PROVINCIALE ZEEUWSE COURAKT P.V.D.A. MET K.V.P. VOOR ONTWERP KINDERBIJSLAGWET Anti-revolutionairen verwerpen compromis Nasoetion zoekt naar vreedzame oplossing Nieuw- Guinea-kwestie Rekenkamer-rapport MOET openbaar worden Vandaag.. Regering laakt contact met Indonesië De vette jaren Amateurs 204e jaargang - no. 150 Dagblad, uitgave van de ttrma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56- cent per week, f 7,00 p, kw.; fr. p, p. 7,25 per kw. Losse nummers 13 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VL1SSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 28 juni 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2353 (b.g.g. red. 3508/3546, adv.3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red.2078/3169, adv. 2373); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg, tel. 2395; Terneuzen tel. 2116; Zierikzee red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Alleen kamerfracties van V.V.D., C.H.U., S.G.P. en C.P.N. tegen (Van onze parlementaire redacteur) Het wetsontwerp op een algemene kinderbijslagverzekering maakt sinds gisteravond een goede kans aangenomen te worden. De Partij van de Arbeid, die zich tot nu toe nog steeds niet liad uitgelaten over liet standpunt, dat zij onder de gewijzigde ver houdingen zal innemen, heeft gisteravond in de Tweede Kamer bij monde van de heer Berger duidelijk laten merken, dat zij liet ontwerp zal steunen. De heer Berger zei, dat ziju politieke vrien den en liij met het wetsontwerp instemmen en dat zij de voor keur geven aan een algemene regeling boven een aparte regeling voor de zelfstandigen. Voorts drong- de heer Berger er op aan loontrek kenden en zelfstandigen gelijk te behandelen dus ook kinder bijslag te geven voor de eerste twee kinderen van de zelfstandigen en te vens pleitte de heer Berger ervoor, dat uit de schatkist een deel van de hogere kosten van de kinderbijslag zou worden betaald. De heer De Kort, die namens de K. V.P. het woord voerde, was vol lof over het hetoog van de heer Berger, dat hij uitstekend noemde. Ook hij vroeg de regering kinderbijslag voor de twee eerste kinderen van de zelf standigen en het speet de heer De Kort, dat de regering zich ten aan zien van een bijdrage uit de algeme ne middelen zo strikt afwijzend heeft opgesteld. 's Middags was de antirevolutio naire heer Smallenbroek ook al opgekomen voor kinderbijslag van. af het eerste kind van de zelfstan digen en had toen verklaard niet afwijzend te staan tegenovér een aanvullende bijdrage hiervoor uit de schatkist. De christelijk-histo- rischen, de liberalen en de staat kundig-gereformeerden verklaar den zich tegen het wetsontwerp, dat echter met de stemmen van K.V.P. en P.v.d.A. een ruime meerderheid kan verkrijgen. Kabinet redden De heer Berger ging in op het com promis, waarvan hij" had gelezen en hij vroeg of men in K.V.P.-kringen nu zo zeker is, dat die aparte rege ling voor de zelfstandigen er zóu ko men. Hij herinnerde aan de uitspraak van de 'minister van sociale zaken, mr. Van Rooy, die met de staatsse cretaris van economische zaken, dr. Veldkamp en de staatssecretaris van financiën, dr. Van den Berge achter de regeringstafel was gezeten ge daan, bij de behandeling van diens begroting, dat hij het wetsontwerp op de kinderbijslag nog onverkort handhaaft. Wat de compromis-rege ling zelf betreft durfde de heer Ber ger te voorspellen, dat deze slechts 0.2 tot 0.4 procent goedkoper zal zijn dan de algemene verzekeringswet. is het 375 jaar geleden, dat Venlo door de hertog van Parma werd ingenomen. Daarmee redt men dan een kabinet. Het is te geef, zo merkte de socialis tische afgevaardigde onder grote hi lariteit op. Het deed hem goed, dat de heer Smallenbroek zich 's middags zo duidelijk en elegant van het com promis had gedistancieerd. De heer Berger zei zelf liever het advies te volgen van de hoofdredactie van Het Vrije Volk, n.l. om de voorstellen op hun sociale waarde te beoordelen. Toeslag per rund De heer Berger verdedigde uitvoerig het recht op kinderbijslag. „Ik krijg wel eens het gevoel, dat sommige mensen minder moeite hebben met het geven van een toeslag per rund dan per kind". Om principiële cn technische redenen was hij tegen eèu (Zie slot pag. 3 kol. 3) Donderdag viert Z.K.H. Prins i Bernhard der Nederlanden zijn I vijftigste verjaardag. Op pagi- na negen schenken wij uitvoerig aandacht aan dit tiende lustrum. (Foto Max Koot) De regering lieeft geantwoord op de door de Tweede-Kamerleden De Graaf (k.v.p.) en Burger (p.v.d.a.) schriftelijk gestelde vragen in ver band met het door de zogenaamde groep-Rijkens opgenomen contact met de president van Indonesië. Minister-president De Quay schrijft in antwoord op de vragen van de heer De Graaf, dat het hem bekend is, dat enkele particuliere Nederlanders reeds meermalen contact -hebben ge had met de president van Indonesië met de bedoeling de mogelijkheid van verbetering der verhouding tussen ons land en Indonesië te onderzoe ken. Aan de regering is niet gebleken, zegt de heer De Quay verder, dat de ver houding tussen Nederland en Indone sië gebaat is bij deze contacten. Zo is door het verslag, dat hem van de gehouden besprekingen is gedaan, duidelijk bevestigd, dat Indonesië voor een Verbetering der betrekkin gen voorwaarden stelt, die de status -* Nieuw-Guinea be'- „Indonesische volk wenst actie van het leger" J. SMALLENBROEK geen compromis Indonesië moet nog- beslissen of de betrekkingen met Nederland „gelikwïdeerd of genormaliseerd" zullen worden. Dit is gisteren door de Indonesische minister van defensie, generaal Nasoetion verklaard op een persconferentie in Bonn, die door een twintig tal Nederlandse journalisten werd bijgewoond. „Indonesië", ver klaarde Nasoetion, „moet zijn betrekkingen met Nederland of geheel likwideren, of ze normaliseren. Wij hebben een zekere ter mijn vastgesteld om daar binnen te beslissen welke weg we zul len nemen". Maar, voegde de minister er aan toe, Indonesië moest eerst zijn rijstpro- duktie en problemen van interne vei ligheid, onderdelen van zijn driejaren plan, regelen. Nasoetion bleef er bij dat Nederlands Nieuw-Guinea Indone sisch is en deel van de republiek In donesië moet worden. Pas na regeling van het probleem Nieuw-Guinea, kan de kwestie van hervatting van diplo matieke betrekkingen tussen Dja karta en Den Haag worden opgeno men. „De kwestie van diplomatieke betrekkingen is een secundaire", al dus de minister. Nasoetion, die een wit uniform droeg ontving de Nederlanders een uur in de grote conferentiezaal van het ho tel Koningshof, Hij richtte zich in het Nederlands tot de Nederlandse jour nalisten, van wie de meesten maan dag telefonisch vanuit Bonn voor de ze persconferentie waren uitgenodigd. Na zijn haperende woorden van wel kom „excuseert U mij, ik kan niet zo goed uit mijn woorden komen" verklaai'de de Indonesische minister van defensie dat prof. Duynstee in Nederland ten onrechte de indruk heeft gewekt, dat hij concrete voor stellen zou hebben gedaan. Autonoom Ik heb met prof. Duynstee slechts informeel gesproken om de moge lijkheden te exploreren en ik hoop te dat daarover niets gepubliceerd zou worden, zei Nasoetion. Er is geen sprake van, aldus voegde hij er aan toe dat ik onze nationale claim zou hebben laten vallen. Wel heb ik gepoogd in Nederland en in Westelijk Irian de overtui ging te vergroten dat de beste op lossing voor het conflict zou zijn dat West Irian als autonoom deel terugkomt in het kader van Indo nesië, waarvan het altijd een deel is geweest. Zou deze overtuiging in Nederland Zie slot pag3 kol. 5) ZEELANDS STATEN MENEN: Langdurig debat over procedure DE STATEN VAN ZEE LAND hebben zich gister morgen als waren zij de Verenigde Naties in New York uitvoerig met een procedure-debat beziggehou den. Onderwerp: de verschrij vingen. Uitslag: Gedeputeer de ptaten zullen minister To- xopeus vragen het vertrou welijk karakter van het „ver schrijvingsrapport", dat de Kekenkamer over Goes eu de provincie heeft uitgebracht, zo spoedig mogelijk op te heffen. Daarmee zal dan be reikt zijn dat het rapport door de Staten in het open baar kan worden besproken. Als Ingekomen stuk prijk te gisteren op de agenda de brief van Gedeputeerde Sta len over het onderzoek, dat tie Algemene Rekenkamer heeft ingesteld naar onre gelmatigheden bij de pro vinciale waterstaat. In deze brief meldden Gedeputeer den zoals men zich zal herinneren dat minister Toxopeus hen had bericht, dat het onderzoek van de Rekenkamer had uitgewe zen dat zij niets hadden af geweten en ook niets had den kunnen afweten van tie verschrijvingen bij de pro vinciale waterstaat of die in Goes. Het rapport, waar op de minister zich baseer de, had liij het college toe gezonden cn later liad hy medegedeeld er geen be zwaar tegen te hebben, dat dit stuk ter vertrouwelijke kennisneming voor de Sta tenleden ter inzage werd gelegd. Tot zovgr de situatie bij het begin van het debat gister morgen. Toen het ingekomen stuk aan de orde kwam stel de de fractievoorzitter van de P.v.d.A., de heer L. P. van Oorschot, voor om deze zaak normaal in de afdelingen te behandelen, waarna dan tij dens de volgende vergaderin gen van de zomerzitting (op 1 augustus aanstaande) in liet openbaar over de ver schrijvingsaffaire kon wor den gesproken. Dat was een redelijk voorstel, maar er deed zich een kleine compli catie voor. En op deze com plicatie nu vestigde de C.H.- woordvoerder A. H. S. Ste- merding dë aandacht. Dit was namelijk het moeilijke punt: als er in de afdelingen over deze zaak werd gesproken, dan zou zonder twijfel ook het (ver trouwelijke) rapport van de Re kenkamer in discussie komen. Maar aangezien liet verslag van het afdeliugsouderzoek een open baar stuk is, werd dit spreken in de afdelingen over het rapport onmogelijk: via. het verslag zou het immers dan toch weer naar buiten komen. Daarom vroeg de heer Stemer- ding zich af of het dan maar niet beter was een andere methode van behandeling te kiezen en met grote aarzeling concludeerde hij: „Er zal dus over deze zaak ver trouwelijk vergaderd moeten wor den. Ik zou dit willen aanbevelen, al doe ik dat contre-coeur, want het gaat hier om een publieke zaak, die publiekelijk behandeld moet worden. Maar ik zie geen andere weg..." Rond deze beide standpunten afdelingsonderzoek of vertrouwe- Zie slot pag. 2 kol. 2) De lancering van een verbeterde versie van de intercontinentale ballistische ra ket van het type Atlas is op Cape Cana veral in Florida mislukt. De raket ont plofte anderhalve minuut na het opstij gen. Zij had een afstand van ongeveer 12.000 km moeten afleggen. Dit was de zevende mislukking op in totaal tien lan ceringen van de nieuwe Atlas-versie. had in Indonesië de Nieuw-Guinea- kwestie nodig om het gezag van Soe- karno en zijn groep dat nog uiterst wankel was te versterken en daarom legde men de nadruk op de „mythe" dat de strijd tegen Ne derland nog altijd voortduurde, dit maal dan om. Nieuw-Guinea. Uaarbij kwam dat de werkelijke verzetsstrijd tegen Nederland na 1945 aanvankelijk een totale nederlaag was geworden, maar de leiders van het verzet thans vor men zij de bovenlaag in het Indo nesische leger konden die neder laag niet verkroppen. Zij wilden niet aanvaarden, dat de onafhankelijkheid kwam via een „politieke" overwinning alleen, waar mee het leger niet of nauwelijks te maken had. Dus steunden de militai ren sterk de „mythe" van het nog onder Nederlandse heerschappij zuch tende Nieuw-Guinea, dat bevrijd moest worden. Het merkwaardige is nu dat in de laatste jaren het leger minder be hoefte heeft gekregen aan de Nieuw- Guineamythe, omdat het zich erop kan beroemen in de achterliggende jaren diverse opstanden te hebben neergeslagen en de eenheid van het land te hebben hersteld. Ook Soekar- no heeft op het politieke vlak iets minder behoefte aan de mythe, want het gezag van zijn groep is thans vrij sterk gevestigd. Er is dus geen enkele reden om aan te nemen, dat de Indone sische regering op dit ogenblik bijster verheugd zou zijn met de verwerving van Nieuw-Guinea en dat ze dan plotseling bereid zou zijn met de Nederlanders een verbroederings feest te vieren. Men zou het verkrij gen van Nieuw-Guinea hoogstens etaleren als een internationaal suc cesje, maar voor de rest zou men de Nederlanders laten voor wat ze zijn: de verdreven en onteigende kolonisa tors. Dat zullen ze dan nog wel blij ven voor ten minste de tijd, dat de heer Soekarno aan het bewind is en dat ondanks alle beloften van het te gendeel afgelegd door meer welwil lende figuren als generaal Nasoetion. Het is niet waarschijnlijk, dat de ge neraal zijn beloften (die overigens heel vaag zijn) kan waarmaken. Resumerend moet dus gezegd wor den, dat de Nederlandse zakenlieden en hun medestanders met hun activi teiten in elk geval een nutteloze en misschien zelfs wel een slechte dienst hebben bewezen aan Nederland. Hun commerciële verlangens zijn niet in harmoniei met de politieke werkelijk heid. Zij hadden er beter aan gedaan zich niet te wagen op het diplomatie ke terrein, dat op grond van deskun digheid en betei'e geïnformeerdheid voorbehouden moet blijven aan het Nederlandse ministerie van buiten landse zaken. In het Oude Boek, c?at zeker niet is geschreven als economisch hand boek, maar dat toch vele zakelijke lessen bevat, staat het verhaal van de zeven vette en de zeven magere jaren. Dat verhaal leert ons, hoe er na tij den van stijgende welvaart steeds tij den aanbreken van verminderde wel vaart of van armoede. Wij zeggen dat tegenwoordig wat ingewikkelder en we spreken van hoogconjunctuur en laagconjunctuur, waarbij we de con junctuurbeweging als een soort golf beweging zienAcht of tien jaar lang stijgt de conjunctuur en dus de welvaart en dan zijn we op de top van een golf en daarna zakken we in een golfdal 't dal van de laag conjunctuur. De vraag of dat nu altijd zo moet blijven, kunnen we wel even buiten beschouwing laten als we constateren, dat het tot nog toe al tijd zo is geweest en dat we er dus goed aan doen voorlopig met dat ver schijnsel nog rekening te houden. Dat we nu al een aantal jaren in een hoogconjunctuur leven, weet iedereen. We zagen de welvaart om ons heen toenemen en optimisten namen aan, dat die hoogconjunctuur zeker nog wel tien jaar kon duren. Sedert enige maanden echter spreken de beurzen van Westeuropa en de Ver enigd Staten een andere taal. Vooral de koersdalingen van deze week op de effectenbeurzen van Amsterdam, Lon den, Parijs en Frankfurt hebben schrik veroorzaakt. De koers van het Philips-aandeel op de Amsterdamse beurs is na een hoogtepunt in het vorig jaar van meer dan 1300, thans gezakt tot beneden de 1000. Overigens liepen ook alle andere koersen sterk achteruit. Men schrijft dat toe aan de ongewisse internatio nale toestand en aan economische moeilijkheden, die zich in Westeuropa en Amerika onder meer demonsteren op het gebied van de valuta. Dat kan juist zijn, maar wanneer we kijken naar de lijn van het koersverloop over een wat 'langere tijd, dan wijst die lijn toch duidelijk uit, dat we over de top van de hoogconjunctuur heen zijn en dat het dus niet gaat om een in zinking van een week of een paar weken onder invloed van wisselvallig heden. En als we over de top heen zijn, dan wordt het nu zaak om er voor te zor gen, dat het teruglopca van de con junctuur zo goed mogelijk wordt op gevangen, opdat na de vette jaren geen al te magere jaren komen. Dit alles in het vertrouwen, dat er zich na verloop van enige jaren wel weel een nieuwe hoogconjunctuur zal mel den! De Nederlandse regering is in een lastig parket gebracht door en kele amateur-diplomaten, die zich al geruime tijd bemoeien met de verhouding Nederland-Indonesië. Het gaat hier voornamelijk om een groep je Nederlandse zakenmensen, die met weemoed terugdenken aan de dagen, waarin hun bedrijven veel profijtelijk werk in Indonesië konden verrichten. Zij menen, dat die dagen kunnen te rugkeren, wanneer maar eerst de verhouding Nederland-Indonesië wordt verbeterd. Als inleiding tot die verbetering willen zij Nederlands Nieuw-Guinea ten geschenke geven aan Indonesië. In de laatste maanden hebben zij herhaaldelijk gepoogd met voor aanstaande Indonesiërs in contact te komen, maar de ontvangst aan Indonesische zijde was bepaald koel. Commercieel bezien kan er geen be zwaar tegen bestaan, dat Nederland se zakenlieden contact onderhouden met Indonesiërs. Het ging hier echter niet uitsluitend om commerciële con tacten, maar om de belangen van het koninkrijk der Nederlanden en het komt ons toch wel bijzonder on juist voor, dat deze belangen bespro ken worden door zakenmensen, die zichzelf opwerpen als een soort „koeriers" tussen de Nederlandse regering en de Indonesische autori teiten. Uit alles blijkt, dat deze „koeriers" een hecht verband zien tussen de onteigening en inbeslagneming van de Nederlandse bedrijven in In donesië en de weigering van Neder land om Nieuw-Guinea aan Indonesië af te staan. Zij en enkele van hun politieke vrien den menen, dat er over het hervat ten van de Nederlandse bedrijvigheid in Indonesië te praten zou vallen, wanneer Indonesië eerst zijn zin zou krijgen in de Nieuw-Guinea-affaire. Deze overweging echter is al te een voudig om waar te kunnen zijn. Men kan namelijk rustig zeggen, dat de Indonesische regering ook tot inbe slagneming en onteigening van het Nederlandse bezit zou zijn overge gaan als er geen Nieuw-Guineakwes- tie had bestaan. Er is direct na de jongste wereld oorlog in vele voormalige kolo niën en niet-zelfbesturende ge bieden een politieke theorie ontstaan waarbij het bezit van de voormalige kolonisators weid beschouwd als een soort oorlogsbuit. Die theorie werd door Moskou sterk bevorderd en men vond er het woord ..dékolonisatie" voor uit. De grote stoot tot het in be slag nemen kwam van de Egyptische dictator Nasser, die het Suez-kanaal pakte en die tot de ontdekking kwam, dat hij dit uiteindelijk ongestraft kon doen. Daarmee was het hek van de dam voor verscheidene andere „jonge" landen en Indonesië liep gewoon met deze stroom mee. Dat hef de Nieuw- Guineakwestie als voorwendsel ge bruikte, laat zich verklaren uit ty pisch Indonesische oorzaken. Men

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1