PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT KOEWEIT: ENGELSE TROEPEN PARAAT Iraakse eenheden aan grenzen van sjeikdom Havenarbeiders gaan maandag weer werken Ir. Horstmann bij afscheid: strijden voor vaste oeververbinding Westen wijst eisen van Kroesjtsjew af Vandaag.., Mus of meeuw Brom-blagen 204e jaargang - no. 153 Dagblad, uitgave van do firma Provinciale Zeeuw3e Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. do Pagter. Hoofdredacteuren; W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 1 juli 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent ptr m.m. Minlm. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg, tel. 2395; Terneuzen tel. 2116; Zlerikzee red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Macmillan doet heftig beroep op Arabische landen Manfred Brock, een kvjeker uit Ko blenz, heeft geprotesteerd tegen de lage prijzen, die hij voor zijn aardbei en ontvangt. Broek krijgt voor zijn aardbeien slechts 19 pfennig per pond, terwijl zij in de winkel voor een mark verkocht worden. Foto links: Het St. Barbar a-weeshuis in Koblenz eet voorlopig aardbeien, want Broek kwam 100 sloffen bren gen. Foto rechts'. Wat er over was gebleven werd de Rijn in gegooid. cap Engeland heeft gisteren een dramatisch beroep gedaan op de Arabische landen om gezamenlijk een ernstige waarschuwing te richten tot de Iraakse eerste minister generaal Abdel Karim Iiassem, die het oog heeft laten vallen op het olierijke sjeikdom Koeweit. Volgens berichten uit Koeweit zijn tanks met soldaten van de sjeik van het staatje door de hoofdstad getrokken in de richting van de grens met Irak. Volgens eveneens onbevestigde berichten zouden Iraakse troepen zich hebben samengetrokken langs de grenzen van het sjeikdom* Het Britse beroep op de Ara bische landen werd gedaan nadat premier Macmillan gedurende twee en een half uur met het kabinet liad vergaderd. De minis ters ontvingen het laatste nieuws over de toestand in Koeweit van de minister van defensie Harold Watkinson. Ook werden zij op de hoogte gesteld van de Britse militaire voorbereidingen, welke bijna zijn voltooid om eventueel gewapenderhand hulp te bieden aan de heerser van het olieland, sjeik Abdoellah. Garnizoen in Bahrein en Kenia geconsigneerd verzoekt lid te mogen worden van de volkerenorganisatie. Van de zyde van 1 de V.N. is vernomen dat het verzoek van Koeweit misschien nog vóór het vertrek van Ilammarskjöld naar Ge- i nève op vrijdag a.s. door de Veilig- j lieïdsraad behandeld zal worden. Engeland heeft ondermeer vier fre gatten en twee vliegdekschepen met 600 van de beste zeesoldaten (com mando's) naar het gebied gezonden. In Bahrein bevinden zich 8000 mili tairen die op het eerste sein onmid dellijk naar Koeweit kunnen worden gedirigeerd. Ook in het depot van de militaire reserve in Kenia bevinden zich Britse eenheden die direct kun nen worden ingezet. In gezaghebbende kringen wees men er op, dat het kabinet ernstig reke ning hield met de mogelijkheid van een plotseling uitbreken van een mi litair conflict. Ernstige crisis j Onbevestigde berichten dat Kas- I sein vandaag Koeweit zal aanval len en de aankondiging te Londen dat Britse oorlogsbodems naar de Perzische Golf stomen, hebben de vrees doen toenemen dat het Mid den-Oosten een ernstige crisis te gemoet gaat. In Cairo zijn gisteren met grote kop pen berichten in de kranten versche nen als zouden ook Jordaanse troe pen en soldaten uit Saoedi-Arabië bij liet conflict betrokken zijn. De Ver- enigde»Staten hebben plannen gereed voor de evacuatie van naar schatting 430 Amerikanen die zich nog in Koe weit bevinden. Koeweit heeft de V.N. in New York een telegram gezonden, waarin het P.Z.C.-zaterdagnummer VAKANTIEVREUGD van en voor „Tussen dertien en twin tig", met in het nabije verschiet een jazzfestival in „Britannia" te Vlissingen, waar o.a. zal op treden het trio Pim Jacobs met zang van Rita Rcys, Méér over dit alles op pagina negen. Verder in dit 22 pagina's tel- lende P.Z.C.-zaterdagnummer: Stemmen uit de kerken (pag. 3); Zeelands toeristische troe- ven (pag. 6); „Tussen dertien en twintig" (pag. 9); Radio en T.V. met Films in Zeeland (pag. 31): Kerken en Maat schappij plus feuilleton pag 13); Emile Verstraele in de „Tour van de Toekomst" en dc rubriek „Lezers schrijven' (pag. 15); letterkundige kro niek en kunst (pag. 17); „Uw pagina, mevrouw!" (pag. 19) en de kinderkrant met klanken uit de ether op pagina 21. WWWWWW'\^A'VVVWWW Reactie op Berlijnse voorstellen V.S. onderzoeken militaire mogelijkheden De westelijke grote vier de V.S., Engeland, Frankrijk en West-Duitsland hebben gis teren in Washington over de kwestie-Berlijn geconfereerd en zijn liet daarbij'eens geworden over de hoofdlijnen van het ant woord aan de Kussen. In het bijzonder spraken zij over het antwoord dat Washington zal geven op de Russische nota, die Kroesjtsjew Kennedy heeft overhandigd op het einde van hun besprekingen in We nen. Naar verluidt zou in de westelijke nota niet onmiddellijk Kroesjtsjews voorstel voor een direc te vredesconferentie over Duitsland worden afgewezen. Wel zou aan de Sow jet-premier zijn duidelijk ge maakt, dat een dergelijke conferentie niet zou kunnen worden gehouden op de door hem gestelde voorwaar den. Met nadruk ontzegt men de Sowjet- Unie het recht om de verplichtingen neergelegd in de viermogendheden- overeenkomst af te wijzen en deze over te dragen aan de Oostduitse au toriteiten. In het bijzonder doelt men hier op het toezichthouden door de Oostduitsers op de vrije toegangswe gen van de geallieerden naar de ge- isoleerde stad. De V.S. overwegen de mogelijkheid van een gedeeltelijke mobilisatie van de Amerikaanse strijdkrachten en een versterking van de N.A.V.O.-eenhe- den, voor liet geval, dat de crisis om Berlijn zou dreigen te leiden tot een gewapend conflict. De Westduitse minister van buiten landse zaken, Heinrich von Brentano, heeft gisteren in een televisie-uitzen ding vanuit Berlijn verklaard, dat het westen bereid moet zijn „met alle middelen" te reageren op een Russische aanval op Berlijn. OOSTENRIJK VERSTERKT GRENZEN Het neutrale Oostenrijk bouwt mo- I menteel aan een uitgebreid verster- Mngssysteem, gericht tegen de drei gende aggressieve kracht uit ooste lijke riciiting. Dó Oostenrijkse minister van defen sie, Karl Schleinzer, heeft gisteren tegenover verslaggevers onthuld dat de versterkingen in de „Brucker poort" worden opgeworpen. Het be treft hier een open vlakte, 22 kilo meter van de Tsjechoslowaakse en Hongaarse grenzen, die in de ge schiedenis bekend is geworden als een open deur voor aanvallen uit het oosten. Wilde stakingen beëindigd Een door minstens duizend ha venarbeiders bezochte vergade ring in Krasnapolsky te Amster dam heeft gisteravond besloten de staking in de Amsterdamse haven maandag te beëindigen. Ook cle 400 havenarbeiders in Rotterdam, die gisteravond in gebouw Odeon een vergadering bijwoonden van het voorlopig actiecomité, hebben besloten I maandagmorgen het werk nor- I maal te hervatten. Dat geschiedde na telefonisch over leg met de Amsterdamse collega's. De voorzitter van de stakingsdelega tie stelde weliswaar voor reeds za-. terdag weer gewoon aan het werk te gaan, maar dit voorstel werd afge stemd. Veel verschil maakt het ove rigens niet: na dc invoering van de vijfdaagse werkweek is de bezetting in de havens zaterdags en zondags slechts gering. De voorzitter van de O.V.B., de heer L. van Os, bepleitte tijdens de vergadering nog een langzaam aan-actie en een onverwachte 24- Pater en meisje bij zwemmen verdronken De 30-jarïge pater W. Boots, uit het studiehuis van dc paters lazaristen in Nijmegen, is gistermiddag op de Waal voor Nijmegen verdronken. Hij was met een andere pater midden op de Waal met een kano. Door een verkeerde manoeuvre sloeg de kano om. Gistermiddag is de 12-jarige Janne tje Oudijk, die met honderden an dere mensen in de Maas langs de Schaardyk in Rotterdam aan het zwemmen was, vermoedelijk in een kuil geraakt en verdronken. ONTWAPENINGSOVERLEG IS VERDAAGD Het ontwapeningsoverleg te Was hington tussen de V.S. en de Sow- jet-Unie is verdaagd. Het zal op 17 juli in Moskou hervat worden. ...bestaat de K.L.M.-luchtlijn H Amsterdam-Stockholm 25 jaar. 1 MORGEN s ---is het 100 jaar geleden, ck H P. A. de Genestet, ""em.-predi- kant van de Remonstrantse i Broederschap te Delft en des- i H tijds een van de meest populai- s re dichters, op 31-jarige leeftijd i H te Roozendaal in Gelderland I overleed. Illlllllilllllllllllillllllllllllllllllll uurstaking in de komende weken. Dit voorstel kwam echter niet in stemming. De voorzitter van dó stakingsdelegatie de heer Seliultz, stond op het standpunt dat lang- zaamaan-acties geen enkel effect hebben. Het stakingscomité zal te Amster dam niet opgeheven worden, doch voorlopig onder de naam „actie-co mité" blijven voortwerken. Veel waardering voor „strijdbaar man" Zeeuwsch-VIaanderen heeft gis teren afscheid genomen van een dynamische persoonlijkheid: ïr. C. A. L. Horstmann! Deze in dustrieel tot voor kort direc teur van de spiegelglasfabriek in Sas van Gent is sedert 1 mei, zoals bekend, opgenomen in de directie van de Vredesteinfa- brieken in Enschede. Centraal stond deze dag, zijn afscheid als voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-VIaanderen. Daar toe kwam deze Kamer voltallig bij een in het gemeentehuis te Sas van Gent. Tenslotte was er in hotel „Centraal" in Sas van Gent een druk bezochte af scheidsreceptie. Velen uit i Zeeuwsch-VIaanderen maar j ook daarbuiten waren op de- ze receptie aanwezig. In zijn afscheidsrede drukte de lieer Horstmann de Zeeuws-Vla mingen met name één belang op het hart: strijden voor een vaste oeververbinding over de Wester- schelde. Hij noemde dit „een be lang, dat ver uit gaat boven de strijdvraag, waar deze oeverver binding moet komen". In de streek moet men vooral beseffen, dat on derlinge geschillen voor dit alles overheersende doel opzij gezet moeten worden, aldus de lieer Horstmann, die altijd één van de voorvechters voor deze vaste ver binding is geweest. In dit verband voorspelde de lieer Horstmann ook, dat Zeeuwsch-VIaan deren reeds in een nabije toekomst een geheel eigen ontwikkeling tege moet zal gaan, omdat: 1. De binding met de Zeeuwse eilan den nog kleiner zal worden, nu deze door het Deltaplan geheel in de Hollandse invloedsfeer zullen geraken. 2. De industriële ontwikkeling in Zeeuwsch-VIaanderen op het pu t staat te versnellen. 3. De Westerschelde als havengebied in belang zal toenemen door ver dere ontwikkeling vanuit het zui den. Onvergetelijk Wellicht mede door zijn nooit afla tende strijd voor een vaste oeverver binding over de Westerschelde kon de heer Horstmann tijdens deze 34e al gemene vergadering van de Kamer van Koophandel zeggen: „Onvergetelijk zijn voor mij deze af gelopen jaren, oo'.: door de steun en hulp, die ik van alle kanten heb mo gen ontvangen en door de grote ver scheidenheid van mensen, met wie ik in aanraking mocht komen". Ir. Horstmann. die tien jaar het voor zitterschap van de Kamer bekleedde, memoreerde deze afgelopen tien jaar uitvoerig. Daarbij liet hij zijn gedach ten gaan over de toekomst van bet gewest, waar hij ruim zeventien jaar van zijn leven heeft doorgebracht. Filmen Namens de Kamer van Koophandel werd de heer Horstmann door dc eer ste plaatsvervangende voorzitter, H. A. A. baron Collot d'Escury dank ge bracht voor al hetgeen hij voor dit lichaam in het algemeen en voor Zeeuwsch-VIaanderen in het bijzon der heeft gedaan. Als stoffelijk blijk van waardering werd hem een 8 mm „viewer" voor filmopnamen aangebo den. „Omstandigheden, die met onze Ka mer niets te maken hebben, maken thans een einde aan mijn voorzitter schap", aldus de heer Horstmann in zijn afscheidswoord tot de Kamer. De heer Horstmann schaarde zich achter dr. ir. F. Q. den Hollander, die heeft gezegd een grote toekomstmo-1 gelijkheid te zien voor de Schelde- De heer Horstmann, voorzitter van de Zeeuws-Vlaamse kamer van koophandel, heeft gisteren wegens zijn vertrek uit Zeeland af scheid genomen en daarbij een inte ressante rede uitgesproken. Eén zin heeft ons met name gefrappeerd in deze toespraak: „Rijkswaterstaat heeft reeds bestudeerd waar deze oe ververbinding1 zou moeten komen, evenals zij de inpoldering van Saaf- tinge heeft geprojecteerd". En de heer Horstmann voegde er aan toe: „Ik betreur het, dat deze studies in het geheim geschieden en dat de re sultaten niet worden besproken met geïnteresseerden, vooral uit de streek". Men zal moeten toegeven: het is nogal een verbazingwekkende zin. vooral wanneer men daar bij in herinnering roept de duidelijke afwijzing méér dan eenmaal door de minister van Verkeer en Wa terstaat van een vaste oeververbin ding. Aanvankelijk was er in Den Haag zelfs aarzeling om ook maar dc mogelijkheid van een voorstudie te overwegen. En nadat schoor voetend het onder zoek naar de mo gelijkheden van een dergelijke voorstudie in over weging was genomen, kwam al vrij spoedig de mededeling dat van een vaste verbinding voorlopig geen spra ke kon zijn. Desondanks heeft nu de heer Horstmann duidelijk gezegd „Rijkswater-staat heeft bestudeerd, waar deze oeververbinding moet ko men". Wanneer men zich nu reali seert, dat in vroeger tijden dezelfde heer Horstmann zich een fervent voorstander toonde van een vaste verbinding via Saaftinge, maar later van dit standpunt is bekeerd en toen propagandist is geworden van het traeee (globaal aangeduid) Terneu- zen-Baarland, dan vraagt men zich af of die ommezwaai van destijds en de mededeling van nu iets met elkaar hebben te maken. Trouwens, al eens eerder heeft de heer Horstmann soortgelijke toespelingen op de vaste verbinding gemaakt, maar nu heeft hij het toch wel héél duidelijk gezegd. De vraag, die thans naar voren komt is: heeft de heer Horst mann het oog op die eerste ver kenning, waaruit de afwijzing is ge baseerd? Zo ja, dan is zijn medede ling van weinig waarde en had beter achterwege kunnen blijven. Er wordt met een waardeloze opmerking ver warring gesticht, die geen enkel nutj beeft. Maar wanneer deze medede ling gegrond is op een privc-weten- schap van de heer Horstmann, wan neer de bewuste studie inderdaad ai in een verder stadium is dan de bui tenwacht weet, dan ligt de hele zaak anders. Dan zou er met name voor het provinciaal bestuur een reden zijn om dit alles eens te bevoegder plaatse te onderzoeken. Helaas heeft de heer Horstmann zich in dit op zicht niet verder uitgelaten. Het zou plezieriger zijn geweest wanneer hij zich op dit punt concreter had uitge laten, zodat Zeeland geweten zou' hebben of het hier om een dode mus ging dan wei om een springlevende vogel, laten we zeggen (terwille van het onderwerp): een meeuwMis schien echter put de heer Horstmann uit een zeer geheime bron; men zegt dat hij en de huidige minister van Verkeer en Waterstaat vriendschap pelijke relaties onderhouden Toch blijft het onbevredigend dat de achtergrond verhuld blijft. En dus: mus of meeuw, dat is de kwes tie. Gisteren was in ons blad een arti kel opgenomen over het optre den van de „bromnozems" in de Zeeuwse stadseentra en over noodza kelijke maatregelen tegen deze bla gen. Uit mededelingen van politie autoriteiten bleek, dat men voorlo pig niet van plan is om stadsgedeel ten af te sluiten voor bromfietsen, zo als bijvoorbeeld onlangs in Delft is gebeurd. De politie zal thans schei- per toezicht uitoefenen, zo is mede gedeeld. Hopenlijk zal deze actie het gewenste resultaat hebben, want zelfs de grootste tegenstanders van ferme maatregelen als afsluiting van binnensteden, zullen erkennen dat de brom-blagen soms een ware terreur uitoefenen. Onlangs hoorden wij van een zakenman, wiens stoep was be zet door jongelui met brommers, dat een vriendelijk verzoek om wat „lucht" te verschaffen voor de in gang van de winkel, met zoveel drei gementen werd beantwoord, dat de man ijlings zijn zaak invluchtte. Aan ruzie met deze amorfe massa had hij geen behoefte. Zo langzamerhand ontstaan hier wantoestanden, waar aan een einde moet komen. Zo snel mogelijk! monding als havengebied. In dit ver band is ook de vaste oeververbinding van allesoverheersend belang. Daar bij wees de heer Horstmann ook op een uitlating van professor L. H. Klaassen, die het een absurditeit heeft genoemd een Deltaplan te ont werpen zonder daarbij een vaste noord-zuid-verbinding over de Wes terschelde te projecteren. Reeds heeft rijkswaterstaat bestu deerd waar deze vaste verbinding moet komen. Ook lieeft deze dienst de inpoldering van het Ver dronken land van Saaftinge reeds geprojecteerd. De heer Horstmann zei het bijzonder te betreuren, dat deze studie in het geheim is ge schied en dat de resultaten nog (Zie slot pag2 kol, 2)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1