuit het Ameri kaanse theater te Brussel wordt uitgezonden. Radio In het programma van Hilversum I kan men in het K.R.O.-program- ma om vijf minuten over half ne gen 's avonds luisteren naar een concert van het Promenade-orkest onder leiding van Benedict Silber- mann met medewerking van Leni Lasschuit, alt en Paul Hofstede, bariton. Om half tien wordt het derde en laatste deel van de hoor spelserie „Triptiek voor moord" uitgezonden, geschreven door Louis Povel. Over de andere zen der zingt om tien minuten voor half drie 's middags in het A.V. R.O.-programma 't Paranjotikoor uit Bombay onder leiding van Vic tor Paranjoti. Om half acht 's avonds brengt de VARA een ca baretprogramma onder leiding van Jelle de Vries onder de titel „U moet er eens uit". Onder de artistieke leiding van Wim Sonneveld start Rudy Carell met een eigen cabaret. Het eerste cabaret heeft als titel Scher mutselingenRudy probreert de nummers eerst in zijn geboorte plaats Alkmaar. Foto: V.l.n.r. Ben Rowold, Rudy Carell en Eric Herfst: op de ach tergrond Jasperina de Jong en Fiet Koster. (Van onze r.t.v.-redacteur) Dat het uit journaalflitsen samen gestelde programma „Prins Bern- liard vijftig jaar", dat donderdag avond werd uitgezonden, in het water is gevallen komt doordat de oorspronkelijke tekst van Cees Nooteboom was afgekeurd en te levisieregisseur Coen van Hoewïjk op het laatste nippertje een ander commentaar had moeten schrijven. De officiële lezing van de N.T.S. is, dat de aanpak van Cees Noo teboom zo onconventioneel was, dat gevreesd moest worden voor misverstanden bij een deel van de kijkers. Men kon bij de N.T.S. niet nader precisiëren, welke misverstanden dat dan wel konden zijn. Men vond de tekst ongeschikt voor een massa-communicatiemiddel omdat zij te litterair was en wellicht slechts voor een kleine groep kij kers begrijpelijk. Uitdrukkelijk wees men er op dat de tekst op zichzelf voortreffelijk was, dat er geen laakbare passages in voor kwamen en dat ook de sfeer zeer goed getroffen was. (Van onze correspondent) Do voormalige ambtenaar van het rijks opvoedingsgesticht in Amers foort, de heer J. P. de Wilde, heeft volledig eerherstel gekregen. Hij ont ving een brief van de minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, waar in deze mededeelde, dat het ontslag is ingetrokken en dat de minister van hoger beroep tegen de uitspraak van het ambtenarengerecht afziet. Het ontslag van de lieer De Wilde was de climax van een hele reeks con flicten tussen hem en de leiding van het R.O.G. Over dit ontslag dat in de publiciteit kwam toen het ambtena rengerecht het beroep van de heer De Wilde daartegen behandelde, zijn destijds vragen in de Tweede Kamer gesteld. Naar aanleiding daarvan heeft de minister een onderzoek commissie ingesteld. De heer De Wilde heeft thans een verzoek tot eervol ontslag ingediend en handhaving van de bepalingen van het reorganisatiebesluit, waardoor hij tot zijn pensioen recht op wachtgeld blijft behouden, indien hij onverhoopt zonder werk mocht blijven. FILMS IN ZEELAND Grootheden uit het amuse mentsleven, wier namen vooral de oudere lezers nog veel zullen zeggen kan men dit weekeinde weer op het witte doek zien in een klassiek geworden Neder landse speelfilm, te weten „De Jantjes", een cinematografisch tijdsbeeld van het leven in de Jordaan, toen „de Oost" nog een begrip was bij jong en oud. „De Oost" is de toekomst voor de Jantjes, de drie Amsterdamse matrozen Dries, Manus en Toon, wanneer zij een blauwtje lopen. De hele Jordaan leeft met de jongens mee en hun vertrek en alles wat er aan vooraf ging is gedrenkt in een stroom van ge meende tranen, terwijl toch ook de humor niet ontbreekt. KRITIEK OP RICHTLIJNEN De vaste commissie voor tie repa triëring uit Indonesië uit de Tweede Kamer heeft haar verslag uitge bracht omtrent haar bevindingen bij de tot dusver met de regering ge voerde gedachtenwisseliug inzake het toelatingsbeleid, met name nopens de zogenaamde spijtoptanten. Het overleg van de regering was strikt vertrouwelijk. Maar de commissie houdt het evenwel voor noodzakelijk aan de Kamer thans verslag uit te brengen omtrent haar bevindingen te dezer zake uiteraard met inachtneming van de geheimhou ding waartoe zij zich verplicht acht. Ofschoon de commissie derhalve een zekere vooruitgang kan constateren, is zij van oordeel, dat aan de door le den van alle fracties uitgezonderd de C.P.N. ondertekende en op S december 1960 door de Kamer aan vaarde motie van orde van de heer Van Doorn c.s. door de regering in wezen geen uitvoering is gegeven. Franse boeren gaan door met „opstand" Duizenden opgewonden Franse boeren hebben gisteren de be loften van de regering gene geerd. Met honderden trekkers stremden zij het verkeer te Per- pignan en Cambrai. Jean Cribeille, president van de na tionale groente- en fruitfederatie, werd te Perpignan door een menigte van 2000 man uitgejouwd. Hij had met andere leiders van de organisa tie een rondetafelconferentie bijgc- woond te Parijs, waar premier Michel Debré onverwijlde maatregelen be loofde te nemén om de prijzen van viees, gevogelte, zuivelprodukten, groente en fruit te verhogen. De majoor die donderdag de politïe- eenheden te Nimes leidde in hun op treden tegen de opstandigen, is in het ziekenhuis opgenomen met een sche delfractuur. Te Marseilles verklaarde de plaatse lijke president van de groente- en fruitorganisatie, Rene Ginoux, „de uoeren geloven n'et meer in de beioi- ten van de regering. We zullen mor gen doorgaan. De overheid moet ons niet eeuwig in een hoek drukken." Een herhaling van gewelddadige uit barstingen wordt gevreesd. 0 Het wetsontwerp van de Amerikaanse regering, op grond waarvan het ouder domspensioen wordt verhoogd en al op 62-jarige in plaats van op 65-jarige leef tijd wordt uitgekeerd, is definitief door het congres aangenomen. Het heeft de commissie bij haar kennisneming van de richtlijnen getroffen, dat deze zeer specieus zijn. en een sterk formalistisch karakter dragen, waarbij de af stamming een overheersende rol speelt. Verder wordt door de regering het begrip „nood" te zeer opgevat als nood in materiële zin, terwijl daaron der juist in het bijzonder de geeste lijke nood zou moeten worden begre pen. Het systeem van uitvoering, maanden vergend onderzoek van elke aanvraag afzonderlijk, heeft voorts ertoe geleid, dat thans ten departe- mente zich duizenden dossiers hebben opgestapeld, die op afdoening wach ten. Gezien dit^feit heeft het de commis sie bevreemd, dat, klaarblijkelijk met instemming van de bewindsman, de commissie Van Vollenhoven op 14 april 1961 lieeft besloten, het aantal der door haar per maand te advise ren zaken te halveren door vermin dering van het aantal harer vergade ringen. De afgelopen week zijn in Amster dam opnamen gemaakt voor de film ,J)e inspecteurnaar het boek van jan de Hartog. Op de foto Dolores Hart en Stephen Boyd, de hoofdrol spelers in een scène aan de Amstel. De hoofdrollen in deze amusante filmversie van Herman Bouber's to neelstuk worden vervuld door o.a. Fientje de la Mar, Susie Klein, Cissy van Bennekom, Aaf Bouber, Rika Hopper, Jan van Ees, Johan Kaart, Henriette Davids, Louis Davids, Syl- vain Poons. De regie is van Jaap Speyer, de muziek van Louis Davids. De film is te zien in Electro (Middel burg). City (Middelburg) vertoont ,-,Weit ist der Weg", een Duitse film over Freddy Quinn, waarin dit tieneridool met zijn gitaar door Zuidamerikaanse landen trekt om er zonder veel moeite een sleep bewonderaars van het Duitse lied te kweken. Freddy's pad wordt bovendien gekruist door twee aan trekkelijke jongedames, Anita en Manoela (respectievelijk Ingeborg Schoner en Ann Savo), die zich er veel aan gelegen laten liggen om het hart van hun romantische vriend op hol te brengen. Het valt niet mee voor Freddy, maar hij slaat zich er door heen en hoe. Een andere Duitse film is „Heute blau und Morgen blau", een komedie volgens echt Duits recept met een beetje liefde, een beetje muziek, een paar flessen champagne en een serie misverstanden tussen gemoedelijke mensen in een schilderachtig doi'pje. In de hoofdrollen Paul Dahlke. Gerty Godden en Marina Orschel. De filiii wordt in Alhambra (Vlissingen) ge draaid. „De verleiding kwam 's nachts" in Luxor (Vlissingen) is een Fran se film over de misdaad. Raymond Pellegrin en Gisele Pascal vervul len de voornaamste rollen in dit kundig vervaardigde routinepro- dukt, waarin overigens wel span ning zit. Grand (Goes) brengt een Romy Schneiderfilm, te weten „Ivatja, de ongekroonde keizerin", een veelkleu rig produkt- met een nogal wat zoeti ge inhoud, geregisseerd door Robert Siodmak. Voorts is in dit theater de jungle-export Johnny Wéïssmüller te zien, die krachttoeren uithaalt in een rolprent getiteld „Tarzan's verban ning". De eerste secretaris van de Israëli sche ambassade in Moskou heeft van het Sowjet-ministerie van buitenland se zaken opdracht gekregen het land te verlaten. Hij was op heterdaad betrapt bij het bedrijven van spionage, aldus het Sowjetpersbureau Tass. Secretaris Jakow Sjaret was bij een van zijn ontmoetingen betrapt toen hij geheime documenten trachtte te verkrijgen. V.N.-beroep genegeerd ialazar schimpt op Amerika Premier Antonio de Oliveïra Sa- lazar van Portugal heeft giste ren een beroep van de Verenig de Naties om de gevechten in Angola te staken afgewezen en kritiek uitgeoefend op Amerika omdat het hem niet had ge steund. Salazar zei dat er „niet de minste hoop" was dat men aan dit verzoek gevolg zou geven. Hij verklaarde dat Amerika via de NAVO zijn steun ver leent aan West-Europa gezien het communistische gevaar in Afrika, maar in Afrika volgt Amerika „een politiek die parallel loopt aan die van de Sowjet-Unie". Premier Nehroe van India heeft gjsteren op een persconferentie te 1 New Delhi de crisis in Angola „de afschuwelijkste kwestie ter we reld" genoemd. Hij zei dat de Ver enigde Naties gedwongen zouden kunnen worden naar aanleiding van de toestand in Angola maat regelen tegen Portugal te nemen. Deze maatregelen zouden kunnen bestaan uit „economische stap pen wellicht economische sanc ties". Het executief comité van de Wereld raad van Kerken heeft een beroep op Portugal gedaan zich te weerhouden van opzettelijk optreden leidend tot de dood en verminking van duizen den Afrikanen in Angola. De bewijzen van een zich snel ver slechterende situatie nemen toe en de aanvallen zijn speciaal gericht te gen lien met scholing en vermogen tot leiding geven. Het executief comi té deed het beroep op de Portugese regering „uit naam van de menselijk heid en van christelijke principes". Zelden heeft het comité een scherper verklaring uitgegeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7