Portliefhebbers eren dit jaar „port-baron" Getuigen in valsemuntersproces roemen verdachte Michaël R. Regering met S.E.R. eens over P.B.O. Eichmann wast zijn handen in onschuld „VOETBAL-VLAG" DINSDAG 27 JUNI 1ÜG1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT I „Man van grote integriteit" Illegale praktijken worden hardnekkig ontkend (Van onze speciale verslaggever) Eeu groot aantal getuigen, onder wie Fransen, Belgen, een En gelsman en Nederlanders, stak gistermiddag de loftrompet over de Griek Michael R., die zich tezamen met de Nederlander Sal S. voor de Amsterdamse rechtbank moet verantwoorden, onder meer voor illegale wapenhandel en een poging tot valse nnmterïj ten behoeve van de Algerijnse opstandelingen. De verdediging had deze mensen laten opmarcheren, niet alleen om het karakter van de leider der Trotzkistïsche „vierde internationale" te be lichten, doch ook om de ideële motieven van hem en zijn mede stander nader toe te lichten. De meeste der verklaringen mond den dan ook uit in de actieve politiek. De president stond dit toe, hoewel hij tegen bepaalde vragen en antwoorden bezwaren maakte. „omdat we in Nederland woon den". En Michael R. bracht naar voren dat hij de gastvrijheid, die hij in Nederland genoot, niet met ongeoorloofde daden vilde bezoe delen". Het Parijse gemeenteraad-lid Claude Bourdet kwalificeerde Michael R. als een man.van grote integriteit, groot, politiek inzicht en grote begaafdhe den. Hij was lid van de geünificeerde socialistische partij van Mendes- France, en had als zodanig niets met de Trotzkisten te maken. Toch had den zijn partij en de „vierde interna tionale" veel met elkaar gemeen. Het probleem Joegoslavië bijvoorbeeld en het probleem Algerije werden op de zelfde wijze benaderd. Het beeld van de derde procesdag was er een van hardnekkig ontken nen van de zijde der beide verdach ten. Hoewel de stukken een andere en ook zeer duidelijke taal spreken, wilden noch R., noch S., toegeven dat ze zich met de aanmaak van wapens bezig gehouden hadden. Het ging niet alleen om mortieren, maar ook om munitie, machinegeweren en brenguns... De president begreep maar niet waarom R. een controle rende taak in de wapenaffaire ver vulde, doch er volgens zijn zeggen, niets van wist. Angst voor de gehei me organisatie „De Rode Hand", wil de de verdediger, mr. H. G. W. Worst suggereren, had het complex van za ken doen nogal ingewikkeld ge maakt. Gastvrijheid De fabriek in Marokko, waar vol gens de verklaringen van de Haarlemse lithograaf O. (veroor deeld in het valse munters-proces te Osnabrück, dat de Duitse zijde van deze zaak behandelde), wa pens voor de Algerijnse opstande lingen zouden worden gemaakt, was volgens Sal S. niet meer dan een gewone metaalfabriek. „Wij wilden in Nederland beslist geen Illegale dingen doen", zei deze, Hoge autoriteit trekt brief in )>e voorzitter van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. Piero Malvestitï, heeft gisteren In liet Europeso parlement in Straatsburg veel beroering her wekt door geheel onverwachts de brief aan het parlement in te trekken waarin de Hoge Autoriteit onlangs had geweigerd samen met jhr. mr. M. van der Goes van Naters voor een parlementscommissie te verschijnen. De Hoge Autoriteit heeft in een offi cieel communiqué bevestigd dat de brief is ingetrokken en wel wegens misverstanden die erdoor waren ont staan. Bepaalde parlementsleden, al dus de verklaring, zagen in de hou ding van de Hoge Autoriteit een schending van de bevoegdheden van het parlement en dat was niet de be doeling geweest. Bovendien heeft het contact van de Hoge Autoriteit met de desbetreffende parlementaire werkgroep inmiddels plaats gevon den, zonder dat de heer Van der Goes van Naters erbij aanwezig was. Arbeider verpletterd door deksel van 1000 kilo Zondagavond om tien uur is de 25- jarige J. Harreman om het leven gekomen bij werkzaamheden voor de „Tankercleaning" N.V. te Schiedam. De man kreeg een duizend kilo zwaar deksel op het hoofd en werd op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van één kind. „Stuntengroep" De sterk op Lenin lijkende Isaac Deutscher, die in Londen mede werker voor Russische zaken van „The Economist" en „The Times" is, uitte zich, wat de kwalificatie van R. betreft, in gelijke bewoor dingen. De Trotzkistische bewe- EnTcéle jaren geleden is een van de hoofdstraten van Kopenhagen ver noemd naar Hans Christiaan Ander sen. Een paar dagen geleden werd op het raadhuisplein dat door de H. C. Andersmooulevard wordt gesne den een monument ter nagedach tenis aan de grote dichter en sprook jesverteller door de minister-presi dent van Denemarken, Kampmann, onthuld. Het monument is een schepping van de beeldhouwer prof. Luchow Niel sen, (lie men op deze foto ziet, ter wijl hij het woord richt tot de be langstellenden tijdens de onthulling. Gevaar voor epidemie mond- en klauwzeer Een woordvoerder van de voedsel- en landbouworganisatie (F.A.O.) der Verenigde Naties heeft medegedeeld dat Europa zich mogelijk gesteld zal zien tegenover een nieuwe mond- en klauwzeerepidemïe. Hij zei dat de raad van de F.A.O. za terdag een bericht heeft besproken, waaruit blijkt dat het aantal gevallen van mond- en klauwzeer in West- Duitsland en Italië in de eerste vier maanden van dit jaar is toegenomen. In Groot-Brittannië heeft men de ziekte geheel onder controle. ging kenschetste Deutscher als een weinig succesvolle stunten- groep. De Franse schrijver en etnaloog Mi- chele Julien Leiris zong eveneens een loflied op het karakter en de levens wandel van Michael R. De hoofdre dacteur van het orgaan van de vier de nationale, Pierre Frank uit Parijs deed hetzelfde, evenals de Brusselse lyceumleraar Pierre Légreve. Verzoek „Ik zou de oficier van justitie wil len vragen tegen mij eenzelfde straf te eisen als tegen mijn vriend R.", verzocht in het valse munters-proces Sal S. toen de pre sident hem na het horen van ver schillende getuigen a decharge ge legenheid gaf verweer te voeren tegen alle dingen die hem ten las te waren gelegd. Laconiek en lichtelijk spottend antwoordde de officier van justitie mr. H. E. van Renesse: „Ik kan het U niet be loven meneer S.". Verweer Van totaal andere allure was het ver weer van verdachte R. Rustig en wel overwogen hield hij vol dat Joop Zwart volledig op de hoogte geweest moet zijn en zo go.ed als Hompe B.V.D.-agent geweest was. Verzorg de Joop Z. niet de aankoop van de camera en nummerateur? Waarom laat de justitie deze mensen onge moeid?" zo vroeg hij. Vandaag houdt de officier van justi tie mr. Van Renesse zijn requisitoir. Verwacht wordt dat dit drie uur zal vergen, daarna zal het nog ïn liet Frans vertaald moeten worden, zo dat eerst In de middagzitting de plei dooien gehouden zullen worden Rechter legt directeur „Charitas" boete op air. F. G. van der Kroon, kanton rechter in Heerlen, heeft gistermor gen uitspraak gedaan in de zaak te gen de voorzitter-directeur van de nationale vereniging „Charitas", de heer Mi G. H. Mr. van der Kroon achtte bewezen, dat de door de ver eniging aangelegde en onderhouden loterij, onder feitelyke leiding van verdachte, in stryd is met de bepa lingen in de loterywet. De gelegenheid is voor een ieder opengesteld en door het invullen van een formulier, of het zenden van een briefkaart, wordt voldaan aan zeke re voorwaarden. Bovendien achtte mr. Van der Kroon bewezen, dat de „Charitas Lotto" wel degelijk econo misch voordeel opleverde voor de ver eniging, tenvijl er geen overwegende invloed op het behalen van een prijs kon worden uitgeoefend. Verdachte werd veroordeeld tot het betalen van een geldboete van tweemaal f 12, Nota aan Tweede Kamer Grondslagen als juist aanvaard In een nota aan de Tweede Ka nier geeft staatssecretaris Sclimelzer uitdrukking aan het standpunt der regering inzake de bevordering van de ont plooiing der P.B.O. In de nota stelt de staatssecretaris voorop, dat hij over het geheel genomen zeer wel kan instemmen met de beide nota's van de organisatie commissie van de S.E.R. Ook naar het oordeel van de regering kunnen de grondslagen van de P.B.O. ook met het oog op de te verwachten nationale en internationale ontwikke ling op sociaal-economisch gebied, nog steeds als juist worden aanvaard en erkend. De S.E.R. heeft zich o.a. beraden over de taken die bedrijfslieliamen kunnen vervullen. Zo is de mogelijk heid geopperd, collectieve arbeids overeenkomsten verbindend te doen verklaren door bedrijfslichamen. De staatssecretaris merkt hierover on der meer op, dat dit nader kan wor den overwogen in het advies, dat de S.E.R. zal uitbrengen inzake het voorontwerp-arbeidsvoorwaarden- wet. Wat het plegen van overleg met en het vragen van advies aan het bedrijfsleven aangaat, geeft de staatssecretaris duidelijk de voor keur aan bedrijfslichamen. De staatssecretaris heeft er begrip voor, dat hier en daar bedenkin gen zijn opgeroepen door het voor schrift dat voor besluitvorming door het bestuur van bedrijfslicha men „slechts" een meerderheid van twee derden wordt geëist. Men wil echter voorkomen, dat het invoeren van (nog) grotere meerderheden aan de besluitvaar digheid al te zeer afbreuk zou kunnen doen. In bepaalde gevallen kan er echter aanleiding zijn te zoeken naar figu ren die de kans overstemd te worden kunnen verminderen. De staatssecre taris ziet geen heil in een beperkte openbaarheid, welke zich slechts tot een zekere kring van personen zou uitstrekken, zoals die in het rapport van het Katholiek Verbond van W erkgeversvakverenigingen wordt bepleit. Voorts staat de staatssecretaris po sitief tegenover het instituut van „bedrijfsparlementen", met het oog op die gevallen waarin er kans is, dat bedrijfslichamen dieper gaan worte len in de bedrijfstak en dat de bo- drijfsgenoten zich meer betrokken gaan voelen bij het bedrijfslichaam. Resolutie In zijn vergadering van 28 april j.I. heeft de S.E.R. een resolutie aan vaard waarin o.m. wordt uitgespro ken, dat het overwegïug verdient, dat tie S.E.R, de bevoegdheid verkrygt om, ook indien geen volledige over eenstemming met een voldoende re presentatieve organisatorische verte genwoordiging is verkregen, nit ei gen beweging te adviseren over de instelling van een bedrijfslichaam. lie regering is voornemens, aan de S.E.R. advies te vragen over de wen selijkheid, daartoe artikel G8 van de wet op de bedrijfsorganisatie te wij zigen, Dit is het ontwerp voor de wereld voetbalkampioenschappen, welke in 1962 in Santiage, Chili, gehouden zul len worden. Eind oktober verslag over E.E.G.-vervoers- memorandum De ministers of staatssecretarissen van verkeer uit de zes EJE.G.-landen hebben in Straatsburg een eerste ge- dachtemvisseling gehad over het me morandum dat de E.E.G.-commissie onlangs heeft opgesteld ten aanzien van de grondslagen voor een gemeen schappelijke vervoerspolitiek. De ministers en staatssecretax-issen, onder wie de Nederlandse staatsse cretaris van verkeer, mr. E. G. Stij- kel, hebben de permanente vertegen woordigers van de zes regeringen in Brussel opgedragen, samen met na tionale ambtenaren op vervoersge bied het memorandum verder te be studeren in het licht van wat er door de verschillende delegaties is gezegd, en eind oktober aan de ministerraad verslag uit te brengen. Tito lijdt aan amandelontsteking President Tito van Zuid-Slav!heeft acute amandelontsteking, zo heeft het persbureau Tandjoeg bekendge maakt. De 69-jarige president moest al de gehele afgelopen week het bed hou den, met griep en koorts. Tanjoeg voegde eraan toe dat de al- gemene toestand van de patiënt aan- 1 zienlijke verbetering vertobnt, maar dat behandeling en medische contro le hoofdzakelijk blijven. Plannen voor jachthaven in Bergen op Zoom De plannen om in Bergen op Zoom naast de nieuwe haven in de Tlico- doruspolder ook een jachthaven aan te leggen, hebben thans vaste vorm aangenomen. B. en w. van Bergen op Zoom stellen de raad voor hun een krediet te verlenen van 360.450. In de toelichting tot dit voorstel, de len b. en w. mee dat zij. gezien het belang van de watersport voor Ber gen op Zoom en directe omgeving, alsmede voor het vreemdelingenver keer, zich nader hebben doen infor meren over de aanleg en exploitatie van een jachthaven. Uit adviezen blijkt, dat de aanlegkosten van een jachthaven voor ongeveer 255 sche pen van verschillende afmetingen, moet worden gesteld op 360.450. waaronder niet zijn begrepen de kos ten van een clubhuis, een winterber- ging, een jachtwerf, een helling en een bezinestation. B. en w. zijn van oordeel dat deze niet opgenomen voorzieningen door belangstellenden op particuliere ondernemers kunnen worden verwezenlijkt. Boete voor schuld aan ontploffing in Purmerend Het Amsterdamse gerechtshof heelt gisterochtend de 47-jarige garage houder A. A. J. uit Purmerend we gens het op C juli 1959 aldaar ver oorzaken van een ontploffing, die een grote, schade tot gevolg had en waar bij iemand ernstig werd gewond, ver oordeeld tot een boete van tweehon derd gulden subsidiair twee maanden hechtenis. Deze straf had de Alkmaarse recht bank in eerste instantie opgelegd. De ontploffing had zich voorgedaan in de trommel van een vuilnisauto. Een juist passerende fietser, R. Wijk- stra, werd ernstig gewond. Aan onroerende goederen werd voor tienduizenden guldens schade toege bracht. De garagehouder had de be wuste morgen door een monteur ruim dertig kilogram naar zijn me ning uitgewerkte carbid in de vuilnis emmer doen deponeren. „Als Pontius Pilatus" Zette alleen maar hand tekeningen Adolf Eiclimann heeft gisteren voor de rechtbank te Jeruzalem toegegeven dat het zijn handte kening was die de joden naar hun dood stuurde. Hij hield ech ter vol dat de eigenlijke op drachten tot het ophangen of executeren van joden afkomstig Muziek „per draad" in weekeinde tot 2 uur Met ingang van 1 juli zullen de bui tenlandse radioprogramma's die ge geven worden over de lijnen 3 en 4 van het draadomroepnet, op zater dag- en zondagavond tot 2 uur wor den voortgezet. ENGELSMAN VERDEDIGDE ECHTE PORT Geld deed hem (ver)drinken waren van zijn hoogste chef, Heinrïch Himmler, hoofd van de S.S. en dat deze hem langs de gebruikelijke kanalen hadden bereikt, daar lüj ze moest teke nen. Alleen Himmler zelf kon opdracht geven voor executies, aldus Eiclimanu. „Als Pontius Pilatus" zoals liy zelf zei, waste Eichmann gistermorgen tijdens een getuigenverklaring die- vijf uur duurde, zijn handen in on schuld en wees hij elke verantwoor delijkheid voor het besluit „de uitein delijke oplossing van het jodenpro bleem" door middel van massauit roeiing uit te voeren, af. Dit besluit was afkomstig van de hoogste Nazi's de „pausen van de nazistaat", zoals hij verklaarde en het enige wat hij kon doen was de opdrachten uit te voeren of hij wilde of niet. Persoonlijk had hij niets te maken gehad met de exe cuties van joden. Het enige aandeel dat hij in de depor taties van Duitse joden naar het oos ten had gehad was het samenstellen van de spoonvegtabellen. Eichmann ontkende vervolgens be trokken te zijn geweest by de depor tatie en terechtstelling van ongeveer 100 kinderen nit het Tsjechische mar- telarendorp Lidice dat als represaille voor de liquidatie van Heinrich Hey- drich door Tsjechische partisanen, met de grond gelijk werd gemaakt. Noch Eichmann noch zijn bureau zou iets met dergelijke kwesties te ma ken hebben gehad. Kampioen te Oudelande Liefhebbers van port zullen dit jaar het glas heffen ter nagedachtenis aan een Engelse baron, die zijn leven wijdde aan het edele vocht en hon derd jaar geleden stierf op het ,wijn"-veld van eer. Zij hebben dan ook veel te dank.u aan Joseph James Forrester, die door de koning van Portugal in de adel stand werd verheven en in geheel Europa in hoge aanzien stond door zijn werk. Baron Forrester, de „ridder-koerier van de port", bracht het grootste gedeelte van zijn leven in Portugal door en zijn dood in 1861 werd door de bevolking van het land beschouwd als een nationale rouwdag. Forrester werd in 1S09 in Huil geboren, maar verliet Engeland in de twintiger jaren uit zucht naar avontuur. Hij vestigde zich in Oporto waar hij werkte voor een bedrijf van zijn oom, dat de verscheping van de port behandel de. De jonge Forrester, een bekende fi guur door zijn woelige haardos en de vastberaden trek om zijn mond, waakte over de verraderlijke stroom versnellingen en gevaarlijke bochten in de bovenloop van de Douro rivier, die het vervoer van de port tot een moeilijke aangelegenheid maakten. De kwaliteit van de druiven die dit gebied kenmerkte als „de oorsprong- van de ware port" werd door hem zorgvuldig gewaarborgd. De ver- sckepingsmaatschappy draagt nog j steeds zijn naam. Voor zrjn werk werd hij door de koningin van Por tugal en Piedmont en door de konin gin van Spanje vele malen onder scheiden. De eerbewijzen stroomden ook toe in de vorm van lidmaat schappen van de academies van Lis sabon, Oporto, Londen, Turijn, Parijs en Berlijn. Het was een zwarte dag in de ge schiedenis van de port toen Forrester op 12 mei 1861 verdronk. Hij was op weg om de werklieden van de wijn gaarden hun loon uit te betalen, toen zijn boot in de stroomversnelling van C-achao de Baleira kapseisde. Men verouderstelde dat het gewicht van zy'n gordel die was gevuld met liet geld voor de arbeiders, hem als een steen naar de bodem deed zinken. Zijn familieleden hebben zijn lichaam nooit gevonden, hoewel de dorpelin gen uit de omgeving zeiden dat die ven hen waren voor geweest en zich meester hadden gemaakt van het goud. Nu, ter gelegenheid van de her denking dat de port-barou hon derd jaar geleden stierf, eren de met de porthandel verbonden or ganisaties Forresters' nagedach tenis op dc meest praktische wijze, het heffen van een glas ge selecteerde Portugese portwyn en voor diegenen voor wie hei be staan van deze beroemde Engels man een nieuwtje betekent, zei een lid van de Britse handelsor ganisatie voor lortwijn het vol gende: „Wanneer de portdrinkers het nog niet wisten, dan krijgen ze nu de gelegenheid een belang rijke gebeurtenis in de geschiede nis van hun geliefde drank mee të vieren." Dit is de heer A. M. Oele, lid van de schutterssociëteit „Ons Genoegen" te Oudelande, die in de provinciale schietingen te 's-Heerenhoelc van za terdag als kampioen nit de bus kwam. In de eindstrijd moest hii keer schieten, alvorens zich eigenaar te kunnen noemen van de beker die M] hier, so. trots laat zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3