PAGIMN MODERN VERMAGEREN r v. ontharing depilan TIPS Duizenden no-iron hemden worden (onnodig) mishandeld.... VAKANTIE: MEMU'S ZATERDAG 1 JULI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT In de dertiger jaren was het mode, zomerkleren te versieren met borduur werk; een garnering die de modieuze vrouw-van- uu waarschijnlijk als „ouderwets" van de hand zal wijzen. De overda dig geborduurde bloem trossen uit die tijd zou zij beschouwen als pom peuze overdaad die de kleding er beslist niet fraaier op maakt Maar een opengewerkt zoompje doet het altijd nog voortreffelijk op de moderne en vaak zake lijke kledij van onze da gen. Balmain's kostuum (met een grappige strikslui- tïng op het jasje) is met zo'ii open zoompje ge garneerd, evenals het simpele jurkje waarop een viertal van deze zo men de enige garnering vormt. „Stadse" zomerkledij ziet men op de tweede af beelding: de vrouw die uit hoofde van haar be roep het grootste deel van de zomertijd in de steenwoestenij van de grote stad moet door brengen, heeft correcte en toch gemakkelijk-zit- tende zomerkledij nodig. Zoals dit jeugdige, ge streepte pakje, een Duits ontwerp, dat uit grof linnen is gemaakt en waarbij de sportieve hoed van hetzelfde ma teriaal ..de „finishing touch" vormt. W Iieeft Let effect, is Let veilig? Begin niet aan een „dieet-voeding" zónder medisch advies... „Een vloeibare dieetvoeding, gereed voor gebruik". Met deze woorden wordt een nieuw „gewichtsverminderings-raiddel" ge ïntroduceerd en dat is dan liet zoveelste. Ze staan in blikken, voorzien van wetenschappelijk-klinkende namen, te koop in dro gisterij en apotheek, en zowel oudere als nog tamelijk jonge vrouwen kan men (zij het vaak na een aanvankelijke aarzeling) een dergelijk blik zien kopen omdat ze menen dat „er wat af moet"- Want er zijn van die momenten in het leven van elke vrouw, waarop de alarmklok 'luidt. Bij de eerste tekenen dat het gewicht ongemerkt wat ver meerderd is. Die grijze haren en die rimpeltjes hoeven nog niet zo ver ontrustend te zijn, want de kapper kan wel een flatteuze haarspoeling leveren, waarmee men er modieus gezien alleen maar op vooruit gaat, en de rimpeltjes zijn met een speciale crème en een gezichtsmasker ook wel in bedwang te houden. Maar het gewicht, dat is pas een verontrustende zaak! Een teveel valt niet in een handomdraai met een kunstmiddeltje weg te werken.... Sommige vrouwen zullen, wanneer ze merken of denken te merken (lat ze tc zwaar worden, zich op de beoefe ning van een bepaalde sport werpen en daarbij een verstandig dieet vol gen, dat laatste liefst in overleg met haar huisarts. Maar hoeveel anderen volgen de weg van de minste weer stand, in casu het vermageringsmid del uit apotheek of drogisterij? liet zijn er heel wat, en ze doen het zonder ruggespraak met de dokter. Wat is nu de waarde van dergelijke kant-en-klaar prcpaiaten, en in hoe verre zijn ze „veilig" te noemenIn de reclame, die deze middelen bege leidt, wordt ernstig en in vertrouwen wekkende bewoordingen gesproken over het feit, dat er in ons land te veel én te vet wordt gegeten. Cijfers illustreren deze conclusie: cijfers over het vetverbruik per jaar door de Ne derlandse bevolking. In 1957 bedroeg het gebruik van „zichbare" vetten per hoofd van de bevolking nog maar 28,07 kilogram; in de twee daarop volgende jaren ech ter bedroegen deze cijfers respectie velijk 29,62 en 29,35 kilogram, vorig jaar liep het gebruik o» tot 29,80 ki-. iogram per hoofd. Deze cijfers heeft de finna, die de nieuwste „vloeibare dieetvoeding" introduceert, ontleent aan het jaarverslag van het produkt- schap margarine, vetten ,i oliën. Conclusie: er wordt in Nederland veel en goed gegeten, maar té veel en té vet. Er lopen in ons land vele dikke mensen rond die „hunlichaamsge wicht met moeite moeten meedragen, vergelen dat de mens geen laadkist is, dat hij een maximum laadvermogen heeft dat gezien de sterkte van zijn hart aan grenzen onderhevig is". Gevaarlijk Deze sombere opmerkingen worden nog gevolgd door een beschouwinkje over het sterfte-cijfer bij corpulente personen; vooral in Amerika heeft men hiervan studie gemaakt en de re sultaten waren van dien aard, dat le vensverzekeringsmaatschap- ijen in de Verenigde Staten de premies van polissen voor personen boven een be paald gewicht verhoogd hebben. Is zwaarlijvigheid altijd een ge volg van te veel eten? In vijfen negentig procent van de gevallen wel dit nog altijd volgens de pu- blikatie die de reeds eerder be noemde vloeibare dieetvoeding be geleidt. Door de groeiende wel vaart vermeerdert de dagelijkse hoeveelheid voedsel, die men tot zich neemt, terwijl diezelfde wel vaart. in combinatie met de ge makkelijke manier waarop men tegenwoordig reist, de lichaams beweging vermindert. Hoe beperkt men nu het aantal calo rieën in liet dagelijks voedsel, ten einde tot een verantwoorde gewichts vermindering te komen? „Door het volgen van een dieèt dat een lage ca lorische waarde heeft, maar daar naast voldoende hoeveelheid bevat van de voor het lichaam noodzakelijke voedingsbestanddelen", zo zeggen de fabrikanten van de vloeibare lieet- voeding, en zij vertellen hier nog bij dat hun .volwaai-dige dieetvoeding' de noodzakelijke eiwitten, vetten en vi taminen," mineralen, koolhydraten en animozuren bevat, hoewel het aantal calorieën beperkt blijft lot negenhon derd per dag. De drie gebruikelijke maaltijden per dag zouden kunnen worden vervangen door per maal tijd de. inhoud van één blikje van de vloeibare dieetvoeding te consumeren. \Vaardoor de gewichtsvermindering ongeveer een half pond per dag zal bedragen. „Kunstmatig de eetlust remmende stoffen zijn er niet in ver werkt. en ondanks het wegvallen van de normale maaltijden treedt bil de toepassing geen hongergevoel op zo wordt aan deze opmerking nog toege voegd En wat zegt nu de wetenschap van deze „dieetvoedingen In het laatste nummer van de Consumentengids kan men liet antwoord op deze vraag vin den, onder de titel „De nieuwe kant en klaar vermageringsmïddelen". Wie dc waarde van deze geconcen treerde voedingspreparaten in de praktijk wil beproeven, dient zich allereerst te realiseren dat een verma geringskuur een tamelijk ingrijpende behandeling is, waarvan alleen door samenwerking van dokter en patiënt in alle opzichten bevredigende resul taten verwacht kunnen worden. Voor een blijvend resultaat zal als re gel ook een blijvende beperking nodig zijn. Na een geslaagde kuur kan het leventje Aan overdaad niet hervat worden; het gewicht zal in de toe komst op peil moeten worden gehou den door een door de arts bepaalde leefregel! Té sterk afvallen Wat doet een hierop gericht dieet? Het houdt het gebruik van eiwitstof fen aan de ruime kant, matigt het ge bruik van meelstoffen en beperkt het vetgebruik drastisch, terwijl groen ten en'fruit daarnaast voor de nodige vitaminen en mineralen moeten zor gen. Het is niet uitgesloten, zo wordt m het artikel in de Consumentengids gezegd, dat in een dergelijk door de arts voorgeschreven dieet de nieuwe preparaten een bescheiden rol sne- len. Maar uitsluitend toepassing hier van op eigen houtje is uit den boze! Dc leek weet immers niet of een ver mageringskuur als zodanig medisch verantwoord is en in hoeverre hierbij deze middeltjes gebruikt mogen den. Een uitsluitend op deze prepa raten gebaseerd dieet levert dus per dag ongeveer negenhonderd c"loi;i<- n maar medici menen dat dit dieet, tot een té sterk afvallen zal kunnen lei den en achten een dieet van twaalf tot zestienhonderd calorieën veiliger. Waaraan nog kan worden toegevoegd dat deze preparaten niet zonder meer een „normale" voeding van dezelfde calorieënwaarde kunnen vervangen: ze verwaarlozen bijvoorbeeld de func tie van onverteerbare delen, die toch noodzakelijk zijn voor een goed ver loop van de spijsvertering. Conclusie de niet veel omslag aange prezen moderne vermageringsmidde- len mogen, net zo min als elk ander vermageringsmiddeltje op eigen ini tiatief gebruikt worden. Alleen de arts moet bepalen of .ecu vermage ringskuur nuttig ol' nodig is, en in hoeverre het gewenst is, dergelijke moderne preparaten erbij in te scha kelen (Advertentie) A üvertentie Modern, snel en mild, veilig en reukloos: van Hamol uit Zwitserland tube 1.50-2.95 „In Holland staat een huis", zo heette de „Beurs voor man, vrouw en kind", die vorig jaar een eerste presentatie beleefde in Arnhem en dit jaar voor de tweede maal in dezelfde stad zal worden gehou den. Van 1 tot 10 september is „In Hol land staat een huis" wederom te vinden itV- het Arnhemse Musis Sacrum: speciale attractie is ditmaal een muziekconcours voor1 de jeugd, waaraan leerlingen van middelbare scholen kunnen deelnemen met schoolbands, orkestjes, vocale en in strumentale solisten. De muzïekmïnnende schooljeugd kan zich voor dit concours •laten inschrijven bij de adressen Gele Rïj- dérsplein 30 te Arnhem en Burchtstraat 126 te Nijmegen: hun prestaties zullen te zijner tijd worden beoordeeld door een jury, waarin een vakmusieus, een muziek recensent, en „een jeugdige leek" zitting hebben. (Advertentie) PIGMADERM Bruint meten zonder zon Flacon 2.95Grote flacon 750 voor en nog Wtft Me De doorgewinterde haringliefhebber eet zijn Hollandse nieuwe helemaal puur, zonder uitjes en hoogstens met een bo terhammetje of wat toast. Toch zal zelfs die doorgewinterde liefhebber moeten toegeven, dat de volgende (frisse) va riatie op het thema haring-eten bijzon der lekker is: leg op een beboterde boter ham uiterst dunne plakjes tomaat en leg daarop de haring. Het smaakt uit stekende en ziet er nng beter uit Er is weer eens een nieuwe koelkast aan de markt: ditmaal een exemplaar dat „op de plaats van een keukenstoel kan staan", zoals de fabrikanten hun produkt aan prijzen. De kast een Frans produkt is slechts 49 centimeter breed en 56 cen timeter diep en neemt dus inderdaad wei nig ruimte weg in de moderne keuken, waarin de plaatsruimte meestal niet over vloedig is. De Franse ontwerpers hebben bovendien gemeend dat. aangezien een keuken geen slagerij of zuivelwinkel is. de huishoudkoelkast niet altijd wit hoeft te zijn, en zij brengen hun koelkast in diverse kleuren: geel, ivoor, jjsblauw, rood, groen en zwart. De Fransen zijn meesters in het bakken van omeletten en Frankrijk kent de ome- lette dan ook in vele variaties. Een van die variaties: de Omelet a la Savoyarde, die gemaakt wordt door dobbelsteentjes rauwe aardappel in boter lichtbruin te bakken (met een deksel op de pan zijn ze eerder gaar), er met peper, zout, melk en geraspte kaas geklopte eieren overheen te gieten en het geheel vervolgens licht bruin te laten bakken. Met 'een tomaten- sla vormt deze „savoyarde" een complete maaltijd. De opmars van het no-iron overhemd is nog- géén volledige zegetocht maar dat ligt slechts één op de duizend gevallen aan het materiaal. Voor het overige zijn de klachten allemaal terug te voeren op onjuist gebruik en verkeerde behandeling.... Dit heeft de Engelse consumentenbond vastgesteld aan de hand van proe ven, die drie jaar geduurd hebben. Drie conclusies heeft de bond uit deze proeven getrokken: Beneden de tien gulden zijn géén hemden te koop, die men met recht no- iron hemden mag noemen; geeft men vijftien gulden of meer uit, dan koopt men bijna altijd een goed no-iron hemd; het is nog steeds niet al gemeen bekend wat de voordc—i van no-iron zijn en hoe men dit materiaal moet behandelen. Hoe het dan wél moet Twee punten zijn van groot belang voor de levens duur van het no-iron hemd. Ten eerste moet het nooit langer dan één dag- worden gedragen; gebeurt dat wel, dan wordt het te vuil en heeft het bij Jiet .wassen veel te veel te lijden. Ten tweede moeten de overhemden (en 'dft geldt dus ook voor de vuile in de wasmand) nooit zo opgeborgen worden dat er iets zwaars bovenop ligt. Want is het materiaal dat boorden en manchetten in model houdt eenmaal gekraakt, dan is het nooit meer goed te krijgen. De Engelse consumentenbond heeft ook nog een kleine berekening ge maakt waaruit blijkt dat het no-iron overhemd bij de juiste behandeling Veel voordeliger in het gebruik is dan het „gewone" hemd. Een katoenen no-iron hemd kan namelijk minstens honderdvijftig dagen gedragen wor den. Heeft men bijvoorbeeld zeven van deze overhemden en laat men ze alle zeven tegelijk wassen, dan is voor dit wassen slechts een klein half uur nodig, zonder dat er op het wasgoed „gezwoegd" moet worden. Ze hoeven dus niet naar de waserij en naast dit financiële voordeel is er dan ook nog het feit, dat echtgenote van de drager van no-iron overhemden zonder noemenswaardige inspanning veertien van deze hemden" in minder dan een uur kan wassen. ftCxtz er een feest Vétll De vakanties voor de'jeugd zijn tegenwoordig lang fcn dat is voor die jeugd uitermate plezierig, maar voor de moeders komt op zeker ogenblik het moment, dat ze de verzuchting slaken „Gin gen ze maar weer naar school". Aioeder zit echt wel eens te kijken met al die vrije tijd van haar kroost, vooral als het weer zich enkele dagen achter elkaar van een ongunstige kant laat zien. Gelukkig is er een boek versche nen dat haar de helpende hand kan reiken bij die vrijetijdsbeste ding van de kinderen. Het liect „Maak er een feest van" en die titel kan tijdens, al dan niet re genachtige vakantiedagen, uitste-. kend in de praktijk worden ge bracht. De (vier) auteurs van liet boek hebben een kleine tweehon derd pagina's weten te vullen met alle mogelijke spelletjes, wenken en ideeën, er zijn Illustraties en werktekeningen bij; sommige spel letjes zijn bestemd om een verlo ren ogenblikje mee te vullen, met andere zaken daarentegen kan men de jeugd uren (misschien wel dagen!) zoet houden. Ook hoogtijdagen die jaarlijks terug keren verjaardagen, dccember- feest'dagen krijgen een beurt in het boek, zodat bet niet uitslui tend om vakantielectuur gaat. Een uitgave van de Arbeiderspers te Amsterdam, dit boekwerk dat me nig moeder zal kunnen helpen bij de oplossing van het vrijetijdspro- bleem wanneer de lange vakan ties voor baar tot een dergelijk probleem uitgroeien. HOUDT UW GEWICHT IN BALANS Ik heb het niet op al die piller» en drankjes. Je moet nog maar afwachten of ze helpen. Ik vraag me trouwens af of dat geforceerd- vermageren nu echt wel goed ïs. Suiker - hoe lekker en gezond ook - is voor de meeste mannen en vrouwen een vijand. Kilo's gewicht kun je vermijden met Sukrislo v. Samengesteld volgens de nieuw ontdekte formule is de smaak van Sukristo 7 niet meer yan suiker te onderscheiden. Doosjes a 150 lob!, f 1.15 en grotere verpakkingen. Yraag uw leverancier gratis monster H.TEN HERKEL N.Y. HHYERSUM voor kampeerders Wie de vakantiedagen in tent of zo merhuisje doorbrengt, zal zich in vele gevallen een beetje moeten belielpen met de kokerij. Het blikje zal dik wijls uitkomst moeten bieden bij het samenstellen van een dagelijks menu en wie mocht denken dat het erg moeilijk is om met blikvoeding en éénpansmaaltijden tocli elke dag een smakelijke, maaltijd ter tafel te bren gen, neme als leidraad het volgende lijstje. Het is samengesteld door het voorlichtingsbureau voor de voeding eh dus ook nog helemaal „verant woord", wat de voedingswaarde be treft: Hachee uit blik kan worden gecombineerd met aardappelen en sperciebonen. Een gebakken ei of eeu omelet doet het uitstekend met aard appelpuree eii een schaal kropsla met komkommer. Nieuwe haring kan worden gecombi neerd met aardappelen en salade, eventueel met koude bietensla. Macaronie met gehakt kan met snij bonen worden gegeten, bij gemengd koud vlees of plakken lunchvlees kan een stoofschotel van aardappelen en bloemkool worden gemaakt. Spitskool smaakt goed bij aardappel puree met kaas en ham; een blikje sardines kan worden gegeven met gebakken rijst met tomaten en uien, en kropsla. En een wel heel eenvou dig- vakantiemenu: een stevige soep uit blik of pakje, gevolgd door pan nekoekjes. Gemakkelijke desserts na al deze me nu's: fruit, een eenvoudig melktoetje, (yoglyn-t of vla-uit-flessen), cornfla kes met vers fruit, of een beschuit of cracker met kaas. En voor de kampeerder nog weer eens deze goe de raad: neem geen risico's met drinkwater en dit geldt ook voor het water, waarin groenten en fruit moeten worden gewassen. De vrouw die regelmatig Haar nagels lakt, zal plezier kunnen beleven van'een nieuw kosmetisch snufje, dat door een Nederlandse firma in de handel wordt gebracht: een combinatie van ..remover" en nagelolie. In dit mengsel zijn rondjes van celstof gedrenkt, waarmee de nagels worden afgenomen: de oude lak verdwijnt, maar tegelijkertijd komt er een laagje olie op de nagel. Dit handige twee-in-één pre paraat is verpakt in metalen doosjes, zo dat het ook gemakkelijk in een tas en op reis kan worden meegenomen. De vierentwintigjarige mevrouw Marilyn Gibson uit-het En gelse Bradfort is in haar land een bekend mannequin. Op deze foto kan men zien hoe haar beide dochtertjes de tweejarige Jacky en de vierjarige Christine al aardig in moeders modieuzevoetsporen treden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 21