PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KABINET BESPRAK CONTACTEN MET S0EKARN0 Toestel met gewonde 0vLnEFiDnN gezagvoerder had pech Briels „penseelde" show met brede streken GEEN WIJZIGING HOUDING PARLEMENT VERWACHT ALGERIJE KAN Vandaag... VERDEELD Verschil PARLEMENTARIËRS IN KONGO WORDEN GEFOUILLEERD Anjer DEMONSTRATIE IN 0RAN 204e jaargang - no. 147 Dagblad, uitgave van de (ïrnia Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en O. A. de Kolc. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 24 juni 1961 AUVLKiENUEPRUi» Xi cent per m m. Minim o. Advertentie 4,—. lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25 „Brieven bureau van dit 5iad~ 25 cent meer. Giro ao 359200 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr 68-60. tel. 2353 (b.g.g red 5503/SS«5. adv 3547/3843); Middelburg, Markt 51. tel 3841 (b.g.g red. 2078/3169. adv 2375); Goes Gr. Markt 2. tel 6140 (b.g.g red 7853 adv 6213»; Oostourg. tei 23113. lei aeuren tei 2116. Zierikaee red lei «25 adm ERNSTIGE KRITIEK OP MINISTER-PRESIDENT (Van onze Haagse redactie) De bespreking die minister-president De Quay woensdag met twee vertegenwoordigers van de groep-Rijkens over de onder handelingen van die groep met Soekarno lieeft gehad, hebben vrijdag aanleiding gevormd tot ernstige kritiek in de minister raad op de houding van prof. De Quay tijdens dat gesprek. De K.L.M.-directie blijkt aan de onderdirecteur van deze maat schappij, dr. E. van Konijnenburg, die dit weekeinde namens de z.g. groep-Rijkens met Soekarno heeft gesproken, thans uit drukkelijk te hebben verboden verder aan dergelijke bespre kingen deel te nemen. Het conservatieve K.V.P.-lid prof. F. Duynstee, die evenals de zogenaamde groep-Rijkens van overdracht van soevereiniteit over Nieuw-Guinea wil gebruik maken om de betrekkingen met Indonesië te hersteUen, maar die namens een eigen groep optreedt, is donderdag naar Parijs vertrokken om te trachten besprekingen te heb ben met de Indonesische minister van defensie, generaal Nasoetiou. De ministerraad die vrijdagmorgen bijeen kwam, heeft een belangrijk deel van zijn besprekingen die tot een ongewoon laat uur in de avond hebben geduurd, gewijd aan het ant woord dat dc minister-president zal moeten geven op de vragen van de kamerleden De Graaff (lt.v.p.) en Burger (p.v.d.a.). Geen bereidheid Het was niet de eerste keer dat de ministerraad aan de activiteiten van de z.g. groep-Rijkens een diepgaande discussie wijdde: het blijkt thans dat enkele weken geleden zich heftige verschillen van mening over deze kwestie in het kabinet hebben voor gedaan,-Toen minister Duns op juni een vertegenwoordiger van deze groep die toen inmiddels in Wash ington en Wenen overleg met Soekar no had gepleegd wees op het ge vaar van het oproepen van zeer ern stige misverstanden bij Indonesië, door de activiteiten van de z.g. groep- Rijkens, gaf hij op een vraag van zijn opponent antwoord dat de rege ring het niet kon beletten wanneer de heren met Soekarno wilden spre ken. Volgens goed geïnformeerde waarne mers was dat het gevolg- v$n het feit dat er In het kabinet geen algemene bereidheid bestond om uit te spreken, dat de regering deze activiteiten niet in 's lands belang acht. Het schijnt vooral staatssecretaris Bot die echter de steun had van P.Z.C.-zaterdagnummer HET JAARLIJKS terugkerend spektakel, dat „Tour de Fran ce" genaamd wordt, staat weer voor de deur. Morgen gaan in Rouaan rond 125 renners van start voor de ruim drie weken durende nionstcrtocht. Een voorbeschouwing over dit wio- lergeweld op pagina 10. Verder in «lil twintig pagina's tellende P.Z.C.-zatërdagnum- mcr: Stemmen uil de kerken (pag. J): Radio en T.V. mol Films ui Zeeland i pag. 9): letterkundige kroniek en kunst (pag. 13); „Uw pagina, me vrouw!" (pag. 15); Kerken en Maatschappij met feuilleton (pag. 17) en de Kinderkrant met klanken uit tie ether op pagina 19. WWWVWSWVWWAWAV verscheidene ministers te zijn ge weest, die vrijdag heeft aangedron gen op een ondubbelzinnige uitspraak van regeringszijde over de onderhan delingen van de groep industriëlen met Soekarno. Of. mr. Bot daarvoor nu in het kabinet wel de benodigde steun heeft gekregen, zal vermoede lijk pas blijken uit het antwoord op de vragen van de twee Kamerleden. Gevaarlijk Intussen wordt in politieke kringen aangenomen, dat de activiteiten van de z.g. groep-Rijkens. omdat die nu eenmaal de zelfbeschikking voor de Papoea-bevolking terzijde schuift, aangezien zij de verbetering van de betrekkingen met Indonesië alleen door middel van overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië meent te kunnen bereiken, bij de grote partij en (n het parlement generlei steun zullen krijgen. Niet alleen de regeringspartijen maar ook de in oppositie zijnde P.v. d.A. houdt volledig aan de zelfbe schikking vast, en er zijn geen teke nen die e-r op wijzen.dat dharin eiiigc wijziging komt. In deze politieke kringen wordt daarom, juist het op treden van de z.g. groep-Rijkens zo gevaarlijk geacht, omdat door de in druk die deze groep aan de Indone siërs geeft omtrent de houding van Nederland bij Soekarno licht de in druk zou kunnen post vatten, dat als liij de dreiging jegens Nederland maar hoog genoeg opvoert, de rest van Nederland zal volgen. Honderdvijftig tractoren zorgden let terlijk en figuurlijk voor een dave rend slot van de manifestatie „Delta einde eerste fase". Dof grommend trokken zij in slagorde door de eens zo rustige duinpan bij Kamperland. Meer over deze manifestatie is te lezen op deze pagina alsmede op pa gina 8. (FOTO P.Z.C.) TERUG NA RAMP MET SIRIUS Loonvoorstellen metaal akkoord Het college van rijksbemiddelaars heeft gisteren zijn goedkeuring ge hecht aan de door de vakraad voor de metaalindustrie ingediende loon voorstellen. De vakraad heeft na mens de partijen bij de collectieve arbeidsovereenkomst meegedeeld, be reid te zyn, na de beslissing omtrent de door de regering voorgenomen liuurmaatregelen, voor zover zulks op grond van de spelregels aan de hand van de bij het sluiten van het contract bekende gegevens zal nodig blijken de C.A.O. zodanig te verlen gen, dat voldoende ruimte voor de liuurcompensatie beschikbaar komt. H ...is het 60 jaar geleden, dat M de wet tot stand kwam, die de grondslag legde voor de cx- H ploitatie van staatswege van de mijnen in Limburg. 1 MORGEN.... 1 ...is het 100 jaar geleden, dat |e de Nederlandse landschaps- schilder en lithograaf Cornelis Lieste te Haarlem overleed. H llllllllllll!llllllllllllllllllll!lllllllllll!i||||||||||l|||||||||||||||||||||||||||||||I Met andere K.L.M.-machine via Wenen gereisd De gezagvoerder vaa de op 12 juni j bij Cairo verongelukte K.L.M.-Elee- j tra Sirïus, de 37-jarige Brit Kenneth •J. Reynolds, is vrijdag in gezelschap van zijn echtgenote met de Electra Ceres van de K.L.M. op Schiphol aan gekomen. De gewonde captain Rey nolds was vroeg uit Cairo vertrok ken, echter niet met dezelfde machi ne, waarmee hij op Schiphol arriveer de. De Electra Mercurius waarmee hy uit Cairo was vertrokken, kreeg op liet traject van Boedapest naar Frankfurt een technische storing en moest uitwijken naar Wenen. De Mpx-curius bleef op bet vliegveld van de Oostenrijkse hoofdstad achter, maar captain Reynolds kon per brancard worden overgebracht in de Electra Ceres, die hem naar Schiphol bracht. Op de Amsterdamse luchtha ven stond een ambulancewagen ge reed, die de gezagvoerder naar het Wilhelminagasthuis vervoerde. Daar zal de heer Reynolds zaterdag een bovenkaak-operatie ondergaan, die verricht zal worden door prof. dr. M. Hut, hoogleraar in de mondheelkunde en chirurgische prothetiek aan de universiteit van Amsterdam. Prof. Hut, die met de gewonde gezagvoer der van Cairo naar ons land was ge reisd, had de operatie eerst in de Egyptische hoofdstad willen verrich ten, maar toen de aanwezigheid van captain Reynolds daar niet meer was vereist, besloot hij zijn patiënt in Amsterdam te behandelen. In hetzelfde toestel bevond zich ook een Egyptische luchtvaart-delegatie, die een kort bezoek aan ons land zal brengen en besprekingen zal voeren met vertegenwoordigers van de Ne derlandse regering, teneinde het be staande luchtvaartverdrag tussen Nederland en de Verenigde Arabische Republiek te formaliseren. Van doorgaans welingelichte te Parijs is vernomen dat de Franse regering heeft besloten voorbereidin gen te treffen voor een verdeling van Algerye, indien de Algerijnse natio nalistische leiders blhven weigeren serieus te onderhandelen over de Solitieke toekomst van Algerije en e waarborgen voor de Europese minderheid. Generaal De Gaulle zal dit meedelen tijdens een reis die hij van woensdag a.s. af door het oosten van Frankrijk zal maken. Bovendien zal de Franse premier, Debré, dinsdag of vrijdag in de nationale vergade ring over Algerye spreken. Enige tijd geleden hebben wij op deze plaats geschreven over het verschil tussen wat wij noem den Goese en provinciale verschrij vingen. Er bestaat tussen die twee een kardinaal verschil, zo stelden wij vast: de eerste immers werden uit gevoerd met medeweten, ja zelfs in opdracht van b. en w., terwijl de tweede tot stand kwamen zonder enige voorkennis van Gedeputeerde Staten. En daarom noemden wij het blazoen van de hoge heren in Mid delburg „onbesmet", welke kwalifi catie niet kon worden gebruikt voor het toenmalige college van b. en w. te Goes. Het is ons gebleken, dat deze op merking een lid van het vroegere col lege van b. en w. heeft gekwetst in deze zin, dat hij meent dat er vol strekt géén sprake van was dat bur gemeester en wethouders van Goes op de hoogte zouden zijn geweest van het indienen van gefingeerde nota's. Een dergelijke medeplichtig heid aan valsheid in geschrifte wees hij geheel en al af. Wij menen er goed aan te doen in ons aanvankelijke betoog een nadere nuancering aan te brengen. Men kan verschrijvingen namelijk niet alleen indelen naar „Goese" en „provinciale", maar ook in, wat men zou kunnen noemen, lichte en ernstige gevallen. In de laatste rubriek zouden dan gerang schikt moeten worden die administra tieve onregelmatigheden, waarbij gebruik werd ge maakt van ver valste stukken, zo als gefingeeafle re keningen, terwijl onder de eerste ca tegorie gerekend kunnen worden het boeken van uitgaven op begrotings posten, waarvoor zij niet zijn uitge trokken. De vraag is nu: heeft het college van b. en w. in Goes afge weten van verschrijvingen uit de laatste groep, die van de gefingeerde rekeningen? Wij willen hier medede len gaarne te geloven, dat het toen malige college van b. en w. van deze vervalste rekeningen niet heeft afge weten en dat het zeker daartoe geen opdracht heeft gegeven. Deze over tuiging is naar wij menen te we ten ook die van het college van Gedeputeerde Staten. Trouwens in het befaamde memorandum werd reeds gesproken over „verschillende gradaties van laakbaarheid". Blijft dus: B. en w. van Goes heb ben wél afgeweten van de ver schrijvingen zonder gefingeerde rekeningen. Gedeputeerde Staten daarentegen hebben er in het geheel geen vermoeden van gehad, dat bij een van hun eigen diensten dezelfde praktijken werden toegepast. Ons aanvankelijke betoog wordt daarmee niet gewijzigd, maar wel wordt daar in door het Dovcnstaande een nuance aangebracht, die er toen niet in tot uitdrukking kwam. OMKOPING EN BEDREIGING NIET TOEGESTAAN Maar men twijfelt aan de genoemde aanvangsdatum De Verenigde Naties hebben de plannen gereed voor de bescher ming van bet Kongolese parle ment. Men heeft echter van de zijde der volkerenorganisatie la ten weten, dat bet bijna uitge sloten moet worden geacht, dat de zitting zondag kan plaatsheb ben. De Verenigde Naties zullen een kor don van 1500 Tunesiërs rondom het terrein van de Lovanium-universiteit op 20 km buiten de hoofdstad Leopoldstad laten leggen. De uni versiteit is gekozen als plaats van samenkomst, van de parlementariërs. De studenten zijn uit de gebouwen vertrokken. Binnen het kordon zul len 90 Nigeriaanse politiemannen en leden' van de V.N.-veiliglieidsdienst de wacht houden. Zij zullen tot taak hebben patrouille te lopen en liet ver gadergebouw te beschermen. Zij zul len voorts alle personen die het ter rein betreden of verlaten onderzoe ken op wapens en geld, om omkoping en bedreiging te voorkomen. Eerst feesten Het gehele plan zal echter wellicht niet eerder kunnen worden uitge voerd, dan na de onafhankelijkheids- feesten, die op 29 juni zullen begin nen en vier dagen zullen duren. Een dag voor de door de Kongolezen bepaalde datum (zondag 25 juni), zijn overigens nog pas ongeveer 100 parlementariërs in de Kongolese hoofdstad aanwezig. Het totale leden tal van de senaat en de kamer be- dfaagt echter 221. ftantlijn De eerste zilveren anjer van het Prins Bernhardfonds, die aan een Zeeuw werd uitgereikt, bleek bestemd voor de heer P. van Beveren uit Zierikzee. Dat „heer" klinkt heel plech tig, want de meesten die hem kennen, spreken van Piet van Beveren. Deze Zierikzeese historicus-uit-liefde is een opvallend en merkwaardig man: een ieder, die hem wel eens heeft be zocht in zijn kamer van het Zierik zeese stadhuis, zal dat toegeven. Een man van grote kennis van Zeeland, vooral van stad en land van Schou wen, een man ook met duidelijk- eigen opvattingen over allerlei zaken. Soms zijn deze opvattingen wel eens afwijkend van de algemeen gangbare mening, maar dat schrikt hem niet af. Nimmer schroomt li ij zijn inzich ten aan anderen mee te delen. Zo nodig is Van Bevérén bereid om met waterstaatsingenieurs te debatteren over de afsluiting van de Ooster- schelde! Maar men moet hem nageven: over de onderwerpen, waarover hij spreekt, heeft hij nagedacht. En de wijsheid en de ervaring van een lang leven weet hij te combineren met de kennis, vergaard dank zij een intensieve studie. Velen, ja zeer velen zullen er met instemming van kennis hebben genomen, dat aan deze zo sympathieke Schouwenaar zulk een hoge culturele onderscheiding is te beurt gevallen. Het is een verdien de onderscheiding! En daarmee wil len wij de heer Van Beveren of liever gezegd: Piet van Beveren van harte gelukwensen. CAR EL BRIELS doet: géén zaken in het klein: liy laat honderden trek kers grommen in een uitgestrekte duinpan bjj Kamperland en Iaat straaljagers gierend duiken over duizenden en nog eens duizenden bezoekers op een geïmproviseerde tribune, hij zorgt voor een com plete veldslag met honderden sol daten en dat alles nu bundelt hij met vele andere elementen kle derdrachten, kindergroepen sa men tot een brede manifestatie ter ere van Zeeland en de land bouw van dit gewest. Briels penseelt zijn „show" inderdaad met brede streken en hij bereikte daarmee soms fantastische effec ten op gebied van kleur en com positie. Zo was met name het slot van zijn spel knap en beeldend: de vele trekkers reden in een geslo ten colonne het immense open- juchttoneèl op. waar de duinen en de Oosterschelde een briljant 1 decor vormden. Op een duintop werden de Zeeuwse en de nationa le vlag gehesen, links lag de aan zet van dc gigantische deltadam: alles bijeen een majestueus schouwspel vol tintelende kleuren en schakeringen. Briels was hier op zijn best. Er waren gisteren nog vele andere boeiende beelden. Galopperende ruiters, die fraaie figuren maak ten, folkloristische groepen, huif karren. Spectaculair was vooral de landing van de troepen, waar bij ook straaljagers werden ge bruikt. Briels heeft de duizendèn, die gisteren op de dam bij Kam perland naar deze manifestatie hebben gekeken, een kijkspel ge toond van de eerste orde. Hem en 7,yn medewerkers mag een woord van lof niet; worden ontbonden. Toch willen wij de kritische toon in dit verslag niet laten ontbreken. Het geheel was gisteren namelijk nog niet samengesmeed tot een ondeelbare eenheid, maar bleef te veel in het fragmentarische ste ken. Vermoedelijk speelt hierbij een rol, dat deze eerste uitvoe ring tegelijkertijd een soort gene rale repetitie was. En zulk een repetitie levert nu eenmaal onver mijdelijk fouten. Een dergelijke fout was bijvoorbeeld het uitblij ven van de „legerparade" na de (overigens veel te lang durende) „veldslag". Toen de troepen na lang' wachten kwamen aangemar- ehcerd gingen ze bovendien aan j de achterkant van de publieke tri- i bune voorbij! Voorts was de tekst tamelijk hoogdravend, waarbij dan de nuchtere mededeling: „Da mes en heren, U ziet thans het stuntteam van Woensdrecht" nogal contrasterend werkte. En tenslotte en dit is dan de laat ste kritische noot leek het er op alsof de regisseur zich af en toe had verkeken op de immense afmetingen van dit geïmproviseer de openluchttheater. Kleine groe pen namelijk vielen in deze af metingen bijna niet op. Pas als Briels al zijn registers uittrok en massale combinaties naar het ter rein dirigeerde was het kijkspel voortreffelijk. Men bescliouwe deze opmerkingen echter geenszins als poging tot af braak. want als geheel was deze show het aankijken dubbel cn dwars waard. Vermoedelijk zal het vandaag allemaal veel beter gaan en zal het tempo wel heel wat hoger liggen. Vermelden wij tenslotte, dat de tekst van An thony van Kampen werd uit gesproken door mevrouw C. G. van Arenthals-Haasdonk en de lieer Th. C. van Arenthals als mede door Carel Briels. De alge mene organisatie berustte bij Huib van der Maas. Europeanen en moslims hebben gisteren in de Algerijnse haven stad Oran gedemonstreerd, ter wijl in liet gehele land inciden tele relletjes voorvielen. Moslims, waarschijnlijk opgezweept door het neerschieten van vier hun ner tijdens een botsing met de politie op donderdagavond, verzamelden zich in een gemengd Europees-Algerijnse wijk. De speciale eenheden van de'po litie verspreidden hen snel. Later op de dag probeerde een groep Euro peanen een mars te houden op één van de voornaamste boulevards van de stad. De politie b-ak ook deze be toging op. Leden van een bende, gekleed in ca- valerie-uniformen, hebben nabij Péréïra In Columbia zes mensen onthoofd na hen eerst met vuurwapens te hebben aange vallen.-Twee mensen zijn zwaar gewond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1