een Mere sigaret Straks tv. uit Amerika via kunstmatige satellieten HUMOR VAN BRITSE EN DRAMA VAN DUITSE OORSPRONG prijs fl.-1 WOENSDAG 28 JUNI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Er wordt hard aan gewerkt (Van onze radio- en Advertentie Het zangeresje Petula Clark, wier burgerlijk huwelijk met Claude Wolff reeds was voltrokken in het Franse Bourg la Reine bij Parijs, is nu in Lodsworth bij Petwort in het Engel se graafschap Sussex voor de kerk getrouwd. De foto toont het gelukkige paar voor de ingang van de dorpskerk. t.v.-redacleur.) Ondanks alle revolu tionaire ontwikkelin gen op het gebied van radioverbindingen, is men er tot nog toe niet in geslaagd om tele visiesignalen de oceaan over te krijgen. Maar let wel op dat „tot nog toe". Het zal namelijk niet lang meer duren of ook dit probleem is opgelost. Kunstmatige satellieten bieden na melijk de mogelijkheid om relaiszenaers voor microgolven op zulke grote afstand boven de aarde te plaatsen, dat binnen de horizon van die zenders hele conti nenten liggen besloten. Voor het eerst in de geschiedenis kunnen we dus serieus over communicatiestelsels spreken die in staat zijn de hele wereld te omvatten en die een be trouwbaarheid en een capaciteit hebben die in overeenstemming zijn met de eisen die heden ten dage aan dergelijke verbindingen worden gesteld. In de Verenigde Staten werkt dr. L. Jaffe aan de ontwikkeling van de satellieten, die deze verbindin gen mogelijk moeten maken. In principe zijn er twee mogelijkhe den voor de verwezenlijking van continentale verbindingen. In de eerste plaats zijn er de zogenaam de passieve satellieten. Deze re flecteren eenvoudig de van de aar de uitgezonden radiosignalen (ter vermijding van misverstand: met radio wordt zowel geluids- als beeldradio bedoeld) terug naar de aarde. De Amerikaanse ballon Echo, die 12 augustus van het vo rige jaar werd afgeschoten, was bijvoorbeeld zo'n passieve satel liet. Er zijn aan dit soort kunst manen echter een paar nadelen verbonden. Juist omdat ze pgssief zijn, moet de zender op de grond van uitzonderlijke grote kracht zijn, men heeft zeer lange anten nes nodig en de ontvangers van het signaal moeten uitermate ge voelig zijn. Bovendien moeten de passieve satellieten van grote om vang zijn om een zo groot moge lijk reflecterend vlak te krijgen, maar ze moeten ook licht zijn, op dat zij met een raket een flink eind in de ruimte kunnen worden geschoten. Vandaar dat de Ame rikanen de oplossing hebben ge vonden in een ballon, die als klein pakje kan worden afgeschoten, maar die zich, eenmaal in de ruimte en los van de raket, als een omvangrijke satelliet ont plooit. Tien dagen na de lancering werden gesproken woord en mu ziek met succes via deze Echo I over de Atlantische Oceaan van Holmdel in New Yersey naar Jod-% rell Bank in Engeland gezonden. En al op 19 augustus hadden twee elektronische maatschappijen via de Echo een foto overgeseind van Cedar Rapids in Iowa naar Ri chardson in Texas. Een andere mogelijkheid tot het overbrengen van radiosignalen over grote afstand zijn de actieve satellieten. Deze hebben zelf een elektronische installatie aan boord, zoals een ontvanger voor de van de aarde uitgezonden sig nalen, een zender om deze signa len te versterken en weer naar de aarde terug te sturen en een in stallatie waarmee de elektroni sche apparatuur van energie kan worden voorzien. Het grote voor deel van deze actieve satellieten is dat zij zelf een krachtbron zijn zodat de zenders en antenne op de grond veel kleiner kunnen zijn dan wanneer men passieve satel lieten gebruikt. De nadelen liggen trouwens ook voor de hand; de elektronische apparatuur aan boord van de actieve satelliet kan in ongerede raken en dan is de hele satelliet waardeloos. Defec ten aan de grondinstallaties kun nen altijd gerepareerd worden. Bij het principe van de actieve satellieten voor lagere hoogten heeft men tussen 35 en JfO van deze kunstmanen nodig. Het gewicht van deze satellietjes, die op een hoogte van 5 tot 10 kilometer komen, be draagt ongeveer 50 kg. Men kan met zo'n reeks satellieten slechts één kanaal de aarde rond sturen worden synchroon genoemd, om dat ze, na eenmaal afgeschoten te zijn, een baan om de aarde maken in precies 24 uur. Aangezien de aarde zelf ook in 24 uur een hele omwenteling maakt, blijft de sa telliet relatief recht boven een be paald punt van de aarde staan (als men de satelliet tenminste zo lanceert, dat hij zijn baan in de zelfde richting beschrijft als de aarde). De satelliet zou zich dan op een hoogte van 22.300 mijl moeten bevinden (bijna 36.000 km). Met drie van zulke satellie ten, elk bij wijze van spreken staande op de uiteinden van een driepuntige ster met de aarde als middelpunt, kan men de hele aar de met een tot vier televisiekana len bestrijken. De eerste stappen op de weg naar wereldtelevisie door middel van kunstmanen, hetzij actieve hetzij passieve, zijn gezet. Niet de fan tasten, maar de nuchtere deskun digen verwachten op zeer korte, termijn de verwezenlijking ervan. Binnen enkele jaren zult U de Amerikaanse, de Sowjet-Russische of de Japanse televisie met het zelfde gemak op uw toestel kun nen ontvangen als nu de Bussum- se, al blijft de eerste tientallen jaren toch de zender Lopik nog als bemiddelaar voor de wereld- televisie optreden. Het „project Relay" ligt in het vlak der actieve satellieten. De eerste satelliet in dit project zal men in 1962 met een Thor-Delta RADIOEN T.V.-RUBRIEK 3\ <VVV\AAAAAAAAA/VvVWVVVW» ovew, 31 en en sclvrijvev» VANDAAG „Synchroon" T elevisie Veere is van de zee afgesloten. In een televisiedocumentaire gaan Hans Redeker en Harry Hage- dorn na wat de toekomst van de ze historische stad kan zijn. Zij doen dat om half negen in het A.V.R.O.-programma. Om negen uur een Perry Como- show en om tien over half tien wordt in het sportpanorama de discussie voortgezet „is boksen als wedstrijdsport toelaatbaar of niet". Vele zullen zich het. eerste „KOM ER MAAR EENS ACHTER" De A.V.R.O. brengt zaterdag 8 juli de eerste aflevering van de nieuwe quiz „Kom er maar eens achter" op het scherm. De aan Nederland aangepaste versie van het Amerikaanse kaart en televisiespel „Concentration". „Kom er maar eens achter" is een spel waarbij telkens twee deelnemers tegenover een groot bord worden geplaatst dat horizontaal is verdeeld in vijf rijen van zes vakken die van 1 tot en met 30 zijn genummerd. Achter de cijfers van deze vakken bevinden zich prijzen, achter die prijzen zitten weer fragmenten van een lied. Winnaar wordt hij die het eerst de juiste oplossing van de rebus weet te geven. Deze ontvangt alle prijzen die hij tijdens het spel heeft gewonnen en hij krijgt tevens het recht onj door te gaan totdat hij door een nieu we tegenstander wordt verslagen. Spelleider is Peter Giele, een zakenman die in de wereld van het amusement een volslagen outsider is. Zijn taak is te vergelijken met die van een scheidsrechter bij een voetbalwedstrijd: een onopvallend figuur die het spel niet nodeloos onderbreekt, maar die aan de andere kant erop toeziet dat de spelregels juist worden gehanteerd. gevecht over deze kwestie op 5 april herinheren. De Vlaamse televisie zendt om half negen een telerecording uit van het spel „Spooksonate" van Strindberg in een vertaling van Remco Campert. Het betreft hier een A.V.R.O.-produktie van Ton Lensink. Radio Om tien over half twee 's middags brengt de N.C.R.V. via Hilversum I de derde en laatste akte van Wagners opera „Tristan und Isol de" voor de microfoon, 's Avonds om acht uur weer een uitzending van „man en paard'', de N.C.R.V.- zomerwedstrijd waarbij de luiste raar moet trachten uit te vinden welk spoor man en paard door Nederland volgen. Over de andere zender komt de VARA om vijf over acht met een vrolijk hoorspel van Paul Ickes „Ouwe benen gaan wel zo snel" in een vertaling van Nantko G. Hazelhoff. NEDERLANDSE FILMS NAAR EDINBURGH Aan het 15e filmfestival te Edinburgh, dat van 20 augus tus tot 2 september wordt ge houden zal Nederland deelne men door inzending van de films „Het mes" van Fons Ra demakers, „Het Huis" van Louis A. van Gasteren en „De lage landen" van George Slui- zer. raket in een baan om de aarde brengen. Aan boord zullen zich in de eerste plaats de elektronische ontvangst- en zendapparaten be vinden en in de tweede plaats in strumenten om de duurzaamheid vast te stellen van de zonnecellen, waarmee men zonlicht omzet in energie voor de batterijen in de kunstmaan, en apparatuur om de straling van de Van Allengordel te meten. De hele satelliet zal minder dan 100 pond wegen en een elliptische baan om de aarde beschrijven op een afstand van 1000 tot 4000 km. Come-back van Rosita Serrano Zaterdagavond 8 juli verschijnt de Zuidamerikaanse zangeres Rosita Serrano in het beeld. Van Rosita Serrano die zich ongeveer twin tig jaar geleden grote populari teit verwierf als de „Chileense nachtegaal", hoorde men sinds 1943 nauwelijks meer iets. Enkele jaren geleden kwain ze echter weer in het nieuws dank zij een geslaagde coine-back in de Ver enigde Staten. Rosita Serrano, die nog altijd tot de groten van de kleinkunst, be hoort, zal tijdens haar optreden worden begeleid door een combo onder leiding van Bep Rowold. De regie heeft Thijs Chanowski. (Advertentie Gouden medaille voor „La chanson d'Amsterdam lu de sfeervolle Gijsbrechtkelder van de Amstelbrouwerij heeft de Neder landse cineast Reinier Meijer uit han den van de lieer M. Berne, namens de „Association Culturelle Art-Folklore- Histoire-Tourisnie" uit Parijs, de gouden medaille voor de beste toe- ristisch-culturele film in ontvangst genomen. De film werd door het Amsterdamse V.V.V. onder de naam „Chanson d'Amsterdam" ingezonden en be kroond op het te Parijs gehouden eerste internationale festival voor toe ristische films. In totaal waren 32 films uit zeventien landen ingestuurd. Van de rolprent zijn reeds meer dan honderd kopiën gemaakt, die door vele maatschappijen gebruikt zullen worden. Tevens wordt de film ter beschikking gesteld van verenigingen scholen e.d. 0 De particuliere schouwburgen in Oos tenrijk zullen waarschijnlijk moeten slui ten als het plan tot verlaging van de staatssubsidie niet wordt ingetrokken. De bondstheaters krijgen een subsidie van 179 miljoen schilling. FILMS IN ZEELAND Avonturen in Hongkong Mexico en in Humor is een belangrijke factor in liet Engelse leven en derhal ve ook in de Britse films. In welke situaties een Brit ook komt te verkeren, zijn humor laat hem blijkbaar niet in de steek, zelfs niet in het zieken huis, getuige de komedie „Doc tor in love". De film toont de toeschouwer in een ziekenhuis, waarin de patiënten het niet zo nauw nemen met de strenge be palingen, terwijl ze een loopje PETULA IN HUWELIJKSBOOTJE nemen met de zusters en de dok toren, die op hun beurt eveneens uitmunten in een luchthartige houding. Het ziet er allemaal erg onwaarschijnlijk uit, maar daar is het dan ook een komedie voor en in ruil voor een zeker gebrek aan gevoel voor realiteit, krijgen we prachtige staaltjes Britse humor voorgezet door meesters op dit gebied als Mi chael Craig en James Robert son Justice. Te zien in Alham- bra (Vlissingen). ,,'s Nachts kwam de duivel" is een film met een wat minder prettige in houd, gebaseerd op gebeurtenissen tijdens het Hitlerbewind in Duitsland. Het bijzondere van de film is. dat het een doodgewone thriller blijkt te zijn met S.A.-ers en S.S.-ers als de be langrijkste figuren. De politieke as pecten zijn van ondergeschikte bete kenis: de inhoud toont vooral de cor ruptheid van het toenmalige dictato riale bewind aan, het algemeen be lang moest wijken voor dat van de S.S.-bonzen. ook in niet-politieke za ken. De strekking van de film is niet geheel vreemd aan de mentaliteit van vele Duitsers, die, hoewel het niet eens met Hitier en zijn trawanten, de wettigheid van zijn macht erken den.' De film is uitstekend geregis seerd door Robert Siodmak en wordt vertoond in Grand (Goes). City (Middelburg) vertoond de be kende en reeds eerder besproken actiefilm „Avontuur in Hong kong" met Curt Jürgens als een van huis en haard verdrevene, wiens leven bestaat uit het heen en weer varen per pont tussen Hongkong en Macao. Een andere schilderachtige figuur in deze bij zonder pittoreske omgeving is ka pitein Hart (Orson Welles), ter wijl Sylvia Syms voor de roman tiek zorgt. Al even avontuurlijk is het leven van Don Marcos, dat men te zien krijgt in „Het teken van Don Marcos", Luxor (Vlissingen). Het speelt zich af in exotische contreien, in het grensgebied van Californië en Mexi co. Rond de held van het verhaal (Ricardo Montalban) schaart zich een kleurig gezelschap, w^aarin we o.a. Cyd Charisse herkennen. Liefhebbers van Hitchcock's befaam de thrillers moeten naar Electro (Middelburg). Deze bioscoop brengt „De verkeerde man" van de „master of suspence'* op het witte doek met in de hoofdrollen Henry Fonda en Vera Miles. Grand (Goes) tenslotte vertoont don derdagavond de operettefilm „Rose Marie". life is héter, omdat lile sigaretten gemaakt worden volgens de internationale kwaliteitsstandaard, zoals vastgelegd door Brown Williamson Tobacco Corporalion. Louisville-Kentucky U.S. A. Nu ook onder licentie in Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7