OMYL BATAVUS BLUFF Thoolse fokveedag een tweedaags evenement INSECTEN VERDELGING COLIJNSPLAAT EN KANAALZONE HEBBEN HUIZEN NODIG PLANNEN IN AXEL VOOR EEN GEMEENTELIJK SPORTTERREIN 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 28 JUNI 1961 OP 7 EN 8 JULI TE POORTVLIET Tweede dag in toekomst culturele manifestatie De fokveedag Tholen, vorig jaar voor het eerst „officieel" voor bereid door de commissie „Thoolse dag" is uitgegroeid tut een tweedaags evenement. In tussen is voor het vaststellen van de data een regel opgesteld: de eerste van de twee fokveeda- gen ral steeds op de eerste vrij dag in juli vallen. Zo zal agra risch Tholen dit jaar op vrijdag 7 juli een keur van runderen, paarden, schapen, geiten en mestvee bijeenbrengen op een terrein aan de Schapenweg te Poortvliet. Voor de tweede dag, zaterdag 8 juli, staan trekker- behendigheidswedstrijden, gym- nastiekdemonstraties en ring steken vanuit versierde pony- wagens op het programma. De aanvoer van vee en paarden zal groter zijn dan vorig jaar: voor het rundvee zijn reeds 135 inzendingen met 169 catalogusnummers geboekt, voorts is voor zeventig schapen en vijftig paarden ingeschreven. Geheel nieuw is de rubriek mestvee; de gei ten zijn dit jaat eveneens voor het eerst vertegenwoordigd. De Thoolse fokveedag is ontstaan door de samenwerking van de Bond van Paardenfokkers Tholen, de Com missie ter bevordering van een ratio nele veehouderij cp Tholen, de Thoolse schapenhouders en niet te vergeten de landelijke ryvereniging De Eendrachtsruiters die vorig jaar met demonstraties met hun land- bouwtuigpaarden een groot succes oogstten. Als overkoepelend orgaan van deze organisaties werd in 1960 de commissie „Thoolse dag" gefor meerd. Deze commissie heeft het dus ge presteerd, de Thoolse fokveedag na één jaar tot een tweedaags evenement te laten uitgroeien. Voor de toekomst zijn er trouwens grote plannen: die toegevoegde tweede dag wil men reserveren voor muziekverenigingen e.d. zo dat de „dagen" naast een uitge sproken agrarisch ook een cultu reel aspect zullen hebben. Voorlichting Dit jaar zullen te Poortvliet ook ver schillende stands te bewonderen zijn, commerciële stands en een in een tien by dertig meter grote tent onderge brachte stand van de werkgroep huis houdelijke voorlichting van de streekverbeteringseommissie Tholen. Deze hal voornamelijk gericht zijn op de voorlichting op voedingsterrein: onder meer werken hieraan mee de plattelandsvrouwenorga nisaties en leerlingen van de land- bouwhuishoudschool Tholen. De eerste dag is geheel gereserveerd voor de keuringen in de morgen uren het défilé van de bekroonde dieren en het optreden van „De Een drachtsruiters" (beide in de middag uren). Voor vrijdag staan voorts een handmelkwedstrijd en een kalveren- opfokwedstrijd voor de jeugd op het programma. De organisatie van de trekkersbehendigheidswedstrijd zaterdag berust bij de Z.L.M., de gymnastiekdemonstraties worden verzorgd door „Olympia" uit Tholen en „Excelsior'' uit Poortvliet. Zaterdag komt de jeugd wederom aan bod bij het ringsteken in versier de ponywagens. Het is de bedoeling, deze tweede dag in de toekomst te laten uit groeien tot een Thoolse culturele manifestatie. De keuringen beginnen vrijdagmor gen reeds om negen uur. Aan het f Advertentie) met handige spuitbus $83: nü eind van de morgen houdt de Kon. Vereniging „Het Nederlandsche Trek paard" bovendien haar premiekeurin gen. Het défilé van de bekroonde die ren, dat 's middags om twee uur be gint, wordt afgewisseld door demon straties van „De Eendrachtsruiters", die het middagprogramma besluiten met een springconcours. Het zaterdagprogranmia begint 's middags te twee uur met de trek- kerbehendigheidswedstrijd. Daarop sluiten de gymnastiekdemonstraties aan, die om drie uur beginnen. Te half vijf volgt dan het laatste pro grammapunt: het ringsteken met versierde ponywagentjes voor jongens en meisjes tot twaalf jaar. De Nederlandse wielerploeg voor de Ronde van de Toekomst is in het Amsterdamse Olympische Stadion bijeengekomen. Foto v.l.n.r.: De heren Jan Stol lid sportcommissie K.N.W.U.); J. Zieke- meyer (reclamechef)Sjef Janssen (ploegleider)J. van Eek (secretaris K.N.W.U.Frits KnoopC. Willem- sen (mecanicien)Emile Verstraete, Leen Janssen (masseur). Tweede rij v.l.n.r.: J. Jansen en Mick Snijder. Derde rij v.l.n.r.: L. van der Ruit lid sportcommissie)Huub Zilverberg, Bart van der Ven, Dick Groeneweg en Jan Hugens. Mosselleveringen begonnen Maandag werden in Bruinisse de eer ste negen orders uitgedeeld aan de eigenaars van de Bru 27, Bru 43, Bru 50, Bru 38, Bru 24, Bru 8, Bru 62, Bru 1 en de Bru 12. Deze schepen mogen elk 200 ton mos selen leveren. De mosselen moeten gelost worden op de verwateringsplaats te Yerseke, zij zijn bestemd voor de export naar Bel gië. Het visgehalte is vrij aardig en varieert van 20—30 kg. Eerste lustrumcongres Vrienden van Veere Vrydag en zaterdag a.s. houdt de vereniging „Vrienden van Veere" haar jaarlijks congres in het mar- kiezaatstadje. Omdat dit tevens het eerste lustrum is, heeft men voor dit con gres een uitgebreider en afwisselen der programma opgesteld dan in voorgaande jaren. Als een van de hoogtepunten vermeldt het onder an dere de opvoering van het Middel eeuwse spel „De vos Reynaerde" in de grote kerk. Het congres wordt vrijdagavond in geluid met een diner-dansant in de Campveerse Toren. Zaterdag daar op volgt de jaarvergadering in het stadhuis te veere, die om elf uur begint. Op deze bijeenkomst zal mr. W. Melis een lezing houden over „De Nederlandse Eenheid", waai'na een verrassing op het programma staat in de vorm van een tocht per auto bus naar nog onbekende bestemming, 's Middags wordt cr hierna van vijf tot zes uur een conceit gegeven op het carillon in de stadhuistoren, waarna de opvoering van het spel „De vos Reynaerde" in de grote O.L.V. kerk volgt. Tot slot van het tweedaagse congres wordt er in ho tel „Britannia" een souper-dansant gehouden. Maar er is geen bouwvolume NIEUW STATENLID BEËDIGD en beëdigd als lid van de Staten. Hij volgt de heer C. A. Horstmann op, die wegens vertrek bedankte. De voorzitter, de commissaris der koningin sprak woorden van wel kom tot het nieuwe statenlid en sprak voorts enkele afscheids woorden aan het adres van het vertrokken lid. „De heer Horst mann heeft blakend van enthou siasme en liefde voor Zeeland de belangen van deze provincie be hartigd. Soms was hij zo enthou siast dat hij weerstanden opriep, maar toch zullen we zyn snedige, amusante en krachtige redevoe ringen missen". De commissaris wenste de heer A. J. Berenpas geluk met zijn herstel na een auto-ongeval en de griffier der staten, mr. J. M. Pilaar, met diens herstel na een ernstige ziekte. Tot buitengewoon lid van Ged. Sta ten werd benoemd de heer A. H. Ste- merding, op wie 24 stemmen werden uitgebracht en 14 op de heer Schlin- gemann. Tot opvolger van de heer Horstmann in de commissie ontwik keling Zeeland werd gekozen de heer B. A. Hesselïnk, in de contactcom missie bootdiensten de heer P. Hee- ring, in diens plaats als plaatsver vangend lid de heer C. A. Kamme- raad. De staten gingen hierna in af delingen. Op 1 augustus zullen zij in het openbaar bijeenkomen. Het Statenlid A. A. Schuit (p.v.d.a.) van Kortgene heeft gistermorgen in de vergadering van de Zeeuwse Sta ten er zijn teleurstelling over uitge sproken, dat minister Van Aartsen niets heeft nitgedaan op de staten- motie inzake de geringe toewijzing aan Zeeland van woningbouwvolume. De heer Schuit wees er op, dat er twee noodgevallen in Zeeland waren: de vervanging van woningen in de kanaalzone in verband met de ka naalverbreding en voorts woningen, nodig voor Arnemuidse vissers in Co- Hjnsplaat. Gedeputeerde mr. A. J. van der Weel was eveneens teleurgesteld over deze gang van zaken. Er wordt nu nog gepoogd voor Colijnsplaat om pre miewoningen te ruilen voor woning wetwoningen, maar het is nog onbe kend hoe dat zal uitpakken. Mogelijk dat voor Zeeuwech-Vlaanderen een regeling met premiewoningen moge lijk is. Er is nog een kleine reserve woningwetwoningen en deze reserve zal voor Colijnsplaat bestemd zijn, maar is niettemin te klein om aan de vraag (15 stuks) te voldoen. Tijdens deze vergadering werd de heer C. A. Kammeraad toegelaten RAAD VERGADERDE „Afrika-politiek" hield gemoederen bezig Het gemeentebestuur van Axel is voornemens binnen de kortst móge lijke tijd het vraagstuk van de veld- sportaccomodatie tot een oplossing te brengen. De gedachten gaan daarbij uit naar het gemeentelijk sportter rein, waarop 9 a 10 velden zullen worden aangelegd voor de beoefe ning van tennis, voet- en volleybal en eventueel andere veldsporten. Het ge meentebestuur heeft reeds opdracht gegeven voor het samenstellen van een sportnota. Het wil daarmee de tegenwoordige en toekomstige be hoeften der plaatselijke sportvereni gingen peilen. Binnen afzienbare tijd zal het col lege van b. cn w. besprekingen voeren met afgevaardigden van de diverse Axelse sportverenigin gen. Daarna zullen de gemeente raad een uitvoerige nota en di verse voorstellen worden gepre senteerd. Dit deelde burgemeester M. K. van Dijke dinsdagavond mede tijdens de openbare raads vergadering,, nadat enkele raads leden vragen over deze zaak had den gesteld. „Uit uw vragen blijkt, dat ten aan zien van deze kwestie een zekere on gerustheid is ontstaan", aldus bur gemeester Van Dijke, die om deze ongerustheid weg te nemen de plan nen van het gemeentebestuur in hoofdzaak bekend maakte. Voor deze zuiver gemeentelijke aangelegenheid had de raad vrij veel tijd verspild aan een kwes tie, die eerder in de Tweede Ka mer of in de zalen van de Ver enigde Naties thuishoorde. In de Axelse raadszaal ontspon zich Hulster „bromtoP-affaire voor Raad van State De Raad van State heeft eergisteren de zaak van de Hulster-„bromtol" be handeld. De P.Z.E.M. was namelijk in beroep gegaan bij de Kroon tegen het besluit van de raad van__Hulst, waarbij het elektriciteitsbedrijf ver gunning werd geweigerd tot liet op richten eri in werking houden van liet openlucht-transformatorstation aan de Nieuwlandweg aldaar. Zoals bekend waren tegen dit trans formatorstation, dat inmiddels reeds geruime tijd werkt, bezwaren gerezen van de zijde der omwonenden. De apparatuur werd hinderlijk geacht wegens de aanhoudende zoemtoon welke deze doet horen. De directeur van de P.Z.E.M., ir. T. Michielsen, zette ter zitting uiteen, dat maatregelen waren getroffen, waardoor het hinderlijke geluid reeds grotendeels is weggewerkt. Namens de omwonenden spraken de heren W. Colsen en D. de Waal. Eerstgenoem de noemde het grievend dat het be trokken transformatorstation reeds werkte, voordat de omwonenden in gevolge de hinderwet bezwaren kon den indienen. De president van de Raad van State, -mr. M. A. Reinalda, sprak de ver wachting uit, dat de P.Z.E.M. alles in het werk zal stellen om geen over last te veroorzaken, doch anderzijds wees hy op de belangrijkheid van een goede elektriciteitsvoorziening. Dé Raad van State zal thans advies uitbrengen aan de Kroon. een nogal met politiek doorspekt debat over de diamant- en goud mijnen van Zuid-Afrika, rassen discriminatie, de politiek van Macmillan en Verwoerd, terwijl er zelfs de romans „Tranen over Jo hannesburg" en de Max Havelaar werden bijgesleept. Oorzaak hiervan was het pre-ad- vies van b. en w. op het voorstel van de heer D. J. Oggel (g.p.v.), die de regering van Zuid-Afrika een ge lukstelegram had willen zenden ter gelegenheid van de onafhankelijk heid van dit land. E. cn w. wnren van mening, dat hiermee geen enkel gemeentelijk belang zou zijn ge diend. De heren W. de Feyter (c.h.u.) A. H. van der Lee (gemeentebelan gen) en E. A. Maas (lc.v.p.) gaven duidelijk te kennen het met het pre advies volkomen eens te zijn. In een politieke beschouwing zette de heer C. van Bendegliem (p.v.d.a.) uitvoe rig uiteen waarom hij vierkant tegen het voorstel was. Op verzoek van de voorzitter staakten de heren daarna hun beschouwingen. De Zeeuws-Vlaanise waterleiding maatschappij kwam ook weer in het geding. „Nog steeds gaat deze maat schappij niet zuinig met de gelden om", zo zei het K.V.P.-raadslid, de heer Maas. Met name had hij be zwaar tegen een post van f 12.000, ten behoeve van het afscheid van personeel". Waarom heeft onze afge vaardigde daarop niet geattendeerd", Raad IJzendijke: Nieuwe leermiddelen voor r.-k. lagere jongensschool In de raadsvergadering van IJzen dijke, die dinsdagmorgen werd ge houden, kwam een verzoek van de r.-k. bijzondere lagere jongensschool aan de orde om medewerking te verlenen bij de vervanging van de verouderde leermiddelen. De lieer J. Ch. Cornells (k.v.p.) merkte op, dat hij vroeger als hoofd van de school meermalen had gepro beerd deze nieuwe leermiddelen te krijgen, maar dat b. en w. steeds suggereerden dat er geen geld was. Hij begreep, dat nu er een jong schoolhoofd is, deze de nieuwere leer methoden wil volgen, ook al in ver band met het voortgezet onderwijs, dat de meeste kinderen zujlen vol- gen. Burgemeester J. J. M. Ficq deelde nog mede, dat de kosten van de nieuwe leermiddelen ongeveer 1700 zullen bedragen. Zonder hoofdelijke stemming werd vervolgens besloten in principe medewerking te verlenen bij de aankoop. A.an de heren J. de Dobbelaere en F. Mattheeuws werd verlenging van de erfpacht verleend voor de tijd van 29 jaar. Tijdens de rondvraag bracht wethou der A. J. Termote verslag uit over de reis, die hij als vertegenwoordiger van de gemeente met het Zeeuws- Vlaamse accordeonorkest „Flandria" had meegemaakt naar het Europees concours te Stuttgart. Hij bedankte vervolgens namens het bestuur van de vereniging de raad voor het ver lenen van een subsidie voor deze reis. Burgemeester Ficq deelde nog mede, dat de plaatselijke muziekver eniging „Geduld Overwint" een prachtige prestatie had geleverd op het muziekconcours te Humbeek in België. 224. De vrees van Jackie's moeder werd bewaarheid. Bobby maakte zich los uit de kring van zijn ver eerders en stelde zich op onder hun raam, de gitaar in aanslag. „Ik kom mijn mededingster een serenade brengen!" riep hij naar binnen. Da vals© ondertoon, die in zijn stem doorklonk Ontging Jackie en voor haar moeder het verhinderen kon snelde zij naur de deur. „Wat sprotief!" riep zij. deze openend. „Oh, Bobby... ik ben er helemaal onderstehoven van!" Dit laatste werd bijna letterlijk be waarheid toen een grote menigte tieners achter de zanger aan naar binnen dromde. Bobby's stem was na de rookbe- handeling van de baron weliswaar niet in topvorm, maar aangezien zijn schorre kreten woester klon ken dan ooit, gedroeg ook zijn aan- ag zie ren IN een vreemde cadans trok ken de tieners het behang van de muren, drukten sponingen weg en vertrapten de paraplubak. Zo da verden zij achter hun idool aan, alle vertrekken door. de ontzette moeder voor zich uitdrijvend. Door burgemeester J. J. M. Ficq Gedenksteen geplaatst in bejaardencentrum IJzendijke Burgemeester J. J. M. Ficq en pastoor G. de Grauw van IJzendijke hebben dinsdagmiddag met vereende krachten een zware gedenksteen ge plaatst in de hal van het in aanbouw zijnde r.-k. bejaardencentrum. In een kort speechje tot de genodigden complimenteerde pastoor De Grauw de bouwers met de grote energie, waarmee zij hebben gewerkt, waar door een grote achterstand wegens minder gunstige weersomstandighe den kon worden ingehaald. Hij sprak dc hoop uit dat het bejaardencen trum nu spoedig kan worden opge leverd. De voorzitter van de stichting, dc heer G. L. de Kok, beloofde dat liet bestuur alles in het werk zal stellen om de bejaarden zo vlug mogelijk aan hun nieuwe huisvesting te hel pen. Tevoren had deze spreker in het gemeentehuis een overzicht gegeven van de geschiedenis, die de bouw is voorafgegaan. Nadat de bouwplan nen reeds geruime tijd bestonden, werd in 195S de stichting opgericht, waarna op 24 mei 1960 de rijksgoed- keiiring werd verkregen. In het na jaar van 1960 werd de bouw sterk gestagneerd door de bijzonder ongun stige weersomstandigheden. Eerst in februari van dit jaar kon op volle kracht worden gewerkt. De heer De Kok sprak de hoop uit, dat het ge bouw in het voorjaar van 1962 in ge bruik kan worden genomen. De be jaarden uit deze streek zien met spanning dit tijdstip tegemoet, zo voegde nij er aan toe. Het gebouw, dat 2 woonlagen boven elkaar zal krygen, zal huisvesting bieden aan 60 bejaarden. zo wilde hij weten. „Omdat reeds zes mensen dat voor mij hadden gedaan", was het antwoord van de heer Og gel, die verder uiteenzette, dat het een post betrof van ca. f 11.000, wegens het afscheid van de presi dent-commissaris, het jubileum van de directeur en de herdenking van het feit, dat de maatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen 25 jaar lang water levert. Volgens hem heeft de raad van commissarissen toegezegd rekening te zullen houden met de ge maakte opmerkingen. Burgemeester Van Dijke zei na mens het college er vertrouwen in te hebben, dat de raad van commissa rissen het feest waardig viert, maar rekening houdend met de financiële consequenties. Ook de gemeente Axel zal ingaande I juli a.s. voor haar diensten de vijf daagse werkweek invoeren. Aan de heer F. J. Lensen werd eervol ontslag verleend als lid van de commissie van toezicht voor het gemeentelijk wo ningbedrijf. In zijn plaats werd met II van 12 uitgebrachte stemmen be noemd de heer J. J. Steel. Tot plaats vervangend lid van de bouwcommis sie werd eveneens met 11 van 12 stemmen benoemd de heer L. Hame link. Examens Voor het te Goes gehouden mulo-exa men, diploma A, slaagden: de da mes D. M. Kloote. M. J. Boone, J. C. van Es en J. D. Sinke, Yerseke. H. Padmos, Dreischor, J. C. van Driel (M) en A. J. van Es, Axel, P. I. Me lis (M). Oo8tkapelle, P. D. Swennen (M), Biggekerke, M. F. van Bloois, Terncuzen, P. M. Melis (M) en N. P. Lievense (M). Zoutelande, M. van IJsseldijk. Middelburg, M. E. Tas, Sluis en M. C. J. Vasseur (M), Cad- zand. Eén kandidate werd afgewezen. De heren J. C. Bolkenbaas en H. C. v. d. Bijl, Zierikzee, P. Salverda, Kruiningen, J. Moens, Chr. P. F. Malgo, H. J. van Loenen en J. D. de Ruyter, Vlissingen, J. Walhout en P. Melis, Borssele, A. P. van Meurs (M) en H. Mieras, Axel en F. K. de Bree (M), Hoek. M. is inclusief mid denstandsdiploma. Voor het eindexamen gymnasium slaagden aan het Goese Lyceum alpha: de dames A. G. Beenhakker, Kloetinge. M. E. van Nieuwenhuij- zen, Den Heen, A. A. Tierie, Goes en de heren A. M. H. Brinkhuisen, Goes, A. J. Pekaar, Yerseke en D. I. Taze- laar, Kortgene. Eén kandidaat werd afgewezen, betha: de heren C. J. de Blaay, Kloetinge en J. W. Walraven, 's-Gravcnpolder. De heer G. Schraver uit Bruinisse slaagde voor het diploma hulpmon teur bij de V.A.M. Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor liet kandidaats examen geodesie, de heer M. C. Kos ter te Rilland-Bath. Mej. Thea Adriaanse uit Domburg slaagde aan de STIVAS-school te Den Haag voor het examen schoon heidsspecialiste-pedicure. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor liet tandartsexamen, de h«er P. A. J. Bruynzeel te Kortgene.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 4