PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FELICITATIES UIT HELE LAND VOOR PRINS BERNHARD Oost en West willen praten over Berlijn Verscherpte maatregelen tegen „bromnozems" in de binnensteden Talrijke geschenken bij 50ste verjaardag Amerika lanceert de eerste kernsatelliet Vandaag.. INGESCHAKELDE hui.pmotor 13-24 Gehard? Tsjombe stelt voorwaarden 204e jaargang - no. 152 Dagblad, uitgave van de llrma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 30 juni 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (mar. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60, tel. 2355 (b.g.g, red. 3508/3546, adv.3647/3643; Middelburg,Markt 51, tel.3841 (b.g.g. red.2078/3169, adv.237S); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g.red.7853, adv.5213); Oostburg, tel.2395; Temeuzen tel. 2116; Zierlkzee red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Feestdag begon met muzikale hulde Een beeld van de viering in paleis Soestdijk, van de vijftigste verjaar dag van Z.K.H. Prins Èernliard. FotoEen deputatie van het station voor maalderij en bakkerij t. Wage- ningen biedt de prins een Abraham" aan, een gebak in de vorm van een pop, welke volgens traditie wordt aangeboden aan hen die vijftig jaar worden. PRINS BERNHARD vierde gisteren zijn vijftigste verjaardag in het paleis Soestdijk, waar liij afgevaardigden ontving van tal rijke maatschappelijke verenigingen. Burgers en militairen brachten de prins hun gelukwensen over en boden geschenken aan. De dag begon met een muzikale hulde door het cadetten- tamboerskorps Prins Bernlrard van de Koninklijke Militaire Aca demie. De tamboermaïtre bood een foto van het korps aan. Tot de buitenlandse bezoekers op Soestdijk behoorde prinses Alexandra van Kent. K.N.V.V.L., de heer C. Kolff, ontving hij de gouden medaille der vereniging. De prins, getooid met de nieuwe gou den medaille, ontving aan liet slot van zijn verjaarsreceptie een grote groep vertegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfsleven. Door dr. ir. F. Q. den Hollander werd hem symbolisch het schip „Budi" overhan digd. Prins Bernhard dankte tenslot te de vertegenwoordigers van werk gevers en werknemers voor dit prach tige geschenk. „Geen gymnastiek meer V Overigens onderscheidde deze ver jaarsreceptie zich weinig Van zovele andere verjaardagen van mannen die hun „vijftigste" vieren. Er werden ook hier zinspelingen gemaakt op Abraham, de tweede helft en de vijf kruisjes. Maar de sportief geklede prins zwaaide alle suggesties over „liet wat ouder worden" van zich af. Behalve toen een deputatie van de christelijke vereniging voor lichame lijke opvoeding „Excelsior" uit Baarn de prins een fraaie sigarettendoos aanbood en de voorzitter, de prins uitnodigde om nu toch eens een uit voering van deze Baarnse vereniging mee te maken. „Ik wil de uitvoering wel bijwonen" zei de prins, „maar om actief deel te nemen, neen, daarvoor voel ik me te oud". Al even gewoon was de nieuws gierigheid waarmee de prins zijn ver jaarscadeautjes uitpakte. Het grote geschenk kwam dit jaar van het be drijfsleven. Werkgevers en werkne mers hebben gelden bij elkaar ge bracht vóór cón fraai schip, dat on langs de r.aam „Budi." kreeg. Het zal ligplaats kiezen voor de bungalow van het koninklijk gezin in Italië en dat „l'Elefante felice", de gelukkige olifant heet. „Budi" is een olifant zon. der slagtanden, die volgens de inboor lingen geluk brengt. Toen men dan ook de prins gistermorgen met tal rijke presentjes verraste, was de keus niet moeilijk, want op zo'n schip is heel wat nodig. Dq padvinders waren er ook gis termorgen. Twee stoere hoofd commissarissen kwamen samen met vier padvinders de prins een beeldje van een padvinder aanbie den. Maar ook de traditionele Abraham ontbrak niet. Leerlingen van het station voor maalderij en bakkerij in Wageningen hadden deze lekkernij speciaal voor deze dag gemaakt. De heer M. A. Smeenk, voorzitter van de federatie van oranjeverenigin gen in Nederland, bracht een mooi boeket bloemen ince en zwaaide de prins lof toe voor alles wat hij in het belang van Nederland heeft gedaan. Op zijn verjaardag is de prins ook onderscheiden door <lc Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart, waarvan hij ere-voorzitter is. Uit handen van de voorzitter van de Wellicht in het najaar V.S.: Initiatief moet van de Russen komen President Kennedy heeft giste ren in Washington verklaard, dat Amerika bereid en gereed is om over de kwestie Berlijn on derhandelingen te voeren met Rusland. Maar hij liet uitkomen, dat Amerika niet het initiatief zal nemen voor dergelijke be sprekingen- Ongeveer tegelijk verklaarde premier Kroesjtsjew in Moskou, dat de Sow- jet Unie gereecl is voor onderhande lingen over Berlijn. Politieke waarne mers in Washington zijn van mening dat Kroesjtsjew geen haast zal ma ken met de conferentie, omdat hij eerst in oktober het commu nistische congres wil doen houden. Dat zou er dus op neerkomen, dat in november of december onderhande lingen zouden kunnen beginnen. President Kennedy zei over de Amerikaanse bereidheid: „wij zul len altijd klaar staan voorstellen te bespreken die kunnen leiden tot groter veiligheid voor de inwoners van Berlijn en tot garantie van de mogelijkheid voor hen om als vrije mensen een keus te doen". De Verenigde Staten staan op het standpunt, dat de Oostduitse commu nisten niet het recht hebben om de luchtvaart van de westelijke mogend heden op Berlijn aan beperkingen te onderwerpen. De Oostduitse autoriteiten hebben een verklaring uitgegeven waarin ge zegd wordt, dat met ingang van 1 augustus de vliegtuigen, die naar Berlijn gaan of er vandaan gaan zich moeten melden bij een Oostduits ver- keerscentrum. Walter Ulbricht, heeft gisteren ge zegd, dat de Sowjet-Unie en Oost- Dnitsland bezig zijn met het treffen van veiligheidsmaatregelen tegen de tijd dat Moskou een vredesverdrag met Oost-Duitsland zal sluiten. is het 100 jaar geleden, dat de Nederlandse stadsschil. C der, etser, tekenaar en litho- graaf Joannes van Liefland te Utrecht overleed. LUCHTMACHTESKADER UIT ALGERIJE Een Frans eskader, bestaande uit 12 van de allernieuwste „Mystere IV" straaljagers zal uit Algerije worden teruggetrokken. Het eskader zal vol gens welingelichte kringen in het midden van juli terugkeren. Douanetarieven in E.E.G. omlaag De Europese parlementaire assem blee heeft gisteren eenstemmig be sloten om de douanetarieven voor de Euromarktlanden met tien procent te verlagen. De nieuwe tarieven zullen aan het einde van dit jaar van kracht worden. fyiltifaii Drie kunstmanen tegelijk in j baan om aarde gebracht 1 DE VERENIGDE STATEN hebben iu de nacht van woens- 1 H dag op donderdag met één raket drie kunstmanen in een jg 1 baan om de aarde gebracht. Iu een ervan, een ongeveer jg 1 tachtig kilogram wegende satelliet van de marine is voor m het eerst een kerngenerator van ongeveer twee kilogram 1 I aangebracht. gj II Van onofficiële zijde is vernomen dat de raket, die van de basis bij j§ Cape Canaveral werd gelanceerd, een baan over enkele landen heeft M beschreven, namelijk Cuba en enkele delen van Zuïd-Amerika. Deze |j M landen, met uitzondering van Cuba, waren van te voren van de proef g op de hoogte gesteld en hadden hun toestemming gegeven de raket over hun rechtsgebied te richten. Ambtenaren hebben meegedeeld M M dat het plutonium 23S van de kerngenerator zich bevindt in een M 1 zwaar metalen omhulsel. Proeven op de grond hebben aangetoond M g dat als er iets mis zou zijn gegaan een ontploffing bijvoorbeeld j§ er geen radio-actief materiaal kon vrijkomen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiniiiiï KLACHTEN VAN OMWONENDEN ZIJN VELE GELDT SLfcCHTS VOOR XUWISLEN M£T Op de Vlissingse boulevards treft men sinds 1 mei bovenstaand bord aan. Zal het nodig zijn de Zeeuwse binnensteden er in de toekomst vol mee te zetten t (Foto P.Z.C. Nog geen bromfietsverbod in Zeeuwse stadscentra „Of we er last van hebben? het is een plaag!" Dit is de algemene uitlating van de Zeeuwse stedelingen, die aan de zogenaamde „bromfiets circuits" wonen, de brom fietscircuits waar een kleine groep onder de bromfietsbe rijders danig van zich laten horen. Hun voertuigen ma ken opmerkelijk veel geluid, het bepaalde traject wordt zonder ophouden gereden, met een diepe minachting voor de verkeersregels. Een plaag dus voor de omwonen den die zich in hun gesprek ken soms moeilijk verstaan baar kunnen maken, een plaag voor winkelend en wan delend publiek dat niet zelden op onprettige wijze in aanra king met deze bromfietsen komt. En daar er klachten zijn treedt de politie op. Maar de snelheden la ten zich moeilijk voor üe vuist weg controleren en de bromfiet sers die een overtreding begingen, blijken op bun snelle en wend bare voertuigen meestal niet te achterhalen. Het gaat slechts om een kleine groep van bromfietsers, een kleine groep die dank zij veel lawaai en te snel rijden het voer tuig als zodanig in diskrediet brengt. Een kleine groep die luid ruchtig in de stadscentra opereert. In Middelburg concentreert zich de bromdrukte rond Pottenmarkt, Markt en Lange Delft. In Vlissin gen zijn het de bewoners van de Walstraat, Kleine Markt en Nieu- wendijk die er zoals één van hen het uitdrukte de brandspuit er wel eens op zouden willen zet ten. In Goes beperken de jeug dige luidruchtige bromfietsers zich tot het circuit Grote Markt, Lange Kerkstraat, Klokstraal, Lange Vorststraat en Lombard straat. In Zierikzee gonst het op het circuit Dam-Mol-Havenplein en Appelmarkt niet zelden van de brommers. Terneuzen vormt onder de Zeeuwse steden .de gunstigste uitzondering. De voortdurend rondrossend e bromfietsers ont breken nagenoeg. Delft heeft aan haar hrom- fietsplaag rigoureus ecu einde gemaakt, door de hele binnen stad voor de bromfietsers af te sluiten. Een vérstrekkende maat regel, een paardeiniddel zelfs. Maar wanneer alle politieoptreden ontoereikend blijkt, kan een der gelijke ingreep noodzakelijk zijn. De omwonenden van genoemde circuits bleken, toen wij ernaar vroegen bijna allen voorstander van het afsluiten van de binnen stad voor bromfietsen te zijn. De politie in de verschillende Zeeuw se steden denkt er echter nog an ders over; voorlopig een scherpe controle en stTaffere maatregelen. Een punt waarover zowel politie als omwonenden het eens zijn: wanneer de binnenstad voor brom fietsen wordt afgesloten moeten bijzonder veel goeden onder bij zonder weinig kwaden lijden. Terreur Bijzonder weinig kwaden dus. In derdaad, het percentage van de bromfietsers die misbruik van hun voertuig maken is niet groot, ver geleken bij de andere berijders van „fietsen met in werking zijnde hulpmotoren".- De verrichtingen van deze groep zijn echter dusda nig spectaculair en aanstootge vend, dat deze groep welhaast normatief voor het hele rijk dei- bromfietsen is geworden. Men 2ou kunnen spreken van een soort ter reur die door deze groep wordt uitgeoefend. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de volksmond bedoelde groep onder de noemer ..bromnozems brengt. De bromnozems dus; een bekend beeld. Een beeld van jongens in leeftijden tussen 1G en 20 jaar. De kleding is meestal net zo kleu rig als het lawaaimakend voertuig en de voornaamste bezigheid van de bromnozems is brommen. Vele uren kunnen ze zich verma ken door eindeloos rondjes te rij- (Zie slot pag. 2 kol. 2) Onlangs lazen wij in een commen taar de opmerking, dat het wes ten gehard raakt in de koude oorlog. En ten bewijze daarvan werd gewezen op de rustige reactie van het westen (niet alleen bij staatslie den, maar ook bij de „gewone man") op de ultimatieve dreigingen van Kroesjtsjew inzake Berlijn. Deze op vatting echter lijkt ons voor bestrij ding vatbaar, althans voor zover er een verband wordt gelegd tussen het „gehard-zijn" en het „kalme reage ren". Het is weliswaar verleidelijk om het zo voor te stellen, maar het is niet helemaal eerlijk. Men doet de waarheid vermoedelijk meer recht, wanneer men stelt dat hier eerder sprake is van een zekere apathie dan van gehardheid. Een reeks van factoren bepaalt de huidige houding van de westerse mens. Hij is gewoon geraakt aan de dreiging, liij is opgegroeid met het gevaar en deze omstandigheden nu kunnen zijn oordeel beïnvloeden, ten goede, maar óók ten kwade. Berlijn is al zo vaak de inzet van het spel tussen oost en west geweest, zo rede neert hij, het is altijd nog goed ge gaan: waarom nu niet? Tegelijkertijd bouwt hij zijn materiële welvaart steeds verder uit en daardoor lrjkt de strijd in Nederland om de vrije zater dag soms heel wat belangrijker dan de twist om de vroegere Duitse hoofdstad. Slechts zelden is er sprake van werkelijke verontrusting: men weet weliswaar dat men op een vul kaan leeft, maar tegelijkertijd wordt er rekening mee gehouden, dat de krater zich"kalm houdt. En wanneer er af en toe mensen opstaan, die schilderen wat er zou kunnen gebeu ren indien de uitbarsting inderdaad een feit zou worden, dan worden deze lieden door anderen uitgekreten om dat zij demoraliserend zouden optre den. Dezulken zouden slachtoffers zijn van de koude oorlog..., zeggen him opponenten. Het is echter de vraag wat beter is, een niet-op-rea- geren-stemming of een bezinning op de situatie van vandaag. Van het westen wordt nu vastbe raden beid gevraagd, zo wordt aJlerwege gesteld. Voortreffelijk! Maar vastberaden houdt in, dat er „beraad" is geweest en dat dit be raad tot een duidelijke, „vaste" lijn heeft geleid. Dat geldt uiteraard in de eerste plaats voor de leiders van het westen', maar het is óók van toe passing op een ieder, die fundamen teel heeft gekozen voor het systeem aan dezo zijde van het ijzeren gordijn Nu behoeft dat niet te betekenen, dal. men zich plotseling met vaandels en met vlaggen schaart achter de wazi ge en ongrijpbare ideeën van een mo rele herbewapening en evenmin is het nodig om burgerwachten en schutterijen op te richten. Maar een inzicht in het waarom van de keuze, een scherper bewustzijn ook van de huidige situatie, meer beraad tenslot te dat tot vastberadenheid leidt, zou toch wel voor diverse groenen van de bevolking gewenst zijn. Een recent opinie-onderzoek in ons land wees uit, dat bijna een kwart van de on dervraagden er allervreemdste opvat tingen op nahield terzake van poli tiek. Men haalde er geringschattend de schouders over op. De Westberlii- ners echter zullen in deze dagen ver moedelijk de schouders niet zo licht vaardig ophalen. Wij herinneren ons hoe tijdens een vorige crisis bij een bezoek aan deze stad een Berlijnse collega zei: ..Ik sta op en ga naar bed met deze vraag: zal het westen ons verkopen Zal het westen ons verkopen? Het. is een vraag, die in deze tijd niet alleen de Westberlijners aangaat. In een recent verschenen boek van dr. H. J. Heering over „Tragiek" wordt in de inleiding herinnerd aan Münehen in 1938: ..Wat deed Cham berlain: de vrede dienen, of door toe geeflijkheid de oorlog uitlokken? Dient wie de vrede zoekt, in feite toch de oorlog?" Opnieuw is het wes ten voor deze problematiek gesteld en het ziet er nu naar uit. dat het antwoord anders en forser zal luiden dan ruim twee-en-twintig jaar gele den. Maar niemand weet of het uit eindelijk vrede zal dienen of oorlog zal uitlokken. Wie echter over deze problematiek de schouders ophaalt, mag zich niet direct op gehardheid beroemen. Hij zal in zelfonderzoek moeten uitmaken of er soms spr-.ke is van apathie. President Tsjombe heelt giste ren te Elïsabetlistad op een offi ciële persconferentie verklaard „in principe" bereid te zijn een delegatie naar de zitting van liet parlement te Leopoldstad te zenden op voorwaarde dat eerst een topconferentie van Kongo lese leiders gebonden zou wor den om de weg tot een dergelij ke zitting te vereffenen. Het kabinet van premier Beo werd door hem verworpen terwijl hij Beo zelf beschreef als „die man die voor wendt premier te zijn". De enige man te Leopoldstad die volgens hem wer kelijke macht had was Moboetog,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1