BOSCH PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer KarelI «ASPIBIN •ASPIRIN TOUR DE FRANCE De groene hel ANTON GEESINK WIL KANSEN IN TOKIO GRAAG VERDEDIGEN Als U werkelijk van Uw pijn af wilt, helpt waar BAYERachter staat. Uit de wondere wereld van de techniek JAPAN VEROVERDE IN EUROPA EEN NIEUWE MARKT... iedereen ziet méér in 'n Het blanke mysterie van de Matto Grosso 10 PROVINCIALE ZEEUW3B COURANT MAANDAG 26 JUNI 1961 Beeldscherm met >000 x versterken de róntgenbeetdver. sterker. Het röntgenapparaat wordt in de techniek o.a. gebruikt om ma teriaal fouten op te sporen. röntgen straal kristal I röntgen: apparaat fotografische plaat Röntgenstralen dringen door lich tere stoffen (bijv. spierweefsel) heen. Zo kan men foto's maken van o.a. het Skelet. Ook kan men daarvan een beeld vormen op een scherm dat oplicht als het door röntgenstralen wordt ge troffen. En in de natuurkunde om na te gaan hoe de moleculen in verschillende stoffen zijn ge rangschikt. röntgen apparaat Miniatuur róntgenbuisvoorde tandarts (nacr binnen I springend I elektron J MU De binnen-elektronen zitten M| heel vast, maar met zeer a\j Snelle elektronen kan men j M ze uit het atoom schieten. wolfram röntgen- straal elektron In het atoom bewegen de elektronen in precies voor geschreven banen rondom de kern. [transform] ma tor 1200.000Vj; "elektron als projectiel De als projectiel te gebruiken elektronen worden uitgestraald door een gloeidraad in een luchtledige buis. Zij worden ver sneld dooreen hoge elektrische spanning tussen kathode en anode. Daarin wek ken zij dan röntgenstralen op. Een vrijgekomen plaats wordt even later bezet door een naar binnen springend buiten-elek tron, waarbij energie vrijkomt in de vorm van (röntgen) straling. Wil ZIJN HET EENS elastisch rijden BOUGIES tfierma-B/asfiC dgetfemd op lie! hedendaagse verkeer Bij het Oostenrijkse parlement zal een wetsvoorstel worden ingediend ter verlen ging van de leerplichtige leeftijd tot ne gen jaar. Reeds in 1919 Is een desbetref fende passage in de grondwet opgenomen. WEL OF GEEN AMATEUR Graag een baantje accepteren.. De Utrechtenaar Anton Geesink, 14 maal Europees judo-kampioen, zeide dat het nieuws, dat judo op het Olympisch programma komt, hem bijzonder verheugde, maar dat hij zich ook onmiddellijk af vroeg hoe men de zaak dacht te organiseren. „Als de Japanners met gewiehtskiassen stillen wer ken, komen we sterk In het nadeel en knnnen we de gouden medailles zo wel aan Japan geven". Dacht Geesink zelf nog kans te heb ben naar Tokio te gaan? „Tja", was zijn antwoord, „ik zou wel graag willen, maar de Nederland se officials menen dat zq, wat de intepretatie van het begrip ama teur betreft, altijd haantje-de- voorste moeten wezen. We weten toch allemaal wel hoe men er in het buitenland over denkt? Ze lachen ons uit". Advertentie Geesink zeide dat hfl dacht in To kio, als 29-jarige, nog een beste beurt op de mat te kunnen maken. „Eigenlijk was Ik voornemens wed strijden er aan te geven na de ko mende wereldkampioenschappen in Parijs, maar als ik een kans zou maken naar Tokio te gaan, wil ik er desnoods nog wel een schepje bovenop gooien. Als het moet, sluit ik mijn sportschool en accepteer een baantje", aldus de man die misschien hoge ogen zou kunnen gooien voor zijn land in Tokio. De voorzitter van de Nederlandse ju do bond, ir. A. M. Pinge, merkte op dat, door Nederlandse bril be keken, een scheve verhouding is rechtgetrokken. „Voor ons was het onbevredigend dat sporten als boksen en schermen wél op het program stonden en judo niet. We hebben in Nederland thans 20.000 a 25.000 beoefenaars van de judo- sport, Nederlandse boksers zijn heel wat dunner gezaaid", aldus ir. Pinge. Aanbod van vijf miljoen dollar voor Patterson De wereldkampioen zwaargewicht Floyd Patterson heeft een aanbod gekregen van 5 miljoen dollar als hij zijn titel wil verdedigen tegen de winnaar van het gevecht tussen Harold Johnson en Eddie Machen, dat op 1 juli a.s. zal worden gehou den. Dit aanbod kwam van de zijde van promotor Herman Taylor en Al Soifer, die dat titelgevecht dan graag in februari van het volgend jaar in de „Convention Hall" in Atlantic City, in de Amerikaanse staat New Jersey, willen organiseren. Pattersons manager zou Sonny Lis- ton, die op de lijst als nummer 1 stond voor een titelgevecht tegen Patterson, praktisch reeds uitgescha keld hebben. Machen staat als num mer twee op de lijst vaq zwaarge wicht kampioenen, terwijl Johnson half zwaargewicht kampioen van do N.B.A. is (de organisatie van boks- commissies der onderscheidende sta ten van de Verenigde Staten). Geen rijwieldriedaagse dit jaar in Bergen op Zoom De V.V.V.-rijwïel-dricdaagse in Ber gen op Zoom gaat dit jaar niet door. Vorig jaar hield de Bergen op Zoom- Advertentie) Muziekje? Keus genoeg. Klassiek, opera, jazz - elck wat wils. Sigaar tje? Eén keus voor iedereen: CHARMANT. Dat geurige rokertje voldoet altijd. CHARMANT20voorfi toen de gryze duivels hem van alle kanten besprongen. Sandra was vervuld van afgrij zen. „Oh, Arend, kunnen wij niets doen voor dat arme beest?" riep zij uit. Piloot Storm schudde het hoofd. „Neen meisje, daarvoor is het toch al te laat. Bovendien moesten wij maar zo min mogelijk in de Wetten der Na tuur Ingrijpen. Dat hebben wij mensen al veel te veel gedaan!" met 3 - voudige werking (BAYER) stilt snel doet de activeert E J de pijn koorts dalen het organisme 1823. Urenlang snorden de twee kleine, doch sterk ge bouwde vehikels met be trekkelijk hoge snelheid over de sneeuwvlakten. Men deed nu geen moeite meer om voormalige wegen te volgen, doch koerste lijn recht in de aangegeven rich ting, terwijl eventuele klei ne omwegen rond natuur lijke obstakels, meteen weer werden gecorrigeerd met behulp van het kompas. De ogenschijnlijke verlatenheid werd zo nu en dan hevig gecontrasteerd door bewij zen van dierlijk leven. Zo zagen de reizigers aan de rand van een bos opeens een rendier over de sneeuw rennen, achtervolgd door een aantal hongerige wolven. De vluchteling was aan het eind van zijn krachten, doch verweerde zich nog geducht se Vereniging voor Vreemdelingen verkeer voor de twaalfde maal deze driedaagse, maar gezien het nadelig saldo in dat jaar (f 1200,is het niet verantwoord deze rijwielcours ook dit jaar weer te organiseren. De kosten, die eraan zijn verbonden, zijn niet meer te dragen. Men heeft nog getracht een organisatie in het leven te'roepen, die de tocht op touw zou zetten, en dan een subsidie zou ont vangen van de V.V.V.. maar dat bleek niet meer mogelijk. Het bestuur van de V.V.V. hoopt volgend jaar weer een rijwieldriedaagse te kunnen hou den. torfietsen is in 1960 hoger ge weest dan de import van motoren uit welk land dan ook. En nu is Honda zover, dat hij in Hamburg een eigen groot kantoor wil ope nen om de verkoop in Europa ver der te leiden. Er komen namelijk behalve motoren ook brommers en scooters uit het verre Oosten. Voor export is daar nog ruimte, want de produktie van motorfiet sen in Japan beliep in het afgelo pen jaar liefst anderhalf miljoen, terwijl de uitvoer al 700.000 fiet sen was. Hoe groots de Honda fabrieken de zaken aanpakken, blijkt overigens ook wel uit het feit, dat ze een eigen circuit hebben laten aan leggen. Onze landgenoot H. Hu- genholtz, directeur van het cir cuit in Zandvoort, heeft de Ja- 1>anners van advies gediend. De ;euze viel tenslotte op een cir cuit, dat voor 95 procent gelijk is aan dat van Assen. Niet alleen loopt de weg vrijwel ge lijk, maar ook wat accommodatie betreft is Assen nauwkeurig ge volgd, tot zelfs de bouw van het tijdwaarnemershuis toe. Over en kele maanden zal het circuit klaar zijn. Dan zullen de Hondamachi- nes in eigen omgeving kunnen worden getest. Dan kunnen ook in Japan grote wegraces worden ge houden. De prestaties van de Ja panse machines op de Europese circuits zal er ongetwijfeld door beïnvloed worden. 0 De Finse beeldhouwer Waino Aaltonen heeft de opdracht gekregen een stand beeld van Gutenberg te maken voor liet Gutenberg-museum In Mainz dat in de zomer van volgend jaar na restauratie weer In gebruik genomen zal worden. „Made in Japan" nu ook op motoren De Japanse motorïndustrie heeft zich vorig jaar met enthousiasme op de Europese markt gegooid. Het was de Hondafabriek, die in Nederland aanknopingspunten zocht en vond en die de markt stormenderhand heeft veroverd. Niet in het laatst ook, doordat men in Japan inzag, dat de racerij een der beste vor men van reclame is. De Japanse Honda-mannen smeten er een slordig miljoen tegen aan en kwa men met renners en machines naar de Europese circuits, waar ze weliswaar niet direct alle ere metaal wegsleepten, maar waar ze toch wonderwel mee bleken te kunnen komen. De resultaten zijn ernaar. Het aan tal uit Japan geïmporteerde mo- f Advertentie) Nü een ARISTONA kopen, want HENRI VAN WERMESKERKEN Zij hadden mij kunnen aanraken, ter wijl ik sliep. Dit weten gaf mij vreemd genoeg geen gevoel van on rust, maar juist van rust en veilig heid. Ze hadden dus geen kwade be doelingen. In de nacht schenen nog meer kano's te zijn aangekomen, waarin ook vrou wen waren, die ik de vorige dag niet had gezien en deze liepen geheel naakt in de schaduw aan de overkant maar deden allen, of wij niet beston den. Toen de zon wat hoger kwam, ver dwenen zij en we zagen ze de hele dag niet meer. Het was avond, toen de Indiaan, die blijkbaar het opperhoofd was, zich rustig naar onze zijde liet pagaaien en na een gesprek met Taipeke aan land stapte. Hij legde zijn boog cn pijlen, toen ik hetzelfde met mijn ge weer deed. naast zich neer en bleef mij aan zien zonder een woord te zeggen. Gisteren had zijn blik mij feitelijk ontweken. Nu scheen hij poolshoogte te willen nemen van dat witte we zenik had ook een schone shirt en broek aangetrokken, welke hij te voren nooit aanschouwd had. Er ont ging hem geen detail, alleen mijn ge zicht ontweek hij. Met de handen omhoog en daarin een leeg etensblik en een mooier soort mes, hetwelk kon toeknippen, trad ik hem tegemoet, en wilde hem die dan overreiken. Maar hij week terug. Taipeke zei mij ze op de grond te leggen. Zodra ik ze neergelegd had en enkele schreden was teruggetreden, nam hij ze gretig op. Een gretigheid, die Ik meer zag aan zijn handen dan aan zijn onbewo- Sen gelaat. f hij op dat ogenblik een teken had gegeven aan de overzijde, dan wel dat het tevoren afgesproken was, weet ik niet, maar ineens was de overzflde bevolkt met zeker honderd Indiaanse krijgers en een twintigtal vrouwen en begonnen de kano's naar deze zijde over te steken. Ik merkte op, dat de vrouwen alles aandroegen, wat ef te dragen was. waarondervier lijken. Bij twee waren het hoofd en de handen reeds afgekapt enwaarschijnlijk gege ten. In de kano lagen verder nog een achttal koppen van verslagen vijan den. Twee lijken werden uit de boten gehaald en onmiddellijk begraven bo ven in een boom. Dit geschiedde al dus: Twee mannen namen ieder een liik mee, dat zij met van vezels gevloch ten touw om hun middel hadden ge bonden cn waarmee ze langzaam omhoog klommen, onder hevig pro test van vluchtende apen en schreeu wende papegaaien. Zii verdwenen er mee in het ondoorzichtbare takken en bladerdak en kwamen alleen te rug. Waarschijnlijk mensen van hun eigen stam. die gevallen waren. Dat is de soort begraving van Indi anen. Een begrafenis in de maag der vogels. Elke starr» heeft zo zijn do- denboom, maar waarschijnlijk achtte men het te ver om de doden mee te nemen en gaf men hun hier deze fatsoenlijke begrafenis. Meteen doet de stam, alsof mijn kampeerplaats de hunne is. Er wor den drie vuren aangemaakt en er wordt gegeten. Ik spaar U de details, feitelijk ook, omdat ik die niet zie en mij in de tent heb teruggetrokken en een blik koud leeg eet, omdat ik niet wil, dat Taipeke dit op het vuur warmt, waar menselijke leóematen gebraden worden. Feitelijk eten zij hun vijanden niet alleen om de smaak van het vlees, maar ook om zelf de kracht te krijgen, die in de tegen stander was. Solimacos zit dicht bij mij, want hij is bang. Hij behoort tot de Toeras-Indianen en al bestaat er geen vijandschap, hij voelt zich tussen die vreemden niet op zijn plaats. Interessant is de houding van Taipe ke. Sinds zijn jeugd heeft hij geen mensenvlees gegeten, dus doet hij het thans ook niet. maar aan zijn bloeddoorlopen ogen is duidelijk te zien, dat er een tweestrijd in hem is en dat de geur, welke enigszins doet denken aan het bi-aden van var kensvlees, vreemde emoties bij hem opwekt. Met zijn ogen schuin naai de feestvierenden gericht, vertelt hij van de heldendaden van zijn stam die dag tegen de Itocapuks. Zij zijn de Itocapuks tot diep in het oerwoud gevolgd, hebben bon verslagen cn vele doden gemaakt. Ook als de nacht valt, blijft het feest doorgaan. Uit de kano's haalt men enkele potten met een drank, die masata heet en bereid is uit de Yuca. Taipeke vertelt mij, hoo die bereid wordt. De vrouwen nemen de Yuca in de mond, kauwen die fijn en spuwen die in een goed gesloten korf. Daarna wordt gewacht tot die gist en bezonken is en dan drinkt men het sap bij wijze van alcohol. Het moge vreemd klinken, maar deze nacht slaap ik voor het eerst vol maakt rustig en minstens twaalf uur achter elkaar zonder te ontwaken. Gevaren lijken meestal het drei- gendst, zodra men die nog niet vol komen kent. Hier, te midden der Indianen en nu werkelijk het gevaar om mij heen is, slaap ik zonder bewustzijn van gevaar in. Ik ben wakker geworden door de toebereidselen, die de stam maakt om te vertrekken. Feitelijk zijn het er meerdere, die door de tamtam bijeen geroepen zijn en die zich weer bij hun verschillende woonplaatsen langs do rivier zullen afscheiden. Het blijkt mij nu ook, dat er meer dan één hoofd is, maar dat de kleine dikke Indiaan toch een zekere auto riteit over de anderen heeft. Taipeke heeft mij gezegd, dat de veiligste manier om gaar het binnen land door te dringen is een zekere vriendschap met de Parintintins, waarbij hij mij enigszins als tolk dient. Hierbij wil ik opmerken, dat Taipeke veel van hun taal vergeten is, want dikwijls komen er misver standen voor Door met hem mee te trekken ben ik beveiligd voor. verra derlijke overvallen, zoals ik die van Itocapuks heb gezien. Het blijkt mij, dat geen der hoofden ooit een blanke van nabij heeft gezien. Wel zijn eni ge vooruitgeschoven posten in con tact geweest met het kleine fort van de Indianendienst, waar zij geschen ken hebben gekregen en weten zij dus van het bestaan van blanken af. maar zelf hebben zij die nooit aanschouwd. Bij een militaire expeditie van gene raal Rondo hebben zij zich na het eerste contact uit de verte, diep in de bossen teruggetrokken en alle aanraking vermeden. De Braziliaanse Indianendienst is steeds doende om 'n vriendschappe lijk contact te krijgen met de Indi anen. Dit moet heel voorzichtig ge schieden, want zodra zij meer man nen zien dan zij zelf tellen, verdwij nen de Indianen spoorloos. Het is dus 'n uiterst gevaarlijk werk voor pioniers en vele van die. moedige mannen zijn na het vinden van con tact toch nog gevallen onder de ver raderlijke pijlen. Er is nog iels anders, dat mij er toe brengt mee te gaan. Taipeke heeft hun gevraagd, of zij iets weten van het bestaan van een lichter gekleurde stam in hun ach terland. Toen hij tekenen van woede bij hen opmerkte, heeft hij dadelijk verteld, dat het mijn bedoeling is met „de stok die kan roepen", oorlog tegen deze stam te voeren. Ofschoon zij er zich niet over uit wilden laten, bleek dit toch in goede aarde te vallen. Zij zijn maar weinig in aantal en er alleen op verre jacht- en rooftochten toevallig mee in aanraking gekomen, maar waar dit contact vijandig was, kon het weinig leerrijks opleveren. Het bleek dat zulk een ontmoeting hen veel doden kostte, ze beschikken over betere wapens. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 12