Wet tegen bedriegers in de Sowjet-Unie Contact-orgaan Nieuw-Guinea Zeilwedstrijden inde Braakman HE BOEKENPLANK GOUVERNEUR PLATTEEL UIT NIEUW-GUINEA IN NEDERLAND MET RECHERCHEUR ZOEKEN NAAR „OUDE" KENNIS MAANDAG 26 JUNI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EEN DENKBEELD VAN NASOETION: Hervatting van diplomatieke betrekkingen niet aan de orde De Indonesische minister van defensie, generaal Nasoetion heeft vrijdag te Partjs tijdens een langdurig gesprek met de tot de K.VJP. behorende hoogleraar prof. Duynstee voorgesteld, dat Indonesië door middel van de Indonesische leden van een te vormen Nederlands-Indonesische studie groep in staat wordt gesteld directe contacten op te nemen met Papoea leden van de Nièuw-Guinea-raad. Het zou voor deze leden van de Nieuw- Guinearaad mogelijk moeten zijn zich naar Indonesië te begeven teneinde zich daar persoonlijk bp de hoogte te stellen van de wijze waarop Indo nesië orde op zaken heeft gesteld. Zou Nederland niet zijn bereid op dat voorstel in te gaan, dan zou een voor Nederland zeer gevaarlijke situatie kunnen gaan ontstaan, aldus heeft Nasoetion aan prof. Duynstee mede gedeeld. sprek zou hebben met generaal Na soetion over hetzelfde onderwerp. Van officiële zijde wordt meegedeeld: „Uit persberichten is gebleken dat prof. Duynstee heeft medegedeeld, dat hij de minister-president en eni ge andere ministers van tevoren heeft ingelicht over zijn voornemen, in Parijs met één der Indonesische leiders te gaan confereren. Hierdoor zou de indruk kunnen worden ge wekt, als zouden de ministers hier mee hebben ingestemd. Teneinde hierover geen misverstand te doen rijzen wordt van regeringszijde mee gedeeld dat van tevoren duidelijk aan prof. Duynstee' is gezegd dat het ka binet deze stap ontraadde". Prof. Duynstee overlegde met Indonesisch generaal Prof. Duynstee verklaarde ons, dat hy over dit onderhoud vrijdagavond schriftelijk rapport heeft uitgebracht aan minister-president De Quay. Hij had. aldus verklaarde hij, de minister president tevoren in kennis gesteld van zijn bezoek aan Nasoetion, zon der daarbij prof. De Quay om advies te vragen. Van de zijde van de mi nister-president is daarop, aldus moe ten wij uit de woorden van prof. Duynstee afleiden, ook geen advies gegeven. Prof. Duynstee bracht in hotel Cen- straal in Den Haag rapport uit van wat hij noemde ,,De tweede conferen tie. van K.VJP .-leden die het met het Nieuw-Guinea beleid van de regering niet eens zijn". Wie de leden van deze groep zijn, wilde hij niet zeg gen: kom zelf maar kijken, dan kunt U zien wie er naar binnengaan, was zijn antwoord. Op de vraag wat Nasoetion bedoel de met de gevaarlijke situatie die zou ontstaan, indien Nederland dit voorstel verwierp, zei prof. Duyn stee dat Nasoetion had duidelijk ge maakt, dat Indonesië#nu de moeilijk heden in eigen huis heeft opgeruimd door de pacificaties in de Minaliassa en in Atjeh. Indonesië is intern klaar, en het volk en het leger van Indone sië vragen: „waar wachten we nog op ten aanzien van Irian. We kunnen niet eindeloos blijven wachten, aldus zou Nasoetion heb ben verklaard. Gevraagd of Na soetion met zoveel woorden een militair optreden in het vooruit zicht bad gesteld als alternatief zei de heer Duynstee, dat dat niet was gezegd. Contactorgaan Volgens prof. Duynstee betekent het voorstel van Nasoetion niet dat Indo nesië zou bereid zijn diplomtieke be trekkingen met Nederland te herstel len. De sfti die-commissie zou een contact-orgaan moeten zijn, dat Indo nesië in staat zou moeten stellen di rect contact met de Papoea'? op te hemen. Op onze vraag of dit betekende dat Indonesië bet zelfbeschikkingsrecht van de Papoea aldus zou erkennen, zei prof. Duynstee dat hem dat niet duidelijk was. Hij noemde het niet verstandig iedere fase op een gouden schaaltje te wegen. Ze erkennen al thans de betekenis van de mening van de Papoea, aldus zijn antwoord. Prof. Duynstee die los van de zgn. groep-Rijkens opereert, zei dat hij als daar* aanleiding, toe. is, Nasoetion later rapport over zijn bevindingen zal uitbrengen. In kringen van politieke waarnemers krijgt men uit- alle activiteiten die thans zowel van Indonesische zijde als van de kant van tegenstanders van het- Nieuw-Guineabeleid van de regering worden ontwikkeld, dat men met inspanning van alle krachten er naar streeft om. nu minister Luns door ziekte Afwezig is, situaties te scheppen, die niet meer kunnen wor den teruggedraaid als de minister van buitenlandse zaken, die het Nieuw-Guineabeleid steeds beeft ge dragen, zijn werkzaamheden zou kunnen hervatten, Ook dr. Patijn Tn aansluiting op het bovenstaande meldt United Press uit Den Haag- dat prof. Duynstee het volgende ver klaarde: „Indonesië wil Nieuw-Gui nea een autonome status binnen de republiek geven in overleg met de Nieuw-Guinearaad. Thans heeft de generaal Nasoetion gevraagd om een studiecommissie in te stel'en, waarin ambtelijke vertegenwoordigers van Indonesië en Nederland zitting heb ben. Die studiecommissie zou het le gale contact tussen Djakarta en de Papoeabevolking moeten bevorderen, zodat Indonesië de kans krijgt tegen over de Papoea's uiteen te zetten wat het zich voorstelt van de toekomst van Nieuw-Guinea". Prof. Duynstee verwachtte dat «Ir. O. L. Patijn van de Partij van de Arbeid maandag of dinsdag in Bonn een gc- Af gedwaald Volgens Antara heeft de voorzitter van de P.artai Katolik in Indonesië (Indon. katholieke partij), de heer I. J. Kasimo, een verklaring uitgege ven, waarin hij o.m. zegt: De afwezigheid van diplomatieke be trekkingen tussen de republiek Indo nesië en het koninkrijk der Nederlan den sluit geenszins de mogelijkheid uit van gezonde, op individuele basis te houden gedachtemvisselingen, die mogelijk een juist begrip van de si tuatie kunnen teweegbrengen bij hen, die zijn afgedwaald van de ware ide alen. Dergelijke gedachtemvisselingen zouden er toe kunnen bijdragen, dat een groot onheil wordt voorkomen. De voorzitter van de K.V.P., mr. H. W. van Doorn, heeft desgevraagd naar aanleiding van de verklaring van de voorzitter der Indonesische Katholieke Partij aan het A.N.P. het volgende gezegd: „Katholieke politici in Nederland zul len haar mijn mening, wanneer hen vanuit Indonesië zou worden, ge vraagd contact te mogen hebben, daartoe stellig bereid zijn. Het lean alleen maar nuttig" zijn wanneer wij naar elkaar willen luisteren. Als men vanuit Indonesië een dergelijk con tact wil, dan moet daartoe een weg zijn te vinden. Wanneer evenwel de minister van de fensie van een land, waarmee wij geen diplomatieke betrekkingen on derhouden, in contact met ons zou willen treden, dan zou dit een sug gestie van zo verstrekkende aard zijn, dat het partijbestuur zich hier over eerst zou moeten beraden. Mocht er dus van regeringszijde in Indone sië een suggestie in deze richting tot onze partij uitgaan, dan zal deze eerst in het partijbestuur moeten worden besproken. Soekarno President Soekarno van Indonesië, die een officieel bezoek brengt aan Japan, heeft zich op een bijeenkomst van de Indonesische gemeenschap te Tokio, op de Indonesische ambassa de aldaar, uitgelaten over de kwestie- Nieuw-Guinea. Hij zei, dat Indonesië alleen dan be reid is, met Nederland over deze kwestie bilaterale besprekingen te openen, als de Nederlanders zich te voren bereid verklaren, de soevei'ei- niteit over-West-Nieuw-Guinea over te dragen aan Indonesië. Soekarno zei dit naar aanleiding van berichten, dat de Indonesishce rege ring had te kennen gegeven, bereid te zijn tot een bespreking over een bilaterale overeenkomst. Indien aldus Soekarno de Ne derlanders in hun tegenwoordige houding volharden, zal de Indonesi sche regering geen andere lceuze heb ben dan haar gedragslijn te blijven volgen, n.I. zich in alle opzichten te genover de Nederlanders te stellen politiek, economisch cu indien nodig ook militair. Japan brengt nieuwe auto op de markt De Japanse automobielfabrieken „Totjota" zullen begin juli een nieu we vierpersonenauto op de markt brengen. Het is een zogenaamde „compactcar". Een kleine vierperso nenauto. Het nieuwe modél, dat „Publica Upio'' zal worden genoemd, zal in Japan worden verkocht voor 386.000 jen (ongeveer 3800 gulden). De prijs kan oplopen tot 404.000 jen (4000 gulden). De „Publica Upio" zou een wagen zijn, die zuinig in gebruik is, ver bruik 1 op 24. De snelheid wordt dooi de fabriek opgegeven als llOftkm per uur. De auto is 3,52 m lang, 1.415 breed en 1,38 m hoog. Het gewicht be draagt 580 kg. 4» Op '30 juni zal het m.s, „Mandarella" van Gotenburg naar de Kongo vertrekken mét 15 ton melkpoeder, dekens en kin derkleding. De goederen zijn bestemd voor het binnenland van Kongo. Aan boord van de „Statendam" van de H.A.L. arriveerde zaterdagochtend in Rotterdam, Z.E. dr. P. J. Platteel, die een verlof van enkele maanden in Europa komt doorbrengen. Zijn vrouw vergezelde hem. In Rotterdam wachtten hem zijn twee zoons. De foto toont dr. Platteel met zijn echt genote en zoons op het dek van het schip in de haven van Rotterdam. De Vlissingse band The Javelins" heeft de eerste prijs gewonnen in de Teenager-paradedie zaterdagavond door de VARA-televisie werd uitge zonden. Er was nog een eerste prijswinnaar, namelijk „The Hurricane Strings". Er was echter maar een beker en die ging naar „The Javelins'. Deze band staat onder leiding van Ronny Flohr. Op de foto: het bekende Duitse zangeresje Gonny Froboes reikt de beker uit aan de leider van „The Javelins". Op de achtergrond de leden van de „Hurricane Strings". TOT IN MOSKOU'S HOOGSTE KRINGEN Tot vijf jaar deportatie als straf tegen zwendelen (Van onze speciale correspon dent Hugh Lunghi). Nog niet lang geleden noemde Kroesjtsjew de Sow,jet-maat schappij „de vrijste en volko- menste ter wereld". Maar een nieuwe, zojuist afgekondigde wet bewijst, dat ook de zoge naamde „nieuwe Sowjet-mo- raal" zijn schaduwen heeft. Die wet richt zich tegen corruptie, zwendel, bedrog en zwarte han del, die tot in de allerhoogste kringen zozeer om zich heen ge grepen hebben, dat er door de strengste maatregelen een halt aan moest worden toegeroepen. Juist in een sterk gecentraliseerde en gecontroleerde bureaucratische staatsmachinerie zijn er voor leden, die aan het roer zitten en de knepen kennen,waarmee men overheidsbe- palingen kan omzeilen, bijna onbe grensde mogelijkheden. Zij kunnen ;zwarte handel bedrijven in grote stijl en heimelijk zichzelf daarbij bevoor delen. Blijkbaar was het dringend noodzakelijk deze corruptie met strenge wettelijke maatregelen te lijf te gaan. De schuldigen kunnen vol gens de nieuwe wet worden veroor deeld tot dwangarbeid en van twee tot vijf jaar deportatie. Het vonnis wordt geveld door een volksgerecht of door een „partijgenotengerecht". Terwijl de door de Sowjet-burgers gekozen volksgerechten deel uit maken van het justitiële apparaat van de S.U., gaat het bij de „per- tijgenotengerechten" om buiten het normale rechtsapparaat staan de bijzondere rechtbanken, die uitsluitend uit leken soms zelfs collega's van de beklaagden van de grote sociale organisaties, de vakbonden en de „Jongcommu- nistische" Liga'' bestaan. Om het goede geld j Tegen welke „elementen" deze nieu we wet zich eigenlyk richt, is door het Sowjetrussische persbureau TASS diepgaand uit de doeken gedaan: Het zijn „lieden, die naar buiten toe doen, alsof zij een beroep hebben, in wer kelijkheid .echter van geld leven,, dat zij niet zelf verdiend hebben en die op kosten van de staat en de arbei der rijk worden". Zij zijn niet alleen in de steden eri in dc industrie te vinden, doch ook op het platteland of zij nu grote zaken doen met landbouwprodukten dan wel illegaal alcohol stoken. Wat over de. duistere machinaties in de landbouw wordt bericht, doet sterk denken aan de verwijten, die-Kroesjtsjew nog slechts enkele maanden geleden verschillen de functionarissen in hoge overheids functies maakte, omdat zij boter en andere agrarische produkten in de winkel hadden opgekocht om ze dan ter vervulling of zelfs ter overschrij ding van de aan hen gestelde streef getallen opnieuw aan de staat te leveren. Natuurlijk zou het verkeerd zijn uit deze onthullingen in de Sow- jetpers te concluderen, dat elke tweede Sowjetburger een schurk of bedrieger is. Niettemin kan then Geen rattenvanger in Suriname De Amerikaanse filmmaatschappij Universal International, die thans in Suriname bezig Is met het verfilmen van Den Hartogs „Gods Geuzen" is teleurgesteld over de rattenleverin- gen. Voor een scène in deze film, die uitgebracht zal worden onder de titel „The spiral road" zijn enkele duizen den ratten nodig. Er blijkt echter geen rattenvanger in Suriname aanwezig te zijn zodat slechts enkele honderden ratten ver pieterd in hun kooitjes zitten te wachten op de dingen die gaan ge beuren. De filmmaatschappij is in middels een campagne begonnen om het aantal ratten toch te krijgen. Zij heeft premies uitgeloofd voor dege nen die de meeste ratten inleveren. Verder heeft de filmmaatschappij nog ongeveer zeventig Europeanen nodig, maar de Amerikanen verwachten, dat zij hier geen zorgen over zullen hebben. Vooral als eenmaal de popu laire Amerikaanse filmster Rock Hudson, die de hoofdrol zal vervullen en die binnenkort in Suriname wordt verwacht, aanwezig zal zijn, zullen er wel voldoende Europeanen, vooral vrouwelijke, bereid zijn om als figu rant op te treden. De Javanen, die in de film zouden optreden, zijn overi gens in staking gegaan. Zij vonden 't loon en de vergoeding voor inkom stenderving, tot een bedrag van 15 gulden sur. ert per dag aan de lage kant. Chanterende Tsjechische diplomaat naar huis De Tsjechische ambassaderaad, Mt- roslaw Naclavae, die door de Ame rikanen is beschuldigd van pogin gen spionnen te werven door middel van chantage, is vorige week uit de Verenigde Staten vertrokken. (Hij was geaccrediteerd bij de V.N.). In de Tsjechische verklaring over het vertrek van Naclavae werd ge zegd, dat de diplomaat de V.S. had moeten verlaten om zijn gezin te besehermen tegen de „kwaadwillig heid, die internationale verplichtin gen, orde en fatsoen heeft vertrapt". Man doodt z'n echtgenote Zaterdagmiddag heeft zich in de wijk Charlois van Rotterdam een echtelijk drama afgespeeld. De 32-jarige C. A- B. heeft na een echtelijke onenigheid zijn 24-jarige echtgenote P. H. J. ge wurgd. Dé man, die overstuur was, heeft zich onmiddellijk bij de politie gemeld en is na een voorlopig verhoor ingeslo ten om tot zich zelf te komen. Het echtpaar had een kindje van vier maanden. zich niet geheel los maken van de indruk, dat er in de Sowjetrussi sche maatschappij, die zo doelbe wust de weg insloeg naar het com munisme, een niét te verwaarlo zen corruptie, omkoperij en be drog- bestaan. OP SCHEVENINGSE STRAND Witte zeilen en ranke bootjes onder een zonnige zomerhemel. Dit was het beelddat het Zeemos-Vlaamse recreatiegebied „De Braak man" zaterdagmiddag en zondag bood tijdens de zeilwedstrijden- van de Royal Belgium Sailing Club uit Gent. Zaterdagmiddag werd het nieuwe clubhuis van de R.B.S.C. officieel geopend en ter gele genheid hiervan werden tijdens het weekeinde deze wedstrijden georganiseerd. Bij de opening van het clubhuis sprak de heer M. Leien, de com modore van de R.B.S.C., zijn voldoening uit over het feit, dat de accommodatie van „De Braakman" de laatste jaren zo vooruitge gaan is. Hij dankte de leden van het Braakman-comité dat be sta,at uit de burgemeesters van Hoek, Philippine en Biervliet voor hun bemoeienissen. De burgemeester van Hoek, de heer A. F. Hanssens, voerde het woord in zijn hoedanigheid van voorzitter van het comité. De zeilers ondervonden enigszins hinder van het feit, dat er weinig wind -was. De wedstrijden werden gehouden tussen boten van de Cadetklasse. Dagenlang- heeft een inwoonster van Voor burg met een Haagse rechercheur op de Sclie- veningse boulevard en op het strand gezeten •en gelopen, om de jon geman op te sporen, die haar vorige week van haar handtas met 50 heeft beroofd. Na het vuurwerk had deze Voorburgse ken nis gemaakt met een jongeman, die met haar 'een kopje koffie dronk en vervolgens aanbood haar te begeleiden naar een taxi. Onderweg naar de taxistandplaats ontrukte hij haar op eens haar tas, waarna hij verdween. Dé vrouw kon een goed signalement van de jon geman geven en omdat hij bijzonder gebruind was geweest, rees het vermoeden da.t hij wel licht op zonnige dagen op Scheveningen te vin den zou zijn. Donderdagmiddag had den de vrouw en de re chercheur 'ihderuaed succes. Op het strand zaften zij ineens de jon geman, ditmaal in ge zelschap van een scho ne blondine. Ondanks het feit dat hij slechts in zwembroek was ge kleed, nam de recher cheur geen risico's. Sa men met een surveille rende agent bracht hij de jongeman over naar het vlak achter de bou levard gelegen politie bureau. Hij bekende spoedig dat hij de herover is ge weest. Het was de 18- jarige typograaf A. de K. m i K Ü9 -L. Koning Olav van Noorwegen heeft zijn officiële bezoek aan IJsland met een dagje verlengd om eens lekker te gaan vissen. Samen met presi dent Asgeirsson beproefde de vorst zijn geluk in de Laxfoss, een rivier rijk aan zalm. Zoals op de foto te zien, was de koning wél gekleed voor het visavontuur. <~üan en voor DE KOUDE OORLOG De generaal-majoor B. Koning heeft zich lieel wat inspanning getroost om in een gedocumenteerd boek (uit gave Callenbaeh, Nijkerk) aan te to nen dat men bijzonder op zijn hoede moet zijn en blijven tegen het met alle middelen opdringende commu- Het boek is opgedragen „aan allen die streden en vielen voor de vrij heid", maai- het is allerminst een te rugblik op wat de geallieerden pres teerden. De generaal-majoor heeft iedereen ervan trachten te overtuigen dat het communisme met alle moge lijke, wettige en onwettige midde len probeert zijn doel, de wereldheer schappij, te bereiken. Het boek gaat diep in op de verhoudingen en de machtsstrijd achter het ijzeren gor dijn, de liquidatie van allen die, on danks de hoogte van hun functie, nietmet de lijn van het systeem meegaan en laat zien toe van kind af- aan de jeugd in de Sowjet-Unie wordt klaar gemaakt voor de ver overing van de „kapitalistische lan den". Het boek is verlucht met fraaie foto's. Uiteindelijk laat de schrijver zien dat de wereld de keus heeft tus sen „democratie en demoneraiie".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 11