PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MOSKOU: GEEN BLOKKADE VAN BERLIJN Wilde staking in de Amsterdamse havens V erdrag met Pankow echter noodzakelijk Geen kinderbijslag voor zelfstandigen van eerste kind af Inventarisatie en reorganisatie eerste taken in Zeeuws Museum V.A.R. TEGEN GEWELD IN KOEWEIT Vandaag... Lief-zijn 204e jaargang - no. 151 Dagölad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 29 juni '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 125. ^Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 63-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51,teL3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv.2375); Goes Gr. Markt2, teL 6140 (b.g.g. red. 7853, adv.5213); Oostburg, tel. 2395; Terneuzen tel. 2116; Zïerikzee red. tel. 2425. a dm. tel. 2094. „Grensschending" zal strijd tot gevolg hebben" De premier van de Sowjet-Unie, Kroesjtsjew, heeft gisteren in een redevoering tot een delegatie uit Noord-Vietnam, de belofte gedaan dat een Russisch vredesverdrag met Oost-Duitsland de toegang van het westen naar Berlijn zal waarborgen. Hij her haalde zijn bewering dat Rusland spoedig een eenzijdig vredes verdrag zal sluiten met Oost-Duitsland. Kroesjtsjew zei letter lijk: „Er zal geen blokkade van Berlijn komen, er zullen geen beperkende bepalingen worden ingesteld met betrekking tot de stad. West-Berlijn zal in staat worden gesteld vrije betrekkin gen te onderbonden met elke natie waarmee bet betrekkingen wenst. Iedere poging te breken met de alge. mene aanvaarde standaarden van de internationale gedragswijze, heeft tot nu toe geleid tot, en zal ook in de toekomst resulteren in, een terecht wijzing. Eenzijdig „Men vertelt ons dat het sluiten van een vredesverdrag met de D.D.R. een eenzijdig pact is. Het is echter be kend dat de westelijke mogendheden meer dan eens eenzijdige beslissingen hebben genomen. Ik had al eerder de gelegenheid te zeggen dat de Ver enigde Staten van Amerika ons het voorbeeld hebben gegeven met hun verdrag met Japan. Zij hebben met dat land ook een verdrag gesloten zonder aandacht te schenken aan de verhouding van de Sowjet-Unie tot Japan. Ik herhaal dat de sociale en eco nomische toestand in West-Berlijn zodanig zal zijn als de bevolking van die stad het wenst. Wij stellen voor een betrouwbare internatio nale garantieregeling op te stellen voor de non-interventie in West- Berlijn. Premier Kroesjtsjew vervolgde: „doordat de verbindingswegen naar West-Berlyn over het gebied van de Duitse democratische republiek lo pen, is een overeenkomst met de Oostduïtse regering over het ge bruik ervau noodzakelijk in het ka der van het internationale recht. „Het is voor een ieder ongeoorloofd de grenzen van een onafhankelijke staat te land, te zee of in de lucht te schenden". De V.A.R. zou zich verzetten te- ?eii enigerlei stap van Irak om Koeweit te annexeren, doch zou 3en fusie gebaseerd op vrije keu ze verwelkomen. Dit staat in een verklaring die is uitgegeven door dr. Abdelkader I-Ia- tem, minister van staat van de V.A. R. Hatem zeide dat de V.A.R. de lo gica van annexatie afwijst, doch be reid is alles te doen om de logica van „totale eenheid" te steunen. Die een heid dient echter de unanieme uit drukking te zijn van de wederzijdse wens van de Arabische bevolking, gegrondvest op vrije keuze. Koning Saoed van Saoedi-Arabië heeft tele grammen gezonden aan acht Arabi sche staatshoofden om dc „banden van broederschap" met Koeweit' te bevestigen, aldus Radio Mekka. Een groep leerlingen van scholen voor voortgezet onderwijs in Parijs was „in alle staten", toen bleek, dat de apparatuur, welke zorgde voor de totaallelling van hun examencijfers, niet correct had gewerkt Het gevolg van deze mechanische vergissing wasdat sommigen ondanks hun vol doende prestaties toch. waren gezakt. Er. volgde een hertelling, waarbij de fouten van de machine werden verbe terd. Bij het centraal examenbureau in de Franse hoofdstad was het een drukte van belang van, verontwaar digde examinandi. Kennedy tot Moskou: ONDERSCHAT ONS NIET Woensdagmiddag is de Spaanse troonpretendent, prins Juan Carlos in gezelschap van zijn zuster, prinses Maria del Pilar, met een lijntoestel van de K.L.M. uit Madrid op Schip hol aangekomen voor het doorbren gen van een vakantie in Nederland. Foto: De prins en de prinses werden op Schiphol verwelkomd door de ad judant van prins Bemhard, luitenant- kolonel C. C. Geertsema. President Kennedy heeft giste ren te Washington verklaard dat het gevaar beslaat dat de Russische regering de vastbera denheid en eenheid van de wes telijke mogendheden om krach tig op te treden met betrekking tot de kwestie Berlijn onder schat. De Amerikaanse president noemde de toenemende spanning om Berlijn „Russisch fabrikaat". Hij waar schuwde Rusland dat dreigementen of nieuwe agressieve daden de wes telijke eenheid niet zouden ondermij nen. „Er is vrede in Duitsland en in Eer lijn", verklaarde de president' op zijn eerste persconferentie sinds 5 mei. „Als deze verstoord wordt zal de verantwoordelijkheid hiervoor geheel bij Rusland liggen". Bakkersbedrijf ongerust over lonen en prijzen In een telegram aan de minister van economische zaken heeft het georga niseerd overleg van werkgevers en werknemers in het bakkersbedrijf niet klem de aandacht vau de minis ter gevraagd voor de „grote onrust en verwarring in alle gelederen der bakkerij als gevolg van het experi menteren der collectieve arbeids overeenkomst per 1 juli a.s. en het gemis aan enige zekerheid omtrent dezerzijds algemeen dringend nood zakelijk geachte doorberelcing van de overeengekomen tien procent loons verhoging in de broodprijzen". In het telegram verzoekt het georga niseerd overleg de minister1 dringend een delegatie van dit overleg op kor te termijn, en zo enigszins mogelijk vóór zaterdag 1 juli a.s., in audiëntie te ontvangen. Bonden houden zich afzijdig Arbeiders eisen week extra loon Nadat dinsdagmiddag enige ar beiders in de Amsterdamse houthaven het werk gedurende een uur hadden neergelegd om hun eisen voor een week extra loon kracht bij te zetten, heeft deze staking zich gisteren lang zamerhand sterk uitgebreid. Gistermiddag om vier uur had den ongeveer vijftienhonderd werknemers in de Amsterdam se haven het werk neergelegd. De erkende vakbonden hebben zich niet achter deze actie ge schaard. Eergisteren was bekend geworden dat enige havenbedrijven huh perso neel een extra bedrag van honderd gulden hadden uitgekeerd. De arbei ders in de houthaven en in de Coen- havcn, die van hun directies eisten dat ook zij een week extra loon uit gekeerd zouden krijgen, gingen gis terochtend vroeg in staking, toen bekend werd dat hun eisen niet inge willigd konden worden. In de loop van de dag wisten zij vele collega's van andere bedrijven te bewegen eveneens het werk neer te leggen. In Krasnapolsky waren ongeveer duizend arbeiders na een- oproep van dc „Algemene Bedrijfsbond Regering houdt voet bij stuk Geen geld uit de algemene middelen De regering is tegen kinderbij slag voor de eerste twee kinde ren van zelfstandigen, omdat ...wordt prins Bernhard vijftig j§ jaar. M ...wordt de Franse staatsman dr. Robert A. Schuman, van wie het initiatief uitging tot H de oprichting van dc Europese gemeenschap voor kolen en staal, te Parijs 75 jaar. IllllllIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllliillllllll Transport" bijeengekomen om ge. zamenlijk de eisen te formuleren. Zover is het op deze vergadering echter niet gekomen. Vele sprekers kregen applaus toen zij voorstelden een uitkering ineens te eisen of een minimum loon van hon- derdtien gulden, maar de voorzitter van de vergadering, de heer T. van de Berg uit Rotterdam, achtte het beter om met het opstellen van de eisen te wachten tot ook de arbeiders van de nachtploegen aanwezig kon den zijn. De staking onder de havenarbeiders gisteravond was nog beperkt tot Am sterdam. In Rotterdam verrichtten de nachtploegen hun werk normaal. dan de premie, die tezamen voor A.O.W-, A.W.W. en A(lgemene) K(inderbijslag) V (erzekermg) moet worden opgebracht, op 12 procent zou komen, hetgeen on toelaatbaar hoog moet worden geacht, terwijl de regering ook niet wil afwijken van de grond gedachte van de sociale verze keringen, dat deze in beginsel dienen te worden gefinancierd zonder bijdrage uit de algemene middelen. De regering acht het niet verant woord van deze gedragslijn af te wij ken bij de kinderbijslagverzekering en zij staat dan ook „volstrekt afwij zend" tegenover financiering uit de algemene middelen. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, deelde dit gistermiddag in de Tweede Kamer mee bij de beantwoording van de af gevaardigden, die daags te voren hun mening hadden gezegd over het wets ontwerp inzake een algemene kinder- bijslagverzekerïng. Kans kleiner De kans dat het wetsontwerp door de Tweede Kamer zal worden aan vaard is door deze mededeling van de minister heel wat kleiner ge worden. Zowel de heer Smallen- broek van de A.R.-fractïe als dr. De Kort K.V.P. en de woordvoer der van de oppositie de heer Ber ger .hadden er op aangedrongen ook kinderbijslag te geven voor de eerste twee kinderen van zelfstan digen en dit voor een deel te fi nancieren uit de algemene midde- (Zie slot pag3 kol. 3) PROGRAMMA DIRECTEUR TOEGELICHT Het gaat zo bleek dinsdag in de Staten met de plannen voor de Oosterscheldebrug niet zoals het moet: de minister van financiën, die uiteindelijk zijn fiat moet geven op de investering van het benodigde kapitaal, kan nog niet worden bena derd door het provinciaal bestuur, want eerst moet de minister van ver keer en waterstaat rapport uitbren gen. En deze bewindsman wacht op zijn beurt weer op rijkswaterstaat. Met deze dienst echter heeft Zeeland verschil van mening: de prognoses van het provinciaal bestuur inzake het verkeer, dat over de brug is te verwachten, zijn hoger dan die van rijkswaterstaat. En daarom zal mid- den-juli een bespreking nodig zijn tussen provinciaal bestuur en rijks waterstaat over dit verschil van in zicht. Er is dan ongeveer een tiaar verlopen sinds Gedeputeerde Staten het brugplan bij de rijksoverheid aan de orde stelden. Rustig-aan. dan breekt het bruggelijntje niet! Of juist wel? Men heeft ons in de afgelopen tijd wel eens verweten, dat onze kritiek op rijkswaterstaat te fors was en te eenzijdig, maar wan neer men nu weer kennisneemt van de bovenvermelde gang van zaken, dan zal men toch moeten toegeven,' dat er reden te over is voor een kri tische instelling jegens deze dienst. Hier is een urgen- te zaak in het ge ding, een project bovendien dat men allure 'niet kan ontzeggen. Het is, dunkt ons, reëel te veronderstellen, dat diegenen die mee moeten werken aan het advies voor de minister van financiën alles op alles behoren te zetten om deze zaak snel af te wer ken. Men weet er immers drommels goed, dat lang traineren funest voor het project is, zodat alleen al op grond van deze overweging een snel le afwerking is geboden. Maar nee, men doet het er op de slofjes af en als dan alles uit de hoek is gehaald, blijft er tenslotte één zaak over, die als struikelblok kan fungeren: de prognoses van de provincie zouden niet deugen. Een lekker onderwerp om over te bekvechten, want over zo'n vage zaak heeft niemand gelijk. Helaas voor rijkswaterstaat is het gelijk aan Zeeuwse kant, dat de of ficiële prognoses altijd te laag zijn geweest. Dat er overigens over de prognoses meningsverschillen beston den, was al maanden bekend: wij hebben er in maart al over geschre ven. Toch moet tot midden juli wor den gewacht, totdat er over kan wor den gepraat. En bij dit alles nu moet Zeeland zijn goede humeur bewaren en niets van zijn ontstemming laten blijken: „lief zijn voer rijkswater staat", het zou met excuses aan Wim Kan wellicht geschikt zijn voor een tweede Zeeuwse volkslied. Wij zijn vermoedelijk héél achter dochtig, wanneer we hier als onze mening uitspreken, dat het er naar uitziet dat rijkswaterstaat die Oosterschelde-brug niet wil. Dan is de stand op het ogenblik één-nul voor de rijkswaterstaat, want er is bereikt dat de hele zaak een jaar moet worden uitgesteld. Toegegeven, het is achterdochtig om het zó te zien, maar de heren laten dan ook niets na om deze indruk te vestigen, zoals ze dat ook hebben gedaan ten aanzien van de oesterproef. Er is in Nederland een traditie aan het groeien, waarbij de water staatsingenieur bij het publiek en in de vertegenwoordigende licha men onschendbaarheid krijgt. Ten slotte zo wordt geredeneerd maakt hij het Deltaplan, de grote zaak waarin een klein land nog groot kan zijn. Mede gelet op die onaan tastbaarheid is het goed het beleid van een dienst, die voornamelijk uit ingenieurs bestaat, bij voortduring kritisch te bezien. Dat een dergelijk inzicht ook elders wordt gevonden, blijkt wel uit de woorden, die dezer dagen de directeur van de Grontmij sprak over de stagnatie bij de voor bereiding van rijkswegen. Hij achtte deze stagnatie overbodig, wanneer men ingenieursbureaus inschakelt en voorts wees hij er nog eens op, dat een ambtelijk apparaat stroever moet werken dan een niet ambtelijk be drijf. Dit laatste is niet alleen volko men juist, maar kan gelet op Zeeuwse ervaringen worden aan gevuld: als de dienst het wil kan het apparaat nóg stroever werken dan nodig. Midden-juli dus is er een kans voor Zeeland, dat er een drup peltje olie in het rijkswater staats-mechanisme valt: Zeeland mag komen praten over de brugprog- I noses. Ondertussen maar geduldig afwachten. En aan Wim Kan denkeu! Actie Zeeuws Museumfonds o.m. voormobiel karakter' Tijdens een woensdagmiddag in Middelburg gehouden bijeen komst is het programma uiteen- gezet, dat bestuur en directeur van de Zeeuwse Museumstich ting willen uitvoeren bij de re organisatie en de inrichting van het Zeeuws Museum. Als de eer ste taak daarvan ziet de direc teur van de Zeeuwse Museum stichting, dr. P. K- van Daalen, het maken van een inventarisa tie van de verzamelingen, die de stichting in bruikleen krijgt van het Zeeuwse Genootschap der Wetenschappen. Na de inventa risatie zal zo spoedig mogelijk worden begonnen met het tref fen van voorzieningen met het doel de voorwerpen in het fraaie 18e eeuwse huis aan de Wage- naarstraat zo goed mogelijk tot hun recht te doen komen. Voorts werd tijdens deze vergadering- een toelichting gegeven op een activi teit, die zich in dë particuliere sfeer ontwikkeld heeft, namelijk de vor ming van een Zeeuws Museum- fonds. waaraan reeds een aantal vooraanstaande Zeeuwen zijn mede werking toegezegd heeft. Met dit fonds wil men de werkingssfeer van het museum uitbreiden; er wordt on der meer gedacht aan uitbreiding en aanvulling van de collecties en het mogelijk maken van roulerende ten toonstellingen, waarvoor het mu seum een „mobiel karakter" zal be horen te krijgen. Deze vergadering, waarin de uiteen zetting werd gegeven werd voor een aantal genodigden en voor de Zeeuw se pérs. stond ónder leiding van Ge deputeerde mr. dr. A. J. J. M. Mes in zijn kwaliteit als voorzitter van de Zeeuwse Museumstichting. Uit de toelichting op het programma van dr. Van Daalen bleek vervolgens, dat in het provinciale museum de ge schiedenis van Zeeland en de uitingen van de Zeeuwse cultuur volgens mo derne museale begrippen geëxpo seerd dienen te worden. Dr. Van Daalen denkt hierbij aan liet stofvrij opstellen van de Zeeuwse kleder drachten, het onderbrengen van de belangrijke munt- en penningcollec tie in speciale muntkaslen, het to nen van de topografische prenten, de bodemvondsten, de Nehalenniabeel- den enz., zódanig, dat bij de bezoe kers belangstelling wordt gewekt en de betekenis ervan op duidelijke wij ze wordt onthuld. Voorts zou en hiervoor juicht dr. Van Daalen de instelling van een museumfonds zeer toe de collectie kunstvoorwerpen moeten worden aangevuld met uitingen van kunstenaars, die in Zeeland hebben gewerkt en/of gewoond en wier werk nog niet in het mu seum aanwezig is. Dr. Van Daalen denkt bijvoorbeeld aan representatieve werken van Kunstenaars, die in het begin van de ze eeuw in Domburg hebben geschil derd: hun scheppingen uit die periode markeren een belangrijke fase in de ontwikkeling van dé moderne kunst in ons land en hun werk kan hier ei genlijk niet worden gemist: Toorop. Mondriaan, Schelfhout, Jacoba van Heemskerk, Hart Nibbrig en Heyse, om enkele van de bekendste te noe men. Een en ander zal behalve veel geld ook veel tijd vergen. Het zal volgens dr. Van Daalen duidelijk zijn, dat tij dens de reorganisatie van het mu- (Zie tlot pag. 2 kol. 2)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1