Oosterscheldebrug nog in discussie is Lekker! Pittig! Douwe Egberts Zeeuwse Almanak 'tis lekker roken ZWARE SHAG D-E soepel en vers tot de REKEMAMER-RAPPORT MOET IN HET OPENBAAR KOMEN iwin GOES ÏN SEPTEMBER: „HET FRUITCENTRUM VAN ZEELAND" 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 28 JUNI 1961 NU EEN JAAR UITSTEL Verschil van mening met rijkswaterstaat Het zal niet mogelijk ziju 0111 nog dit jaar te beginnen met de bouw van de Oostersehelde-bru; van Noord-Beveland naar Schouwen-Duiveland, zo deelde gistermorgen Gedeputeerde mr- A. J. van der Weel mede in de vergadering van de Zeeuwse Staten. Er bestaat namelijk een groot verschil tussen de Zeeuw se prognoses inzake het te ver wachten verkeer over de brug en die van rijkswaterstaat. Daarover zal nu middèn-juli een bespreking worden gehouden. Aanleiding tot deze mededeling waren de vragen van de C.H.- fractievoorzitter, de heer A. H. S. Stemerding, die wilde weten hoe het nu stond met het ver krijgen van de rijkstoestem ming voor de bouw- van deze gi gantische brug. Het antwoord van mr. Van der Weel was niet erg opgewekt en hij ge bruikte zelfs woorden als „grote spijt" en „teleurstelling". Na de vori ge zitting toen de Staten een aan zienlijk bedrag voteerden om met de eerste voorbereidende werkzaamhe den voor de brug te beginnen had het college hoop. dat op korte termijn een beslissing van de regering zóu komen, zette hij uiteen. Maar zoals bekend kon men van de zijde van het provinciaal bestuur daarover pas met de minister van financiën gaan spre ken wanneer deze de beschikking Woensdag- en vrijdagavond 2 rondgangen, aanvang 21 en 21.30 u. Donderdagavond slechts 1 rondgang, aanvang 21 uur. had over een rapport van zijn ambt genoot van Verkeer en Waterstaat, een rapport dat opgesteld zou wor den door rijkswaterstaat. „Het onderzoek van rijkswater staat betrof niet alleen de techni sche aspecten van de brug, .maar ook de financieel-economisehe" zette de heer Van der Weel ver der uiteen. Ten aanzien van de technische aspecten werden er door rijkswaterstaat enkele op merkingen gemaakt, die echter niet zo ernstig waren dat zij be lemmerend zouden werken. Er zouden versterkingen aan de brug aangebracht moeten worden, die voor de financiëring van het ge heel geen moeilijkheden zouden opleveren. Ernstiger echter waren de bedenkin gen van de rijkswaterstaat ten aan zien van vergelijking, die is ge maakt tussen de kosten voor de handhaving van de bootdiensten en die van de brug. Niettemin was de Gedeputeerde van mening, dat ook op dit punt wel tot overeenstemming was te geraken. Het belangrijkste bezwaar echter van rijkswaterstaat bleek evenwel de prognoses te betreffen van het over de brug te verwachten verkeer. „Onze cijfers zijn aanzienlijk hoger en wijken belangrijk af van die van rijkswaterstaat" zei de heer Van der Weel, die er aan toevoegde dat het over prognoses altijd heel moeilijk discussiëren is. De heer Schrorer (interrumperend): „Ze zijn altijd te laag!" Mr. Van der Weel: „Inderdaad, ze zijn altijd te laag. liet ligt nu in de bedoeling, dat wij een bespreking zullen hebben met rijkswaterstaat over de prognoses". De gedeputeerde herinnerde er aan, dat de brief van het provinciaal bestuur aan Verkeer en Waterstaat dateerde van augus tus 1960. Sinds die tijd heeft men in afwachting verkeerd en nu is men dan zover gevorderd, dat men het college medio juli in de gelegenheid zal stellen een nadere bespreking met rijkswaterstaat te hebben. Er is nu tijdverlies ontstaan, zodat het on- Altijd \hjEOSrt. laatste draad! mogelijk zal zijn nog dit jaar met de werkelijke bouw van de brug te be ginnen. Op vragen van de heer A. H. Ver meulen (p.v.d.a.) verklaarde de heer Van der Weel nog pessimistisch te zijn gestemd ten aanzien van het ge lijk gereedkomen van de Ooster scheldebrug met die over het Haring vliet. „Dit tijdverlies circa één jaar is voor het project nadelig, maar ge lukkig nog niet funest. Met de tech nische voorbereidingen wordt voort durend verder gegaan, terwijl ook juridiscli-administraticf het een en ander op papier staat", zo besloot de heer Van der Weel. (Slot van pag. 1 lijk beraad ontspon zich oen levendig debat, waarbij duidelijk kwam vast te staan dat het ver trouwelijk beraad niet werd ge wenst. Trouwens, de heer Ste merding had zelf reeds gespro ken van „contre-coeur". De heer D. Kodde van de S.G.P. zette de volgende stap: „Wij kunnen wel beginnen met het afdelingsonder- zoek om dan vanuit' de afdelim: te vragen 0111 meer openbaarheid". Burgemeester J. M. A. C. van Dongen (k.v.p.) van Aarden burg stelde hierop nadrukke lijk, dat openbaarheid een eer ste vereiste was. „Er zijn hier aantijgingen in het geding, na- VAN TOT 3. ijfc TROMMELAARS. T it 's-Heerenhoek bereikte ons het bericht, dat een gebeurtenis, waarop de bevolking zich reeds lang ver heugd heeft, binnenkort zal plaats vinden: de drumband „Symplionet- te" zal waarschijnlijk volgende maand voor het eerst voor publiek optreden. De hele winter hebben de leden van deze drumband, onder lei ding van de heer Florisse, nijver ge oefend. Op 19 juli aanstaande zal „Syraphonette" een serenade bren gen aan een 80-jarige inwoner van 's-Heerenhoek. De instrumenten zijn reeds besteld en zullen hopelijk vol gende week worden afgeleverd, zo dat de Symphonette-ieden dan lustig de trom kunnen roeren.... ARGELOZE WANDELAAR. De argeloze wandelaar, die op een woensdagavond door Hansweert loopt, kan plotseling geconfronteerd worden met een vrachtauto, waarop enige lieden vrolijk zitten te musice ren. Dat zijn dan leden van de Ko ninklijke Harmonie „Scheldegalm", die bezig zijn geld bij elkaar te bren gen voor de feestelijkheden ter gele genheid van het 75-jarig bestaan van deze muziekvereniging. Diezelfde ar geloze wandelaar loopt dan ook grote kans. dat hem pakken lucifers te koop aangeboden worden: ook al ten WATERSTAAT De spreker op dat congres in Middel burg was bezig aan een boeiende uiteenzetting over de relatie provin cie-waterstaat en hij was juist bezig aan zijn slotzintoen verscheidene kelners de zaal betraden. Ze torsten de gebruikelijke bladen met verver singen'zoals dat altijd verzachtend wordt genoemd, terwijl het in feite gaat om alcoholische versnaperingen. Het officiële gedeelte was voorbij de ontvangst sou beginnen. jyEn dat was dus de verhouding pro vincie-waterstaat", eindigde de spre ker en met een snelle blik op de bin nentredende kelners, voegde hij er haastig nog aan toe: „Wat-er-staat, weet ik niet, maar water-s'aat-er zeker niet......" bate van bovengenoemde feestelijk heden. De luciferdoosjes hebben als opschrift „Scheldegalm Hansweert 18861961"; een lot krijgt men er gratis bij. CLARA VOTE. .Clara Vote" uit heeff afgelopen zondag op liet boridsconcours te Bergen op Zoom een tweede prijs behaald in de derde afdeling. Het koor staat onder leiding van de heer A. Verschoor. VOLHARDING. De Zaamslagse muziekvereniging „De Volharding" toog zaterdag naai de Belgische stad Gent om aldaar een concert te geven. Ook hier oogst te de harmonie veel succes en het was reeds laat in de avond toen dc Zeeuwse muzikanten afscheid namen van hun Belgische vrienden. Om streeks het middernachtelijk uur ar riveerden zij'in Zaamslag. ZEILEN. In de Hansweertse vluchthaven zul len aanstaande vrijdag vele Belgische zeiljachten ligplaats kiezen. De Royal Yacht Club de Belgique houdt zater dag namelijk zeilwedstrijden op de Schelde, voor platbodems, vlinders, R.O.R.C. en draken. De. tocht voert naar Vlissingen en Breskens. Een kanonschot zal zaterdagmorgen het startsein zijn voor deze wedstrijden. mclijk verschrijvingen bij een povinciale dienst, en daarnaar is een onderzoek ingesteld. Voor wc aan het afdelings onderzoek beginnen, dient het rapport van de Rekenkamer openbaar te worden." De heer C. F. van der Peijl (c.h.): „Is het vertrouwelijk karakter een gevolg van een eis, die de minister heeft gesteld, of een ge volg van een vraag door het col lege?". Dit Statenlid zette uiteen dat zijn vraag was gebaseerd op een uitlating van Gedeputeerden in het statenstuk, waarin werd vermeld: „Onmiddellijk hebben wij zijne excellentie verzocht het rapport ter vertrouwelijke ken nisneming voor de staten te mo gen beschikbaarstellen". En de heer Van der Peyl concludeerde: „Het college heeft dus helemaal niet om openbaarmaking ge vraagd." Namens het college van Gedepu teerden zette mr. A. J. van der Weel daarop uiteen dat óók het college verlangde naar de grootst mogelijke openhaarheid, dit niet alleen ten behoeve van de Staten leden maar voor iedereen. Even wel: de minister zélf had het be wuste rapport „ter vertrouwelijke kennisneming" eerst aan de Eer ste en Tweede Kamer gezonden en liet zou du in flagrante strijd zijn met de opvatting van de be windsman wanneer dit vertrou welijk karakter zou verdwijnen. Ook de Eerste- en Tweede-Kamer leden hadden het dus slechts ver trouwelijk kunnen inzien. Van daar, ilat Gedeputeerde Staten do minister hadden gevraagd het ook vertrouwelijk voor de Statenleden ter visie te leggen. De heer Van der Weel adviseer de nu de Statenleden toch tot af- delingsbchandeling over te gaan. Zou men daarbij op vertrouwc-* lijke zaken stoten, dan konden Ged. Staten altijd nog vragen aan de minister om op die punten het geheime karakter van het Reken kamerrapport op te heffen. Mocht het voorts nodig zijn. dat de sta ten in besloten zitting zouden gaan. dan zou dat ook kunnen gebeuren, al meent het college dat daartoe pas bij uiterste nood zaak kan worden overgegaan. Tweede fase In de volgende fase van hel debat werd met name gediscussieerd over de vraag: móet liet afde- lingsonderzoek tóch doorgang vinden of dient eerst het vertrou welijk karakter van bet rapport te verdwijnen. Mevrouw Van den Broecke-de Man (p.v.d.a.) stelde voor wèl liet afdelingsonderzoek te beginnen, maar tevens een tele gram aan de minister te zenden. Met dit laatste was de beer Van Dongen het eens. Bovendien meende hij, dat de minister tot dusver liet rapport vertrouwelijk had gehouden vooral bij de Kamers omdat het tenslotte in eerste instantie 'n Zeeuwse aange legenheid is. Niet op de weg van de minister, maar op die van Ged. Staten ligt het om het vertrou welijk karakter te doen opheffen. Ook mr. J. F'. G. Schlingemann (v.v.d.) was deze mening toege daan: „Daarover moet eerst klaarheid komen. Een vertrouwe lijk afdelingsonderzoek heeft na- Opperwachtmeester Van der Kam ter aarde besteld Op de algemene begraafplaats te Middelburg is dinsdagmiddag het stoffelijk overschot van de opper wachtmeester der Ivoninlelijke Mare chaussee J. A. van der Karn, com mandant van de brigade Hontenisse, met militaire eer ter aarde besteld. 's Ochtends was er eerst een rouw dienst in de Ned. herv. kerk te Kloos- terzande, waarna de rouwstoet naar Middelburg reed, waar zij werd op gewacht door een afdeling van de Kon. Marechaussee, een afdeling tamboers met omfloerste trom en het vuurpeloton, die de stoet naar de al gemene begraafplaats begeleidden. Hier werd als laatste eerbewijs van de Koninklijke Marechaussee bij de met de driekleur en vele kransen toe gedekte baar door het vuurpeloton een salvo afgevuurd, waarna een trompetter de „Last Post" blies. Bij de geopende groeve werd vervol gens gesproken door de dlvisie-com- mandant, de luitenant-kolonel A. O. van Soesti de districtscommandant van de Kon. Marechaussee te Terncu- zen, de majoor E. N. Spronck, de ad judant-onderofficier J. H. Joziasse namens de brigade-commandanten, het personeel van het district Ter- neuzen en namens de sportafdeling Terneuzen, en door de opperwacht meester H. van der Steenoven na mens de Marechausseevereniging af deling Terneuzen. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 4, 7, 10 en 13. VWVAWWvWAWAWvW melijk geen zin, want dat komt neer op drie geheime vergaderin gen. Dan is het praktischer om de afdelingen tot één grote samen te voegen." De heer Van der Peijl: „Vermoe delijk heeft de minister geen en kel bezwaar tegen opheffing van de vertrouwelijkheid. Vraag het hem telefonisch!" Voor het laatste voelde de heer Van der Weel echter niets. Hij was er zelfs van geschrokken: „De omgangsvormen in Den Haag zijn blijkbaar wat gemakkelijker dan in excentrisch gelegen gebieden", zei hij ironisch. Hierna mengde zich ook jhr. mr. T. A. J. W. Schorer (p.v.d.a.) in het debat. Hij wees er op, dat Ge deputeerde Staten voor zover het de Goese verschrijvingen betreft geen verantwoordingsplicht aan de staten hebben. Geroep van vele kanten: „Maar wel voor de provinciale water staat". „Laten we uu proberen in de af delingen deze zaak te behandelen en daarnaast op andere wijze trachten de vertrouwelijkheid van het rapport op te heffen", aldus de lieer Schorer, waarna de lieer B. A. Ilesselink v.v.d») het colle ge de concrete vraag stelde: „Wilt L' dat laatste op korte Ier- mijn aan de minister verzoeken?" Als de noodzakelijkheid daarvan uit het afdelingsonderzoek zou blijken, dan was de heer Van der Weel daartoe bereid. Maar dit wilde de heer J. Hommes (a.r.) niet: „Het verzoek mag niet af hankelijk gesteld worden van het behandelde in de afdelingen". Mr. Van der Weel: „L" kunt het krijgen zoals U het hebben wil". En daarop verenigden de staten zich tenslotte, hoewel de heer P. V. M. Vercauteren van de K.V.P. liefst het afdelingsonderzoek maar had uitgesteld. Gedeputeerden zullen nu onmiddellijk dc minis ter schriftelijk verzoeken het rapport van de Rekenkamer niet langer meer als vertrouwelijk te beschouwen, zodat het door de staten in openbaarheid kan wor den besproken. De heer Van Oor schot concludeerde aan het eind van het debat, dat gebleken was dat zowel staten als college de grootst mogelijke openbaarheid wensen. ACTIE VAN MIDDENSTAND Pleidooi voor een „herrijzend Goes" Tijdens, de in september te houden fruitweek in Goes met als hoogtepuut het fruiteorso op zaterdag 16 septem ber zal Goes worden uitgeroepen tot het „fruitcentrum van Zeeland". On der dit motto willen de gezamenlijke middenstandsverenigingen een actie voeren. Op bepaalde drukke dagen zal een aantal lieftallige fruitmeisjes zak jes fruit uitreiken aan bezoekers van do Ganzestad. Het bestuur van de middenstandsver- eniging „Handelsbelangen" schrijft in een circulaire aan zijn leden: „De fruitteelt vórmt reeds jarenlang voor vele Goese middenstanders een di recte of indirecte bron van inkomsten. Gaat het in de fruitteelt slecht, dan ondervinden het winkelbedrijf en dc nijverheid hiervan onmiddellijk de terugslag". Teneinde de verbonden- Voorzitter curatorium Zeeuwse Muziekschool Tot voorzitter van het curatorium der Zeeuwse Muziekschool is be noemd mr. J. L. Andreae te Middel burg. Hij volgt als zodanig op de hee G. A. dc Kok, die wegens drukke werkzaamheden voor deze functie moest bedanken. Goede vorderingen met jachthavenplan Zierikzee Gedeputeerde' Staten van Zeeland hebben liun medewerking toegezegd bij de realisering van het Zierikzeese jachthavenplan. Dit plan wordt thans verder uitgewerkt. Dit deelde burge meester mr. F. Th. Dijckmeester mee tijdens de rondvraag in de dinsdag avond gehouden raadsvergadering. Dit naar aanleiding van een vraag van de heer G. van Duin (prot. chr.), die voorts informeerde naar dc Kou- brug-plannen. Hierbij is de plaatse lijke middenstand geïnteresseerd. De centrale dienst voor bouw- en wo ningtoezicht heeft een begroting op gesteld. De aanlegkosten zullen twaalf tot veerllendulzend gulden be dragen. Het plan zal thans in een vergadering van de middenstands centrale aan de orde komen. De raad hechtte zijn goedkeuring aan de "oor- stellen subsidie te verlenen aan dc Zierikzeese oratoriumvereniging, het verlenen van een krediet voor het herstel van de speeltuin de Molleman. het overleggen van de notulen van de besloten raadsvergadering van 4 ok tober 1960 aan het ambtenarenge recht te Rotterdam en het voorstel tot verkoop van een perceel grond op het industrieterrein aan de N.V. P.Z.E.M. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijni Weer visafslag op j Kade te Goes Oude traditie wordt nog 1 g eenmaal in ere hersteld g ff De Eerste Goese Hengelsport- M M vereniging gaat een oude tradi- j§ H tie in ere herstellen: namelijk s= de afslag van vis op de Kade =1 voor het museum, Op 9 september a s. houdt de E.G.H.V. een internationaal ff hengelconcours in de Zand- H itreek ten oosten van de nieu- we dam. Men verwacht min- f§ §f stens vijfhonderd hengelaars. §1 H De gevangen vis zal bij opbod worden verkocht. De opbrengst f§ ff is voor de polio-patientjes. De si oudere Goesenaren zullen zich nog wel herinneren, dat voor ff M de oorlog vrijwel wekelijks vis werd gemijnd op de Kade bij het museum. Deze oude tradi- ff tie nu willen de Goese henge- laars nog eenmaal in herinne- ring roepen. lllllllllllilllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllll beid niet de fruitteelt tot uitdruk king tc brengen, wil de Goese mid denstand de Ganzestad tot „fruitcen trum" uitroepen. De middenstand zal de uitreiking van de zakjes fruit die nen te bekostigen. Elk zakje is ge nummerd. Door aanwijzing van een bepaald nummer wordt op elke hon derd zakjes een extra prijs beschik baar gesteld, die hoe kan het ook anders bestaat uit een fraaie mand met vruchten uit de Bevelandse boom gaarden. Uit de circulaire blijkt voorts, dat het aetiefonds en de toezeggingen op de ledenvergadering gedaan, dc ver wachting rechtvaardigen, dat met hulp en steun- van de middenstand de gevraagde bijdrage aan de evenemen- tencommissic zal kunnen worden ge geven. Aan het slot van de circulaire houdt liet bestuur van „Handelsbelangen" een pleidooi voor 'n „herrijzend Goes". De laatste tijd heeft Goes, aldus het schrijven, in vele opzichten niet zo'n beste beurt gemaakt. Dit is goed voel baar. Met man en macht moeten we proberen uit deze impasse te gera ken. De industrialisatie en dc daar mee gepaard gaande uitbreiding van Goes, kunnen we weinig bevorderen. Goes heeft echter als winkelcentrum een belangrijke functie. Met acties zoals tijdens de komende fruitweek moeten we onze goodwill demonstre ren". Het weer in Europa Het weer in Europa volgens de wcer- rapporton van gisteravond 7 uur Den Helder, half bewolkt 17 gr. Ypenburg, licht bewolkt 16 gr. Vlissingen, licht bewolkt 16 gr. Eelde. licht bewolkt 18 gr. De Bilt, licht bewolkt 13 gr. Twenty, zw. bew- na regenbul 13 gr. Eindhoven, half bewolkt 18 gr. Zuid-Limburg, half bewolkt 13 gr. Helsinki, geheel bewolkt 16 gr. Stockholm, regen 15 gr. Oslo, zwaar bewolkt 20 gr. Kopenhagen, regen 17 gr. Aberdeen, regen 15 gr. Londen, licht bewolkt 10 gr. Amsterdam, onbewolkt 17 gr. Brussel, zwaar bewolkt 17 gr. Luxemburg, half bewolkt 17 gr. Parijs, onbewolkt 20 gr. Bordeaux, licht bewolkt 25 gr. Grenoble, zwaar bewolkt 19 gr. Nice. UcUt bewolkt 23 gr. Berlijn, zwaar bewolkt 25 gr. Frankfort, zwaar.bewolkt 24 gr. Münehen. regen 25 gr. Zurich, regenbui 2l gr- Genève, zwaar bewolkt 20 gr. Loearno. zwaar bewolkt 22 gr. Wenen, regenbui 30 gr. Innsbruck,' regen 20 gr Belgrado, onbewolkt 35 gr. Rome, zwaar bewolkt 32 gr. Ajaccio, half bewolkt 32 gr. Madrid, half bewolkt 28 gr. Mallorca, onbewolkt 25 gr. Lissabon, onbewolkt 32 gr. DROOG WEER Droog weer met vooral aan de kust flinke zonnige perioden. Overwegend matige wind tussen noordwest en west. Maximumtemperaturen van omstreeks 16 graden aan zee tot 20 graden in liet binnenland. STR A NDVER WACHTING Van onze weerkundige medewerker) Vandaag zonnig en droog strand weer niet matige zeewind. Tempera tuur in dc middag ongeveer zeven tien graden, zeewater zestien graden. Vooruitzichten: een ltogedrukgebied trekt naar het oosten en wordt ge volgd door wisselvalliger weer van de Oceaan. ZON EN MAAN 29 juni Zon op 4.22 onder 21.04 Maan op .21.43 onder 5.36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2