PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DOUANE - BARRIÈRES GESLECHT TUSSEN KATANGA EN KONGO Haven van Vlissingen krijgt nieuwe aanlegsteiger Beide legers onder bevel van Moboetoe Regering onderzoekt incident op Curacao Opstand in Venezuela na 5 uur bedwongen Teleurstelling Dringen Vandaag... Kennedy maakt eind aan staking I' n de naaste toekomst is in het Brusselse koninklijke paleis geen blijde gebeurtenis te ver wachten, zo is eind vorige week me degedeeld. Daarmee is een wat triest einde gekomen aan een serie gebeur tenissen, die zowel in als builen Bel gië sterk de aandacht hebben ge trokken. Het begon als gewoon lijk met speculaties in diverse bla den, toen koningin Fabiola tijdens het officiële koninklijke bezoek aan Parijs enkele delen van het program ma moest afzeggen. Daarop kwam de audiëntie bij de Paus met daarop diens mededeling, dat de koning en de koningin hem als eerste op de hoog te hadden gebracht van hun blijde verwachting. Deze pauselijke aan kondiging bracht in België naast blijdschap grote ontstemming te weeg. Dat was terecht en begrijpelijk: de aankondiging van zulk een belangrij ke zaak behoort op andere wijze te ge schieden, zeker in België, waar de goede verhouding tussen het rege rende huis en het volk reeds vele malen door allerlei oorzaken is ver stoord. De minister-president wist echter het dreigende conflict af te wenden door er onder meer op te wij zen, dat er sprake was van een mis verstand, mede te wijten aan de on voldoende beheersing van de Franse taal door de Paus. De omstandigheid, dat deze vroeger jarenlang nuntius in Parijs is geweest, moest bij de aan vaarding van dit excuus maar over het hoofd worden gezien. Overigens ontkende de minister-president geenszins het feit waarover het hier ging; integendeel hij verklaarde in vertrouwen daarvan op de hoogte te zijn gebracht vögr het bezoek van het koninklijk paar aan Rome, Nu is dan weer een nieuwe verklaring aan de reeks toegevoegd, waaruit valt op te maken, dat de verwachting van de Belgische koning en koningin niet in vervulling zal gaan, althans niet op korte termijn. Deze laatste mededeling accentu eert nog weer eens de ongeluk kige gang van zaken rond het befaamde gerucht en de voorbarig heid ook van <Je mededeling in Rome. Maar aan de andere kant vestigt de ze ontkenning uit het paleis te Lae- ken de aandacht op de menselijke kanten van deze zaak: een jong ge zin, dat meende rekening te mogen houden met de komst van de eerste ling, ziet deze verwachting teloor gaan. Wanneer men zich op het ou derschap verheugt en er naar ver langt en dat was hier duidelijk het geval is dit voor de direct be trokkenen een grote teleurstelling. En daarom zullen ditmaal hoe groot de ontstemming in België ook geweest moge zijn gevoelens van medeleven niet ontbreken. Het afgelopen weekeinde heeft het nog weer eens duidelijk ge maakt: het motoriseringsproces gaat steeds verder. Zondagmorgen leek het alsof de rijksweg door Wal cheren en Zuid-Beveland werd bere den door één onafgebroken kolonne auto's in de richting van de kust. Het motoriseringsproces gaat verder, zo blijkt ook uit andere gegevens, bij voorbeeld uit het grote aantal aan vragen voor rijbewijzen. Men staat hier als het ware te dringen rond de examinatoren. Over het algemeen is in Zeeland de grote drukte van zondag nogal redelijk opgevangen en men hoorde heel weinig klachten. Anders ligt het echter bij de rij-exa- mens: wij hoorden van een kandi daat, die éénmaal was afgewezen en nu al langer dan vijf weken wacht om herexamen te kunnen doen. Op zichzelf is dat begrijpelijk, want de stroom van kandidaten dient nu een maal verwerkt te worden en wie af gewezen is, moet weer achter aan sluiten. Maar het vervelende van de ze situatie is, dat daarvan mensen de dupe worden, die beroepshalve drin gend een auto nodig hebben. En men vraagt zich af waarom hier niet een betere regeling kan worden getrof fen, bijvoorbeeld een voorrangsrege ling voor diegenen, die kunnen aan tonen door middel van een werk geversverklaring b.v. dat zij een wagen dringend in hun beroep nodig hebben. Dat deze mensen hun rijbe wijs beter kunnen gebruiken dan de huisvrouw, die van haar man ook wel eens in de auto mag rijden, is wel buiten kijf. Maar toch staan ze nu al lebei in hetzelfde rijtje te dringen om het begeerde papiertje Koeweit op de bres voor zijn vrijheid De sjeik van Koeweit en zijn rege ring hebben gisteren meegedeeld, dat het land „een onafhankelijke Arabi sche staat" is, en dat men de onaf hankelijkheid zal „verdedigen". In een officiële verklaring deelde de regering mee. dat „sommige persbu reaus en radio Bagdad zondag een bericht hebben verspreid, dat «ie Ifaakse eerste minister Kassem tij dens een persconferentie aanspraken heeft doen gelden op Koeweit". „Indien deze berichten waarheid be vatten, dan stelt de regering er prijs op te verklaren, dat Koeweit een on afhankelijke Arabische staat is en dat men deze onafhankelijkheid zal verdedigen." 204e jaargang - no. 149 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Fagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 27 juni 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regelsi 25 cent per regel met een minimum van f 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z„C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg, tel. 2395; Temeuzen tel. 2116; Zierikzee red. tel. 2425, adm. tel. 2094- WEER ONGESCHONDEN HAVENBEELD Brokstukken oude muren worden verwijderd De laatste sporen van de twee de wereldoorlog zullen binnen •afzienbare tijd in dc Vlissingse Buitenhaven zijn uitgewist. De restanten van de verwoeste keermuur, op de plaats van de voormalige aanleginrichting van de Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" zullen worden verwij derd. Men ïs hier reeds begon nen met de aanleg van een be tonnen glooiing, die nog deze zomer zal zijn voltooid. Voorts zal de aanlegcapacïteït van de Buitenhaven aanzienlijk worden uitgebreid met een 120 meter lange betonnen aanlegsteiger, op ongeveer 50 meter van de lia- venkant, speciaal voor kust vaarders en binnenvaartsche pen. Rijkswaterstaat zal om streeks liet begin van liet vol gend jaar met de bouw van deze steiger gereedkomen. Vaalt zijn er na de oorlog in Vlissin gen met name in de Vlissingse gemeenteraad klachten gehoord over de nog steeds niet geheel her stelde Buitenhaven. Men sprak bij voorkeur over verwoeste kademuren, waarvan de brokstukken het luiven- beelil ontsierden. Verwoeste kade muren waren het echter niet. Het ging om de aanlegplaats van de Maatschappij „Zeeland", tussen de huidige aanleginrichting van de provinciale boot en de bestaande ka demuur die tot in de oorlog uit pontons bestond. Deze weiden verwoest en de Maat schappij .„Zeeland" keerde na 1945 niet naar Vlissingen terug. Daar de N. V. „Haven van. Vlissingen" nog geen duidelijke plannen voor het ver woeste havendeel had, konden de on derhandelingen met. rijkswaterstaat (Zie slot pag. 4 kol. 2) f De premier van Katanga, Moise President 1 Sjombe echter pessimistisch gestemd Tsjombe, die is vrijgelaten na twee J x- o maanden gevangen te hebben geze- maanden gevangen te hebben geze ten, is uit Leopoldstad aangekomen in zijn hoofdstad Elisabethstad. Foto: Politie of geen politie, op het vliegveld vjerd Tsjombe door enthou siaste aanhangers op de schouders genomen. (Telefoto A.N.P.) Het nationale Kongolese persbureau lieeft thans de tekst gepu bliceerd van de overeenkomst tussen Katanga en de autoriteiten in Leopoldstad waarvan reeds door premier Heo gewag is ge maakt. De voornaamste punten van deze overeenkomst zijn 1. De douane-barrières tussen Ka- tanga en de rest van Kongo wor den uit de weg geruimd en de Ka- tangaanse mineralen zullen via Kongo vervoerd worden in plaats van via Angola. 'iGedurende een overgangsperiode zal een munt met twee opschrif ten in omloop gebracht worden hangende een beslissing over eventuele invoering van dezelfde valuta. 3. Over de vertegenwoordiging in het buitenland moet door het staatshoofd worden beslist. In de overgangsperiode zal er slechts één diplomatieke vertegenwoordi ging in het buitenland zijn. 4. De Katangaanse gendarmerie komt onder het bevel van gene raal Rafael Ndjokoe en het opper bevel zal worden uitgeoefend door generaal Moboetoe, de leider van het nationale Kongolese leger. 5. Katanga zal alle politieke gevan genen onmiddellijk vrijlaten en president Tsjombe zal met Jason Sehdwe, de leider van de dissi dente Katangaanse Baloeba,. bui ten Leopoldstad voor een com missie van onderzoek verschij nen. Nooit eens President Tsjombe van Katanga is ondanks deze overeenstemming- weinig optimistisch over de nieu we situatie. Ik ben pessimistisch gestemd wat de toekomst van Kongo betreft. De leden van de centrale regering- zijn het nooit met elkaar eens. Als er vier mensen van het for maat van Moboetoe in Leopoldstad waren, zouden wij met elkaar overweg kunnen. Dit verklaarde de president gis teren in een vraaggesprek met een vertegenwoordiger van het A.F.P. Tsjombe wilde niet zeggen of een Katangaanse afvaardiging de voorgenomen parlementszïtting zal bijwonen. Tsjombe verklaarde Zuid-Afrika Iaat V.N. niet toe De regering van Zuid-Afrika heeft gisteren bekendgemaakt, dat de door de Verenigde Naties ingestelde com missie voor Zuidwest-Afrika geen toestemming zal krijgen een bezoek aan Zuid-Afrika te brengen. Deze be kendmaking werd gedaan door het ministerie van buitenlandse zaken. De vorige maand heeft Zuid-Afrika geweigerd leden van deze commissie toe te staan Zuidwest-Afrika te be zoeken. De commissie moet, ingevolge een re solutie van de algemene vergadering der Verenigde Naties, een onderzoek naar de toestanden in Zuidwest-Afri ka instellen in samenwerking met de Zuidafrikaanse regering „of, zo no dig, zonder deze samenwerking". De ongeregeldheden in Bretagne du ren nog steeds voort: Dezer dagen trokken duizenden boeren naar het plaatsje Morlaix, waar twee gearres teerde boeren voor Tiet gerecht moes ten verschijnen. De politie had barri caden opgeworpen van zware balken om op deze wijze de demonstraties ten gunste van de gearresteerden o?i- der controle te houden. voorts dat hij gearresteerd was op instigatie van mensen in het bui tenland. Leger gehoorzaam Naar aanleiding van het tussen Leo- goldstad en Stanleystad gesloten ak- oord verklaarde generaal Moboe toe „ik heb slechts één plichtge hoorzaam aan mijn regering die dit akkoord heeft getekend. Mijn leger zal zich onderwerpen aan elke rege ring die het vertrouwen van het par lement verkrijgt". „Ik geef mijn erewoord dat ik een strikte neutraliteit in acht zal nemen tijdens de zitting van het parlement. Het leger zal voortaan geen politiek meer bedrijven en ik zal my verzet ten tegen elke politisering van het leger". Prof. Riphagen naar Willemstad Antillen zouden Venezolanen asiel willen verlenen (Van onze Haagse redactie) Een beslissing over liet lot van de zeven naar Curacao gevluchte Venezolaanse militairen zal niet voor het begin van volgende week genomen worden. De rege ring wacht op het rapport over deze juridisch moeilijke kwestie van prof. mr. W. Riphagen, rechtskundig adviseur van het ministerie van buitenlandse za ken en deskundige op het gebied van het volkenrecht, die naar Willemstad is vertrokken ten einde daar een diepgaand onder zoek'in te stellen. Zoals bekend, overmeesterden op 8 juni 7 Venezolaanse gevangenen het vliegtuig waarmee zij naar een ge vangenis in Venezuela werden over gebracht. Zij dwongen de piloot van ...is het 75 jaar geleden, dat in Vlissingen de officiële opening plaats had van het „Grand Ho- tel des Bains". dat in 1923 her- n doept werd in „Grand Hotel Britannia". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïi het, toestel uit te wijken naar Gu-, racjao, waarna op het vliegveld de bewaking van de vluchtelingen nog trachtte door een schietpartij de vlucht te verhinderen. Tegen dit op treden op grondgebied van een be-- vriend land werd door de Nederland se regering op 11 juni zeer scherp geprotesteerd. Waarnemers in Den Haag en Wil lemstad zien tot nu toe drie mo gelijkheden voor de zeven ge vluchte tegenstanders van de Ve nezolaanse premier Romulo Ee- tancourt. 1. Nederland kan asyl verlenen. 2. Nederland kan besluiten tot uit wijzing. 3. De vluchtelingen kunnen de Antillen op een visum van de Do minicaanse republiek verlaten. Tegenover de eerste mogelijkheid zou men in de Antillen vrij sympa thiek staan, hetgeen te verklaren valt door de niet al te vriendelijke termen die onder meer via de Vene zolaanse radio tot de „smokkelende Antillen" worden gericht. Tot uitwij zing zal men, zo neemt men aan, niet snel overgaan, aangezien er geen uit leveringsverdrag tussen het Ko ninkrijk en Venezuela bestaat. Vijf arbeiders "gedood door elektriciteit Vijf arbeiders werden gedood eu drie kregen ernstige brandwonden, toen een kraan op een bouwterrein in de Italiaanse stad Astï met een hoog spanningskabel in aanraking kwam. Drie arbeiders overleden ter plaatse, twee na overbrenging naar een zie kenhuis. De toestand van de drie gewonden baart zorg. Zij waren bezig aan de bouw van een wijnbottelarij aan de rand van deze stad in de provincie Piemonte. President Kennedy heeft gisteren de Taft Ilartleywet van toepassing ge acht op de nationale staking A an zee varenden. Blykens.zijn bekendmaking vond hij dat de huidige staking „de gezondheid en de veiligheid" van het land in .gevaar bracht, ïjé president heeft een spéciale raad •vail onderzoek ingesteld, welke zich op de hoogte moet stellen van het conflict, en welke niet later dan 30 juni bij hem verslag mag uitbrengen. Nadat hij het verslag van de raad heeft ontvangen, kan de president de zaak overdragen aan de minister van justitie Robert Kennedy. Deze kan aan- een federale districtsrechtbank opdracht geven uitspraak te doen in de kwestie, waardoor voor een perio de „van goedkoeling", zijnde 80 da gen, de 75.000 stakers het werk zul len moeten hervatten. Het was voor de eerste maal in zijn ambtsperiode dat president Kennedy de Taft-Hart- leywet, waartegen hij als lid van het congres heeft gestemd, heeft moé ten toepassen. 9 Drie mannen zijn binnengedrongen ln het kantoor van de kassier van de Ford- gieterij in Dagenliam in Engeland. Zij maakten 17.000 pond sterling aan lonen (ongeveer 170.000 gulden) buit en verdwe nen in een auto van de Fordfabrieken. Garnizoen sloeg aan het muiten Snelle actie van regering De regering van president Ro mulo Betancourt van Venezuela is er gisteren na vijf uur in ge slaagd om een opstand in liet 250 man tellende garnizoen van Barcelona te onderdrukken. Bij lichte schermutselingen werden tenminste twee mensen gedood. De rebellen waren hun actie bij het aanbreken van de dag begonnen. Zij wilden de regering van Betancourt omverwerpen, die, naar zij beweer den, het land langzaam naar het communisme dreef, en het „verkocht" aan buitenlandse oliemaatschappijen. De opstandige militairen hadden zich naar de oliehaven van Porto la Cruz begeven, maar werden daar tegengehouden. Een gelijk tijdige actie van vier jonge offi cieren in La Guaira, de haven van Caracas, werd eveneens onder drukt. De opstandelingen in Barcelona op ruim 200 km ten oosten van Caracas gelegen, hadden de goeverneur van de staat en enige bestuursambtena ren ontvoerd. De rebellen schenen ge durende enige tijd de toestand te be heersen, maar nadat Betancourt hun onvoorwaardelijke overgave had ge- eist en een 1100 man sterke troepen macht naar Barcelona had gezonden beëindigde de opstandige militairen hun actie. Een gezamenlijke strijdmacht van burgers en trouw gebleven militai ren omsingelde het rebellerende gar nizoen en dwong het na korte strijd tot overgave. Door de snelle actie van de president was opnieuw een crisis bezworen. Een van de vele waarmee hij sinds 1958 toen hij aan 't bewind kwam, te kampen heeft ge had. Bij de mislukte opstand in Barcelona zijn veertig doden en zes gewonden gevallen onder zowel de opstandelin gen als de regeringstroepen en de burgerbevolking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1