..alleen maar voor het uitzicht.. De Twentsche Bank GROTERE CONCURRENTIE VOOR NUTSSPAARBANK MIDDELBURG PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 1 JULI 1061 IIIIIIHIIllllllllllllllllllililllllllllllllH T~~\ E RODE KOEPEL inbegrepen, steekt de vuurtoren van Westkapelle welgeteld 54 meters uit boven het platte land van Walcheren. Van zonsondergang tot zonsopgang weerkaatsen de enorme lenzen boven in de koepel elke drie seconden een lichtstraaltje van een acht-en-een-half miljoen kaars door de nacht; een gebaar, dat zeelieden zeer op prijs stellen. Van zonsopgang tot zonsondergang staat de toren er alleen maar te staan. Ook 54 meter hoog, maar zonder de flitsende lenzen. Niettemin weet men de toren best te vinden en dat „men" slaat dan op de toeristen, die gehoor geven aan de rond de toren geplaatste borden met de invitatie „Bezoekt de toren". Maar goed. een enkeling of vele tientallen tegelijk, voor allen geldt hetzelfde: Waar schuwingHet is verboden enig voorwerp in de Toren te bekras sen, te beschrijven of te besmet ten. Art. 424 Wetb. van straf recht". Hoofdlichtwachter J. van Loo schat het aantal bezoekers op rond zesduizend per seizoen. Zes duizend belangstellenden, die de 160 stenen wenteltreden en een slordige twintig „normale" be klimmen om tot op het platvorm te geraken, vanwaar men een vorstelijk uitzicht heeft over Noordzee, Westerschelde en Wal cheren. Een toeristische troef van Zeeland, die vuurtoren, maargéén mooi-weer object. Bij zonnig weer kun je de bezoekers op de vingers van één hand tellen. Dan geven de vreemdelingen de voorkeur aan het strand en de duinen en meldt zich soms toch nog een kandidaat aan de toren (of ten huize van de heer Van Loo in de Casem- brootstraatdan kan men ge voegelijk spreken van „een vreem deling zeker, die verdwaald is, zeker Een enkeling vraagt wel eens per missie om ook de koepel met het indrukwekkende instrumentarium te mogen bezichtigen en bij wijze van uitzondering kan dat ook wel. Maar regel is het niet. „Als het een beetje druk is, zou je bij wij ze van spreken elk half uur naar boven moeten. Dan haal ik de A-ijf-en-zestig niet", meent de heer Van Loo en kustlichtwachter P. J. Verhagen is het daar roerend mee eens. Van tien tot twaalf uur 's mor gens en van half twee tot vijf uur 's middags zijn de be zoekers welkom. „Doorlopen naar boven bij geopende deur", luidt het uitsluitend in het Nederlands gestelde advies en dat doorlopen is wel een beetje zwakjes gesteld, want het gaat meer om een flinke klimpartij. Onze voorvaderen heb ben er in 1458. toen de St.-Wille- brordkerk gebouwd werd, een to ren bijgebouwd, die echt wel enige Zeelands ioerisiische iroeven: 2) de vuurtoren van Westkapelle Westkapelle, aan de voet van de toren (Foto P.Z.C.) Er worden zelden pogingen toe gedaan. Noch tot het bekrassen, noch tot het beschrijven of tot be smetten. Men klimt. Honderdzes tig stenen wenteltreden hoog plus nog een kleine twintig „rechte" treden langs een soort eikenhou ten scheepstrap, voerend naar een rond vertrekje met patrijspoorten en met een uitgang naar buiten, naar het platform, de omloop met het fris-rood geschilderde hek werk. En met het uitzicht. „Want daar komen ze voor. Voor het uitzicht zonder meer". naam mag hebben; hoog, vier kant en stevig. Vooral stevig, zoals bij een brand in 1831 bleek. De kerk ging in vlammen op, maar de toren bleef staan. In 1817 was er al een kustlicht op geplaatst en daarmee had Westkapelle zijn vuurtoren. „Ver ouderd woord overigens", meent de heer Van Loo op, „want vuur kwam er toen ook al niet meer aan te pas". Sinds lang spreekt men van kust licht en zeker sinds 1951, toen de nieuwe elektrische verlichting .Stil op en om dc toren... (Foto P.'Z.C.) 1 Britse lakeien mondje dicht Een gerechtshof in Londen heeft de waarschuwing doen horen, dat per soneel in dienst van de koninklijke familie dat memoires publiceert over hun bevindingen, zich blootstellen aan vervolging om schadevergoeding van de zijde van hun vroegere werkge vers. De waarschuwing werd gegeven aan het slot van een gerechtelijke proce dure, waarbij dc 29-jarige gewezen lakei David Payne zich voor de rest van zijn leven verplichtte, niets meer te schrijven of te vertellen over zijn diensttijd op Clarence House, residen tie van koningin-moeder Elizabeth en tot voor kort, van prinses Margaret. De raadsman van de koningin-moe der, Helenus Milmo, zei dat zijn hoge cliënte had afgezien van het eisen van schadevergoeding, hoewel Payne een getekende overeenkomst had ge schonden om niets over zijn dienst verband op Clarence House wereld kundig te maken. W. Lodder directeur van scheepvaart-onderwijsfonds O» 1 september zal de heer A. A. Ivleijn, directeur van het Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, zijn functie neerleggen. Het stichtingsbestuur heeft per die datum als zijn opvolger benoemd de heer W. Lodder, adjunct-directeur van de rederij Van Swieten N.V. te Amsterdam. Sedert 1949 maakt de nieuwe functionaris deel uit van het bestuur der afdeling lagere scholen van het onderwijsfonds. Sinds 1 april 1953 vertegenwoordigt hij deze afde ling in het bestuur van de stichting. (lamp van 4200 Watt met vier enorme lenzen) „Spiegel", zeg- gen de Duitse toeristen in ge- f| bruik werd genomen. Maar goed, dat weten de meeste H toeristen allemaal niet. Die komen M in het algemeen niet verder dan n het platform en dat vinden zc ver genoeg, ,,'t Gaat alleen om het uit- M zicht", weet ook de lieer Verhagen en klachten, wensen of schokken- de gebeurtenissen doen zich zei- den of nooit voor. „Soms is er een s met hoogtevrees en die moet je dan naar beneden brengen". En bij zonnig weer is het stil op f§ de toren. Een stille toeristische troef van Zeeland. Maar toch: een troef iiiiiminminimin Snelheid van X-15 werd onderschat De Amerikaanse dienst voor Juclit- en ruimtevaart (NASA) heeft *>p de Edwardsbasis in Californië meege deeld dat het X-ló-raketvliegtuig dat volgens de eerste berichten vorige week vrijdag een snelheid van 5938 kilometer per uur heeft bereikt, in feite niet sneller heeft gevlogen dan 5797 kilometer per uur. Deze snelheid betekent echter wel een record, daar bij een eerdere vlucht met een X-15 een snelheid van 5313 kilometer per uur werd ge haald. In beide gevallen werd het toestel bestuurd door majoor White van de luchtmacht. JAARVERSLAG OVER 1960 Tegoed van de inleggers overschreed f 17 miljoen Het jaar 1960, hoewel gunstig voor onze instelling, kan gekenschetst worden als het jaar van toenemende concurrentie Aldus wordt opge merkt in het verslag over het afge lopen jaar van de N utsspaarbauk te Middelburg. Deze concurrentie kwam aanvankelijk vooral van de zijde van één van de handelsbanken, die meen de te moeten overgaan tot het aan trekken van spaargelden door middel van het propageren en uitgeven van „rente-boekjes", een terrein dat van ouds tot dat der bondsspaarbanken behoort. Hoewel het effect van deze actie di rect nauwelijks merkbaar was, valt niet te bepalen hoe het verloop van het aantal inleggers en dat van het inleggerstegoed geweest zou zijn, in dien deze ..rente-boekjes" niet in het leven zouden zijn geroepen. Een andere concurrent om de gulden van de spaarder kondigde zich in september 1960 aan toen een agrari sche kredietcoöperatie een bijkantoor te Middelburg opende. Bij het hoofd kantoor te Middelburg van de Nuts- spaarbank werd hierdoor een ver sterkte opvraging merkbaar, die ech- Advert entte.) Oud en jong in 1961... Band van genegenheid die samenhoudt Een lente en herfst verenigd en vertrouwd - Wat is de hand die 't kind heeft aangeraakt? Hem boeit het leven, tot de droom ontwaakt. Blij rijpt het jonge wezen in één dag; Hier wordt een oud man jong weer door een lach. De bomen groenen en de tijd is heen Van toen naar nu, van nu naar toen is één. VICTOR E. VAN VRIESLAND Een eeuw De Twentsche Bank. Een goede grondslag voor de pioniersgeest van de jeugd, gespiegeld aan het verdiept inzicht van de ouderdom. Een harmonisch samengaan van oud en jong. Zoals op afgebeelde foto, waarbij een nederlands schrijver zijn impressies weergaf. Publikatie ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan ter mede dank zij een goede echellon- nering van de beleggingen op geen enkele wijze leidde tot een liquidi- teitsverkrapping. Ondanks deze concurrenten was 1960 een gunstig jaar voor de Nutsspaar- bank. Het inleggerstegoed over schreed. in februari de zestien miljoen gulden, terwijl door rentebïjsclirij- ving de 17 miljoen volgemaakt en ruimschoots overschreden werd. 90 ambtenaren In januari stelde ook de Nutsspaar- bank zijn loketten open voor de door het rijk in het kader van bezits vorming ingestelde ambtenaren- spaarregeling. Deze rijksregeling werd later gevolgd door gemeentelij ke en provinciale spaarregelingen. Aan het einde van het verslagjaar waren hierbij in totaal 90 ambtena ren betrokken. Teneinde de toene mende werkzaamheden efficiënter te kunnen uitvoeren werd in januari 1961 een boekhoudmachine in ge bruik genomen. De Middelburgse Nutsspaarbank is hiermee de eerste bondsspaarbank, in het Deltagebied, waar spaarbankboekje én rekening- courantkaart in één handeling ge lijktijdig worden geboekt. Van het winstsaldo, groot 82.088.16, werd 15.366 bestemd voor afschrij ving van de aangekochte machine. Het resterend bedrag van 66.752.16 werd toegevoegd aan de reserve verrekening, die hierdoor in totaal kwam op 1.359.566,29. In het ver slagjaar werden 27 hypotheken ver strekt met een totaal bedrag van 468.800; de totale aflossingen be droegen 285.061,72, waarbij inbe grepen 20 hypotheken, die geheel werden afgelost. „MOEDER EN LEERMEESTERES" Nieuwe encycliek vrijwel gereed Paus Joannes XXIII heeft donder dag, de feestdag van Petrus en Pau- Ius, na een mis in de Sint Pieters basiliek zijn reeds verwachte nieuwe encycliek aangekondigd die over maatschappelijke vraagstukken /.al handelen en, naar de eerste woorden van de tekst, als de encycliek Mater et Magistra (moeder en leermeeste res) zal worden aangeduid. De paus zei dat deze encycliek een „geestelijke weide voor alle gelovi gen" zal zijn. De officiële vertalingen van het stuk worden thans gereed gemaakt. De nieuwe encycliek wordt uitgege ven bij gelegenheid van de zeventig ste verjaardag van de encycliek Rerum Novarum van paus Leo XIII. Belager van Togliatti nu getrouwde boswachter Antonio Pallante, de Siciliaan die in 1948 op de leider van de Italiaanse communisten Palmiro Togliatti scho ten afvuurde, is onlangs in liet Ita liaanse plaatsje Randazzo in het hu welijk getreden. Pallante, die nu 38 jaar is, pleegde zijn aanslag toen Togliatti uit het parlementsgebouw in Rome kwam. Dc communistenleider werd ernstig gewond. Het gevolg van de aanslag was algemene beroering in de rode gelederen, die pas na enkele dagen verzwakte. Pallante werd veroordeeld tot veer tien jaar gevangenisstraf, daarna door beroepen gereduceerd tot tien en zeven jaar. In 1953 genoot Pallan te van amnestie. Hij is nu boswach ter. De bruid was Nunziata Masumeci, dochter van een spoorwegbeambte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 18