Z.L.M.-LANDBOUWDAGEN GESTART Ir. Geuze: arbeidssituatie legt grote investeringsdruk op landbouw MINISTER: VOORLOPIG NOG BEHELPEN MET WET 1870 Muzikale verrassing op Z.L.M.-diner VRIJDAG 23 JUNI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ALGEMENE VERGADERING 2.L.M. Kansen voor boer door investeringen intensivering en door recreatie lil soms vrij sombere bewoor dingen heeft de algemeen voor zitter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze tijdens de gisteren op Noord-Beveland gehouden alge mene vergadering van deze landbouwmaatschappij, de si tuatie in de landbouw geschetst. „De .teruglopende resultaten in de landbouw hebben algemeen een gevoel van onbehagen tot gevolg op het platteland. In Zeeland is de situatie zo, dat de gemiddelde bedrijfsuitbomsten de laatste vier jaren een dalende lijn vertonen, dit in tegenstelling tot de algemene conjunctuurop gang in Nederland", verklaarde ir. Geuze. De algemeen voorzit ter betoogde, dat de arbeidssi tuatie ten plattelande een grote investeringsdruk legt op de be drijven, waar mechanisatie meer dan ooit noodzakelijk zul zijn. „Bij dalende inkomsten is een zwaardere ïnvesteringslast ech ter moeilijk te verwezenlijken", zei hij. De algemeen-voorzitter ran de Z.L.M, ir. M. A. Geuze spreekt de vergade ring toe. (FOTO P.Z.C.) Ir. Geuze liet ook optimistische ge luiden horen in zijn openingsrede tot de honderden Zeeuwse boeren, die de Z.L.M.-vergadering in de grote tent op het tentoonstellingsterrein van de Z.L.M. te Kamperland bijwoonden. Als belangrijke punten noemde hij: produktiviteitsverhoging, kostenverlaging, rationalisa tie, mechanisatie, ontmen ging, specialisatie enz. intensivering van de fruit teelt en groenteteelt. „Er is in Zeeland nog nimmer zo'n grote belangstelling geweest voor de tuinbouw als thans. Als dit zo doorgaat, worden we zeker voor de fruitteelt het belangrijkste teeltgebied van ons land", meende ir. Geuze. de kansen, die de recreatie ook aan de landbouw kan bie den. „In deze sector kan voor boerenzoons een bestaan zijn weggelegd", betoogde de Z.L. M.-voorzitter. Onbehagen „Er is zo langzamerhand een gevoel van onbehagen ontstaan in de land bouw". verklaarde de Z.LM.-voorzit- ter. Nu de boer voor zwaardere inves- terïngslasten komt te staan, zal hij meer krediet nodig hebben. ..Deze si tuatie wekt onbehagen", zei ir. Geuze. Spreker merkte verder op. dat men van de zijde van de regering welis waar een soort „bevroren steun" on dervindt, die hij geenszins wilde ba gatelliseren en waarvoor de land bouwers ook erkentelijk zijn, maar de boerenstand zou tevens meer be grip en medeleven wensen in de moeilijke situatie, waarin de land bouw thans verkeert. „Hieraan ont breekt toch nog veel'', voegde ir. Geuze eraan toe. Uitvoerig ging hij verder in zijn rede in op de regeringspolitiek ten aanzien van de landbouw gedurende de laat ste twaalf jaar. Ir. Geuze constateer de daarbij, dat tot 1953 de vergroting van de produktie per ha een gebie dende eis was. Daarna is een kente ring gekomen in de afzetmogelijkhe den en toen is de nadruk komen te liggen op verlaging van de produk- tiekosten, aldus spreker. Affaire Stahlmann Hij herinnerde eraan, dat de heer Marynen, die in 1960 minister van landbouw is geworden, de land bouw tweemaal een ontkoppeling heeft voorgehouden. Deze ontkop peling houdt voor de landbouw in zo is uit de ervaring van een tweejarig beleid wel gebleken; ook al wordt het nog zo ontkend dat de minister van landbouw zich heeft neergelegd bij de wens van de regering, dat de landbouw in geen geval een cent meer mag kosten dan vroeger. Integendeel, liefst zo veel mogelijk minder. Kennelijk doelend op de affaire Stahlmann, zei de heer Geuze, dat hij hierbij nog wilde aanteke nen, dat onverstandige manoeu vres van de minister de afzet bij onze beste klant hebben geschaad. Ir. Geuze zei verder, dat ook de boeren niets liever zouden zien dan dat de overheidsbijdragen zouden dalen. „Helaas het is niet zo; zeker niet van prijzen van 'Z/i cent van een vrij produkt als aardappelen, waarvoor niet weini ge boeren de laatste maanden deze hebben moeten zien kwijt te ra ken". Welke kant Gezien de vele moeilijkheden, welke de landbouw op zijn weg ontmoet, vroeg ir. Geuze zich af welke kant men nu op zal moeten gaan. Hij was van mening, dat men veel in de be drijven zal moeten investeren. I-Iij noemde het ongelukkig, dat de ach teruitgang van de financiële resulta ten op de boerenbedrijven op een ogenblik komt, dat de noodzaak tot investeren zich aandient. „Deze te genstrijdigheid vergroot ons onbeha gen", zei hij. In dit verband merkte hij op, dat de bedrijven tot 15 ha en de grootste bedrijven, zich gemakke lijker kunnen bewegen dan de bedrij ven in de grootte klasse van ruim 20 ha. Hier drukken de vaste lasten, voortvloeiende uit de mechanisatie, onevenredig hoog, stelde hij. Ook in de technische hoek zullen dé perspec tieven voor de landbouw verbeterd en verbreed moeten worden. Gunstig noemde ir. Geuze de drang om te intensiveren (fruitteelt en groenteteelt). Hij verwachtte hiervan veel. Recreatie Ook aan de recreatie wijdde spreker veel aandacht. Nadat hij een over zicht had gegeven van de omvang van het toerisme in Zeeland, verklaarde ir. Geuze, dat de bestedingen van de toeristen in Zeeland (rond 40 mil joen gulden) ongeveer 10% van de gehele agrarische bruto produktie- waarde in Zeeland bedragen. Ir. Geu ze onderkende niet de vraagstukken, welke de recreatie voor de boeren stand meebrengt, maar anderzijds zei hij, dat het goed zou zijn als de land bouw zich verdiept in de kansen, die de snel groeiende recreatie kan bie den voor initiatieven van agrarische zijde op velerlei gebied. Hij dacht in deze o.a. aan boerenzoons, die op het bedrijf geen plaats kunnen vinden. Texel noemde hij als voorbeeld. Daar heeft het platteland met zijn boeren het toerisme geïntegreerd, verklaar de hij. Het bestuur van de Z.L.M. zal hiernaar een onderzoek instellen. Een ander punt, dat ir. Geuze aan roerde was de „public relations", die verschillende kringen van de Z.L.M. de laatste jaren hebben ondernomen. Hierdoor is een nauwer contact stad- platteland ontstaan. Hij sprak voorts nog zijn waardering uit jegens de P.Z.E.M. 'voor de thans tot stand gekomen regeling onrenda bele gebieden. Aan het slot van zijn rede stond ir. Geuze stil bij de toekomst van de Vlaggen, tenten en spandoeken vor men de blikvangersvan de Z.L.M.- tentoon stelling. (FOTO P.Z.C.) Veel te zien voor Zeeuwse boeren op tentoonstelling I Er zijn voor de Zeeuwse boeren I vele interessante zaken te zien n 1 op de landbouwtentoonstelling 1 van de Z.L.M. in Kamperland, 1 Niet alleen in de meer dan I tien grote tenten, maar ook op de open terreinen, waar tientallen landbouwmachine- 1 rieën en -werktuigen zijn ten- s toongesteld. Vele standhou- I ders hebben hun stands in de I tenten bijzonder fraai opge- i bouwd. De verschillende voor- lichtingsdiensten zijn present, de Cultuur Technische Dienst, i de Planteziektenkundige Dienst I Staatsbosbeheer, uiteraard de Z.L.M., de L.J.G. en de Platte- 1 I landsvrouwen en tal van ande- I re diensten, instellingen en be- dryven. Zo kan men zien wat I Noord-Beveland voortbrengt aan akkerbouw- en tuinbouw- produkten, hoe de bedrijfs- M 1 grootte is op dit voormalige 1 eiland en vele andere interes- I santé zaken. Bijzonder instruc- m tief is bijvoorbeeld de kaart van Noord-Beveland van de I Cultuur Technische Dienst, waarop de verspreide ligging van de percelen is aangegeven, i Op de open terreinen treft men 1 het „grote goed" aan: tracto- ren, maaidorsers, rooïmachi- n nes voor vele gewassen, land- I bouwwagens. zaai- en wied- I machines, transporteurs, melk- machines en andere grote en 1 kleine landbouwwerktuigen. boerenjeugd. Ondanks alles was hij van mening, dat een jonge boer, die op een goede basis van landbouwon derwijs een lcansgevend bedrijf kan aanvaarden en boer wil zijn in leven en werken, heus nog wel aan zijn trekken kan komen. Economische oorlog Bij de aanvang van zijn openings rede had ir. Geuze uitvoerig stil gestaan bij de politieke gebeurte nissen in de wereld. Hij consta teerde daarbij, dat in economisch opzicht een „koude oorlog" aan. de gang is tussen het oostelijk en het westelijk blok. Spreker betoogde dat de westelijke wereld slechts door een nauwere politieke bunde ling de .economische strijd het hoofd zal kunnen bieden. Hij be treurde het, dat enerzijds de „Zes" en anderzijds de „Zeven" zo weinig reële voortgang boeken. „Over de E.E.G.", zei ir. Geuze, „niets dan slechts!". De algemeen voorzit ter van de Z.L.M. was van mening, dat nauwelijks meer sprake is van trachten te integreren door middel van de E.E.G.-overeenkomsten. Er is integendeel alle geneigdheid om gebruik te maken van de zogenaam de ontsnappingsclausules, zei hij. Ge zien deze stand van zaken zal Neder land veeleer moeten trachten een op- portuniteitspolitiek te volgen, .het geen mogelijk moet zijn, zonder dat men al te veel water in de wijn doet, meende ir. Geuze. Overschotten Ook het vraagstuk van de agrarische overschotten en de afzet ervan sneed ir. Geuze aan. De worsteling om het probleem der agrarische overproduk- tie en het inkomen van de boer valt vrijwel overal te constateren en he laas in toenemende mate, aldus ir. Geuze, die verder betoogde, dat onze beschaving in de sociale achterstand van het platteland onvoldoende heeft weten te voorzien. „Misschien, dat minister Zijlstra niet alleen in Ne derland het woord aehterstandsfilo- sofie wil gebruiken, maar dat hij zich ook eens onder ons plattelandsvolk, waar hij uit voortgekomen is, wil be geven om de toepassing te leren", voegde ir. Geuze eraan toe. Spreker zei verder, dat ook wel het verwijt wordt gehoord, dat de organisatie of het coöperatieve be drijfsleven de kansen niet heeft weten te benutten. Hij merkte hierover op, dat een mens nooit genoeg doet in zijn leven. Een feit is, dat plicht vaak datgene is, dat men van anderen verwacht. Want het is zo, dat destijds niet de organisatie of dc toenmalige Stichting voor de landbouw het Een overzichtsfoto in de grootste tent op het Z.L.M.-tentoonstellingsterrein in Kamperland, tijdens de vergade ring van de Z.LM. (FOTO P.Z.C.) heeft laten zitten bij de totstand koming van een stroeellulosefa- briek in Zeeland. Iedereen zegt, dat in de aardappel sector iets zal moeten gebeuren, maar het fonds heeft men enige jaren geleden zelf de nek omgedraaid. Naar onze aanmaningen om het are aal kleiner te houden heeft men col lectief nooit willen luisteren", ver volgde de algemene voorzitter. Let terlijk vervolgde hij: „Waarom sla ik zo van mij af? Het is geenszins uit lust om U hier en over uw hoof den heen de afwezigen eens lekker de waarheid te zeggen. Want met - ze wijze van toespreken komt men nooit ver vooruit. Maar de scherpste afkeuring valt te verdragen indien men voelt, dat hij die afkeurt liever zou prijzen. Zo moet U het aanvoelen en het is toch goed de hand in eigen boezem te steken". Hij merkte verder in zijn betoog nog op, dat men in Zeeuwsch-Vlaan- deren de moed niet in de schoenen heef laten zakken, maar een nieuwe groenvoerdrogerij heeft gesticht. Een van de punten, die ïr. Geuze aansneed, was de vrije zaterdag. „Voor ons op het platteland gold tot nu toe, dat we by het verlaten van de lagere school afscheid hadden ge nomen van die vrije zaterdag. Thans gaan we de kennismaking meer of minder intensief hernieuwen. Werk gevers en werknemers denken er on derling zeer verschillend over. Een provincie als Zeeland blijkt nog wel zo ingesteld te zijn, dat een zo fundamenteel ingrijpende materiële verbetering niet zonder „zelfonder zoek" wordt aanvaard. De toestand raag niet zo worden, dat voor te wei nigen in de week zoveel werk te doen blijft, dat zelfs de ene bijzondere rustdag gevaar loopt, want dan zou de aanpassing voor de boerenstand op een stuk slechte ondermaatse kwaliteïtsconfectie uitlopen", aldus de Z.L.M.-voorzitter. Bij dragewet thans in vergevorderde staat Minister Korthals van verkeer en waterstaat heeft gistermiddag op de algemene vergadering van de Z.L.M. in Kamperland gesproken over de betekenis van het Deltaplan en de gevolgen die de uitvoering ervan heeft voor Zeeland. In dit verband merkte hij op, dat de bijdragenwet Deltawerken, waarnaar ook op Noord-Beveland al vele jaren reik halzend wordt uitgezien, in „zeer ver gevorderde staat van voorbereiding is". Voorlopig moet men zich ook nog behelpen met de wet van 18*70 op de calaniiteuze polders, maar „een nieu we regeling is in voorbereiding". Wy hebben hierover contact met het pro vinciaal bestuur van Zeeland", aldus de bewindsman. Bij de aanvang van zijn vrij kort betoog, deelde de minister de over wegingen mee, die geleid hebben tot het ten uitvoer brengen van het Del taplan. Alle bestaande dijken verho gen, zou betekenen een reus bouwen op lemen voeten, zei hij. Met name de dijken rond de Oosterschelde mis sen een stevige basis. Oevervallcn komen regelmatig voor en zelfs nu beheerst men dit verschijnsel nog niet. De hoeveelheden zand, die uit de Oosterschelde naar zee verdwij nen, lopen in de honderden miljoenen kubieke meters, verklaarde de be windsman. Een andere overweging is geweest uitbreiding van het zoet waterreservoir. Aanpassing De veranderingen eisen aanpassing, betoogde de minister. Noord-Beve land weet daarvan mee te praten: daar heeft men de z.g. aanpassings- werken, de gehalen langs de Zand- kreek, die voor afvoer van het pol derwater moeten zorgen. Hij was ver der van oordeel, dat de Noordbeve- landers de voordelen van het Delta plan hij noemde de kortere ver bindingen wel zullen benutten. Noord-Beveland staat niet voor niets vooraan in de Nederlandse landbouw, zei hij. De bewindsman sprak ook over de geestelijke veranderingen. Men zal hier in aanraking komen met bevolkingsgroepen van andere levensstijl. De bevolking zelf zal dit vraagstuk moeten oplossen, meende minister 'Korthals. Hij betoogde verder, dat het vreemde niet vereenzelvigd zal mogen worden met het verkeerde. Men zal elkander moeten respecteren en begrijpen. Bij dit alles zal de bevolking haar eigen houding en opvatting niet mogen la ten varen. Behoudt het typisch eige ne, behoudt de hoogste levenswaar de, aldus dc bewindsman, die voorts zei, dat elke moeilijke situatie een uitdaging is aan de mensen om daar op een antwoord te geven. Na de ramp In 1953 is liet eerste deel van het antwoord gegeven door de Ne derlandse gemeenschap in Iuiar ge heel. Het andere deel moet van de bevolking zelf komen, besloot de mi nister zijn betoog. De eerste dag van het Z.L.M.-festyn op Noord-Beveland werd gisteravond in de Stadswijnkelder te Kortgene besloten met het traditionele diner van bestuur en geno digden, waaraan onder meer minister en me vrouw Korthals aanza ten. Het werd 'n prettig sa menzijn, waarvan de ongedwongen, gezellige sfeer wel heel duidelijk werd gedemonstreerd door een onverwacht optreden van de pianist Marinus Flipse. Hoe wel hij „kwam om te eten en niet om te spe len", liet deze interna tionale concertpianist zich toch door de tafel president, ir. Geuze, vermurwen om de plaats van de huispia nist op het podium in te nemen en zijn mede disgenoten te verrassen op een knap gespeelde „Danse Espagnole" van Granados en om na een ovationeel applaus zijn gehoor nog te „ver plichten" te luisteren naar een vertolking van de „Vuurdans" van Manuel de Falla. Aan het goed verzorg de diner in de keurig door L.J.G. en Z.P.M. versierde zaal, werden naast vele vriendelijke woorden ook nog enkele serieuze wensen ken baar gemaakt. Zo uitte de Z.L.M.-kringvoorzit ter G. M. F. Bom in zijn welkomstwoord de vrees welke bij de Noordbevelanders leeft over het uitblijven van plannen voor nieuwe wegen. Hij vroeg op dat punt geen „inte- rim"-maatregelen, daar deze tot te grote ka- velversnippering zou den kunnen leiden. De wnd. commissaris van de koningin, de heer C. Philipse, vroeg de minister voor de nieuwe regeling ter vervanging van de wet op de calamiteuze pol ders van 1870 nauw overleg met Ged. Sta ten. Hij bepleitte een regeling, die de draag kracht van de betrok ken gebieden niet te zwaar zal belasten en dacht daarbij aan een totaallast van hoog stens een derde van de pachtprijs. Ook drong deze gedeputeerde nog aan op een spoedige beslissing inzake de plannen voor de Oos- terscheldebrug, terwijl hij de Noordbevelan ders de verzekering gaf, dat het provinciaal bestuur wegenplannen in nauw overleg met de streek zal ontwerpen. Carel Briels, die een geestdriftig woord over het spel van vandaag en morgen liet horen, bood mede namens Anthony van Kampen, vier steunpilaren van deze manifestatie, de heren S. J. van Lange- raad, W. Sinke. G. M. F. Bom en H. v .d. Maas een boek over Amsterdam aan. Z.L.M. herdacht mr. P. Dieleman Ook de heer A. J. Groenewege herdacht Met enkele treffende woorden heeft ir. Geuze in zijn openingsrede tot de algemene vergadering van de Z.LM. stil gestaan bij het overlijden van mr. P. Dieleman, gedurende vele ja ren voorzitter van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij. „Hij was een man van grote gaven, die niet alleen vele jaren een stempel heeft weten te drukken op onze maatschappij, maar ook op belangrijke delen van het Zeeuwse leven", aldus ir. Geuze. Hij noemde het de tragiek van mr. Dieleman, dat hij de hem geschonken gaven in nationaal kritische tijden niet altijd goed heeft weten te ge bruiken. In warme bewoordingen herdacht ir. Geuze ook het onlangs overleden Z.L.M.-dagelijksbestuurslid, de heer A. J. Groenewege te St.-Maartens- dijk, voorzitter van de kring Thoien en St.-Philipsland van de Z.L.M. Staande nam de vergadering te zij ner nagedachtenis enkele ogenblik ken stilte in acht. Gedeputeerde C. Philipse sprak Z.L.M.-vergadering toe Tydcns het huishoudelijk deel van dc Z.L.M.-vergadering tc Kamper land heeft Gedeputeerde C. Philipse de vergadering toegesproken. De commissaris der koningin was ver hinderd de vergadering bij te wonen. Hij wees o.m. op de veranderingen, die zich in Noord-Beveland voltrek ken. Het openleggen van de streek spreker noemde wegenaanleg gaat de draagkracht van water schap en gemeenten te boveu. Hel. provinciaal bestuur van Zeeland staat aan uw zjide om daar te ha len wat er te halen valt", zei hij doelend op extra uitkeringen uit het gemeentefonds. Ook sneed hij het vraagstuk van de aanpassingswerken aan. Well; ccn strijd is gevoerd om. slechts een voorlopige oplossing te krijgen, herinnerde de heer Philip se, die er op wees. dat de volksver tegenwoordiging een beslissing zal moeten nemen naar rechtvaardig heid en billijkheid. Ir. Geuze deelde by de aanvang van de vergadering mede, dat de heer P- L. van Westen was benoemd tot hd van het dagelijks bestuur. Tevens maakte hij de benoeming be kend van ir. J. F. G. Schüngemann tot algemeen secretaris en van ir J. Prins en de heer C. J. P. van Iwaarden tot secretaris. Tevens deel de hij mede. dat een aantal Z.L.M.- leden wegens langdurig lidmaatschap tot ere-lid was benoemd. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat tegen inkomsten van f 223.000 uitgaven stonden van f 216.000.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5