stii Voor eigen publiek reden drie Belgen naar eerste plaatsen UITSLAGEN TOUR DE FRANCE NOODWEER IN JAPAN SPORT EN WEDSTRIJDEN WOENSDAG 28 JUNI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 BELGISCHE FEESTDAG IN TOUR DE FRANCE Maar weer sloeg Jacques Anquetil alle aanvallen op de leiding af België vierde dinsdagavond feest. Op de Avenue General Micliel In de mijnstad Charleroi, waar minister-president Levebre temid den van duizenden landgenoten in spanning de aankomst van de 3e etappe afwachtte, veroverden Emile Daems, Frans Aeren- liouts en Michel van Aerde de drie ereplaatsen in deze rit over eigen bodem en de eerste Belgische zege in liet dagelijks ploe genklassement. Het was een verdiende beloning voor de mannen van Georges Ronsse, die alles op het spel had gezet om eindelijk eens in eigen huis te kunnen zegevieren. Het was ook een plei ster op de wonde, geslagen door de grote achterstand van Claes, Vloeberghs en Proost, die zich ver achter hun triomferende land genoten met moeite over de finish sleepten. België streed op twee fronten, Nederland trouwens ook. Want de oranje-equipe werd door pech van Damen en Jo de Haan in tweeën gesplitst. In het peloton, dat enkele seconden na Daems binnenkwam, leg de Jaap Kersten, die zich na zijn zwakke eerste dag bijzonder goed heeft hersteld, als eerste Nederlander beslag op de achtste plaats. Ook Piet van Est, Ab Geldermans, Wout Wagtmans en Wim van Est bevonden zich in de hoofdmacht. Coen Niesten was 32 seconden achtergeraakt, op 53 seconden volgde Toon van der èteen, die op de laatste klim in Charleroi had moeten lossen. Daarna moesten de Nederlanders geduld hebben. Op 5.52 kwam een vermoeide Dick Enthoven binnen, on geveer 8 minuten later Sjef Lahaye en weer 20 seconden later Jo de Haan in het gezelschap van Piet Damen en Jan Westdorp. De equipe van Klaas Buchly, die door Jacques Goddet in zijn hoofdartikel over de dagelijkse gang van zaken in de Tour gehe keld was voor het gebrek aan strijdlust, had zich echter laten zien. Toen na drie kilometer voordat de karavaan na het vertrek uit Roubaix de Frans-Belgische grens overschreed, de verwachte aanval van onze zuiderburen begon, was Piet van Est onder de vluchters. De kop van de volgelingen van Ronsse was groots van opzet. Niet minder dan vier Belgen Van Aerde, Aerenhouts, Daems, en Pauwels begonnen het offensief waarbij Piet van Est, de Duitser Junkermann en de regionalen Cloarrec en Picot zich aansloten. De Franse nationale stuurden ter verdediging Stablinsky en Cazala mee. Maar dit tweetal was niet opgewassen tegen de strijdlust van de Belgen en toen na 15 km het peloton 25 seconden had verloren organiseerde Jacques Anquetil zelf de tegenaanval. I)e drager van de gele trui en Henri Anglade togen op pad met de Belgen Adriaensseiis, Van Geneugden en Hoevenaers, de Nederlanders Wagt mans en Wim van lCst, de Duitser Donicke en de regionaal Milesi in hun spoor. De strijd was ontbrand want in het peloton begon zich nu ook Cliarly Gaul te roeren met de steun van Ita lianen. Er volgde een spannende jacht waarin om seconden werd ge vochten. Het resultaat was echter, dat na 54 km, in het historische Ou- denaerde de vrede weer werd gete kend. Het was van korte duur. Drie kilo meter verder, in Edelare, probeerden de Belgen opnieuw hun slag te slaan. Pauwels was weer de animator met Piet van Est. Met hen sprongen Jun kermann, Hoevenaers, de jonge Bel gische troef Vanderveken, Nc/ak, Picot en Cazala weg, de laatste met de podracht geen meter kop te doen. Toen bovendien Carlesi, Kersten en Viot zicli een paar kilometer verder bij de koplopers voegden, begon de ontsnapping gestalte te krijgen. De voorsprong groeide langzaam tot 1 min. 20 sec. onderaan de Klooster straat te Geeraardsbergen, het begïn- Sint van de befaamde „Muur", waar aan de Groot in 1957 als eerste bo ven kwam. Kersten had inmiddels 'n lekke band gehad, doch was op eigen kracht weer bijgekomen. T egenaarw allen De zaken verliepen niet zoals Anque til en zijn ploegmakkers dat wel wen sten. Het gat was gegroeid tot ander halve minuut na 100 km en de Franse nationalen zetten zich aan het hoofd van het peloton. Onophou delijk bracht de tourradio de namen van degenen, die de jacht leidden. Het was een eentonige reeks: Anque til, Darrigade, Mastrotto, Rostollan, Stablinski en zo ging het door. De tricolores wilden ten koste van veel moeite het verloren terrein herove ren. Aanvankelijk leek dat ook te gaan gebeuren. De voorsprong slonk in drie kilometer tot 1 minuut 10 se conden, ja zelfs tot 55 seconden bij de ravitaillering in Braine-le-Comte (115 km), waar Cazala van Marcel Bidot de opdracht kreeg om zich te rug te laten vallen. Zijn krachten konden immers beter gebruikt wor den bij het organiseren van de jacht in plaats van als een toerist vooraan, i te rijden. Bidot greep echter naar het Iioofd, toen nauwelijks e-eri kilometer ver der spoorbomen zich net achter de kopgroep, maar juist voor het pe loton sloten. Het oponthoud duur de byzonder kort door de sportie ve medewerking van de Belgi sche spoormannen en kort daarna staakten %le vluchtelingen de strijd, behalve de jonge Vander veken. Hij ging, alleen door, en toen na 134 km in de buurt van La Louviere de verschillen werden opgenomen had hij een winst van 1 minuut en 25 se conden op het eerste deel van het peloton met Anquetil en van twee minuten op de rest van de hoofd macht, die bij de spoorbomen in tweeën was gesplitst. I-Iadden de Franse nationalen er vrede mee, als Vanderveken in eigen land voor een Belgische zege zou zor gen? Het leek er veel op, maar het was niet naar de zin van de anderen. De actieve regionaal Beuffeuil ten minste begon in zijn eentje aan een achtervolging, later gevolgd door de Italiaan Zamboni. Deze haalde Beuf feuil in en de verstandhouding was (Advertentie) Met RDTERDDN PHMMMEU1IK1I0 F.W.IEK /^DTER^ HILVERSUM zo goed, dat Zamboni netjes wachtte toen Beuffeuil in een scherpe bocht van de weg reed en tegen een tuin hek terechtkwam. De voorsprong van Vanderveken, die tussen tienduizen den landgenoten door een triomftocht maakte, slonk langzamei'hand op de twee achtervolgers, maar bedroeg na 170 km toch drie en een halve minuut op het peloton, dat zich nu ging op maken om" die stoutmoedige poging van de Belg teniet te doen. Bij het bord, dat de laatste 30 km aangaf, werd Vanderveken door Beuffeuil en Zamboni achterhaald.. Nog was de Belg niet kansloos, want hij staat be kend om zijn spurtcapaeiteiten. Te vermoeid Achter het drietal echter was een jacht ontketend, waardoor het gat steeds kleiner was geworden. De vermoeidheid van de koplopers ging ook een geducht woordje meespreken. In de buitenwijken van Charleroi probeerde Jaap Kersten de vierde positie te ver overen. De poging mislukte, waar na de regionaal Novak een succes voller sprong deed. Het was ver geefse moeite van Novak, want nog voor het toernooiveld werd bereikt, waar nog een lange ronde van 800 meter wachtte, was de hoofdmacht op de vluchters ge sprongen, die toen te vermoeid waren om, nog aan Ixet slotgevecht deel te nemen. Toch bleef de vechtlust van Vanderveken niet onbeloond. Verreweg de meeste stemmen voor het aanwezen van de strijdlustigste rehuers werden op hem uitgebracht, hetgeen naast de dagprijzen nog eens ruim 1100 gulden aan de pryzenpot van zijn ploeg toevoegde. Er waren op deze aerde dag voor sommige Nederlanders overigens ex cuses genoeg. Ab Geldermans, die evenals Kersten met Wagtmans en de beide van Est-en in het peloton binnenkwam, had onderweg een lelij ke duikeling gemaakt, waarbij hij pijnlijke schaafwonden aan rechter arm en heup opliep. Vlak voor de Be verweker kwamen enkele coureurs ten val en toen was er ook voor Gel dermans geen remmen meer aan. Met een van pijn vertrokken gelaat heeft hij in het peloton kunnen mee draaien, maar van „vlammen" kon geen sprake meer zijn. Niesten en Van der Steen arriveer den kort na het peloton. Enthoven had het tempo van de jagende meute niet kunnen volgen en lag op bijna zes minuten. Maar meer dan een kwartier hebben de Nederlandse vol gers staan wachten op het viertal Lahaye, Damen, Westdorp en De Haan. Hun achterstand was het ge volg van een samenspel van factoren. ■De derde etappe van de Ronde van Frankrijk, Roubaix-Charleroi (19iVz km), is gewonnen door de Belg Emile Daems. Foto: Met de armen omhoog gaat Emile Daems door de finish. de derde etappe 1. Daems (Belgic) 5-00.51 Cmet bonificatie 4.59.51) 2. Aerenhouts (België) 5.00.53 (met. bonificatie 3,00.23) 3. Van Aerde (België) 5.00.564. Brugnami (Italië) 5. Darrigade (Frankrijk) 6. Junkermann (Duitsland) 7. Gainehe (West-Zuid- West) 8. Kersten (Nederland) 9. Ro binson (Groot-Brittannië) 10. G. Grous- sard (West-Zuid-West) 11- Oldenburg (Duitsland) 12, .Masslgnan (Italië) 13. Groussard (Frankrijk) 14. Claes (Bel gië) 15, FlscherkeJJer (Duitsland) .16. Pellegrini (Italië) 17. Pauwels (België) 13. Anquetil (Frankrijk) 19. Peres-Fran ces (Spanje) 20. Viol (Parijs-N.oord- Oost) 23. Adriaensseiis (België) 25." Piet van Est (Nederland) 27. Elliott (Ierland) 29. Geldermans (Nederland) 30. Carlesi (Italië) 3.6. Gaul (Zwitser land-Luxemburg) 41. Wagtmans (Neder land) 43. Wim van Est (Nederland) 46. Battlstini (Italië) 48. Anglade (Fr-) 49. Vanderveken (België), allen in dezelf de tijd als Van Aerde 5,00.56 58. Hoe venaers (België) 5.01,23 61. Niesten (Ne derland) fi6. Van der Steen (Neder land) 5.01.44 71. EntUovén (Nederland) 5.06.43 88. Lahaye (Nederland) 5.15-30 89. Damen (Nederland) 5.15.53 91. West- dorp (Nederland) z.t.94. De Haan (Ne derland) 5.15.57. De Engelsen Moore, O'brien en Simpson staakten de strijd. Hun landgenoot Ryall arriveerde na het sluiten van de controle en werd uit de strijd genomen. Nog twee .Engelsen, Laid law' en Brittain, die eveneens te laat arriveerden, zullen woensdag weer mogen starten. ALGEMEEN KLASSEMENT Na de derde etappe ziet het algemeen klassement er als volgt uit, 1. Anquéül (Frankrijk) 14-27.32 2, ,T. Groussard (Frankrijk) 14.32.18, op 4.46 3. Carlesi (Italië) 14.32,5-4, op 5.22 4. El liott (Groot-Brittannië) 14.32.59, op 5.27 5. Perez-Frances (Spanje) 14.33.00. op 5.28; 6. Darrigade (Frankrijk) 14.33.28, op 5-56; 7. Gainehe (West-Zuid-West) 14.33.44, op 6.12 8. Pellegrini (Italië) 14.34.08, op 6.36 9. Minieri. (Italië) 14.34.28, op 6.56 10. Falaschi (Italië) 14.34.42. op 7.10 11- Pauwela (België) 14.34.58, op 7.261 12. (Advertentie) De hevige stortregens van de laatste dagen in Japan hebben 45 mensenle vens geëist. Ongeveer 70.000 huizen staan in het water. Spoorwegen zijn afgesneden en in havens in het zuiden van Japan is een twintigtal vaartuigen gezon ken. De meeste slachtoffers woonden 1n het gebied van Kobe en Osaka en dat van Matsoejama op Sjikokoe. Banken overleggen over gestegen kredietverlening Met het oog op de omvangrijke stij ging van de kredietverlening van de banken aan de particuliere sector ge durende de afgelopen maanden heeft de Nederlandsche Bank met de re presentatieve organisaties van de handelsbanken en de landbouwkre- diethanlcen het overleg geopend als bedoeld in de wet toezicht kredietwe zen voor toepassing van een gedrags lijn inzake de kredietverlening. Deze gedragslijn, over de techniek waarvan in mei 1960 overeenstem ming is bereikt, houdt in dat de ban ken bij overschrijding van een nader vast te stellen kredietplafond een ren teloos deposito bij de Nederlandsche Bank zouden moeten aanhouden. In verband met deze maatregel wordt in financiële kringen er aan herin nerd dat de wet toezicht kredietwe zen de centrale bank diverse machts middelen verschaft. Het overleg met de handelsbanken en de landbouw- kredietbanken achtte de Nederland sche. Bank blijkbaar nodig wegens oplopende cijfers der kredietverlening in de eerste maanden van dit jaar. Was cle stand daarvan per 31 decem ber 1960 nog 3,6 miljard gulden, per eind april j.l. was de kredietverlening gestegen tot vier miljard. Dit bete kent een stijging van 400 miljoen in vier maanden, of van meèr dan tien pet. Nu de kasreserve sinds 22 april j.l. reeds met een vol procent tot<ien is verhoogd, werd met de banken overleg geopend inzake andere stap pen tot beperking der kredietverle ning. #KoeweIt heeft het lidmaatschap van de Arabische Liga aangevraagd. Onlangs eindigde het verdrag dat voorzag in Britse bescherming voor deze olierijke staat aan de Perzische Golf. Europese voetbalbeker: 29 clubs nemen deel Van de 30 landen die aangesloten zijn bij de Europese Voetbal Unie (UEFA) heben er 28 ingeschreven voor de wedstrijden om de Europese beker voor clubs. Alleen IJsland en Rusland hebben van deelneming af gezien. Portugal komt met bekerwin naar Benfica Lissabon en Sporting Lissabon uit. De 29 deelnemende clubs zijn: Stan dard Luik (België), CDNA Sofia (Bulgarije), Boldklubben (Denemar ken), FCNürnberg (West-Duitsland), land), Vorwarts Oost-Berlijn (Oost- Duitsland). Tottenham Hotspur (En- feland), Malkakosken Haka (Finl.), .G Monaco (Frankrijk), Panathenaï- kos Athene (Griekenland), Feijenoord Rotterdam (Nederland), Drumcondra Dublin (Ierse Vrijstaat), Juventus Turijn (Italië), Partizan Belgrado (Zuid-Slavië), Spora Luxemburg (Luxemburg), HibeiTiian Malta (Mal ta), FC Linfield (Noord Ierland), Frederikstad (Noorwegen), Austria Wenen (Oostenrijk), Legia Warschau (Polen), Benfica' Lissabon, Sporting Lissabon (Portugal), Real Madrid (Spanje), IFK Göteburg- (Zweden), Glasgow Rangers Schotland); Ser- vette Genève (Zwitserland), Dukla Praag (Tsjecho-Slowakije), Besiktas Istanboel (Turkije), Vasa Boedapest (Hongarije) en de kampioen van Roe menië, die nog niet bekend is. Op 4 juli zal in Kopenhagen de loting plaats vinden. Nederlandd7 rankrij k op 17 april 1963 De Franse voetbalbond heeft het yoorstel van de Nederlandse Voetbal bond om op woensdag 17 april 1963 de interland NederlandFrankrijk te spelen, geaccepteerd. Aerenhouts (België) 14.35.19, op 7.47 13. Battistini (Italië) 14.35.29, op 7.57 14. Anglade (Frankrijk) 14.35.33. op 8.01 15- Bouvet (Farijs-Noord-Oost) 14.35.34, op 8.02 l'O. Daems (België) 14,35.39, op 8.07 17. Gaul (Zwitserland-Luxemburg) 14,35.45, op 8.13 18. Junkermann (Duits land) 14.35.43. op 3.1619. Mastrotto (Frankrijk) 14.35.53, op S.21 20./21. Le Menn (Centraal-Zuid) 14-36.03, op 8.36 en Massignan (Italië), zelfde tijd. De plaatsen van de Nederlanders In het algemeen klassement zijn 23. Gelderinans 14,36.11, op 8.39 38. Wim van Est 14.37.32. op 10.00 42. Piet van Est 14.37.52, op 10.20 46. Niesten 14.38.39, op 10.57 63. Van der Steen 14.41 -17, op 13.45 66. Kersten 14.41.31, op 13.59 67. Wagtmans 14.41.32, op 14.00 81. De Haan 14.52.51, op 25.19 85. Damen 14.54.17, op 26-45 88. Enthoven 14.55.13, op 27.41 90. Westdorp 14.56.30, op 28.58 91. Laliayc 14.56.32, op 29.00. De premie voor d-? strijdlustigste renner werd toegekend aan de Belg Bené Van derveken. De doorkomst op de muur van Geeraards- bergen, die meetelt voor het bergklasse- ment (derde categorie) was als volgt 1. Pauwels (België) 3 punten; 2. Viot (Parijs-Noord-Oost) 2 punten 3. Cazala (Frankrijk) 1 punt. PUNTENKLASSEMENT De premie voor de ongelukkigste renner werd toegekend aan de Belg Job Planc- kaert, die in het begin van de rit door pech acliterraakte en veel terrein ver loor. Het puntenklassement luidt na de derde etappe 1. Darrigade, 62 punten 2. Daems, 45 punten3. Anquetil, 33 punten4,/5. Brugnami en Aerenhouts, beiden 30 pun ten 6. Gainehe, 25 punten. De gemiddelde snelheid bedraagt na drie ritten 41.025 km/uur. Die van de leider in het algemeen klassement Anquetil 40,989 km/uur. PLOEGENKLASSEMENT Het ploegenklassement van de derde etap pe was 1. België (Daems, Aerenhouts en Van Aerde) 15.01-10 2, exa equo alle andere ploegen, waaronder Nederland (Kersten, Piet van Est en Geldermans) 15.02.48, met uitzondering van Spanje, dat in 15.05.20 elfde en laatste werd. Het. algemeen ploegenklassement luidt nu: 1. Frankrijk. 3 punten 2. België, 1 punt. De overige équipes zijn nog zonder pun- Sterke Belgische ploeg in Ronde van Midden-Zeeland Op zaterdag 22 juli gaan 25 ploegen van 6 renners van start De Belgische amateurploeg, die zal deelnemen aan de internationale Ron de van Midden-Zeeland, is thans be kend gemaakt. De betaamde oud- Tour 'de France-renner Fred Hamer- liuck zal deze sterke Belgische af vaardiging leiden. Kopman van de Belgische selectie is Remi Debruycltere, winnaar van de Ronde van België voor amateurs. Verder maken van deze ploeg deel uit: Etiènne Cretman, Joseph Dhont, Ernest Dumez, André Dekeyel en Walter Muillaert. Zoals bekend zullen niet minder dan vijf buitenlandse ploegen aan de Ronde van Midden-Zeeland deelnemen: een Belgische, een Franse, een Zwitserse, een Britse en een Common Wealth-ploeg. In totaal zullen op zaterdagmiddag 22 juli 25 ploegen van zes renners van start gaan voor deze klassieker over ruim 200 kilometer. Aan rechteroor gewond Hans Kaart had auto-ongeluk De Nederlandse operazanger Hans Kaart is maandagavond op dertig kilometer van de Frans-Belgische grens met zijn auto uit de bocht ge vlogen. De wagen, waarin Hans Kaart en zijn echtgenote zaten, sloeg tweemaal over de kop en kwam met zijn wielen omhoog in een lager dan de weg gelegen land terecht. Mevr. Kaart liep bij het ongeval een kneu zing in haar rug op. Hans Kaart zelf werd aan zijn rechteroor gewond. Het ongeluk gebeurde bij het Fran se plaatsje Sarouilliss. De heer Kaart en zijn echtgenote keerden terug uit Parijs, waar hij repetities voor het nieuwe operaseizoen heeft meege maakt. Desgevraagd zei de heer Kaart, dat hij vermoedelijk' wel 7 juli in de Stadsschouwburg in Amsterdam zal kunnen optreden in de opera „Tu- randot". Directeur Grontmij: „Stagnatie voorbereiding rijkswegen niet nodig" De directeur van Grontmy N.V. te De Bilt, ir. I. Wiechers, heeft op een persbijeenkomst zijn bevreemding er over uitgesproken, dat de voorberei ding van de nieuwe rijkswegen stag neert door overbelasting van het ap paraat in verband met de vele andere werken in het Deltagebied, de Zui derzee en de Lauwerszee. Hij acht de vraag gerechtvaardigd, waarom men bepaalde onderdelen niet opdraagt aan gekwalificeerde maatschappijen en ingenieursbureaus. Velen ervan, waaronder de Grontmy, doen dit, aldus ir. Wiechers, voor bui tenlandse opdrachtgevers wel. Er worden wegen, dijken en dammen ontworpen, voorbereid en uitgevoerd over de hele wereld door Nederlandse bureaus behalve in eigen land. Alleen na februari 1953 heeft Gront my onder meer de zeedijk bij Baai- land en enige binnendijken gesloten. Het argument van de minister dat inschakeling van anderen gevaar op levert, dat het personeel van rijks waterstaat wordt weggezogen, noem de de heer Wiechers weinig overtui gend voor wie met de situatie op de hoogte is. Zonder afbreuk te doen aan welke instantie dan ook, acht hij het een vaststaand feit, dat een ambtelijk apparaat stroever moet werken dan een niet ambtelijk be drijf. Bejaarde Amsterdammer in Amstel verdronken De Amsterdamse politic heeft gister ochtend uit de Amstel, ter hoogte van de Weesper/.ijde, liet lijk opge haald van de 76-jarige I. W. van de Wyngaarden. De bejaarde Amster dammer moet in het donker te water zyn geraakt. Gemaskerde mannen hebben In Lon den een overval gedaan op een postauto. Zij maakten zich met 12.000 pond sterling ('ongeveer 120.000 gulden) uit de voeten. Een postbeambte werd gewond toen hij verzat pleegde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13