Schrandere schreeuwers schuwen scherpe schimpscheuten niet J. Baayens heeft het best naar zijn zin Tapora NEDERLAND TELT RUIM 5000 CARNEGIE-HELDEN TRANSPIRERENDE VOETEN? Badhuis Middelburg. NEDERLANDSE ACCOUNTANTS MAATSCHAP ASSISTENT-ACCOUNTANT NEDERLANDSE ACCOUNTANTS- MAATSCHAP a. een tweede assistent- accountant. b. een juffrouw Setter-Set Nylons Nylon tule, Naaidozen, Kartelscharen, WOENSDAG 28 JUNI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 PRINS MET TALENKNOBBEL Prof. Scholte vertelt over zijn taallessen aan de prins (Van onze parlementaire redacteur) De nu bijna vijftigjarige prins Bern- hard, die in rechte lijn stamt uit het oude, roemruchte Nederlandse ge slacht der Brederodes, en wel van Reinoud, achttiende Heer van Brede- rode en eerste Burggraaf van Utrecht, heeft zijn successen bij de handelsbesprekingen met een aantal Zuidamerikaanse staten onder meer te danken aan zijn voortreffelijke be heersing van het Spaans, waardoor hij zich tot de Zuidamerikanen kon richten in hun eigen taal. Prins Bern- hard heeft Spaanse lessen gehad van prof. C. F. A. van Dam, die hem een van zjjn beste leerlingen noemde. Een aantal jaren gaf prof. Van Dam ie dere dinsdag les aan de prins, zijn secretarissen en aides. De prins maakte opvallend goede vorderin gen. Elke week moest hij eerf bladzijde van de werken van de negentiende- eeuwse Nederlandse historicus Robert Fruin in het Spaans en een bladzijde van de Spaanse auteur Don Ramon Perez de Ayala in het Nederlands vertalen. Het is een van de grote verdiensten van prins Bernhard, dat hij perfect Nederlands, Duits, Frans, Engels en Spaans beheerst en dat hij in confe renties gemakkelijk van de ene taal in de andere overgaat. Hij heeft een uitstekend gevoel voor talen. Daar door heeft hij ook zo snel Nederlands geleerd. Kennismaking Voor het eerst maakte het Neder landse volk kennis met de vaste wil van de jonge prins om zich het Ne derlands in zo kort mogelijke tijd ei gen te maken, op 9 september 1936, toen koningin Wilhelmina, prinses Juliana en prins Bernhard voor de radio spraken om, nadat de kranten de dag tevoren hadden mel ding gemaakt van de verloving van het jonge paar, ook mondeling de heuglijke tijding aan de in begrijpe lijke vreugde levende Nederlandse be volking mee te delen. Eerst sprak de koningin, daarna prinses Juliana, die aan het slot van haar korte rede a'ankondigde: „Thans zal Bernhard enige woorden tot U spreken". Tot ieders verrassing richtte de prins zich in het Nederlands tot de luiste raars. Dat was, wat de uitspraak be treft, geen onberispelijk Nederlands. Hoe kon het anders? Ook aan die uitspraak zou prins Bernhard scha ven. Met eén voorbeeldige ijver stu deerde hij, onder leiding van prof. dr. J. H. Scholte. Deze heeft daar later o.m. over geschreven: „Ik stelde onmiddellijk een uitgespro ken individuele wijze van spreken vast, die geen sterke beïnvloeding zou gedogen. Bovendien was het ac cent^ eerder nationaal dan specifiek Duits; een Engelse ondertoon liet zich onderscheiden, alsook de gemak kelijkheid, zich van verschillende ta len naast elkaar te bedienen. Het leek my niet onmogelijk, door intensieve oefening enkele Duits ge tinte klanken weg te werken. Wij be sloten de volgende dag aan het werk te gaan en zo mogelijk elke voormid dag te oefenen. De prins liet het hof felijk aan mij over, of het. privatis- simum bij my thuis, in de universi teit of in het gebouw van de Handel maatschappij zou plaats vinden. Ik koos de laatste. Speciale methode Thuis gekomen piekerde ik over de methode. Mijn boeken over methodiek van taalonderwijs en de leercursus sen voor het Nederlands waren niet doelmatig genoeg. Het was een sin gulier geval, waarvoor een werkwijze ad hoe moest worden opgebouwd. Het goede mocht niet worden aange raakt, zwakke plekken dienden zo spoedig mogelijk te worden hersteld. In de eerste plaats ging het om de zuiverheid, vooral, van diphthongen (tweeklanken), maar toch ook van vocalen en consonanten (klinkers en medeklinkers), deze laatste speciaal in hun inwerking op hun omgeving. De uitvoering was simpel genoeg: ik tikte zorgvuldig samengesteld oe fenmateriaal, gaf de prins het origi neel en controleerde aan de hand van de doorslag. Enkele voorbeelden: woordenreeksen als myn en dijn, na lijden verblijden, geen tyd zonder strijd; soms ook min of meer dwaze zinnetjes als: men geve goede gaven en grote giften aan gebrekkigen en behoeftigen; elf snelle Belgen snelden van Delft naar Gelderland; schrandere schreeuwers schynen scherpe schimpscheuten niet te schuwen; accentoefeningen als: spreekwoordelijk, nieuwsgierigheid, onvervreemdbaar, misdadig naast misdaad, eenvoudig naast eenvoud, waarneembaar naast waarnemen moeilijke woorden als: levensverze keringsmaatschappijen, verstandsver bijstering, onderofficierskantine. Dan kwam ook het gebruik van woorden en woordvormen aan de beurt: onregelmatige werkwoorden, onze warwinkel van meervouden op •s en -en; misleidende woordbeteke- Opslagplaats in De Meern verwoest Omstreeks halftien dinsdagmorgen is brand uitgebroken in een opslagruim- te van de N.V. Blue Air (Tema-was machinefabriek) in De Meern. In de hal stond een flinke voorraad wasma chines en was een hoeveelheid ver pakkingsmateriaal aanwezig. Deze gehele voorraad ging verloren, als mede de hal zelf, die eerst kort ge leden in gebruik was genomen. De vrijwillige brandweren van De Meern en van Vleuten bestreden het vuur met de motorspuit, die deze bei de korpsen eerst vorige week hadden gekregen. Later werd assistentie ge vraagd van de Utrechtse brahdweer, die eveneens met een motoi spuit ter plaatse verscheen. Een aantal cilin ders, gevuld met gas en andgre brand bare stoffen, kon tijdig worden ver wijderd. Geen vrees voor epidemie mond- en klauwzeer Naar aanleiding van berichten over 'n mogelijke nieuwe mond- en klauw- zeti-epidemie in Europa deel', het mi nisterie van landbouw desgevraagd mee. dat er in Nederland geen aan leiding is tot bijzondere maatregelen. Er wordt in ons land een scherpe controle uitgeoefend en er komt bijna geen geval van deze ziekte voor. nissen als: bellen, pochen, vervelen, ledig, gierig, knorrig, kachel, winkel, standje. Gaandeweg trachtte ik aan despreekoefeningen meer inhoud te geven: de namen van de provincies met hun hoofdsteden, enkele alge meen bekende jaartallen uit onze va derlandse geschiedenis, de stamtafel, van ons vorstenhuis, de staatsbegro-' ting met haar imponerende cijfers, namen van landen en hun bewoners". Vlugge leerling Prof. Scholte vervolgt zijn beschou wing die is opgenomen in het boek, dat prof. Waterink schreef ter gele genheid van de veertigste verjaardag- van prins Bernhard, getiteld „Onze Prins in het publiek en binnenska mers", als volgt: „Bij een van de klankoefeningen had ik gelegenheid tot een merkwaardi ge observatie. In het eerste stadium placht ik woordenreeksen en zinne tjes op grond van fonetische over wegingen samen te stellen en daarbij nauwelijks op idiomatische waarde te letten. In een van die oefeningen kwam het nuttige woord vluchtheu vel voor. Plotseling vroeg de prins: „Wat is dat?" Vóór ik mijn antwoord gereed had. vulde hij zelf aan: „Ik weet het al: Vei'kehrsinsel". GOUDEN FEEST VAN HELDENFONDS Drenkelingen, tyfus, brand en hollend paard Het Carnegie Heldenfonds voor Ne derland bestaat 50 jaar. Met een sobere bijeenkomst in liet Kurhaus- liotel te Scheveningen werd dit feit herdacht. Tot degenen die bijeen kwamen behoorden onder anderen de lieer A. Gilson, minister van binnen landse zaken van België en voorzit ter van het Belgische Carnegie-Hero- Fund, en de voorzitter van het jubi lerende Nederlandse fonds, de com missaris der koningin in Zuid-Hol land, mr. J. Klaassesz. Deze laatste gaf in een toespraak een overzicht van hot ontstaan van het fonds en van zijn activiteiten in de afgelopen 50 jaar. Op 26 juni 1911 zonderde de Ame rikaanse miljonair Carnegie een be- jlrag .van 200.0QO .dollar af voor., een te stichten afdeling Holland van het Hero Fund, dat hij had opgericht naar aanleiding van een mijnramp in Amerika. Dit was het begin. Sindsdien, zo vertelde mr. Klaasesz., heeft het Carnegie Heldenfonds voor Nederland 10.000 reddingen „beke ken", 5306 van deze reddingen wer den beloond. De beloningen bestonden uit 674 medailles, 938 diploma's, 980 „souvenirs" en vele gevallen waarin aan nabestaanden van redders of om andere redenen, een financiële steun verstrekt. De financiële steun bedroeg gemiddeld 670, hetgeen werd mogelijk gemaakt door de gun stige geldelijke situatie van het fonds. Dolle koe Het grootste aantal „bekeken" red dingen bestond natuurlijk uit reddingen op of üit het water. In totaal waren dat 4964 gevallen. Daarnaast bestaat er een boute lijst van andere soorten reddingen, zoals: de categorie tot stilstand brengen van hollende paarden, 158 gevallen (merkwaardigerwijs is deze groep in de laatste jaren niet afgenomen, PM J Concertpianist Verster te Rotterdam overleden In het ziekenhuis Dijkzicht in Rot terdam is overleden de blinde pianist .Johan Verster. De heer Verster is 7L jaar geworden. Op een leerhngenuit- voering van de school van Andnes sen trad hij voor het eerst m het openbaar op. Van 1908 tot 1911 was hij leerling van Dirk Schafer; in de jaren 1910— 1930 trad hij veelal op in Duitsland en Oostenrijk. Bij de strijd om Arn hem in 1944 ging zijn woning in 0<?s- terbeelc met zijn vleugel en al zijn braille-muziek in vlammen op. Na een kort verblijf in Apeldoorn vestigde hij zich in Rotterdam. De heer Verster is met verscheidene or kesten opgetreden en werkte mede aan verscheidene radio-programma s. De Lincolnfabrieken hebben voor president Kennedy een speciale auto gebouwd, die gebruikt zal worden bij bijzondere gelegenheden. De wagen is 7 meter Tang en heeft een motor van 400 pk. Bij de auto worden diver se kappen geleverd, die naar behoef te aangebracht kunnen worden. in de oorlogsjaren was er zelfs spra ke van een hausse), de categorie red dingen bij brand, 71 maal, 65 reddin gen bij bedrijfsongevallen, 30 bij ver keersongevallen, en tenslotte een ca tegorie varia. Die van reddingen uit de klauwen van 'n panter, een wolf, een groep leeuwen en beren, redding voor de horens van een dolle koe en de tanden van een dito hond liepen tot het belonen van het met levens gevaar behandelen van een tyfuspa- tiënt. De jongste redder, die in aanmerking voor een beloning kwam was een vierjarig jongetje dat een tweejarig meisje redde. De oudste redder in 1961 was 81 jaar. Aan het eind van zijn beschouwing overhandigde mr. Klaasesz een legpenning aan de voor zitter van 't Belgische zusterfonds, minister Gilson. Hij feliciteerde het jubilerende Nederlandse fonds in het Nederlands .cn zette in het Frans dc visie van dc Belgen op het wcrlc van de Carnegie. Fondsen uiteen. endd!9tk, osuen Vijf leden van Britse expeditie verdronken Het Noorse persbureau N.T.B. heeft dinsdagochtend gemeld dat vijf leden van een Britse expeditie naar het ei land Jan Mayen zijn verdronken. Jan Mayen is een klein Noors eiland je in de Noordelijke IJszee. Het ligt ongeveer 600 kilometer ten noord oosten van IJsland. Sleepboot Maas kreeg Spaanse tanker vlot De Nederlandse sleepboot „Maas" van L. Smit en Co heeft maandagmiddag na een dagenlange strijd, de Spaanse tanker „Bailen" (8472 br. reg.ton) tenslotte kunnen los krijgen van de rotsen rondom Matura Bay, bij Trini dad. Het karwei werd verricht in sa menwerking met de „Turmoil" van de Britse sleepdienst „Overseas", die nauw is gelieerd aan L. Smit en "Co. De in 1947 gebouwde „Bailen", eigen dom van de Cia Espanola de Petro- leos in Madrid, strandde twee weken geleden. De „Maas" lag toen in Port of Spain. Kapitein Alwestein bereikte met zijn sleper de tanker al de vol gende dag, maar de eerste pogingen om het schip los te krijgen hadden al leen tot resultaat dat de „Bailen" tien sraden van ligging veranderde. Slecht weer en zware branding maak ten verdere bergingsoogingen daarna vijf dagen onmogelijk. Vorige week maandag hervatte de „Maas" het ge vecht tegen zee en rotsen, nu samen met de „Turmoil". Zeven dagen werd koortsachtig- gewerkt en tenslotte werd maandag de klippen hun prooi ontrukt. De „Bailen" wordt nu naar Port of Spain gebracht. Procuratiehouder wegens verduistering ingesloten De recherche van het politie-bureau Singel in Amsterdam heeft de 43- jarige Amsterdammer H, J. C., ex- procuratiehouder van een verzeke ringsbedrijf aangehouden, verdacht van verduistering van een bedrag van f 29.000, gepleegd in de jaren tus sen 19oo en 1959. De fraude kwam aan het licht bij een extra accoun tantscontrole in 1960. De verduisterde gelden zijn geheel afkomstig van één cliënt van het ver zekeringsbedrijf. Toen C. bij het be drijf in dienst trad, bracht hij als het ware die relatie mee. Deze voldeed de verschuldigde premies steeds door storting op dé persoonlijke rekening van C„ in de veronderstelling dat die zorg zou dragen voor overboeking op het verzekeringsbedrijf. Dit gebeurde echter niet. Toen bij het accountants onderzoek de onregelmatigheden aan het licht kwamen, werd de procuratie- huder ontslagen. HOOG EN LAAG WATER 29 juni Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge nap uur meter 2.09 2.3 2.37 3.20 3.47 4.05 2.44 2.52 nap uur meter 14.32 2.22 15.06 2.36 15.50 2.43 16.09 1.52 16.34 1.84 - nap uur meter 8.33 9.06 9.42 9J5 2.01 2.17 2.31 1.54 1.79 21.08 21.41 22.13 21.43 22.04 2.16 2.32 2.46 ZEEUWEN ALS EMIGRANTEN „Ik ken niet eens mijn eigen schoondochter" „Om eerlijk te zijn wilde ik wel eens zien hoe het er daar in Australië uitzag". Dat zegt de heer J. Baayens, die ongeveer tien jaar geleden vanuit Nieuw- dorp naar Australië emigreerde. „Ik kon het me best veroorlo ven om er op uit te trekken", voegt hij er aan toe- En hij heeft geen moment spijt gehad van zijn besluit, want hij heeft het uitstekend naar zijn zin en hij prijst het klimaat van West- Australië. De heer Baayens had, toen hij emi greerde, al kennissen in Perth, de hoofdstad van West-Australië. Dat bespaarde hem het verblijf in een kamp. Later verbleef hij in diverse kosthuizen in Perth. Tot hij dat meis je uit Coevorden ontmoette, dat werkzaam was in de bloemisterij van Queens Park. Het bleek het meisje van zijn dromen. Ze trouwden en het werd een echte Australische bruiloft, die wel wat verschilt van een Hol landse. Het jonge paar moest een huis hebben, maar in Australië is dat makkelijker op te lossen dan in Ne derland. Huis bouwen De heer Baayens ging zelf zijn huis bouwen. „Daar had ik in Nederland niet over hoeven te denken", zo zegt hij. Maar een emigrant moet van alle markten thuis zijn en de heer Baayens kreeg de gelegenheid om dat te bewijzen. „Het viel best mee", verklaart hij, „want er zijn veel minder voor schriften en bepalingen dan in Nederland en het wordt je zo ge makkelijk mogelijk gemaakt. Het kostte hem wel zijn vakantieda- Zierikzee en Middelburg voetballen voor Zonneveld Zaterdag a.s. zal Zierikzee op het sportpark Bannink een vriendschap pelijke voetbalwedstrijd spelen tegen het eerste elftal van Middelburg. De baten van deze wedstrijd zullen ten goede komen aan „Sport Steunt Zon neveld". gen en vrije uren, maar het be spaarde hem veel geld. Het gezin is inmiddels uitgebreid met twee kinderen. Werk Een week, nadat de heer Baayens destijds in Australië aankwam, had hij al werk gevonden in een fabriek. Hij bleef daar zes jaar. wat voor een emigrant wel iets bijzonders is. Ge woonlijk wisselen zij in het begin nogal eens van werkgever, totdat zij hun bestemming hebben gevonden. Maar de heer Baayens was al spoedig tevreden. „Ik kon het toen rustig aan doen. Het werk was prettig 'en waar om zou ik veranderen" zo zegt hij. Momenteel is hij aan zijn derde werk gever toe. Kordaat De weduwe P. BaayensJansen uit Nieuwdoi'p kreeg regelmatig brieven van haar geëmigreerde zoon. „Maar je kunt je eigenlijk niet goed voor stellen hoe het daar is", zo zei ze. „Ik ben niet eens mijn eigen schoon dochter en ik heb mijn kleinkinderen nog nooit gezien". Kordaat nam ze een besluit en stapte aan boord van een schip met bestemming Australië. Een half jaar blijft ze daar. „Dan weet ik tenminste waar ze het over hebben in hun brieven", betoogt ze. Nog veel mogelijk in avondcompetitie korfbal Nu de avondcompetitie korfbal onge veer voor de lielft is verspeeld, is het mogelijk een goed overzicht te geven van de tot heden gespeelde weustrij- den. Dat in deze klas nog alles moge lijk is. moge blijken uit de stand, daar de drie best geklasseerden resp. 1, 2 en 4 verliespunten te ineaseren kre- gen. De AniVno 4 ploeg, kampioen van het vorig jaar, begon goed, doch liet enige steken vallen en verloor daardoor kostbare punten aan K.V.L. c i Swift 4. Hiervan staan de eersten er het beste voor, ze moesten slechts één maal met een gelijkspel genoegen ne men, doch ze worden op de voet ge volgd door Swift 4. dat alleen van de K.V.L.'ers verloor. Van de overigen ontlopen Animo 5 en Ondo 2 elkaar niet veel, terwijl Zuidwesters 3 tussen koM en staartgroep zweeft. Eenzaam onderaan staat Vedo 3, dat nog geen enkel punt wist te behalen. Stand bijgewerkt tot en met 24 juni: K.V.L. 7 6 1 0 13 62—26 Swift 4 6 5 0 1 10 42—19 Animo 4 7 5 0 2*10 41—28 Zuidw. 3 6 2 1 3 5 31—25 Animo 5 6 2 0 4 4 18—33 Ondo 2 5 1 0 4 2 1443 Vedo 3 7 0-0 7 0 9—43 Heden is in alle stilte gecremeerd onze lieve man, vader, behuwdvader, groot- en overgrootvader, in de ouderdom van 80 jaar, Ir. M. H. DAMME, Commandeur in de Orde vajï Oranje-Nassau Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. E. DammeArntzenius M. H. Damme, dipl. ing. E.T.H. Mr. T. N. Dammede Kruyff E. HupkesDamme J. W. Hupkes M. H. Damme M. E. ReidDamme J. D. Reid Middelburg: Vancouver: Tanga: Amerika: Den Helder: Sj. Damme- P. J. Hupkes B. J. M. Hupkesde Haas en kinderen Gorinchem: W. M. Hupkes C. HupkesCahen en kind. Middelburg: Joan E. Hupkes. Hilversum, 26 juni 1961. Sparrenlaan 26. Liever geen bezoek. KLAAR voor de beste foto's met COMBITAS-SET vanaf 29.50. Foto P.VREKE Tijd. Kort» Dellt 5 - Middelburg Stencil- en kantoordruk Kcpruduktïe- en copiccr- bedrijf „RECO" vJi. VAN BERKEL Paul Krugerstraat 190, Vlissingen, telefoon 3898. Afdoende behandeling! Doe 's avonds wat Japora op de voeten. Ben behande ling van twee of drie dagen voorkomt overmatige trans piratie. Huidporiën gaan weer normaal functioneren. Resultaat verzekerd - an ders uw geld terug. Grote tube 3.20. Bij uw apothe ker of drogist. U help' helpt altijd Openstelling badhuis. M.i.v. donderdag 29 juni '61 wordt het badhuis aan de Zusterstraat - voor het pu bliek opengesteld. Openstellingsdagen en -uren donderdag, vrijdag en zaterdag van 14.00 Prijzen der baden: kuipbad 75 ct. per bad; douchebad voor volwas senen 50 ct. per bad; douchebad voor kinderen (tot 16 j.) 25 ct. per bad. (Leden N.I.V.A. en V.A.G.A.). Voor jongelui, die dit jaar met goed gevolg eind examen h.b.s. of gymnasium hebben gedaan en zich aangetrokken voelen tot het beroep van accountant, bestaat de gelegenheid om als aan één van onze kantoren te worden verbonden. Deze functie met interessante perspectieven, biedt de gelegenheid om een veelzijdige ervaring te verkrijgen, terwijl door het hiernaast volgen van de theoretische opleiding de mogelijkheid bestaat een positie te ver werven op academisch niveau. Men kan verbonden worden aan ons kantoor te Breda, alsook aan onze kantoren te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Almelo of Middelburg. (Leden N.LV.A. en V.A.G.A.). Het kantoor te MIDDELBURG vraagt tenminste in het bezit van het praktijkdïplonia boekhouden en enige kantoorervaring; voor het verrichten van eenvoudige kantoorwerk zaamheden. Schriftelijke sollicitaties te richten aan het kantoor Dam 37, te Middelburg. 180 breed 1,85 ZIJDEN VOERING (alle kleuren) gewatteerde voering vanaf 4,50 2,95 In Ulcinvakartikclcn de grootste sortering. DAMESMODES J. v.d. KREEKE, Segeersstraat 30 MIDDELBURG BENGER RIBANA BADPAKKEN accentueren uw charme aan het strand. OOVERS-SPORT De Prov. Zeeuwse Courant: actuele en gedegen voorlichting over alle belangrijke gebeurtenissen in binnen- en buitenland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 9